Van Dam tot Dam: droomgrens van 10 minuten al gepasseerd ONSON Strauss breekt met Verenigde Partij Doel; meer werkgelegenheid in dorp en 200 nieuwe woningen Herman Heikens was al in Zaandam toen publiek zijn start nog besprak 7 gasaanstekers iÉÉIlliil waarvoor het woord „modern" ■raHi Nieuw uitbreidingsplan Vijfhuizen Landelijk monument Gemeente koopt grond langs Vijfhuizerweg Zwanenburg krijgt sport park met wielerbaan Vismeelfabriek verdwijnt uit Beverwijk Zwemmende redders Waarschuwing van Europese Beweging: EUROPESE INTEGRATIE MET REALITEITSZIN VOORTZETTEN Vier doden in het verkeer DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT x f fs'x- 'i. V' V v vV':' ;2 ia f%'Jp - M* - V r A' - .- J -üi, -•' ^iiip Wanneer de gemeenteraad van Haar lemmermeer op 3 september instemt met het nieuwe ontwerp-uitbreidings- plan voor Vijfhuizen dan zal dit dorp in de nabije toekomst geleidelijk zowel op sociaal-economisch gebied als wat de woningvoorraad betreft een belang rijke groei doormaken. Het plan voor ziet ondermeer in de bouw van ruim 200 nieuwe woningen in de komende tien jaar. B. en W. merken in hun toelichting op het voorstel op dat het van 1941 dateren de uitbreidingsplan voor Vijfhuizen ver ouderd is en dringende herziening behoeft. Vijfhuizen, dat ruim 900 inwoners telt, be staat uit een kern met enige bebouwing langs de ringdijk. Kenmerkend voor de huidige sociale en economische struc tuur zijn de overbezetting van het verzor gend apparaat (kerken, scholen, midden stand), het bijna geheel ontbreken van niet-agrarische stuwende bedrijven en het afnemen van werkgelegenheid in de agra rische sector. Daarnaast bestaat er grote belangstelling van niet ingezetenen vooral Haarlemmers om zich metter woon in Vijfhuizen te vestigen. Dit laat ste zou er toe kunnen leiden dat een ver mindering van de bevolking door vesti ging van forensen, hetgeen echter ten kos te zou gaan van het eigen karakter van het dorp, de samenhang van de bevolking en de functie die het in het geheel van de gemeente Haarlemmermeer vervullen kan. Beperkt forensisme Het is dus wenselijk te streven naar een voldoende basis voor het verzorgend appa raat van Vijfhuizen maar daarbij ten aan zien van het forensisme de nodige reser- ve te betrachten. Dit kan geschieden door het, althans aan een deel van de aanwas der beroepsbevolking, mogelijk te maken ter plaatse werkzaam te zijn. Aanwijzing van een beperkt terrein ten behoeve van handel en nijvei'heid is daartoe noodza kelijk. Het forensisme dient in het alge meen beperkt te worden tot die gezinnen waarvan het hoofd werkzaam is in de ge meente Haarlemmermeer. De bevolking van Vijfhuizen is in de periode 1947-1957 met 50 zielen toegenomen een vooruitgang van 7 percent. In 1957 was 29 percent werkzaam in de agrai-ische sector, 25 percent in de nijvejheid, 31 per cent bij economische diensten en 15 per cent bij sociale diensten. In de periode 1957-1959 is de bevolking, voornamelijk als gevolg van nieuwe woningbouw, toegeno men met 150 personen of 19 percent. Bij de bei'oepsstructuur is een vei-schuiving van agrarische beroepen maar niet agra rische beroepen opgetreden, namelijk 18 percent agrarisch, 32 percent nijverheid, 32 percent economische diensten en 18 percent sociale diensten. De werkgelegen heid voor vx-ouwelijk personeel is in Vijf huizen en omgeving bijzonder gering. De aantallen beschikbare meisjes tussén 15 en 18 jaar zijn een zeer duidelijke aan wijzing voor de noodzaak van uitbreiding van deze werkgelegenheid. Woningachterstand De woningbouw is in de afgelopen ja ren in verhouding tot de uitbreiding van de wex-kgelegenheid in de omgeving van Vijfhuizen onvoldoende geweest. Er moet een achterstand worden ingehaald. Voorts zullen woningen gebouwd dienen te wor den om het normale bevolkingsovei-schot te huisvesten, ter vervanging van krotten, om opheffing van samenwonen mogelijk te maken en voor gezinnen uit te splitsen duplexwoningen. De totale woningbehoef te voor de eei-stvolgende tien jaar be draagt ongeveer 200 woningen. Voor het gebied ten noox'den van de Vijf huizerweg en ten westen van de Spiering weg is de hoofdopzet van het plan van 1941 gehandhaafd. Het gedeelte van het plan Toen dezer dagen een boer uit het lan delijke Schalkwijk bij Haarlem met zijn kar naar het land wilde rijden, kon hij met geen mogelijkheid zijn wagen ontdekken. Hoe hij ook speurde de kar bleef onvindbaar. Zelfs de buren werden bij het zoeken ingescha keld. Men had succes, toen men bij een afgelegen gemaaltje in de polder de blik omhoog sloeg. Op het dak vond men de boerewagen als een monu ment van de landelijkheid getuigen. Het kan een staaltje plattelandshumor zijn, want het gemaaltje staat op een plaats, waar over enige tijd Haarlems nieuwe stadsdeel Schalkwijk zal ver rijzen. ten zuiden van de Vijfhuizerweg is ech ter ingrijpend gewijzigd. Op ongeveer 250 meter ten zuiden van het kruispunt Vijf- huizerweg-Spieringweg is een verbin dingsweg geprojecteerd tussen de Cru- quiusdijk en de Spieringweg. Loodrecht op deze vei'bindingsweg en evenwijdig met de ringdijk is een weg ontworpen, die zal aansluiten op het in het dorp ge legen gedeelte van de Spieringweg. Tus sen laatstbedoelde weg en de ringdijk is een strook grond van circa 4700 m2 be stemd voor handel en nijverheid. Sportpark De belangrijkste uitbreiding is gepro jecteerd ten oosten van van de d'IJse- rinekweg, waar een vrij ruime bebouwing is gedacht in de vorm van woningen met wat grotere tuinen. Tussen de bouwblok ken is grond gereserveerd voor groenvoor ziening alsmede voor een bejaardentehuis en een openbaar of bijzonder gebouw. Bij dit laatste zijn de gedachten uitgegaan naar een nieuwe gereformeerde kerk. Grèhzend aan vorenbedoelde uitbreiding met een nieuwe woonwijk is langs de Vijf huizerweg een sportparkje geprojecteerd bestaande uit twee voetbalvelden en een vrij toegankelijke speelweide voor de jeugd. Deze sportterreinen zullen tesamen met een ontworpen zuiveringsinstallatie voor rioolwater worden omgeven door groensingels en wandelpaden. Ter uitvoering van het nieuwe uitbrei- dingsplan in onderdelen voor Vijfhuizen stellen B. en W. van Haarlemmermeer de raad voor van de heer J. C. Petrie aan te kopen een perceel grond gelegen langs de Vijfhuizerweg, oppexwlakte 96.435 m2, voor de prijs van f 1,20 per m2. Op deze grond zijn ongeveer 115 wo ningen gepx-ojecteerd, een bejaarden tehuis, een kerk, een sportparkje, een x-ioolwaterzuiveringsinstallatie en de no dige groenvooi-zieningen. Zwanenburg B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor een crediet van 75.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van de aanleg van een gedeelte van het ontwor pen sportpark in het zuidoostelijk gedeel te van Zwanenburg. Volgens de plannen zal het sportpark na de voltooiing bevat ten vier voetbalvelden, twee oefenterrei nen voor de voetbalsport, vijf tennisbanen, een wielerbaaxx, een zwembad met lig- weide, een terreintje voor de paardesport alsmede een tribune, kleedgebouwen, par- keergelegenheden, beplantingen en wan delpaden. B. en W. wijzen er in hun toelichting op dat de behoefte aan dit sportpark bijzon der groot is. In Zwanenburg zijn zeer ac tieve en bloeiende spoi-tvei-enigingen, die echter weinig gelegenheid hebben hun ac tiviteiten tot ontwikkeling te bi-engen. De uitvoeringskosten van de eerste fa se van het Zwanenburgse spox-tpark zijn begroot op f 321.454. De te vernachten rijkssubsidie bij uitvoering in D.A.C.W.- verband is berekend op f 247.406, zodat ten laste van de gemeente blijft een bedrag van circa 75.000. De vismeelfabriek te Beverwijk, de n. v. chemische fabriek Noordholland aan de Pijpkade, is aangekocht door de gemeen te Beverwijk. Het is de bedoeling, dat de vismeelfabriek vóór 1 maai"t 1960 haar produktie zal staken. Reeds lang had men in Beverwijk en omgeving, tot Santpoort toe, zeer veel hinder van de stank, die de fabi-iek verspreidde. Onlangs heeft ex- een hevige bi-and gewoed in het complex van de vismeelfabiiek en dat is wel de aanleiding geweest voor de burgemeester en wethouders van Beverwijk om onder handelingen over de aankoop te beginnen. Deze zijn nu geslaagd. De gemeente Vel- sen zal, behoudens goedkeuring door de gemeenteraad en het college van Gedepu teerde Staten, een derde deel van de kos ten dragen. In het Sportfondsenbad in Haarlem werd woensdagavond door de technische examencommissie van het district Noord west van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gelegenheid gegeven tot het afleggen van het examen zwemmend redder. De heren Th. Knijnenburg van de Heemsteedse Red dingsbrigade en de heer H. Tollenaar van de Bloemendaalse Reddingsbrigade legden met goed gevolg het praktisch en theo retisch gedeelte voor diploma A af. Voor het medisch en praktisch gedeelte voor diploma A slaagden Mies van Houten, Toos van Houten, A. Borst, Hans van Zeg gelen, allen van de Heemsteedse Red dingsbrigade, die om in het bezit te komen van diploma A nog met goed ge volg het theoretisch gedeelte moeten af leggen. Voor het jeugdbrevet zwemmend redden slaagden Leny Willemse, R. v. d. Berg, I. van Engelen, M. Sanders, I. van Leeuwen, G. van Norden, Joke Kors, Dirk Ver meulen, P. Beerthuizen, allen lid van de Heemsteedse Reddingsbrigade. Door Ria Jansen was maandagavond reeds met goed gevolg de px'oef voor jeugdbrevet I af gelegd. Na afloop van de examens maakte de heer H. Vos als voorzitter van de examen commissie de uitslag bekend en sprak de hoop uit dat allen op de ingeslagen weg zullen voortgaan. KAAPSTAD (Rexxter) De voormalige leider van de Zuidafrikaanse Verenigde Partij (oppositie) Strauss, die wijlen veldmaarschalk Smuts in 1950 aan het hoofd der partij opvolgde, heeft woens dag meegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap heeft opgezegd. Strauss, die tot dusver nog vice-presi dent van de algemene raad van de partij in Witwatersrand was, zei dat wat thans in de Verenigde Partij gebeurt, onver enigbaar is met het peil, waarop hij al tijd getracht had aan het openbare leven deel te nemen. „Terwijl het zeer betreux-enswaardig is waar te nemen dat de eens zo grote Ver enigde Partij in aantal is achtex-uit gegaan, is het nóg betreux-enswaardiger te zien dat haar morele peil zelfs nog méér is ach teruitgegaan", aldus Strauss. Het bedanken voor het lidmaatschap van Stx-auss volgt op het uittreden van twaalf pax-lementsleden der pai'tij en ver scheidene vooraanstaande aanhangers na het jongste partijcongres te Bloemfon tein, dat tot een splitsing leidde. Strauss was tot twee jaar geleden partij leider. Hij is onder meer minister van Landbouw geweest. De Dam-tot-Dam Race is gestart. Op de Dam in Amsterdam vertrok vanmorgen om precies tien uur een tientons trailer van de Stichting Voorlichting Zaanstreek op weg naar Zaandam. En daarmee was officieel de wedstrijd begonnen voor de toerklasse wel te verstaan. Korte tijd later echter traden de ware „snelheidsduivels" in het strijdperk, die vandaag, morgen en ovex-mogen zullen meedingen naar de fox-se geldprijzen (2500, 1000 en 500 gulden), welke beschikbaar zijn gesteld voor diegenen, die de tocht van de „kleine steentjes" in Amsterdam tot het Tsaar Peter- monument in Zaandam in de kortste tijd zullen afleggen. Precies veertig deelnemers hebben voor deze vrije snelheidsklasse ingeschreven. Met alle mogelijke voertuigen, zoals speedboten, motoren, racewagens, helikopters en racefietsen. En de heer B. C. Oomes, de wedstrijdleider, vertelde ons dat sommige deelnexners deze race bepaald niet licht opvatten. Gedurende de afgelopen dagen kon men namelijk voortdurend dx-avende en hardrijdende lieden ontdekken, die bezig waren met het uitstippelen van de snelste route. En al dat gecijfer heeft al vruchten afgeworpen. Vanmorgen kort nadat burgemeester G. van Hall van Amsterdam zijn ambtgenoot G. J. D. Franken een goede reis had toe gewenst voor diens tocht onder het IJ door, arriveerde hijgend en puffend de heer G. P. J. Murk, die de overtocht met speedboot en motorfietsen in 16 minuten en 32 seconden had afgelegd. „Ik kon er niet doox-komen", schreeuwde hij verbolgen, „al die duizenden mensen gingen niet opzij. Dat scheelde me zeker drie minuten." Bux-gemeester Franken lachte. „Je moet het kalmer aan doen," zei hij, „ik ga lopen. Gisteren heb ik in mijn du'ikei-spak nog een paar uur geoefend. Het ging best." „Ik neem deze jaren nog de pont. Die IJtunnel komt binnenkort toch wel", zei burgemeester Van Hall, maar hij werd wat ruw opzijgeduwd door enkele foto grafen, die ruim baan wilden maken voor de achttienjarige Herman Heikens, die op het punt stond om van start te gaan. „Ik spring hier achterop de motor," ver telde deze wat nerveuze jongen, „we rij den in een minuut naar het Centraal Sta tion. dan neem ik de trein naar Zaandam uit de gewone dienstregeling en bij de halte Plemweg staat er weer een motor klaar. Tussen de trein en de motorfietsen loop ik. Ja, ik ben sprintkampioen op school, 10,2 seconden over de tachtig meter Of hij de „droomgrens" van tien minuten zou doorbreken, wilden wij weten. „Ik hoop het," zei hij. „Gisteren heeft Wim de Vreng met zijn speedboot 8'/° minuut gemaakt. Ik hoop echter op 12 minuten. Daar is ons tijdschema op afge steld." Uit een raam van een der kantoren op de Dam werd gefloten. Een meisje zwaai de. „Nog vijf seconden." zei Herman Hei kens. „Het accountantskantoor in Zaan dam. waarvoor ik uitkom, heeft alles uit gekiend, ook de tijd, die we nodig hebben om van hier door het groene stoplicht op de Nieuwezijds Voox-burgwal te komen". Hij haalde diep adem. griste zijn start kaart uit de startklok en sprintte weg. De motor x-eed al toen hij erop sprong. Als een wervelwind verdween hij om de hoek. De duizenden toeschouwers stonden nog na te praten over deze snelle start toen Herman Heikens al in Zaandam was. Negen minuten en 18 seconden had hy erover gedaan. De droomgrens was ge passeerd. „Er komen nog snellere tijden", zei een van de organisatoren. „Straks gaan de spoorwegen met een extra trein rijden en de Stoottroepen uit Roosendaal hebben een aparte training doorlopen. Wacht maar af". We wachtten af. Temidden van vele duizenden Amsterdammers, die zich de ogen uitkeken op de tientallen praal wagens, oude automobielen en verklede deelnemers uit de toerklassen, die precies volgens de opgave in het „draaiboek" ver trokken en aankwamen. Maar de grootste belangstelling ging toch uit naar de snel lere deelnemers, die echter in hoofdzaak na de middag zullen starten, om op die manier minder last te hebben van het op deze stralende dag bijzonder drukke ver keer in de binnenstad. Boven water Zaandams burgemeester is inmiddels ook weer boven water. Met ware regenten- moed heeft hij zich vanochtend in twintig minuten over de bodem van het Noordzee kanaal „gemodderd", gestoken in een kik- vorsman-costuum en bijgestaan door des kundigen en materieel van het duikbedryf der koninklyke marine. Een zucht van verlichting steeg boven de baggex-plaats aan de noordzijde van het Kanaal op, toen precies om vijf minuten voor elf het hoofd van de gemeente Zaandam boven het spiegelgladde water '.ichtbaar werd voor de vele, bij oever- vaal nr. 186 verzamelde officiële en min der officiële persoonlijkheden. In de vreugde van de aankomst deelde ook zijn lotgenoot, de radioreporter Dick van Rijn, wiens ademhaling, luid hoorbaar door zijn microfoon in de duikei'kap, door 's burgemeesters echtgenote nauwlettend i en met spanning was gevolgd. Advertentie De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. De Europese Beweging heeft een verklaring gepubliceerd waarin zij waarschuwt tegen een neiging onx de Europese integratie minder doelbewust na te streven, het geen onder meer een gevolg zou zijn van het vastlopen van de besprekingen over de vrijhandelszone in november van het vorig jaar. De Europese Beweging betreurt het, dat deze besprekingen geen resultaat hebben opgeleverd. Zij is steeds van mening geweest, dat de E.E.G. geen doel in zichzelf is en dat de integratie gericht moet blijven op de totstandkoming van een verenigd Europa. De economische associatie van de overige landen, die lid zijn van de O.E.E.S., met de zes, zou daartoe een over gang kunnen zijn, aldus de verklaring. Sinds het vastlopen van de genoemde besprekingen, heeft men ook in Nederlaxxdse kringen een toenemende critiek kunnen waarnemen op de E.E.G. Uiteraard dient men er oog voor te hebben, dat ook binnen een zich integrerend Europa reële belangcnverschillen blyven bestaan en dat er ruimte xnoet zijn om voor gerecht vaardigde nationale belangen op te komen. Tegen de waarneembare neiging echter om op grond hiervan de Europese een- wording minder doelbewust na te streven, meent de Europese Beweging met. klem te moeten waarschuwen. De tegenstanders van de integratie zijn er tot nu toe niet in geslaagd een reëel alternatief aan te geven, dat voor Europa leefbare mogelijkheden schept. Het is niet juist, aldus de Europese Be weging, dat de enige oorzaak van het mis lukken van de besprekingen over de vrij handelszone moet worden gezocht in het protectionisme van bepaalde E.E.G.-landen. Alleen reeds de structuur van zijn econo mie zal Europa echter steeds noodzaken tot een zo vrij mogelijk handelsverkeer. De Europese Beweging meent voorts dat er reeds aanwijsbare gegevens zijn die de betekenis van de E.E.G., ook voor Neder land, aangeven. Betreurd moet echter worden aldus de Europese Beweging dat op enkele terreinen, met name de Euratoom, Nederland achterop dreigt te raken. Tenslotte zegt de Europese Be weging, dat de verzwakking van het supra nationale karakter, voorzover dti in K.S.G en E.E.G. en Euratoom gestalte heeft ge kregen, het beoogde doel niet dichterbij doch verderaf brengt. De instelling van een „O.E.E.S. van de zes" is nooit de bedoeling van het verdrag van Rome geweest en mist iedere dynamiek, aldus de Europese Beweging. Gepakt. In Apeldoorn hield de politie 's nachts een jongen aan, die op een bi-om fiets een grote koffer vervoerde. De koffex bevatte een volledige filmapparatuur en de jongen kon van de herkomst geen geloof- waax-dige verklaring geven. Een onderzoek wees uit, dat de installatie kort tevoren ontvreemd was uit een school en dat ook de bromfiets gestolen was. De jongen, die uit Hoogeveen kwam, bekende dat hij in het gehele land inbraakjes had gepleegd. De 46-jarige bromfietser H. Baars uit Hengelo die. om enkele met rijwielpech langs de weg staande meisjes te helpen, de drukke verkeersweg wilde oversteken, werd halverwege aangereden door de uit de richting Hengelo komende 58-jarige motori-ijder H. F. W. Wierbos. die zijn echtgenote achterop had. De bromfiets brak doormidden. De bromfietser en de motorrijder en zijn vrouw werden tegen het wegdek gesmakt. Mevrouw W. over leed op weg naar het ziekenhuis te En schede, waar haar echtgenoot met een hoofdwond moest worden opgenomen. De bromfietser werd met een gebroken been naar een ziekenhuis te Hengelo gebracht De 16-jarige bromfietser Fr. J. A. Ree rink is in Den Haag om het leven gekomen bij een botsing met een vrachtauto op een kruispunt. Zowel de bromfietser als de vrachtauto staken het kruispunt met te hoge snelheid over. De bromfietser ver leende bovendien geen voox-rang aan de vrachtauto. In Rotterdam is de 16-jarige H. de Heer toen hij op zijn fiets uit een zijstraat van de Rollostraat kwam, tegen een passex-ende auto gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. In Assen is het 8-jarig dochtertje van de familie Philips is bij het passeren van een vrachtauto van haar fiets gevallen. Het kind kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. Het ongeval ge beurde juist voor de woning van de groot ouders van het meisje. De 54-jarige mevrouw G. Wierbos-Mo- lenmaker uit Enschede is bij een verkeers ongeval op de rijksweg EnschedeHengelo om het leven gekomen. Multi-Fill tank a f. 2.25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. De Dam-tot-Damrace is vanmorgen begonnen. Een der deelnemers, de Alkmaarder S. Rinsinga, start op een racefiets met motor gang making van de Amsterdamse Dam. Alleemmp. cn Service Aid.: William Rikken Handelsonderneming N.V. Beun, Damrak, Amsterdam EXCLUSIEF! Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7