Weg en wiel Rijbewijs nodig voor kleine auto's die niet sneller dan 20 km. rijden Raadpleeg de krant en zie hoe miserabel ge u moogt voelen Zo nodig zal Wegenverkeersreglement op dit punt worden gewijzigd 11 Minister van Verkeer verklaart: Vier mannen ontsnapt uit gevangenis te Arnhem R.-k.-aartsbisschoppen in Zuid-Afrika vragen recht voor allen Twee doden in het verkeer Franse film in Venetië goed ontvangen Geschenk voor koning Boudewijn van België Steen des aanstoots Complex gebouwen in Limerick afgebrand Aantal Democraten wenst topconferentie desnoods zonder de Sovjet-Unie Wereldraad van Kerken en de godsdienstvrijheid Nieuzvigheidje in het Washingtonse weerbericht Pater in hongerstaking tegen Stroessner Vergane en nieuwe glorie De negen muzen Truman stelt ervaringen als burger te boek Polaris-raket beproefd Autorijden in de bergen is niet moeilijk WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 Minister Van Aartsen, minister van Ver keer en Waterstaat ad interim, beschouwt de kleine auto's, die sinds kort in de han del zijn en die niet sneller rijden dan 20 km. per uur, als auto's. Tegen bestuurders van deze auto's, die niet in het bezit zijn van een rijbewijs, zal proces verbaal wor den opgemaakt. Mocht de rechterlijke macht deze auto's op grond van de be slaande bepalingen echter niet als auto's beschouwen, dan zal wijziging van het We genverkeersreglement worden overwogen om het bezit van een rijbewijs toch ver plicht te stellen. Deze mededelingen doet de minister in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter (C.H.). Volgens het Wegenverkeersreglement is geen rijbewijs vereist voor het besturen van motorrijtuigen, welke niet sneller kun nen rijden dan 20 km. per uur. Deze be paling is in 1953 in het leven geroepen om bestuurders van mechanisch voortbewo gen bestelwagentjes en dergelijke, welke slechts een zeer geringe snelheid kunnen ontwikkelen en als langzaam rijdende voertuigen herkenbaar zijn, van net bezit van een rijbewijs vrij te stellen. Sedert korte tijd zijn er kleine personen auto's in de handel gebracht, welke in hun normale uitvoering sneller dan 20 km. per uur kunnen rijden, maar die zijn voorzien van een installatie, die verhindert, dat het motorrijtuig deze snelheid overschrijdt. Aangezien deze installatie op betrekkelijk eenvoudige wijze buiten werking kan wor den gesteld, is, naar het oordeel van de minister geen sprake van een motorrij tuig, dat niet harder kan rijden dan 20 km. per uur. Verwacht mag worden, dat in voorkomende gevallen tegen de be stuurder van een dergelijk motorrijtuig, die niet in het bezit is van een geldig rij bewijs, een vervolging zal worden inge steld. Mocht blijken, dat de rechterlijke macht van oordeel is dat niet kan worden opge treden tegen bestuurders van de bedoelde kleine auto's, die niet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs, dan zal worden over- Maandagmiddag hebben, zoals gemeld is. twee gevangenen kans gezien te ontsnap pen uit de werkbarak. welke staat op hel terrein van de koepelgevangenis aan de Amsterdamseweg te Arnhem. Hoe deze ontsnapping in zijn werk is gegaan en wie hiervoor verantwoordelijk gesteld moet worden, is nog niet bekend. Naar pas thans bekend is geworden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag eveneens twee gedeti neerden uit de gevangenis ontsnapt. Het zijn de 26-jarige L. F. de W. en de 28- jarige A. H„ die in één cel waren opge sloten. Zij zijn op nog onopgehelderde wijze in het bezit gekomen van een ijzer zaagje, waarmee zij de tralies voor een raam hebben doorgezaagd. Vervolgens hebben zij lakens aan elkaar gebonden, waaraan zij zich van de tweede etage, waar zich hun cel bevond, op de begane grond hebben laten zakken. Hoe ze over de gevangenismuur zijn gekomen is nog een raadsel. H„ die ter beschikking van de regering was gesteld, had deze week moe ten voorkomen wegens enkele gepleegde diefstallen. De W. was veroordeeld wegens diefstal met inklimming. Een 10-jarig meisje, wier ouderlijk huis tegenover de gevangenis staat, is maan dagmiddag getuige geweest van de vlucht van twee gevangenen. Zij zag een man weghollen, die schijnbaar uit de lucht was komen vallen. Omhoog kijkend zag zij een tweede man, die bezig was over de muur te klauteren. Hij maakte een val van on geveer vier meter. Ook hij holde weg. De mannen probeerden een bromfiets mee te nemen, maar deze stond op slot. Toen liepen de twee mannen naar een fiets, sprongen erop en reden weg, zo hard als zij konden. Het meisje waarschuwde haar vader, die de gevangenis opbelde. Daar had men de ontvluchting intussen reeds ontdekt. Hoe wel de politie terstond met auto's en mo toren de achtervolging inzette, werden de ontsnapten niet gevonden. JOHANNESBURG (Reuter) De rooms-katholieke aartsbisschop van Jo hannesburg in Zuid-Afrika, Hurley, heeft dinsdag gepleit voor volledige politieke rechten voor alle Zuidafrikaanse staats burgers voorzover zij voldoen aan zekere algemene vereisten. Dit is een redelijke op lossing voor de vraagstukken van Zuid-Af rika. Het is noodzakelijk de mentaliteit van de rassenscheiding van de blanken te wij zigen. Aartsbisschop Hurley achtte het niet waarschijnlijk, dat in Afrika als geheel de mocratie in de Europese zin in de komende tientallen jaren veel opgang zal maken. De rooms katholieke aartsbisschop van Kaap stad, McCann, heeft dinsdagavond gezegd, dat behoud van de christelijke bescha ving vereist, dat er integratie wordt inge voerd, niet alleen op economisch, maar ook op sociaal terrein. De „apartheid" zal de christelijke beschaving ondermijnen, al dus aartsbisschop McCann. Albert Luthuli, de voorzitter van het Afrikaanse nationale congres, heeft de Afrikanen in Natal verzocht op te houden met het plegen van gewelddaden. Het ver zoek was vervat in een vlugschrift, dat in 200.000 exemplaren in Natal wordt ver spreid. In Groningen is de 48-jarige mejuffrouw J. Hummel aangereden door een bus. Zij was op slag dood. Juist toen de bus haar wilde passeren, zwenkte de wielrijdster naar links, naar de inrit van de fabriek waar zij werkte. Zij werd aangereden en enige meters weggeslingerd. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de 23-jarige brievenbesteller J. Rog, die vrijdag met zijn motor in botsing was gekomen met een vrachtauto. wogen door wijziging van artikel 101 van het Wegenverkeersreglement het bezit van een rijbewijs voor het besturen van deze auto's verplicht te stellen. De minis ter is met de steller van de vragen van oordeel, dat het gebruik daarvan, met na me door oudere personen en anderen die met het verkeer niet vertrouwd zijn, de veiligheid van het verkeer ongunstig zal beïnvloeden. Proefproces uitgelokt De importeur van een „kleine auto die na een technische ingreep niet harder kan i-ijden dan 20 km. per uur", heeft vanmor gen proces verbaal laten opmaken tegen een van zijn employé's. Deze bezit geen rijbewijs en begaf zich vanmorgen met een kleine auto in de stad Groningen op weg, nadat de politie was gewaarschuwd. De importeur wil hiermee een proefpro ces uitlokken, om te doen uitmaken of de rechter het standpunt van de minister deelt. Frankrijk heeft zich dinsdagavond op het filmfestival van Venetië kandidaat ge steld voor de eerste prijs met „La nuit des espions" van de regisseur Robert Hossein. Volgens veel critici is deze Franse film de beste van de drie die tot nu toe ver toond werden. Het publiek beloonde de re gisseur en zijn vrouw Marina Vlady, die de vrouwelijke hoofdx-ol vertolkte, met een langdurig applaus. „De nacht der spionnen" is gesitueerd in een verlaten hut in Normandië, waar een Engelse spionne een ontmoeting heeft met een Duitse officier. Zij worden ver liefd op elkaar, maar het is een wanhopi ge liefde, omdat beiden in onzekerheid verkeren, of de tegenpartij inderdaad de persoon is die hij zegt te zijn. Hedenavond is Polen aan de beurt met „Pogiag" 'nachttrein) van Jerzy Kawalerowicz. In het koninklijk paleis in Brussel is via de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofdstad een geschenk in glas aangeko men, dat de Nederlandse koninklijke fa milie koning Boudewijn heeft aangeboden ter herinnering aan zijn bezoek aan Neder land van de vorige maand. Koning Boudewijn was op dat moment nog niet van zijn vakantie aan de Franse Rivièra in Brussel teruggekeerd. Later op de avond is het militaire vliegtuig, waar mede hij en zijn zuster, prinses Josephine Charlotte, en haar echtgenoot Prins Jan van- Luxemburg naar België terugkeer den op het vliegveld van Brussel geland. De oude grenssteen uit de tijd dat Pruisen nog een koninkrijk was, tot voor kort keurig rechtop geposteerd aan de Nederlands-Duitse grens in Posterholt, is dezer dagen door een Duitse autobus omvergereden. Niemand voelt zich geroepen of bevoegd de anderhalve meter hoge paal die 300 kilo weegt, weer rechtop te zetten. Kinderen hebben het geprobeerd, maar zij kon den de stenen paal, die aan de ene zijde het opschrift Nederland en aan de an dere kant Pruisen vermeldt, niet tillen. De Duitse douane haalt de schouders op, want de steen ligt niet in het Duitse grensgebied. De Nederlandse douane haalt ook de schouders op, want de steen is geen grenspaal. Ook aan de plaatselijke politie is de omvergevallen paal niet ontgaan. De steen is echter niet van de politie maar van het rijk en daarom blijft de politie er af LIMERICK (UPI) De grootste brand sinds jaren in Ierland woedde dinsdag in de stad Limerick, waar een blok kan toorgebouwen, winkels en huizen in de as werd gelegd. De brand duurde vier uur en is vermodelijk ontstaan door kortslui ting. De schade is geschat op ruim 20 miljoen gulden. Politiemannen en solda ten met stalen helmen op hielden de me nigte toeschouwers in bedwang terwijl brandweerlieden uit steden en plaatsen uit geheel het zuiden des lands het vuur bestreden. Ongeveer driehonderd perso nen zijn door de brand werkloos gewor den. Duizenden sloegen de brand gade toen olietanks ontploften. Een grote opslag plaats stortte ineen, waarbij de vonken hoog opspatten uit de honderden tonnen brandend puin. De brand begon in de kel der van een opslagplaats. De vlammen schoten honderden meters de lucht in. Ondanks de hevigheid van de explosie werd niemand gewond. WASHINGTON (Reuter) Zes en der tig democratische leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben een verklaring uitgegeven waarin zij er bij president Eisenhower op aandringen in te stemmen met een topconferentie waaraan meer landen dan de grote mo gendheden deelnemen en welke een agen da heeft waarbij men het oog gericht houdt op de wereld van 1970 in plaats van uitsluitend de problemen die de tweede wereldoorlog heeft nagelaten. Zonder visie van de wereld waarnaar wij streven kunnen de besprekingen alleen maar negatief zijn en ontaarden in klein zielig geredetwist om kortstondige voor delen, aldus de verklaring, volgens welke de toekomstige wereld desnoods zonder de weliswaar zeer gewenste medewer king van de Sovjet-Unie en haar bondge noten kan worden opgebouwd. RHODOS (Reuter) Het probleem van de godsdienstvrijheid in rooms-katholieke en communistische landen zal op de bij eenkomst van volgend jaar van het cen trale comité van de Wereldraad van Ker ken in Schotland volledig besproken wor den, aldus heeft het comité dat thans op Rhodos vergadert, besloten. Het comité gaf ook uitdrukking aan zijn „broederlij ke sympathie" voor de conferentie van evangelische kerken in Columbia naar aanleiding van hetgeen de methodistische bisschop Santé Uberto Barbieri van Bue nos Aires gezegd had over vervolging van protestanten in Columbia. Bisschop Tibor Bartha van de Hongaar se hervormde kerk zei, dat er geen leden van Oosteuropese kerken in de commis sie zitting hebben. Volgens hem zou het te betreuren zijn als men geen rekening hield met de ervaringen van kerken, die hun werk onder volkomen verschillende politieke en sociale omstandigheden doen. Metropoliet Parthenius van Carthago, die de orthodoxe patriarch van Alexandrië vertegenwoordigt, betoogde dat elke po ging van christen om andere christenen te bekeren, betreurenswaardig is. Het centrale comité heeft voorts het be roep van de commissie voor internationa le zaken om „niet eenzijdig de proeven met kernwapens te hervatten", onder schreven. Volgens het comité moeten proe ven met vreedzame bedoelingen onder in ternationale controle worden genomen. Het comité betuigt zijn instemming met „de nieuwe wending in de internationale toestand als gevolg van het besluit van de grote mogendheden om op het hoogste ni veau overleg te gaan plegen". „Het doel van de volken en hun leiders, van de ker ken en van alle burgers moet niets min der zijn dan de afschaffing van de oor log", aldus het centrale comité. De politie van Rhodos heeft speciale voorzorgsmaatregelen getroffen om de monstraties tegen te gaan van een groep fanatieke Griekse jongeren van de ortho doxe kerk, die naar Rhodos op weg zijn om tegen de bijeenkomst van de Wereld raad te betogen. Zij verzetten zich tegen het overleg van orthodoxe prelaten met „ketters". mm* (Van onze correspondent in Washington) De meeste inwoners van Washington beschouwen het als een „mal geval", dat het weerbericht in hun krant sedert half mei een nieuw brokje informatie bevat: de „Discomfort Index". Hoe moet men die woorden vertalen? „Onplezierigheids graad" komt er nog het dichtste bij. Wat on-Amerikaans eigenlijk. Dit is het land van officieel zonnig optimisme. Vraag aan wie ge ruilt te Washington „Hoe maakt u het?" en het antwoord zal luiden, als is het in juli of augustus ook nog zo smoorheet en broeierig: „Fine, thank you" Moet men nu, op grond van wat er in het weerbericht staat, ineens ongezellig- eerlijk voorden en antwoorden: „Oncom fortabel" of „Onplezierig", ja zelfs „Mise rabel"? Maar laten wij eerst uitleggen, wat er aan de hand is. De zomers te Washington zijn warm en de hitte is des te moeilijker te dragen, omdat George Washington de ongelukkige gedachte heeft gehad een hoofdstad te stichten op laaggelegen, moe rasachtig terrein langs de rivier de Poto mac. Daarom is de vochtigheidsgraad her haaldelijk hoog en hitte plus vocht zijn moeilijk te verdragen. Temperaturen van 90 of 100 graden Fahrenheit plus een vochtigheidsgraad van 80 percent, dat is bar. Van nu af aan kan men in de krant lezen wanneer het bar is geweest of bar wordt. De weerdienst telt namelijk tempe ratuur en vochtigheid bij elkaar op, neemt daarvan vier-tienden en voegt daar 15 bij. Vraag ons niet om dit cijfergegoochel te verklaren, zo staat het in de krant. On langs was het 90 graden, de vochtigheid was 60. Samen 150. Vier-tiende daarvan is 60. plus 15 75. Op die dag was juist de grens bereikt waar men zich onple zierig gaat voelen volgens de geleerden. Komt de D.I. (Discomfort Index) boven de 75 dan wordt het tijd de air-conditio ning te gaan gebruiken, anders zou op de departementen en in het Congres het prestatievermogen van de mensen te zeer zakken. Die D.I. zou men dus ook kunnen zien als een waarschuwingssignaal, dat aanduidt, wanneer men de regerings ambtenaren moet laten afkoelen en droogte verschaffen. Och. het is niet zo mal als het lijkt. Als men die D.I.-cijfers een tijdlang verzamelt, zal men kunnen uitrekenen hoeveel elek triciteit men per jaar nodig heeft om een bepaald aantal mensen fit te houden voor hun werk. Dat kan zijn nut hebben. Maar waarom moet men die cijfers dage lijks in de krant zetten? En dan nog wel ais indicatie van 's mensen ellendigheid? De Amerikaan streeft er als regel naar juist te ontkennen dat de aarde een tranen dal is en Washington een transpiratie- vallei. Een jonge, individualistische Amerikaan reageerde aldus: „Mag ik alsjeblieft zelf nog uitmaken of ik mij plezierig voel of niet? Gistermiddag was de D.I. 60, maar toen moest ik naar de tandarts. Vandaag is de D.I. 80, maar vandaag ga ik tennissen met het liefste meisje van de wereld. Geef mij maar 80". BUENOS AIRES (Reuter) Pater Ra mon Talavera, een Paraguaanse priester wie maandag de toegang tot zijn land werd geweigerd, is dinsdag te Buenos Aires, de Argentijnse hoofdstad, in hongerstaking gegaan. Hij hoopt zijn actie twee weken te kunnen volhouden. Pater Talavera is een tegenstander van het staatshoofd van Paraguay, generaal Stroessner. In Argentinië had hij pas een aantal lezingen gehouden, waarin hij aan drong op lijdelijk verzet tegen Stroessner. De „Hurricane" en de „Spitfire" die elk jaar de luchtparade ter herdenking van de Slag om Engeland leiden, zul len op 20 september voor het laatst het Engelse luchtruim doorklieven. Beide typen zijn ongeveer twintig jaar oud. Deze foto, gemaakt boven de kust van het Engelse graafschap Norfolk, toont van onder naar boven: een van de drie nog overgebleven Spitfires, de laatste Hurricane, een Hunter IV straaljager en een Javelin VII straal vliegtuig. Vlootbezoek. Van 29 augustus tot 11 september zal de Amerikaanse jager „Kretchmer" (ongeveer 1600 ton) een niet-officieel bezoek brengen aan Rotter dam. Het schip heeft een bemanning van 13 officieren en 145 schepelingen. Van 1 tot 8 september zal de Engelse kustmijnen- veger „Plover" Delfzijl bezoeken. De „Plo ver" heeft een waterverplaatsing van 270 ton en een bemanning van 30 koppen. Stereofonie. Op woensdag 2 septem ber en woensdag 9 september zullen in Baarn proefnemingen worden gedaan met demonstraties van stereofonische grammo- foonmuziek in de open lucht. Dit is de eerste maal in Europa, dat stereofonie al dus te horen zal zijn. Canada had de pri meur op 16 mei van dit jaar in de Edwards Gardens van Toronto. De Baarnse concer ten zullen 's avonds om 8 uur aanvangen en ongeveer anderhalf uur duren. Maria Callas. Volgens een zegsman van Gloria Filmverleih in Miinchen is met Maria Callas „nagenoeg een contract ge sloten" volgens welk de Grieks-Ameri kaanse sopraan zal optreden in een film met de titel „De prima donna". Zij zou een honorarium hebben bedongen van 178.000 pond sterling. De opnamen voor de film zullen in 1960 beginnen. Inventarisatie. De directeur-generaal van het Egyptische departement voor Oud heidkunde, dr. Anwar Shourkry, heeft een totale inventarisering van het bezit van alle musea gelast. Deze maatregel is ge nomen naar aanleiding van de verdwijning van de gouden scepter van Toetanchamon. Tien dagen geleden ontdekte men dat deze scepter, die in 1922 bij Thebes werd ge vonden, verdwenen was. INDEPENDENCE (UPI) Ex-presi dent Harry S. Truman heeft bekendge maakt dat hij twee boeken gaat schrij ven, het ene over zijn ervaringen en ziens wijze sedert hij het Witte Huis heeft ver laten en het andere over de Amerikaan se geschiedenis voor kinderen van tien tot zestien jaar. Het eerste boek krijgt de titel „Mr. Citizen" en zal in maart I960 worden gepubliceerd. Het tweede wordt het daarop volgend jaar uitgegeven. Van de hand van de thans 75-jarige zijn al eer der de memoires verschenen, in twee de len, getiteld „Years of Decisions" en „Years of Trial and Hope". Truman ver telde op een persconferentie dat het waar schijnlijk een van zijn grootste teleurstel lingen is geweest dat niet officieel een be roep op hem is gedaan om zijn land op de een of andere wijze te dienen nadat hij het Witte Huis had verlaten. CAPE CANAVERAL (UPI) De Ame rikaanse marine heeft weer een projec tiel van het type Polaris bestemd om door onderzeeboten te worden afgevuurd beproefd. De meer dan negen meter lange raket werd van een platform afge vuurd. De separatie van de twee trappen en de ontbranding van het bovenste deel zijn, volgens waarnemers op het strand, normaal verlopen, maar de marine deel de later in Washington mede, dat in de tweede trap na de separatie iets niet func tioneerde, maar dat de gegevens nog be studeerd worden om de uitslag van de proef vast te stellen. Jonge kunst. In het Tiroolse berg dorp Alpbach is een kunsttentoonstelling „Het jonge Nederland" geopend, waar zeventig werken van moderne Nederlandse kunstenaars-schilderijen, grafisch werk en sculpturen zijn geëxposeerd. Na Alpbach zal de expositie nog naar Linz, Wenen en Baden-Baden gaan. Nog steeds worden er gruwelverha len verteld over ervaringen met auto mobielen in bergterrein. Nog altijd zijn deze auto-latinisten in staat, redelijk goed rijdende automobilisten ervan te weerhouden eens te gaan genieten van de majestueuze panorama's in de Al pen, of van de vriendelijke landschap pen in Ardennen, Vogezen of het Zwar te Woud. Laten we als noodzakelijkheid voor opstellen, dat iemand, die een autorit door de bergen gaat maken, zijn wa gen behoorlijk meester moet zijn en vóór alles correct moet kunnen weg rijden tegen een helling! Zijn auto moet uiteraard in goede staat zijn. Hierover hebben wij u onlangs al vrij uitvoerig voorgelicht. Laten we dus nu aanne men, dat aan deze eisen voldaan is en dat we dus, onderweg naar de Alpen, onze eerste heilinkjes krijgen in de uit lopers der middengebergten. Welaan dan, die flauwe stijgingen boezemen geen angst in; men neemt ze „spelen derwijs". Op die manier zijn we al lang vóór Bazel vertrouwd met helling- op, helling-af rijden We letten er vooral op bij het stil staan op een helling, dat, mocht de handrem losschieten, de auto vanzelf vastloopt tegen een verhoogd randje. Bovendien moet u, als u de wagen ach terlaat, de versnellingshefboom in de eerste versnelling, eventueel in de ach teruit, zetten, zulks al naar gelang de wagen achteruit of vooruit weg zou gaan rollen. Lang niet alle handrem men zijn betrouwbaar! een wigvormig blok hout meenemen is dan ook heel verstandig. Mocht u er niet aan gedacht hebben, zoek dan even een flinke steen op en blokkeer daarmee een der wielen. Bij het wegrijden wel even de moeite ne men, om die steen van de rijbaan af te schoppen! En na het „kleine werk" gaan we dan eens een échte bergpas proberen. Mis schien hebt u dat in de Vogezen al ge daan. Vergeet niet: sommige minder bekende bergpassen, die „niet eens zó hoog zijn" kunnen door hun steilte toch wel, ook zelfs aan geroutineerden, moeilijkheden berokkenen. Maar „écht" zijn toch pas in de ware zin des woords de Simplon, de St. Gothard, de Stelvio of de Col de l'Iséran. En dat zijn dan die bekende bergpassen, waar men te maken krijgt met haarspeld bochten. En daar geldt een speciale rij- tactiek. U ziet het trouwens al aan het wegdek, dat een duidelijke taal spreekt We moeten zo'n bocht ietwat aan de verkeerde kant van de weg beginnen en merkwaardigerwijze komen we ook weer aan de verkeerde kant terecht, in ons streven, de bocht zo ruim en ge makkelijk mogelijk te nemen. Dat het hierbij nodig is tijdig goed uit te kijken naar tegenliggers, spreekt vanzelf. Een ongeschreven verkeersregel in de ber gen noopt ons, het moeizaam klimmend verkeer vóór te laten gaan. Om u „gerust te stellen": van de meeste moderne bergwegen zijn de bochten gelukkig zo ruim, dat u ze in één keer kunt nemen, zelfs zonder van uw eigen rijhelft veel af te wij ken. Mocht u eens een te nauwe haar speldbocht „tegenkomen", die u niet in één keer kunt nemen, dan moet u dus even heen en weer manoeuvreren. Dit „zagen" is niet „èng"; laat desnoods een passagier gereed staan met een flinke steen, die hij stevig tegen een wiel schopt, als dit „griezelig" dicht bij de kant zou dreigen te komen. Maar nogmaals: met een beetje omzichtig heid uw bocht beginnend, zal heen en weer „zagen" slechts uiterst zelden no dig zijn. De „berg-pei'ikelen" zijn hiermee nog niet volledig geïnventariseerd. Ko ken van het koelwater (uiteraard al leen helling-óp) is zeer gevreesd. Hoe ontstaat dat? Misschien het veelvul- digst door de combinatie: auto niet in orde plus: te laat teruggeschakeld. Als een automobiel niet meer reageert op het gaspedaal is dat meestal het teken dat u eerder had moeten terugschake len. Tegenwoordig, met de gemakke lijk schakelende versnellingsbakken van de moderne automobielen is ti-ou- Hier ziet u schematisch, dat de bocht flink ruim moet worden genomen. In dit geval is de wagen eigenlijk ook al weer te laat met het naar links uitwijken, vóór hij aan de eigenlijke haarspeld begint. Let goed op, höè ervaren rijders in Italië en Zwitserland het doen. Neem uw bochten nooit snel! Laat dat maar aan de geroutineerden over. Deze drie foto's tonen u allereerst (bovenaan), hoe de sporen van Vorige automobilisten de weg wijzen bij het correct ingaan van een haarspeld bocht. De gefotografeerde auto is eigenlijk al te laat: de witte sporen gaan eerder naar links, waardoor de wagen niet, zoals op de middelste foto wordt getoond, de bocht in tweeën moet nemen (rangeren!) maar in één keer. Overigens is het even heen en weer manoeuvreren ook niet erg, maar u kimt het bijna altijd vermijden door tijdig de bocht zeer ruim in te zetten. Op de onder ste foto is dan na het heen en weer „zagen" de bocht bijna voltooid. Ook nu moet even links worden gehou den, waartegen geen bezwaar is, als men maar tijdig goed heeft uitge keken. Oplettende passagiers kunnen prima assisteren bij dit werk. wens terugschakelen helemaal niet moeilijk meei\ U moet er even aan wennen, dat de motor in de lagere ver snelling wat meer lawaai maakt. Maar dat betekent niets, tenzij u de zaak overdrijft en veel te hard gaat rijden op te lage versnellingen. Af en toe moet u dus eens proberen, of u een hogei-e kunt inschakelen. U vei'gist zich daar bij gemakkelijk, want dikwijls lijkt het, alsof de helling niet steil meer is. Maar de motor mex-kt het wel! U zoudt het ook zelf direct in de gaten hebben, als u uitstapte en een paar passen helling- op ging maken. Een verstopte radiator bevordert het koken. Van binnen moet hij goed ge reinigd worden vóór het vertrek, maar ook de lucht-doorsti-oming vei'dient aandacht; neem die duizenden insec- tencadavers toch liever niet mee op reis. Laat de lucht vrij door het koel- werk van de ï'adiator kunnen stromen (in de garage eei-st goed invochten met de waterslang, dan laten inweken en ten slotte van binnen uit naar buiten de restanten uit het koelwerk spuiten met de compressorslang Een niet correct afgestelde ontste king kan het wai-mlopen van de motor ook bevordei-en. Gebruik daarom in de bergen liefst altijd superbenzine, dan kan desnoods de ontsteking nog iets vervroegd worden. Thermostaten in het koelwatersysteem moet u voor de reis er uit laten halen, goed opbei-gen en direct na thuiskomst weer montei-en. Het afdalen van hellingen moet niet „op de remmen" gebeui-en. U moet een helling afdalen in dezelfde versnel ling die nodig zou zijn om haar te be stijgen. De wagen wil dan als het wai-e de motor aanduwen en dat geeft een soepele ï-emkracht, U moet nóóit het ontstekingscontact afzetten. U mag natuui'lijk gerust af en toe eens de voetrem gebruiken mits u niet perma nent op het pedaal trapt, daardoor zou den de remmen gloeiend heet worden. Zorg, dat uw remmen in goede conditie vei-keren voordat u vertrekt. Zij mo gen beslist niet zo sti-ak staan, dat ze slepen: dat geeft nodeloze weerstand bij het stijgen en bevordert het heetlo- pen bij het dalen. Natuurlijk hebben wij niet alles hier de ï-evue kunnen laten passeren, wat van belang zou kunnen zijn, maar u zult wel zo verstandig zijn, indien uw auto speciale zorg mocht vex-eisen in de bei-gen (bv. bij tweetactmotoren of automatische of half-automatische transmissie) goed ter harte te nemen, wat dienaangaande in het instructie boekje wordt vermeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11