Schoonheidscommissie meent, dat werkwijze thans efficiënter is Amerikaanse vakbonden willen controle, maar geen curatele Verkeersverbetèringen maken Grote Markt veiliger Alles voor de school Verontwaardiging over misstanden kan Congres ook te ver voeren ^zBrieven aan de redactie WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Na reorganisatie in mei 1958 de Rooij Burgerlijke Stand van Haarlem Wegens huisvredebreuk Geldboetes voor twee zuivelhandelaren Twee gewonden bij botsing op Zandvoortselaan „Het Vondelkwartier" houdt zelfstandigheid vast Auto bleef op wallekant van Spaarne hangen UIT STAD EN STREEK „Instant-melkpoeder" niet van heffing uitgezonderd Consument mag mee spreken over dagaanduiding op jlessemelk Bedrijfsvoetbal RUIM EEN JAAR geleden is de Haar lemse schoonheidscommissie georgani seerd met het doel de werkzaamheden een voudiger en vlugger te doen verlopen. Is dit doel door de genoemde reorganisatie volledig bereikt? Sinds 1 mei 1958 worden alle meer belangrijke plannen door de schoonheidscommissie behandeld, die als regel één keer per week vergadert. De min der belangrijke projecten, lichtreclames en dergelijke worden sinds mei 1958 behan deld door een ambtelijke subcommissie, die is samengesteld uit drie leden: de voor zitter van de schoonheidscommissie, de stadsarchitect, die lid en adviseur is van de commissie en de secretaris. Deze sub commissie vergadert naar behoefte vaak meermalen per week, waardoor de kleine re projecten een grotere aandacht kunnen krijgen dan voorheen mogelijk was. Vóór mei 1958 werden namelijk de zeer belangrijke bouwplannen in de voltallige commissie, die in de wandeling de „pleno- commissie" werd genoemd, behandeld. De minder belangrijke projecten werden be handeld in de met een onjuiste naafn aangeduide „gevelcommissie". De le den van deze commissie werden bij toer beurt aangewezen, waarbij er voor ge zorgd werd, dat altijd enige architectenle den aanwezig waren. De schoonheidscom missie (pleno- en/of gevelcommissie) kwam als regel één keer in de drie weken bijeen. Zeer kleine objecten, lichtrecla mes e.d. werden afgedaan door de ambte lijke secretaris der commissie. De samen stelling en de werkwijze van de schoon heidscommissie zijn na mei 1958 vrijwel on gewijzigd gebleven. De directeur van het bedrijf Openbare Werken is ambtshalve voorzitter der commissie. Dit is geschied om 'n zekere coördinatie tot stand te bren gen met het. oog op de omstandigheid, dat onder Openbare Werken ressorteren een stedebouwkundige afdeling, een bouwkun dige afdeling, die betrokken is bij de be handeling van plannen voor bijzondere on derwijsinrichtingen en een monumenten afdeling. De hoofden van die afdelingen alsmede de directeur van het bouw- en woningtoe zicht, die de plannen aan de Bouwverorde ning en Woningwet moet toetsen, de di recteur van de volkshuisvesting, die bij voorbeeld nauw betrokken is bij de wo ningwet- en premiebouw en de directeur van Hout en Plantsoenen met het oog op het verband tussen de gebouwen en het omringende groen, zijn bij de behandeling van de plannen in de commissie tegen woordig. Hierdoor kan de behandeling van een bepaald plan worden gecoördineerd, waardoor voorkomen kan worden dat ge meentelijke instanties langs elkaar heen- werken en waardoor mede de tijd be nodigd voor het afdoen van bouwaanvra- gen wordt bekort. In de schoonheidscom missie hebben zitting als leden: de direc teur van Openbare Werken als voorzitter, vijf particuliere architecten, een kunst historicus en een graficus (de enige le- ken-leden), en de stadsarchitect van Haar lem als lid en adviseur. Adviseurs zijn: de directeuren van Volkshuisvesting, Bouw- en Woningtoezicht, Hout en Plant soenen, alsmede de hoofden van de stede- bouwkundige afdeling en de afdeling mo numentenzorg van Openbare Werken. De adjunct-directeur van Openbare Werken neemt altijd aan de besprekingen deel, zodat hij de voorzitter in voorkomende ge vallen kan vervangen. Supervisoren Is er een belangrijk object, waarmee grote spoed moet worden betracht, en waarover bijvoorbeeld nader overleg met bouwheer of architect noodzakelijk is, dan komt het voor, dat de verdere behande ling door de schoonheidscommissie over gedragen wordt aan een commissie ad hoe samengesteld uit de ambtelijke sub commissie, aangevuld met enkele archi tecten-leden. Ook wanneer het plannen be treft, die in het algemeen de instemming van de commissie hebben, doch op enke le punten van meer ondergeschikte aard nog nader overleg behoeven met de be langhebbende, machtigd de commissie de ambtelijke subcommissie deze zaken af te doen. Voor nieuwe stadswijken worden super visoren aangetrokken, die een nieuw- bouwplan moeten beoordelen. Keurt de supervisor zulk een plan goed, dan is de behandeling in de schoonheidscommissie in de regel niet meer dan een formaliteit. De twee leken, die in de schoonheidscom missie zitting hebben beoordelen de pro jecten vanuit het gezichtspunt van de Advertentie Anegang 14 naast C A BEVALLEN van een zoon: 24 aug.: •J. M. Doing-ter Wolbeek; D. Bruintjes- Grave; T. Drapel-Oldenbeuving; 25 aug.: J. M. Hermans-de Brouwer; J. Nicolaï- Bouma; A. Willemse-Alders; J. M. van Teijlingen-Vreeken. BEVALLEN van een d o c h t e r: 22 aug.: J. J. van Dierendonck-Lantman; 24 aug.: H. van Leeuwen-Nieuwenhuyzen Kruse- man; J. C. van der Walle-Leautaud; M. E. van Wocrkom-Kensen; W. B. de Vries- Plettenburg. OVERLEDEN: 23 aug.: M. F. van Dijk- Das, 61 j., Boeresteeg; J. C. Bosschert, 52 j., M. van Heemskerkstraat; H. J. de Ruijter, 63 j., Gaelstraat; L. Spreeuwers, 53 j., Eikenstraat; 24 aug.: C. van Kleeff- van der Meij, 74 j., N. Tuindorplaan; F. Breebaart, 2 m., Waalstraat; W. Ditmar, 84 j., Vooruitgangstraat. ONDERTROUWD: 25 aug.: H. F. M. van Draaijen en C. M. van Gemert; J. G. D. Schots en J. E. Schipmölder; L. Swen- neker en E. M. Rieger; J. Molleman en G. A. J. Merckelbagh; R. Sluman en C. A. M. J. Queré; P. Versterre en J. Heintz- berger; B. J. Kooij en E. Sikking. GETROUWD: 25 aug.: A. B. Baijards en D. A. M. van den Berg: W. F. van Ingen en M. T. Cornelissens; J. L. J. Klaren en A. P. Nolet: A. van Wieringen en H. F Verschoor; C. A. Hartman en J. G. M Rientjes. staatsburger. Hun opleiding, beroep en belangstelling geven hun op dit gebied een zekere mate van deskundigheid. Overi gens kan het lekenelement nooit domine ren, omdat de meerderheid van de com missie uit architecten bestaat. Bij de behandeling van een project gaat men ervan uit, dat de verantwoordelijk heid van een plan bij de ontwerper blijft berusten. De schoonheidscommissie be oordeelt een plan op esthetische gronden en bekijkt, of het in de reeds vastgelegde omgeving, past. Daarna wordt advies ge geven aan B. en W., welk college niet ge houden is dit advies op te volgen. Het kan dus allerminst' de' bedoeling van de com missie zijn de' architect van een plan in een bepaalde richting te dwingen. Wel kan het oordeel beslissend zijn ten opzichte van het opvoeren van de kwaliteit van het ingediende plan, waar dit nodig mocht blijken te zijn. De commissie wil stimule ren, niet remmen. De oorzaak van een vertraging ligt veelal, zo merkt men van de zijde van de schoonheidscommissie op, bij de kwaliteit van het ingediende ont werp. In het algemeen gelooft men, dat de behandeling van zaken na de reorga nisatie in 1958 zeker niet langzamer ge schiedt dan dit voor die tijd het geval was. Integendeel men meent, dat de werkwij ze sindsdien efficiënter is geworden. „Hij had het gezin van m'n broer kapot gemaakt en daarom zijn we eens met hem gaan praten." Aldus de verklaring van een 45-jarige Haarlemse zuivelhande laar, die tesamen met zijn twee jaar oude re broer, eveneens zuivelhandelaar van beroep, vanmorgen voor de Haarlemse po litierechter, mr. J. P. Petersen, terecht stond omdat hij in de nacht van 26 op 27 mei het huis van een grossier in Heem stede zou zijn binnengedrongen. „We belden gewoon aan," vertelden de verdachten, „er werd opengedaan, we praatten wat en toen wilde de grossier een van ons aanvallen. Er is toen teruggesla gen." De grossier vertelde het verhaal an ders. „Ze drongen naar binnen en ik vluchtte de trap op, een van de broers greep een traproede en die heeft er toen op losgeslagen. M'n pyjamajasje was ge scheurd, ik had allerlei blauwe plekken op m'n arm en m'n tanden zaten door mijn lip." „Een bijzonder ernstig geval van huis vredebreuk en mishandeling," vond de of ficier van Justitie, mr. J. Bredius. „Ik eis twee maanden gevangenisstraf tegen de jongste broer en 200 boete tegen de oud ste." Na het pleidooi van mr. O. H. van Wijk, veroordeelde de politierechter de zuivel handelaren respectievelijk tot 100 en 150 boete. (Van onze correspondent te Washington) De aanvaarding, door het Huis van Af gevaardigden, van een nieuwe wet op de vakbeweging, was voor het Amerikaanse vakverbond, de A.F.L.-C.I.O., een gevoe lige slag. Dat het strafste van de drie in gediende wetsvoorstellen werd aangeno men en nog wel met de overweldigende meerderheid van 303 tegen 125 stemmen, maakt de zaak er voor de vakbonden al niet beter op. De reactie van George Mcany, de voorziter van het vakverbond, was fel: volgens hem is de aanvaarding van het ontwerp een zegepraal voor de Kamer van Koophandel en van het natio nale verbond van fabrikanten, die van hel momenteel voor de vakbeweging on gunstige politieke klimaat gebruik heb ben gemaakt om, door pressie op het Huis van Afgevaardigden, een wet door te dry- vcn, die de gehele vakbeweging aan ban den legt. De strijd om de herziening van de arbeidswetgeving is onderwerp van het felste en meest verbitterde politieke debat, dat hier in lange tijd heeft plaats gevonden. Geen politiek waarnemer kan zich een zaak herinneren, die in de na- oorlogsjaren met uitzondering dan van de geruchtmakende McCarthy-verhoren Dinsdagavond omstreeks elf uur heeft zich op de Zandvoortselaan ter hoogte van de Blinkertweg in Zandvoort een autobot sing voorgedaan, waarbij twee mensen werden gewond. De voorste van twee achter elkaar rijden de personenauto's bestuurd door een Rot terdammer moest plotseling remmen voor een derde auto, waarna de achterste wa gen, die werd bestuurd door een Haar lemmer, er met grote kracht tegen aan reed. De bestuurder van de eerste wagen is met inwendige kneuzingen naar het Gro te Gasthuis in Haarlem vervoerd, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Een naast hem zittende 31-jarige inwoonster uit Den Haag is met een gebroken enkel en een hoofdwond eveneens naar het Haar lemse St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De inzittende van de tweede wagen kreeg geen letsel. Op weg naar het ziekenhuis nam de ambulancewagen een fietser mee, die bij een val een pols had gebroken. De beide auto's werden ernstig bescha digd. Haarlems Speeltuinconflict Samenwerking met Haarlems Speeltuinverbond echter niet uitgesloten Met grote meerderheid van stemmen heeft de buitengewone ledenvergadering van de speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" in Haarlem-Noord dinsdagavond besloten de vereniging niet te ontbinden en dus haar zelfstandigheid te handhaven. De vergadering was van oordeel dat deze beslissing een samenwerking met het Haarlems Speeltuinverbond niet behoeft uit te sluiten. Aan het bestuur werd op dracht gegeven het bestuur van het ver bond mee te delen dat „Het Vondelkwar tier" nog steeds tot samenwerking bereid is. In onderling overleg zouden de voor waarden voor deze samenwerking vast gelegd kunnen worden. Deze buitengewone ledenvergadering was het gevolg van de opdracht van de ledenvergadering van 28 januari j.l. aan het bestuur stappen te doen ten einde als afdeling toe te treden tot het Haarlems Speeltuinverbond. Aanvankelijk was men de mening toegedaan dat deze toetreding niet mogelijk was indien „Het Vondel kwartier" op zijn status van zelfstandige vereniging bleef staan. Blijkens nadere mededelingen van de zijde van het ver- bondsbestuur zou de opheffing van de ver eniging echter geen strikte voorwaarde be hoeven te zijn voor de toetreding tot de verbondsorganisatie. De moeilijkheden tussen het Haarlems Speeltuinverbond en „Het Vondelkwartier" dateren al van 1.953 toen de federatie van Haarlemse speeltuinverenigingen omgezet werd in het Haarlems Speeltuinverbond waarin thans vijftien speeltuinen de af delingen vormen. „Het Vondelkwartier" is de enige neutrale speeltuin die niet bij het H.S.V. is aangesloten. Enige tijd geleden heeft het verbondsbestuur deze speeltuin vereniging uitgesloten van de activiteiten die door het verbond waren georganiseerd. Deze foto laat duidelijk zien, hoe ernstig beide wagens werden beschadigd. De dienst van Openbare Werken in Haar lem is dezer dagen begonnen met de uit voering van enkele verbeteringen van de verkeerssituatie op de Grote Markt. Ten eerste wordt de rijweg aan de wes telijke zijde van het kruispunt Grote Markt, Jansstraat, Riviervismarkt ver breed tot negen meter. Met witte strepen verdeelt men de rijweg dan in drie vakken van elk drie meter: van de zijde van de Grote Markt af bezien is het meest rechtse vak bestemd voor het verkeer in de rich ting van de Riviervismarkt, het middelste vak voor het naar links, dus naar de Jans straat afbuigende verkeer en het meest linkse vak voor het verkeer dat van de Riviervismarkt de Grote Markt oprijdt. Bij deze afdeling komt, naar men hoopt, een einde aan het veelvoorkomende euvel dat het verkeer van de Grote Markt naai de Riviervismarkt moet wachten achter verkeer dat de Jansstraat wil ingaan om eerst het rechtdoorgaande verkeer van Riviervismarkt naar Grote Markt voor rang te geven. Om de rijweg tot negen me ter te verbreden haalt men van het trot toir langs de Vishal een reep van gemid deld een meter af. De tweede verbetering komt tot stand bij de uitmonding van de Smedestraat, hierover schreven wij reeds eerder, maar thans is men aan de uitvoering van het de finitieve plan toe. Plet trottoir dat thans overal evenwijdig loopt met de huizenrij wordt op een bepaal de plaats zodanig verbreed dat het ver keer uit de Smedestraat naar links haakse aansluiting krijgt op dat in de richting Riviervismarkt. Bovendien moet het ver keer uit de Smedestraat eerst een nieuw aan te leggen vluchtheuvel aan de rech terkant passeren, voordat hetgeen de ver keersveiligheid op dit punt aanzienlijk moet vergroten. Komt er voor het verkeer uit de Smede straat naar links een doorgang van 7.50 me ter, iets meer westelijk op de Grote Markt zal men een sleuf van zes meter breedte maken, waarvan onder andere taxi's en trouwauto's gebruik kunnen maken, die thans, van de zuidwestelijke zijde van de Grote Markt komende, eerst tot vóór de Smedestraat moeten doorrijden, alvorens terug te gaan naar de standplaatsen (wat de taxi's betreft) en het stadhuis (wat de trouwauto's aangaat). Bij deze doorgang zal men aan weers zijde van de „tong", waarop het stand beeld van „Loutje" Coster staat, (onbe- Dinsdagmiddag omtreeks tien voor zes is een personenauto op de Spaarndamse- weg in Haarlem bijna in het Spaarne ge reden: de achterwielen behoedden de wa gen voor een algehele onderdompeling, doordat zij op de wallekant bleven han gen. Plet ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de wagen, een 39-jarige werktuigkundige uit Den Haag, op de Spaarndamseweg naar links moest uit wijken, omdat een voor hem rijdende wielrijdster eveneens plotseling naar links uitweek. Van tegenovergestelde richting naderde een auto, die door de werktuigkundige niet meer ontweken kon worden. Hij botste tegen de wagen, ver loor de macht over het stuur en reed op het Spaarne af. De wielrijdster is onbe kend gebleven. schermde) oversteekplaatsen voor voet gangers aanbrengen. Thans is men ook bezig voor restaurant Brinkmann de houten blokjes uit de rijweg te verwijderen. Dit weggedeelte wordt na melijk geasfalteerd. (Verkort weergegeven) Speeltuingeschil. Het bestuur van het Haarlems Speeltuinverbond is van mening dat het geschil tussen dit verbond en de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" moet worden opgelost door de jeugd van „Het Vondelkwartier" uit te sluiten van de door het verbond georganiseerde vakantie- spelen. Ik kan me niet voorstellen hoe dit kan gebeuren en wel om de volgende redenen. De vakantiespelen worden gesub sidieerd door de gemeente. Deze subsidie komt uiteindelijk van de belastingop brengst van alle inwoners van Haarlem, dus ook van de leden van „Het Vondel- kwartier". Ik ben van mening dat de va kantiespelen voor alle Haarlemse kinderen zijn en dat men niet zomaar een deel van hen kan uitsluiten. „Het Vondelkwartier" heeft zelf vakantiespelen op touw gezet, zonder subsidie van de overheid, maar goed verzorgd. Reeds drie jaar „draait" „Het Vondelkwartier" zonder subsidie. Winterclubwerk, films, vakantiespelen enz., allemaal zonder subsidie. Het zou voor het gemeentebestuur wel eens een overdenking waard kunnen zijn bij de vol gende subsidievaststelling rekening te houden met de zelfwerkzaamheid van een vereniging. Vast staat dat de jeugd van ..Plet Vondelkwartier" ondanks de uitslui ting door het speeltuinverbond, ondanks het uitblijven van gemeentelijke subsidie, ondanks de tegenwerking van zogenaamde vrienden van de jeugd, niet de dupe is geworden. EEN LID VAN ..HET VONDELKWARTIER" (Naschrift. Naar aanleiding van het vorenstaande deelt men ons van de zijde van het Haarlems Speeltuinverbond het volgende mee. Het bestuur van het verbond heeft er steeds met nadruk op gewezen dat het bestuur van de speeltuin ..Het Vondelkwartier" door zijn houding zelf de verantwoording draagt voor de uit sluiting van de activiteiten van het ver- bond. Het is allerminst de bedoeling van het verbondsbestuur om de jeugd van „Het Vondelkwartier" daarvan de dupe te laten worden. Wanneer leden van „Het Vondel- kwartier" hun kinderen aan de vakantie spelen, kampen e.d. van het verbond wil den laten deelnemen heeft het verbond daar nimmer bezwaar tegen gemaakt, mits die leden zich tevoren met het verbonds- kantoor in verbinding stelden. Dit is ook meermalen gebeurd. De subsidie aan de gemeente wordt onder bepaalde voor waarden over de diverse afdelingen van het verbond verdeeld. Als het bestuur van een speeltuin zich niet aan deze voorwaar den wenst te onderwerpen stelt het zich zelf buiten deze subsidieverdeling. „Het Vondelkwartier" is niet de enige speeltuin die op het gebied van de zelfwerkzaamheid actief is. Andere speeltuinbesturen hebben daaromtrent eveneens hun sporen ver diend). in de hoofdstad zoveel opschudding veroorzaakt heeft. Deze hele strijd is, naar men weet, een uitvloeisel van de opzienbarende onthul lingen van de senaatscommissie van John L. McClellan over misstanden in de Ame rikaanse vakbeweging en over ernstige misbruiken, die hier en daar in de relaties tussen werkgevers en werknemers geslo pen zijn. Het gewetenloze optreden van afpersers en gangsters, die bonden als de door het Amerikaanse vakverbond wegens corrupt leiderschap geroyeerde bond van chauffeurs (teamsters) zijn binnengedron gen, heeft in het land heel wat opschud ding veroorzaakt. De ontstellende reeks van geweldplegingen, afpersingen, ver duisteringen op grote schaal, terreur methoden en andere misstanden, die door de McClellan-commissie aan het licht zijn gebracht, hebben de stoot gegeven tot de voorstellen, waarin structuur, beleid en activiteit van de vakbeweging aan wette lijke voorschriften en beperkingen worden gebonden. Deze noodzakelijkheid drong zich, zo meent men, onafwijsbaar op, on danks het feit, dat de misstanden slechts op een klein aantal bonden en een relatief gering aantal vakbondsbestuurders be trekking hadden. Ook de vakbeweging erkent, dat wette lijke maatregelen nodig zijn, maar verzet zich hardnekkig tegen wat zij beschouwt als pogingen de aan het licht gebrachte misstanden te gebruiken om de hele vak beweging, dus ook de talrijke bonafide vakbonden en hun bestuurders, in hun legale activiteit te beknotten en aldus hun groei te belemmeren. Ladingen brieven De leden van het Huis van Afgevaar digden stonden onder een ongekende druk. Ze werden bestormd door vertegenwoor digers van vakbonden en werkgeversorga nisaties, die in de afgelopen weken dag-in dag-uit rondom het Kapitool zwermden. Uit hun kiesdistricten ontvingen de afge vaardigden dagelijks honderden brieven en telegrammen, waarin ze door hun kie zers aangemaand werden vóór of tegen de ontwerpen te stemmen. Eén der afgevaar digden vertelde ons, dat zijn dagelijkse hoeveelheid post nog zwaarder was dan in de dagen, dat Harry Truman generaal Mc Arthur ontsloeg! Een week voordat de beslissing viel, voegde ook president Eisenhower, door middel van een toe spraak voor radio en televisie, zich bij het koor van hen, die aandrongen op een straffe wet op de vakbonden. De strijd verlegt zich nu naar de Senaat, die in april een veel milder ontwerp aan nam. Een wet zal uiteindelijk alleen tot stand komen, indien Huis èn Senaat het eens worden. Daartoe zal, zo meent men hier, het Huis in het komende overleg wel wat water in de wijn moeten doen. Deson danks zal, naar men algemeen verwacht, het definitieve wetsontwerp er toch nog heel wat straffer uitzien dan voor de vak beweging aannemelijk is. De bezwaren van de vakbeweging rich ten zich, in 't kort gezegd, vooral tegen het verbod van elke secondaire boycott, het verbieden van agitatie, onder meer door posten, tegen een wetgever, die weigert de vakbond te erkennen of zich, naar het oordeel van de vakbond, schuldig maakt aan unfaire arbeidspraktijken. Ernstig be zwaar ook maakt de vakbeweging tegen het voorschrift, dat elke vakbondsafdeling, hoe klein ook, jaarlijks uitvoerige finan ciële verslagen aan het ministerie van arbeid moet overleggen, een administra tieve last, die door afdelingsbestuurders, welke hun vakbondswerk in hun vrije tijd moeten verrichten, naar het oordeel van het vakverbond eenvoudig niet gedragen kan worden. Wat de vakbeweging even min zint is dat vakbondsbestuurders, die disciplinaire maatregelen tegen weerspan nige leden nemen, zich daardoor blootstel len aan de mogelijkheid van gerechtelijke vervolging. Nalatigheid Een ironisch aspect van de hele zaak is, volgens vele deskundige waaimemers hier, dat de verhoren en de onthullingen van de Senaatscommissie van John McClellan rustig achterwege hadden kunnen blijven, indien plaatselijke gezagsdragers en poli tieautoriteiten hun plicht hadden gedaan. De meeste en zeker de meest-gerucht- makende onthullingen van de commissie hadden betrekking op geweldplegingen, verduisteringen, afpersingen, financieel wanbeleid en andere misdragingen, die al bij de wet verboden zijn. Plaatselijke autoriteiten hadden, als ze zélf niet in maar al te veel gevallen zo nalatig, laf of zelfs corrupt waren geweest, tegen al deze misstanden effectief kunnen optreden. Nu men dit nagelaten heeft, moet de federale regering dit terrein betreden, dat van nature eigenlijk voor het grootste deel tot het rechtsgebied van de deelstaten be hoort. Men wacht nu met spanning af, wat uit het overleg tussen Huis van Afgevaardig den en Senaat te voorschijn zal komen Over één ding is men het hier eens: het Amerikaanse Congres kan niet uiteen gaan zonder een wet op de vakbeweging te heb ben vastgesteld. Dat zou de openbare mening in de Verenigde Staten, zo meent men, eenvoudig niet kunnen verteren. Nieuws in het kort Schoolmeubilair. De Heemsteedse raad wordt medewerking gevraagd voor een bijdrage in de kosten van de aanschaf fing van boeken en meubilair ten behoeve van de Gerrit Barger-ulo-school. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor het perceel Zandvoortselaan 116 onbewoonbaar te verklaren. Benoeming. Per 1 september zijn aan de Vondelschool in Aerdenhout benoemd tot onderwijzer, respectievelijk onder wijzeres: de heer C. Leibbrand uit Haar lem en mejuffrouw A. Cassee uit Bloemen- daal. Onderwijzer. B. en W. van Haarlem mermeer stellen de raad voor te benoemen tot onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. in Hoofddorp de heer W. Clay uit Haarlem. Kraamexamen. Voor het kraam- examen zijn in het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis geslaagd de dames E. Clerkx. A. W. Hagoort, S. de Jong, A. Jongerbloed. C. E. Lörzing, W. Mercuur. J. R. Ouwe hand, M. A. Tichelman, M. T. F. Toxopeus. (Van onze Haagse redacteur) Het Produktschap voor Zuivel heeft zich vanmorgen voor de tweede keer binnen enkele weken beziggehouden met de vraag of het nieuwe produkt „Instant-melkpoe der" onder de heffingsregeling voor melk poeder dient te worden gebracht. Aanlei ding daartoe vormde een brief van de minister van Landbouw en Visserij (die de door het Produktschap vastgestelde hef fingsverordening op melkpoeder nog moet goedkeuren), waarin de nieuwe bewinds man er nogal nadrukkelijk de aandacht op vestigt, dat hij met grote belangstelling de initiatieven van de zuivelindustrie gade slaat en dat hij meent dat aan deze ont wikkeling niet meer moeilijkheden in de weg moeten worden gelegd dan noodzake lijk is. De te Bedum in Groningen geves tigde zuivelfabriek, welke dit nieuwe pro dukt heeft gelanceerd, vestigde er te elfder ure de aandacht op, dat de „Instant-melk poeder" nooit en te nimmer zal kunnen worden geleverd voor een prijs, die de prijs van normale consumptiemelk ook maar enigszins kan benaderen. Het was eigenlijk alleen de vertegen woordiger van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, die een hardnekkig pleidooi hield voor de vrijstelling van de „Instant melkpoeder". Hij hanteerde daarbij een argument, waarvan de juistheid door het gehele bestuur van het produktschap niet alleen werd erkend, maar dat zelfs in een brief aan de minister zal worden overge nomen. „Wij leggen wel een heffing op melkpoeder, maar wij hebben geen re geling getroffen voor het verlenen van een toeslag, wanneer de zuivelwaarde van melk de verrekenprijs overtreft". Iedereen was het erover eens, dat in dat geval de melkpoeder op dezelfde wijze be handeld dient te worden als consumptie- melk. Maar de grote meerderheid van het produktschap stemde in met een vertegen woordiger van een der ondernemersorga nisaties, die betoogde dat alle voor huis houdelijk gebruik bestemde melk en daar mee gelijk te stellen produkten aan de zelfde regeling onderworpen dienen te zijn. Bovendien is er geen enkele maat staf om juist „Instant-melkpoeder" uit de regeling te halen. Dat zou slechts de weg naar een gehele reeks uitzonderingen ef fenen. „Bedum heeft groot gelijk dat het probeert van de heffing af te komen, wij kunnen daaraan niet meedoen", aldus de conclusie, welke door dertien van de zeventien aanwezige bestuursleden van het produktschap werd gevolgd. Het produktschap is voorts nog niet ge zwicht voor de aandrang van de detail handel, de dagaanduiding op de flesse- melk door een cijfercodering, welke wèl voor de keuringsdienst en de handel, maar niet voor de consument begrijpelijk zal zijn, te vervangen. Deze aandrang is een gevolg van het feit, dat flessemelk, welke het dagstempel van de vorige dag draagt, onverkoopbaar is, hoewel de kwaliteit nog goed kan zijn. Maar in het produktschap gingen stemmen op, die het gebruiken van een dergelijke geheimtaal als een bedotten van de consument beschouwden, voor wie het dagstempel eigenlijk bedoeld is. Op voorstel van de heer Van der Ploeg zal de zaak nu eex-st met het Consumenten-con tactorgaan worden besproken. De uitslagen van het bedrijfsvoetbal in de afgelopen week luidden: Afd. A: GIH—VVV 1 2—5; VVW—Ne- bima 1 44. Afd. B: HSMO VN 2—2. Afd. C: SVOW 2—Heeremans v. L. 1—1 (Heeremans v. L. Kampioen). Afd. D: J. G. NelisDijkstra 22; Co-op H S 6—0; Nautamix—OCS 2 2—2. De spanning blijft er tot de laatste wed strijden in. In deze week kunnen er beslissingen vallen. In afdeling A heeft VVV 1 de beste papieren, maar ook Figee 1 en SVOW 1 zijn nog kanshebbers. Belang rijk is hier de wedstrijd VVV 1Figee 1. Er is nog een kans dat drie clubs gelijk eindigen. De stand is hier: VVV 1 8 6 1 1 13 26-11 SVOW 1 9 5 3 1 13 35-12 Figee 1 9 6 1 2 13 30-13 Nebima 1 9 4 1 4 9 24-31 VVW 9 2 1 6 5 13-31 GIH 10 0 1 9 1 14-44 In afdeling B verspeelde OVN een punt aan HSM en kan zich nog geen kampioen noemen. Belangrijk is hier de wedstrijd TramvogelsOVN, want Tramvogels kan nog gelijk komen met OVN, hetgeen uit onderstaande ranglijst blijkt: OVN 8 5 3 0 13 34-15 Tramvogels 8 4 1 3 9 25-23 OCS 1 9 4 2 3 10 24-17 HSM 9 3 2 4 8 32-35 VES 9 2 3 4 7 21-27 VVV 2 9 2 1 6 5 21-40 In afdeling C is de beslissing gevallen. Heeremans v. Leuven werd hier onge- slagen kampioen. De stand is hier: Heeremans v. L. 8 7 1 0 15 37- 6 Figee 2 9 4 1 4 9 28-23 SVOW 2 10 4 1 5 9 22-35 Hilco 9 2 2 5 6 28-43 Vriebo 7 3 0 4 6 10-15 Nebima 2 7 1 3 3 5 24-26 Afdeling D blijft vol verrassingen. Ver loor J. G. Nelis vorige week van OCS 2, nu speelde zij gelijk tegen Dijkstra (2—2). OCS 2 had grote moeite om tegen Nauta mix een 2—2 gelijkspel uit het vuur te slepen. Co-op maakte geen fout en won van H& S met 60. Hoe groot de span ning hier is blijkt uit de ranglijst: J. G. Nelis 11 7 2 2 Co-op 11 7 2 2 OCS 2 11 5 4 2 Planeta 11 5 0 6 Nautamix 9 2 4 3 Dijkstra 12 3 3 6 H S 9 117 16 59-16 16 37-29 39-27 27-34 18-23 25-42 16-47 Het programma voor deze week is als volgt: Woensdag, afd. B: DCS 1—OVN (Slaper dijk) en afd. D: NautamixCo-op (Spaarn- dam). Donderdag, afd. A: VVV 1—VVW (Sla perdijk). Vrijdag, afd. A: SVOW 1—Nebima 1 (Sla perdijk). Zaterdag, afd. C: Nebima 2—Vriebo, 2 uur (Slaperdijk) en afd. D: J. C. Nelis— OCS 2, 4.15 uur (Slaperdijk). Aanvang der avondwedstrijden om half zeven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5