De Gaulle gedocumenteerd in Algerije aangekomen Goed batten van Aim op de eerste dag Flamingo's-Combined Services In de ministerraad heeft hij gisteren zijn medewerkers zwijgend aangehoord 13 Nederlands Jeugdelftal Begrafenis A. van der Aart op zaterdagmiddag Wedstrijdprogramma semi-profs voor zondag Manchester United verloor voor de tweede keer Schorsing van Van Looy zondag opgeheven Nederlands kampioenschap sprint voor amateurs Om het damkampioenschap van Noordholland Vier spelers bedankten voor centrale training Duitse hockeyer W. Nonn woensdag overleden Cooper behield zijn zwaargewichttitel Selectieteams voor Nederland-Italië Pinguins kampioen door 9-7 zege op HHC Engelsman Jardine vrijwel zeker van eindzege Stina Free staakte de strijd in Kanaal-race Poolse inzending „Pociag" in Venetië gedraaid Kennemerland-Blauw Wit in Rloemendaal (£sso) Toernooi petroleum DE HAARDOUE „Geen Suezkanaal-lening als V.A.R. schepen weert" Interparlementaire Unie in Warschau bijeen DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 Op het terein van Rood en Wit in Haar lem is woensdag de wedstrijd begonnen tussen de Flamingo's en de Combined Services uit Engeland. Na de eerste dag boekten de Nederlanders een achterstand van 63 runs op de eerste innings met nog één wicket in handen. Een eigenlijk niet geheel verwachte achterstand aangezien de topwickets van de Flamingo's het in het algemeen lang niet slecht deden op de vrij sterke Engelse aanval. Maar na Cricket het vallen van het wicket van de uitste kende battende Aim van HCC was het een komen en gaan en men mocht nog van geluk spreken dat het team niet al voor het einde van de speeltijd op de eerste dag all out ging. Met Forster en Langridge als openings- batsmen op de mat leken de Engelse mi litairen een hoog totaal te gaan maken voor het eerste wicket. Maar toen Forster voor 25 goede runs was verdwenen ging het ineens veel sneller. Via 64 voor 3 en 114 voor 4 werd het 138 voor 5 en weer leek het toen alsof de Nederlandse aanval overmeesterd zou worden. Hans v. d. Bosch (HCC), C. Aim (HCC) en Paul Maas (Haarlem) weerden zich daarna ge ducht in de Nederlandse aanval, zodat de Engelsen, die in het algemeen toch wel wat nonchalant batten, het wat serieuzer aan moesten doen. Na Tordoff (33) lieten vooral Atkins (21) en Phelan (26) nog goed batten zien. Maar op 199 was het dan toch gedaan. De wickets werden genomen door: H. J. van Weelde (1-48), Paul Maas (3-25), H. v. d. Bosch (4-50) en G. Aim (2-43). Geen succes hadden R. F. Onstein (0-7) en J. van Staay (0-12). De Nederlandse battingside ging na een vrij slecht begin op het fastbowlen van Pratt (H. van Weelde werd na een lichte weifeling gebowld en Herklots werd al spoedig gevangen in de slips) de Engelse aanval met vertrouwen bespelen. Aim speelde zich samen met Bouwman (Rood en Wit) terdege in en zette zijn steeds fraaier wordende innings later voort met Onstein toen Bouwman zich door een lan ge bal van Phelan liet verschalken voor 14 solide runs. De stand van 53 runs tussen Aim en On stein was eigenlijk het beste van de Ne derlandse innings. De Haarlemmer speel de aanvankelijk wat schuchter-, maar la- Na afloop van een selectiewedstrijd, die woensdag op het terrein van VOC in Rot terdam is gespeeld, is het Nederlands jeugdcricketelftal, dat zondag 6 september op het terrein van Quick (Den Haag) tegen het Nederlands bondstea. zal uit komen, als volgt samengesteld: wicket keeper: B. C. Bockstart (Quick, Den Haag), J. Leemhuis (SCHC), H. A. Rijkens, P. A. Blaisse en G. W. A. van Laer (allen HCC), M. H. C. Venker (Rood en Wit), B. Trijze- laar en E. C. Lindenboom (beiden VOC), N. Spits (VRA), R. Derogee (HBS) en R. Heydeman (Haarlem). Reserve: D. E. J. Kramer (Quick, Den Haag). Voetbal Het stoffelijk overschot van de heer A. van der Aart, voorzitter van de Haarlem se Voetbalbond, die in de nacht van dins dag op woensdag in Haarlem is overle den, zal zaterdagmiddag om twee uur ter aarde worden besteld op de begraafplaats aan de Kleverlaan in Haarlem. 1-Iet wedstrijd- en toernooiprogramma, dat voor zaterdag was vastgesteld voor de HVB en zaterdagmiddagclubs, is in zijn geheel afgelast. De wedstrijden voor de HVB voor zondag gaan wel door. Aan het begin van deze wedstrijden zal een mi nuut stilte in acht worden genomen. Het wedstrijdprogramma voor de semi-profs voor komende zondag is als volgt: Eredivisie: NAC—Feijenoord, PSV—Ajax, MVV Fortuna, Willem II—Elinkvvijk. DWS/AADO, DOS—Volendam, Sittardia—Rapid, Enschede— Blauw Wit, SpartaVVV. Ie divisie A: ExcelsiorBW, Volewijckers KFC. Ie divisie B: RCH-Heracles, ZFC—Go Ahead, I.imburgiaGraafschap, Hermes DVS—Leeuwar den, SHSVSV, AGOVV—Helmondia, DFC— Eindhoven, Alkmaar—DHC. 2e divisie B: VelocitasZeist, Zwartemeer— Be Quick. Voetbal in Engeland Jimmy Greaves, de jonge binnenspeler van Chelsea, die zaterdag j.l. een hattrick scoorde, was ook woensdag in de strijd tegen Manchester United weer een grote steun voor zijn club. Hij maakte nu het enige doelpunt, zodat Manchester United voor de tweede achtereenvolgende maal verloor. De moeilijkheden van Mat Busby werden groter in de match tegen Chelsea toen middenvoor Alex Dawson van het veld werd gedragen. Dawson raakte gewond tijdens een botsing met de doelman van Chelsea, Reg Matthews. Een tweede club, die zwak startte, is bekerhouder Nottingham Forest. Ook deze vereniging verloor zijn eerste twee wed strijden. Woensdag gingen de „Foresters" met 30 ten onder tegen Arsenal. De Lon- dense rechtsbuiten Danny Clapton nam alle drie de doelpunten voor zijn rekening. Het was de eerste hattrick in zijn voetbal carrière. Leaguekampioen Wolverhampton Wan derers bleef met 3—1 de meerdere over het pas gepromoveerde Sheffield Wednesday. De verdediging van de kampioenen was zo sterk dat hun doelman Malcolm Finlayson de gehele wedstrijd nauwelijks een bal heeft aangeraakt. De tweede gepromoveerde club, Fulham, die zaterdag teleurstelde, toonde zich nu een waardige eersteklasser. Manchester City ondervond dat tot zijn schade met een 52 nederlaag. De Engelse international Johnny I-Iaynes scoorde twee keer en was bovendien de grondlegger van de derde treffer. ter trok hij zich op aan het dikwijls voor treffelijke spel van Aim, die de losse bal len van de Engelse bowlers werkelijk ge nadeloos afstrafte. Zo vloog er een zes op het bijveld, een in de grote tribune en een keer belandde de bal met een grote boog in de Haarlemmerhout. Na Onstein (20) kreeg Aim eigenlijk weinig steun meer. Het werd een komen en gaan, vooral toen de Nieuwzeelancler op 118 voor 70 goede runs werd gebowld door Deighton na een wilde slag. Op 136 voor 9 was om half zeven de speeltijd voor de eerste dag verstreken. Fast- bowler Pratt had toen 4 wickets voor 30 runs, Deighton nam er 3 voor 14 runs. BOKSEN. De gouverneur van Califor- nië, Edmund Brown, heeft gedreigd met een verbod voor de beroepsbokssport in dien de wetgevende vergadering van de staat geen maatregelen neemt voor een „schoonmaak". AUTOMOBILISME. De 11de West- Nederland-rit, de vierde en laatste be- trouwbaarheidsrit die telt voor het Neder lands kampioenschap kaartlezers en be stuurders, zal in de nacht van 3 op 4 ok tober worden gehouden. Start en finish zijn in het „motoresto" in Bunnik. Daar is ook de rust halverwege de rit. Een moment uit de wedstrijd tussen Flamingo's en Combined Services op het Rood en Wit-veld in Haarlem. Onstein heeft juist een bal gebowld op een van de Engelse batsmen, die de bal met feilloos recht bat retourneert. Wielrennen De schorsing van Rik van Looy wordt met ingang van zondag opgeheven. Tot deze verrassende uitspraak kwam de sportcommissie van de Belgische Wielren- unie woensdag na de renners Oelibrand, Frans Schoubben, Gilbert Desmet en Rik van Looy te hebben gehoord. Dit viertal werd met Leon van Daele, die wegens ver blijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn, voor onbepaalde tijd geschorst naar aanleiding van hun houding in het wereld kampioenschap op de weg in Zandvoort. Nadat de renners, die werden verdedigd door Eduard Vissers, hun fouten hadden toegegeven, kwam de commissie tot de vol gende uitspraak: 1. De renners Oelibrand, Schoubben, Van Daele en Van Looy mogen, desgewenst, deelnemen aan het „weldadigheidscrite rium", dat op 28 augustus in Dendermonde wordt gehouden. 2. De schorsing van Oelibrand, Schoub ben en Van Daele wordt zaterdag 29 augus tus opgeheven. 3. De schorsing van Van Looy wordt zondag opgeheven (deze renner werd zon dag reeds dispensatie verleend om uit te komen in de ploegentijdrit in Rimini). 4. De schorsing van Desmet zal op 1 sep tember a.s. worden opgeheven. De beslissende rit om het kampioenschap van Nederland sprint amateurs tussen Ger ritsen en De Graaf, die twee maal moest worden uitgesteld wegens valpartijen van De Graaf, zal donderdagavond 27 augus tus op de baan van het Olympisch stadion worden gereden. Dammen Zaterdag 12 september zal te Amster dam het jaarlijks damtoernooi en de pro vinciale damtitel met 15 deelnemers be ginnen. De bezetting is dit jaar bijzonder sterk, omdat bepaald is dat de twee eerst aankomenden in 1960 zullen uitkomen om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. En uit de wedstrijd om de nationale titel worden de spelers gekozen die in aanmerking komen voor het wereld kampioenschap. De deelnemers zijn: P. van Heerde, J. Metz, N. Smit, N. Riebeek, R. Berk, allen te Amsterdam; ir. G. Krijgsman en Theo Tielrooy te IJmuiden; J. Bus (Heemstede), W. de Jong (Haarlem), J. Belien (Vogelen zang), Arie Groteman (Wervershooff), J. Mekken (Alkmaar), H. Veenstra (Bree- zand), C. Westerveld (Purmerend) en Eddie Holstvoogd (Zaandam). De 1ste, 2de, 3de en 4de ronde worden te Amsterdam gespeeld. De 5de, 6de, 7de, 8ste en 14de ronde worden te Haarlem, in het clublokaal van de Haarlemse Damclub gespeeld. De 11de en 12de ronde gaan te Zaandam. Daarna volgt het slotprogram- ma in café De Kroon te Amsterdam. Voor de deelnemende dammers uit Ken- nemei'land zullen de kampioen Theo Tiel rooy (DCY) en Wim de Jong ('t Oosten) als „kanspaarden" van start gaan. Voor de twee jeugdige dammers J. Bus en J. Belien zal het een debuut zijn. Voor Amsterdam is J. Metz favoriet. Verheugend is, dat er voor het eerst aandacht aan de jeugdkam pioenen is gewijd door Eddie Holstvoogd uit Zaandam uit te nodigen. De strijd om de bovenste plaatsen gaat tussen Arie Groteman, W. de Jong, Theo Tielrooy, J Metz, H. Smit. En wat doet de jeugd (Ed die Holstvoogd, J. Bus, J. Belien)? In de eerste ronde ontmoeten elkaar: H. VeenstraW. de Jong; J. BelienP. v. Heerde; Th. TielrooyJ. Mekken; Eddie HolstvoogdJan Metz; H. SmitG. Wes terveld; ir. M. KrijgsmanR. Berk; Arie GrootemanJ. Bus; N. Riebeek is vrij. Hockey De centrale training van het Nederlands hockey-elftal in het voor-Olympische sei zoen, is woensdagavond in het Olympisch stadion met een geheel onvolledige selec tie-groep begonnen. Aan deze eerste bij eenkomst werd deelgenomen door de vol gende kandidaten: Van Dijck (Kampong), Honnebier (BMHC), Houwen (Venlo), Mar- res (Laren), De Beer (Tilburg), Van Erven Dorens (Laren), Van 't Hooft (Hilversum), Buteux van der Kamp (Togo), Mijnarends (Amsterdam), Van Vroonhoven (Tilburg), Verloop (SCHC), Coster van Voorhout (Amsterdam) en Voigt (Hurly). Bij deze spelers, die onder leiding van oud-atleet, stadion-chef Chris Berger hun eerste oefenrondjes op de sintelbaa,n.draai- cleh, ontbraken o.a. de internationals Jan van Gooswilligen, Eddy Zwier, Fred Hoog- hiemstra (allen SCHC) en Gerard Over- dijkink (Delftse Studenten). De reden van dit ontbreken blijkt uit het communiqué, dat tijdens de training in het stadion door het bestuur en de elf tal-commissie van de KNHB werd ver strekt en de volgende inhoud had: „Verschil van opvatting heeft geleid tot het bedanken van een viertal spelers: Gooswilligen, Overdijkink, Zwier en Hoog- hiemstra, voor de training van het Neder lands hockey-elftal. Het vertrouwen van deze spelers in de bondsorganen en om gekeerd, bleek afwezig en de konsekwen- tie is door hen aanvaard. Aangezien tevens drie aangewezen spelers wegens tijdgebrek hebben moeten bedanken (Herberts van SCHC, Fokker van Laren en Jos Terlingen van Be Fair) begint de training met 16 spelers. Mogelijk zullen nog enkele spelers worden uitgenodigd teneinde voor het grote landentoernooi, dat in oktober in München wordt gehouden, over voldoende spelersmateriaal te kunnen beschikken". De middenvoor van het Duitse hockey- elftal, Wolfgang Nonn, is woensdagavond op 23-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Mühlheim overleden. Nonn, die sinds sep tember 1956 21 maal voor Duitsland uit kwam, werd vrijdag voor een blindedarm operatie in het ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk leek de operatie geslaagd, maar sinds het begin van deze week ging zijn gezondheidstoestand sterk achter uit. Ondanks een tweede operatie overleed hia woensdag. Zijn laatste interland speel de Wolfgang Nonn in april van dit jaar te gen Nederland, toen Duitsland, mede dank zij een doelpunt van zijn stick, met 2-1 won. Boksen Henry Cooper, Brits zwaargewichtkam pioen, heeft zijn titel behouden door in de vyfde ronde van de Zuidafrikaan Gawie de Klerk te winnen. De bokswedstrijd, die door interventie van de scheidsrechter in de vjjfde ronde werd gestopt, was vast gesteld op vijftien ronden. Voor De Klerk is de partij goed begon nen. Hij trok enthousiast van leer en fel aanvallend joeg hij de titelhouder door de ring. Dit was echter van korte duur, want Cooper, die zeven maanden weinig aan boksen had gedaan, raakte op dreef. Het duel kreeg een eenzijdig karakter: Cooper attaqueerde zijn tegenstander, die zich nauwelijks kon verdedigen, voortdurend. Scheidsrechter Henderson stopte het ge vecht in de vijfde ronde ondanks het feit, dat de moedige Zuidafrikaan, die heel wat keiharde linkse punches van Cooper moest incasseren, wilde doorvechten. Hij was echter reeds voor negen en acht tellen tegen het canvas gegaan. De partij tussen de Brit Joe Erkins en de Italiaanse zwaargewicht Scarabellin, die op tien ronden was vastgesteld, eindigde in een puntenoverwinning voor Erkins. Softbal In verband met een eventuele softbal- interland tegen Italië wordt vrijdagavond een selectiewedstrijd gespeeld, waarin meerdere jonge speelsters een kans krij gen. De wedstrijd wordt gespeeld op het EDO-terrein en begint om half zeven. De opstellingen luiden: Team A: T. v. d. Net (HCK), M. Tieland (HCK), A. Penters (DCG), W. de Bruyne (Meteoor), R. Samson (TYBB), E. Hofstra (HHC), C. Papagaai (OVVO), D. Hietbrink (Pinguins), E. ter Meulen (I-IHC). Reserves: Oudendijk (OWO), T. Andrea (HHC). Team B: G. Jansen (RCH), R. v. Es (VVGA), N. Goedhart (HCK), T. Bies- brouck (RCH), M. Hurkmans (THB), P. Immer (HCK), H. Veenstra (Pinguins), Y. Immer (HCK), R. Vermaat (Pinguins). Reserves: Hietbrink (Pinguins) en H. Berendonk (HHC). Door een 63 achterstand tegen HHC om te zetten in een 97 overwinning is het Heemsteedse Pinguins kampioen ge worden in de softbalcompetitie. Door een protest te winnen moesten de Heemsteed se damse de wedstrijd tegen HHC over spelen, vanaf de eerste helft van de derde innings met het derde en tweede honk be zet en de stand 63 in het voordeel van HHC. Reeds in die derde innings liepen de Pinguins twee punten van de achterstand in en wonnen daarna onbedreigd. Vooral het veldspel van Pinguins was zeer sterk. Dit kampioenschap van de ploeg van Ilse Burger valt samen met het eerste lustrum van Pinguins. Achtervangster Ruby Nijssen moest aan slag met de stand 2 sl, Ow. in de derde innings. Zij sloeg een verre hoge bal in het linksveld, waar de bal weliswaar werd ge vangen, doch foutief werd teruggespeeld, zodat Pinguins kon scoren (6—). Een honk- slag van Jane Honig bracht de stand op 65. Tot de vijfde innings bleef die stand door sterk veldspel ongewijzigd. In de eerste helft van de vijfde innings sloegen de Pinguins-dames Veenstra en Burger onbereikbaar voor de HHC-velders. Door goed hondlopen kwam het derde en twee de honk bezet en korte slagen van Riet Vermaat en Ruby Nijssen zorgden voor 6—7. In de tweede helft van de zesde innings kwam HHC pas tot scoren. Els ter Meulen kreeg 4w, stal het tweede honk en scoorde op een honkslag van Tineke Andrea. De laatste slagbeurt moest dus de beslissing brengen en die viel in de vorm van een honkslag van Rubv Nijssen, die twee pun ten opleverde en Pinguins met 97 voor bracht. Ook in de laatste HHC-slagbeurt gaf het Pinguinsveld haar tegenstanders geen kansen tot scoren meer. Zeilen De Engelsman Jardine, die met zijn boot Majhula deelneemt aan de voor-Olym pische zeilwedstrijden in de Flying Dutch- manklasse te La Baule. is nagenoeg zeker van de zege. Ook in de vijfde en voor laatste race was hij de snelste. De eerste boei werd weliswaar het eerst door de Nederlander Verhagen gerond, doch Jar dine had zo'n goede positie, dat hij Ver hagen daarna snel passeerde. De Nederlander Schooneveldt en de Fransen Tiriau en Cornu gingen hem ook voorbij zodat hij tenslotte als vijfde fi nishte, terwijl Schooneveldt met „Duysz ter Ghast" achter Jardine de tweede plaats in het dagklassement bezette. In het al gemeen klassement na vijf races heeft Jardine de leiding met 4.25 pnt. vóór Ti riau 8,75 pnt., Cornu 11,75 pnt. en Schoone veldt 18 pnt. Verhagen staat zevende met 26 pnt. en de Nederlander Oerlemans be zet met 32 punten de negende plaats. Fouten in de organisatie en een ruwe zee hebben de zwemwedstrijd over Het Kanaal, die in de afgelopen nacht bij kaap Gris Nez begonnen is, geen goed begin bezorgd. Om kwart over zeven vanochtend hadden achttien deelnemers opgegeven en er waren nog slechts achttien in het water. De Nederlandse Stina Free uit Bergen op Zoom was een van de uit vallers. Zij werd aan boord van haar ge- leideboot genomen en naar Dover ge bracht. waar een arts voor haar gewaar schuwd zou zijn. Vermoedelijk zijn de achttien uitvallers, Stina Free eegerekend, niet verder ge gaan omdat zij in het duister hun volg boten niet konden vinden. Om tien minuten over negen had de 23-jarige Argentijn Alfredo Camarero de leiding en op de tweede plaats, ongeveer een mijl achter de Argentijn, zwom de Nederlander Herman Willemse. Borjen Das (Pakistan) bezette de derde plaats vorig jaar kwam hij als tweede in Dover aan en de Deen Helge Jensen was vierde. Camarero lag om halfelf zeven mijl van Dover, met een goede kans om bij de ken tering van het tij de winnaarsplaats in te nemen. Willemse had inmiddels ingelopen, met eveneens een zeer goede kans op de overwinning. Polen kwam woensdagavond aan bod op het filmfestival van Venetië met zijn in zending „Pociag" (nachttrein) van Jerzy Kawalerowicz. De film kreeg het warmste applaus van alle vier tot dusver vertoonde films De hoofdrolspeelster, Lucyna Win nicka. wordt beschouwd als een goede kandidate voor de prijs voor de beste actrice. De film is een studie van de passa giers in een slaapcoupé van een nacht trein waarin zich een moordenaar bevindt. Vandaag komt Italië aan bod met de eerste van zijn drie inzendingen: „Este- rina" van Carlo Lizzani. Honkbal Beslissingswedstrijd Zaterdagmiddag wordt de beslissings wedstrijd honkbal om de onderste plaats in de eerste klasse gespeeld. (Aanvang 16 uur). Kennemerland en Blauw Wit gaan op het Bloemendaal-veld uitmaken wie naar de overgangsklasse degradeert. Beide ploegen verzamelden uit veertien wed strijden vqf punten. De eerste wedstrijd tussen beide teams werd door Kennemer land met 184 gewonnen en de tweede match was voor Blauw Wit. Zaterdagmiddag zal het wel heel erg gagn spannen op het Bloemendaal-terrein. Daar vechten twee ploegen voor het be houd van het eersteklasserschap en daar beide ploegen niet veel voor elkaar onder doen, zal men kunnen genieten van een uiterst spannende wedstrijd. Kennemer land beschikt over een iets sterkere ploeg, maar vooral in een beslissingswedstrijd speelt routine ook een voorname rol en routine bezitten de blauwwitten zeker. Spelers als Cor Wilders, Piet Linke en Joop Nusse zijn juist in deze wedstrijden het sterkst. Toch geven wij Kennemerland een goede kans op de overwinning, want de voornaamste plaats in de Blauw Wit- verdediging, de werperplaats, is wel heel zwak bezet. Kennemerland verschijnt met Hans Winter (werper), Broekmeyer (catcher), Lohman (eerste honk), J. de Jong (tweede honk), W. Hoek (derde honk), D. Hoek (kortestop), W. Siekman (linksveld), J. Lagendijk (midveld) en W. v. d. Wal (rechtsveld). Advertentie voor oliehaarden Zes kano's met schaars geklede in boorlingen zijn uit een aantal missie staties in Noord-Australië vertrokken om te gaan deelnemen aan het waar schijnlijk vreemdste voetbaltoernooi dat ooit is gehouden. Als de voetbal lers na een tocht die voor sommigen van hen meer dan 100 km lang zal zijn elkaar ontmoet hebben gaan zij aan land om een geschikt operatiegebied te zoeken. Wanneer de boomstronken zijn gerooid, palmbomen zijn gevonden die als doelpalen kunnen dienen en de al te ongelijke stukken zijn geëgaliseerd kan het toernooi beginnen. Wel zal de strijd van tijd tot tijd moeten worden onderbroken om de voetballers in de gelegenheid te stellen vis te vangen en op jacht te gaan naar kangoeroes, zo dat op geregelde tijden de inwendige mens kan worden gesterkt. met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Beroep op Wereldbank van Amerikaanse Congresleden WASHINGTON (UPI) Dertien Ameri kaanse Congresleden hebben er bij de «We reldbank op aangedrongen het verstrekken van de voorgestelde lening aan de Ver enigde Arabische Republiek voor het ver groten van het Suezkanaal uit te stellen, totdat president Nasser de verzekering geeft, dat het kanaal open is voor verkeer van en naar alle landen. De Congresleden, zeven Democraten en zes Republikeinen, die allen lid zijn van de commissie voor het Bankwezen, deden dit in een brief aan de president van de bank, Eugene R. Black. In de brief staat, dat het Suezkanaal ge bruikt wordt als een wapen in de inter nationale betrekkingen en vooral in de be trekkingen tegenover Israel. Als voorbeeld hiervan wordt het vasthouden genoemd van de Deense vrachtboot de Inge Toft, die een lading voor Israel aan boord had. CAIRO (UPI). Een groep deskundigen van de Wereldbank heeft in Cairo de be- spiekingen met de Egyptische regering over een verbeteringsprojekt voor het Suezkanaal afgesloten. De regering van de V A.R. heeft de Wereldbank een krediet ter waarde van ongeveer 158 miljoen gul den gevraagd, ter bekostiging van enkele stadia van een totaal op tien jaren en een miljard gulden geraamd projekt voor de verbreding en uitdieping van het kanaal, en uitbreiding van de bijbehorende instal laties. De beslissing over het aandeel van de Wereldbank in dit projekt zal vermoede lijk in september bekendgemaakt worden, tijdens de jaarvergadering van de raad van beheer. (Van onze correspondent in Parijs) President De Gaulle is vanmorgen op nieuw in zijn caravelle-toestel gestapt voor een inspectie-reis door Algerije, nadat hij gistermiddag over ditzelfde onderwerp een zitting van de regering had gepresi deerd, die tevoren door de minister van Voorlichting, Roger Frey, omschreven was als een der belangrijkste kabinetsra den, zo niet de belangrijkste in de geschie denis der vijfde republiek. Van de beslis singen, die gisteren gevallen zijn of voor bereid, is intussen alleen bekend gemaakt, dat er belastingfaciliteiten zullen worden verleend om de economische expansie van Franse ondernemingen in Algerije te be vorderen en dat in de Franse Uno delega tie dit keer vier Afrikanen zijn opgeno men. De Gaulle zal gedurende de drie dagen, die hij in Algerije zal doorbrengen alvo rens president Eisenhower volgende week in Parijs te ontmoeten, zijn tijd vooral be steden aan gesprekken met de Algerijnse dorpsbevolkingen. Geen enkele journalist mocht hem deze maal begeleiden. De pre sident zal afgelegen grensposten bezoe ken om de meningen van zoveel mogelijk militairen te kunnen horen. Bij die ontmoe tingen zouden de opperbevelhebber in Al gerije, generaal Challe, en de hoge stafof ficieren worden geweerd. Het doel van de reis wordt in officiële kringen als „infor matief" gekarakteriseerd en opzienbaren de boodschappen of initiatieven zijn dezer dagen van de president (nog) niet te ver wachten. De bijeenroeping van de ministerraad van gisteren, waarvoor premier Debré en de le den van zijn regering dinsdag al een soort generale repetitie hadden gehouden, leek te zijn voortgevloeid uit eenzelfde gedachten- gang van de kant van de president. Het uit zonderlijk gewicht van deze regeringszit ting, waarover de buitenwereld vrijwel niets te weten is gekomen, lijkt vooral wel te zijn geweest, dat de sluizen der ministe riële welsprekendheid wijd werden ge opend. Iedere excellentie had tevoren een vragenlijstje gekregen over de Algerijnse politiek, en gisteren, hebben zij hun ant woorden in den brede voor de president mogen toelichten. Ze waren bij De Gaulle te biecht. „Heren ministers, gij hebt nu het woord en ik luister", zei de presi dent tot de ministers, die hun oren maar nauwelijks konden geloven. De ver schillende nuances tussen integratie en het recht van het Algerijnse volk op een eigen persoonlijkheid, zo niet op onafhankelijk heid, moeten ook in de ministerraad uit voerig zijn toegelicht, nadat premier De bré eerst een samenvatting van alle stel lingen had gegeven. De Gaulle zelf zweeg ruim vier uren lang en registreerde zwij gend de verschillende opinies. Man van verrassingen Op ongeveer dezelfde manier zal de pre sident zich de komende dagen bij zijn ont moetingen met het leger in Algerije gedra gen. De Gaulle is een man van verrassin gen, zo meikte een minister, van wie we verder overigens ook al niets wijzer wer den, op. In zijn memoires waarvan in ok tober het derde deel verschijnt, dat hij in zijn vakantie heeft voltooid kan men le zen. dat iedere belangrijke beslissing, die De Gaulle in zijn merkwaardige carrière als staatsman genomen heeft, bijna altijd vooraf werd gegaan door een zo breed en uitvoerig mogelijke documentatie. Van documentaire aard zullen zo in ze kere zin ook de besprekingen zijn, die de Gaulle volgende week met president Eisenhower zal voeren, en waarbij hij uit de meest gezaghebbende mond vernemen kan, welke mede- of tegenwerking Frank rijk van de Verenigde Staten verwachten mag bij de uitvoering van zijn verdere plannen in Algerije. Speculaties bij de vleet Over het karakter en de omvang van die plannen weet men dus nog altijd even wei nig af en in feite vrijwel niets. Er wordt gesproken over een nieuwe oproep van de Gaulle tot de Algerijnse nationalisten, waarbij hij zich dit keer persoonlijk tot de premier der rebellenregering, Ferhat Ab bas, zou richten. De vorige maal in okto ber 1958 sprak de Gaulle slechts van een „organisatie in het buitenland" en maak te een toespeling op een „witte vlag", die bij de Algerijnse nationalisten zeer slecht is ontvangen. Ditmaal zou De Gaulle ieder woord ver mijden, da- de Algerijnse nationalistische leiders onmuzikaal in de oren zou kun nen klinken. Ook zou er vagelijk sprake zijn van een speciale reis van De Gaulle naar Amerika, waar hij zich dan per soonlijk tot de UNO Assemblee zou rich ten om de Franse politiek in Algerije te verdedigen .Veronderstellingen en specu laties bij de vleet. Men mag echter nau welijks verwachten, dat de sphinx-De Gaulle voor ongeveer half september de mond zal openen om de wereld te doen weten welke weg Frankrijk in en met Al gerije verder denkt in te slaan of te ver volgen. WARSCHAU (Reuter) Te Warschau begint vandaag de 48ste jaarvergadering van de Interparlementaire Unie. Aan de ze eerste bijeenkomst in een communis tisch land nemen ongeveer vijfhonderd volksvertegenwoordigers uit 48 landen deel Van de grote mogendheden is com munistisch China de enige die niet is ver tegenwoordigd. De raad van de organisa tie heeft na een stormachtig debat beslo ten zijn beslissing over de aanvragen van en Noord-Vietnam om toelating uit te stel len tot zijn volgende vergadering, die op 6 september te Moskou begint. Nieuw-Zee- land en Venezuela werden wel toegelaten, waardoor het aantal leden tot 58 is ge stegen. Tunesië heeft een ontwerpresolutie in gediend, waarin wordt gepleit voor het houden van een rondetafelconferentie over „de liquidering van de resterende kolonia le regimes". Voorts zullen de afgevaar digden van gedachten wisselen over het uit de weg ruimen van hinderpalen voor de internationale handel, vraagstukken betreffende de internationale veiligheid en de ontwapening, de rol van het parlement bij het beschermen van de rechten van het individu, het onderwijs in de niet-zelf- besturende gebieden, algemene ontwik keling in een geest van vrede en interna tionaal begrip en de ontwikkeling van het toerisme.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13