„TSJIK, TUKIE EN TOKA" De man aan de top Slachtoffers van concentratiekamp Dachau in Loenen herbegraven Agenda voor Haarlem $3a?kpnljö?yf 11.50 LENSEN Kongolese afgevaardigden eisen een representatieve regering OVERALLS Protest tegen „hongerlonenen tegen arrestaties van nationale leiders NAAIMACHINES 9 Goede instructie Kabeltelevisie Schoolradio De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma De negen muzen Laatste nieuwsuitzending wordt in tweeën gesplitst Nederlands filmjournaal eervol vermeld natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM De „Sibajak" in Hongkong Verdronken matroos van „Karei Doorman" gevonden Jubileum Albert van Dalsum Gebruik er KLEENEX voor! I door Cameron Hawley DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 De hoofdschotel van het V.P.R.O.-pro- gramma van gisteravond werd gevormd door het onderdeel „Erfelijkheid en ge neeskunde", dat werd samengesteld door dr. J. van den Bosch. Dit was verreweg het beste van de avond. Dr. Van den Bosch behandelde deze moeilijke materie zo eenvoudig mogelijk. Zijn betoog il lustreerde hij met voorbeelden uit de praktijk. Zo liet dr. Van der Bosch on der meer een echtpaar vertellen, waarom het vaak zo foutief is, wanneer een volle neef en nicht gaan trouwen, want ook dit echtpaar had moeten ondervinden dat zes van de tien kinderen die ze kregen ab normaal waren. De regie van dit pro gramma, dat in het begin nogal traag was werd verzorgd door Joes Odufré. Over de rest van het gepresteerde kun nen we kort zijn. De telerecording „Ont moeting met de Jazz" waarin we nog maals naar het optreden van Sammy Price en zijn orkest konden kijken was vervelend, en ook „De oude Draaidoos" van Simon van Collem wist dit keer nau welijks te boeien. Beeldschermer Een woordvoerder van de B.B.C., de Britse omroep, heeft woensdag meegedeeld dat door Eurovisie en een transatlantische kabel televisiekijkers in Noord-Amerika binnen drie of vier uur opnamen van pre sident Eisenhowers reis in Europa kunnen zien. Deze methode zal ook worden ge bruikt tijdens het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. De woordvoerder noemde het stelsel van film en kabel een reusachtige radioprestatie. Op het ogen blik duurt het 100 minuten om een minuut film over te seinen. De Stichting Nederlandse Schoolradio begint na de zomervakantie haar weke lijkse uitzendingen met de programma's voor het eerste trimester. Op dinsdag 15 september (14.40-15.00 uur) wordt begon nen met de eerste les van de serie „Ver halen van vroeger". Dit is een herhaling in enigszins gewijzigde vorm van een reeds eerder uitgezonden programmaserie. In een veertiental hoorspelen wordt aan de Ne derlandse cultuurhistorie aandacht ge schonken. Op woensdag 16 september (10 00-10.20 uur) begint, eveneens in hoorspelvorm, de eerste les gewijd aan het reisvernaal van de Noor Thor Heyerdahl met het vlot Kon- Tiki. Veertien achtereenvolgende weken zullen de kinderen de belevenissen mee maken van het vlot en zijn bemanning bij hun 8.000 km lange tocht over de Grote Oceaan. Tenslotte wordt in de vrijdagmorgen- uitzending (9.40-10.00 uur) weer een serie „Ritme en Rijm" uitgezonden onder aus piciën van mevrouw Wanda Reumer. De serie wordt weer afgesloten met enkele lessen „Vrij reizen door dichtersland", waarin kinderen door henzelf gekozen ge dichten voordragen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.25 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Piano en zang. 11.35 Ham mondorgel en trompet. AVRO: 12.00 Pianospel. 12.20 Regeringsuitz.Landbouwrubriek. Bedrijfs opvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw I. Een belangrijk rapport van het Landbouw- Economlsch Instituut. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport- en prognose. 12.50 Reportage: Bezoek H.K.H. Prinses Beatrix aan Friesland. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.25 Voor dracht. Plm. 14.45 Vocaal vrouwcn-ens. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakan- tietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Jazz muziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Poolse volksliedjes. 20.35 Wereldfederalisten, cau serie. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 -24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. II.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gitaar-ens. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio-philharm.orkest. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Gram. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeon- muz. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: De komende algemene vergadering van de Verenigde Naties, caus., door mr. H. Scheltema, plv. chef van de directie internationale organisaties v. h. ministerie van Buitenlandse Zaken. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Keet van de matrijs. 20.30 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Jazzmuz. 22.25 Vocaal ens. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15 Muzikale caus. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 15.30 en 16.40 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Zang en piano. 18.10 Voordr. 18.20 Zang en piano (vervolg). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Muziekfestival van Aix en Provence: Ork.conc. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30 Gevar. progr. 21,00—22.30 Taptoe Delft. Georgette Hagedoorn. Op 3 september vertrekt de chansonnière Georgette Hage doorn met de „Rotterdam", die dan haar maidentrip maakt, naar Amerika voor een toei-nee door de nieuwe wereld. Mevrouw Hagedoorn zal in Amerika en daarna ook in Canada optreden onder auspiciën van het onlangs door Max Tak opgerichte „Committee for Netherlands music". Onder auspiciën van de Sticusa zal Georgette Hagedoorn vervolgens op de Nederlandse Antillen voorstellingen voor kunstkringen geven, hetgeen zij ook reeds in 1951 gedaan heeft. Acht verzetsstrijders uit diverse delen van ons land, die in het beruchte concen tratiekamp Dachau het leven lieten, zijn woensdagmiddag tijdens een sobere plech tigheid op de erebegraafplaats van de Oor logsgravenstichting te Loenen op de Veluwe herbegraven. Het waren de stof felijke overschotten van ir. J. J. F. Bartels en B. de Buyzen uit Den Haag, R. J. de Vries uit Delft, H. Hout uit Haarlem, J. A. Monnickendam uit Eindhoven, J. de Haan en F. B. W. M. Urbanus uit Rotterdam en J. Bunschoten uit Delft. Woensdagmorgen had na een kerkelijke plechtigheid de begrafenis plaats gehad van de Hagenaars P. P. van Grimbergen en J. A. van de Rostijne. De heer H. J. Teengs Gerritsen uit Wassenaar sprak des middags namens de deputatie van oud kampgenoten van Dachau een herden kingsrede uit, waarin hij ondermeer zei dat men dan pas een stap dichter is bij het ideaal als de leiders der volken niet meer de gelegenheid krijgen meningsver schillen door geweld op te lossen, maar door overleg. De heer Gerritsen zei voorts, dat in de moderne historieboekjes de oor logsjaren met een paar regels worden af gedaan. Zij vermelden niet hoe groot de opoffering was van velen, die hun leven gaven voor de vrijheid. Dat zulks haat gevoelens jegens de Duitsers zou aanwak keren is onjuist, omdat het er niet om gaat tegen wie werd gestreden, maar hoe en' waarom. De heer Teengs Gerrfitsen legde een grote krans bij de graven. De heer W. Bakker deed dit uit naam van de Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen in de Bezettingstijd. Vandaag had de begrafenis plaats van de stoffelijke overschotten van J. M. Jan sen uit Gramsbergen, ds. R. H. Kuipers uit Warnswerd, W. Uithof uit Zwammer- ANP en NRU overwegen wijziging Hoewel de besprekingen hierover tussen het ANP en de Nederlandse Radio Unie nog niet z\jn afgesloten, laat het zich wel aanzien, dat met ingang van zondag 27 sep tember een wijziging wordt gebracht in de uitzendtijden van de radio nieuwsdienst. Het is de bedoeling de uitzending van elf uur 's avonds (die een kwartier duurt) te vervangen door een uitzending van tien minuten om half elf en voorts om kort voor middernacht nog vyf a 8 minuten in de aether te komen. Naar de hoofdredacteur van de nieuws dienst ons mededeelde, is deze verande ring al heel lang „in de pen". Men wilde er echter niet overhaast toe overgaan, om dat het niet gewenst is de eenmaal geko zen tijdstippen van uitzending na betrek kelijk korte tijd weer te wijzigen. Door de nieuwsberichen 's avonds een half uur te vervroegen, gelooft men de luisteraars, welke vroeg naar bed gaan, een dienst te bewijzen. Het werd evenwel noodzakelijk geacht nog een korte uitzending vlak vóór de zendersluiting in te voegen, omdat na half elf nog zeer-veel nieuws binnenkomt en omdat dan tevens degenen, die la'at thuis komen, gelegenheid hebben de laat ste berichten te vernemen. Op het filmfestival te Venetië is een eer volle vermelding toegekend aan het film journaal „Spiegel van Nederland" van Haghe-Film voor „de wijze van verfilming en de menselijke warmte, die er uit spreekt". dam, K. de Vries uit Winschoten, P. J. Gebel uit Amsterdam, dr. G. Geertsema uit Borger, W. Idenburg uit Gouda, H. Mulder uit Wolvega en A. van der Velden uit Delft. H. M. Bats en E. Fransen uit Groningen, J. Leverpoll van der Veen uit Rotterdam en J. Smit uit Den Haag worden vrijdag herbegraven. Advertentie Sterke keper en jeans kwaliteiten. Uit EIGEN confectie-bedrijl SANFOR dus: voorgekrompen vanaf Voor al uw Bedrijfskleding HONGKONG (AFP) Het Nederland se passagiersschip „Sibajak" (18.150 ton) dat een roemvolle staat van dienst uit de tweede wereldoorlog heeft, is te Hongkong aangekomen. Het schip is door een Ne derlandse bemanning van Singapore naar de sloper gebracht. De „Sibajak" heeft in de oorlog 410.000 mijl afgelegd en 75.000 Australische soldaten naar verschillende strijdtonelen overgebracht. Na de oorlog heeft het schip voormalige Nederlandse krijgsgevangenen uit Indonesië naar Ne derland overgebracht. Onlangs nog is de „Sibajak" gebruikt voor de gedwongen evacuatie van Nederlanders uit Indonesië. Hedenmorgen tegen half negen is het stoffelijk overschot gevonden van de 23- jarige matroos A. H. Jansen uit Rotter dam, die bij de benzinebrand in de nabij heid van de „Karei Doorman" in de Nieuwe Maas te Rotterdam is verdronken. Met nog vier matrozen was hij van het vlet.ie ge sprongen waarop zij schilderswerkzaam heden verrichtten. De speer suisde door de luchtmaar het wapen Kon Toka niet meer bereiken, gelukkig. De scherpe punt boorde zich met een plof in de stam van een palmboom, En toen gebeurde er iets, waardoor Toka hartelijk in de lach schootDoor de schok van de speer lieten er enkele cocosnoten los. die boven in de palm hingen. Ploena! PLnennPrecies nn rle Ifnnn«« nifTn rl r~> m r\ v»o Ploeng!PloengPrecies op de koppen van de pomaradja's. „Euhhhü", schreeuwden ze, want die zware noten kwamen duchtig aan. „Proost!", schaterde Toka. 151—152 Volgende maand staat een van Neder lands belangrijkste toneelkunstenaars, Al- bert van Dalsum, een halve eeuw op de planken. In 1909 werd hij geëngageerd bij Royaards en debuteerde hij in de rol van de aartsengel Rafael in „Adam in balling schap" van Vondel. De nu zeventigjarige acteur zal in verband met dit zeldzame jubileum in november in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag gehuldigd wor den. Het stuk, waarin van Dalsum zal ju bileren wordt een dezer dagen door de Haagsche Comedie vastgesteld. Albert van Dalsum begon zijn carrière als klerk bij de spoorwegen. Hij ontving enige tijd toneellessen bij Jan C. de Vos en maakte toen zijn entree bij het beroeps toneel. In de loop van een halve eeuw was hij verbonden aan gezelschappen in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Arn hem, waar hij lang voor de oorlog het ex periment met het Oost-Nederlands Toneel begon. Na de oorlog werd hij samen met A. De- fresne directeur van het Amsterdams To neel Gezelschap. Bekend uit die periode is onder meer zijn grandioze King Lear- vertolking. In 1949 jubileerde hij met een rol in Eliots „The murderin the cathe dral". Naëen période waarin hij gastrollen speelde (onder meer bij „Theater" als Don Camillo) bleef hij verbonden aan de Haagsche Comedie hij speelde onder andere een hoofdrol in „De rechter van Zalamea" het gezelschap waarbij hij in november zal jubileren. Waarschijnlijk zal bij die gelegenheid het portret, dat de Haarlemse kunstschil der Kees Verwey in opdracht van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen maakte worden aangeboden om een plaats te krijgen in de Koninklij ke Schouwburg. BRUSSEL (ANP) Twee afgevaar digden van de nationale Kongolese be ging hebben woensdag op een persconfe rentie in Brussel verklaard, dat het ver keerd is te zeggen, dat de rust in Kongo is teruggekeerd. „In werkelijkheid is de crisistoestand toegenomen. Overgangs toestanden zijn altijd gevaarlijk. De leng te daarvan brengt het gevaar met zich mee, dat het vertrouwen wordt geschokt. Het is in het belang van België en Kongo, dat met de grootste spoed een represen tatieve Kongolese regering wordt ge vormd. Deze verklaring werd afgelegd door de Kongolezen Ileo en Ngalula, die de afge lopen dagen in de Belgische hoofdstad be sprekingen hebben gevoerd met over heidsinstanties en politieke leiders. Zij zeiden op de persconferentie, dat acht maanden na de Belgische regeringsver klaring over de politieke toekomst van Kongo er niets is gedaan aan de „Afrika- nisering" van het bestuur in Kongo. „Er zijn inderdaad enkele Afrikanen op ver antwoordelijke posten geplaatst, maar niet voldoende. Het bestuurskader moet Afrikaans worden en in Kongo is aan ge schikte krachten geen gebrek. Het is on toelaatbaar, dat er in Kongo bij voorbeeld geen enkele Afrikaanse commissaris van politie is". Ileo betoogde voorts, dat aan de Kon golese arbeiders „hongerlonen" worden betaald. Hij verklaarde, dat een arbeider in Leopoldstad van de 1.000 franken per maand, die hij verdient, 250 tot 400 frank aan huishuur moet betalen. „Het is niet verwonderlijk, dat hij enkele dagen na dat hij zijn loon heeft ontvangen niets meer te eten heeft. De Kongolese afgevaardig de zei, dat ingrijpende maatregelen in de loonvorming noodzakelijk zijn, niet'alleen om deze kwestie, die „de toestand in Kon go vergiftigt" voor eens en voor altijd op te lossen, maar ook om het economische leven in het land te bevorderen. Over het feit, dat de nationale Kongole se beweging niet zal deelnemen aan de over drie maanden te houden verkiezin gen zei de heer Ileo, dat dit besluit is ge nomen na de maatregelen van het Belgi sche bestuur tegen de voorzitter van de partij,Kalongi, en andere leden van het comité der beweging. Aan Kalongi is een beperking van zijn bewegingsvrijheid op gelegd en de overigen ondergaan gevan genisstraffen. „De wet verbiedt, dat zij onder die omstandigheden aan de verkie zingen deelnemen. Het resultaat is, dat de nationale Kongolese beweging niet met haar beste kandidaten kan deelnemen De beide Kongolese afgevaardigden verklaarden verder, dat vele Kongolezen uit de voorbereidingen de conclusie trek ken, dat de verkiezingen niet democra tisch zullen zijn en daarom weigeren er aan deel te nemen. „Indien het bestuur er zijn toevlucht toe zou nemen de Kongole zen tot stemmen te dwingen, dan zullen er in Kongo veel gevangenissen nodig zijn". De heer Ngalula verklaarde ten slotte, dat „de verklaring van 13 januari een blad zijde uit de geschiedenis is geworden, die dient te worden omgeslagen". jT Advertentie rd In rioolput gestikt. Het IV2-jarige meisje Y. A. T. van Doesburg is in Luttel- geest (Noordoostpolder) bij het spelen in een rioolputje geraakt en gestikt. Het kind had het rooster van het putje verwijderd en is er toen voorover ingevallen. Een buurvrouw trof het meisje dood aan. Advertentie 91. „Neem het Jesse niet te zeer kwalijk. Hij is een eigenaardige man is hij altijd geweest." Die zachte vermaning riep iets wakker, was een soort katalysator die plotseling ontgoocheling veran derde in woede. „Het is verdomd goed, dat hij met pensioen gaat! Een dubbelhartige schoft die in staat.." „Wacht even!" zei Alderson met een onverwachte scherpte. „Het is helemaal niet nodig om „Hoe zou jij je voelen als iemand, die je vertrouwde je in de rug aanviel?" „Dat is al eens gebeurd," zei Alderson met een ont wapenende mildheid. „Dat weet ik, maar „Er is geen enkele reden, waarom dit ook maar iets zou veranderen," zei Alderson. „Het spijt me, dat ik het je moest zeggen ik wist vooruit, hoe je het zou opnemen maar nu begrijp je tenminste dat het voor stel om Dudley directeur te maken niet alleen maar het dwaze idee van een oud man was. Jij zult plaats vervangend directeur worden, en dat brengt je in een positie waar „Als Jesse niet ervoor zou willen stemmen om mij directeur te maken, waarom dan wel voor plaatsver vangend directeur?" Alderson nam de fiches op en liet ze tussen zijn vin gers rammelen. „Omdat hij niets anders kan doen. Het gaat tussen jou en Shaw en wel, ik denk, dat ik Jesse er wel van zal kunnen overtuigen, dat jij het moet zijn." De stoel viel om toen Walling opstond, met een smak die de stilte verscheurde. Hij stak geen hand uit om hem op te rapen. „Als dat zo is, dan kan Jesse wat mij betreft naar de hel lopen en je kunt hem dat ver tellen met mijn complimenten." Hij schopte de stoel opzij en rende naar de deur. Nog een stoel viel om toen Alderson hem de weg versperde. „Vat het niet zó op, Don. We hebben je nodig, de maatschappij heeft je nodig „Maar ik heb de maatschappij niet nodig," snauwde hij. Hij had hem ook niet nodig! Neen! Naar de hel ermee! Als hij niet meer dan dat betekende, een slech te tweede keus voor Shaw.. Blindelings vloog hij de deur uit en schoot de hall door. De achter hem aankomende voetstappen van Al derson betekenden slechts de achtervolging van iets dat toch moest ontsnappen. 10. u 50 v.m. Julia Tredway Prince ging voor haar kleerkast staan en liet haar vingertoppen over de hangers gaan. Zij trachtte te besluiten welke jurk zij zou aantrekken. Het was een moeilijk besluit omdat zij zich gedron gen voelde te verwerpen hetgeen zij het liefste wilde. Het was belangrijk niet té goed gekleed te zijn. Die juffrouw Martin zou waarschijnlijk verschijnen in iets saais en secretaresse-achtigs en er zouden reeds vol doende hinderpalen tussen hen bestaan zonder de extra hindernis dat Miss Martin zich haar eenvoudige kle ding te zeer bewust zou zijn. Zij moest haar op haar gemak stellen, haar aan het praten krijgen. Daarom ook had zij Nina opdracht gegeven de lunch in de ont bijtkamer op te dienen.als zij tenminste besloot haar uit te nodige voor de lunch.en de lunch zou niet meer zijn, dan wat een secretaresse gewoonlijk at: soep en een boterhammetje met kippen-sla. Zij haalde een oude zwarte japon uit de kast en be sloot dat het goed zou zijn haar collier af te doen. 10 u. 54 v.m. De droesem van de toorn kan zowel een kalmerend als een opwekkend middel zijn, afhankelijk van de geest waarin hij neerslaat. Voor Don Walling was hij het, toen hij de hall van de Tredway Toren binnentrad, af wisselend beide. Zeker een dozijn keren hadden gedu rende de laatste vijf minuten zijn gevoelens heen en weer geslingerd van depressie van vastbeslotenheid. Hij was aan Alderson ontkomen met het excuus, dat hij liever wilde lopen dan rijden, maar hij kon niet ontkomen aan de herinnering aan het verraad van Jesse Grimm. Hij had koel en kwaardaardig hem van zijn bestemming beroofd.... daarmede het hele wezen en doel van zijn bestaan vernietigenden het was niet mogelijk hem tegen te houden. Don Walling zakte weer in met de lusteloosheid van wanhopige vertwijfeling maar dan kwam weer de snelle reactie, de golf van strijdvaardigheid, die zo dicht ligt naast de elementaire drang tot zelf-behoud dat hij dezelfde desperate aard krijgt. Hij kon niet wor den verslagen en hij zou niet worden verslagen! „Miss Martin wil u direct even spreken", zei Luigi toen hij in de lift stapte. Zij waren al halverwege naar boven, toen de woor den tot zijn bewustzijn doordrongen. „Gaat u naar de vierentwintigste verdieping voor Miss Martin?" vroeg Luigi. „Ja goed, de vierentwintigste", zei hij zonder na te denken, reagerend volgens de gewoonte om een op roep van Miss Martin te beschouwen als een oproep van Avery Bullard zelf. Op de vierentwintigste verdieping heerste de fluiste ring van de dood en hij had spijt van zijn besluit, maar het was te laat om weer de traf af te gaan. Erica Mar tin had de deur van de lift horen opengaan en kwam haar kantoor uit om hem tegemoet te komen. „O, dank u zeer, dat u hierheen gekomen bent, Mr Walling. Ik was al bang, dat ik u niet meer zou zien". Haar woorden rolden eruit, alsof het wachten een druk achter ze had opgebouwd, die ze vreemd in zijn oren deed klinken, en zij moeten haarzelf ook vreemd geklonken hebben, want zij voegde er snel aan toe, als was het een noodzakelijke verklaring: „Ik kreeg een telefoontje van Mrs Prince vanmorgen. Ik probeer de u nog te pakken te krijgen voordat u wegging, maar ik was een tel te laat". „Een telefoontje voor mij?" „Nee, voor mij. Maar ik wilde uw advies vragen. Zij zegt dat er een trommel met persoonlijke papieren van haar in de safe van Mr Bullard ligt, die zij vanmorgen nodig heeft". „Weet u daar iets van?" Het ogenblik van aarzeling maakte dat haar bevesti ging klonk alsof ze met weerzin werd gegeven. „Ja, er is een trommel met haar naam erop". „Zou u een reden weten, waarom wij hem haar niet zouden geven??" Opnieuw was er dat bijna onmerkbare ogenblik van tegenzin. „Nee, ik geloof het niet". Dit was zijn kans! Hij zag het, zoals een bokser een opening ziet, een reflex, die sneller is dan een gedachte. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Zomeravondconcert door N.Ph.O. Groet Kerk: Vandaag 20 uur en vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De imitatiegeneraal". 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 n 16.15 uur: „Alle schijn werpers aan", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Are de Triomphe", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Groet en kus uit Tegernsee", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zeg nooit vaarwel", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De beste van allen", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Met zacht heid 'en geweld", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Vrijdag 14.30 en 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30 en 20.15 uur, dinsdag en donderdag 20.15 uur: „Fanfare", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De hond van de Baskervilles", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21,15 uur: „De zwarte orchi dee", 14 jaar. Zondag 11 uur: „De ver overing van de Mount Everest"; alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Als de remmen los zijn". 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De strijd om het bloedgeld". 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het Gamma-schrikbewind", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Vrijdag en zater dag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „The 39 steps", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden. Vrijdag, zaterdag en maandag 10.30 uur: Donald Duck-jeugdvoorstelling. Monopole Theater (Zandvoort): Vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Foei Nicole!", 18 jaar. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Meisjes op bestelling", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Faust en de duivel", 18 jaar. Bij slecht weer: Vrijdag tot en met zondag 14.30 uur: „Rin-Tin- Tin", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, uit gezonderd zondags, van 9 tot 17 uur: Ex positie archiefstukken van Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeentelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 sentember dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de verzameling van Dirk Harting. Vleeshal: Tot 5 september op werkdagen van 12.30 tot 17 30 uur en van 19.30 tot 23 uur. zondags van 13 tot 17 uur: „Jazz- Journal". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 21 augustus). Advertentie Alle merken, dus ruime keuze IENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VERKOOPBRIEVEN door Ivan Ham- mar (Uitgeverij Schuyt N.V., Baarn), zal voor velen uitkomst bieden, die moeite hebben met het opstellen van een goede offerte of circulaire. Ivan Hammar is een bekend Zweeds reclame-expert die zijn sporen in de verkooptechniek verdiend heeft. Het boek is zeer systematisch van opzet en in een heldere taal geschreven. Langzaam maar zeker wordt men wegwijs in deze moeilijke kunst. De schrijver ge bruikt vele voorbeelden uit de praktijk. Beginnend bij produktanalyse wijst hij verder de weg naar de juiste manier van kopersstimulering. Een boek, dat menig een goede diensten zal kunnen bewijzen, hoewel men nooit mag vergeten, dat het beheersen van de techniek alleen, zoals bij iedere kunst, niet voldoende is voor suc- (Wordt vervolgd) ces. Een zekere „feeling" moet aanwezig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9