Ruim 1100 woningen in aanbouw en 2752 in voorbereiding TUINEN ONTWERPEN In 8 minuten uw PASFOTO'S PERRY TINEKE NAAR OSHKOSH SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO STAND VAN HAARLEMS WONINGBOUW Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK de Rooij VULPENSPECIALIST Anegang een week „Jazz-Festival-street" Tegen zes jongens proces-verbaal opgemaakt Haarlems Christelijk Mannenkoor H. R. B. Wiesman overleden Prestatie-zwemtocht Een jaar geëist tegen woekeraar Twee tentoonstellingen van „Ons Buiten" Inspectie v.h.m.o. Dr. L. M. van Dis benoemd in Gelderland-Overijsel Deze week geen bedrijfs voetbal in Haarlem MSNImÊÊÊÊÊÊË NAAR AMERIKA II Zwemmen in zee Loterij van Snelverband ZEVEN DACEN IN EN OM HAARLEM Acetyleenfles in brand in Grote Houtstraat Kind in sloot bij molen aan de Heussensstraat Jeugdtoernooien Schoten DONDERDAG 2 7 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het tweede kwartaal van dit jaar zijn in Haarlem 233 woningen voltooid, waarmee het totaal aantal woningen dat sinds het begin van 1959 is voltooid op 286 is gebracht. Aan het einde van het tweede kwartaal waren 1127 woningen in aanbouw en 2752 in diverse stadia van voorbereiding, variërend van reeds ont vangen premie tot plannen, waar onder handelingen over gaande zijn. In het overzicht van de stand van de wo ningbouw wordt verder opgemerkt, dat het toegestane bouwvolume voor de wo ningwetsector voor het lopende jaar 487 woningen bedraagt. Hiervan zijn reeds goedgekeurd 59 woningen van het com plex van 158 woningen van de woning stichting „Vooruitgang" in Parkwijk. In behandeling zijn 62 woningen voor reke ning van de gemeente in Parkwijk, 27 wo ningen voor bejaarden voor de r.-k. wo ningbouwvereniging „St. Jozef" aan de J. Stuytstraat en 498 woningen, verdeeld over de woningbouwverenigingen „St. Jozef", „De Voorzorg", „Bloemendaal" en „Eigen Woning". Van het aantal voltooide woningen zijn 159 woningwetwoningen, behorende tot de complexen van 136 van „Patrimonium" in Parkwijk, 110 van „St. Bavo Noord" in Delftwijk en 241 van „Vooruitgang" in Parkwijk. Deze woningen zijn als volgt gedifferentieerd: 16 driekamerflats, 85 vierkamerflats, 38 vijfkamerflats, één ze- venkamerééngezinswoning en 19 vijfka- mereengezinswoningen. Van de voltooide woningen in het twee de kwartaal zijn 74 premiewoningen, ver deeld over de complexen van Biesterbos (207 bij Station Bloemendaal), Hogerve- ka (206 in Sinnevelt), Kleine Middenstan der (56 in Sinnevelt) en enige kleinere complexen. In aanbouw In aanbouw waren op 1 juli 1959 1127 wo ningen, waarvan 638 woningwetwoningen, verdeeld over de complexen van 136 van Patrimonium in Parkwijk, 176 van St. Bavo Oost in Parkwijk, 110 van St. Bavo Noord in Delftwijk, 241 van Vooruitgang in Parkwijk en 158 van Haarlem i.o. in Parkwijk. In de premie- en vrije sector waren 371 woningen in aanbouw, verdeeld over de complexen van Biesterbos (207 bij Station Bloemendaal), Hogerveka (206 in Sinnevelt), Van Waning en Co (65 aan het Marsmanplein), Kleine Middenstan der (56 in Sinnevelt) en enige kleinere. In voorbereiding Van de in voorbereiding zijnde wonn- gen hadden er op 1 juli 1959: 12 premie- ontvangen, 1098 waren er in voorberei ding bij de provinciale directie of het mi nisterie (waarvan 587 woningwetwonin gen, onder meer 498 woningen in Schalk wijk en 62 in Parkwijk en 511 premiewo ningen waaronder 165 van Haarlem Hoog in de Faradaystraat), 671 waren in be handeling bij architect of gemeente, waarvan 577 woningwetwoningen (onder meer 415 in Schalkwijk, 54 van St. Bavo. architect ir. Nefkens in Delftwijk en 100 van prof. Holt in Pai'kwijk) en 94 premie woningen. Over' 971 woningen, verdeeld over de uitbreidingsplannen Zijlweg, Tuin dorp en Schalkwijk, waren nog onderhan delingen gaande. Woningbezelting Tegelijkertijd met dit kwartaalover zicht van de gemeente Haarlem is het jaaroverzicht van 1958 van de woning voorraad en de woningbouw in Haarlem van het Nederlands Economisch Insti tuut verschenen. Hieruit blijkt, dat de wo ningbezetting in 1958 390 per honderd wo ningen bedroeg. Hieruit blijkt, dat sinds 1949 de bezetting steeds gedaald is van 420 tot 390. De bezetting voor en in de oor log varieerde van 371 in 1939 tot 393 in 1945. Differentiatie Het jaarverslag geeft eveneens een in teressant overzicht van de differentiatie van het aantal vertrekken in de nieuw gebouwde woningen. Hieruit blijkt, dat het grootste percentage (30) bestaat uit vijf kamerwoningen. Het aantal vierkamer- woningen bedraagt 29 percent, het aan tal zeskamerwoningen 24 percent, het aan tal woningenmet drie of minder vertrek ken 13 en het aantal woningen met zeven of meer kamers 4 percent. Hierbij moet worden opgemerkt, dat bij deze cijfers ook de aantallen keukens en zolderkamers is begrepen. De cijfers van de differen tiatie van deze gereedgekomen woningen wijken enigszins af van de wenselijke dif ferentiatie, zoals die door het Nederlands Economisch Instituut is berekend. Het schema, dat door het N.E.I. is opgesteld gaf als wenselijkheid aan een aantal van 35 percent zeskamerwoningen, 33 percent vijf kamerwoningen, 13 percent vierkamer- woningen, 10 percent woningen met drie of minder kamers en 9 percent woningen met zeven of meer kamers. Een verge lijking met de in 1958 totstandgekomen woningen leert, dat de bouw van woningen met drie en vier vertrekken in 1958 rela tief groter was en de bouw van woningen met vijf, zes en 7 kamers relatief kleiner dan de wenselijkheid aangaf. Van de 773 in 1958 gebouwde nieuwe wo ningen was 60 percent woningwetbouw. In de verhouding in voorgaande jaren is hier mee bijna geen wijziging aangebracht, aangezien dit percentage in 1955 58 per cent, in 1956 62 percent en in 1957 59 per cent bedroeg. Het leeuwendeel van de in uitvoering zijnde woningen kwam voor re kening van woningbouwverenigingen (615 van de 1.080 op 1 december 1958). Dan volgen particulieren (417) en bijzondere wooneenheden (48). Jonggehuwden Uit de statistiek blijkt vei'der, dat van de 1.022 paren, die door hun huwelijk een woning behoefden, slechts 92 een zelfstan dige woning konden betrekken. Daarentegen waren 651 paren aangewe zen op inwoning en 279 vonden in het ge heel geen gezamenlijke huisvesting. Toch waren de huisvestingsmogelijkheden van de jonggehuwde paren in 1958 enigszins gunstiger dan in de voorafgaande jaren. Het percentage van de echtparen, dat een eigen woning kreeg steeg enigszins en het aantal gevallen waarbij niet over woon ruimte kon worden beschikt daalde iets. Ten slotte kon in 1958 aan 162 onhoudbare gevallen en aan 933 urgente gevallen be tere huisvesting worden verleend. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 143GJ BEVALLEN van een zoon: 23 aug.: C. G. Rutte-Kops; 24 aug.: P. H. Knikker- van der Sluis; 25 aug.: G. M. P. Rijs-Jan- sen; A. M. J. Salman-Bosman; 26 aug.: M. Kuiper-Verkruijsse; A. A. Visser-Pol- fliet; D. Michiels-Witte. BEVALLEN van een d o c h t e r: 25 aug.: T. van Dijk-Dekker; M. C. Raaphorst-de Vries. OVERLEDEN: 24 aug.: W. Kaaij, 63 j., M. van Heemskerkstraat; P. J. Stulp, 35 j., Gasthuisvest; 25 aug.: A. J. Bokma-Schoen, 87 j„ Stolbergstraat; A. B. Kienjet, 9 m., Dr. Schaepmanstraat; A. Klinkhamer, 42 j., de Witstraat; C. van der Mije, 62 j., Gast huisstraat; W. Warmerdam, 70 j.. Kamper laan. ONDERTROUWD: 26 aug.: D. P. A. J. van Haren en E. M. Leijssenaar; H. Hou- weling en W. E. Heijnerman; A. G. M. van Tol en M. J. Moerkerk; C. J. Persijn en N. Kroonstuiver; A. J. van Zonneveld en M. J. Pannekeet; P. Honig en T. van der Meulen; P. J. van Wees en T. E. M. Janssens; F. Jacobs en M. Gort. GETROUWD: 26 aug.: A. van Eerden en T. Stienstra; A. F. Kok en H. Kaagman; F. S. Axwijk en G. E. van de Pol; E. P. A. van den Hoven en C. P. G. M. van Galen; H. Zonneveld en C. M. Hoogkamer; J. B. de Soet en D. A. Giling; D. M. Heerkens en M. A. Wagemans ;G. A. Heemskerk en G. Prins; J. Pieterson en T. van Alten; J. G. van Bodegom en G. M. E. Arink. Nieuws in het kort Advertentie ,,'i Anegang 14 naast C A VULPENREPARATIE Nu er in Haarlem door de viering van het tienjarig bestaan van de Haarlemse Jazz Club een extra belangstelling voor de jazz-muziek is gewekt heeft het Anegang- comité, zo deelde men ons mede, gemeend het streven van de Haarlemse Jazz Club te moeten ondersteunen. En dat gebeurt dan onder het motto: „Anegang-.Tazz-Fes- tival-street", waarbjj de Anegang een week lang in het teken van de jazz zal staan. Van vrijdagmiddag 28 augustus tot en met zaterdag 5 september zal er overdag namelijk door de gehele Anegang achter- grond-jazzmuziek klinken. Verder komen er geschilderde portretten van bekende jazzmusici in de straat te hangen en voorts wordt het pand op de hoek van de Ane gang en de Lange Veerstraat ingericht als „Jazz-Festival-house". In dit gebouw zal het publiek in de gelegenheid gesteld worden handtekeningen te verkrijgen van sommige bekende Nederlandse musici en voorts worden er foto's van jazz-artiesten. grammofoonplaten en entreebewijzen voor de jazz-expositie in de Vleeshal uitgereikt aan diegenen, die door iets bij de deel nemende winkeliers te kopen in het bezit zijn gekomen van speciale waardebonnen. Men deelde ons tenslotte mee, dat voor de opening van het „Festival-house" tal rijke autoriteiten zijn uitgenodigd en dat voorts de Haarlemse jazz-combo „The dia monds" heeft toegezegd deze opening op te luisteren. De opening zal geschieden door de oud ste, nog steeds actieve winkelier,, de 82- jarige heer J. Vollaerts. Onrust in binnenstad Jongemensen van ongeveer zestien tot achttien jaar zijn woensdagavond op en kele plaatsen van Haarlem onrustig ge weest. De politie heeft de rust hersteld en proces-verbaal opgemaakt tegen vier jongens die zich in de Grote Houtstraat „onnodig op de rijbaan bevonden" en te gen twee jongens die in het Klein Heilig land op de rijweg liepen (artikel 25 van de politieverordening). De politie werd eerst gewaarschuwd dat het onrustig was in de Frederik Hendriklaan in het zuide lijk deel der stad. Daar reden een twin tigtal jongens op bromfietsen rond en zij maakten het enkele meisjes lastig. Een bewoner uit de omgeving trachtte de jon gens tot kalmte te manen, maar hij slaag de er niet in. Toen de politie verscheen, zijn de jongens verdwenen. Later moest de politie in het Klein Heiligland en in de Grote Houtstraat optreden waarbij de genoemde processen verbaal opgemaakt werden. Woensdagavond kwam het Haarlems Christelijk Mannenkoor in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen van de secre taris, de heer T. v. d. Meer en de penning meester, de heer E. v. Gelder, bleek een verheugende verenigingsactiviteit. De con certen waren geslaagd en de eerste uit voering in Haarlem van het werk „Mount of three lights" van Bohislav Martinu, werd een succes. De financiële resultaten stemden tot te vredenheid. Voor het nieuwe seizoen staat ber, met de alt-zangeres Aafje Heynis en op het programma een concert op 8 okto- de pianiste mej. Berthe Davelaar als so listen. Op 21 december zal in de Klopper singelkerk het kerstconcert worden ge geven. Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. A. J. Spek, voorzitter, A. de Jong. tweede bibliothecaris en E. Nieboer, twee de penningsmeester opnieuw gekozen. Rechterlijke macht. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. Ch. J. Enschedé, met ingang van de dag waarop hij het ambt van gewoon hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam zal aan vaarden, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de rechtbank te Rotterdam. Tot substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam is benoemd mr. D. van Leijden, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem. Bandrecorder en radiotoestellen ver mist. Een eigenaar van een bedrijf aan de Zijlstraat te Haarlem heeft bij de politie aangifte gedaan van inbraak in een eta lage. Vermist, wordt een bandrecorder en drie draagbare radiotoestellen. Bermbrand. Woensdagmiddag om twee uur zijn de brandweren van Bloemendaal en Overveen in actie geweest bij een berm brand langs de spoorlijn Overveen-Zand- voort, niet ver van de Prins Bernhardbrug. Door gebruik te maken van een nevelspuit en zand op het vuur te gooien werd de brand geblust. Het brandde over een lengte van honderd meter. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is doordat een trein reiziger een sigarettepeukje heeft weg geworpen. In Overveen is op 74-jarige leeftijd over leden de heer H. R. B. Wiesman, direc teur van de Verenigde Assurantiebedrij- ven „Nederland", de Noord-Zuid-Holland- se en Zeeuwse Zee- en Brandverzekerings maatschappij, de Verzekeringsmaat schappij „Vesta" en de Natonale Zee- en Brand- Assurantie Maatschappij. Voorts was de heer Wiesman commissaris van di verse maatschappijen en bestuurslid van de Nederlandse Unie van Schadeverzeke raars, van de Vereniging van Brand-assu- radeuren in Nederland. Ook in 't r.k. ker kelijk leven had de heer Wiesman vele functies. De begrafenis geschiedt zater dagmorgen op de r.k. begraafplaats in Overveen. Zondag houdt, de Bloemendaalse Red dingsbrigade aan Zee weer een prestatie zwemtocht, waaraan kan worden deelge nomen door leden van Reddingsbrigades aangesloten bij de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen. Om half twee vindt de start plaats bij „de Kentering". Afgelopen zondag werd door 82 personen met goed gevolg de prestatietocht afgelegd over 2 kilome ter. 35 personen volbrachten de tocht over 1 kilometer. „Deze oude man zat als een vampier in zijn kamer te wachten op zijn slacht offers", zei de officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage in zijn requi- itoir in de strafzaak tegen een 83-jarige geldschieter uit 's Gravenhage, die te recht moest staan wegens woeker. De geldschieter was niet verschenen. „On danks ziin invaliditeit en ouderdom moet deze geldschieter maar eens goed voelen hoe gemeen hij de perken te buiten is ge gaan," meende de officier van Justitie Hii vorderde een gevangenisstraf van één jaar. Twee Hagenaars, die van de verdachte geld hadden geleend, traden als getuigen op. De ene had f 150 geleend om boeken te kopen. Hij moest f 280 terugbetalen. De geldschieter had een medewerker, die de kranten nakeek of er ook verzoeken om leningen instonden. Ook plaatste hij zelf advertenties. De gegadigden moesten de ze medewerker een rijksdaalder betalen om het adres van de geldschieter te krij gen. De geldschieter zelf vroeg voordat een lening gesloten kon worden flinke be dragen voor informaties en administratie kosten. De rechtbank zal 8 september uitspraak doen. De volkstuinvereniging „Ons Buiten" houdt binnenkort in haar tuincomplex aan de Zomerweg in Haarlem-Oost twee ten toonstellingen. De eerste expositie wordt zaterdag en zondag onder de titel „Wat groeit en bloeit" gehouden. Zij is zaterdag van vier tot acht uur en zondag van tien tot zes uur te bezichtigen. Op 5 en 6 sep tember wordt de jaarlijkse dahlia-tentoon stelling gehouden, die zaterdag 5 septem ber van vier tot acht uur en zondag 6 sep tember van tien tot zes uur voor het pu bliek toegankelijk is. Met ingang van 1 september is dr. L. M van Dis te Haarlem belast met het toe zicht op de gymnasia, lycea, hogere burgerscholen, middelbare meisjesscholen handelsdagscholen, handelsavondscholen, avondlycea, avondhogereburgerscholen en M.O.-opleidingen in het inspectierayon 5 A (ten noorden van de lijn Ede-Velp Zevenaar en ten zuiden van de lijn Kam pen-Zwolle-Hardenberg). Tevens is dr. Van Dis belast met de coördinatie van de in spectiewerkzaamheden in de vijfde inspec tie (rayon 5 A plus Gelderland ten zuiden van Ede-Velp-Zevenaar). Dr. L. M. van is, die tot 1 september van het vorig jaar rector was van het Haar lemse Coornhertlyceum, werd met ingang van die datum benoemd tot inspecteur voor het v.h.m.o. met de speciale zorg voor het studievak Nederlands. Het was toen nog niet bekend welk rayon dr. Van Dis, die in Haarlem woonachtig is, zou krijgen. De aanwijzing van dit rayon thans houdt in, dat dr. Van Dis te zijner tijd Haarlem voor een nieuwe standplaats in zijn rayon zal verwisselen. In verband met het overlijden van de heer A. van der Aart, in leven voorzitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. is het programma voor de bedrijfsvoetbal competitie in Haarlem, vastgesteld voor deze week, geheel afgelast. Het nieuwe programma zal nader bekend worden ge maakt. Van Mensen en Dingen De heer Carl van Em pelen jr. uit Heemstede vertrekt morgen naar de Verenigde Staten. Dat wordt zijn vijfde bezoek in veertien maanden. Op 17 september zal hij er Prinses Beatrix ontmoeten, twee dagen daar na komt hij weer terug want op 21 september is zijn aan wezigheid in Rotterdam ver eist. New York en Rotterdam zijn voor deze 29-jarige tuinarchitect namen met een grote betekenis. Om met onze havenstad te beginnen: hij is de ontwerper van de tentoonstelling waarmee de honderdjarige Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zich op de Floriade in 1960 presen teert. En bij New York wordt in een reusachtig tempo in Sterling Forest Gardens ge werkt aan de totstandko ming van de Amerikaanse „Keukenhof", die volgend jaar mei wordt geopend. Ook van dit project heeft de heer Van Empelen de esthetische leiding. De liefde voor een mooie tuin heeft deze jonge tuin architect van zijn vader ge ërfd. Hij groeide op tussen de bloemen en planten en daarom is het begrijpelijk dat hij de Middelbare Tuin bouwschool in Boskoop be zocht. Later volgde hij in Boskoop de hogere cursus tuinarchitectuur: drieëneen half jaar geleden verkreeg hij zijn rijkserkenning als tuinarchitect. Op de Rotter damse tentoonstelling zullen volgend jaar anderhalf mil joen bloeiende bollen te kijk staan. In Sterling Forest Gardens worden een miljoen bollen opgeplant. Hier: het Rotterdamse stadspark met hallen voor de binnenten- toonstelling, daar: een woest natuurgebied dat het midden houdt tussen de Ardennen en de Zwitserse bergen. Bij het ontwerpen gaat de tuin architect uit van een mo derne, strakke vormgeving. „Van stijl kun je niet spre ken, want altijd ben je zoe kende". Hij gebruikt de bloemen niet om te ver fraaien, natuur en bloemen moeten in hun eigen waarde worden gelaten. Van de ten toonstelling in het Rotter damse stadspark zegt hij dat hij de bloemen er „inschuift", het park behoudt zijn waar de. Tussen de tijdelijke be planting en de bestaande omgeving schept hij daarom contrasten. Bij het ontwer pen van de Amerikaanse tentoonstelling gaat hij er van uit dat het publiek niet alleen een totaaloverzicht van het natuurgebied moet hebben, maar dat het ook aandacht moet kunnen schenken aan de „kleine wereld" van de bloem. Over die Amerikaanse „Keukenhof" is de heer Van Empelen heel enthousiast. „Je staat er versteld van, hoe de Amerikanen de aanleg aanpakken: terreinverken ningen met een helikopter en bijzonder veel bulldozers en draglines om orde in de na tuurlijke chaos te scheppen. Het zal voorts een prach tige propaganda voor de Nederlandse bollen zijn. De belangstelling is enorm, nu al worden data afgesproken voor bezoeken aan het bloemenpark". Hoewel de heer Van Em pelen bijzonder ingenomen is met de twee opdrachten die hem een internationale be kendheid geven, wil dat niet zeggen dat hij alleen maar in grootse plannen blijft denken. „Het ontwerpen van een tuin van tien bij tien meter kan net zo plezierig zijn als zo'n groot project. Maar het is voor mij natuurlijk wel een voorrecht, die Ameri kaanse bloementuin te ont werpen. Dat heb ik wel aan de Floriade te danken". De jonge tuinarchitect is overigens van mening dat het beroep van tuinarchitect van steeds groter betekenis wordt. Bij de stedebouw worden hoe langer hoe meer tuinarchitecten ingeschakeld. Zo is de heer Van Empelen adviseur van het Instituut voor Stad en Landschap in Zuid-Holland. „Het groen is één van de levensbehoeften, die in de planning van ste den tot hun recht, moeten komen. We moeten zuinig zijn met onze ruimte" Hoeveel keer de heer Van Empelen nog naar New York zal gaan voordat volgend jaar mei de Amerikaanse tentoonstelling wordt ge opend, weet hij nog niet. Als hij niet in Amerika is, blijft hij toch volop van de vor deringen op de hoogte. Want iedere week ontvangt hij een uitvoerig rapport over de stand van zaken van zijn Op de plaats van de Amerikaanse „Keukenhof". Links op de foto de heer Carl van Empelen. Rechts de heer A. Warnaar en in het midden Fred Johnson. Amerikaanse assistent die op de aanleg toezicht houdt. In New York, Rotterdam of op kantoor aan de Jansweg in Haarlem, indirect werkt de heer Van Empelen iedere dag aan de esthetische lei ding van dit project, dat tevens een goede propaganda is voor de Nederlandse bloembollen. Tineke Melis uit de Hage- lingerweg in Santpoort is een geluksvogel. Zij werd namelijk door de „American Field Service" uitgenodigd een jaar in de Verenigde Staten door te brengen om daar de High School in Osh- kosh te bezoeken. Eigenlijk heeft ze de invitatie nauwe lijks kunnen geloven en waarom juist zij werd ge kozen weet ze ook niet. Tineke is een heel leuk. in telligent meisje, ze doorliep het Marnix van St. Alde- gonde lyceum in vijf jaar, heeft een ruime belangstel ling voor alles en spreekt vlot de drie moderne talen, vooral Engels. Tineke is pas zeventien, en alleen zij die vóór hun achttiende jaar het einddiploma h.b.s. of gymna sium behaalden, kunnen voor zo'n studiejaar in Amerika in aanmerking komen. Toen in februari op school de aanvraagformuliéren van de „American Field Service" binnenkwamen „solliciteer- de" Tineke. Haar goed ge stelde brief maakte indruk, want Tineke werd verzocht levensbeschrijvingen van haar ouders op te sturen, later moest ze voor een com missie een kort Engels speechje houden en voorts begon zij met haar toekom stige „pleegouders" een uit voerige correspondentie. Ook foto's werden over en weer gestuurd zodat Tineke nu al weet hoe haar kamer er in die kleine witte bungalow uitziet en bij wat voor soort mensen ze in huis komt. Tineke en haar moeder zijn "ol lof over de prachtige or ganisatie. „Ik geef haar nu met een gerust hart uit handen", zegt mevrouw Me lis lachend. Toch kreeg Tineke de offi ciële aanzegging pas in eind mei. Wat ze precies in Ame rika zal gaan doen, weet ze eigenlijk niet, want een jaar een Amerikaanse High- school bezoeken, houdt enorm veel in. Naast de verplichte vakken zijn er ook veel fa cultatief, onder meer auto rijden, iets dat Tineke beslist wil gaan doen. Bovendien zal ze geregeld lezingen moeten houden over Nederland, ze zal andere steden gaan be zoeken en veel contact heb ben met jonge Amerikaanse mensen. Tineke verheugt zich enorm op dit alles. Van heimwee zal ze wel geen last hebben. „Ja. natuurlijk zal ik in het begin alles vreemd vinden, maar ik ben de laat ste tijd al zo bezig met me op het Amerikaanse leven over te schakelen. Het zal best wel meevallen". Vandaag om vier uur ver trekt Tineke vanuit Rotter dam met de „Grote Beer" naar de Verenigde Staten. Wij wensen deze charmante vertegenwoordigster van Haarlem een hele prettige reis toe en vooral veel succes in Amerika. Van één onzer lezers ont vingen wij de volgende suggestie, die ten doel heeft het zwemmen in zee veiliger te maken voor al degenen, die niet met de gevaren van de zee op de hoogte zijn. Hij stelt voor op het strand borden te plaatsen, waarop niet alleen in het Neder lands, Frans, Engels en Duits staat aangegeven, hoe de si tuatie in zee moet worden beoordeeld, maar waarop tevens enige algemene waar schuwingen staan als: Ga niet in zee, wanneer u een flinke portie ijs hebt ge geten, ga niet in het water, wanneer u bijzonder verhit bent enz. Het is niet vol doende volgens hem, dat deze waarschuwingen in de badhokjes staan aange geven, want, zo merkt hij op, wie gebruikt tegenwoordig nog een badhokje? Thans wordt de strandbe- zoekers wél met behulp van reclamevliegtuigjes allerlei commerciële produkten als dranken en sigaretten onder de aandacht gebracht, maar deze kleurige mededelingen zijn, aldus de inzender, lang niet zo belangrijk als duide lijk leesbare mededelingen langs het strand met betrek king tot de veiligheid. n Woensdag 2 maart 1960 zal het precies een halve eeuw geleden zijn dat onder de naam „Snelverband" werd opgericht de Haarlemse af deling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Gedurende deze vijftig jaar hebben de leden vele door een ongeval getroffen per- onen de eerste hulp ver leend, waardoor dikwijls groter onheil kon worden voorkomen. Uiteraard wil het bestuur sh-aks aan dit jubileum aandacht be steden. Tegen die tijd zou de ver eniging de beschikking heb ben over een eigen vereni gingsgebouw. Om dit reeds lang gekoesterde ideaal te kunnen verwezenlijken, or ganiseert het bestuur een oterij met als hoofdprijzen onder meer een oliestook- haard, een vierpersoons kampeertent en een draag bar radiotoestel. Binnen kort zullen de leden van Snelverband" deze loten in Taarlem huis aan huis te mop aanbieden. Tineke Melis kijkt op de kaart van Amerika na, waar haar toekomstig verblijf ligt. De Haarlemse brandweer is vanmorgen omstreeks tien uur actief opgetreden in de Grote Houtstraat waar door onbekende oozaak een acyteleenfles in brand stond. Een winkel, ter hoogte van de Cornelis- steeg, wordt op het ogenblik verbouwd en arbeiders waren bezig aan hel lassen. Daarbij werd gebruik gemaakt van de acy teleenfles. Door nog niet bekende oorzaak ontstond brand en daar er kans op sprin gen van de fles bestond moest de brand weer snel ingrijpen. Met water werd de fles afgekoeld en vervolgens draaide men de kraan dicht. Aangezien er nog gevaar bestond dat de fles kon springen is de Gro te Houtstraat tot de Raamsingel afgeslo ten. De fles werd in de auto van de brand weer geplaatst en naar de Raamsingel ge reden, waar zij in het water werd gegooid. Daar blijft de fles vierentwintig uur lig gen; verwacht wordt dat er daarna geen gevaar meer bestaat voor ontploffing. Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 Terwijl een bakker woensdagmiddag brood bezorgde bij de familie die in de molen aan de Heussensstraat in Iiaar- lem-Noord woont, had ook zijn tweejarig zoontje de auto verlaten. De jongen had belangstelling voor de eendjes in de sloot en had zich daarheen begeven. Toen de vader terugkeerde zag hij zijn kind in het water liggen; het was bewusteloos en ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast en zuurstof was toegediend is het jongetje tot bewustzijn gekomen. De knaap is ter observatie in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: P. Oostra-Schonewille, z. L. Cassee-Paap, d. H. M. Stam-Mudde, d. ONDERTROUWD: M. J. van Ras en R. A. van Ombergen, F. E. Backhuijs en A. Schouwstra, A. van der Bijl en M. J. Spérat. GETROUWD: W. M. Ibelings en D. Ver- berne, B. H. M. Hendrix en J. M. M. Ales- sie. G. L. de Winter en C. C. Schrama. OVERLEDEN: G. J. A. Janzen-Kraak man 83 j. J. de Jonge-Schol, 86 j. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 De voetbalvereniging Schoten houdt za terdag 29 en zondag 30 augustus toernooien voor aspiranten- en junioren-elftallen, 's Zaterdags strijden op het terrein aan de Geuzevesperstraat in Haarlem-Noord acht aspirantenteams om de David Vierhout beker. In poule A komen uit: Alkmaarse Boys, De Kennemers, Renova en TYBB; in poule B: Bloemendaal, Beverwijk, DSS en Schoten. De wedstrijden beginnen om half drie. Zondag spelen de junioren om de „Be vrijdingsbeker". In afd. A zijn het Zaan dijk, Bloemendaal, DSS en Schoten: in afd. B: Vitesse '20, Beverwijk, TYBB en Velsen. Zowel zaterdag als zondag spelen de winnaars van de poules om de wissel - beker. TYBB verdedigt op be'd '-n beker.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5