India zendt paratroepen naar zijn bedreigde grensgebied Eisenhower uit Schotland terug in Londen Parijs bereidt zich voor op Eisenhowers komst OPEN DAKEN HET WEER Lottgering Antwoord van Peking op protest van Nehroe: Chinees gebied Besprekingen met Macmillan zullen het gehele weekeinde voortduren De verzoener De Gaulle zou de „pacificatie" van Algerije niet willen opgeven M MORRIS beforeijouêuif! Recordtijd van vanmorgen 8 min. en 9 sec. Zeer veel zon-zondagen Aanhoudend koel Aan het strand Het woord is aan Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 J. Doeksen Sr. overleden „TER CLEEFF Dam tot Dam-race In de krant van heden: Nauwelaerts de Agé 74e JAARGANG No 43 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 195 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I I "X Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I £1 1 I I Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f J C J I 1 111 li 1 1 C J 11 JS I C J fLJ Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Ja A JL AA hs0 A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, L n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW DELHI (AFP) Commu. nistisch China heeft de eis van India, dat Chinese militairen de grensposten Kazimani, Limeking en Longjoe ont ruimen, van de hand gewezen met het argument, dat het betrokken gebied deel uitmaakt van China. Dit is vrij dag officiëel te New Delhi bekend gemaakt. De Chinezen hebben deze posten woensdag bezet. De Indische regering heeft vrijdagmiddag val schermtroepen naar Limeking om de Chinese troepen terug te drijven. India heeft het gehele gebied langs de noordoostgrens, waar de Chinese commu nisten op Indisch gebied zijn doorgedron gen, onder militair gezag gesteld, zo heeft premier Nehroe vrijdag in het parlement meegedeeld. Volgens gezaghebbende kringen te New Delhi hebben Chinese troepen de post' Longjoe in het gebied van Soebansiri be zet, nadat 38 man van de Indische bezet ting zich had teruggetrokken naar de 30 km. zuidelijker gelegen post Limeking, die later ook door de Chinezen werd veroverd. Nehroe zei, dat zijn regering bij Peking had geprotesteerd en de waarschuwing had laten horen, dat elke aanval op de staten Bhoetan en Sikkim in de Himalaja als agressie tegen India zal worden be schouwd. Hij zei dat de Chinezen India er van hadden beticht, dat zijn troepen samenwerkten met de opstandelingen in Tibet. Dit had de Indische regering ont kend. Volgens Nehroe moest men kleine grensincidenten door onderhandelingen regelen. Deze keer ging het echter om ..grote stukken Indisch grondgebied, die de Chinezen op kaarten als hun gebied heb ben aangegeven". De premier wilde ech ter niet aannemen, dat de incidenten een inleiding vormden tot iets ernstigers. Hij deelde mee, dat dinsdag twee- tot driehonderd Chinezen het gebied van Soe bansiri waren binnengetrokken. Eerst be schoten zij een Indische wachtpost te Mi- gyitin, waar zij twaalf man gevangen na men. Acht man wist echter te ontsnap- oen naar Longjoe, welke post later ook door de Chinezen werd bezet. Daarop volg de de bezetting van Limeking. SHILLONG (UPI) Verscheidene dui zenden Chinese soldaten zijn samenge trokken langs de noordelijke grens van de Indische grensstaten Bhoetan en Nepal, zo is in Shillong vernomen. „Statesman", een Indisch dagblad in Brits bezit, zegt, dat die troepen posities hebben gekozen op bergpassen. Het bericht is bevestigd door het dagblad Amrita Bazar Patrika. Vol gens dit blad vinden verscheidene botsin gen plaats tussen de Chinese troepen en de Indische grenspolitie. De verklaring van (Van onze weerkundige medewerker Van de zestien zondagen die wij na Hemelvaartsdag (begin mei) hebben gehad, waren er slechts drie waarop enige regen viel. Over het algemeen was de neerslag ook nog van weinig betekenis, zodat wij ook in dit opzicht een bijzondere zomer hebben. In de zomer van 1954 kwam het voor dat het op 13 opeenvolgende zondagen regende. Ook deze week begon zonnig en zomers, maar doordat de hogedrukgebieden zich meer in de omgeving van Schotland gingen ophouden, draaide de wind naar noordwest. Nu heeft het zeewater wel een temperatuur van ongeveer 20 graden C., hetgeen na 1947 niet meer is voorgekomen, maar toch is de via het zeewater'aange voerde lucht koel. Een kleine storing, die vrijdag snel naar Denemarken trok, ver oorzaakte vooral in het noorden enkele buien. Een nieuw hogedrukgebied trekt bij Schotland de Noordzee op en zal opnieuw vrij zonnig weer brengen en afnemende wind. Wanneer wij bedenken dat de laatste week van augustus gemiddeld de natste van de zomer is, dan kunnen wij dit keer niet anders opmerken dan dat ook de oogstmaand zich- voorbeeldig gedraagt. De korenoogst in ons land is na 1911 niet meer zo vroeg binnengehaald als dit jaar. Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend koel met verander lijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag vrij koel strandweer met kans op een regenbui, doch ook pe rioden met zonneschijn. Vrij sterke wind uit westelijke richtingen. Tem peratuur omstreeks 18 gr. C. Zee water helder, vrij sterke branding temperatuur 18 gr. C. Laagwater om half negen des mor gens, hoog water om half twee des middags. Strand berijdbaar van hal! vijf tot 11 uur. MAANDAG. Laagwater om hall tien, hoogwater om 2 uur. Strand voor fietsen berijdbaar tussen half zes en twaalf uur. Nehroe, dat het gebied onder militair ge zag wordt gesteld betekent vermoedelijk dat deze grenspolitie thans wordt vervan gen door het leger. Het dagblad Hindustan Standard meldt, dat Chinese troepen op verscheidene punten getracht hebben in gebied van India te infiltreren. Volgens dit blad zijn alle Chinese soldaten uitge rust met moderne wapens. „De situatie begint snel explosief te worden", meldt de correspondent van de Hindustan Standard rapporten citerend, die ontvangen zijn te Jorhat Assam, de luchtbasis van India, die zich het dichtst bevindt bij de gebieden, waar de Chinezen hun agressie uitvoeren. Communistisch China bestrijdt de geldig heid van de Macmahon-grens, die een hal ve eeuw geleden tussen India en China is opgericht, toen India nog onder Brits ge zag stond. De grens is niet gemarkeerd en onlangs heeft Peking kaarten uitgegeven, waarop grote delen van India als Chinees territoir worden aangeduid. Premier Dorji van Bhoetan heeft vrij dag te Calcutta, op doorreis naar New Delhi, verklaard bijzonder ingenomen te zijn met de „tijdig gegeven verzekerin gen" van Nehroe voor de bescherming van Bhoetan. „Bhoetan is wel geen In disch protectoraat en heeft ook geen ge meenschappelijke verdedigingsregeling met India, maar wij beschikken nu een maal niet over de middelen om zelf een grootscheepse aanval af te slaan". Roofzuchtige vijand WASHINGTON (UP) Veel voor aanstaande Amerikaanse politici zien de communistisch Chinese aanvallen op In disch grondgebied als onderdeel van een grootscheeps plan van de communisten om aan de vooravond van de ontmoeting Eisenhower-Kroesjtsjev op verschillende plaatsen onrust te doen ontstaan. De „New York Times" hoopt, dat het nu ten langen leste mogelijk zal zijn som mige twijfelaars ervan te overtuigen dat „China nog steeds de roofzuchtige vijand van alle vrije landen binnen het bereik van zijn klauwen is". Ook dit blad acht het uitbreken van een oorlog op grote schaal niet waarschijnlijk en meent, dat Peking liever rustig door zal blijven gaan met „knabbelen aan de buitenposten van de vrijheid". (Van onze correspondent in Londen Vandaag wordt het ernst. President Eisenhower vloog al vroeg naar Che quers, het officiële landgoed van minis ter-president Macmillan. De besprekin- fen over brandende vraagstukken zullen aar het hele weekeinde voortduren. Er zal aan worden deelgenomen door de beide ministers van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en Herter, die vrijdag al een voorbespreking hebben gehouden, met name over de kernproeven en de ontwapening. Zondagochtend zullen Eisenhower en Macmillan de dienst bij wonen in Ellesborough Church in de nabijheid van Chequers, waar Macmil lan de bijbeltekst, die het onderwerp dei- predikatie vormt, zal voorlezen. Eisenhower zal dit weekeinde op Che quers een boom planten ter herdenking van zijn verblijf in Groot-Brittannië. Het is een boom van een soort, die enkele ja ren geleden in de Chinese provincie Hoe- pei is ontdekt. Zaden van de boom zijn naar de Verenigde Staten gebracht door een Amerikaanse expeditie. De boom zou duizend jaar nodig hebben om tot volle wasdom te komen, zo meldt Reuter. Maandag wordt de meest spectaculaire dag van het programma. De president zal dan eerst een bezoek brengen aan de Ame rikaanse herdenkingskapel in de St. Paul's kathedraal in Londen, 's Avonds volgt voor de televisie een praatje bij de haard van de premier en de president tezamen, ge volgd door een banket in 10 Downingstreet waar hoogstwaarschijnlijk drie vroegere Britse premiers mede zullen aanzitten, na melijk Sir Winston Churchill, die speciaal overkomt uit Nice, Sir Anthony Eden en Lord Attlee. De leider van de oppositie, Hugh Gaitskell, en de socialistische „scha- duwminister" van buitenlandse zaken Aneurin Bevan kunnen niet komen, om dat zij vandaag naar de Sovjet-Unie vlie gen. Gisteren lunchte Gaitskell met mi nister Herter. die hij nog niet had ont moet. De journalisten hopen vurig, dat de president nog tijd zal vinden voor een persconferentie, zoals hij ook in Bonn ge daan heeft. Formaliteit is iets dat slecht past bij de spontane persoonlijkheid van Eisenhower. Vandaar dat hij gisteren in zijn element was. toen '->ij 24 uur vrijaf kon nemen en verpozing zoeken in de romantische om geving van het Schotse kasteel Balmoral, als gast van de koninklijke familie. De be groeting door koningin Elizabeth, die de president naar de ingang van het kasteel was tegemoet gereden, was uitermate har telijk. Het was de eerste maal dat een Amerikaanse president een voet zette in Schotland, een feit dat de nationalistische Schotten met geestdrift vervulde. Dat zich tussen de president en de Brit se koninklijke familie in de loop der jaren een hechte, intieme vriendschap heeft ont wikkeld. bleek ook uit het feit dat de pre sident vertrouwelijk zijn arm om de ko ningin sloeg, toen zij, samen met prins Philip en prinses Margaret, naar het kas teel reden. Na de lunch, waarbij ook de hertog en de hertogin van Gloucester en hun kinderen aanwezig waren, liet ko ningin Elizabeth in haar auto, die zij zelf bestuurde, de president en diens zoon het Lndgoed zien. Later hadden zij een pick nick in een zomerhuis aan de oever van een meer. Er werd ook een bezoek ge bracht aan de koningin-moeder, die in de omgeving een huis heeft en die in de avond aanzat aan het intieme familiediner, dat ter ere var president Eisenhower op Bal moral werd aangericht. De huisvrouwen van Dyce, het dorp bij Casanova: Zonder vrouw kan ik na.uwelijks leven en met een vrouw nog minder. het vliegveld waar Eisenhower aankwam, deden goede zaken. Doordat er geen publieke telefooncel op het vliegveld is, waren de journalisten aangewezen op particuliere telefoons. De huisvrouwen stelden hun telefoon beschik baar voor de meest biedende. Het resul taat hiervan was dat iedere telefoonabon nee ten minste honderd gulden verdien de, zo meldt A.F.P. Het is nog niet zeker of Eisenhower na zijn gesprek met president De Gaulle in Parijs opnieuw naar Groot-Brittannië zal komen. Als het Amerikaanse Congres volgende week op reces gaat mag Eisen hower niet in Washington ontbreken Wordt het reces echter een week uitgesteld dan zal de president vermoedelijk nog en kele dagen doorbrengen in het Schotse kasteel Culzean in Ayrshire, waar de Schotten hem kort na de oorlog voor le venslang een suite ten gebruik hebben aan geboden. Eisenhower zal dan waarschijn lijk gelegenheid hebben met Macmillan van gedachten te wisselen over zijn er varingen met De Gaulle. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOHAIR DAMESVESTEN ƒ39.75 Advertentie N.V. Carrosseriefabr. Chrisfiaanse Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 (Van onze correspondent in Parijs) De president van de Parijse gemeente raad of wel de burgemeester, en de beide prefecten van politie en van het departe ment van de Seine hebben een gezamenlijke oproep tot de bevolking van de Franse hoofdstad gericht, waarin iedereen wordt verzocht bij de komst van president Eisen hower volgende week, de vlag uit te steken en zich op straat te begeven. Een specia le uitnodiging hebben de Parijzenaars langs diezelfde weg gekregen om zich woensdagavond om half zeven bij het stad huis te bevinden, waar beide generaais- staatshoofden, Eisenhower en De Gaulle, zich dan in een korte redevoering tot de be volking zullen richten. Afgezien van dit appel van de hoge ge meentelijke autoriteiten van Parijs, lijkt men zich, afgaande op de dagbladen, op het ogenblik in Frankrijk overigens toch meer te interesseren voor de reis van De Gaulle in Algerije dan voor de verschillen- de etappes van Eisenhowers Europese tournee. De Gaulle gaat in Algerije na hoe ver het leger hem eventueel zou willen la ten gaan of volgen, indien hij binnenkort een poging deed met de Algerijnse rege ring in ballingschap onderhandelingen te openen over een bestandsovereenkomst of zelfs over het toekomstige statuut van het land. Op zijn inspectietocht, waarvan de etappes tot het laatst geheim worden ge houden, wordt De Gaulle alleen door een tweetal journalisten van het officiële Franse persagentschap en van de radio begeleid. De gesprekken met de officie ren van de verwijderde gevechtsposten. worden echter zonder getuigen gevoerd en het zijn dan ook maar enkele losse uit- 'atingen van het staatshoofd, die tot het oubliek vermogen door te sijpelen. De Gaulle zou de militaien de verzekering wbben gegeven, dat de „pacificatie" niet •al worden stopgezet. Tijdens een maal- ijd zou hij echter ook hebben geïnfor- neerd naar het verstandelijke peil der 'eidende Algerijnse nationalisten, waaruit lan weer de conclusie zou kunnen wor- len getrokken, dat De Gaulle wat meer wil weten over gesprekspartners met wie hij zich misschien binnen afzienbare tijd aan de conferentietafel zou moeten scharen. Intussen heeft premier Michel Debré de parlementaire leiders van zijn kamer meerderheid bij zich te eten gevraagd om met hen de weg, die verder gevolgd zou moeten worden, te verkennen. Ook aan deze lunch stond Algerije in het centrum van de politieke belangstelling. Na afloop van de maaltijd hebben de woordvoerders van de ultra-rechtse vleugel van de gaul listische U.N.R.-partij verklaard, dat De bré al hun ongerustheden en vrezen had weten weg te nemen. Een uitlating, waar mee bij de grote meerderheid van het pu bliek, vermoedelijk juist weer andere on gerustheden worden opgeroepen, want zo lang de extremisten zich zeker voelen van hun zaak, moet helaas betwijfeld wor den of de Algerijnse oorlog zich al naar zijn einde spoedt. In het ziekenhuis te Groningen is de heer J. Doeksen Sr. op 75-jarige leeftijd over leden. Hij was in 1909 een van de drie oprichters van de rederij Doeksen op Ter schelling. Tot 1954 was hij directeur en nadien commissaris Zijn broer Daan Doeksen is thans nog de enige in leven zijnde oprichter. Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 - Tel. 60985 - Haarlem Prinses Beatrix brengt een bezoek aan Friesland. In Joure stal zij de harten van alle Friezen toen zij een ritje over het concoursterrein maakte in een ruim tweehonderd jaar oude Friese sjees tijdens het daar gehouden con cours hippique. (Zie voorts pagina 9) De- Amsterdamse barkeeper Francois Denker heeft vanmorgen in de van Dam tot Dam-race het record van dokter Hot te uit Baarn, dal stond op 9 min. 21 sec. gebroken. Hij legde afstand Amsterdam- Zaandam af in 8 min. 9 sec. De snelheid van de heer Denker berust grotendeels op de gebruikmaking van een andere route. Hij vertrok van de Dam achterop een motor naar de Westhavenweg bij het DWS-terrein. waar de equipe aan de linkerkant van de spoorwegdijk op top snelheid kon voortrazen tot aan het Noord zeekanaal bij de Hembrug. Daar lag een speedboot gereed en aan de overzijde stond een tweede motor, die de heer Denker naai de Dam in Zaandam bracht, waar hij toch nog enkele seconden verloor doordat hij de finish te ver doorreed. Hij had veertien dagen lang getraind, doch had op geen enkele dag een tijd gemaakt die zo scherp stond als zijn recordtijd van vanochtend. Het is op de derde en laatste dag van de race wel duidelijk geworden dat niet de keuze van vervoermiddelen, maar de slimheid het beste aanvalswapen is. Van morgen om elf uur was nog'geen der deel nemers er in geslaagd de tien minuten- grens te doorbreken. Zelfs niet de post duif van hoteldirecteur J. F. Staal, die buiten mededinging meedeed, maar er 13 min. 40 sec. overdeed. Wel moet worden opgemerkt dat de duif minder tijd nodig had om van het standbeeld van Czaar Peter naar zijn duivehok te vliegen, dan de mensen nodig hadden om met de start kaart naar de Dam te lopen. Pag- Indisch-Chinees conflict 1 Weerrapporten1, 2 Van Dam tot Dam 1, 11 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 Van dag tot dag3 Taal-laria 3 Feuilleton 4 Kunst 4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Kerkelijk Leven 4 Film 9 Kerkdiensten 9 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Beurs 9 Filatelie 11 Sport19 13 t.rn. 16 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ. Advertentie SPORT- EN JIU JITSU-JUDO ACADEMIE nodigt u uit voor haar nieuw© cursussen. Overveen - Bloemendaalseweg 152 Telefoon 55256 President Eisenhower heeft de eerste dagen van zijn bezoek aan Europa niet te klagen gehad over gebrek aan geestdrift van „the man in the street". Zowel in Bonn als in Londen, en gisteren ook in Schotland, is hij begroet door uitbundig juichende menigten. Dat de Britten hem zo hartelijk hebben verwelkomd zal niemand verwonderen, want voor hen is Eisenhower niet alleen het hoofd van een zeer be vriende staat die in twee wereldoorlogen een enorme steun voor Groot-Brittannië is geweest, maar bovendien de gewezen op perbevelhebber die van hun land uit de geallieerde strijdmachten tot de overwin ning heeft geleid. Veel minder vanzelfsprekend was het, dat ook de Westduitsers zoveel enthou siasme voor Eisenhower aan de dag hebben gelegd. Zij moeten hem wel uitsluitend hebben gezien als representant van hun machtigste bondgenoot en helper bij de wederopbouw van hun land, en helemaal hebben vergeten dat het deze zelfde man was die vijftien jaar geleden het leeuwen aandeel van de verantwoordelijkheid droeg voor de massale vernietigings-acties waar mee Duitsland tenslotte op de knieën werd gedwongen. De Westduitsers zijn, nog maar heel kort na de Duitse militaire nederlaag, op merkwaardige wijze in verrukking ge raakt voor de prestaties, op allerlei gebied, van de natie die het meest tot deze neder laag heeft bijgedragen, zo zelfs dat zij die prestaties althans de stijl ervan met grote energie trachten te imiteren. Die ver rukking, die stellig niet alléén het gevolg is van Amerika's economische, militaire en politieke hulpverlening, zal ook wel heb ben bijgedragen tot het enthousiasme, waarmee de Westduitsers Eisenhower heb ben ontvangen. En tenslotte zal dat en thousiasme zeker gestimuleerd zijn door de overweging dat de Amerikaanse president, door met kanselier Adenauer overleg te komen plegen aan de vooravond van een reeks belangrijke internationale ontmoe tingen, duidelijk heeft aangetoond hoezeer de bondsrepubliek thans door Washington in zaken van wereldpolitiek als mondig wordt beschouwd. Men kan natuurlijk achter de geestdrift der Europeanen voor Eisenhower ook al lerlei andere politieke drijfveren zoeken, bijvoorbeeld de bewondering voor de Amerikaanse president als de krachtige aanvoerder van het Westelijke vrijheids kamp in het verzet tegen het communisme en bij de bescherming van West-Duitsland tegen de Sovjet-Unie, zoals sommigen het hebben geformuleerd. Maar dan valt er misschien evenveel te zeggen voor de sterk daarvan afwijkende opvatting van andere commentators, die menen dat Eisenhower niet alleen in Londen maar ook in Bonn juist zo uitbundig is toegejuicht wegens zijn bereidheid om met Kroesjtsjev te pra ten en dus een wat soepeler en daardoor in veler ogen vruchtbaarder politiek te gaan toepassen! Het is echter helemaal niet zeker dat deze twee, ogenschijnlijk bijna tegenge stelde, opvattingen elkaar moeten uitslui ten. Onze Londense correspondent wees er gisteren al op dat Eisenhower beroemd is om zijn talent als verzoener, een talent waarmee hij ook tijdens de oorlog, bij het beslechten van tal van meningsverschillen onder de geallieerde militaire (en ook wel politieke) leiders, grote successen heeft ge boekt. Van dat talent als verzoener zal de president een uiterst belangrijk gebruik kunnen maken bij zijn komende gesprek ken met Kroesjtsjev, en men kan het be schouwen als een bewijs van vertrouwen in dit talent, dat Eisenhower nu wordt toegejuicht zowel door hen, die in hem het onwrikbare verzet tegen het communisme belichaamd zien, als door hen die juist van zijn soepelheid de grootste winst voor de wereldvrede verwachten. Trouwens, Eisenhowers talent als ver zoener zal hem ook tijdens zijn verblijf in Europa uitstekend te pas komen, want er valt ook deze keer in het geallieerde kamp weer heel wat te verzoenen. Reeds nu is Eisenhower er blijkbaar in geslaagd, Adenauers instemming voor zijn politieke tactiek te verkrijgen, en dat nog wel on danks het feit dat hij nadrukkelijk gewei gerd heeft de kwestie van de voormalige Duitse gebieden achter de Oder-Neisse- grens bij Kroesjtsjev aan te snijden. In Londen wordt hij de volgende dagen weer voor heel andere problemen gesteld en ten slotte, in Parijs, voor de allermoeilijkste. Als Eisenhower daarna, met een onver minderde reputatie als verzoener, naar Washington kan terugkeren, zal zijn reis naar Europa dubbel en dwars de moeite waard zijn geweest. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1