PANDA EN DE MEESTER BESCHAVER Verwarde situatie in Djakarta Chefarine „4" E Wereldnieuws Morgen wordt het koeler Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Weinig verandering Meningsverschil hij Vlisco is nog niet van de baan WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 2 Indonesische geldsanering IrUroductie certificaten Ford Motor Cy. Eerste Noordafrikaanse pijplijn gereed Belgische uitvoer naar V.S. sterk gestegen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland N.V. Neratoom opgericht Hoogenstraaten boekt geringe winst Staking in Argentinië Bedrijfsleven sticht bekroningsfonds De weekstaat Vragen over koelhuisboter Jaarvergadering I.R.K. Duyvis neemt ,,De Toekomst" over De leraar Communistische landen coördineren produktie »ijna twee maal zo hoge winst voor Van Wessem Geleerden waarschuwen tegen chemische wapens Premier Djuanda heeft bevolen dat alle Indonesische banken de transacties in buitenlandse valuta tot donderdag moeten opschorten. Vandaag moeten alle banken gesloten zijn. Morgen moeten zy aan de bank van Indonesië en aan het ministerie van Financiën een rapport over de sluiting van hun boeken overleggen. Tegen 29 augustus dienen de banken aan de regering een lijst over te leggen van de rekeninghouders wier activa 25.000 ruplah overschrijden. Voorts dienen de banken hun boekhouding te herzien. De deposito's dienen gesplitst te worden in vrye en bevroren gelden. Ook moeten de banken opgeven hoeveel gedevalueerde bankbiljet ten van 500 en 1000 rupiah in hun bezit zijn. Djuanda maakte bekend dat exporteurs van Indonesische goederen die contracten voor buitenlandse valuta met de banken hebben lopen, een tegenwaarde in rupiah zullen ontvangen, welke later zal worden vastgesteld en dat de overdracht van gelden zal plaats hebben volgens die koers. Voorts benoemde de premier een commissie welke tot taak zal hebben de nieuwe monetaire bepalingen in praktyk te brengen. Dr. Djuanda heeft besprekingen ge voerd met de directies van Djakartaanse banken, terwijl de politie buiten slechts met de grootste moeite duizenden mensen tegen kon houden die de banken wilden binnengaan. Er heerste een verwarde toe stand in Djakarta's handelscentrum. Kleine spaarder getroffen De president-directeur van de Indone sische staatsbank, oud-minister van Fi nanciën Jusuf Wibisono, heeft over de in grijpende financiële maatregelen van de Indonesische regering gezegd dat hij al lang op dergelijke maatregelen had ge wacht. Hij prees de moed van de regering de ingrijpende maatregelen te hebben durven nemen die in overeenstemming zijn met voorstellen die hij had gedaan toen het kabinet van premier Djuanda Karta- widjaja nog aan de macht was. De mo netaire maatregelen van de regering doen sterk denken aan die welke de Russen in 1947 hebben genomen om inflatie tegen te gaan. Alleen de Russische maatrege len waren nog ingrijpender, aldus Jusuf Wibisono. Over de waardevermindering van de grootste bankbiljetten, namelijk die van duizend en vijfhonderd rupiah, tot een tien de van de nominale waarde, zei de presi- Ter beurze van Amsterdam zullen wor den geïntroduceerd certificaten aan toon der, vertegenwoordigend '1 respectievelijk 10 gewone aandelen met een nominale waarde van 5 dollar, der Ford Motor Company. Eerste dag van verhandeling is dinsdag 1 september aanstaande. Opne ming van de certificaten in de effecten prijscourant zal worden aangevraagd. Na het voor de Amerikaanse automobielin dustrie teleurstellende jaar 1958 geeft de ontwikkeling tot dusver in 1959 een scherp herstel te zien, aldus een heden versche nen bericht. In de Algerijnse Middellandsezeehaven Bougie is met een kleine plechtigheid de laatste las gemaakt in de oliepijpleiding van de wingebieden rond Hassi Messaoud, in de-' Sahara, naar de Middellandse Zee. Over ongeveer een maand zal deze pijp leiding, waaraan twee jaar gewerkt is, de eerste olie verwerken. De olievelden van Hassi Messaoud, waar volgens officiële schattingen een on- dex-grondse voorraad van 15.300.000.000 barrels aanwezig is, produceren reeds twintig maanden. Maar nog steeds moet de olie in tankauto's en treinen door het gebied van de Algerijnse rebellen naar de kust worden gebracht, hetgeen een tijd rovende, en in mensen en materieel zeer kostbare onderneming is geworden. Me de tengevolge hiervan is de produktie be perkt gebleven. Het Franse leger neemt op zich de pijpleiding en de pompstations te bewaken en gelooft dit veel gemakke lijker te kunnen doen dan de beveiliging van de treinen en autokonvooien door de Sahara, op het ruim 600 km. lange tra- jekt. Gevolg vort staalstaking In het eerste halfjaar van 1959 heeft de Belgische uitvoer naar de Verenigde Sta ten een recordcijfer bereikt met een waar de van 201.284.000 dollar, de eerste zes maanden van 1958 bedroeg dit cyfer 117.465.000 dollar. Verwacht wordt, dat de waarde van de Belgische uitvoer naar Amerika in dit jaar die van 1958 aanmer kelijk zal overtreffen. Het totale cijfer voor 1958 was 260.700.000 dollar. De toename van de uitvoer is vooral veroorzaakt door de grote hoeveelheden Belgisch-Luxemburgs staal, die het afge lopen half jaar naar de V.S. zijn ver scheept. Als gevolg van de staking in de Amerikaanse staalindustrie leverden Bel gië en Luxemburg in deze periode 566.000 ton staal, meer dan het dubbele van het eerste halfjaar van vorig jaar, toen 241.000 ton werd geëxporteerd. In Belgische han delskringen wordt voorzien, dat deze toe name zal blijven bestaan tot eind van dit jaar. De Amerikaanse industrie heeft aan zienlijke opdrachten geplaatst bij de Bel gisch-Luxemburgse staalindustrie en na de beëindiging van de staking zal het nog enige tijd duren, voordat de produktie in de Verenigde Staten weer op volle gang is. Op het ogenblik wordt gemiddeld 100.000 ton Belgisch-Luxemburgs staal geleverd tegen een gemiddelde prijs van 120 dollar per ton f.o.b. Antwerpen. Amerikaanse fabriek te Veenendaal Begin 1960 hoopt de door de Caron Spinning Company te Rochelle in de staat Illinois in Ame rika en de Lacoray s.a. te Genève opgerichte Nederlandse n.v. in Veenendaal de fabrikage van kamband uit synthetische vezels ter hand te nemen. De nieuwe industrie, welke de naam van n.v. Carolan zal dragen, zal zich vestigen op het industrieterrein van de gemeente Veenendaal. De nieuwe fabriek zal voorlopig werkgelegen heid bieden aan 75 man. Het verkoopkantoor zal in Zwitserland worden gevestigd. PAWA gaat met straalvliegtuigen op Amsterdam vliegen De Pan American World Airways heeft aange kondigd dat zij op 25 oktober haar diensten met straalvliegtuigen zal uitbreiden naar zes Euro pese steden, onder andere Amsterdam. dent-directeur van de Bank dat deze maatregel zeer nodig was door het grote aantal valse bankbiljetten dat in omloop was. Hij beval aan de regeringsmaatre gelen te koppelen aan herziening van de prijzen. Het blad „Times of Indonesia" schreef dat het beslist onjuist is te zeggen dat al leen grote zakenlieden door de maatre gel met de grote bankbiljetten zijn getrof fen. Volgens het blad zal tachtig percent van de volwassenen in Indonesië getrof fen worden door deze maatregel die ech ter nodig was ter wille van de toekomst van het land. Het is nog steeds niet bekend, of de maatregelen ook gelden voor buitenlandse ondernemingen. Een regeringswoordvoer der zei, dat nog gewacht wordt op een verdere verduidelijking van de minister van Financiën. Ook is niet duidelijk, of de bankrekeningen van de buitenlandse ver tegenwoordigingen onderhevig zijn aan de nieuwe bepalingen. Door de n.v. Machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb te Breda, de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij n.v. te Rotterdam, de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. n.v. te Hengelo en Werkspoor n.v. te Amsterdam is de n.v. Neratoom te 's-Gravenhage opgericht. De vennoot schap heeft ten doel het aannemen van werken ten behoeve van de bouw van kernenergiecentrales en andere stationaire kernenergieinstallaties in Nederland en elders en alles wat daarmede samenhangt in de ruimste zin des woords, daaronder begrepen het deelnemen in of steunen van binnen het rijk of elders gevestigde on dernemingen welke een soortgelijk of aan verwant doel nastreven. Het maatschap pelijk kapitaal van de nieuwe vennoot schap is 1.000.000. verdeeld in 100 aan delen op naam van 10.000 elk, waarvan bij de oprichting 30 aandelen zijn ge plaatst en in contanten volgestort. Elk der oprichters neemt deel voor 5 aandelen, aandeelhouders kunnen alleen zijn naam loze vennootschapen. De directie /al wor den gevoerd door ir. H. W. van Tijen. Hoogenstraaten Conserven n.v. te Alk maar heeft in 't in april afgesloten boekjaar 1958-1959, een bruto winst behaald van 617.726 595.087). De kosten, inclusief belastingen, vergden 570.703 541.895). Na afschrijvingen ad 45.177 65.154) bedraagt het winstsaldo 1.844 (vorig jaar verlies 11.963), welk bedrag naar nieuwe rekening woi'dt overgebracht. Er wordt wederom geen dividendvoorstel gedaan. Tegenover een lagere doperwtenoogst was de produktie van sperziebonen daaren tegen hoger dan ooit tevoren. De hieruit voortvloeiende overproduktie kon door de markt zelfs tegen lage prijzen niet worden opgenomen. Dit veroorzaakte een terug slag op de prijzen in het tweede halfjaar, waardoor het afgelopen boekjaar zonder meer moeilijk voor deze tak van industrie is geworden. De thans loDende produktie wordt zeer sterk beïnvloed door de droogte van deze zomer. Inkoopprijzen van eroente zijn zeer hoog bij geringe aanvoer. De ver koopprijzen zijn snel aangetrokken, doch het is nog niet te overzien of de hogere prijzen voldoende zullen zijn om het onder bezettingstekort door de kleine oogsten te compenseren. De onverkochte voor raden in de bedrijfstak zijn ongetwijfeld in dit seizoen reeds geruimd en deze winter zal men met een tekort aan blikgroente moeten rekenen, aldus de directie. In Argentinië hebben 250.000 arbeiders in de metaalindustrie het werk neergelegd om aan looneisen kracht bij te zetten. De werkgevers achten de eisen van de ar beiders onaanvaardbaar. Vakbondsleiders hebben de werkgevers er van beschuldigd, dat zij met opzet het tot een staking heb ben laten komen om, nadat zij vroeger grote winsten hadden gemaakt, nu hun voorraden produkten kwijt te raken, die zich in de huidige depressie hebben opge hoopt. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pi|nen en gnep. Geschikt tooi de gevoeligste maag, want die wordt beschermd dooi het bestanddeel Chelarox. De voorzitters van de belangrijkste Ka mers van Koophandel en Fabrieken heb ben op initiatief van hun ambtgenoot mr. dr. K. P. van der Mandele uit Rotterdam een comité gevormd dat de internationale jury, die de individuele en collectieve in zendingen voor de lange reeks kweek- prijsvragen zal beoordelen, in staat zal stellen uit een ruim bekroningsfonds te putten. Dit fonds is een blijk van vertrou wen en de belangstelling van het Neder landse bedrijfsleven in de bloembollencul tuur. De volgende Kamers van Koophandel doen mee: Haarlem, Rijnland. Amster dam, Den Haag, Utrecht, Delft, Salland, Twente en Gouda. De verkorte balans van de Nederland- sche Bank per 24 augustus vertoont slechts minimale verschuivingen. In de goud- en deviezenreserve is nauwelijks enige wij ziging gekomen. Hier viel een lichte da ling van 1,3 miljoen te constateren als resultante van een daling van de goud voorraad en een stijging van de devie zenreserve. De convertibele deviezen na men toe met een half miljoen. De voor schotten handhaafden zich vrijwel op een niveau van 12,8 miljoen. Met het oog op de naderende ultimo liet de biljetten circulatie een uitzetting zien van 22,8 mil joen. De schatkist onderging een vermin dering van 60 miljoen. De banken zagen hun saldo met f 20 miljoen verminderen maar liggen nog ver boven het /erplich- te kasresei'vegemiddelde. Op de geld markt is de toestand zeer ruim zodat dag geld inmiddels vei-laagd kon worden van 1 !4 tot 1 percent. Het Tweede-Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld 1 Is het de minister bekend, dat de klein handel geen koelhuisboter meer voor de verkoop wordt aangeboden, daar alle bo ter, ook die, welke langer dan 8 weken in een koelhuis is opgeslagen, als verse boter wordt verkocht? 2. Acht de minister het niet noodzake lijk, dat deze boter slechts verkocht mag worden, voorzien van een opdruk „koel huisboter" op de wikkel? 3. Is de minister bereid, hieraan zijn medewerking te verlenen, zodat de con sumenten, zowel wat kwaliteit als wat priis betreft, niet worden gedupeerd? De controverse in het bestuur van P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken te Helmond, die aanvankelyk scheen te zijn opgeheven, blykt nog niet definitief van de baan. Uit een gisteren verschenen advertentie blijkt namelijk, dat de directie van Vlisco niet is tegemoet gekomen aan de verlangens van de groep Bonda. De oproep voor een buitengewone aandeelhoudersvergadering op 7 september aanstaande behelst immers als enig punt van de agenda: benoeming van een derde directeur, dr. A. Treep. Het bestuur heeft derhalve niet voldaan aan de wensen, te weten onder meer herkapitalisatie en wijziging van het stemrecht, die de groep-Bonda aan de agenda had willen toevoegen. Van deze groep was, zoals gemeld, het bod van 350 percent op de aandelen Vlisco afkomstig. Dit bod werd uitgebracht aan het begin van deze maand. Het meningsverschil in het bestuur komt aan het licht uit een andere advertentie, namelijk een van de heer Fentener van Vlissingen Sr., een commissaris van Vlisco, die reeds geruime tijd met het bestuur van inzicht verschilt. Deze opponerende commissaris heeft laten weten, dat het niet plaatsen van de pun ten van de groep-Bonda op de agenda zon der zijn instemming geschiedt. De heer Fentener van Vlissingen Sr. behoudt zich dan ook alle rechten voor. Afgewacht zal moeten worden of de ko mende aandeelhoudersvergadering een op lossing zal brengen. Weliswaar bezitten de heer Fentener van Vlissingen Sr., de ove rige leden van het bestuur en voorts de groep-Bonda niet onbelangrijke pakketten aandelen, maar volgens het huidige stem recht mag een aandeelhouder niet. meer dan zes stemmen uitbrengen. Hulp van stromannen zou derhalve nodig zijn om bepaalde beslissingen te forceren. Ook bestaat de mogelijkheid, dat een nieuwe vergadering wordt belegd en wel buiten het bestuur om. Statutair kan ieder, die In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de Indonesische Rubber en Koffie Cultuurmaatschappij (I.R.K.) en de Maatschappij voor Onder nemingen in Indonesië, beide gevestigd te Brussel, heeft de directie meegedeeld dat de onkosten over 1959 behoorlijk verlaagd zullen worden. De directievergoedingen zijn onder andere met 20% verlaagd en de salarissen van de raad van beheer ge halveerd. Voor de I.R.K. zullen de on kosten zeker onder de 50.000 komen. Over 1958 hebben de onkosten van deze maat schappij 64.771 (in 1957 72.871) bedra gen. Voor de Maatschappij voor Onder nemingen wordt een onkostendaling van circa 16.000 verwacht (vorig jaar totale onkosten 86.154). Van de ondernemingen in Indonesië krijgt het kantoor in Brussel geregeld inlichtingen over de gang van zaken. Alvorens de Maatschappij voor Onder nemingen over zal kunnen gaan tot een nieuwe terugbetaling zal enige tijd ge wacht moeten worden, omdat de inkomsten minder zijn geworden. Dat wil niet zeggen dat het in de bedoeling ligt geen verdere terugbetaling te doen, aldus de directie. De jaarstukken werden goedgekeurd. over een bepaald minimum percentage van het. aandelenkapitaal beschikt, een vergadering beleggen. De directie van de Koninklijke Fabrie ken T. Duyvis Jz. n.v. te Koog aan de Zaan deelt mede, dat. zij na 'n uitgebracht bod van 175 pet. reeds meer dan 80 pet. van het uitsfïTa'ftd khpitaal van n.v. Olie- fabrieken De Toekomst te Wormerveer heeft verworven.Het bod is nog geldig tot 29 augustus aanstaande. Door de verwer ving van dit belang verkrijgt de vennoot schap de beschikking over een extractie inrichting voor oliezaden. De aankoop wordt uit eigen middelen gefinancierd. HAMBURG (UPl) Honderd per sonen die een doorsnede vormen van de Westduitse bevolking is gevraagd naar de populairste beroepen en amb ten. Met 38 stemmen kwam de leraar als nummer een uit de bus. De bisschop kwam tweede, op zes punten van de leraar. Met elf punten werd dominee derde en op hem volgden, in genoemde orde, ambtelijke bestuurders, adel en leger. De soldaat kreeg maar drie per cent van het aantal stemmen. De leraar verzamelde vier stemmen meer op zich sinds een soortgelijke steekproef in 1056. De zakenman daar entegen verloor zes stemmen van de dertien, die hij in 1956 verwierf. De adel kreeg in dat jaar 7 stemmen en kreeg dat ook nu. Er is een zeer merkwaardig verschijnsel bij het onderzoek van thans geconstateerd: de econoom is totaal verdwenen! In 1956 kreeg hij meer stemmen dan de dominee Interessant is het onderzoek ook daar, waar de ondervraagden verzocht werd op te geven, wat ze graag wilden zijn. Het merendeel van de honderd onder vraagden koos voor top-politicus en regeringsleider. De vox populi gaf als tweede droom figuur de geleerde op. Dichter, kunste naar en auteur kwamen na hem. De geestelijke en de atleet waren respec tievelijk vijfde en zesde op de lijst van figuren, die men zich als ideaal voor ogen stelde. w -li 39. „Mijnheer de ridder", riep Panda angstig, „als u de rovers wilt aanvallen, dan moet u het nu doen. Kijk eens, Smithy verliest het!" „Laat die briganten rustig denken, dat zij winnen", fluisterde de ridder. „Des te heviger zullen ze schrikken, wanneer ik zeehte zijner tijd onverhoeds aanval!" Maar intussen werd Smithy door de rovers overmeesterd en samen met de jonkvrouw weggevoerd. „Dit is een goede slag, kameraden", riep de hoofdman met een nare grijns. „De hertog zal vele gouden munten moeten betalen voor de vrijlating van zijn dochterken. Maar nog voor geen honderdduizend du katen laat ik dezen vreemden duivel vrij! Hahazijn lot zal schrikkelijk zijn!" „We moeten Smithy helpen!", riep Panda en schudde de ridder krachtig bij de arm. De krijger wankelde, gleed van de tak en samen vielen ze omlaag. De ratelende slag, waarmee het harnas de grond raakte, klonk erg hol. Dat kwam, omdat de ridder er niet meer in zat. Hij had door een klap deurtje aan de achterzijde zijn wapen rusting verlaten en bengelde nu aan een tak. Volgens een bericht van het Zuidslavi- sche persbureau Tanjug houden zich op het ogenblik meer dan twintig commissies van specialisten bezig met het coördineren van de economische plannen op lange ter mijn van alle landen van het Russische blok. Deze commissies werden ingesteld door de S.E.V., de communistische raad voor economische wederzijdse bijstand. Deze raad werd in 1949 in het leven geroe pen, als het Russische antwoord op de in stelling van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking. De economische coördinatie, die het Russische blok een grotere mate van zelf voorziening moet geven, zou het afgelopen jaar onder leiding van de S.E.V. m ver sneld tempo zijn geïntensiveerd. Naar Tanjug uit Boekarest, de hoofdstad van Roemenië, meldde, voorzien de bestaande plannen in uitbreiding van de Oosteurope- se produktie van cokeskolen met meer dan 53 percent gedurende de eerstvolgende zes jaren, die van ruw ijzer met 180 percent, staal met 170 percent en stalen buizen met 190 percent. Voor de periode 1960-1965 zijn plannen uitgewerkt tot belangrijke verhoging van de produktie van basisgrondstoffen, steen kolen, ijzererts, non-ferrometalen, hout en elektrische energie. Zestig percent van de Europese handel zal binnen het Sovjet blok blijven, aldus Tanjug. De hoogste ma te van specialisatie zou zijn bereikt in de machineindustrie, waarvoor de coördina- tieplannen reeds gedurende zes jaren wer den uitgewerkt. Blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening van de n.v. Houthandel v h Van Wessem en Co. te Zaandam heeft de exploitatie winst over het boekjaar 1958-59 ƒ456.323 bedragen (ƒ235.945). De bijzon dere baten brachten op 36.853 (nihil). Na afschrijvingen ad 92.147 95.589) en een dotatie aan het pensioenfonds ad 310.016 75.000) resteert een bedrijfswinst van ƒ91.013 (ƒ65.356). Voorgesteld wordt, zo als bekend, een dividend van 8 percent (6 percent). Het aandelenkapitaal bleef op 1.160.000 onveranderd. De verminderde afzetmogelijkheden en de hieruit voortvloeiende onzekerheid in het binnenland noopte gedurende het voor jaar van 1958 tot het voeren van een voor zichtige aankooppolitiek. In de loop van de zomer daalden de aankoopprijzen voor ge zaagd vurehout met circa 20 percent. Hier door werd het mogelijk goedkopere par tijen hout te importeren, waardoor de n.v. op een gunstig jaar kan terug zien temeer, daar de omzet niet ten achter bleef. In het algemeen betaalden de debiteuren de vorderingen goed. De gebruikelijke voor zieningen voor de thans nog uitstaande be dragen zijn, waar nodig, getroffen, ter wijl verliezen op dit gebied beperkt ble ven. De zeevracht-noteringen bleven laag en fluctueerden weinig. Na de brand in de houtmeelfabriek in september 1958 werd besloten, dit bedrijf niet voort te zetten. Ten laste van de bedrijfsrekening van de n.v. werd 138.295 en ten laste van de be- drijfsrekeningen van de dochteronderne mingen 171.721 gedoteerd ter dekking van de backservice van alle reeds ingegane en direct ingaande pensioenverplichtingen. PUGWAS, (Reuter/AFP) De Brit se geleerde Sir Robert Watson Watt, die heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van de radar, heeft dinsdag op een conferen tie van geleerden uit negen landen te Pug- wash in Nieuw-Schotland meegedeeld, dat scheikundigen een vergif hebben samen gesteld, waarvan 225 gram voldoende is om de gehele mensheid op aarde te do den. „En dit is maar één van de gruwel kamers van de biochemici", aldus sir Robert „Tenevolge van de officiële ge heimhouding weet de gemiddelde burger, dat is de gemiddelde belastingbetaler en het gemiddelde slachtoffer van een zich over de gehele aarde uitstrekkende ver nietiging, niet wat er in zijn naam met zijn geld wordt gedaan voor wat hij zijn bestwil noemt", zei de Britse geleerde. Eén van de vier Russische geleerden, prof. Doebinin, zei dat de geleerden we ten, dat er thans nog dodelijker chemi sche en bacteriologische wapens zijn ge maakt die in het geval van een oorlog als uitroeiingsmiddel kunnen worden ge bruikt. Goede richting. Om half negen dinsdag avond is de Spanjaard José Maria An- saldo per ballon van Palma de Mallor- ca opgestegen om te proberen af te drij ven naar het 200 km. verder gelegen vasteland van Spanje. Hij werd uitge leide gedaan door een enthousiaste me nigte, die hem in de goede richting zag verdwijnen. Ongemakkelijk. Het Venezolaanse minis terie van verbindingen heeft dinsdag be kendgemaakt, dat Venezuela alle post en radiotelegraafverbindingen met de Dominicaanse republiek heeft verbro ken. Vastgehouden. De afgezette Venezolaan se dictator Perez Jimenez is dinsdag te Miami in de Amerikaanse staat Florida door de Amerikaanse politie in hechte nis genomen met het oog op een Vene- zolaans verzoek om uitlevering, maar hij is later na storting van een borgsom van 100.000 gulden vrijgelaten. De Ve nezolaanse regering beschuldigt Jime nez van moord, corruptie en verduiste ring. Schenking. De Verenigde Staten hebben het internationale bureau voor atoom energie een bedrag van 600.000 dollar (ongeveer drie miljoen gulden) ge schonken. Het geld is bestemd voor de inrichting van een atoomlaboratorium bij Wenen, waar ook het hoofdkantoor is gevestigd. Ruimte-oorlog. Generaal Bernard Schrie- ver, hoofd van de afdeling onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht, heeft dinsdag te Miami Beach op een bijeenkomst van de Amerikaanse orde van advocaten verklaard, dat de Ver enigde Staten van plan zijn „zweef vliegtuigen" voor de ruimte te bou wen, die, in een baan om de aarde ge bracht, vijandelijke satellieten zullen kunnen onderscheppen, enteren en mo gelijk vernietigen. Ambassadeur. Generaal majoor Rudolf Dölling, 56, is benoemd tot ambassa deur van Oost-Duitsland in Moskou, zo heeft het persbureau A.D.N. bekend gemaakt. Dölling, een vroegex-e mijn- wex-ker en communistisch lid van het pai-lement van Tsjechoslowakije na 1923, was plaatsvervangend minister van Defensie sedert 1956. Couleur locale. De Zwitserse schilder Du Bois de Dunilac en zijn vrouw, die een maand geleden door Algexnjnse op standelingen werden ontvoerd, zijn 21 augustus door een eenheid van het Vreemdelingenlegioen bevx-ijd. Zij ver klaarden tijdens hun gevangenschap niet mishandeld te zijn maar wel ont beringen te hebben geleden. Windwijzer. Te Lyon is een radarappa raat opgesteld, dat tot op 20.000 meter de richting en de snelheid van de wind kan bepalen. Het toestel is van groot belang voor de weersvoorspelling. Een dergelijk apparaat staat ook bij Bor deaux. Nog iets. In het Toplitzer meer in Oosten rijk is een kist met experimentele on- derwateiTaketten gevonden door kik vorsmannen, die op zoek zijn naar valse ponden sterling van de nazi's. De groep die in opdracht van het Duitse weekblad „Stern" werkt, heeft eveneens een kist met in het Russisch en Kroatisch ge stelde documenten gevonden. Leeshonger. Ter aanvulling van de boe kenstand in de Amerikaanse tentoonstel ling bij Moskou zijn dinsdag per vlieg tuig 2.800 Amerikaanse boeken aangeko men. Het enthousiasme voor de boeken bleek reeds gedurende de eerste dagen van de tentoonstelling zo groot dat de planken in vrij snel tempo leger en le ger werden. Afdoende toezicht is in ver band met het grote aantal bezoekers vrijwel onmogelijk. Paard. Prins Aly Khan heeft op de ver koop van volbloeds in Deauville een jaarling gekocht voor 8.500.000 frank (65.450 gulden). Dit recordbedrag voor dit jaar werd betaald voor „Tour du Monde", de vader ervan is Sicambre, een van Frankrijks snelste volbloeden van de eeuw, en de moeder is „Tour de Londres." Nasporingen. Het Britse ministex-ie van bevoorrading heeft dinsdag bevestigd, dat de straalbommenwex-per „Victor II" die sinds vorige week donderdag ver mist wordt, een uur nadat hij was opge stegen. op zeer gx-ote hoogte is ontploft. Op gx-ond van wat men van het ongeluk op het x-adarschex-m heeft gezien meent de admix-aliteit over voldoende aanwij zingen te beschikken om in een strook langs de kust van Pembrokeshire (Zuid- west-Engeland) onder water nasporin gen te gaan doen. Bij de westelijke ingang van het Engel se Kanaal ligt nog steeds het centx-um van een gebied van hoge luchtdx-uk, dat zich over midden-Europa tot in de Balkan uit strekt. Aan de noordflank van dit gebied is op grote hoogte in de atmosfeer een zeer krachtige luchtstroming tot ontwik keling gekomen. Deze heeft zijn grootste sterkte ten noorden van Schotland. Op on geveer 5500 meter komen hier westelijke winden voor van 180, op 9000 meter van 220 tot 230 kilometer per uur. Een kleine storing, die gisterochtend nog midden op de oceaan lag, wordt door deze stroming met grote snelheid naar het oosten ge voerd. Achter deze storing stijgt de baro meter sterk, zodat morgen boven de Brit se eilanden een groot gebied van hoge druk wordt verwacht. De wind ruimt dienten gevolge nog iets vex-der naar het noord westen, waarna koelere en drogere lucht Nedex-land zal gaan binnenstromen, weer blijft overwegend zonnig. WEERRAPPORTEN Het Donderdag 27 augustus Zon op 5.42 uur, onder 19.41 uur. Maan op onder 15.04 uur. Maanstanden 3 sept. 2.55 uur nieuwe maan 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 augustus Hoog water 8.34 en 21.01 uur. Laag water 4.06 en 16.19 uur. Donderdag 27 augustus Hoog water 9.33 en 22.04 uur. Laag water 4.49 en 17.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vx-oeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen 60 1 S SS binnen- en buitenland. d 12 S Neerslag laatste 24 uur. -S-g <D 5 u 2 Den Helder onbewolkt W 22 0 Ypenburg mist W 24 0 Vlissingen onbewolkt nnw 24 0 Eelde onbewolkt w 26 0 De Bilt mist zw 26 0 Twente mist windst. 28 0 Eindhoven mist windst. 27 0 Zd Limbux-g mist zzw 27 0 Helsinki half bew. wnw 19 11 Stockholm onbewolkt nwn 25 3 Oslo half bew. nno 25 0 Kopenhagen regen w 22 0.1 Aberdeen half bew. w 27 0 Londen zwaar bew. windst. 29 0 Amsterdam mist wzw 25 0 Bx-ussel onbewolkt windst. 26 0 Luxemburg zwaar bew. no 27 0 Pa i-ijs zwaar bew. n 29 0 Bordeaux licht bew. windst. 29 0 Grenoble licht bew. windst. 28 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn geheel bew. w 27 0 Frankfort mist windst. 31 0 Mlinchen onbewolkt wnw 28 0 Zürich mist windst. 28 0 Genève mist windst. 27 0 Locarno onbewolkt windst. 28 0 Wenen onbewolkt wnw 29 0 Innsbruck onbewolkt windst. 30 0 Belgrado onbewolkt zzw 30 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt ono 33 0 Ajaccio bcht oew ono 28 0 Madrid half bew. windst. 31 Mallorca licht bew. nno 28 0 Lissabon half bew. no 34

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2