Caballero Natu-raLax h: B. ENGELENBERG dei Illit Bewolking neemt toe Ambtenarensalarissen verlaagd Rentabiliteit en kostprijzen in de landbouw VERSTOPPING? PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER CWereldnieuws Regelmaat van de klok! het zo DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 2 INDONESISCHE HERVORMINGEN De kleine man in moeilijkheden OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DE GRIEKS-DUITSE BESPREKINGEN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zelfeter vj Wereldbank leent V.A.R. voor Suezkanaal Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens Emissie Ver. Blikfabrieken Koninklijke integreert Nederlandse werkzaamheden Fa. A. EVERTS Pglf s President Sukarno van Indonesië heeft de monetaire hervorming, die bij decreet afgekondigd dinsdag in werking is getreden, „de eerste stap" tot de toepassing van geleide economie in Indonesië genoemd. In een toespraak over de radio zei de president dat het decreet de eerste activiteiten betekent, welke ten doel hebben de waarde van de rupiah te doen stijgen, de goederenpryzen te verminderen, het staats- inkomen te vergroten en de begrotingstekorten te verminderen. Door deze maat regelen, zei de president, wordt beoogd meer kapitaal in handen van de overheid te concentreren voor de binnenlandse ontwikkeling van de Republiek. Minister van Financiën Djuanda heeft heden een drastische verlaging bevolen van de salarissen der employés van alle regeringsinstanties, en van de onder controle der regering staande juridische lichamen en ondernemingen. Salarissen tot 2000 rupiah zullen volledig worden betaald, doch van het salarisdeel boven 2000 rupiah zal slechts de helft worden betaald. Voorts stelde Djuanda het plafond voor de uit te betalen salarissen vast op 6000 rupiah per maand. Hy drong er op aan dat particuliere onder nemingen het voorbeeld der regering zouden volgen. Het besluit de ambtelyke salarissen te besnoeien, kwam na een zitting die gehouden is door de speciale commissie die is opgericht om de nieuwe monetaire maatregelen toe te passen. Ver wacht wordt dat tal van particuliere ondernemingen het voorbeeld der regering zullen volgen, daar zy, doordat hun bankrekeningen gedeeltelyk geblokkeerd zyn, vermoedelyk niet aan de normale salarisverplichtingen kunnen voldoen. De be snoeiing van de salarissen der ambtenaren gaat in met de volgende betaaldag, doch Djuanda zei niet of de besnoeiing permanent zal zijn dan wel een tijdelyk karakter zal dragen. Velen zien in de opeenvolging van deze afkondigingen een bewijs, dat de gehele monetaire sanering slecht opgezet is. Een zakenman zei: „De manier waarop ze nu het ene decreet enkele uren later laten vol gen door een ander, als iets waar men niet zo gauw aan gedacht had, geeft mij de ge dachte, dat het geheel slecht gepland en slecht voorbereid is." Er is momenteel op de Pasar Bai-u in Djakarta een vlotte zwartehandel in bank biljetten van 1.000 rupiah die tot 100 ru piah in waarde zijn verminderd. Er wordt van 115 tot 125 rupiah voor deze biljetten betaald. Inmiddels ziet het er naar uit dat tal van firma's de uitbetaling van de augus- tus-salarissen zullen moeten uitstellen, als gevolg van de bevriezing van banksaldi. Zakenlieden verklaren op de man af dat zij geen salarissen kunnen betalen tenzij de regering maatregelen neemt waardoor men uit de verwarde situatie kan komen. Sobsi, het door de communisten beheers te grootste vakverbond van Indonesië, heeft een delegatie naar de regering ge stuurd met een lijst van eisen om te ver hinderen dat de door de regering geno men maatregelen de arbeiders en het ge wone volk schaden. Volgens gezaghebbende bron in Djakar ta slaat de bevriezing van bankdeposito's boven de 25.000 rupiah ook op het bank- bezit van buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers. Op de maatregelen, zal alleen op desbetreffend verzoek uitzonde ring kunnen worden gemaakt voor sociale en religieuze instanties en overheidsdiens ten. Het financiële blad Business News schreef in Djakarta, dat de financiële de creten de meest opzienbarende en de verst reikende monetaire maatregelen sedert tien jaar zijn. Volgens berichten zal het bedrag uit de geldcirculatie dat de over heid als gevolg van de maatregelen zal toeyloeien ongeveer 8,5 miljard rupiah groot zijn. Dit omvat, meent het blad, waarschijnlijk alle bankpapier van 500 en 100 rupiah. Het eigenlijke bedrag dat zal worden „opgehaald" zal echter waar schijnlijk 7,5 miljard zijn, aangezien aan genomen mag worden dat ongeveer tien pei-cent van de biljetten in de circulatie zal blijven. Het bedrag dat totaal zal worden bevro ren zal minder dan 7,5 miljard rupiah be dragen. Het totaal aan „vastgehouden" gelden komt hierdoor op minstens 15 mil jard rupiah. Een niet-onbelangrijk bedrag meent Business News. In de circulatie zal Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard' nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min ot meer drastisch werkend laxeer middel. NatwmLax herstelt de natuurlijke regelmaatoo» dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. de regelmaat van dé klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 volgens schattingen van dit blad een be drag blijven van 17 miljard rupiah. De rijstprijzen zullen niet dalen, volgens de ze schattingen, maar in opwaartse rich ting gaan, tenzij de rijstbouw zal worden gesubsidieerd. Het regeringsgezinde blad „Merdeka", doorgaans de spreekbuis van het presiden tiële paleis genoemd, schreef „De rege ring moet nu dadelijk beginnen de prijzen te drukken, de regering dient nu dadelijk de markt te overstromen met goederen. De regering moet ook de produktie ver hogen. Doorgaans zijn we goed met het ondernemen of realiseren van een revo lutionaire stap. Maar wij missen de ver beeldingskracht om een dergelijke stap te voltooien. Daarom zijn alle stappen op het economische en financiële terrein al tijd mislukt en veroorzaakten zij of tra gedies of comedies of waren zij belache lijk." De meeste bladen drongen aan op maat regelen in vervolge op de monetaire. De Duta Masjarakat, orgaan van de Nahda- tul Ulama Partij, merkte in zijn eerste commentaar op dat de regering dient te bewijzen dat haar voorbereidingen vol doende zijn om de verliezen die het volk lijdt, goed te maken. Het blad verzocht het volk anderzijds vertrouwen te hebben in de rupiah. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. 3. OERLEMANS Med. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF 40689 Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 POETSKATOEN IN 1 KG DOZEN Steun voor Griekse plannen In Athene is een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd na afloop van de besprekingen die aldaar zijn gevoerd tussen de Westduitse minister van Eco nomische Zaken, prof. Erhard, en Griek se regeringsfunctionarissen. Medege deeld wordt dat gesproken is over de ont wikkeling van de Griekse economie en over economische betrekkingen tussen West-Duitsland en Griekenland gezien in het licht van de in 1958 gesloten overeen komsten tussen beide landen en van het onlangs genomen besluit van de Europe se Economische Gemeenschap over de associatie van Griekenland met de Ge meenschap. Prof. Erhard heeft inlichtingen ontvan gen over bepaalde punten van het Griek se vijfjarenplan dat voorziet in investe ringen door de overheid tot een bedrag van ongeveer 1.050 miljoen dollar. Een deel van deze investeringen zal uit Euro pese bronnen worden gefinancierd. Prof. Erhard is overtuigd van de betekenis van dit plan voor de economische en sociale vooruitgang in Griekenland en meent dat de uitvoering hiervan van belang is voor Europa en de gehele vrije wereld. Aan beide zijden is men het eens over de noodzaak tot nauwe samenwerking, in het bijzonder waar het betreft de uitbrei ding van de uitvoer van Griekse landbouw- produkten, waaronder tabak. Ook wordt het belang erkend van samenwerking tus sen Westduitse en Griekse ondernemin gen bij projecten voor de ontwikkeling van de Griekse industrie. In het communiqué wordt voorts ver klaard dat de Westduitse regering het besluit van de E.E.G. over de economi sche associatie van Griekenland toe juicht. Binnenkort zulen over dit onder werp onderhandelingen beginnen tussen de E.E.G. en Griekenland. Zowel van West duitse als van Griekse zijde wordt ge hoopt dat deze onderhandelingen spoedig zullen leiden tot besluiten die een erken ning zullen inhouden van de gerechtvaar digdheid van de Griekse vei-langens. De Westduitse regering zal de Griekse ver langens steunen omdat. West-Duitsland steeds voorstander is geweest van het voor een beperkte periode toepassen van bijzondere voorzieningen die het mogelijk kunnen maken dat bepaalde Eui'opese landen zich geleidelijk kunnen aanpassen in het proces van de ontwikkeling tot de hogere niveaus van de geïndustrialiseer de landen. ió Mannesmann zal buizenfabriek in India bouwen Mannesmann heeit bekend gemaakt een op dracht te hebben ontvangen voor de bouw van een fabriek van gelaste buizen in Rourkela voor ae Hindoestan Staalmaatschappij. De fabriek zal de stijgende behoefte aan buizen voor olieleidin gen in India moeten dekken. Het staal voor de buizen zal geleverd worden door de staalfabriek in Rourkela, die door een consortium van West duitse ondernemingen is gebouwd. De opdracht heeft een waarde van 26 miljoen DM. Drie miljoen na-oorlogse Volkswagens Dinsdag is de drie miljoenste na-oorlogse Volks wagen van de band gekomen, zo heeft de Volks wagenfabriek heden bekend gemaakt. De pro duktie van Volkswagens werd in 1945 hervat. Op 5 augustus 1955 waren 1 miljoen na-oorlogse Volkswagens gebouwd, op 28 december 1957 twee miljoen en slechts 20 maanden later was het derde miljoen vol. Indonesische rubber naar Communistisch China Vanuit de Indonesische haven Padang op West- Sumatra zal deze week een partij rubber van 200 ton naar Communistisch China worden ver scheept. Dit hebben Indonesische nieuwsbladen gemeld. Indonesische thee in Antwerpen In Antwerpen zal donderdag 7 september de eerste partij Indonesische thee worden geveild. Het gaat om ruim 2000 kisten, die eind juli in Antwerpen werden aangevoerd. ZADEN van planten zijn eigenlijk vruchten, maar we zullen ons aan het nor male spraakgebruik houden en van zaden blijven spreken, ook al is dit technisch niet volkomen juist. Welnu, zoals bekend, be vindt zich in ieder zaad een kiem, die be staat onder meer uit een worteltje en een pluimpje. Uit het worteltje ontwikkelen zich na ontkieming de hoofd- en zijwortels en uit het pluimpje komt de sprint. Voor leze ontwikkeling zijn reserve- stoffen nodig, die bij en na de kieming worden verbruikt. Vandaar dat. zaden, vöör zij door de moederplant de wrede wereld worden ingestuurd, een noodrantsoen ontvangen, al naar de toekomstige be hoefte bestaande uit kool hydraten, vetten en eiwitten in alle mo gelijke combinaties. Dit noodrantsoen moet worden aangesproken zodra het zaad zich tot kiemen zet, maar er zijn uiterst ongun stige omstandgïheden denkbaar, waarin al eerder van dit voedselpakket moet worden gesnoept. Zulke ongunstige omstandig heden ontstaan bij graankorrels wanneer zij lange tijd worden bewaard. Want ge durende die jaren dat de korrels uiterlijk niets doen, moet het leven toch in stand blijven en in de norm.ale atmosfeer ge schiedt dit door middel van de adem haling. In de kraankorrel speelt zich dus een stofwisselingsproces af, ook al heeft die een bijzonder lage waarde. Tijdens de ademhaling wordt zuurstof opgenomen en wordt het zetmeel in de korrel (dus het noodrantsoen) ontleed, zodat koolzuur en water vrij komen. Uiterst nauwkeurige metingen van de Av,stralische biochemicus R. N. Robertson hebben in 1948 aangetoond, dat onder ideale omstandigheden, waarbij aantasting door schimmels en insecten vol- Advertentie komen was uitgesloten, per gram graan 1/200 kubieke millimeter koolzuurgas per uur wordt geproduceerd. Omdat 1 liter koolzuurgas 2 gram weegt, is het dus een koud kunstje uit te rekenen, dat de kool- zuurproduktie per uur slechts één-honderd miljoenste gram bedraagt. En na het no dige gereken komt dan als eindresultaat te voorschijn, dat in rond 10.000 jaar één gram graan zijn eigen gewicht aan kool- zuur zou hebben geproduceerd. Eén gram graan bestaat echter niet uitsluitend uit zetmeel, maar eveneens uit water, eiwitten en kaf, die aan de koolzuurproduktie niet mee doen. Van het totale gewicht is ongeveer 75 percent zuiver zetmeel voorhanden, zo dat een tarwekorrel in 7500 jaar ge legenheid heeft zijn hele voedselpakket op te maken. Van kieming kan dan uiter aard geen sprake meer zijn. Indien reeds 20 percent van het voedselpakket is on- gesoepeerd, zal (vanuit de materiële kant bezien) reeds zo sterk aan de ontkiemings mogelijkheden zijn te kort gedaan, dat het zaad alle hoop op een nieuw bestaan kan laten varen. Dit oppeuzelen van zichzelf (als we deze gang van zaken zo eens mo gen noemen) maakt het begrijpelijk, dat zaad, van de zuurstof afgesloten geen ge legenheid tot ademhaling krijgt en dus niet in de gelegenheid is 't noodrantsoen aan te spreken. Hoe het leven zich in sommige ge vallen desondanks eeuwen weet te hand haven, is echter een volslagen raadsel. Nu kunnen we ook wel eens een opper vlakkige blik slaan op de cellen die buiten het lichaam blijven voortleven. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden Ten behoeve van het in de naaste toekomst te voeren landbouwbeleid zijn door het Landbouw-Economisch Instituut berekeningen opgesteld over de rentabiliteit en de kost pryzen op landbouwbedryven in een aantal landbouwgebieden. Voor die berekeningen is uitgegaan van het huidige pryspeil van de verschillende kostprijselementen. Voor de waardering van enkele kosten-elementen, zoals de bedrijfsleiding, de handen arbeid van de boer en gezinsleden en de grond en gebouwen gelden door de regering opgestelde richtlijnen. Deze richtlijnen zijn dezelfde als voor de berekeningen van vorig jaar. Voor een aantal produkten zijn geen richtlijnen opgesteld voor de ver goeding voor de bedrijfsleiding, zodat deze niet kon worden berekend voor de kosten voor het gehele bedrijf. Wat betreft het prijspeil van de opbrengsten is uitgegaan van de garantieprijzen van die produkten waarvoor garantieprijzen gelden. Voor een aantal produkten gelden geen garantieprijzen. In dit geval is uitgegaan van geschatte pryzen. Beziet men de uitkomsten van de be rekeningen in de verschillende gebieden, dan blijken deze zeer te verschillen. Het netto-overschot per bedrijf varieert in de akkerbouwgebieden van een verlies van 700 in het Oldambt tot een winst van bijna ƒ8000 in 't Zuidwestelijk kleigebied. In de weidegebieden van een verlies van 400 in een deel van Zuid-Holland (de Alblasserwaard) tot een winst in het Friese kleigebied van 5300; in de zandstreken van een verlies van 850 in Overijsel tot een winst van 1150 in Gelderland (De Graafschap). Bij deze resultaten zijn de arbeidskosten van de boer en zijn gezins leden niet meegeteld. De arbeidsinkomens der gezinnen zijn dus aanmerkelijk hoger dan deze resultaten. De invloed van een verandering in de prijzen is ook zeer verschillend. De risico gevoeligheid van de verschillende bedrijfs- typen komt hierin tot uiting. Een verande ring in de melkprijs van 1.per 100 kg melk betekent in de Friese kleiweide een verandering van 1200 in het inkomen van de boer; in Noord-Brabant daaren tegen slechts 275. Op de akkerbouw bedrijven is door de veelheid produkten de invloed van een prijswijziging per produkt slechts gering. Bovendien kan hier een daling van de prijs van het ene produkt gecompenseerd worden door een stijging van de prijs van een ander produkt. Weinig verandering De kostprijzen per produkt zijn niet veel veranderd ten opzichte van de berekenin gen van vorig jaar. Er is een daling van de verbruikte hoeveelheid arbeid, maar een verhoging van de lonen. De voeder- kosten zijn gestegen door een verhoging van de hoeveelheden en door hogere prij zen. Hiertegenover staat dan weer een hogere produktie aan melk en hogere op brengsten van vlees, dank zij de gestegen vleesprijzen. Deze verschillende verande ringen kunnen niet afzonderlijk worden gezien. Zij hebben elkaar over en weer beïnvloed. Het resultaat is, dat de kost prijzen nagenoeg niet zijn gewijzigd. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken van de-Vei'enig-* de Arabische Republiek heeft vandaag medegedeeld dat met de Wereldbank overeenstemming is bereikt over een le ning ter financiering van de uitbreiding van het Suezkanaal. Deze bekendmaking volgde na afloop van besprekingen tus sen de minister van Economische Zaken, dr. El Kaissuny, en een der directeuren van de Wereldbank, Rucinski. In mei jongstleden was in kringen van het mi nisterie medegedeeld dat de bank een bedrag van 40 miljoen dollar had aange boden als eerste gedeelte van een lening. Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. geen gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILIPS-ROXANE Advertentie (CONSTANTE KWALITEIT) Commissarissen en directie der n.v. Ver- eenigde Blikfabrieken te Amsterdam heb ben besloten, om behoudens goedkeuring van de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders, welke zal wor den gehouden op maandag 14 september aanstaande en na te houden overleg met de Vereeniging voor den Effectenhandel, haar aandelenkapitaal te vergroten met 2500 stuks certificaten van aandelen nomi naal 1000. De uitgifte zal geschieden a pari. De inschrijving wordt uitsluitend opengesteld voor houders van de thans uitstaande gewone aandelen en certifica ten van aandelen in de verhouding van 1 nieuw certificaat op elke drie oude ge wone aandelen en/of certificaten van aan delen. De nieuw uit te geven certificaten zullen voor Vu delen in de winst over het lopende boekjaar en ten volle over de volgende boekjaren. De gestadig toenemende belangrijkheid en complexiteit der werkzaamheden in Nederland van de werkmaatschappijen be horende tot de Koninklijke/Shell groep hebben het naar de Bataafse Petroleum Maatschappij n.v. mededeelt wenselijk ge maakt deze belangen onder eenhoofdige leiding te plaatsen en daarmede ze te scheiden van de belangen met een inter nationaal karakter welke behartigd wor den door het kantoor van de Koninklijke/ Shellgroep te 's-Gravenhage. Te dien einde zal een nieuwe geïntegreerde organisatie worden gevormd, waarin alle werkzaam heden en belangen van de groep in Neder land zullen worden samengevat, en met de leiding waarvan de heer B. Scheffer zal worden belast. Voorzitter. Minister Luns zal zich op 1 september aanstaande naar Parijs be geven om daar de nieuwe cursus van het „NATO Defence College" aldaar te openen in zijn hoedanigheid van voor zitter van de NAVO-raad. Op 3 septem ber zal hij tezamen met de heer Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, een onderhoud hebben met president Eisen hower in de Amerikaanse ambassade te Parijs. Bijlen en knuppels. In Yaounde in Frans Kameroen is van ambtelijke zijde me degedeeld, dat zondagavond in Oost- Kameroen veertien mensen met bijlen en knuppels zijn gedood tijdens een ge vecht tussen een bende en burgerlijke plaatselijke verdedigingseenheden. Het treffen vond plaats te Bafoussam, on geveer 200 km. ten noordwesten van Yaounde. In een vrille. Een vlieginstructeur van de Royal Air Force is woensdag dodelijk verongelukt bij het springen uit een in vrille geraakte straaljager, die vervol gens door zijn leerling veilig aan de grond werd gezet. De instructeur beval zijn pupil het schijnbaar dol geworden toestel per parachute te verlaten maar diens schietstoelmechanisme weiger de. Dat van de instructeur deed het, maar diens parachute ging niet open. De leerling kreeg daarop het toestel weer onder controle. Mijntje. Sergeant Thomas L. Howlett, een 28-jarige kanonnier van een B-52 op de luchtmachtbasis van Merced in Califor- nië heeft onthuld, dat een in juni van dit jaar overleden vrouw hem een kwik mijn in Alaska heeft nagelaten. Howlett en zijn vrouw hadden vriendschap aan geknoopt met deze vrouw, de weduwe van een mijnonderzoeker in Livingston in Californië. De sergeant is vooralsnog niet van plan zijn baan bij de lucht macht van 480 dollar per maand op te geven. Ingeademd. De Italiaan Giacomino Bian- chini heeft te Riva Trigoso bij La Spe- zia een zilveren vork gewonnen door met zijn handen op de rug gebonden in 34 minuien een halve kilogram spaghetti te nuttigen. Hij was de snelste eter op een wedstrijd waarbij de deelnemers geen gebruik mochten maken van hun handen. Hinderlaag. Ierse nationalisten hebben woensdagavond een politiejeep in een hinderlaag gelokt bij het landhuis van premier Lord Brookeborough. Twee agenten werden gewond. Het incident vond plaats op een bergweg tussen de dorpen Roslea en Brookeborough waar het voorvaderlijke landgoed ligt van Noordierlands eerste minister. Operatie. Van de 175 officieren en man schappen grote Engelse para-eenheid, die in januari van dit jaar door de En gelse regering naar het sultanaat Oman en Muscaat gezonden werd ter onder drukking van een opstand, zijn 31 offi cieren en manschappen wegens dapper heid onderscheiden met medailles of eervolle vermeldingen. De taak van de Britse parachutisten was een 3000 me ter hoge berg te veroveren op de re bellen. De Jebel Akdar, die bijna ver- tikale wanden heeft, werd door de En gelsen overmeesterd. Helpen dorsen. Een Amerikaanse auto mobilist, die een tocht naar Moskou en terug heeft gemaakt, heeft in Helsinki verteld, dat hem in drie dorpen aan de hoofdweg van Moskou naar Leningrad, ter hoogte van Kalinin, door boeren ge vraagd was over op trottoirs uitge legd graan te rijden. De boeren vroe gen dat van alle passerende automobi listen, en kregen op die wijze hun graan snel en kosteloos gedorst. Telling. De Japanse geleerde prof. Mit- soeo Seki zegt, dat het aantal slacht offers van longkanker in Japan elk jaar toeneemt, maar dat de ziekte in Japan in het algemeen minder voorkomt, dat in Europese en Amerikaanse landen. In Japan overlijden zeven van de 100.000 mensen aan longkanker, vergeleken met 55 per 100.000 in Groot-Brittannië en 20 per 100.000 in de Verenigde Sta ten, de Duitse Bondsrepubliek en Dene marken. Kabellegger. Het 8.000 ton metende ka belschip Monarch van de Britse poste rijen is woensdag te Halifax in Nieuw- Schotland aangekomen nadat het laat ste deel van een nieuwe telefoonkabel met 34 kanalen tussen New Foundland en Europa had gelegd. De kanalen ko men uit in de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje, België en Nederland. Het leggen van de kabel is in mei van dit jaar begonnen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren be gon in Schotland en langs de Noorse kust de luchtdruk snel te stijgen. Tengevolge daarvan werd de wind geleidelijk meer noordelijk en passeerd in de loop van de middag een koufront ons land. Dit veroor zaakte veel bewolking, maar geen regen. Vergeleken met gisteren is de temperatuur in ons land ongeveer 5 graden gedaald. In het gepasseerde koufront is ten westen van de Britse eilanden een kleine storing ontstaan. Deze zal in ongeveer oostelijke richting gaan bewegen en kan morgen ochtend in Denemarken arriveren. In ons land is dientengevolge een tijdelijke toe neming van de bewolking waarschijnlijk. Wellicht keert daarbij de subtropische lucht in Nederland terug. Deze zal zich hier maar korte tijd kunnen handhaven, want de storing wordt door een nieuw gebied van hoge druk gevolgd, dat de wind nogmaals in de noordhoek zal brengen. WERKRAPPORTEN Hofdijkstraat 32 - Haarlem'- Tel. 12181 Showroom: Wagenweg 104-Tel. 12730 BADKAMERS - DOUCHECELLEN 40. De hertog had een paar soldaten ge haald en haastte zich nu terug naar de plaats van de overval. Maar daar wachtte hem een vreselijke ontdekking. „Ach ■nijn dochterken is in de handen der bri- ganten gevallen!", jammerde de zwaarge- troffen edelman. „Mijn vaderhart breekt, I als ik denk aan haar ijselijk loten aan I' de losprijs, die ik zal moeten betalen!" Het verdriet van de grijsaard was hartver scheurend om aan te zien. „En gij, lafste aller ridders, doet niets om deze euvel daden te verhinderen!", vervolgde de her tog bitter. „Het gespuis der bossen pleegt onder de muren van mijn burcht de grau- welijkste schanddalen ende gij ziet werk loos toe! Waarom zit ge daar duf ende dul op den grond terneder?" Er kwam echter geen antwoord en de hertog schudde krachtig aan het harnas. „Spreek op, niets waardige!", bulderde hij. „Wat zit ge daar in het gras?" „Ik en zit niet in het gras", sprak een stem uit de boomkruin. „Ik zit op enen tak!" Verbijsterd staarde de her tog omhoog en ontwaarde de schamel ge klede ridder tussen de boombladeren. „Hier hebben de roveren mij niet gezocht!", riep de ridder. „Ha, ik heb ze om de tuin ge leid. Vindt ge dit geen schitterende krijgs list?" Nee, dat vond de hertog niet! Hij scheen het zelfs te betreuren, dat de ridder het gevecht had overleefd. Vrydag 28 augustus Zon op 5.43 uur, onder 19.39 uur. Maan op 00.06 uur, onder 15.54 uur. Maanstanden 3 sept. 9 sept. 17 sept. 25 sept. 2.55 uur 23.07 uur 1.51 uur 3.22 uur nieuwe maan eerste kwartier volle maan laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 augustus Hoog water 9.33 en 22.04 uur. Laag water 4.49 en 17.09 uur. Vrijdag 28 augustus Hoog water 10.43 n 23.20 uur. Laag water 5.51 en 18.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen i .5 M 5 E binnen- en buitenland. d Neerslag, laatste 24 uur. 5 o ü'3 2 O Den Helder zwaar bew n 22 0 Ypenburg half bew. nno 23 0 Vlissingen licht bew. no 24 0 Eelde licht bew. nw 24 0 De Bilt onbewolkt nnw 25 0 Twente licht bew. windst. 27 0 Eindhoven zwaar bew windst. 26 0 Zd Limburg onbewolkt n 26 0 Helsinki zwaar bew. wnw 18 0.1 Stockholm onbewolkt nw 22 0 Oslo onbewolkt nno 22 0 Kopenhagen onbewolkt nw 22 0 Aberdeen zwaar bew. nw 18 Londen mist no 28 0 Amsterdam licht bew. nnw 24 0 Brussel onbewolkt windst. 26 0 Luxemburg licht bew. nno 27 0 Parijs zwaar bew. no 30 0 Bordeaux licht bew. windst. 30 0 Grenoble half bew. windst. 29 2 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn onbewolkt wnw 25 0 Frankfort licht bew. no 30 0 München zwaar bew. wnw 28 0 Zürich mist nw 28 0 Genève zwaar bew zw 27 0 Locarno onbewolkt windst. 28 0 Wenen zwaar bew. wnw 28 0 Innsbruck onbewolkt w 30 0 Belgrado licht bew. zzw 0 Athene onbewolkt nw 34 Rome mist ono 33 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt ozo 34 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2