mohair Cultureel programma voor de rijpere schooljeugd Nieuw hoofdgebouw van Maar se en Kroon in Aalsmeer geopend Drastische verlagingen van de produktiedoelen in China Cijfers, waarop zij gebaseerd waren, blijken te hoog te zijn geraamd uj o//an a Tel. 21104 Burgerlijke Stand van Haarlem R00MB0TERGEBAK Brand bij een arts Lichtfeest uitgesteld Jeugdtoernooi bij HBC Feestprogramma van Haarlemse Jazzclub Streetparadeen riverbo at cruise „Wie geeft de bruid weg" op 5 sept, in Haarlem Drukinkt op straat Finale voetbaltoernooi „Het Vondelkwartier" Vrachtauto ramt autobus Stakende schilders eisen hoger loon Patroon spreekt yan terreur Huldiging Henk Buis in Vijfhuizen Italiaans wetsvoorstel tegen aandachttrekkers Russische critiek op Nederland Leonard Bernstein gebelgd over Russische critiek VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VANMORGEN heeft de burgemeester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers, in aanwezigheid van tal van belangstellen den het nieuwe hoofdgebouw van de n.v. autobusonderneming Maarse en Kroon aan de Stommeerweg in Aalsmeer officieel geopend, nadat Miep Maarse, het dochtertje van één van de directeu ren van de onderneming, hem een sym bolische sleutel van het gebouw had overhandigd. Het nieuwe kantoorgebouw, dat is ont worpen door de Aerdenhoutse architect J. Brouwer, domineert met zijn imposan te gevel de omgeving van een terrein, dat al in 1938 voor de bouw van een kan toorpand voor de busonderneming was aangekocht. In 1939 kwam er een bebou wingsplan gereed. De aanbesteding van het gebouw zou plaats hebben op 15 mei 1940. Door de oorlog en andere omstan digheden heeft Maarse en Kroon het wat de kantoorruimte betreft echter tot op he den toe moeten doen met een tijdelijk ge bouw, dat nu met de opening van het nieuwe kantoorgebouw overbodig is ge worden. Uit dankbaarheid werd het oude gebouwtje geschonken aan de afdeling Aalsmeer van het Nederlandse Rode Kruis. Aan de bouw van het kantoorpand gin gen vooraf de bouw van een boxencom plex in 1947, van een grote overdekte werk- en garageruimte en een tijdelijk kantoorgebouwtje in 1949, een werkplaats complex met magazijn- en kantoorruim te voor de technische dienst in 1953 en een kantinegebouw in 1954. Het grote kantoorgebouw, dat thans is geopend, vormt de voorlopige afsluiting van de bouwplannen van de autobuson derneming. Het kantoor heeft een opper vlakte van 600 vierkante meter en moet voorlopig plaats geven aan 45 man per soneel. Er is echter rekening gehouden met een mogelijke uitbreiding van het kan toorpersoneel in de toekomst. In het nieu we hoofdgebouw is een aantal kunstwer ken aangebracht, die voor een aantrekke lijke afwisseling zorgen. Zo is boven de hoofdingang een bronzen gietstuk, voor stellende „De vleugels" van de Amster damse kunstenaar Ben Guntenaar aange bracht. Ben Guntenaar heeft tevens een glas raam in het trappenhuis gemaakt, voor stellende de vijf zintuigen. Dit glasraam is door de personeelsvereniging van de on derneming aangeboden. Hans Wiesman uit Bloemendaal maakte voor de achter wand van de ontvangsthal een indrukwek kend marmerreliëf, het oude en moderne verkeer symboliserend Klaas Draaisma uit Bentveld heeft boven de ingang van de directiekamer een mozaïek van Vene- tiaans glas aangebracht, welk geschenk door de gemeente Aalsmeer is aangebo den. Dezelfde Bentveldse kunstenaar maakte voor de directiekamer een brons reliëf „Motoriek". In het middelpunt van het gebouw be vindt zich een grote centrale ontvangst hal. Links en rechts daarvan zijn de lo ketten, waarachter zich diverse kantoor- Advertentie Brei nu uw eigen vest Tempeliersstraat 68 BEVALLEN van een zoon: 25 aug. H. W. C. Wagenaar-Roeland, E. C. Went-Roo- denrijs, C. H. van Schie-Van Duijnhoven; 26 aug. K. van Diesl-Rozenberg, J. M. Zel- lenrath-Bosch, C. Stammeijer-Ruiter, H. I. C. Foole-Tielemans. BEVALLEN van een dochter: 25 aug. C. H. Hoogendam-Van der Lee; 26 aug. A. Kerkman-Zegel, L. J. Kunst-Beste- breurtje, C. E. Bosman-Gessner; 27 aug. W. J Wijtvliet-Martens, H. de Rijk-Van Oei, A. G. M. Gras-Boon. OVERLEDEN: 25 aug. W. Dirks-John, 84 i., Bisschop Ottostraat; 26 aug. M. Tor- •inga-Van Dijk, Rollandstraat, M. Kins- bergen-Van Dongen, 65 j., Zuidpolderstr., 'I. van Iperen-Enthoven, 55 j., Kamper- 'aan, P. C. Peters, 86 j., Spaarnoogstraat. van der Aart, 68 j., Tempeliersstraat. Wiinands, 60 j„ Dusartstraat. ONDERTROUWD: 27 aug. B. van der 'lorst en W. M. P. H. Kelder; J. J. Keijzer en H. Karreman. GEHUWD: 27 aug. M. T. Meijer en A. Doekes; J. N. de Goede en W. G Jansen; L. Terol en A. W. Vermeulen; J. Claij en M van der Meer; L. L. F. van Wolfen en X. M. van Leuven. afdelingen bevinden. Een brede trap leidt naar de bovenverdieping met een grote fraai uitgevoerde hal, die tevens als wachtruimte kan dienst doen voor bezoe kers van de directie. De directiekamer bevindt zich namelijk terzijde van deze hal. Verder zijn op de eerste verdieping de afdelingen voor de loonadministratie en de hoofdboekhouding. Aan de achterzijde van het gelijkvloer se gedeelte ligt een groot terras, dat te vens het dak vormt van negen boxen, waarin achttien autobussen geplaatst kun nen worden. Voor het gebouw is een rui me parkeerplaats. De voorgevel van het in strakke lijnen opgetrokken gebouw be staat voor het grootste gedeelte uit glas. De ramen bevinden zich tussen alumi- niumkolommen en kunnen niet worden ge opend. Een vernuftig luchtcirculatiesys- teem zorgt voor frisse en op temperatuur gebrachte lucht. De inrichting van het ge bouw is geheel modern gehouden. Iedere afdeling heeft haar eigen kleur stoelbekle- ding. De hoofdingang tenslotte wordt be kroond met een strakke luifel. Het gebouw is een waardige huisvesting voor het bedrijf, dat in 1923 begon met een 20 kilometer lange buslijn van Rijnsaters- woude naar Leiden en dat thans een om vangrijk vervoersgebied bedient met een net, dat 501 kilometer omvat, waarbij per dag ongeveer 50.000 passagiers worden vervoerd. Het door de Aerdenhoutse architect J. Brouwer ontworpen hoofdgebouiv van Maarse en Kroon n.v. in Alkmaar. Advertentie I* Wi] bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. 75 Telefoon 21550 Een drieënveertigjarige arts van de Klei ne Houtweg te Haarlem was donderdag middag om kwart over vier bezig in zijn op de eerste verdieping ingericht labora torium uit een literfles ether over te gooien in een klein flesje. Hij morste en kele druppels die in aanraking kwamen met een gasvlammetje, waarna begin van brand ontstond. De arts heeft het vuur geblust. Enkele muren werden geblakerd. De brandweer werd gewaarschuwd, maar behoefde niet op te treden. I-Iet bestuur van de Stichting „Haarlem- Noord" deelt mee, dat het lichtfeest in het Noordersportpark te Haarlem, dat. morgen avond zou worden gehouden, door om standigheden tot nader order is uitgesteld. De commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd in Haarlem, Bloemen daal en Heemstede heeft voor het seizoen 1959-1960 een aantrekkelijk programma samengesteld, dat tal van bijzondere evene menten omvat, uitgewerkt door de secties toneel en ballet, muziek, beeldende kun sten en filmische vorming. Op het gebied van toneel en ballet wordt onder meer gepoogd een matinee voor de rijpere schooljeugd te geven, tijdens welke de Nederlandse Comedie een opvoering zal geven van het toneelstuk „De twaalf ge zworenen" van Reginald Rose. Dit ge schiedt in samenwerking met de commissie filmische vorming, die de filmversie „Twelve angry men" zal doen vertonen. Voorts hoopt men op 16 december het „Théatre Comique de Paris" te ontvangen met een Franse pantomimevoorstelling. Tevens wordt in het eerste kwartaal van het nieuwe schooljaar weer een cursus toneelregie voor docenten gegeven. De subcommissie filmische vorming be oogt naast „Twelve angry men" te ver tonen de Spaanse film „Mi Tio Jacinto" en de Franse rolprenten „Crin blanche" en „Le ballon rouge". Tevens bestaan plan nen om voor de docenten een cursus in filmwaardering te geven, die zal worden gehouden in het tweede kwartaal van het schooljaar. Bij de beeldende kunsten ziet men een aantal oude bekenden terug, zoals bijvoor beeld „Het papieren museum", een ver zameling van kleurenreprodukties, die is bijeengebracht met het doel een beter begrip bij te brengen voor de moderne kunst, aanvangend bij het impressionisme. De circulerende schooltentoonstellingen worden thans gevormd door verzamelin gen van gekleurde reprodukties naar Per zische miniaturen, de mozaïeken van Ra venna, Russische ikonen en de fresco's van Masaccio uit de Brancaccikapel in Floren ce. Voorts staat ter beschikking een col lectie diapositieven voor kleinbeeldprojec- tie naar oude en moderne kunst, waaron der een omvangrijke collectie van het Frans Halsmusem. Tevens zullen rond leidingen worden gehouden in het Frans Halsmuseum, het Teyler museum en het Bisschoppelijk museum. Als de belangstel ling groot genoeg is, zal voor docenten wederom een gecombineerde museumcur sus worden gegeven met inleidingen door de directeur van het. Frans Halsmuseum en de conservatoren van het Teylers- en het Bisschoppelijk museum. Op het gebied van de muziek zullen weer enige concerten van het Noordhol- dands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam worden gegeven, waar bij naast meesterwerken uit het verleden, ook eigentijdse muziek zal worden ge geven. Deze concerten hebben plaats op de HBC houdt zondag op het sportpark aan de Cruquiusweg voor de dertiende maal het Kemphaan-toernooi voor de jeugd. In de jaren 1957 en 1958 werd RKAFC win naar, zodat bij een eventuele nieuwe Alk- maarse zege de beker voor goed naar Alkmaar verhuist. Ditmaal nemen deel in poule I: VDO, ADO, Quick Steps, HBC en Onze Gezellen; in poule II: RKVVZ, Rood Wit A, RKAFC, Wilskracht en Lisse. De finales zullen ongeveer om vier uur beginnen. vrijdagen 9 oktober, 13 november, 22 januari en 11 maart. Het eerste program ma zal zijn gewijd aan de ontwikkeling van de dans in de loop der eeuwen en omvat werken van J. S. Bach, G. F. Han del, W. A. Mozart, C. M. von Weber, Joh. Wagenaar, Cl. Debussy, I. Strawinsky en een bewerking van J. Röntgen. Ook dit jaar zullen de stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee ieder twee instructieve orgelconcerten geven. Deze concerten hebben plaats in het concertge bouw op de donderdagen 29 oktober en 5 november door Piet Kee en op 14 en 21 januari door Albert de Klerk. Tenslotte zullen dit jaar weer concerten in de school worden gegeven. De „streetparade", die de Haarlemse Jazzclub morgenmiddag ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan houdt, begint om drie uur bij „Dreefzicht". Drie or kesten de Dutch Swing College Band, de Beal Street Seven en het huisorkest de Midgettown Jazzband nemen aan deze optocht in oude auto's deel. De route is als volgt: Dreefzicht, Dreef. Houtplein, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jans straat, Parklaan, Kruisstraat, Barteljo- risstraat, Riviervismarkt, Turfmarkt. Daar vaart om kwart over vier een ple- zierschip af voor de „riverboatcruise". Gasten aan boord Zijn de orkesten Wan derers, William P. J. Swingcombo, Rob Hoekekwartet en vermoedelijk leden van het trio Pirn Jacobs, en de Diamonds. Het schip vertrekt van de Turfmarkt en gaat over het Spaarne naar de sluis in Spaarn- dam en vandaag door het Noordzeeka naal naar Amsterdam, waar de boot on geveer om half acht zal aanleggen aan steiger twee achter het Centraal Station. Het plan is een eindje het Merwedeka- naal op te varen en tevens Zaandam aan te doen. De terugreis gaat. via Noordzee kanaal. Spaarne en Mooie Nel. Voor twaalf uur zal het schip weer in de Haarlemse wateren terug zijn, waar ergens zal worden aangelegd en het feest zal worden voortge zet, zolang de stemming erin blijft. Op zaterdag 5 september geeft de Haag se Comedie in de stadsschouwburg in Haarlem een voorstelling van „Wie geeft de bruid weg" van Samuel Taylor en C. O. Skinner, onder regie van Paul Steenber- gen en in de vertaling van Cees Laseur. Me dewerkenden aan het stuk zijn Myra Ward. Ineke Brinkman, Paul Steenbergen, Gijs- bert Tersteeg, Frans van de Lingen, Coen Flink en Bas ten Batenburg. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier is op het Kennemerplein te Haarlem een vat met drukinkt van een Haarlemse drukkerij van een vrachtauto gevallen. De inkt verspreidde zich over het plein. Later verscheen personeel van de druk kerij om het wegdek schoon te maken. Tijdens de door haar georganiseerde va- kantiespelen heeft de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Haarlem-Noord een voetbaltoernooi gehouden waaraan is deelgenomen door de speeltuinen „Hof van Eden," „Noordervreugd," „Elba" en „Het Vondelkwartier". Nadat de ploeg van „Het Vondelkwar tier" aanvankelijk regelrecht op de eind zege scheen af te stevenen kwam „Hof van Eden" gisteravond met een verrassende overwinning op de favorieten voor de dag. Hierdoor eindigden beide speeltuinen met elk vijf overwinningen gelijk. Vanavond om zeven uur wordt op de tuin van „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg de beslisingswedstrijd ge speeld. Na afoop van deze finale -krijgen alle deelnemers aan de straatvoetbalcom petitie en het voetbaltoernooi in het club huis een gezellige avond aangeboden. Ver toond zullen o.a. worden de Voetbalfilms Engeland—FIFA-elftal en Frankrijk—Ne derland. Tevens zullen de prijzen aan de aanvoerders worden uitgereikt. Een vrachtauto met oplegger, geladen met totaal 35 ton straatstenen, is heden morgen, doordat de remmen weigerden, op de Plaszoom te Rotterdam tegen de achterkant van een autobus ^gebotst. De bus, die met een gezelschap van vijftien personen op weg was naar Walcheren, werd aan de achterzijde ingedrukt. Ge lukkig zaten alle passagiers voorin, zodat niemand gewond werd. Zij zijn met taxi's naar Rotterdam gebracht en hebben van daar uit met een andere bus de reis naar Walcheren voortgezet. De vrachtauto werd aan de voorzijde beschadigd. Van de vier personen, allen uit Lobith, die in de cabine zaten, werd een 16-jarige jongen gewond. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft een kort geding gediend, dat een Amsterdams schildersbedrijf te gen zeven bij deze firma in dienst zijnde schilders had aanhangig gemaakt. De schilders waren wegens een loongesc'nil vo rige week dinsdag in staking gegaan. De firma eiste nu dat de schilders op straffe van een dwangsom van 100 per dag ter stond hun werk zouden hervatten. Mr. J. M. Hoofien, advocaat van het schildersbedrijf, zei dat de schilders zijn aangenomen op de voorwaarden van de c.a.o.-1958 volgens welke als loon niet meer dan 113 per geschilderde woning mag worden uitbetaald. Dit loon is echter bij zijn cliënt opgevoerd tot 178,40 per wo ning, hetgeen een overtreding betekent van de c.a.o. en het bedrijf reeds een boete van 5000 heeft gekost. De betrokken schilders verlangen nu 190 per woning en bovendien zaterdags vrij. Het schilders bedrijf heeft zeer veel werk en dreigt dooi deze staking in een impasse te geraken, daar de woningen op tijd moeten worden afgelë'vërd. Als woordvoerder van de schilders trad op de heer A. Korlaar, vakbondsbestuurs lid van de E.v.c. „De firma beroept zich op de arbeidsovereenkomst," zei hij. „maai de achtergrond van het conflict ligt juist in de niet-naleving van de bestaande over eenkomst. De schilders moeten herstel werkzaamheden verrichten aan deuren, die reeds geplamuurd van de fabriek ko men maar die door bijschaven later wor den beschadigd. Voor dit extra plamuur- werk verlangen de schilders een beloning. De firma weigert deze te betalen." Ruim drie dagen was men volgens de heer Korlaar bezig geweest met pogingen om tot overeenstemming te komen. De schilders hebben dus niet direct het werk neergelegd, maar de staking zal doorgaan indien aan hun eisen niet tegemoet zal wor den gekomen, aldus de E.V.C.-bestuurder. Volgens de eigenaar van het bedrijf is het al jaren in het schildersbedrijf op loon- gebied een chaos. „We worden gedwongen aan de eisen van de schilders toe te geven. Wij krijgen van het bedrijfschap onze ta rieven op. Daar moeten wij aan vasthou den. Dit is echter niet mogelijk omdat bij elk nieuw werk andere eisen worden ge steld. Nu heeft de E.V.C. in Amsterdam al le patroons gekneveld. Ik ben de enige mijl paal die nog in de weg staat. Als deze on dersteboven gelopen is dan is er voor de he ren geen rem meer. Ik betaal al veel meer dan is toegestaan. Ik betaal tot in het on eindige. De ene keer is het een deur en dan zijn het de kozijnen. Er is altijd wel een re den om mij aan te vallen. We zijn nu geko men op 178, maar ze moeten 185. Da) wordt afgedwongen. Nu kan ik niet verder Ik sta met mijn rug tegen de muur. Het be drijfschap zegt: „handhaaf uw tarieven, anders krijgt u boete". Op het ogenblik ben ik de enige in deze grote strijd die te gen deze terreur stelling neemt". Na deze hartekreet van de schilderspa troon bepaalde de president de uitspraak op 3 september. Advertentie De Oranjefeesten die zaterdag in Vijf huizen worden gehouden zullen in de avonduren een speciaal tintje krijgen dooi de huldiging van de wielrenner Henk Buis. Het succes dat deze Vijfhuizense stayer twee weken geleden tijdens de wereld kampioenschappen wielrennen in het Olympisch Stadion heeft behaald is voor de Oranjevereniging Vijfhuizen aanleiding om Henk Buis op een bescheiden maar daarom niet minder hartelijke wijze te huldigen. De huldiging zal plaatshebben na afloop van de Ronde van Vijfhuizen, die om zeven uur begint. Plaats van hul diging: het feestterrein aan de Spiering weg tegenover het postkantoor. PEKING (Reuter/AFP) De lei ders van communistisch China hebben verslag uitgebracht over de resultaten, die China in het afgelopen jaar en in de eerste helft van het lopende jaar op economisch gebied heeft bereikt. Hieruit blijkt, dat de „sprong voor waarts" van de Chinese economie veel minder groot is geweest dat de al te geestdriftige statistici oorspronkelijk hadden gemeld. Tevens werd toe gegeven, dat de resultaten, die zij voor 1959 ten doel hadden gesteld, veel te hoog waren gegrepen. Het produktie- doel zowel voor de industrie als voor de landbouw is voor dit jaar aanzien lijk verlaagd. Na de trotse propagandafanfares waar mede de resultaten van 1958 werden be jubeld, moet het voor de Chinese leiders een bittere pil zijn geweest toe te geven, dat een groot gedeelte van de beweerde successen alleen op papier heeft be staan, zo wordt door waarnemers opge merkt. Na deze pil te hebben geslikt zien de Chinese leiders thans echter de toe komst op een realistischer basis tegemoet waardoor zij beter in staat zijn orde te brengen in de volkshuishouding, die de last te dragen heeft van het gecombineer de effect der hoge produktiedoelen en van overstromingen en een droogte, zoals het land in verscheidene jaren niet heeft gekend. Het centrale comité van de Chinese com munistische partij zette vandaag in een communiqué de feitelijke stand van zaken uiteen na een bijeenkomst, gehouden on der leiding van Mao Tse Toeng. In dit communiqué wordt om te beginnen onder streept, dat er in de eerste helft van 1959 nieuwe economische overwinningen zijn behaald, maar dat ondanks deze succes sen het Centrale Comité de produktiedoe len voor het jaar 1959 aanzienlijk verlaagd heeft. Op het gebied van de landbouw wordt deze „aanpassing" gemotiveerd door het feit, dat de cijfers inzake de oogst van 1959 gebaseerd zijn op de resultaten van het vorige jaar, die evenwel te hoog blijken te zijn. De graanoogst van 1958 blijkt slechts 250 miljoen ton te hebben bedragen in plaats van de 375 miljoen ton, zoals Tsjoe en Lai in april in zijn rap port aan het parlement had medegedeeld. De katoenoogst is in werkelijkheid 2,1 miljoen ton en niet 3,3 miljoen ton, zoals oorspronkelijk bekend was gemaakt. Nu de produktie van 1958 kleiner blijkt te zijn dan was aangenomen, is het produktiedoel voor granen voor het jaar 1959 verlaagd van 525 miljoen tot 275 miljoen ton en dat voor katoen van 5 miljoen ton tot 2,1 mil joen ton. Ook in industrie De „aanpassingen" zijn niet minder be langrijk op industrieel gebied. De produk tie van staal zal dit jaar 12 miljoen ton moeten bedragen en niet 18 miljoen ton, zoals aanvankelijk ten doel was gesteld. Voorts is het produktiedoel voor kolen verlaagd van 380 miljoen ton tot 335 mil joen ton. De produktie van staal doormiddel van „plaatselijke en eenvoudige methoden" zal voortaan door de plaatselijke autori teiten in overeenstemming met de plaat selijke omstandigheden worden bepaald. AFP verneemt in dit verband, dat de produktie van staal in kleine dorpsonder nemingen, die weinig rendabel werd ge oordeeld en die talrijke arbeidskrachten van hun eigenlijke taak afhield, sedert het begin van het jaar grotendeels is opge geven. In de resolutie wordt toegegeven, dat meer dan 3 miljoen ton ijzer en staal, op deze wijze vervaardigd, van slechte kwaliteit was. Wat de landbouw betreft wordt in het communiqué medegedeeld, dat dit jaar de gemiddelde opbrengst van de zomeroogsten van alle gewassen gro ter is dan verleden jaar. Een tijdlang is er een tamelijk groot tekort geweest aan bepaalde produkten. Dit kwam. doordat de koopkracht van het volk sneller steeg dan het volume van de kleinhandelsverko pen Er is thans evenwel een verbetering in de voorziening ingetreden. Ondanks de noodzaak tot verlaging van de produktiedoelen voor 1959 wordt in het communiqué van het Centrale Comité der ROME (UPI) Het christen-democra tisch parlementslid Renato Quintieri heeft een wetsontwerp ingediend tegen onge wenste activiteit van nozems en „tegen het maken van reclame voor de eigen persoon met onoirbare middelen". Artikel 1, ge richt tegen de nozems, bepaalt dat perso nen onder de 25, die zich misdragen als gevolg van arrogantie, die er op gericht is de aandacht te trekken, als sociaal gevaarlijk worden beschouwd. Zij zou den onderworpen worden aan een aan tal restricties en het recht verbeuren op uitstel van militaire dienst. Aan de Ita liaanse studenten wordt zulk uitstel ge woonlijk verleend, opdat zij hun studie kunnen voltooien. „Het lijkt nuttig, dat zij, die hun studie veronachtzamen, ten einde onwettig hun lichaamskracht en twijfelachtige moed te etaleren, gelegen heid krijgen hun kwaliteiten te tonen bij het voldoen aan hun militaire verplichtin gen. Uitstel van dienst is in zulke gevallen volkomen ongerechtvaardigd", zegt Quin tieri in een rapport, dat zijn ontwerp van wet begeleidt. Artikel 2 van het wetsontwerp van Quintieri is gericht tegen hen die hun toe vlucht nemen tot smaad of zelfbeschuldi ging of het verzinnen van een misdaad, om de aandacht te trekken. OSLO (UPI) Bereden politie heeft woensdagavond laat moeten ingrijpen bij de verkiezing van de Noorse rock'n'roll- kampioen in het Jordalstadion. Twintig agenten te paard, geassisteerd door een honderdtal ordebewaarders van het sta dion, leverden verscheidene uren strijd tegen de zevenduizend jongens en meisjes die in verhitte staat uit het stadion waren gekomen. Er werd met flessen gegooid en in houten tribunes werd de brand ge stoken. communistische partij gezegd, dat het volkomen mogelijk zal zijn, dat aan het einde van dit jaar de hoofddoelen voor de produktie van de voornaamste industriële en agrarische sectoren wordt bereikt, wel ke onder het lopende vijfjarenplan in 1962, het laatste jaar van dit plan, zouden moe ten worden verwezenlijkt. Wat de volkscommunes op het platte land betreft deelt het communiqué mede, dat deze thans stevig geworteld zijn en hun voordelen steeds duidelijker tonen. Verder laat het communiqué zich nogal voorzichtig uit over de volkscommunes. Er wordt voorts slechts gesproken van het beginsel van „elk naar zijn werk" en niet van „elk naar zijn behoeften". Er wordt geen gewag meer gemaakt van de stedelijke communes, die overigens reeds zijn opgeheven. Plet voornaamste gevaar voor het bereiken van een nieuwe sprong vooruit „in het lopende jaar ligt volgens het communiqué in de groei van „rechts- opportunistische denkbeelden onder som mige kaders". In het communiqué wordt ten slotte verklaard, dat China de pogingen, die de Sovjet-Unie op de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken te Genè- ve in het werk heeft gesteld, ten volle steunt. De wederzijdse bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjev worden in het communiqué toegejuicht. Volgens waarnemers ziet het ernaar uit, dat de herziening van het produktiedoel van China een compromis-overwinning is voor de gematigde school, die „kijk voor je springt" als leuze heeft. Sommige waarnemers menen, dat het communi qué van de communistische partij aanwij zigen geeft over het bestaan van ernstige meningsverschillen binnen de partij inza ke het tempo van China's economische ontwikkeling en de instelling der volks communes. Het Russische blad „Sowjetskaja Rossia" heeft onder de titel „Als de militaire uit gaven hoog zijn en de dijken laag" een ar tikel van de commentator Grigorowitsj ge publiceerd. waarin critiek wordt geleverd op de Nederlandse regering. Volgens Grigorowitsj heeft de Neder landse regering „achter de rug van het parlement om en eigenlijk in het geheim" een overeenkomst met de Verenigde Sta ten gesloten over de levering van kern wapens aan de Nederlandse strijdkrach ten. ..Deze daad kan zeer vergaande ge volgen hebben voor Nederland. Zij kan dat dichtbevolkte land blootstellen aan een dodelijk gevaar. Een dergelijke daad van de Nederlandse regering is des te schandelijker, omdat zij werd gesteld nu de denkbeelden van een vreedzaam naast elkaar bestaan de plannen voo- de koude oorlog steeds meer beginnen te ver dringen", aldus Grigorowitsj. „Juist nu de gehele wereld ongeduldig en vol hoop uitziet naar de besprekingen tussen de leiders van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, begint", aldus het artikel, „de Nederlandse regering met de praktische uitvoering van plannen die ten doel hebben het land te maken tot een basis voor buitenlandse kernraketten". „Het kleine Nederland heeft een lange en ingewikkelde geschiedenis. In het ver leden is Nederland", aldus Grigorowitsj, „een sterke zee- en een grote handels- mogendheid geweest. De vernietigende oorlogen hebben Nederland tenslotte tot een klein land gemaakt, dat alleen nog maar een paar oude monumenten en ge schiedenisboeken heeft om het aan zijn grootheid in het verleden te herinneren. De nnlitiek van de koude oorlog en de be wapeningswedloop hebben Nederland ge bracht tot de niet-beniidenswaardige po sitie van zijtak van de Benelux. Wat gaat er nu gebeuren? Welke weg zullen de Nederlanders nu gaan volgen? De gewone Nederlanders denken steeds ernstiger na over deze vraag", aldus Grigorowitsj. De Russische critiek heeft kennelijk be trekking op de Amerikaans-Nederlandse overeenkomst van 6 mei 1959, die, naar mini.ster-nresident De Quay op 7 juli in de Tweede Kamer in antwoord op een interpellatie van de heer Bakker (CPN) verklaarde, een uitvoeringsovereenkomst is van een reeds in 1950 gesloten Neder lands-Amerikaans verdrag. Minister-pre sident De Quay zei, dat goedkeuring door de Staten-Generaal niet vereist was om dat het om een uitvoeringsovereenkomst ging. MOSKOU (UPI) De dirigent van het Philharmonisch Orkest van New York, Leonard Bernstein, is zeer verontwaar digd over een artikel in „Sovjetcultuur", naar aanleiding van een door hem op dinsdag geleid concert in Moskou. Bern stein betitelde de critiek in het orgaan van het Russische ministerie van Cultuur als „onvergeeflijk leugenachtig" en „van bij zonder slechte smaak." In de beschouwing werd critiek geleverd op de geïmproviseerde uitleg van Bern stein bij een moderne compositie van Charles Ives en zijn discussie van Igor Strawinsky's werk. Volgens dit artikel zou het auditorium het stuk van Ives geen tweede keer hebben willen horen, maar speelde Bernstein het niettemin nog eens. Bernstein, die hiervan hoorde tijdens een ontvangst op de Amerikaanse ambas sade op donderdagavond, zei dat de cri tiek „een inbreuk op de wellevendheid" was. „Ik zou liever sterven dan welk stuk ook herhalen." aldus Bernstein. De her haling van het werk van Charles Ives werd gevraagd door het publiek. Ik was hierover verbaasd maar het ritmisch ge klap betekende „encore". In mijn beste Russisch vi-oeg ik toen of ze het nog eens wilde horen en toen ze me met geroep antwoordden, „speelde ik het opnieuw", besloot Bernstein. Sportpark gesloten. In verband met de begrafenis van de heer A. van der Aart, zal zaterdag het Van der Aart-sportpark in Haarlem-Noord de gehele dag gesloten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5