Horen en zien „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Recreatie: taak voor kerk De man aan de top Agenda voor Haarlem WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN A musant De European Service Haarlemse pianisten De radio Zeeft donderdag T elevisieprogr amma Gaat u met vakantie? Kunst- en Antiekbeurs te Delft geopend Zeldzame collectie Dickens- manuscripten ontdekt Gysbert Japicxprijs door E. Folkertsma geweigerd Gereformeerde synode heeft agenda van 348 punten Friese Akademie Verbetering telefoonverkeer in Zuid-Holland KERKELIJK LEVEN door Caimerori Hawley Na het N.T.S.-journaal werd gister avond de film „The million Pound note" vertoond, die gemaakt werd naar de ro man van Mark Twain. Iedereen zal zich wel geamuseerd hebben met deze vrolijke rolprent, waarin Gregory Peck de hoofd rol vertolkt. Hij is de Amerikaan Henry Adams, die een bankbiljet van een mil joen krijgt om uit te geven. Aanvankelijk gaat het allemaal goed. Maar de bezwa ren komen als niemand maar dan ook niemand het biljet van een miljoen kan wisselen. Eerst krijgt Henry Adams al les, wanneer hij alleen maar het biljet laat zien, maar later krijgt iedereen toch argwaan. En als het dan eenmaal zover is, dat alle schuldeisers bij Henry thuis komen, is het biljet ineens spoorloos ver dwenen. Gelukkig wordt het echter net op het nippertje, want de woedende me nigte dreigt de arme Amerikaan te lijf te gaan gevonden. Een „happy-ending" dus voor deze amusante film. Beeldschermer Eisenhower in Bonn De V.P.R.O. zal vanavond aan het be gin van de televisieuitzending te 20.20 uur, een vei-binding met de televisiestudio's te Keulen tot stand brengen. Daar zal de bui tenlandse correspondent van het Alge meen Handelsblad te Bonn, de heer Hoef nagels zijn indrukken van de situatie ge ven, nadat president Eisenhower is gear riveerd. Het gesprek aan de schrijftafel door prof. dr. L. J. van Holk komt hierdoor te vervallen. Het praatje van prof. van Holk wordt nu opgenomen in de documen taire over „Erfelijkheid en Geneeskunde", die om ongeveer 21.15 uur aanvangt. De tijden van de Eurovisie-uitzendingen op donderdag 27 augustus ter gelegenheid van het bezoek van president Eisenhower zijn gewijzigd. De nieuwe tijden luiden als volgt: 16.3017.10 uur: directe uitzen ding van het vertrek van president Eisen hower vanaf het vliegveld Keulen-Wahn; 17.4518.15 uur: directe uitzending van de aankomst van president Eisenhower uit London-Airport. De „European Service" van de B.B.C. wordt deze herfst meerderjarig. Om dit feit te gedenken zal de „European Ser vice" „London Calling Europe" zes docu mentaire programma's uitzenden waarin een aantal van de veranderingen die zich sinds 1938 hebben voltrokken de revue zullen passeren. De programma's zullen op maandagen om 17.45 G.M.T. worden uitgezonden. Het eerste, dat de verande ringen in de wereldmacht betreft, zal op •31 augustus de lucht in gaan. In dit pro gramma zal men graaf Attlee kunnen ho- a-en,; alsmede twee-eminente historici, prof. Arnold Tovnbee en Hugh Seton Watson, professor in de Russische geschiedenis aan de Londense School voor Slavische talen en Oost Europese Studiën. In AVRO's ziekenprogramma „Palet" kan men op dinsdag 1 september tussen 11.00 en 12.00 uur onder meer luisteren naar pianomuziek van twee Haarlemse jongens, de zeventienjarige Wim Petersma .en de zestienjarige Carel Hoog. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip. caus. 11.15 Gram. 11.45 Bij een Neder landse vrind in Accra caus. 12.00 Orgel, piano en celesta. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- po)e-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.50 Logboek 1942, klankb. 15.40 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 II Turco in Italia, opera. (In de pauze: Caus.). 22.25 Journ. 22.35 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Voor de kinderen. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Caril- lor.concert. NCRV: 14.00 Fanfare-ork. 14.30 Chu Chin Chow, musical. 15.30 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Gram. 18.25 Kinderkoor. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Muzikale caus. 20.15 Promenadeork. en solist. 21.05 De landbouwwa- terhuishouding van Nederland, caus. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00, 14.50 en 15.30 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nieuws. 17,10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Voordracht. 20.00 Julius Caesar, opera. (Om 22.00 Nws). 22.55—23.00 Nws. VOOR DONDERDAG broken kruik, toneelstuk. 22.00 Dagsluiting. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 De ge- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krar.t naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie verscheidene leden van het corps diplomatique, is dinsdag de elfde Kunst- en Antiekbeurs geopend, die in het Stedelijk Museum Het Prinsenhof te Delft wordt gehouden. De genodigden werden op de binnenplaats van het mu seum verwelkomd door de directeur drs. D. II. G. Bolten. Wegens ziekte van de voorzitter van de stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs de heer Lange, sprak de vice-voorzitter de heer J. Stodel. Hij zei dat de beurs van meer dan commerciële betekenis is. Zij bevordert de belangstelling voor het scho ne. Mr. C. G. D. baron Van Hardenbroek verrichtte hierna de offiële opening van de beurs. Op deze elfde beurs hebben zesentwin tig leden van de Vereniging van Hande laren in Oude Kunst in Nederland weer het allerbeste uit hun collectie naar voren gebracht. Hoe groot de waarde ervan is valt moeilijk te zeggen, maar deskundigen schatten haar op ongeveer tien miljoen gulden. Vergezeld van haar vriendin, freule Roëll, haar secretaresse en een buiten landse logée heeft prinses Beatrix giste ren een bezoek gebracht aan de beurs. Zij werd rondgeleid door een aantal bestuurs leden en de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer. Zij bezichtigde met grote belangstelling de verschillende stands en vertoefde geruime tijd in het museum. De universiteit van Californië in Los An geles heeft een zeldzame collectie Charles Dickens-manuscripten verworven. Dr. Ada B. Nisbet, hoogleraar in het Engels aan de universiteit van Californië in Los Angeles, en een autoriteit op het gebied van Dickens en diens geschriften, vond de collectie in een boekenwinkel in Lon den. De thans ontdekte collectie bestond oor spronkelijk uit een driedelig werk van John Forester over „Het leven van Char les Dickens", dat uitgebreid werd tot twaalf delen door „grangerisatie" de methode van James Granges (1723-1776), die een boek uit elkaar haalde, waarna hij tussen de pagina's allerlei wetens waardigheden en gedenkwaardigheden plaatste en plakte en vervolgens het boek weer in liet binden. De Engelse geleerde William Miller was verantwoordelijk voor het „grange- riseren" van de werken waardoor een ge- illustreerde encyclopedie over dit specia le onderwerp ontstond. Elke persoon die door Forester wordt genoemd is in net werk vertegenwoordigd door een origineel ma nuscript en/of foto. Ook plaatsen waar Dickens dikwijls kwam zijn er in afge beeld. Onder de zeldzame brieven zijn er van Washington Irving, Richard Henry Dana, sir Walter Scott, George Cruik- shank, William Thackeray, de Carlyles, Alfred Tennyson, Robert Browning,, ko ningin Victoria, de Amerikaanse schrijver Bret Hart en de hertog van Wellington. In het „Prinsenhof' te Delft is weer de jaarlijkse Oude Kunst- en Antiek beurs geopend. De foto toont een hoekje van deze beurs. De commissie van advies voor de toe kenning van de Gysbert Japicxprjs 1959 heeft Gedeputeerde Staten van Friesland geadviseerd de prijs toe te kennen aan de heer E. B. Folkertsma te Leeuwarden voor het essayistisch proza, dat in de jaren 1956-1958 van zijn hand is verschenen en mede voor zijn. litterair oeuvre in het al gemeen. De heer Folkertsma heeft even wel meegedeeld de prijs niet te zullen aan vaarden. Als gevolg hiervan hebben Ge deputeerde Staten moeten besluiten de Gysbert Japicxprijs 1959 niet toe te ken nen. In Utrecht is gisteren de generale sy node van de Gereformeerde Kerken in Nederland in de Westerkerk onder presi dium van ds. C. van der Woude uit Leeuwarden haar zittingen begonnen. De synode had op de laatste dag van juni al een moderamen gekozen en commissies benoemd. De leden van de synode hebben toen een agenda ontvangen die 212 punten omvat. De aanvullingsagenda bevat 136 punten, zodat de agenda de 350 punten nadert. De aanvullingsagenda bevat op nieuw een groot aantal brieven en voor stellen van kerkeraden en kerkelijke ver gaderingen zowel over de kerkelijke een heid als over de kerkenorde en de li turgie. Over de kerkelijke eenheid hebben de synode weer 25 stukken bereikt. Over de opheffing van de uit de kerkstrijd da terende en veelbesproken vervangings formule. kwamen weer brieven van een aantal kerkeraden. die de opheffing daar van voorstaan. Ook de kwestie van de nieuwe psalmberijming houdt velen bezig. Er zal een hoogleraar in het kerkrecht benoemd moeten worden wegens de vaca ture. die is ontstaan door het overlijden van prof. dr. G. M. den Hartogh, hoog leraar aan de theologische hogeschool te Kampen. Twaalf buitenlandse kerken zullen zich ter synode doen vertegenwoordigen. Het zijn kerken uit België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Duitsland. Oostenrijk, Schot land, Canada, Australië, Amerika, Indo nesië en Nieuw-Guinea. De Friese akademie heeft vandaag een nieuwe vleugel van haar gebouw te Leeu warden, welke haar door het Friese volk geschonken werd, in gebruik genomen. Het geld voor deze nieuwbouw werd voor het overgrote deel door de Friese bevol king bijeengebracht tijdens de vorig jaar gehouden actie „Stenen Spreken". Een gehuil van woede steeg op uit de kelen der pomaradja's, toen hun makker daar op de grond lag. Van alle kanten grepen ze nu naar hun gevangenen. Maar Toka was hen voor; snel draaide zijn staart in het ronden vóór de poma radja's hen konden pakken vloog hij met zijn vriendjes al hoog de lucht in. Wat waren de pomaradja's nijdig, nu ze hun prooi zagen ontkomen! Eén van hen zwaaide zijn speer, nam een aanloop en gooide het scherpe wapen naar Toka 149—150 Ter verbetering van het telefoonverkeer in Zuid-Holland zal de P.T.T. in de eerst komende jaren op grote schaal versterkte verbindingen tussen knooppunt- en dis trictscentrales invoeren. Dit zal in het bij zonder de gesprekskwaliteit ten goede ko men, hetgeen onder andere voor het telefoonverkeer naar en van de bollen streek van groot belang is. De verbeteringen in de komende jaren omvatten voorts het voltooien van de auto matisering in de provincie Zuid-Holland. In 1960 zullen de nu nog met de hand be diende centrales rondom Sliedrecht en Oud-Beijerland worden geautomatiseerd. In 1952 werd door het directorium van „Kerk en Wereld" te Driebergen een stichting in het leven geroepen met als doel: „De bevordering van goede vakan- toebesteding, door het bouwen en exploi teren van betaalbare vakantie-accommoda tie" De Stichting kjeeg de beschikking over een terrein te Doorn, groot 800.000 m2. Ze kan op dit terrein nu op verant woorde wijze 3 a 4000 mensen tegelijk ont vangen. In het afgeicpen jaar brachten er meer dan 500.000 verschillende vakantie gangers geheel of gedeeltelijk hun vakan tie door in een bungalow, een tent of een caravan. De stichting heeft er een groot kamphuis gebouwd, met recreatiezalen en kampwinkel, kantine, keuken en katoren. Verder zijn er speelvelden, een kampvuur- kuil, een openluchttheater en een zwem- gelegenheid voor kinderen aangelegd. De leiding van dit alles is opgedragen aan wika Th. J. Rijks, die een overzicht heeft gegeven van het werk van de stich ting recreatiecentra en die daarover het volgende vertelt. Het Doornse centrum heeft van het be gin af zichzelf bedropen. Het heeft geen subsidie nodig gehad, noch van de kerk. noch van de overheid. Dit geeft aan het werk een vrijmachtig en daardoor aan trekkelijk karakter. Dat dit mogelijk is ge bleken, danken wij zeker niet in de laatste plaats aan het omvangrijke recreatie- programma, waarmee we onze gasten be geleiden en waarin „voor elck wat wils" te vinden is, voor oud en jong, voor lichaam en geest. De laatste tijd is nu een plan ge rijpt om te trachten in alle bestaande en opkomende recreatiegebieden in ons land een recreatiebedrijf als in Doorn op te bouwen en te exploiteren. De bouw van een recreatiecentrum kan vergeleken worden met de bouw van een modern wijkcentrum Het heeft boven dit laatste echter het voordeel, dat het kan plaats vinden in een omgeving, waar de geschikte ruimte voor dit doel voor de Her vormde kerk nog vrij gemakkelijk te ver krijgen is. Vrijwel alle bestaande en opko mende grote recreatiegebieden in ons land worden namelijk bewoond door een zeer sterk overwegend protestantse bevol king. Dit geldt voor het Friese merenge bied, de provincie Drente, de Overijselse heuvelrug, de Veluwe, de Gelderse Achter hoek, de Stichtse heuvelrug, het Noordzee strand, de wadden-eilanden en het Zeeuw se Deltagebied. Een hieruit voortvloeiend praktisch voordeel is ook, dat de burgerlij ke overheid in die gebieden, gezien het grote belang van goede recreatiecentra voor hun gemeente, in vele gevallen be reid en in staat is om de rente en de af lossing van het voor de opzet benodigde investeringskapitaal te garanderen. De tijdelijke ophefing van het door tempo en techniek bezeten grote-stadsle- -ven, door middel van-een paar weken va kantie. wordt algemeen in ons volk als dringend noodzakelijk gezien. Er is een grote behoefte aan „er eens helemaal uit zijn", aan „het andere te beleven" en dat andere ligt meestal achter de horizon van het alledaagse sleurleven. Door deze be hoefte is er in ons volk een nog jaarlijks groeiend nomadendom ontstaan. Een kerk, die haar roeping verstaat, zal met de no maden moeten meereizen, teneinde daar aanwezig te zijn, waar verwacht mag wor den. dat de opgejaagden tor rust komen, teneinde dit tot rust en tot zichzelf komen te bevorderen. Meereizen alleen is daarom niet vol doende. De kerk zal ook gezag moeten kunnen uitoefenen binnen de ruimte waar in de mensen nu en in de toekomst hun vrije tijd doorbrengen. Heeft ze binnen de ze recreatieruimte geen directe invloed, dan mist ze menselijkerwijs gesproken ook de mogelijkheid om er de mensen te dienen en te begeleiden. Daarom zal de kerk aanwezig moeten zijn op al die plaat sen. waar beslist wordt over de uitgifte van en bestemming tot recreatiegebieden. We hebben voor het bepalen van de in houd van ons recreatiewerk als princi pieel uitgangspunt gekozen de bijbelse be tekenis van de zondag, die er met de woor den van Jezus „is voor de mens". Er liggen in deze vorm van recreatie- werk voor de „missie" van onze kerk gro te mogelijkheden. De praktijk heeft ons geleerd, dat onze bedrijven graag en mas saal worden bezocht en dat er nauwelijks een situatie denkbaar is, waarin de opge jaagde mens van onze tijd meer openstaat voor de verkondiging van het evangelie, als in de rust en de ruimte van een goed geleid recreatiecentrum. Hij leert er bij zichzelf weerstanden wegzingen, hij raakt er op de ander ingespeeld en is vrij spoe dig opgenomen in een gemeenschap, waar in het gepredikte woord een klankbodem heeft. De moderne mens heeft naar onze over tuiging bewust of onbewust een schreeu wend gebrek aan een verborgen ruimte, waarin hij kan communiceren en medite ren. Hij is voor zijn moderne kwalen meer dan hij zelf beseft gebaat bij een deskun dig en liefdevol pastoraat in een leefbare omgeving. Hij blijkt hiervoor in een re creatiecentrum ook open te staan, want wat hij hier binnen drie dagen vertelt aan zijn buurman, vertelt hij zijn buurman in de stad nog niet na drie jaar. Door vanuit de kerk goede en betaalba re vakantieaccommodatie te bouwen wordt het gemiddelde Nederlandse gezin beschermd tegen onnodige uitbuiting. Dit kan zonder meer gezien worden als mo dern diaconaal werk. Het zal bovendien tot gevolg hebben, dat onder de vroegere armen aan materie en de tegenwoordige armen van geest een stuk oude schuld van de kerk wordt ingelost, misschien wel in ruil voor een stuk herwonnen vertrouwen Bovendien is het niet denkbeeldig, dat er bij elk recreatiecentrum een aantal bunga lows voor bejaarden wordt gebouwd. Zo dat zij hier kunnen wonen voor een be taalbaar bedrag en dat er zo wordt mee gewerkt aan een oplossing voor dit steeds groter wordende probleem. Een Amerikaanse professor heeft on langs voorspeld, dat rondon het jaar 2000 de arbeidsweek zal zijn verkort tot acht a vijftien uur. Wij hechten aan deze pro fetie meer waarde dan destijds onze voor ouders deden aan de profetie van Jules Verne. Wanneer onze kerk het recreatie- werk groot aanpakt door enerzijds tijdig aanwezig te zijn bij het verdelen van de recreatieruimte en anderzijds zendings teams uit te zenden met de opdracht om in dit werk de kerk te vertegenwoordigen, dan kan er hier, zo God wil, een belangrij ke ontmoeting tussen kerk en wereld tot stand komen, aldus deze wika. 90. „Waar kunnen we praten?" „Misschien boven in een van de kaart-kamers?" Het was een vraag, geen mededeling, en Alderson's stem scheen nederig beducht te klinken. Terwijl zij de trap opgingen dacht Don Walling voor het eerst na over wat hij tegen Alderson zou moeten zeggen. Voorbereiden van een gesprek was iets, dat hij zelden'deed, maar hij was zich nu bewust van de speciale moeilijkheid waarvoor hij stond. Hij kon nu met de deur in huis vallen en zeggen, dat hij Don Walling de man was, die directeur zou zijn van de Tredway Corporatie. Natuurlijk, Alderson had vanmor gen practisch hetzelfde gezegd daar bij zijn huis.maar hij moest het Alderson nog eens laten zeggen en hem dan zijn vergissing omtrent Dudley onder het oog bren gen. Ja, dat zou de beste manier zijn.maar verdomd, hij kon toch ook niet te veel tijd verknoeien om die oude kerel aan het lijntje te krijgen., er was werk aan de winkel! De kaart-kamer die zij binnengingen, was een van die kleine kamertjes, die een honderd jaar geleden, toen de club nog de Federale Herberg was geweest, als slaap kamers hadden gediend. Er was nauwelijks plaats voor meer dan een ronde met groen laken beklede tafel en een kring van stoelen erom heen. Walling moest zich langs de muur wringen om binnen te komen en te gaan zitten. Hij zag Alderson aarzelen en voor een ogenblik dacht hij dat het een teken was van onderdanigheid, dat hij wachtte tot hij werd uitgenodigd plaats te nemen, maar een blik naar zijn gelaat vaagde die mogelijkheid weg. Alderson's aarzeling had een andere oorzaak en hij kon niet met zekerheid zeggen wat het was. „Wel, wat is er bebeurd?" vroeg Walling scherp, de stilte verbrekend. Alderson keek verrast, alsof hij de vraag niet ver wacht had. „Precies wat ik je al vertelde. Ik bracht hem naar zijn huis." „Wat zei hij?" „Zeggen? Ik vertelde hem niets, zodat er voor hem ook geen aanleiding was iets te zeggen." „Maar jullie hebben toch wel ergens over gepraat." Er lag een stapeltje fiches midden op de tafel en Alderson greep de bovenste ervan af. „We hij sprak over Avery Bullard." Walling leunde voorover met zijn ellebogen op de tafel, en sprak zacht in een onopzette lijke poging om de spanning te breken. „Fred, ik weet dat je het idioot van me vindt, de ma nier waarop ik je aan het station overviel, maar ik moest het doen. Toen ik op kantoor gekomen was en be gon na te denken over wat de directeur van de maat schappij allemaal moet zijn de dingen, die hij alle maal moet doen verdomd Fred, kun je het begrijpen? Walt Dudley zou het niet voor elkaar krijgen. Er is net niet genoeg, hoe zal ik het zeggen, fut, kracht of hoe je het noemen wilt in hem. Hij is er niet toe in staat, dat is alles." Alderson stapelde systematisch de fiches op elkaar. „Ik dacht van wel, als jij hem helpt." Dat was de kans! Het was gemakkelijker gegaan dan hij had gedacht, sneller dan hij had voorzien. „Dat be tekent alleen maar, Fred, dat ik de directeur zou moe ten zijn." „Hij zou je wel helpen," zei Alderson, maar zonder overtuiging. „Nee. Dat is nu juist hetgeen mij duidelijk werd, toen ik er goed over nadacht. Walt zou me niet helpen. Hij zou alleen maar een sta-in-de-weg zijn, een molensteen aan mijn nek iets dat ik iedere keer, dat ik iets wilde bereiken, uit de weg zou moeten duwen." Hij zag hoe de bevende hand van Alderson het sta peltje fiches aanraakte en het viel zacht kletterend om. Waarom zei Alderson niets? Goed dan, laat hem zwij gen.. Alderson was in elk geval niet belangrijk! Hoe kwam hij toch aan het belachelijke idee, dat Alderson degene was, die had te beslissen., dat het directeur schap iets was, dat Alderson te vergeven had? Wie dacht Alderson eigenlijk wel voor zich te hebben., hij was nooit meer dan een klerk geweest.niets anders dan een. „Ik had gehoopt, dat ik het je niet zou hebben hoeven te vertellen," zei Alderson, op zo zachte toon, dat Wal ling naar de echo van zijn woorden in zijn geheugen moest luisteren om zich ervan te verzekeren, dat hij het verstaan had. „Mij wat vertellen?" Alderson stapelde de fiches weer op. „Ik had het je niet willen vertellen omdat omdat er toch niets meer aan te doen was en wel, ik wilde liever niet dat je een verkeerde indruk van Jesse zou krijgen." „Jesse?" „Toen ik hem vanmorgen opbelde Hij zag Alderson's gezicht verslappen alsof de woor den, die hem op de lippen lagen te zwaar waren om uit te spreken. Wat zou hij nu gaan vertonen., weer zo'n kinderachtig verhaaltje om zich te verontschuldigen., zoals dat geval van vanmorgen, dat zijn vrouw niet wil de dat hij. Alderson haalde diep adem, strekte zijn schouders en richtte zijn hoofd op. „Toen ik vanmorgen met Jesse sprak had ik de bedoeling jou tot directeur te maken maar Jesse wilde er niet aan meedoen." De veer sprong. „Jesse wilde niet wat bedoel je?" „Nu ja, ik heb je nu al zoveel verteld ik kan je dan evengoed de rest ook wel zeggen," zei Alderson vermoeid, terwijl hij met zijn wijsvinger langzaam tik te op de top van de stapel fiches. „Jesse zei, dat hij met mij mee zou stemmen op wie ik maar zou willen zolang het maar niet was op Shaw of jou." „Shaw of Fred, ik ik kan dat niet geloven Jesse en ik zijn altijd goede vrienden geweest heb ben samengewerkt ik kan niet geloven, dat hij zo over mij denkt." „Vraag me niet waarom." „Dat vraag ik je juist." „Ik weet het niet." „Wat zei hij verder nog?" „Niets. Ik probeerde nog met hem te praten, maar je weet, hoe Jesse is." Alderson keek hem aan en er was een blik van me delijden in zijn ogen. „Dat is één van de dingen die je leert wanneer je oud wordt ik zei het je vanmor gen al ik dacht toen hieraan je weet nooit wat een ander van plan is. Je denkt wel dat je het weet, maar je weet het niet. Soms weet je zelfs niet wat je zelf van plan bent, totdat er iets gebeurt en je dwingt om het uit te zoeken." „Ik geloof wel, dat het zo is," mompelde Don Wal ling, zijn blik strak gevestigd op het ronde oog van een grijze ring, die iemands borrelglas had achtergelaten op het groene laken. „Fred, ik ben je een excuus schul dig. Tenminste wel, ik dank je hartelijk voor je ge voelens jegens mij." (Wordt vervolgd) Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert door N. Ph. O. Grote Kerk: Donderdag 20 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De imitatie- generaal", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Groet en kus uit Tegernsee", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Danny Kaye", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Donderdag 10.30 uur: „Vliegende schotels", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Donderdag 14.30 uur: „Filmfestival", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hond van de Baskervilles", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Als de remmen los zijn", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Donderdag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chap lin, Our Gang klucht en Jan Klaassen", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het leven begint bij 16", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Scala op z'n kop", alle leeftijden. Bij slecht weer: Donderdag 14.30 uur: „Walt Disney festival nr. 2", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeen telijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september'dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. Vleeshal: Tot 5 september dagelijks 12.30 tot 17.30 en 19.30 tot 23 uur, zondags van 13 tot 17 uur: Jazz-tentoonstelling. DIVERSEN Groet Kerk: Vandaag 20 uur: Avond stilte. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 21 augustus.) Van de uitgeverij Het Spectrum Utrecht/ Antwerpen ontvingen wij drie PICTURA- BOEKJES, waarvoor wij met nadruk be langstelling vragen. Zij bezitten namelijk een superieure kwaliteit, welke deze oor spronkelijk bij de Editions du Seuil in Parijs verschenen boeken tot een bijzon der begerenswaardig bezit maken. ITALIË door Paul Lechat. Dit rijk ge- illustreerde boekje begint in een buiten gewoon knappe en warme essayistische stijl, waardoor de lezer onmiddellijk tot een dankbaar luisterend subject getrans formeerd wordt. Schijnbaar zonder enige moeite en onschematisch vlecht Lechat feitelijk en atmosferisch dit land, zijn mensen, verleden en toekomst,, kunst, politiek en societas in een overkoepelend patroon, waarin de lezer actief meeleeft. Lechat brengt een menselijk contact tot stand tussen zijn lezers en het land dat hij zó bemint, dat hij het niet wilde dienen door het lyrisch beter voor te stellen dan het is. Een prachtig boekje. GRIEKENLAND door Mimica Cranaki. Ook deze auteur heeft die rechtstreekse menselijke maat van vertellen, contact met de lezer. Mimica Cranaki is misschien wat minder fijn beheerst, betogender maar ook poëtischer dan Lechat. De lezer wordt niet zoals men wel eens zegt „aan de hand van dit boek", maar in het hart er van meegevoerd door oud- en nieuw- Griekenland, door een eigentijdse staat die alle wortels heeft in de bakermat van onze beschaving. HOMEROS door Gabriel Germain. De geschiedenis en beschaving van het oude Griekenland worden inderdaad verrukke lijk door de auteur spelenderwijs in dit boekje méégeleefd. Vóór nog meer lovende adjectieven de lezer van deze regels zou den afschrikken: koop deze boekjes, waar en wanneer u ze ter hand neemt zuil u er- vangenieten. Nog even dóór-loven: de drie vertalers ontkomen er ook niet aan in de hulde te worden betrokken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4