„De Springplank" in Hillegom een juweel van een kleuterschool Conflict over melksanering minister zwijgt nog steeds Geslaagde fokveedag in Lisse's gemeentelijk sportpark Amsterdamse Beurs 7 AMSTERDAMS ALLERLEI Zonnende badgasten Haarlemse politierechter Milde straffen voor twee Duitse jongens Schoolsleutel van twee meter Winterprogramma van Mij. tot Nut van het Algemeen Ongeluk door in elkaar hakende fietssturen Oliestook in openbare lagere school Vernielingen en diefstallen Asfaltering van de Zandvoortselaan Sportvelden-complex in Nieuw-V ennep-Zuid Drievoudige botsing Arie van Houwelingen reikt „Tour de Lissen-prijzen uit Indonesië Monetaire transacties opgeschort De beurs van gisteren WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redacteur Amsterdam wacht op wijze mannen, door wier tussenkomst een eind zou kunnen ko men aan de strijd, die nu al maandenlang woedt over de melksanering en die dezer dagen nog in hevigheid toenam, doordat de melkhandel tegen de wil van de consu mentenorganisaties delen van Amster dam-Zuid de Rivierenbuurt en de Pijp bij de sanering heeft ingeschakeld Er zijn niet. minder dan zes comité's, die om het hardst roepen, dat dit een groot on recht is, omdat de melkhandel in strijd zou handelen met de richtlijnen van de minis ter. De consumentenorganisaties hebben zich uit de sanering teruggetrokken, er zijn requesten gezonden naar minister en Staten-Generaal en ten slotte ziin de melk- slijters onderling met geharrewar begon nen. Naast de handelai'en, die zijn geor ganiseerd in het actiecomité „De Vrije Slijter", zijn er thans slijters uit de reeds gesaneerde wijken van Amsterdam-West, die plotseling tegenstanders zijn van de sanering. Zij hopen namelijk dat de sa nering ongedaan wordt gemaakt, waar door zij de melkprijs met een cent per liter kunnen verhogen, wat pure winst betekent, omdat hun wijk tóch al gesa neerd is en dus efficiënt te bedienen is. De minister zwijgt nog steeds, maar uit het feit, dat hij talmt met de onderteke ning van de landelijke saneringsregeling, leiden velen af, dat hij eerst het verloop van de Amsterdamse melkruzie wil af wachten. Harde klap In Amsterdam-West, waar de nieuwe huizen als paddestoelen uit de grond schieten, is men wel wat lawaai gewend van betonmolens en heimachines. Maar thans is menigeen opgeschrikt door een extra hard geluid, dat afkomstig bleek te zijn van een overigens maar kleine hei machine. Die heimachine is echter een nieuwe uitvinding, waarbij het stoomge- bruik is vervangen door olie, die in het heiblok zelf ontbrandt. De explosie heeft een druk van 72.000 kilo, dat wil zeggen, dat één klap met zo'n heiblok tweemaal zwaarder aankomt dan een klap met de traditionele machine. Als het moet kan er iedere seconde zo'n klap worden ge- gegeven. Het heien gaat op deze manier veel sneller dan vroeger en het schijnt nog goedkoper te zijn ook. Deskundigen van de Dienst van Publieke Werken zijn echter met meetapparaten aan het werk gegaan om te zien of deze heimethode voor de slappe, hoofdstedelijke bodem niet scha delijk zal zijn. Noord wordt uitgebreid In Amsterdam-Noord worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen voor een uitbreiding op grote schaal van het woongedeelte in dit stadsdeel. Er is sinds 1945 in Noord veel gebouwd, maar op en kele kleine woonwijkjes na gold dit be drijfsgebouwen in het enorm industrie complex langs de noordoever van het IJ. Het nog jonge uitbreidingsplan-noord heeft het nu mogelijk gemaakt om op grote schaal woningen te bouwen. Zoals nood zakelijk is in Amsterdam moet worden be gonnen met het aanbrengen van een zandlaag. Via buisleidingen zal het eerste zand van de een-en-een-kwart miljoen ku bieke meter, die nodig is voor het terrein van 60 ha, begin september uit de buizen stromen. Met die zandlaag is men er nog niet, want het proces van grondinklinking zal zeker tot 1962 duren. Pas dan kan men gaan bouwen. Totaal zullen in dit deel van noord 20.000 mensen onderdak krij gen. Succes voor V.V.V. Honderden toeristen hebben zich de af gelopen zes weken gemeld aan het inrij- inlichtingenkantoortje van de Amsterdam se V.V.V. aan de Haagweg. En nog vóór zij goed en wel de stad binnenreden, wa ren zij dus voorzien van alle informaties, die zij wensten, alsmede van een hotelka mer. Het eenmans-kantoortje heeft daar mee zijn bestaansrecht bewezen. De ho teleigenaren, die hun bedrijf buiten het centrum hebben, zijn ook tevreden over de resultaten, want voorheen kwam het nog al eens voor, dat de vreemdelingen bij het V..V.-kantoor aan het Rokin een ho- tel-dicht-in-de-buurt vroegen en dus in de binnenstad bleven hangen. Van de Haag- weg uit blijkt het minder bezwaarlijk een hotel in een buitenwijk te betrekken. V V.V. vindt het voorts buitengewoon prettig, dat de runners, die de toeristen aan de rand van de stad trachten te „ron selen" voor tweede rangs-hotels, telkens weer met verontwaardigde gezichten en soms zelfs scheldend langs het V.V.V.- kantoortjes rijden. Dat is wel het bewijs, hoe groot de behoefte aan goede voorlich ting op deze plaats wel was, meent V.V.V. „Place du tertre" Het Rembrandtsplein is de „place du tertre" van Amsterdam geworden, nu kunstschilders er tot eind september hun werk exposeren en eventueel ook verko pen. Dat is het eerste resultaat van de ac tie van mevrouw Hermine Heyermans en haar comité, dat zich beijvert om het Rembrandtsplein zijn oude glorie terug te geven. Naast de expsitie van schilderijen komen de schilders er ook toe ter plaat se het palet ter hand te nemen. En dat al les speelt zich af bij het standbeeld van Rembrandt, hoewel de schilders zo be scheiden zijn geweest hun tentoonstellinkje achter de rug van de grote meester te houden. De zandbouw wedstrijd, die dinsdag op het Zandvoortse strand is gehouden, had wel in bijzondere mate het weer mee. Dat was zelfs aan de onderwer pen van de zandbouwsels te zien. Bij regenweer lijkt het ons tenminste moeilijk genoeg deze „Zonnende bad gasten" te maken, waarmee de elf jarige Amsterdamse jongen Joep van der Bijl de eerste prijs bij de jonge deelnemers in de wacht sleepte. Voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, stonden vanmorgen twee Duitse jongens terecht, een negentienjari ge leerling-mijnwerker uit Essen en een twintigjarige gymnasiast uit Keulen, die ervan verdacht werden op 3 augustus van dit jaar in Bloemendaal een auto te heb ben ontvreemd, toebehorend aan een in woner van Lichtenstein. De jongens hadden met een draadje in de auto contact gemaakt en met de leer ling-mijnwerker aan het stuur hadden zij, na een halve fles jenever, een fles wijn en enkele glazen bier te hebben gedronken, koers gezet naar het Bloemendaalse strand. Bij de kop van de Zeeweg waren zij uit de bocht gevlogen, waarbij de gymna siast gewond werd. De jongens gaven, bijgestaan door een tolk, alles volmondig toe, waarna de of- fier van Justitie, mr. J. Bredius, tegen de mijnwerker drie maanden gevangenis straf met aftrek van de achttien dagen voorarrest eiste en tegen de scholier drie weken met aftrek. Daarbij hield hij er re kening mee, dat de eerstgenoemde ver dachte in Duitsland reeds eerder wegens een dergelijk feit veroordeeld was. De raadslieden, mr. J. D. A. Viskil en mr. E. C. Goudsmit, legden er beiden de na druk op, dat de schade aan de auto dooi de oudex-s van de jongens vergoed was en voox-ts, dat beiden eigenlijk zo spoedig mo gelijk naar huis moesten omdat in Duits land hun scholen al weer geruime tijd ge leden begonnen waren. De politierechter voelde voor deze argu menten en veroordeelde de leerling mijnwerker tot een maand met aftrek en de scholier tot achttien dagen met aftrek zodat deze laatste onmiddellijk in vrijheid gesteld kan worden. Vrachtauto rijdt bakfiets om Dinsdagochtend omstreeks kwart over elf is een bakfiets, die op de Dreef in Haarlem reed, op het kruispunt met de Paviljoenslaan en het Florapark door een vrachtauto aangex-eden. De bestuurder van de vrachtauto, die uit de richting van het Florapax-k kwam, gaf geen voorrang aan de bakfiets en reed er pal voor langs. De berijder van de bakfiets kon niet meer remmen en botste tegen de vrachtauto, waarna de fiets kantelde. De vrachtauto reed door. De politie vraagt getuigen van deze aanrijding, waax-bij niemand werd gewond, zich met haar in vei-binding te stellen. In het bijzonder de voorbijganger, die heeft geholpen bij het x-echtzetten van de bakfiets. Hillegom is sinds dinsdag een kleuterschool rijker. En wat voor één! De talrijke genodigden die gistermiddag de officiële opening van de christelijke kleuterschool „De Springplank" aan het Karei Doormanplein bijwoonden waren zonder uit zondering opgetogen over de inrichting van het gebouwtje dat voorlopig nog twee lokalen telt, maar binnen niet te lange tijd uitgebreid zal worden met een derde klas. De architect, de heer P. Koster, heeft ook met deze kleuterschool alle eer ingelegd. Een weelde van aantrekkelijke kleuren in en de bevallige vormgeving van het ruime lichte interieur bekoren het oog van de binnenkomende. Een 'juweel van een omgeving voor het lerende en spelende kind. Ds. Krabbe heette namens het school bestuur de belangstellenden bij de ingang van de school hartelijk welkom. Hij sprak een dankgebed uit en wilde vex-volgens overgaan tot het onthullen van de naam van de school. Het verwijderen van het omhulsel had nogal wat voeten in de aar de maar met vex-eende krachten gelukte het toch. De originele naam „De Spring plank", in sierlijke smeedijzeren letters uitgevoerd, was voor velen een vex-rassing. De verzamelde kleuters zongen vervolgens, zwaaiend met vlaggetjes, een feestlied. Twee van hen openden met een sleutel van wel twee meter lang de schooldeur waar na allen zich naar binnen begaven voor het aanhoren van enkele toespx-aken. On der de aanwezigen bevonden zich onder meer wethouder De Boer, die het ge meentebestuur vertegenwooi-digde, de chel van de afdeling onderwijs, de heer Stijn- man en de gemeenteontvanger, de heer Van Wijnen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. Oudakker, gaf als eerste spreker uiting aan de dankbaaiTxeid van het school bestuur jegens allen die op de een of an- dex-e wijze tot de bouw van de school hebben bijgedragen. Na enige her inneringen uit de voorgeschiedenis van de stichting te hebben geput vergade ringen, bezaars en bespx-ekingen met ar- chitect, gemeente- en rijksinstanties kwam de heer Oudakker tot de slotsom dat alleen door de samenwerking van velen de oprichting van de school tot stand had kunnen komen. Hij sprak de wens uit dat de kleuterschool inderdaad een springplank voor vele kleuters zal mogen zijn naar hun verder leven. Spreker las tenslotte een schriftelijke gelukwens voor van de familie De Heer uit Canada. Wijsheid en gunst Ds. Krabbel wenste het schoolbestuur en de ouders geluk met de aanwinst. De in richting van het gebouwtje had naar hij zei zijn stoutste verwachtingen overtrof fen. Hij bracht daarom alle hulde aan de bouwers. De leidsters, de dames Toeset en Hofman, wenste hij veel vreugde bij haar werk toe en dat cle kleuters onder haar leiding zullen „toenemen in grootte, wijs heid en gunst bij God en de mensen". Wethouder De Boer bracht de felicita ties van het gemeentebestuur over. De x-ijksinspectrice van het kleuteronderwijs, mejuffrouw M. Gelauff, zei dat het haar persoonlijk altijd veel genoegen gaf wan neer zij een urgentieverklaring voor een kleuterschool kon versturen. Zij prees de nimmer aflatende ijver van het school bestuur en zwaaide architect Koster veel lof toe. Spx-eekster legde er de nadruk op dat bij het kleuteronderwijs niet het leren het vooi-naamste is, maar het geven van wax-mte en wex-kelijke zorg. „Het gaat er om de kleuters te laten voelen dat ze in deze omgeving veilig en geborgen zijn". Nadat de heer Kuijl, die vóór zijn ver trek naar Den Haag lid van het school bestuur was, zijn gelukwensen had uit- gespi-oken kwamen enkele dames van de bi-eiclub „Onder Ons" met een groots ge schenk aandragen. Bij monde van mevrouw Korseize-Vonhof boden deze dames een complete poppenkast aan, die menigeen een uitroep van bewondering deed slaken. Velen maakten daarna van de gelegen heid gebruik het gebouw wat nader te bekijken. Het bestuur van het departement Hille gom der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen heeft het volgende programma samengesteld: 6 oktober 1959: Lezing met kleurendia's over „Uit de Wereld der Edelstenen". 2 november 1959: Films vertoond door de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. 14 november 1959: „Alliance" speelt het blijspel „Liefde, Kunst en Zaken" in res taurant „Treslong". 4 januari 1960: „In de greep van het oer woud", kleurenprojectie door Loek van Gent. 8 februari 1960: Films vertoond door de Nederlandse Heide Maatschappij. Maart 1960: „Alliance" speelt het blij spel: „Ik zou zo graag Waar niet andei-s vermeld, worden de avonden gehouden in het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan 52. Een elfjarige jongen uit de Leembrugge- straat in Hillegom is dinsdagmiddag aan de dood ontsnapt toen hij op de Stations weg met zijn fiets kwam te vallen juist op het moment dat een vrachtauto pas seerde. De jongen werd niet overreden, maar brak een dijbeen. Zijn fiets werd totaal vernield. Het ongeluk gebeurde doordat het fiets stuur van de knaap in aanraking kwam met dat van een vriendje dat naast hem reed met het gevolg dat de jongen zijn evenwicht verloor en op de rijweg viel. De vrachtauto reed met matige snelheid. Dr. Wijkman verleende de eerste hulp. Het slachtoffer is per ziekenauto naar de Mariastichting in Haai-lem overgebracht. Kampioenvisser Het kampioenschap van de hengelaars vereniging „De Vroegte Wint" is met een totaal van 44 punten gewonnen door de jeugdige Piet van Vliet. De grootste vis die in het seizoen werd verschalkt mat 30'/2 cm. Hillegomse Harmonie De Hillegomse Harmonie Kapel heeft een uitnodiging ontvangen om in het voox-jaar in Huis bij Krefeld een concert te geven ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Harmonisch Orchester. De uitnodiging is in beraad gehouden. Kapelaans komen en gaan Kapelaan De Bouvère in Hillegom is be noemd tot kapelaan van de St. Bonifacius parochie in Rijswijk. Donderdag is er van acht tot negen uur in de pastorie gelegen heid tot afscheid nemen. In de plaats van kapelaan De Bouvère is benoemd de neo mist J. A. Zaal. Kapelaan G. W. Wilmink neemt de plaats in van de naar Frankrijk vertrokken kapelaan J. Favejee. Hoofddorp Meubels voor kleuterschool Voor de aanschaffing van meubilair, ontwikkelings. en buitenspelmateriaal ten behoeve van de Christelijke kleuterschool aan de Sloterweg in Hoofddorp vragen B. en W. de raad een krediet van 3170. Ter verbetering van de centrale verwar- mingsinstallatie in de openbare lagere school 4 in Hoofddorp vragen B. en W. van Haarlemmermeer de raad een kre diet van 22.000 beschikbaar te stellen. Voor dit bedrag zal een automatische olie stookinrichting worden geplaatst. Vijfhuizen Collecte kankerbestrijding In de week van zaterdag 29 augustus tot en met zaterdag 5 september wordt in Vijfhuizen de jaarlijkse collecte ten bate van de Kankerbestrijding (Koningin Wil- helminafonds) gehouden. Evenals vorige jax-en zullen te voren huis aan huis en velopjes worden bezorgd. Deze zullen vol gende week door de medewerkers en medewerksters worden opgehaald. Zij, die aan deze actie willen meewerken kunnen zich opgeven bij mevrouw G. C. M. Klaas- sen-Keller, d'IJserinckweg 5, telefoon 316. Benoeming Tot technisch ambtenaar in Mantgum (Fr.) is met ingang van 1 november a.s. benoemd de heer J. G. Wijnbergen, werk zaam bij de Dienst van Publieke Wei-ken in Zandvoort. Zandvoort Bij de Zandvoortse politie zijn verschei dene aangiften van diefstallen gedaan. Uit een patates-friteskraam op de Bou levard Barnaart, verdwenen drie flessen propaangas. Voorts mist een bewoner van een huis aan de Tramstraat een porte feuille met inhoud. Een bromfiets, die in de Swaluëstraat was geplaatst, werd later in Haarlem teruggevonden. Ook een motorfiets kwam op deze manier weer terecht. De eigenaar van een personenauto wacht echter nog steeds op zijn wagen, die op het Stations plein werd ontvreemd. De recherche zoekt voorts naar een motox-fiets, die in de Halte straat geparkeei'd stond. Tenslotte werd aangifte gedaan van ver nieling van een zgn. buddy-seat van een motox-fiets en van diefstal van een benzine mixer van een motox-fiets ten nadele van een Amsterdammer. Deze motorfiets stond op de Boulevard Paulus Loot geparkeerd. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het aanbrengen van een asphaltdek- laag op de Zandvoortselaan voor een be drag van f 69.470,- gegund aan de N.V. Kon. Wegenbouw Mij. te Utrecht. Voor het doen aanleggen van een sport veldencomplex met speelweide in Nieuw- Vennep vragen B. en W. van Haarlemmer meer een netto krediet van 60.000 be schikbaar te stellen. De sportvelden ko men te liggen in Nieuw-Vennep zuid ten oosten van de Hoofdweg en nabij de voor malige spoorbaan. Begunstigd door prachtig zomerweer hield de fok- en controlevereniging „Nooit Gedacht" haar jaax-lijkse fokveedag in het gemeentelijk sportpark te Lisse. De me dedingende inzendex-s hebben laten zien, dat de duinstreek, hoewel vooral bekend om de bloembollen ook op het gebied van de veehouderij en fokkerij van grote be tekenis is. De kwaliteit van de aangevoer de diex-en was in het algemeen goed tot zeer goed. De „zwartblaax-" heeft in de duinstreek al van ouds een goede naam en bij de „zwartbonten" is de vooruitgang zeer groot te noemen. Hier is de invloed van de kunstmatige inseminatie zeer sprekend merkbaar. De heren jux-y-leden gaven deskundig commentaar. De heer W. de Wit, voorzitter van de fok- en controlevereniging, sprak een woox-d van welkom tot de deelnemers aan de fokveedag en de belangstellenden. Een bijzonder woox-d van dank richtte hij tot de hex-en jux-y-leden, die zich bij zulk een prima inzending van dieren voor een moeilijke taak geplaatst zagen. In de jury hadden zitting: ir. P. Verhoeven, Den Haag, algemeen arbiter, ir. C. H. Caze- mier. Den Haag, H. Oosterveld, Over- schie, H. C. Kroft, Alphen a. d. Rijn, W. J. Olsthoorn, Leidsendam, J. Straathof, Oude Wetering, S. J. Vissex-, Rijnsater- woude, A. H. Rotteveel, Oude Wetex-ing, J. C. de Klerk, Hazerswoude. Ere-comité: ir. P. Buck, dii-ecteur Landbouwwinter- school, Voorhout, J. Kraak en G. Costei-- mans, diex-enartsen te Lisse. De uitslag van het oordeel der jury was als volgt: Zwartblaar. Klasse 3. Oude stieren: lste pr. met medaille N.R.S.) Kees, van G. P. Warmer dam; 2a A. van Noort; 2b J. Hoogeveen: 3a Rinus van Asinga, van J. Verdegaal; 3b Dick, van W. v. d. Marei. Klass 4. Jonge stieren: lste pr. Bertus, van Gebr. Hogeveen (met medaille N.R.S.)2 Karei, van Wed. C. P. Hoogeveen; 3a Klaas, van Gebr. Hoogeveen; 3b Bennie, van J. Heemskerk; vrij goede groep. Klasse 5. Oudere melkkoeien, goede tot zeer goede groep: la (met beker van L. van Klave ren) Koosje, van Gebr. Hogeveen; lb Angela, van F. P. Vergeer; lc Bovina, van W. v. d. Ma- rel; 2b Ritha, van A. van Noort; 2c Greetje, van F. P. Vergeer; 2d Ludwina, van A. van Noort; 3a Hennie, zelfde; 3b Cornelia, zelfde; 3e Chris tina, W. v. d. Marei; 3d Bregje. zelfde; 3e Paula, van A. van Noort. Klasse 6. Melkschottcn (vrij goede groep): la (met kunstvoorwerp) Marietje, van C. J. van Noort: lb Pollie, van Gebr. Hoogeveen; 2 Alie, van zelfde. Klasse 7. Drachlige vaarzen (matige groep): la Bovia (met medaille Vita Nova) van A. van Noort; 2a Wietske, van Gebr. Hoogeveen. Klasse 8. Melkvaarzen (goede groep met beste kopnummers): la (met medaille C.M.C.) Emmie, van W. v. d. Marei; 1b Bennie, van A. van Noort; lc Eleonora, van W. v. d. Marei, ld Bou- bina, van A. van Noort; 2a Joopje, van H. Heemskerk; 2b Elsje, van F. P. Vergeer; 2 (premie) Bernardina, van A. van Noort; 3a Ever- tje, van P. F. Vergeer; 3b Elora, van zelfde; 3c Erica, van zelfde; eerv. verm.: Ellie, van zelfde. Klasse 9a. Pinken, geb. 1-9-57 tot 30-1-58, goede groep met beste kopnummers, la (met beker L.T.B.) van J. Verdegaal; lb Trees, van G. P. Warmerdam; lc Berthe, van P. F. Vergeer; 2a Ciska, van C. J. v. Noort; 2b Stienlje, van J. Heemskerk; 2c Bella, van zelfde; 2d Corrie, van Gebr. Hoogeveen; 3a Stientje, van W. v. d. Ma- rel; 3b Cato, van Gebr. Heemskerk. Klasse 9b. Pinken, geboren na 30-1-58, een goede tot zeer goede groep, winnaars: la Anne- lieze, van Gebr. Hoogeveen; lb Corry, van Gebr. Heemskerk; lc Roberta, van J. Verdegaal; 2a Caroline, van A. van Noort; 2b Faat, van P. F. Vergeer; 2c Annelies, van J. Verdegaal; 2d Trees, van G. P. Warmerdam; 3a Lollie, van G. P. v. d. Plas; 3b Fientje, van P. F. Vergeer; 3c Mieke, van W. v. d. Marei; 3d Fiorina, zelfde: 3e Cato, van Gebr. Heemskerk; eerv. vermelding Femke, van W. v. d. Marei; eerv. verm. Ma- rietje, van J. Kamp. Klasse 10. 3 Pinken van 1 vader, goede sterke dieren, mooi uniform, typisch roodblaar: la (met beker fa. Biemond) groep Adolf, van J. Verde gaal; lb groep Daan. van G. P. Warmerdam; 2a groep Emiel, van Gebr. Hoogeveen; 2b groep Reindert van J. Heemskerk (goede groep, iets minder uniform; 3a groep Adelbex-t, van W. v. d. Marei (goede dieren). Klasse Ila. Koekalveren, geb. 1-9-58 tot 28-2-59. la (kunstvoorwerp) Dientje, van J. Verdegaal; lb Irene, van Wed. C. P. Hoogeveen; 2a Sjaantje, zelfde; 2b Annie, zelfde; 3a Martje, van Gebr. Hoogeveen; 3b Gijsje, van W. v. d. Marei. Klasse 11 B. Koekalveren, geb. 28-2-59 en daar na, matige groep (geen lste prijs): 2a Ada, van Gebr. Hoogeveen; 2b Gusta, van C. J. v. Noort; 2c Gina, van W. v. d. Marei: 3a Cisca. van C. J. van Noort: 3b Gonda, van W. v. d. Marei. Klasse 12, tenminste 3 kalveren van 1 vader: le pr. (kunstvoorwerp) groep Bart, van Wed. C. P. Hoogeveen; za zelfde; 2b groep Dora Knaap, van W. v. d. Marei. Klasse 13. Bedrijfsgroepen: la en wisselbeker ..Raiffeis Bank" Hillegom: Gebr. Hoogeveen le pr.; lb W. v. d. Marei; lc A. van Noort; 2a P. F. Verver. Kampioenskoe zwartblaar: 1. Koosje van Gebr. Hoogeveen; 2 Emmy, van W. v. d. Marei. Zwart-bont. Jury: H. C. Kroft en J. C. de Klerk. Klasse 1. Oudere koeien (goede tot zeer goede groep): la Kniertje, van J. P. Rotteveel (met beker N.V. P. Beelen Zn.); lb Ludwina. zelfde; lc Frederika, van M. Duineveld; ld Fa voriet, van Th. Huiberts; 2a Lena, van J. P. Rot teveel; 2b Ankje, van M. Duineveld; 2c Ursela, van G. P. v. d. Plas; 2a Leverdina, van J. P. Rotteveel; 3a Gretha, van M. Duineveld; 3b Dorothea, van G. P. v. d. Plas; 3c Jopie, van J, P. Rotteveel: 3d Bertha, van wed. A. van Noort; eerv. verm. Quicu Mary, van G. P. v. d. Plas; e.v. Lucia, van wed. A. van Noort. Klasse 2. Melkschottcn: (matige rubriek, geen lste pr.): 2a Frederika van M. Duineveld (kunst voorwerp); 2b Mientje, van J. P. Rotteveel; 3a Ans II, van M. Duineveld. Klasse 3. Melkvaarzen, vrij goede groep: la (medaille Leidsche Courant) Annemieke, van M. Duineveld; lb Niertje, van J. P. Rotteveel; 2a Ankje, van M. Duineveld; 2b Bleske, zelfde. Klasse 4. Drachtige vaarzen (matig, geen lste pr.): 2 Ursula van G. P. v. d. Plas (medaille Vita Nova). Klasse 5a. Pinken, geboren 1-9-57 tot 15-3-58, vrij goede groep: la Oleverdina, van J. Rotteveel (portefeuille fa. Bonda); lb Betsie, Wed. A. van Noort; 2a Alida, zelfde; 2b Setje, zelfde; 3a Hennie, van M. Duineveld; 3b Roosje, van G. P. v. d. Plas. Klasse 5b. Pinken, geb. 15-3-58 tot 1-9-58, goede tot zeer goede groep: la Octaaf, van J. P. Rotteveel; lb Okki, zelfde; lc Mina, Wed. A. v. Noort; ld Olga, zelfde; 2 Orada, van J. P. Rotte veel; 3 Bertha, Wel. A. v. Noort; eerv. verm.: Ursula, van G. P. v. d. Plas. Klasse 6. Tenminste 3 pinken van 1 vader. Vrij goede groepen: la (wisselbeker Coöp. Boeren leenbank Lisse) groep Langewerder Wiersma, van Wed. A. van Noort; 2a groep Peanster Eduard, zelfde; 2b groep Peander Eduard, van M. Duineveld. Klasse 7a. Koekalveren, geb. 1-9-58 tot 28-2-59, goede groep: la Hendrika, van J. P. Rotteveel (kunstvoorwerp); lb Betsie, van Wed. A. van Noort; 2a Koosje, van M. Duineveld; 2b Pukkie, van J. P. Rotteveel; 3a Dievera, van Wed. A. v. d. Vlugt; 3b Piromeda, van J. P. Rotteveel. Klasse 7b. Koekalveren, geb. na 1-3-59 en voor 30-4-59: matige groep, geen lste pr. Uitslag: 2a Margriet, van M. Duineveld; 2b Annie, zelfde; 2c Lucia, van Wed. A. v. Noort. Klasse 8. Tenminste 3 kalveren van 1 vader: la groep Kielwierster Stilma, van J. P. Rotteveel (kunstvoorwerp); lb groep Peanster Eduard, van M. Duineveld; beide mooie uniform groepen. Klasse 9. Bedrijfsgroepen, la J. P. Rotteveel, mooi uniform (wisselbeker Coöp. Raiff. Bank Hillegom); lb M. Duineveld, iets minder uni form; 2a Wed. A. v. Noort, iets ai-m gespierd. Klasse 10. Kampioenskoe Zwartbont. 1 Anne mieke, van M. Duineveld; 2 Kniertje, van J. P. Rotteveel. De wisselbeker van Calvé-Delft voor de best verzorgde inzending ging naar J. P. Rotteveel. Het bestuur van de organiserende ver eniging mag op een uitstekend geslaagde fokveedag terugzien. Na do keuring werd een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt in hotel „De Witte Zwaan" te Lisse. Op het gevaarlijke kruispunt Kanaal- straat-Gladiolenstraat in Lisse had dins dag een drievoudige botsing plaats. Een personenauto, bestuurd door een Chinees uit Peking, kwam de Kanaalstraat af rij den vanaf de Kanaalbrug. De bestuurder lette niet voldoende op het kruispunt met vei-plicht stopverbod bij de Gladiolen- straat, met gevolg, dat hij een passerende vrachtauto aanreed. Van de schrik zette hij de wagen snel in de „achteruit" doch botste toen tegen een achter hem rijden de auto op. Er was alleen maar materië le schade. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de filmzaal van het Luxortheater te Lisse heeft dinsdagavond de prijsuitreiking plaatsgehad aan de winnaars van de „Tour de Lisse". Naast de deelnemers waren ook vele ouders tegenwoordig. De ploegleider („tourbaas") J. van Kesteren opende de avond met een woord van wel kom en dank aan allen, die op enigerlei wijze aan de „tour" hebben medegewerkt en hoopte, dat men in 1960 weer net zo spontaan zal medewerken. Nadat een film was vertoond, deelde de heer Van Keste ren mede, dat wereldkampioen Arie van Houwelingen uit Sassenheim de prijzen zou uitreiken. Hij deed dit met een woord van felicitatie aan alle winnaars. Voor een prijs kwamen in aanmerking: S. van der Ham (kampioen), die een sportfiets kreeg, plus een beker voor het punten klassement en een wimpel voor de lei- dersprijs; voorts L. ten Hagen en K. Slag boom, T. Zeldenthuis, W. v.d. Veer, P. v.d. Lans, B. Hagen, A. Zoet, H. Warmer dam, H. Stuifbergen, G. Lamboo, H. Mens, B. Boot, N. de Kuyper, B. Rietbergen, J. v. Diest, G. Smakman. B. Rooi jakkers, H. v. Drunen, T. van Rijn, E. v.d. Drift, C. de Bi'uijn, J. v.d. Ploeg en P. de Koo- ker. De heer Tissing bood de jongens van de „Tissing-ploeg" een waardebon aan met een woord van waardering voor de pres taties van ploeg en ploegleider. N. de Kuyper kreeg een extra prijs als strijdlustigste renner. De zes „Tour-mis sen" kregen allen een mooie foto als aan denken aan het ogenblik, waai-op zij de kampioen feliciteerden. GEMEENTERAAD Vrijdagavond acht uur komt de gemeen teraad van Lisse in openbare vergadering bijeen. Aan de banken in Indonesië is een ver bod opgelegd voor transacties in buiten landse betaalmiddelen tot 27 augustus. Dit verbod is vervat in een besluit, dat de Indonesische onderminister van Financiën heeft uitgevaardigd. In het besluit wordt tevens bekendgemaakt, dat exporteurs die met het buitenland handel drijven in land bouw. of andere produkten van Indonesi sche herkomst, de tegenwaarde van de transacties, aangegaan volgens reeds ge sloten contracten met de banken op of na 25 augustus, zullen ontvangen in rupiahs of in buitenlandse valuta. Tegen welke koers dit geschiedt, zal nader worden mee gedeeld. In de bekendmaking wordt voorts ge zegd, dat de overmaking van buitenlandse betaalmiddelen naar Indonesië, die op of na 25 augustus staan geadviseerd, zal ge schieden in ovei'eenstemming met de daar voor vast te stellen koersen. De onderminister van Financiën maakte verder bekend, dat alle P.I.I.'s (aanvragen voor invoervergunningen), waarop op 25 augustus door het deviezenbureau nog geen vergunning was verleend, zullen wor den geretourneerd aan de aanvragers. Dit zelfde geldt voor de aanvragen, waarop wel reeds een invoervergunning afgekomen was, doch waarvan de transacties op 25 augustus nog niet waren afgesloten. Het hoofdkantoor van het deviezenbureau en de bijkantoren, die genoemde vergunnin gen verstrekken, zullen tot 30 augustus gesloten blijven. AMSTERDAM De vaste stemming, die de voorafgaande dag op het Damrak aanwezig was voor de meeste internationale waarden, werd ver der voortgezet. De handel was tamelijk levendig. Zonder de steun van Wall Street, waar de algehele stemming lusteloos was, noteerden hoegenaamd alle hoofdfondsen op het Damrak hoger, vergeleken bij de slotkoersen van daarvoor. Voor Unilever bestond een flinke belangstelling. Naast de grote koper, die de vorige dag in deze hoek aanwezig was, deed het publiek alsmede de beroepshandel flink mee en werden de stukken uit de markt genomen. Voor Amerikaanse rekening was de arbitrage in de Unileverpapieren actief en nam de stuk ken mee naar huis. De reeds gepubliceerde eerste halfjaarcijfers van het Unilever- concern hebben nog steeds een goede na werking op de koersvorming van de certi ficaten. Op 642 bedroeg de koerswinst ruim 10 punten. Philips liet van zich spreken met een koerswinst van circa 6 punten op 642. Kon. Olies noteerde boven pariteit New York en was een paar dub beltjes boven de vorige slotkoers. Duits land heeft belangstelling voor de olie aandelen. Met AKU wilde het nog steeds niet vlotten en de rayonaandelen waren nauwelijks prijshoudend bij zeer geringe omzetten. Ogenschijnlijk ging er in de scheepvaart minder om dan de vorige dag, de stemming was echter opnieuw vast door aankopen voor Duitse rekening. De monetaii-e hervormingen in Indonesië wer den, in de cultuurafdeling, volkomen ge negeerd. Deze sector lag vrijwel verlaten bij iets lagere koersen. Transatlantica werd echter iets hoger geadviseerd op de uitbi-eidingen van de belangen in Zuid- Amerika. Staatsfondsen prijshoudend zon der meer. De 5 percent obligaties 1959 Coöperatieve Handelsvereniging van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond kwamen voor het eerst in de notering. De adviesprijs bedroeg 101 a 102 percent. De uitgiftekoers was 100 percent. Bankaan delen eerder iets lager. Deli Atjeh werd op 74 geadviseerd tegen een laatst gedane no tering van 84% percent. Pi-olongatie 3%. (ANP) NEW YORK Aandelen boekten winst maar het herstel miste omzet. Laat xp de beursdag was er echter enige erosie van winsten toen de vraag zich niet voortzette. De makelaai's waren in de afgelopen twee weken teleur gesteld over de omzet. Op de lijst van be langrijke aandelen kwam een aantal goede winsten voor, sommige van meer dan 2 dollar. Onder de belangrijke groepen ste gen de electronische aandelen, staalwaar- den, auto-aandelen, vliegtuigen, papier en metlen. De commerciële kredietmaat schappijen Cit and Commercial Credit gingen omlaag. De omzet was 1.960.000 aandelen. Van 1167 verhandelde fondsen waren 538 hoger en 415 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 653.22 op 655.96, dat van spoorwegen van 162.38 op 162.42 en dat van openbare nutsbedrijven van 91.44 op 91.54. (UPI). 3-3'/s0/n Nederl. 47 3 °/o Nedl. 1962'64 Woningbouw 3% Pr. A'dam '56 I - Pr. A'dam '56 TI Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 TI.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fa briek. gew.Philios Gl'eil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto.. Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Anier. Lijn K.N.S.M N. ScheeDv. 'Tme v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Pteel US Steel General Mi «fors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 94% 99s/io lil3/te 83% 93% 99 90% 100,5/ie 381% 604% 259% 580 318% 407 664% 270 645 226% 172 746 I 169.70 335 100% 1 124.80 169% 165% 143 144 253% 155% 1*5.50 346% 167% 254% 313% 278 63% 57% 102% 54-/10 79% 24%8 Heden 13.45 uur 94% 99% 111% 330% 607 259% 580 320 408 660 657 226 752 170,80 336 102 1 125,— 170 166 148% 144% 254 156 f 176,50 347 167 314 63% 56% 102% 54% 80% 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7