Bloembollencultuu r met hoge troeven zal op Floriade aanwezig zijn Dam - tot - Dam - race moet aandacht vestigen op zotte en droeve zaak Historische merkwaardigheden en modern raffinement in boeiende compositie van Haarlemse ontwerper rrgaM— l "imam1 \v*MAVd r.H-.;«a!4 - n Zaanse VVV-voorzitter: ZJEadditu 9 Ik Symboliek van Kleiboer Peelbrand smeult verder Smakelijk eten. Louis Andriessen verwierf de AVRO-prijs 1959 Sergeant getroffen door oefenpatroon Overval op bromfietser mislukte Europese federatie van radio- en t.v.-handelaren Nieuw-Guinea-commissie vertrekt 9 september DE ÉCHTE ALADDIN! Zuidmolukse jongeren houden een congres Leraar verborg wapens Minister Louw naar Nederland Faillissementen WOENSDAG 2 6 AUGUSTUS 1959 ;v'Hf,., „vr..;,-, ft,. i ".-'tv W vV :>.N S A i 'ÜMÈiéM «J s V Siï 8 sppf^M s Van onze Haagse redacteur) De bloembollencultuur, welke het leeu wendeel levert van de uitvoer van Ne derlandse tuinbouwprodukten, zal met haar omvangrijke inzending de kiem zijn van de kracht die de in 1960 in Rotterdam te houden internationale tuinbouwtentoon stelling Floriade zal blijken te zijn. Met die variant op het motto van de expositie leidde de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, een dinsdagmiddag in Den Haag gehouden persconferentie in over de bijdrage van het bollenvak tot de Floridade. Het wordt tegelijkertijd een soort jubi leumviering, want het is dan vierhonderd jaar geleden dat de bloembol in Europa werd geïmporteerd en een eeuw geleden dat de voor de bollenkwekers representa tieve organisatie werd opgericht. Hoewel velen het zullen betreuren, dat deze mani festatie niet wordt gehouden in het his torische en commex-ciële hai-t van de bol lenstreek kan men het „Bloembollencul tuur" moeilijk kwalijk nemen dat zij ge bruik heeft gemaakt van een unieke pro- pagandamogelijkheid. Het terrein in Rotterdam is veex-tig hec tare groot een kwart meer dan op de traditionele plek in Heemstede ter be schikking stond en de binnententoon- stelling in de Ahoy- en Energiehallen zal een oppervlakte van veertienduizend vier kante meter beslaan: de grootste over dekte bloemententoonstelling welke ooit in Nederland is gehouden. Binnenkort wor den de eerste van de anderhalf miljoen bollen geplant volgens het patroon van de Haarlemse tuinarchitect Carl van Empe- len. Groet van bollendorpen De bloembollencultuur, die op de Flo riade het spits afbijt omdat zij in de eer ste twee maanden van de tentoonstelling de grote attractie zal zijn, wordt op vier manieren vex-tegenwoordigd, namelijk door de officiële binnententoonstelling van de Vereniging en een collectieve in zending op het buitentei'rein, door inzen dingen van de afdelingen van „Bloembol lencultuur" bij wijze van „groet van de bollendorpen" en door individuele inzen dingen van kwekers. De laatsten zullen tal van prachtige en zeldzame soorten to nen in een aantrekkelijk tuinlandschap, dat ruimtelijk wordt omsloten door stapel muren van open stenen. Collectief zorgt de vereniging ervoor, dat vrijwel op het gehele terrein de kleur van de bloembol len geruime tijd aanwezig zal zijn. Men zal daarbij niet op een tientje kijken: zelfs dure soox-ten van vijftienhonderd gulden zullen worden geplant. Tuinai'chitect Carl van Empelen zette uiteen, dat op de openingsdag 25 maart de vroeg bloeiende bollen, voorname lijk narcissen, hoofdzakelijk als garne ring van het park zullen dienen, maar wanneer de bloei eenmaal massaal is in gezet zal wel blijken, dat hij een scherpe contrastwerking heeft nagestreefd, waar bij de bollenvelden als kleurige elementen worden ingeschoven in het bestaande Park. De afzonderlijke bollenbeplantingen wor- den dan ook aangepast aan de omgeving waarmee ze moeten contrastex-en. Ter afwisseling van het gangbare as sortiment komen er ook enige curiosa, zoals de Clusiustuin, een replica van de hof die de beroemde botanicus in de zes tiende eeuw in Leiden inrichtte. „Mu seumstukken", zoals Joost van den Vondel" en „Zomerschoon" uit 1620, zul len ook in een achttiende-eeuwse tuin te zamen worden gebracht. Het proefstation voor de bollenteelt te Lisse plant er achtennegentig historische soorten uit. Er komt ook een hoek met bolgewassen welke reeds in de Bijbel worden genoemd, waarvoor de oorspron kelijke in het wild levende soorten zullen worden gebruikt. De tuinarchitectuur zal deze keer niet alleen op het terrein aan haar trekken ko men, want ook in de kassen zullen de stij ve bedden en perkjes het veld moeten rui men voor een decox-atief patroon. In die kassen zullen tot de sluitingsdag van de Floriade, 25 september, bloembollen dank zij een wetenschappelijke temperatuurbe- handeling in bloei blijven. Dat er op de openingsdag in de Ahoy- en Energiehal len reeds tienduizenden bollen in bloei zullen staan is trouwens ook een kunst stukje van de bollenkwekers, want het is, met het oog op de invloed van het weer buiten, gemakkelijker een dergelijke bin nententoonstelling in februari dan in maart te houden. Maar dergelijke kracht toeren hebben voor een niet gering deel de reputatie van de Nederlandse kwekers gevestigd. Tentoonstellingskampioen Jac. Klei boer stelt het niet graag zonder een ge makkelijk aansprekende symboliek en een zichtbaar gemaakte beeldspraak. Zo wordt in het midden van de binnen tentoonstelling een hoog gestyleerd vruchtbeginsel met de stamper van een tulp opgericht. Vierhonderd tulpen bollen hangen er verspreid omheen als symbolische stuifmeelkorrels, die dui den op de vierhonderd]arige ontwikke ling van de tulp in Europa. Bolgewassen met namen als „Prinses Beatrix", „Prinses Irene" en dergelijke komen natuurlijk in de „Koningshof", waarin inzendingen uit de kassen en kwekerijen van Europese vorsten huizen worden gerangschikt. De tulpen „Eisenhower" en „Roosevelt" krijgen een plaatsje bij de Amerikaanse in zending. Het nog altijd smeulende vuur in de Deurnese Peel nabij Helenaveen is de laatste dagen weer opgelaaid. De gebla kerde vlakte bevat nog vex-schillende x-es- ten, die bij de eerste bx-anden onaange tast zijn gebleven. Deze worden nu gelei delijk door het ondergronds voortkrui- pende vuur aangetast. De brand is on danks de voorzorgen in de afgelopen da gen ook overgeslagen op een stuk denne- bos te Helenaveen. In korte tijd was er van de 3 ha bos weinig over. In Den Haag is de in verregaande staat van ontbinding en vervuiling verkerende negotie van een 81-jarige vishandelaar in beslag genomen. Maden en ander onge dierte kropen er in wilde horden overheen. De man was met zijn voorraad vis op een bakfiets onderweg naar een ijsfabriek om er ijs op te laten gooien. Reeds enkele weken geleden gingen po litie en de keuringsdienst van waren naar de woning van de vishandelaar, omdat de buren hadden geklaagd over een maden- plaag. De oude man placht de x-estanten van zijn dagelijkse nex-inkje 's avonds in de goot te gooien. In deze visresten ont wikkelden zich door de warmte myriaden maden. Als een wriemelende brei zwerm den de maden over het trottoir en in de huizen. Ook toen al bezagen de officiële instanties het geval met zorg, maar men kon de oude man nu eenmaal niet ver bieden vis in huis te hebben. Zijn vent- vei-gunning was al enkele jaren geleden ingetx'okken en ook is hem verboden vis rechtstreeks van de visafslag te betrekken. De man, die geestelijk en lichamelijk nog volkomen fit is, kon zijn oude beroep ech ter niet vaarwel zeggen en vond toch vy°- gen om aan vis te komen. In het Rotterdamse Park worden met open stenen muurtjes gestapeld, waar van het lijnenspel de inzendingen van de bollenkwekers op de Floriade 1960 zal omzomen. Op de achtergrond de nu reeds beroemde Euromast. (Foto Openbare Werken, Rotterdam). Getrouw aan de traditie houdt de stich ting „Gaudeamus" van zaterdag 5 tot en met zondag 13 september haar ..Muziek- week", die dit jaar weer internationaal is. Van de vele ingezonden composities koos de jury, bestaande uit Kees van Baa- ren (Den Haag), Léonce Gras (Brussel) en Wilhelm Maler (Detmold), de „Percos- se per flauto, tromba, fagotto e tre instru- menti a percussione" van de Nederland se componist Louis Andriessen voor toe kenning van de ook dit jaar beschikbaar gestelde AVRO-prijs. Met de bekroonde compositie van Louis Andriessen, zoon van Hendrik Andriessen, wordt het studioconcert geopend, dat de AVRO de stichting „Gaudeamus" op zon dag 6 september ter gelegenheid van de „Internationale Muziekweek 1959" aan biedt en dat van 14.30 tot 15.30 uur recht streeks wordt uitgezonden. Het program ma vermeldt voorts vier andere ingezon den composities, te weten het Octet voor fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn, twee ti-ompetten en trombone van de Nederlan der Peter Schat, het „Magnificat" voor sopraan en zes instrumenten van de Duit ser Georg Kröll, vijf pianowerken van de Zuid-Koreaan Isang Yun en een „Blaas- quintet" van de Nederlander Jan van Vlij men. De uitvoerenden zijn de sopraan Eli zabeth Lugt, de fluitist Adriaan Bonsel, de hoboïst Sam Zilverberg, de klarinettist Jos D'Hondt, de fagottist Anton Doomex-- nik, de hooxmist Kees Versney, de pianist Hex-man Kruyt, de slagwerker Freek Meyn, de trompettisten Harry Sevenstern en Jas Doets, de trombonist Dick Leu- rink, de saxofonist Kees Wisse, de baskla rinettist Jo Bonte, de cellist Wil Strieder en de contrabassist Jaap Gx-undeler. De wex-ken van Peter Schat en Georg Kröll worden uitgevoerd onder leiding van Roe lof Krol. Met beti-ekking tot de „Internationale Muziekweek 1959" zendt de AVRO verder op maandag 14 september van 22.30 tot 22.C0 uur een door Jaap Gex-aedts samen gesteld klankbeeld uit, bevattende echo's van concerten, werk- en discussie-bijeen komsten, alsmede vraaggesprekken met enige componisten en een nabeschou wing. Tsjechische boeken. Van 4 tot en met 11 september wordt in de bovenzaal van Aria et Amicitiae te Amsterdam een ten toonstelling gehouden van boeken en volkskunst uit Tsjechoslowakije. De expo sitie is tot stand gekomen door samen werking van het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkin gen met de Tsjechische culturele attaché te Den Haag. Voor de Dam-tot-Dam-race, die in enkele weken tijds door de Zaanse V.V.V. geoi-ganiseerd is en die gedurende de laatste drie werkdagen van deze week tussen de Dam in Amsterdam en die in Zaandam gehouden zal worden, hebben, zoals wij gisteren in het kort reeds meldden, 107 deelnemers ingeschreven: 39 in de snelheids klasse en 68 in de toerklasse. Van het totaal van 107 deelnemers komen er 39 uit de Zaanstreek, 40 uit Amsterdam en, 28 uit de overige delen van ons land. Bijna de helft van alle deelnemers heeft de laatste dag (zaterdag) uitgekozen. Volgens een prognose van deskundigen zullen de deelnemers in de snelheidsklasse misschien bewijzen, dat men met de nieuwste technische snufjes de afstand van de Dam in Amsterdam tot die in Zaandam, die hemelsbreed iets meer dan zeven kilometer bedraagt, maar langs de grónd en over (eventueel onder) het water veel langer is, kan afleggen in circa tien minuten en uiteraard is men zeer benieuwd of iemand er in zal slagen deze tien minuten-grens te doorbreken. Daar is overigens alle kans op, want een der deelnemers haalde bij een proeftocht reeds 10 minuten en 2 secon den. Als een van de kanshebbers moet de trein gezien worden. De normale spoor- vex-binding tussen Amsterdam en Zaandam duurt bij diverse treinen namelijk slechts negen minuten. Maar men kan met extra-treinen veel sneller rijden en men zal dit dan ook gaan proberen. Bij een militaire oefening op de Brun- sumse heide is de negentienjarige dienst plichtige sergeant P. J. van Dijk van het garderegiment Grenadiers uit Hilversum door een oefenpatroon in de borst getrof fen. In ernstige toestand werd hij in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Vast staat dat sergeant Van Dijk tijdens de oefening getroffen is door een oefen patroon, die een van de militairen van de „tegenpartij" afschoot. Een longslagader werd geraakt, zodat in het ziekenhuis te Heerlen onmiddellijk operatief werd in gegrepen. Een vierentwintigjarige bromfietser uit Hengelo werd 's avonds in Beckum bij Hengelo tot stoppen gedwongen door twee mannen. Een van de mannen, die een zwart masker droeg, gaf de bromfietser te verstaan, dat hij geld wilde hebben. De Hengeloër was echter niet voor een klein tje vervaard en diende de op geld beluste jongeman een vuistslag toe, waarop deze met zijn helper over een sloot sprong en wegvluchtte. De bromfietser waarschuwde terstond de Hengelose politie, die ondanks het zoeken met een speurhond geen spoor van de ovex-vallers heeft gevonden. Wel is het vex-moeden gerezen, dat het twee uit de Rekkense inrichtingen weggelopen oudere jongens zijn, die later op de avond een bromfiets en een fiets te Haaksbergen zouden hebben gestolen. Radio- en televisiehandelaren uit acht Europese landen, West-Duitsland, Frank- rijk, Zwitserland, Oostenrijk, Finland, Denemarken. België en Nederland, hebben in een vergadering in Frankfort een Euro pese Federatie van nationale organisaties voor radio- en televisiedetailhandelaren opgericht. De organisatie, die voor ons land aan deze federatie deelneemt, is de Nederlandse Vereniging van Radio-detail handelaren (N.V.R.D.). Dat de radiohandel zich internationaal heeft vei-enigd, hangt samen met het feit dat de Europese handel onder druk is komen te staan als gevolg van de over- produktie aan toestellen in de Westduitse Bondsrepubliek. De doelstellingen, die de Europese fede ratie voor ogen staan, zijn: Behartiging van de belangen van beroepsgenoten, na streving van een rechtvaardige prijsvor ming ten gunste van de consument, en be- vox-dering van de verbreiding van radio en televisie. Een voorlopig comité is belast met de verdere uitwerking van de plannen. In dit comité zijn vier landen vertegenwoor digd, namelijk Zwitserland, Frankrijk. West-Duitsland en Nederland. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat nog meer landen zich bij de Europese federatie zullen aansluiten. De commissie van vier, die een onder zoek moet instellen naar de beweerde schending van het briefgeheim in Nieuw- Guinea, zal op 9 september naar Hollandia vertrekken. Deze week zal zij hier te lande verscheidene personen horen. De commissie, bestaande uit jhr. mr. G. Witsen Elias, mr. J. P. Hustinx, prof. dr. L. W. G. Scholten en oud-staatssecretaris M. van Veen, zal ongeveer zes weken in Nieuw-Guinea blijven. Hoewel de politie in Amsterdam en Zaandam voor de weggebruikende snel heidsdeelnemers soepel zal zijn, wil dit niet zeggen, dat men maar x-oekeloos de wette lijke snelheidsbepalingen mag overtreden. Iedere agent heeft het recht een deelnemer te bekeuren. Die loopt dan het risico, dat de wedstrijdleiding, waar-van de directeur van het Olympisch stadion, de heer D. J. Bessem, voorzitter is, hem zal diskwalifi ceren, zelfs al zou hij de snelste tijd ge maakt hebben. De deelnemers in de snelheidsklasse, waarvoor het inschrijfgeld evenals voor de toex-klasse, 50 bedroeg, hebben het recht om zonder bijbetaling in een retoux-- race te pogen de gemaakte tijd nog te verbeteren. De meesten van hen zullen van die gelegenheid wel gebruik gaan maken. Spoorwegen Zoals gezegd, zullen de Nederlandse Spoorwegen eveneens deelnemen aan de race. In totaal zullen zeker vier pogingen worden ondernomen. Drie van de vier pogingen zullen worden gehouden in de snelheidsklasse en een in de z.g. toerklasse. Zo zal een x-eiziger per motor-trein van de startplaats in Amsterdam naar de finish in Zaandam vervoerd worden. Over de x-ails wordt gebruik gemaakt van een speciale trein die minder tijd nodig heeft voor de overbrugging van de afstand Am- «opflaj, j DE AFSTAMD INDE VAN DAM-TOT DAM-RACE co.2,5uur HEMELSBREED IS DE AFSTAND VAN DE DAM IN AMSTERDAM TOT DE DAM IN ZAANDAM 7 km. DE SNELHEID WAARMEDE# KM KAN WORDEN AFGELEGD DERACE VAN DAM - —Spoorlijn c====== Wegen 1=3 Pontverbinding 'DAM INZAANMMl ■ai^ae Water sterdam C.S.Zaandam dan de treinen van de normale diensti-egeling. Deze rit is vastgesteld op donderdag 27 augustus aan staande tussen 18.35 en 18.50 uur. Daarnaast zal een stukgoedzending per bestelauto-trein-bestelauto worden ver voerd. Ook voor deze rit is Amsterdam als startplaats gekozen. Doel van deze poging, die op vrijdag 28 augustus zal worden ge houden, is te laten uitkomen hoe snel stukgoedzendingen kunnen worden ver voerd met de bestaande middelen van het gecombineerde rail-weg-vervoer. Op zaterdag 29 augustus zal een derde poging worden ondex-nomen, waarbij de heer dr. P. Th. Posthumus Meyjes als deel nemer is ingeschreven. Hij maakt daarbij gebruik van een tx-ein van de normale dienstregeling, te weten de trein, die om 15.16 uur van het Centraal Station te Am sterdam vertrekt en om 15.25 uur in Zaan dam aankomt. De heer Posthumus Meyjes zal zich door een taxi van de Dam in Amstex-dam naar het Centraal Station laten rijden en ook in Zaandam na aankomst van de trein met een taxi naar de finish laten ver voeren. Zaterdag 29 augustus tenslotte zal een vierde poging, namelijk die in de toer klasse worden ondernomen. Om 15.55 uur ongeveer zal een op de hoek van de Dam gereedstaande losser een autolaadkist op nemen en via het Damrak naar het Cen traal Station vervoeren. Vervolgens wordt de laadkist met een speciale trein naar Zaandam vervoerd en weer door een ge reedstaande losser overgenomen. Met be hulp van een achttons heftruck zal bij aankomst op de Zaanse Dam met mede- werking van de wereldkampioen gooche len, de heer Fred Kaps, op spectaculaire wijze met de autolaadkist en de inhoud daarvan worden gemanipuleerd. 'I our klasse De toerklasse, waarin het meer op origi naliteit aankomt, trok 68 inschrijvingen. De meeste deelnemers in deze klasse heb ben een groot gevolg van soms vreemd uitgedoste lieden. Hun vervoermiddelen zyn kamelen, een olifant, oude auto's, een boerensjees, een diligence, een ijsschots, houtvlotten, uitgeholde boomstammen, paarden, een oude brandweerauto, rond vaartboten en andere schepen. Eén deel nemer gaat zelfs liften. Zoals bekend zal Zaandams burgemees ter G. J. D. Franken in een duikerpak over de bodem van het Noordzeekanaal lopen, nadat zijn Amsterdamse collega, mr. G. van Hall, hem succes zal hebben toe gewenst. Deze luisterrijke, belangwekkende en soms lachwekkende gebeurtenissen vormen tezamen een groot feest, maar het is een feest rondom een zeer ernstige zaak, zo zei ons de voorzitter van de organiserende Zaanse V.V.V., de heer C. Meyer. „Het vestigt de aandacht op een zotte en droeve zaak, namelijk dat het Amsterdams-Zaan- se industriegebied, dat ruim vier miljard gulden per jaar aan produkten fabriceert, onderling is verbonden door pontjes". De heer Meyer bracht hulde aan de vele overheidsinstanties in Amsterdam, Zaan dam en Haarlem, die tijdens de korte voor bereidingsperiode van zes weken ten volle hebben meegewerkt om de race te doen slagen. „Als men minder soepel was ge weest, hadden wij wel duizend vergunnin gen moeten hebben om aan alle voor schriften te voldoen Zo is ondermeer de snelheidsbeperking van vijftien km per uur op IJ en Noordzeekanaal gedurende de race opgeheven. Advertentie Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk... eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraag! prospectus aan bij: I. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, Dordrecht Vrijdag begint in het Ambonezen-woon oord in Vaassen bij Epe een congres, waar op vier Zuidmolukse jongerenorganisaties gedurende drie dagen door discussies en manifestaties zich zullen bezinnen over de plaats die de jongeren in de Zuidmolukse gemeenschap innemen en de mogelijk heden die zij in Nederland hebben. Behalve de jongerenorganisatie van „Door de Eeuwen Trouw" nemen aan dit congres deel de Zuidmolukse Christen- Jongeren (P.P.K.M.), het Zuidmolukse Jeugdfront (F.P.M.), de studentenvereni ging van Zuid-Molukkers (P.M.M.S.) en de jeugdclub van het woonoord Vaassen (M.P.M.V.). De bux-gemeester van Epe, mr. C. N. Renken, zal zaterdagmorgen een ten toonstelling openen, die, samengesteld door de Zuidmolukse Kunstkring, tekeningen en schilderingen zal omvatten van Zuid molukse leerlingen van kunstacademies. In mei van dit jaar is een dergelijke ex positie, die een beeld wil geven van oor spronkelijke op de Molukken zelfgemaakte kunst en van werken die in ons land ont staan, in 's-Gravenhage te zien geweest. Ir. J. A. Manusama, president van de republiek Maluku Selatan en officieel ver tegenwoordiger in Nederland van de Am bonezen, zal op de eerste dag spreken over „Eendracht maakt macht". Er zullen films worden vertoond over Oost-Indonesië en de Minahassa. Zatei'dagmiddag zijn er sportwedstrijden en zal er gesproken wor den over de positie van de werkende en studerende Ambonese jongeren. Zondag, na een kerkdienst, zullen de voorzitters van de deelnemende organisaties inleidin gen houden. De middag van de laatste congx-esdag wordt gewijd aan Ambonese cultuur. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te rechtgestaan een 57-jarige leraar uit Arnhem, Fransman van nationaliteit, die ex-van werd beschuldigd een aantal hand granaten, een geweer, een aantal ontste kers voor handgranaten en geweerpatro nen in zijn woning verbox-gen te hebben gehouden. De officier van Justitie eiste 150.- boete en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De officier wilde ten aan zien van de strafmaat rekening houden met het feit dat vei-dachte reeds drie maanden in arrest heeft doox-gebracht, in afwachting van de beslissing van de mi nister over zijn uitzetting. Toen de mi nister besloot hem niet te doen uitwijzen, was hij in vrijheid gesteld. De zoon van de verdachte had de poli tie op de hoogte gesteld van de aanwezig heid van het gevaai-lijke materiaal. De verdachte ex-kende het bezit van het ge weer. Volgens zijn vex-klaring was hij ech ter niet op de hoogte van de aanwezigheid van handgranaten. Deze waren opgebor gen in een bus, hem nagelaten door een vriend uit de ondergrondse strijd en hij had zich nooit van de inhoud van de bus vei-gewist. Het voox-lichtingsrapport be schreef de leraar als een zelfingenomen iemand, die communistisch georiënteerd zou zijn. Sterk bezwarende feiten waren er echter niet aan het licht gekomen en het bevel van uitzetting was dan ook ach terwege gebleven. De verdediger mr. Th. Koopmans, wees op de pacifistische instelling van zijn cliënt. Deze had zijn land. Frankrijk, ver laten omdat hij geen wapens wilde dra gen. Hij heeft in de oorlog voortreffelijk illegaal werk verricht. Hij was de man, die het ax-beidsbureau in Arnhem in brand heeft gestoken. Ook heeft hij talrijke Jo den geholpen. Als leraar vervult hij thans een nuttige functie in de maatschappij. Op 8 september doet de rechtbank uit spraak. De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Eric Louw, ver trekt vrijdag per vliegtuig naar Neder land, waar hij de conferentie van leden van de Zuidafrikaanse voorlichtingsdienst in Europa, de V.S. en Canada zal bijwo nen. Later zal hij te Brussel namens de Zuid afrikaanse Akademie van Kunsten en We tenschappen eremedailles uitreiken aan de Vlaamse hoogleraren prof. Lauwerijs en prof. Hullebroek. Volgende week zal hij twee dagen te Parijs besprekingen voeren, voordat hij naar de V.F. gaat, waar hij als leider van de Zuidafrikaanse delegatie naar de alge mene vergadering der V.N. zal optreden. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder de firma Jonker en Zoon, aannemersbedrijf zand en grond handel, gevestigd en kantoorhoudende te Nieuw-Vennep, Venneperweg 747, en haar vennoten: F. Jonker, expediteur en F. H. J. Jonker, expediteur, beiden wonende te Nieuw-Vennep. Rechter-Commissaris: mr. L. W. M. M Drabbe. Curator: mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gx-acht 92.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9