Eisenhower zoekt in Bonn dekking tegen De Gaulle Kleermaker en wereldpolitiek r op ieders S/p Publieke opinie in vele landen fulmineert tegen nozembenden Kort en bondig De horden Adenauer stelt ontwapening voorop raatóteel 3 Van dag tot dag Administratieve fout oorzaak van tbc-infectie te Ede Hoteldief maakt voor f 11.000 aan sieraden buit 20 stuks f. 1 &p de PRISMA r^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: ROMMEL W OENSDAG 2 6 AUGUSTUS 1959 Bij ons heten ze „nozems", in Duitsland heten ze „Halbstarken" en in Frankrijk „blousons noirs" (zwartvesten) en in alle Westeuropese landen beginnen ze een steeds groter probleem te vormen, de groe pen opgeschoten jongelieden met hun nei ging tot kuddevorming en fysiek geweld. Vandaag waaiden er op de redactie- tafels berichten uit drie landen tegelijk binnen over de overlast, ja zelfs terreur, die dergelijke jongelieden om zich heen verspreiden. Uit Italië, waar zij een meisje net zo lang lastig vielen totdat zij één hun ner een mes in zijn hals stak; uit Frank rijk, waar vooral internaten en meisjes scholen door hen worden belegerd; en uit Rusland, waar zij een man vermoordden en diens vrouw aanrandden. De Russische autoriteiten hebben on middellijk geantwoord met de doodstraf en de publieke opinie in verscheidene landen vraagt daar ook om. Ook hier in Nederland requireert menigeen in der gelijke gevallen heel wat meer dan de officier van Justitie. Helaas menen nog altijd velen dat dit kwaad is te localiseren, dat het in een be paalde groep in een bepaalde laag woe kert. Dit is echter pure verblinding. Het is beter ervan uit te gaan dat iedere aardige jongen onder bepaalde omstandigheden een nozem kan worden. Daar waar zij zich in kudden verenigen, gaan mensen zich merkwaardig gedragen, vooral wanneer zij niet al te veel hebben meegekregen om zich in de angsten en de onzekerheden van deze tijd als individu staande te houden. Het is de tragiek van Europa, dat de waarden die generaties-achtereen vor mend en vooral ook richtinggevend op jongeren hebben gewerkt, in dit atomaire tijdperk in onze mond zo vreemd hol klinken. Besef van onmacht en daaruit voortkomende ootmoed zou in dit opzicht zuivei'end kunnen werken in gezinnen, kerken en scholen. Ondertussen moet het publiek beveiligd worden en is een accurate alomtegenwoor digheid van de politie de beste preventie voor het fysieke geweld, waarvan de hor den dromen. En waar dit optreden helaas repressief moet zijn omdat hef, kwaad reeds geschied is, dienen de straffen zo danig te worden, dat deze bezigheden buitenshuis hun aantrekkingskracht ver liezen. De staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeyei", heeft geantwoord op vra gen die de Tweede-Kamerleden Lamberts en Couzy hadden gesteld over de t.b.c.- infectie onder de militairen van het gar nizoen Ede. De staatssecretaris veridaart dat gedu rende het tijdvak december 1958 tot heden inderdaad 18 militairen ten gevolge van een tuberculeuze infectie in het militair sanatorium te Amersfoort zijn opgeno men. Van deze patiënten waren er 7 af komstig van het garnizoen Ede. De ove rigen van andere garnizoenen. Aangeno men moet echter worden, dat deze laat- sten eveneens te Ede met tuberculose zijn besmet. Bij overplaatsing van de legerplaats Ossendrecht naar het garnizoen Ede van een dienstplichtige, die regelmatig onder controle diende te worden gehouden, aan gezien hij afkomstig was uit een tuber culeus milie en positief reageerde op de reactie van Mantoux, is door een thans niet meer te lokaliseren administratieve fout diens controlekaart niet verzonden, althans niet te Ede aangekomen. Als ge volg hiervan werd deze dienstplichtige niet meer aan een driemaandelijks on derzoek onderworpen, zodat de ontwikke ling van een tuberculeus longproces met gevolgen van dien niet tijdig kon worden ontdekt. Ten einde te voorkomen, dat bij over plaatsingen de belangrijke medische ge gevens niet worden doorgegeven, zijn strengere administratieve controlemaat regelen getroffen. Nader wordt bestu deerd of en, zo ja, in hoeverre het nood zakelijk is vrijstelling van militaire dienst te verlenen aan dienstplichtigen, die uit een tuberculeus gezin afkomstig zijn. De dienstplichtige, die oorzaak is gewor den van de verspreiding van tuberculose onder te Ede gelegerde militairen, had bij opkomst te Ossendrecht een positieve huidreactie op tuberculose, hetgeen op zichzelf niet verontrustend is. Bij het röntgenologisch borstonderzoek werden geen verschijnselen van longtuberculose bij hem geconstateerd. Aangezien hij af komstig was uit een tuberculeus milieu, werd hij onder controle gehouden. Voor opneming ter verpleging was geen aanlei ding. Het zoekraken van zijn medische controlekaart moet worden toegeschreven aan een in haar gevolgen ernstige admi nistratieve fout. Ondanks een nauwgezet onderzoek kon echter thans niet meer worden vastgesteld aan wie deze fout moet worden verweten. Ten nadele van twee Nederlandse da mes, die in een groot hotel te Schevenin- gen verblijven, zijn sieraden ontvreemd ter waarde van totaal ruim elfduizend gul den. De dief heeft zich waarschijnlijk met een valse sleutel toegang tot de afgeslo ten hotelkamers van de 2 gasten verschaft. In de hotelkamer bleken de afgesloten koffers te zijn opengebroken. Vermist wor den een platina dameshorloge en een gou den halsketting, samen ter waarde van ongeveer zevenentwintighonderd gulden en een parelcollier benevens een platina broche bezet met briljanten, ter gezamen lijke waarde van achtenhalf mill. (Van onze correspondent in Bonn) De vier en een half uur durende ge sprekken, die president Eisenhower mor gen te Bonn als opening van zijn tiendaag se „Tour d'Europe" met de 83-jarige bondskanselier Adenauer zal voeren, heb ben van Amerikaans standpunt gezien twee oogmerken: Eisenhower wil rugdek king bij Adenauer zoeken voor zijn streven de Europese brokken aan elkaar te lij men en hij wil Bonn peilen hoever hij bij zijn komende ontmoeting met Kroesjtsjev kan gaan zonder in botsing te komen met de uitermate gevoelige Adenauer, waar het om kleine concessies gaat. Tegenover deze Amerikaanse opzet van het gesprek Eisenhower-Adenauer zal men van West- duitse kant een wat uitgebreider scala van gesprek-thema's stellen, reikend van al gemene ontwapening tot de verhouding van Bonn tot Londen en Warschau en van de Berli.jnse kwestie tot het Duitse vre desverdrag. De eerste golf van voldaanheid over het feit, dat de Amerikaanse president op zijn Europese reis eerst Bonn aan'doet, is hier voorbij. Deze vriendelijke geste had on getwijfeld ten doel Adenauer tot rust te brengen, van wie bekend is dat hij niet op getogen was over de reis van Kroesjtsjev naar Amerika en die van Eisenhower naar Rusland. De bitterheid over deze reisdi- plomatie zou voor de bondskanselier zijn verguld door Eisenhowers beslissing „eerst naar Bonn", waarmee een oude wens van Adenauer in vervulling ging. Daarmee ook deed Eisenhower een be langrijke zet in het diplomatieke schaak spel: tegenover Kroesjtsjevs steeds weer herhaalde aanvallen op Adenauer, die uit gescholden wordt voor oorlogsstoker en dergelijke, stelde Eisenhower dit bewijs van trouw van de ene NAVO-partner aan de andere. Daarmee ten slotte verwees hij alle Duitse vrees en Russische hoop naar het rijk der illusies, dat Bonn te iso leren zou zijn uit het geheel van de Atlan tische samenwerking. Bonn behoort ook politiek, dat concludeert men hier voor al uit Eisenhowers bezoek, tot de eerste garnituur in het Westen. Met deze duidelijke vooi'keur beoogt men van Amex'ikaanse kant, zo zegt men te Bonn, voorts steun te zoeken bij de po gingen van Eisenhower om de Europese scherven aan elkaar te lijmen. De Ameri kaanse px-esident stond als geallieerd op- pei'bevelhebber tijdens de ooi-log en als NAVO-chef daarna bekend als een mees ter in de kunst om coalities bij elkaar te houden, om tegenstellingen tussen part ners te ovei'bruggen. Zijn reis naar Euro- pa houdt dan ook zeker in: het weer bij elkaar bi-engen van de drie grote Europe se NAVO-leden, die over prestigekwesties het laatste halfjaar steeds verder van el kaar zijn geraakt. Het gaat om de Westduitse argwaan te gen de Britse plannen inzake een topge- spx-ek met de Russen, om de Britse arg waan tegen het Franse streven naar „grandeur" via een eigen kernbom en een vetox-echt in de westelijke wereld. Om de Franse argwaan tegen Britse eigenzinnig heid en om het Westduitse vrezen voor een al te eenzijdig agex-en van De Gaulle in zake Algerije en andere kwesties., dit al les duidt op stukken, op een breuk. Eisenhower zou bij Adenauer steun wil len zoeken, vooral tegen De Gaulle's over dreven eisen, Duitse ï-ugdekking voor her stel van de Atlantische eenheid door een Duitse aanmaning aan Parijs om de Fran se aanspraken op een bijzondere positie wat in te tomen. Van Amerikaanse zijde gelooft men zeker te zijn van Adenauers houding, welke weinig zal afwijken van die van de NAVO-leiders Noi-stad en Spaak. Anderzijds staat vast dat men van de oude bondskanselier niet zal mogen vei-wachten dat hij als een tennisbal tus sen De Gaulle en Eisenhower zal willen fungeren. Daarnaast staat voor Eisenhower de vraag aan Adenauer: „Hoever kunnen wij gaan met Kroesjtsjev, in hoeverre kan Bonn tegemoet komen aan het Amerikaan se streven om meer dan vroeger te ko men tot een gesprek met de Russen?" Zo lijkt het vrij duidelijk dat van Amerikaan se zijde gevraagd zal worden om een ver betering van de fel omstreden Westduits- Poolse vei-houdingen, die zou kunnen lei den tot ontspanning in Midden-Europa. De bondskanselier heeft weinig reden af te wijken van zijn standpunt. Dat luidt nu al jaren: de sleutel voor een oplossing van de grote internationale vraagstukken ligt bij de algemene gecontroleerde ont wapening, niet bij oplossingen van kleine kwesties. Men neemt aan, dat Adenauer, tijdens de gesprekken met Eisenhower met het volgende lijstje op de proppen zal komen: 1. Een topconferentie met Kroesjtsjev heeft alleen zin indien de Russische lei der de positie van het Westen te Bei-lijn eerbiedigt en alle dreigementen van het laatste jaar inslikt. 2. Alle nadruk tijdens het gesprek Eisen- hower-Kroesjtsjev dient te vallen op de algemene gecontroleex-de ontwapening geldend voor zowel conventionele als voor kernwapens. 3. Concessies zonder tegen-concessies zijn onaanvaax-dbaar en in het bijzonder waar het de Duitse positie aangaat (kern bewapening, een inspectiezone in Midden- Eux-opa, en dergelijke). De socialistische oppositie te Bonn moet van dit alles niets hebben. Zij vreest dat Adenauer onwrikbaar tussen Eisenhower en Kroesjtsjev wil staan, waax-door de kans op ontspanning verloren zou gaan. Het advies: Eisenhower blijf hax-d tegen over de Russen," dat de S.P.D. uit Ade nauers houding opmaakt, is een gruwel in de ogen van de Westduitse socialisten, die, via een afzien van de kernbewapening, het aanvaax-den van het Poolse plan-Ra- packi. het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Px-aag en Wax-schau en het te berde brengen van hun Duitsland- plan, de Russen een eind tegemoet willen gaan. Dat kan men van een man als Ade nauer niet vei-wachten. Wel waarschijnlijk zijn steun aan Eisenhower bij het lijmen van de Europese scherven en zijn fiat met een aantal voox-waarden voor de ontmoe ting Eisenhower-Kx-oesjtsjev. Want volle dig overstag gaan is er bij de „Alte" niet bij, zelfs niet tegenover de president dei- Verenigde Staten. Abel de Souza en zijn 23-jarig vrien dinnetje Marie-Claude Giraud, die wegens inbraak al enige maanden samen in hechtenis doorbrengen, zijn omringd door verschillende politie mannen in burger in het stadhuis van het Franse stadje Fresnes door de bur gemeester in de echt verbonden onder de vertederde blikken van hun raads man maitre Jacques Gay. De foto toont het tekenen van de akten onder het wakend oog van een agent. Advertentie Chief Whip ROME (IJPI) In Bracciano, een stadje op 40 km van Rome, is Alba Sbrighi, een meisje van negentien jaar, dat een haar lastig vallende nozem heeft neerge stoken, tot grote voldoening van de bur gerij uit voorarrest ontslagen. Blijkbaar is de verklaring van het meisje, dat zij handelde uit zelfverdediging, aanvaard. Er is op het ogenblik in Italië geen zaak waar men zich meer over opwindt dan de overlast, die vooral vrouwen op straat door jongelui wordt aangedaan. Ook in Bracciano bestaat een groep nozems, die 's avonds meisjes lastig valt. Alba Sbrighi was reeds verschillende ma len, als zij 's avonds na het lof huiswaarts keerde, door die jongens lastig gevallen. Zij had daarbij zoveel scheldwoorden, vie ze opmerkingen en handtastelijkheden te incasseren gekregen, dat zij zich zondag avond besloot teweer te stellen. Zij stak een keukenmes bij zich en toen de groep haar weer insloot stak zij de grootste pla ger, de 16-jarige Benedetto Ax-genti, in de hals. Hevig bloedend viel hij neex-, terwijl zijn vrienden als hazen wegrenden. Wax-en zij gebleven, dan hadden zij Benedetto's leven kunnen redden, zegt de politie. Vier van de nozems zijn daags na het iligg voox-val gearresteerd, wegens poging tot mishandeling, nalatigheid in een situatie waarin zij iemands leven hadden kunnen redden en straatschendex-ij. Nauwelijks za ten zij, en Alba, in de cel opgesloten of in Bracciano werd een comité gevormd van burgers „ter verdediging van jonge vrouwen". Overal in de stad verschenen op muren en aanplakbiljetten leuzen als „Wij staan achter Alba" en „Recht voor het slachtoffer". In het Italiaanse parlement is de zaak inmiddels ter sprake gebx-acht door de sociaal-democraat Egidio Ariosto. Hij vroeg de regering maati-egelen te nemen tegen de nozemplaag en kreeg steun van een monarchist, die strenge bestraffing eiste van jeugdige misdadigers. In Bologna waren 20 nozems gearres- teex-d, die een meisje aanrandden dat met haar vex-loofde wandelde, en in Milaan knuppelde de politie een kleine vijftig kna pen de cel in nadat zij met stenen naar gasten op een caféterras gesmeten hadden. In Frankrijk LA CIOTAT (UPI) Politie en brand weer van de Franse stad La Ciotat hebben dinsdag een school, waarin meisjestoeris ten logeerden, moeten ontzetten, nadat de ze was bestormd door een groep van veer tig nozems in zwartlex-en vesten, in Frank rijk „blousons noirs" genoemd. De no zems hadden zich aan de hekken van het schoolgebouw aangediend met de opmer king, dat ze zich bij het spel van de meis jes wilden aansluiten. Toen zij erover heen klommen riepen de gealax-meex-de le raren de hulp in van politie en brandweer. Twaalf jongens werden in bewaring ge steld. Doodstraf in Rusland MOSKOU (UPI) Een rechtbank in Le- ninggrad heeft zes „straatschenders", die een man vermoordden en zijn vrouw aan randden tot de doodstraf veroordeeld, al dus bericht de „Leningradskaya Pravda". Drie andex-en kregen gevangenisstraffen van tien en vijftien jaar. De terdoodver- oox-deelden zullen worden gefusilleerd. Uit de verhox-en bleek, dat het slachtof fer eerst was geslagen en met messen was bewerkt. Zijn aanvallei'S wierpen hem ver volgens in een rivier. Terwijl men nog be raadslaagde of het niet beter was hem te vermooi-den nam een een mes tussen zijn tanden, zwom naar hem toe en stak hem in het water dood. Wanneer je vader een dóód simpele Siciliaanse visser is en je bent één van drieën twintig kinderen, ligt de toe komst niet bepaald roos kleurig voor je open. Slaag je desondanks toch in het leven en weet je zelfs een bijzon dere naam te verovei'en, dan mag een tikje ijdelheid je bij na niet worden verweten. Vooral als niemand er hinder van ondervindt en het dus eigenlijk meer een stukje ge- reehtvaardigde tx-ots is. Angelo Litrico staat onder de kleermakers van Rome uitstekend bekend en dat wil wat zeggen. De Italianen heb ben zich zowel op het gebied van de dames- als dat der herenmode een stevige repu tatie opgebouwd. Italiaanse snit is in de kleermakerij over de hele wereld tegenwoordig een kenmerk van het ware en de invloed van de zuide lijke herenmode is in alle landen merkbaar. Daarin heeft Angelo Litrico, onlangs dertig jaar geworden, zijn aandeel bijgedragen. Was dit zijn enige kenmerk, dan zou hij ten hoogste waard zijn met de hele groep meestei'-con- fraters te worden besproken. Maar Angelo heeft daarnaast een merkwaardige hobby: het kleden van zoveel mogelijk figuren, die toonaangevend zijn op het terrein van de politiek. Dit wordt bij het eerste betreden van zijn kleer makerswerkplaats al duide lijk. In een hoekje staat Kroesj tsjev. Hij toont zich onna tuurlijk bescheiden, maar bij nader inzien is dat niet zo Wanneer men zich op het glibberige pad van de staatkunde waagt, is een allereerste vereiste, dat men er altijd in de puntjes uitziet. Mochten er onder onze lezers zijn, die ambitie genoeg hebben voor een hoge politieke functie, dan mogen zij beslist niet vergeten zich in Rome te laten kleden. verwonderlijk, want boven zijn forse hals ontbreekt het bekende vlezige hoofd. Hij keert de Italiaanse president Gronchi vrij onbeleefd de rug toe. Gelukkig voor de toe komst van onze beschaving schijnt hij het goed te kunnen vinden met Macmillan, die zelfs zonder hoofd en op drie poten duidelijk een gentleman is. Het kan niet anders of de on ontkoombare vraag moet wor den gesteld: „Hoe bent u er toe gekomen?" Men had mij verteld, dat zijn eerste politieke klant president Gronchi was. Kreeg hij daarna het idee zich op staatslieden te gaan toeleggen of groeide dit op een natuur lijke wijze, door recomman datie zogezeid? „Ja, onze president was de eerste", erkent hij, „de eerste belangrijke figuur tenminste. Voordien heb ik al menig kostuum gemaakt voor Kamer leden en senatoren en, nou ja. ik heb altijd geprobeerd zo goed mogelijk werk af te leveren en daardoor kreeg ik in die kringen hoe langer hoe meer klandizie. Er zijn trou wens meer collega's in Rome. die voor politici werken", voegt hij er royaal aan toe. Hij moet zich even veront schuldigen. want een van zijn medewerkers roept hem bij de snijtafel. Er ligt een lap stof gereed, waarop allerlei voor mij onbegrijpelijke ma thematische figuren met krijt zijn getrokken. Onvervaard grijpt Angelo een schaar en knipt, naar mijn idee in het wilde weg. althans ongeloof lijk snel. Dat is het. „Mijn asisstent doet de rest", ver klaart hij nonchalant, terwijl hij naar een nog jongere man aan de andere kant van de tafel wijst. Het is mij nog niet hele maal duidelijk hoe bijvoor beeld de Russische gewelde naar ertoe is gekomen bij Angelo een pak te laten aan meten. Is het waar (zoals een „zegsman" mij verklapte), dat hij begonnen is met langs allerhande omwegen de maten van de staatslieden te be machtigen en dat hij hun daarna domweg een keurig passend kostuum op het dak heeft gestuurd? Signor Litrico ontkent noch bevestigt dit en och. een beetje vakgeheim mogen we hem nog wel gun nen. nietwaar? „En hoe ging het verder?", dring ik aan. Hij voert mij zachtkens aan de arm mee naar de hoek van zijn atelier, waar de pas poppen met stoffige schouders staan te suffen. Goed be schouwd is het haast niet nodig deze door namen te onderscheiden zo lijkt het tenminste nu ze wél zijn aan geduid met Macmillan. Krus- cev (de Italianen doen het eenvoudiger dan wij), Ike en Kubitschek. Angelo slaat zijn ax~m ver trouwelijk om het middel van de laatste pop. Hij heeft mijn bezoek tot dusverre doodern stig genomen en als hij nu even de clown speelt, doet hij dat toch met een zekere waardigheid. „Voor u weggaat moet ik u per se het staatsieportret laten zien, dat ik van presi dent Kubitschek van Brazilië cadeau heb gekregen. Het is gesigneerd en er was een uiterst hoffelijke brief bij". Ik vei-klaar me daartoe met het meeste genoegen bereid, maar wil eerst toch nog wat weten van zijn befaamde klanten. „Hebt u hier wel eens be roemdheden gehad om de maat te nemen of gaat dat anders toe?" „De meeste maten heb ik precies", zegt hij raadsel achtig. „Ik hoef de kostuums dus alleen maar te maken en te verzenden". Veel wijzer maakt me dat antwoord niet. Ik kan me niet onttrekken aan de indruk, dat hij in veel gevallen maar op goed geluk (zij het naar de juiste maten) een pak heeft klaargemaakt en dit de be treffende staatsman heeft aangeboden. Werd het aan vaard, zoveel te beter, dan kon hij weer een roemruchte naam aan de lijst van zijn cliënten toevoegen. Maar trapt een politicus daarin? Mag hij dat, zonder het ge vaar te lopen door een tegen stander van het aannemen van (indirecte) steekgelden te worden beschuldigd? Ik moet bekennen er niet te kunnen uitkomen. Ik stap maar, licht, ontmoe digd, van dit onderwerp af en vraag de maestro naar zijn toekomstplannen. „Een reis naar de Verenigde Staten wil ik graag maken", zegt hij geestdriftig. „Nu ik daar met wat grote namen kan jonglex-en. moet het mo gelijk zijn daar meer opdrach ten van invloedrijke personen los te krijgen". Dat is in ieder geval zake lijk niet slecht gezien. „Is het uw ideaal ui (sluitend voor deze groep persoonlijk heden te werken?" Angelo schudt verdrietig zijn hoofd. „Daarvan zou mijn zaak op den duur niet kunnen draaien", bekent hij. En dan beginnen zijn ogen te schit teren en zijn mond plooit zich in een wat verlegen glimlach waardoor hij opeens heel jongensachtig en heel sympa thiek wordt. „Ik heb wel een leaal", begint hij langzaam. „Dat er nog eens een top conferentie wordt gehouden, waarop alle deelnemers in mijn kostuums gekleed zullen zijn". Het Wonder De zon brandde. De zeer lelijke man zat op de stenen bank in een stille laan met honderd eiken die alle hun kaarsen aan hadden. Het was ochtend en er tjilpten enkele vogels. De man zat stil zijn linkerhand te be kijken. Als in een film rolde er een bal naar hem toe tot voor zijn voeten. Hij hield de hand ter hoogte van zijn borst alsof er een balletje kwikzilver op lag dat er niet af mocht rollen. Toen hij zich bukte om het speelgoed, dat voor zijn voeten tot stil stand was gekomen, op te rapen, deed hij dit zonder de hand te beivegen. Hij legde de bal naast zich neer en keek weer naar de vingers, de nagels, draaide uiterst langzaam de handpalm naar boven en keek, keek Het kind met blonde krullen, grote ogen, een blauw jurkje met boezelaarstrikjes op de schouders, zó weggelopen uit een fris verhaaltje, stond voor hem., hijgend met rode bezwete wangen. Het meisje zei: „Dat is mijn bal". Even zag de man op van de hand en knikte met een gelaatsuitdrukking die een glimlach kon verbeelden in de richting waar het speelgoed lag. Het meisje zette zich naast hem en ging hem zwijgend aan staren. Het hoofd van de man was groot, zijn gezicht gerimpeld, de huid was oud ver legen perkament. Hij had één oog gesloten. Alleen die handen waren lang, slank en blank als van de ridders uit de sprookjes. Na wel enkele minuten legde de man de hand die hij zo lang bekeken had op de schouder van het kleine mensje naast hem, trok die na een moment weer terug. Hij legde nu bei zijn handen op zijn knieën en ging voor zich uit zitten kijken met. dat „iets" dat een glimlach moest zijn. Het kind nam haar speelgoed op en vluchtte in één ren naar huis waar haar moeder was. „Waar ben je geweestIk wil niet dat je zo ver van huis gaat". „Ik was héél ver weg, moeder. Zó verDan plots: „Moeder! Wat zit er in mijn haar!" „Ach", zei de moeder vertederd, „kom maar hierzówat beeldigIk zet het op de bloemen in de serreDie moet ik ook nog water geven, heb ik al een paar dagen vergeten". Voorzichtig lopend, turend op haar linkerhand die zij voor zich uitgestrekt hield, liep ze naar de serre, waar het broeiend warm. ivas; in de rechterhand droeg zij de kleine rode gieter. Daar begon zij de bloemen te begieten, de aarde die dorstte naar water, en zij voerde het onze- lieve-heersbeestje naar een grote gouden crysanthemum. Er kwam. een wolk voor de zon. In de serre werd het opeens koel. Jan van Ees Hoogleraren. Benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de vaderlandse en algemene geschiedenis van de middel eeuwen di". F. W. N. Hugenholtz, en in de afdeling der elektrotechniek aan de Tech nische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de elektronica ir. J. W. Alexan der, thans hoofdingenieur bij Philips Tele- communicatie-industrie te Hilversum. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis_ en natuurkunde aan de rijksuni versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde, is be noemd J. H. van Vleck, hoogleraar aan de Harvard University te Cambridge (V.S.) Uilskuiken. Een inwoner van Venlo was, nadat hij urenlang in de Maas gevist had, ontmoedigd naar huis gegaan. Geen enkele vis had belangstelling getoond voor de worm, welke hij aan de haak be vestigd had. Thuisgekomen zette hij de hengel in het schuurtje zonder de worm er af te halen. Toen hij de volgende morgen bij het, schuurtje kwam, hoorde hij daar binnen wild geraas. De verwekker daar van bleek een jonge uil te zijn, die zin in de wox-m had en zichzelf daarbij aan de haak had geslagen. De visser heeft het uilskuiken bevrijd, dat daarna snel weg vloog. Advertentie up het goede anker-horloge 'let op het rode driehoekje) Rommelen is een klanknabootsend werkwoord dat betekent: in heftige be weging zijn onder het maken van een dof geluid. Het zelfstandig naamwoord rommel kon vroeger ook op personen worden toegepast in de betekenis: la waaischopper, babbelzieke vrouw. Wij gebruiken het thans alleen nog als ver zamelnaam voor een hoop ordeloos door elkaar liggende zaken van weinig waarde. Verwant met rommel is het Latijnse woord rumor: gedruis, gegons, gerucht, nok in figuurlijke zin Verde re verre bloedverwanten zijn over rompelen, rochelen en ronken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3