Grote meerderheid der boeren betaalt zonder morren aan Landbouwschap Washington gist naar de Russische bedoelingen Administratieve ongewoonte oorzaak van de meeste dwangbevelen WILLEM II w Vrees voor propagandistisch effect DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 11 De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! Internationaal luchtrecht Vliegveld Rotterdam wordt verbeterd Oostenrijkse modespionne in Parijs gearresteerd Demissionaire krokodillen President van Oostenrijk naar de Sovjet-Unie Algerijnen stellen vragen over dood van Idir Zij zijn er zeker van dat hij doodgemarteld is Nederland heeft de hoogste melkopbrengst per koe Paus: „Protestantisme doet Christus onrecht'' Eén der vier ontsnapte gevangenen gepakt Vuile handen Moeder van jeugdige inbreker in arrest Nog witter* stralend wit. wast... Kerkelijk Nieuws (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort verzendt het Landbouwschap voor de vierde keer in zijn vijfjarig bestaan 250.000 aanslagen aa nde Nederlandse boeren, tuinders en kwekers om de retributies in te vorderen welke de financiële grondslag van deze instelling vorderen. De storm welke aanvankelijk over deze heffingen opstak is nu wel geluwd. Men heeft het Landbouwschap aanvaard en er valt een groeiende waardering voor dit orgaan van zelfbestuur, uitvloeisel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar te nemen. Wanneer men echter in het jaarverslag van het Landbouwschap leest, dat het aantal bezwaarschriften tegen de aanslagen over het tijdvak 1956-'57 twintig duizend bedroeg en dat er over die jaren ongeveer vijfduizend dwangbevelen worden verwacht, krijgt de stedeling, die van al deze vraagstukken weinig weet, en alleen op soms schier revolutionair rumoer afgaat, onwillekeurig de indruk dat er iets scheef zit met de heffingen door het Landbouwschap en dat de boeren, die het op een gedwongen verkoop van hun huisraad hebben laten aankomen, toch een soort moderne martelaren voor de (economische) vrijheid zijn. In een gesprek met de in Haarlem wonen de mr. J. N. Waterbolk, die op het in Den Haag gevestigde kantoor van het Land bouwschap onder meer de heffingsaange legenheden behartigt, werd ons al spoedig duidelijk, dat de moeilijkheden bij de in vordering van de aanslagen aan de ene kant te verklaren zijn uit de onwennigheid van de landbouwer ten opzichte van ad ministratie en correspondentie en zijn on bekendheid met het „officiële" nieuws waardoor men in vele gevallen niet eens van het bestaan van het landbouwschap af wist, aan de andere kant is het Landbouw schap door juridisch gehaspel pas laat in 1958 tot de eerste normale aanslag kunnen komen. Geschil met de S.E.R. Om met het laatste te beginnen: tussen het Landbouwschap en de Sociaal Econo mische Raad ontstond een geschil over de hoogte van de contributie-aftrek voor de zogenaamde vrije standsorganisaties wel ke aan werkgeverszijde in het Landbouw schap vertegenwoordigd zijn. Dat gaf al direct vertraging, zodat de eerste aansla gen over 1955 pas in 1956 de deur uitgingen. Hoewel het Landbouwschap besloot de contributie-aftrek over 1956 te verlagen ging de S.E.R. toch in beroep bij de Kroon, zodat daarna een periode van onzekerheid ontstond welke maar liefst tot begin 1958 voortduurde. Het Landbouwschap werd toen in het gelijk gesteld. Daar het Land bouwschap uiteraard ook in 1956 en 1957 geld nodig had werd in 1957 besloten tot een voorschotheffing over beide jaren tegelijk, gebaseerd op de mei-inventarisatie van 1956, de jaarlijkse kwantitatieve beschrij ving van het boerenbedrijf welke gekop peld wordt aan de tellingen voor de stati stiek. Zo geraakten de landbouwers voor de tweede keer in verwarring. De eerste keer hadden ze vaak nog nooit van het bestaan van het Landbouwschap gehoord en wisten ze zeker, dat ze zeker, dat ze er zich. ook nooit als lid hadden opgegeven er waren er die prompt „bedankten als lid". het geen ook wel klopt want elke agrariër maakt op grond van de wet deel uit van het Landbouwschap en is deswege heffings- plichtig. Verwijten Maar nadat velen in 1956 hun misnoe gen daarover hadden geuit in soms voor bestuur en personeel van het Landbouw schap minder vleiende termen en verge lijkingen in de correspondentie komen woorden voor als „uitzuigers", „boeren- opvreters", „dienaren van een rode man telorganisatie" en zelfs „volgelingen van Al Capone", terwijl het verwijt opgeld doet, dat de tot „duizenden" aangegroei de honderdtwintig ambtenaren van het Landbouwschap op kosten van de boeren in dure auto's rondrijden en veelvuldig in bioscopen en nachtclubs vertoeven was in 1957 het hek helemaal van de dam, want toen kregen de boeren een dubbele aanslag. Dat deze heffing voor twee jaren tegelijk gold, hebben velen niet begrepen. Daarbij kwam nog, dat er sinds de telling van 1956 nogal wat mutaties in de bedrij ven waren geweest, waarmee geen reke ning was gehouden. Na de heffing van 1955 stroomden achtduizend bezwaar schriften het kantoor van het Landbouw schap binnen, na die van 1956/57 waren het er niet minder dan twintigduizend. Er waren echter in het eerste jaar slechts lien ondernemers die zich tot het College van Beroep voor het bedrijfsleven, een onafhankelijke rechtsprekende instantie, wendden en daarvan vielen nog enkelen af toen zij hoorden, dat zij dan tien gul den griffierechten moesten betalen. Toch is het opmerkelijk, dat het aantal dwangbevelen waartoe het Landbouw schap ten slotte moest overgaan, dat na de heffing over 1955 maar het was in middels al 1957 geworden niet minder dan 14.680 bedroeg, over de dubbele hef fing 1956/57 de vierduizend niet haalt. Voor dat het dot een dwangbevel komt wordt er tegenwoordig twee keer gemaand, eerst door middel van een eenvoudig drukwerk je, de tweede keer met een „echte", dus aangetekende aanmaning. Daar de eerste keer er 87.500 aanmaningen a raison van tweeëntwintig cent verzonden werden, kwam dit het Landbouwschap op ruim zes duizend gulden portokosten te staan. „Post waait door de tuin" Maar zelfs van degenen, die ook na de aanmaning niet reageerden, bleek dit veel minder een kwestie van verzet tegen het Landbouwschap te zijn dan wel ongewoon te zich met administratieve kwesties in te laten. Mr. Waterbolk vertelde ons hier over: „Verreweg het grootste aantal brief schrijvers beweerde nimmer een aanslag biljet en/of een aangetekende aanmaning te ontvangen. Ook de deurwaarders wer den overstelpt met klachten daaromtrent. Meestal werd hoge ouderdom, ziekte of afwezigheid als excuus vermeld, terwijl niet zelden de schuld op de kinderen werd afgewenteld. „De kleine meid zou het wel uit de brievenbus hebben gehaald," schreef iemand. Een ander verontschuldigde zich door mee te delen, dat hij vijf kinderen had, dat hij alle dagen uit werken ging en dat als hij 's avonds thuis kwam alle even tueel gearriveerde papieren reeds door de jeu|d plachten te zijn verscheurd. Weer een ander zei, dat de post wel eens in de regen door de tuin woei. Hoe kon het Landbouwschap nu denken, dat ze al die stukken ook werkelijk hadden gezien. In het algemeen kon worden geconstateerd, dat de meesten zich werkelijk niet meer herinnerden een aangetekende „aanma ning" te hebben ontvangen. Al deze ervaringen wettigen de con clusie, dat het percentage „principiële" weigeraars betrekkelijk gering is geweest en dat de overgrote meerderheid spoe dig aan de deurwaarder heeft betaald en dat in verreweg de meeste gevallen on bekendheid, misverstanden, slordigheid en gebrek aan begrip voor administratie de oorzaak van het dwangbevel zijn ge weest. Executie is duur De enkele weigeraars-door-dik-en-dun hebben het op executie laten aankomen, waaruit de tegenstanders van het Land bouwschap dan propagandistische munt sloegen door bijvoorbeeld de verkoop te laten mislukken. Sindsdien volgt het Landbouwschap liever de geruisloze me thode van beslaglegging bij derden, bij voorbeeld bij de zuivelfabriek, die daar door pas het melkgeld kan uitbetalen wan neer de schuld aan het Landbouwschap is voldaan. Overigens blijken de steeds op lopende kosten welke aan een dwangbe vel en de daarop volgende procedure wel het doeltreffendste wapen in de strijd te gen de onwilligen te zijn. Over het algemeen bestaat bij leken de indruk, dat de aanslagen van het Land bouwschap een zware financiële belasting vormen. De gemiddelde aanslag bedraagt echter niet meer dan veertig tot vijftig gul den en daar zijn dan bepaalde bestem mingsheffingen (bijvoorbeeld voor de dierziektebestrijding) nog bij inbegrepen. Maar de boer in Kootwijkerbroek, die wei gerde een aanslag van 17,70 te voldoen heeft in feite 429,10 betaald. Het was dus enigszins misplaatst, dat hij de aanwezi gen op krentebollen tracteerde toen de executieverkoop slechts 5,55 had opge bracht. Alles bij elkaar zijn er ten hoogste hon- dei'dvijftig van dit soort gevallen geweest en het ziet er naar uit, dat ook het aan tal aanmaningen, dat tengevolge van het niet voldoen van de heffing over 1958 de zer dagen de deur uitgaat, weer veel la ger zal zijn dan de vorige keer. Bovendien raakt ook de administratie van het Land bouwschap door de kinderziekten van de begintijd heen. Op de toegangswegen tot het verkeers plein Oudenrijn is men begonnen met het plaatsen van vóór-waarschuwings borden voor de binnenkort aan te brengen verkeerslichten. De capaciteit van het verkeersplein is niet meer vol doende om de huidige verkeersstroom te verwerken. In afwachting van de toekomstige wegkruisingen met via ducten heeft men zijn toevlucht tot verkeerslichten genomen. Advertentie Vanaf 6 sopt. a.s. (en verder iedere zondag 12.00 uur) biedt Willem II U de Pete Pellcinan show aan. 208 mtr Radio Luxemburg. -i De Nederlandse delegatie, die de I.C.A.O.-bijeenkomst van de commissie voor het internationaal luchtrecht te München bijwoont, bestaat uit prof. mr. J. H. Beekhuis, hoogleraar aan de uni versiteit te Leiden, mr. dr. J. P. Honig van de juridische afdeling van de Rijks luchtvaartdienst te Den Haag en mr. L. H. C. Hulsman van het ministerie van Justitie. De commissie voor het interna tionaal luchtrecht van de I.C.A.O. heeft tot doel voorbereidingen te treffen en ont werpen op te stellen voor internationale verdragen op het gebied van het interna tionale private luchtrecht, welke ontwer- pen na goedkeuring door de bestuursraad van de I.C.A.O. aan de leden-staten van de I.C.A.O. worden voorgelegd. De bijeen komst in München duurt tot 4 september. Delegaties van 22 landen en waarnemers van Panama en Sovjet-Rusland wonen de conferentie bij. Er wordt onder meer een ontwerp-verdrag behandeld inzake de le gale status van het vliegtuig. Tijdens een in september van het vorig jaar gehou den zitting van de sub-commissie heeft men getracht een oplossing te vinden voor het vraagstuk hoe bepaalde mazen in de wet te dichten, opdat degenen, die misdaden aan boord van een vliegtuig hebben begaan, niet meer kunnen ontko men aan arrestatie en bestraffing. Belangrijke punten van de Münchense conferentie zijn ook de behandeling van het vraagstuk inzake de legale status van de gezagvoerder en van een ontwerp-ver drag inzake botsingen in de lucht. Wegens het steeds drukker wordende verkeer op de luchthaven Rotterdam, nu ook de K.L.M. het vliegveld van de Maas stad met ingang van 2 november in haar net zal opnemen, zullen in de toekomst verscheidene voorzieningen moeten wor den getroffen, zowel ten behoeve van het eigenlijke luchtverkeer als voor de afhan deling van passagiers en goederen. Het wordt wenselijk geoordeeld, dat in de toekomst een apparatuur op de luchtha ven wox-dt geïnstalleex-d, waardoor de lan ding van vliegtuigen bij minder goede weei-somstandigheden wordt vergemakke lijkt. De kosten daarvan worden geraamd op anderhalf miljoen gulden. Reeds geruime tijd geleden is bij de Rijksluchtvaax-tdienst een plan ingediend om te komen tot verlenging van de be staande start- en landingsbaan van 1300 meter tot ongeveer 1900 meter. Het staat vast, dat de Rijksluchtvaartdienst bezwa ren heeft om de bestaande baan aan de westelijke zijde met ongeveer 550 meter te verlengen, omdat de grote rijksweg dan te dicht bij de baan zou komen te liggen. Wel is een gedeelte van de grasmat aan de westelijke zijde versterkt met het oog op het uitrollen van vliegtuigen. Men wil voorkomen dat toestellen in slechte weers omstandigheden en bij vochtige bodem in dat gedeelte wegzakken. Verwacht wordt dat de minister van Vex-keer en Water staat binnenkort een beslissing zal nemen over het plan om de baan in oostelijke richting te vei'lengen tot 1900 metei\ In ieder geval zullen de Vickers Viscounts in november, ook vol beladen, van de be staande baan kunnen starten. Deskundi gen van Rijksluchtvaartdienst en K.L.M. zijn van ooi-deel, dat de huidige lengte van 1300 meter geen moeilijkheden zal bieden. Het platform van beton zal vergroot worden. De afmetingen van het bestaan de platform bedx-agen 225 bij 60 meter. Het ligt in de bedoeling de oppervlakte te ver- dubbelen. De vertrekhal zal vergroot wor den, evenals de douane-goederenloods. Men denkt verder aan de inrichting van een ruimte voor de ontvangst van belang rijke pex-sonen. De tarieven op de Rottei'damse lucht haven worden niet herzien en blijven dus vooralsnog lager dan die van Schiphol. In kringen van de luchthaven wil men de kleinex-e maatschappijen, die gex-egeld van het vliegveld gebruik maken, hiex-in tege moet komen en bovendien liggen accom modatie en faciliteiten niet op hetzelfde niveau als die van Schiphol. Er bestaat geen behoefte om van het vliegveld Rotterdam een naamloze ven nootschap te maken, zoals met Schiphol is geschied. Voorlopig blijft „Zestienho ven" dus gemeentelijk. (Van onze correspondent in Parijs) Maria Vera, die eigenlijk Helly Kastner- Sruber heet, is deze week in Parijs gear resteerd op de beschuldiging, dat zij zich al sedert een zevental jaren aan spionage van modegeheimen zou hebben bezondigd. Maria Vera stond officieel ingeschreven als de Parijse modecorx-espondente van een Weens weekblad. Volgens de Parijse modehuizen echter zou de in relatie heb ben gestaan met de Newyorkse uitgever Milton, die, door middel van een perio diek de Amerikaanse modehuizen, die voor een abonnement tweeduizend dol lar per jaar moesten betalen, Maria Vera's indiscreties te gelde wist te ma ken. De Oostenrijkse „journaliste" toonde vooral een grote bedx-evenheid met het te- kenstift en bij een inval in haar hotelka mer trof de politie dikke mappen met dui zenden modekrabbels aan. Al jaren poogde het syndicaat der Parij se modehuizen de Newyorkse uitgever via kostbare processen te dwingen zijn acties stop te zetten. De schade, die Milton de Pa- ï-ijse „Haute Couture" berokkend heeft, wordt op tien miljard franc per jaar ge schat. Nu men zijn levex-ancier van mode- copieën ontmaskerd meent te hebben, overweegt de x-aadsman der Parijse mode koningen in Amerika een nieuw proces om schadevergoeding tegen Milton te openen. WENEN (AFP) De recente rege ringswijziging in Oostenrijk heeft de dierentuin van Schönbrunn twee kleine krokodillen opgeleverd, genaamd Max en Moritz. De dieren waren drie jaar geleden door de ontdekkingsreiziger Max Lersch aan de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, ten geschenke gegeven. Deze had hen een plaats gegeven in een vertrek naast zijn werkkamer in het ministerie, waar hij ze zelf voederde. Nu dr. Figl zijn por tefeuille heeft verwisseld voor het voor zitterschap van de nationale vergade ring, zijn ook de krokodillen verhuisd. De nieuwe minister had namelijk geen behoefte aan dit gezelschap. WENEN (AFP/Reuter). President dr. Adolf Scharf van Oostenrijk zal van 5 tot 15 oktober op uitnodiging van president Vorosjilov een officieel bezoek aan de Sov.iet-Unie bx-engen. Schax-f zou oor spronkelijk in mei gaan, GENèVE (UPI) De Algerijnse na tionalistische beweging beschikt over „bewijzen" dat de vakbondsleider Aissat Idir door Franse soldaten is doodgemax-- teld, aldus is van Algerijnse zijde in Ge- nève vex-nomen. Volgens sommige Fran se autoriteiten stierf Idir op 26 juli in het militaire ziekenhuis van Algiers als ge volg van brandwonden die hij opliep om dat hij in bed lag te roken. Ook is van Fx-anse zijde beweerd dat Idir de brand wonden kx-eeg bij een poging tot zelfmoord. Van Algerijnse zijde werd opgemex-kt dat Idir niet rookte en het zelfs niet prettig vond dat in zijn gezelschap werd ge rookt. Omdat de Franse tabaksindustrie een staatsmonopolie is en uit de op brengst de kosten van de Algerijnse oor log ten dele worden gedekt boycotten de Algerijnse nationalisten het roken. Idir zou als vakbondsleider zeker niet het slechte voorbeeld geven door zelf te ro ken. Idir zou de sigaretten in een kerstpakket hebben ontvangen, doch volgens de thans van kracht zijnde bepalingen mogen po litieke gevangenen in Algei'ije geen (kei-st)pakketten ontvangen. Idir was volkomen gezond toen hij op 13 januax-i voor het tribunaal verscheen. De brandwonden liep hij later op lang na het tijdstip waarop eventuele kex-stpak- ketten zouden zijn beschikbaar gesteld. Gesteld dat zijn dood een ongeluk was^ "hoe"was het dan mogelijk dat de wachten die 24 uur voor zijn celdeur stonden fiiets- merkten? Idir had bx-andwonden in de derde graad, die een gevolg zouden zijn van het vlamvatten van beddegoed en matras. Wanneer inderdaad van een ongeluk sprake is geweest waarvan de wacht niets mex-kte, waarom werd Idir dan in het ge heim van het kamp Birtraria naar het Maillot ziekenhuis in Algiei's ovei'ge- bx-acht? Waarom hebben de Franse auto riteiten tot nu toe nog niet medegedeeld wanneer „het ongeluk" gebeurde? Waarom wei-den zelfs Idix-'s familie en advocaat niet op de hoogte gesteld van zijn ovei-brenging naar het ziekenhuis? Waarom wex-d de gemachtigde van het Internationale Verbond van Vakverenigin gen, de secx-etaris-generaal van het Zwit serse vex-bond van vakverenigingen, niet tot Idir toegelaten? aldus de Algex-ijnse nationalisten. Nederland heeft de hoogste melkop brengst per koe in cxe wereld. Slechts door Israel wordt Nedex-land in dit opzicht het laatste jaar geëvenaai'd. Dit is medege deeld door prof. ir. W. de Jong, voorzit ter van het Nedei'lands Rundvee-Stam boek. Prof. De Jong, die van een trots re cord sprak, zei, dat de gemiddelde px-o- duktie bij de gecontx-oleex-de koeien nog hoger ligt. Door de stamboeken wox-dt niet alleen de geschiktheid voor de melkpro- duktie in het oog gehouden, maar ook die voor de vleespx-oduktie. Volgens prof. De Jong slaat men in voe dingskringen de waai-de van het eiwit steeds hoger aan. Dit is aanleiding ge weest om in ons land bij de melkcontx-o- le niet alleen het vetgehalte te bepalen maar ook het eiwitgehalte van de melk. Hoewel deze ontwikkeling nog slechts en kele jaren oud is werd in begin 1959 de melk van 229.000 koeien van de Neder landse melkveestapel geregeld op eiwit gehalte onderzocht. In Friesland werd al leen al de melk van 115.000 koeien onder zocht. Het Nedex-lands Rundvee Stamboek, ge vestigd te 's Gx-avenhage en het Friese Rundvee Stamboek te Leeuwarden be staan thans x-espectievelijk 85 en 80 jaar. Ter gelegenheid van deze jubilea zullen speciale tentoonstellingen wox-den gehou den, die van het N.R.S. op 3 en 4 septem ber in 's Hertogenbosch en die van het F.R.S. op 8, 9 en 10 september te Leeu warden. CASTELGANDOLFO (Reuter) —Paus Joannes XXIII heeft woenndag op een audiëntie te Castelgandolfo, die door meer dan 10.000 mensen werd bijgewoond, het px-otestantisme ervan beschuldigd, dat het Christus „onrecht" heeft aangedaan. De Paus zei onder meer dat Christus zijn kruis niet alleen heeft gedragen, daar hij hiex-bij geholpen is door de heilige maagd. Men mag de protestanten „die zich nog steeds Christenen noemen vragen „waar om zij de heilige maagd uit hun ge loof hebben gebannen. Hiermee wordt on ze Heiland onrecht aangedaan", aldus Paus Joannes. Een der vier gevangenen, die uit de ge vangenis in Arnhem zijn ontsnapt, is ge pakt. Rechercheurs troffen in de Vinken- straat te Arnhem de 26-jarige F. de W. aan, die in de nacht van donderdag op vrijdag wist te ontsnappen. Hij verklaarde dat hij niet langer onschuldig gevangen wilde zitten. De W. is weer opgesloten. Hij •zei niet te weten, waar de andere ontsnap ten zijn. Toen hij en zijn makker eenmaal de vrije grond onder de voeten hadden gevoeld, waren zij elk hun eigen weg ge gaan. Volgens een rapport van de Keurings dienst van Waren te Amsterdam is dit jaar meer dan andere jax-en aan een aan tal personen, werkzaam in diverse le- vensmiddelenbedrijven, wegens paraty- fusbesmetting een vex-bod opgelegd in de ze bedrijven te ai-beiden. Geregeld han denwassen is voor hen, vooral in de zo mer met het steeds dreigende pax-atyfus- gevaai-, noodzakelijk. Tijdens een bij een gx-oot aantal bedrijven te Amstei-dam in gesteld onderzoek bleek dat in 6 pet. van die bedrijven geen zeep en schone hand doek aanwezig waren. Bij de in juli gehouden inspecties wer den 237 pax-tijen levensmiddelen afge keurd, o.a. groenten, fruit, vis, 20.750 kg tax-webloem en 27 eenden. Van 1317 monsters melk en melkproduk- ten vertoonden 116 afwijkingen. Van de 265 monsters consumptieijs voldeden 76 niet aan de gestelde eisen. Er werd 29 keer proces verbaal opgemaakt voor vlees met; zwavelig zuur en één keer voor „100 pet terpentijnwas", waarvan het op losmiddel slechts 50 pet. terpentijn be vatte. Verder zijn 15 processen verbaal opgemaakt voor het plaatsen van krat- ten met flessen melk dix-ect op de begane gi-ond. Dezer dagen is een 13-jarige jongen uit Waddinxveen aangehouden, die bekende een sex-ie diefstallen te hebben gepleegd, waarbij bedragen van 10.000 en 1.000 ontvreemd werden. De politie heeft thans ook de 35-jarige moeder van de knaap ge arresteerd. Zij is na verhoor ter beschik king gesteld van de .officier van Justitie te Rotterdam. Advertentie m? W/s*? De Verenigde Staten bereiden zich voor op de grote gebeurtenis van dit jaar: het bezoek van Kroesjtsjev. Aanvankelijk was men vooral gefascineerd Amerikanen hebben veel gevoel voor drama en sen satie thans echter begint men zich te bezinnen op de achtergrond van deze ge beurtenis en op de toekomstmogelijkhe den. Hoe is het hier nu toe gekomen? Lang hebben de Verenigde Staten zich tegen zulk een bezoek verzet. Twee verklarin gen beide ten dele juist dringen zich op: ten eerste de conferentie te Genève bleek hopeloos vast te lopen; ten tweede de dood van Dulles lijkt toch een zekere wijziging met zich te brengen in het bui tenlands beleid. Men hoopt in de Verenig de Staten wel dat er iets goeds uit dit be zoek zal voortkomen, maar men beseft ook, dat men zich lastige problemen op de hals heeft gehaald. Bij de organisatie van Kroesjtsjevs reis kregen sommigen hier de indruk dat Kroesjtsjev er niet zozeer in geïnteresseerd was om veel te zien als wel om veel gezien te worden. Met andere woorden: een unieke, wereldomvattende propaganda zou een van de aspecten zijn, die de Russen speciaal wensen te be vorderen. Dulles heeft zich in het openbaai' altijd tegen een bezoek van Kroesjtsjev verzet en Eisenhowex-, tot voor kort, eveneens. Dulles was in hoge mate dogmaticus, die zeer moeilijk kon geloven aan opi-echte wil bij de communisten om tot een vex-ge- üjk te komen. Zijn opvolger Herter moet dit gezonde wantrouwen ook wel kennen, maar hij is toch veel meer een pragma ticus. Hij is veeleer geneigd een bepaal de situatie op zichzelf te bezien en te zin nen op een tactische manoeuvre om daar het beste van te maken. Genève leek vast te lopen. De starx-e houding van Fransen en Westduitsers zou geleid kunnen hebben tot een gewapend conflict. De eenheid van het Westen was echter niet groot: de Brit ten wilden de situatie niet op de spits drij ven, althans niet, alvorens men andei'e middelen tot een vergelijk zou hebben be proefd. Hoe kon men de schex-pe kanten bijvijlen, die een „breuk" in Genève met zich zou hebben gebracht? Hei'ter moet in de bezoeken van Eisenhower en Kroesjt sjev aan elkaax-s landen een uitweg heb ben gezien. Eisenhower ging „om" Eisenhower moet in zijn hart wel voor deze uitweg gevoeld hebben. Persoonlijk was hij er afkerig van wapengeweld bij Bei'lijn te gebx-uiken en bovendien kon de Amei'ikaaiise president bemiddelaar bij uitnemendheid de hoop koesteren, dat zijn menselijke wax-mte zelfs in een ontmoeting met Kroesjtsjev iets zou kun nen bereiken. Van hoge Amerikaanse zij de legt men er thans enige nadruk op, dat ook Dulles tegen het einde van zijn leven meer geneigd zou zijn geworden tot con tact met de Russen op dit hoge, presiden tiële niveau. Hoe het zij, exwaren waax-- nemers te Washington zijn er niet zonder meer van overtuigd, dat Dulles in de hui dige omstandigheden voorstander van zulk een contact geweest zou zijn. Men zal tx-achten om demonstraties van uitgeweken Hongaren, Polen, Tsjechen en andere Oosteuropeanen zo sober en waardig mogelijk te houden. Verbieden wil men vrije meningsuiting niet. Dat moet Kx-oesjtsjev, al is het moeilijk voor hem, maar kunnen begrijpen. Men is ech ter op het State Department óók beducht dat een te demonsti-atieve hartelijkheid aan de Vex-enigde Staten en aan de we reld een onjuiste indruk zal kunnen ge ven omtrent de ei'nstige meningsverschil len tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, die door deze bezoeken heus altijd niet uit de weg gei-uimd zullen worden. Pers, radio en televisie zullen veel werk maken van deze ontmoeting. Amerikanen zijn vrijwel nooit stijf of fox-meel. Wan neer zij met Kroesjtsjev zullen praten, wanneer zij hem de hand drukken, dan zullen zij steevast glimlachen. Overal ter wereld zal men deze foto's zien en het kan vx-ijwel niet anders of veel simpele kran- telezers en bioscoópbezoekei's zullen de in druk krijgen, dat het botertje tot de booxp is tussen Ruslènd en de Verenigde Staterl. I A Iff A I Probleem van de pers Dat zou een onjuiste interpretatie zijn, doch een indx-uk, die Kx-oesjtsjev om spe ciale redenen misschien tijdelijk wil wek ken. Daarom vraagt men zich af hoe men moet voox-komen, dat Kroesjtsjev voort durend omringd zal zijn door een solide ring van fotograferende en vragen-stellen- de journalisten. Men overweegt de moge lijkheid om slechts één vliegtuig met jour nalisten met Kroesjtsjev mee te laten gaan op zijn rondreis. Zo zou men het aan tal persmensen misschien wat kunnen be perken, maar ter plaatse zal men toch al tijd nog met een indrukwekkend groot aantal lokale journalisten te maken krij gen en hun gelederen zouden wel eens da nig versterkt kunnen blijken.. President Eisenhower zal zeker de ge legenheid krijgen rustig met Kroesjtsjev te spreken. Zowel bij het begin van zijn reis als tegen het einde komt Kx-oesjtsjev naar Washington en het lijkt waarschijn lijk, dat de staatslieden zich wel enige tijd terug zullen trekken in Camp David, an derhalf uur per auto van Washington ver wijderd. waar de president dit voorjaar ook met Macmillan heeft geconfereerd. (Reuter) De New York Times schreef dat degenen die hadden gedacht dat de Russische px-emier werkelijk de Verenigde Staten en de bevolking goed wil zien, geschokt moeten zijn. Van de dertien dagen in dit land zullen vijf in Washington worden doorgebracht en twee in New York. Voor het uitgestrekte gebied van Amerika tussen de Atlantische en de Stille Oceaan ziin minder dan drie dagen uitgeti'okken. Aangezien Eisenhower heeft laten uitkomen dat het reisprogi-amma zou worden gebaseerd op de wensen van de Russische leider is het thans duidelijk dat deze laatste veel minder geïntei-es- seerd is in het zien van het land dan in het bespreken van belangrijke problemen met de president, aldus het blad. Het reisplan voor Kroesjtsjev verschilt op verscheidene punten van dat van de vice-premiers Mikojan en Kozlov, respec tievelijk in januari en juli van dit jaar. Opvallend is dat de stad Detx-oit, waar Mi kojan met eiei'en is bekogeld en waar Koz lov door de bux-gemeester is genegeerd, niet op de lijst voorkomt, evenmin als de grote industriesteden Chicago en Cleve land. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ammerstol C. Nieboex-, kand. te Hoogezand. Aangenomen naar Wamel-Dreumel-Leeu- wen (toez.) A. Pijnacker Hox-dijk, lucht machtpredikant te Nijmegen; naar Arkel C. van Herwaarden, kand. te Rotterdam; naar Eist (Geld.) A. van Ginkel te Pesse (Dr.); naar Schagen A. Schouten te Waaxens. Geref. Kerken Beroepen te Reitsum B. Mintjes, kand. te Utrecht; te Dirkshorn J. H. van Boggelen, kand. te De Bilt; te Zwartebroek C. E. van der Broek te Goënga (Fr.). Bedankt voor de benoeming tot Evan gelisatiepredikant in algemene dienst H. H. Grosheide te Rotterdam-Charlois. Be roepen te Wolphaartsdijk B. Mintjes. kand. te Utrecht. Beroepen te Houten J. van Dijk te Gar deren. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen J. van der Poel te Ede.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11