Goedkeuringssysteem bij bouw nijverheid onnodig opgehouden halfzware Prot.-christelijk bureau voor levensmoeilijkheden geopend Scherpe kritiek op beleid van gemeente Haarlemmermeer Vreedzame coëxistentie geen valstrik, zegt Kroesjtsjev halfzware shag Rebellen drijven leger in San Neua terug DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Kritiek van irA. H. Ingen Housz Vrijspraak geëist voor taxichauffeur IN HAARLEMS KENAUPARK Buslijn 11 niet meer door het Rijnegomkwartier Haarlemse onderwijsdlag met lezingen en cabaret Nestor van Droste's branderij neemt afscheid Heemsteedse Reddings brigade 40 jaar Afscheid ds. D. J. Roos BESTUURSGESCHIL VOOR RAAD VAN STATE Grondeigenaar gedupeerd door tunnelplan Russische premier schrijft in Amerikaans blad dat Sovjet-blok nooit een oorlog zal beginnen Eisenhower in tweede helft van oktober naar Moskou Jan Doeksen Sr. ten grave gedragen waar u dubbel van geniet! ïiuiiHiiiiininiiuiiillliiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMr i verwezenlijking dubieus is Wisselend beleid Staatsraad verwonderd Hoofdingelanden van Rijnland ,Nooit een tunnel Zes maanden voor kok, verdacht van diefstal UIT STAD EN STREEK Tr. A. H. INGEN HOUSZ heeft woensdagmiddag, in zijn kwaliteit van voor zitter van „De Spaarbank" te Beverwijk en bij gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe bankgebouw aan de Zeeweg aldaar, scherpe critiek uitgeoefend op de onteigeningsrormaliteiten en het huidige goedkeuringssysteem voor de bouwnijverheid, welke met zich meebrengen dat men met zo'n overvloed van instanties te doen krijgt, dat nergens meer iets is te vinden van enigerlei persoonlijke verantwoordelijkheid en dat men nergens enig houvast vindt om definitieve afspraken te maken of uitvoeringsbeslissingen te krijgen. Het resul taat daarvan zijn eindeloze vertragingen, die in deze jaren van stijgende prijzen tevens betekenen: een belangrijke verhoging van kosten, met andere woorden, een zware financiële tegenvaller in de stichtingskosten voor „De Spaarbank". Spreker zei. zodoende helaas te moeten constateren dat het nieuwe gebouw van De Spaarbank ongeveer vier jaar latei- gereed is gekomen dan in de bedoeling had gelegen. Het oorspronkelijk plan was zeker uitgevoerd indien De Spaarbank vrij was geweest om te bouwen. In de eerste plaats heeft dit vier jaar onrendabel in vesteren van bouwterrein een niet onaar dig bedrag aan rente gekost. De heer Ingen Housz meende, dat aan gezien voor grote bouwwerken de grond meestal duur is. men om deze onrendabele investering te ontgaan, zal trachten de oude bewoning nog rendabel te maken. Dit wordt versterkt door de omstandigheid dat ook de huisvestingsbureaus de be woning van de oude opstal zo lang moge lijk rekken. En dit werkt weer in de hand dat men bij een bestedingsbeperking als wij gekend hebben, niet direct tot bouw kan overgaan. Dit wordt nog versterkt doordat men bij zoveel tegenslagen dreigt de moed te verliezen en passief wordt. Van niemand kan verwacht worden dat hij actief ingespannen blijft, als hij niet weet. wanneer zijn plannen verwezenlijkt kunnen worden. Dit geldt voor de initia tiefnemers zowel als voor de gemeenten. Men geeft geen opdracht aan een architect, als het plan voorlopig niet realiseerbaar is. Economisch werkt een dergelijk uitstel nok ongunstig. Wij hebben kunnen con stateren dat dit uitstel leidt tot een ont moedigde uiting van „Als het nieuwe ge bouw er is": dit werkt op allerlei gebied door. zei spreker. Het leidt tot veronacht zaming van het bestaande gebouw; aan passing in de administratieve opzet blijft achterwege, het personeelsvraagstuk wacht op het nieuwe gebouw en allerlei activi teiten worden opgeschort. Deze periode van afwachten heeft ons dan ook stellig geld gekost. De omvang is nooit te bereke nen. "maar in een ander bedrijf als het onze moet dit economisch van grote be tekenis zijn. Als dan de tijd daar is dat een vergunning voor de bouw wel bereikbaar :'s. zal het de vraag zijn of het initiatief financieel uitvoerbaar is. Waarschuwing Ir. Ingen Housz vervolgde: „Wij hebben kunnen constateren dat de financiële con stellatie op het moment van ons definitieve besluit een geheel andere was dan bij ons eerste besluit. Spaargelden werden in grote mate opgenomen. Kredieten waren er vrijwel niet te krijgen. De kapitaal overvloed was omgekeerd in een kapitaal- schaarste en de rente was met een sprong omhoog gegaan. Wij als financieel krachtige instelling hadden uiteraard onze reserves, maar het zal de vraag zijn of andere bedrijven de kapitaalsmoeilijkheid niet als te zwaar hebben moeten beschouwen. Daarnaast kan nog worden geconsta teerd dat de bouwprijzen op het moment dat wij gingen bouwen ongeveer 15.000 hoger lagen dan op het moment vier jaar daarvoor, als wij toen hadden kunnen bouwen. De conclusie van dit alles moet helaas een waarschuwing zijn voor diegenen die zo eenvoudig praten over de overheid die de kraan kan dichtdraaien als er veel werk is en de kraan kan opendraaien als er werkloosheid dreigt." IIaarlcmse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft vanmorgen vrijspraak ge vraagd voor een 28-jarige Haarlemse taxi chauffeur, die op 30 oktober 1958 met zijn op de Rijksstraatweg geparkeerde auto zo danig zou zijn weggereden, dat een hem achteropkomende 25-jarige fietser tegen de wagon botste, ten gevolge waarvan hij een been brak. Later is hij overleden. De chauffeur vertelde, dat achter hem een bus bij een halte stond geparkeerd. Voor dat hij wegreed had hij in de achteruit kijkspiegel gekeken, maar niets zien aan komen. De raadsman mr. B. J. Lambers, sloot zich bij de officier van Justitie aan, waarbij hij de inhoud van politiële verbalen ter sprake bracht. Hij meende, dat het niet juist was daarin in de eerste plaats het strafbare feit zoveel mogelijk op de voor grond te plaatsen, omdat dit vaak een ander beeld geeft van het gebeurde. Een 63-jarige koopman stond in beroep terecht omdat hij zonder vei'gunning zou hebben gelopen op grond, toebehorend aan de Nederlandse Spoorwegen. Het was ge weest op een terreir. bij de Westergracht, waar hij oude materialen opkocht. „Ik be grijp er niets van", aldus de koopman. „Ik kom daar al vijftig jaar en er is nooit wat van gezegd." Nu kwam hij er weer dage lijks om materialen van verscheidene fir ma's op te kopen en er was niemand, die er aanmerkingen op maakte. Van een waarschuwing van de spoorwegrecherche herinnerde hij zich niets. De officier van Justitie vroeg bevesti ging van het vonnis van de kantonrechter 20). De president mr. J. P. Petersen be paalde de uitspraak op 17 september. In aansluiting op ons bericht over de ge deeltelijke opheffing van buslijn 11 in Aer- denhout en Haarlem kunnen wij mede delen, dat de bussen niet meer door het Rijnegomkwartier in Aerdenhout zullen rijden, maar van de Viersprong af recht streeks langs de Oosterduinweg en de Bil- derdijklaan zullen gaan, waarna men via de oude route door het Bovenwegkwartier en de Slangenkruidlaan naar de Pijlslaan zal rijden, waar de reizigers desgewenst kunnen overstappen op buslijn 6. Zoals wij gisteren reeds schreven zal het gedeelte van buslijn 11 van de Pijlslaan tot het station Bloemendaal worden opgeheven. Maandag 14 september zal in Haarlem de jaarlijkse Onderwijsdag plaats hebben, die dit jaar een bijzonder karakter zal hebben, omdat behalve enige interessante voordrachten, tevens een cabaretprogram ma door het Amsterdamse politieke caba retgezelschap „Tingel Tangel" onder lei ding van Marijke en Sieto Hoving zal wor den gegeven. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken de heer D. J. A. Geluk zal de onder wijsdag des morgens om tien uur in de Stadsschouwburg officieel openen, waarna dr. M. B. van der Werk, kinderrechter aan de arrondissementsrechtbank in Utrecht, zal spreken over „School en kinderbe scherming", na afloop waarvan er ge legenheid tot het stellen van vragen is. Na een gemeenschappelijke lunch volgt des middags om twee uur een inleiding over het vraagstuk van de Europese een wording. Prof. dr. A. Alers te Ukkel (Bel gië), president van de Association Euro- péenne des Enseignants, zal spreken over de mogelijkheden, welke de school kan bieden ter verbreiding van de Europese gedachte. Het is mogelijk, dat nog een inleider de Europese samenwerking zal bespreken in meer algemene zin. Hiervoor is gevraagd dr. A. Coppé uit Luxemburg, viee-voor- zitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschep voor Kolen en Staal. Er werd tot dusverre van dr. Coppé nog geen definitieve toezegging ontvangen. Na een korte theepauze zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vra gen. Om kwart voor vijf zal wethouder Geluk de scholendag sluiten. Des avonds om acht uur heeft in de Stadsschouwburg een voorstelling plaats van „Zonder vijgeblad" door het politieke cabaret „Tingel Tangel" onder leiding van Marijke en Sieto Hoving. Maandag 7 september neemt de nestoi 'ran de branderij van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n.v. te Haarlem af scheid van het bedrijf. Op die dag zal de heer A. Dweelaard sr., die op 12 juli zijn gouden jubileum bij Droste vierde, vijfen zestig jaar worden. Maandagmorgen zal de heer Dweelaard door de directie wor den ontvangen, waarna een afscheid in de kring van het personeel zal volgen. Woensdag is in het gebouw Kenau park 24 in Haarlem geopend het pro testants-christelijk bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden voor Haarlem en om geving. Reeds lang werd de behoefte aan een dergelijk instituut gevoeld. Na een voorhereiding van anderhalf jaar is met medewerking van de Hendrik Pierson- vereniging. welke is voortgekomen uit de afdeling Haarlem van de christelijke ver eniging Zedenonhonw, dit bureau tot stand gekomen. De behuizing is nog zeer sober maar men hoopt spoedig daarin verbete ring te kunnen brengen. In het bestuur van het bureau hebben zitting ds. J. A. van Arkel, gereformeerd predikant in Haarlem als voorzitter en mr. K. Heimig als secretaris. Voorts maken van het bestuur deel uit de heer J. E. van Eoen. administrateur van het centrale kantoor dor hervormde diaconie in Haarlem, de heer C. Eenhoorn, a-'ts in Bloemendaal, mevrouw L. de Haan- Boone. arts in Haarlem en ds. C. de Ru. hervormd predikant in Zandvoort. Het bestuur heeft een zeer bekwaam so ciaal werkster aan het bureau kunnen ver binden in de persoon van mej. B. J. J. Oskamp uit Amsterdam, die op een jaren lange ervaring on het terrein van levens- en gezinsmoeilijkheden kan bogen. Zij is elke woensdag in het gebouw aan het 'se- naupark te consulteren 's middags van twee tot drie uur en 's avonds van zeven tof acht uur. Overige m°dewerkprs aan het bureau zijn dr. P H. Fsser. nsvehiafer ;n Heemstede, drs. P Luiting. nsvchoioog bij het gemeent.eluk '-oor ccheol- en heropnil.-oiiTip. <3r A novn-im-n <*/*>- .fo>-- meerd predikant in Heemstede en dr G. P Scheei's. hervormd nredikant in Haarlem. Geen correctie op zielszorg- Naar men ons meedeelde ziin de werk zaamheden door het bureau geensz-ns be doeld als een correctie od de zielszo'-g der predikanten en andere ambsfdragprs der Plaatselijke kerkeliike gemeenten. ..Hef is een aanvulling, wanrhii de huln is inge roepen van een aardal deskundige cnec'a- 'isten on hef gebied van de levens- en gezinsmoeilijkheden" aidiK de venrziHer van het bureau ds Van Arkel. T-Tct he- sfuur is bijzonder tevreden over de inter- kerkoiiike samenwerking d>e tof de on- '•irhtine "sn het bureau heeft bijgedragen i-Tet werkgebied van het bureau omvat Haarlem, Bloemendaal. Bennebroek. VIENTIANE (Reuter). Daags nadat het Laotiaanse leger verklaard had de toe stand in de provincies Sam Neua en Phong Saly onder controle te hebben moest het locgeven dat het inmiddels uit vijf leger posten is verdreven door een sterke strijd macht van Noordvietnamezen en rebellen, welke oprukt naar Sam Neua. De bevelhebber van het Laotiaanse le ger, generaal Ouan Rattikone, zei woens dag in een vraaggesprek, dat een leger van naar schatting 3500 man Noordviet- namese troepen en opstandelingen van de (communistische) Pathet Lao, dat naar het zuiden oprukte in de noordoostelijke pro vincie Sam Neua, waarschijnlijk naar het Westen zal zwenken om de plaats Sam Neua te veroveren. Volgens de generaal hebben de commu nisten vi.jf legerposten langs de rivier de Ma, bi.j de Noordvietnamese grens, bezet. Het totaal aantal communisten, dat in verschillende delen van Laos vecht schatte de generaal op grond van zijn gegevens op 6500 man. Bij hun aanval op de Laotiaanse sterkte te Muong Hat werden de communistische troepen gedekt door artillerievuur, vanuit Ban Dan bij Yieng Khouang in Noord- Vietnam. Houwitsers met een dracht van 12 km werden gebruikt om het bolwerk dat slechts 9 km van de grens ligt. te be schieten. aldus de bevelhebber van het Laotiaanse leger. Volgens de generaal bevinden de opstan delingen zich ongeveer 20 km van Sam- Neua na 80 dorpen te hebben veroverd Militaire waarnemers achten de stad, die door dichtbeboste heuvels wordt omringd onverdedigbaar. Heemstede, Zandvoort en Santpoort. De financiering van het bureau ge schiedt deels door particulieren deels van wege het rijk, de gemeenten en eventueel ook de provincie. Dertig percent van de kosten komt voor rekening van particu lieren en de desbetreffende kerken. Het is duidelijk dat het werk vooral in het begin vele financiële offers zal vergen. Het be stuur doet dan ook een dringend beroep het doel en streven van het bureau gelde lijk te steunen. Men kan zich rechtstreeks tot het bureau wenden. Het zal echter meer voorkomen dat het contact via predikanten, ouderlingen en diakenen tot stand komt. Op 4 september is het. veertig jaar ge leden dat een groep Heemstedenaren be sloot de Heemsteedse reddingsbrigade op te richten. Het eerste bestuur bestond uit de heren: G. van Wouw, voorzitter; B. J. Moolenaar, secretaris, W. Verstraten, pen ningmeester; J. Moolenaar, L. Kooyman, B. D. Mulder en J. W. Sevenhuisen. Met medewerking van de Haarlemse Red dingsbrigade vormde zich spoedig een kern van goed geoefende leden, die paraat waren om indien nodig hulp te verlenen. Ook bij de nationale wedstrijden om de kampioenschappen van de toen nog Ne derlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen boekte de Heemsteedse brigade successen. Nadat de heer L. Kooyman ge ruime tijd het voorzitterschap had ver vuld werd deze functie overgenomen dooi de heer L. C. Band, die nog steeds als oud ste lid te boek staat en dank zij zijn uit stekende leiding veel tot de groei van de Brigade heeft bijgedragen. Als erkente lijkheid hiervoor werd de heer Band tot erelid benoemd. De heer Band werd als voorzitter opgevolgd door de heer Dekker. Na diens veel te vroeg overlijden werd de heer H. Hessels voorzitter waarbij het hem moeilijk viel om in de na-oorlogse jaren de zaak weer op gang te krijgen. Na dat dieptepunt, te hebben overwonnen zag de heer Hessels zich genoodzaakt om gezond heidsredenen zijn functie ter beschikking te moeten stellen. In zijn opvolger de heer R. Abrahams heeft de brigade een voor zitter gekregen die reeds een staat van dienst achter zich heeft zowel in de func tie van instructeur als secretaris van de brigade. Met medewerking van de heer W. Beulink als instructeur wordt er thans enthousiast geoefend. Kortgeleden heeft een groot aantal leden proeven van bekwaamheid afgelegd. Ook heeft de bri gade in deze periode een tijdelijke naams- andering ondergaan. In 1939 nam de eer ste hulp de overhand en werd besloten de naam te veranderen in Eerste hulp Bri gade. In 1947 werd echter besloten de zaak te splitsen en gingen de E.H.B.O.-ers en de Zwemmers ieder zijns weeg waardoor Heemstede een Reddingsbrigade en een afdeling E.H.B.O.-ers heeft. Dr. Hubert heeft de brigadeleden opgeleid tot het ver lenen van eerste hulp en na diens overlij den heeft arts Degenaar deze functie over genomen. Veel successen heeft de brigade in de af gelopen veertig jaar geboekt. Ongetwijfeld zullen vele herinneringen worden opge haald als in besloten kring het veertigja rig bestaan wordt gevierd. Ds. D. J. Roos, predikant bij de Ger Kerk van Haarlem-Zuid, is voornemens om zondagavond 25 oktober intrede te doen bij de Gereform. kerk van 's-Gra- venhage-Oost. Op zondagavond 11 oktober om zeven uur zal ds. Roos afscheid nemen 1 van de Haarlemse kerk. NEW YORK (Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft in het Amerikaanse kwartaaltijdschrift „Foreign Affairs" een artikel geschreven, waarin hij zegt dat vreedzame coëxistentie geen valstrik is, maar de enige mogelijkheid als men oor log wil vermijden. Het communisme zal uiteindelijk in de gehele wereld zegevie ren, schrijft hij, maar dat betekent niet dat die overwinning zal worden behaald door inmenging in de binnenlandse zaken der kapitalistische landen. Over Duitsland zegt hij: „Wij beschou wen de liquidatie van de gevolgen van de tweede wereldoorlog en het sluiten van een vredesverdrag met de twee Duitse staten als het belangrijkste van alle vraagstuk ken. Het feit dat het Duitse volk al veer tien jaar zonder vredesverdrag is, schrijft Kroesjtsjev, heeft de militaristen en re- vanchisten in West-Duitsland een ruime mogelijkheid geboden tot hiernieuwde ac tiviteit. Zij eisen bij voorbeeld al land in Polen en Ts.iechoslowakije op. Het is helemaal niet onmogelijk dat West-Duitsland, gebruik makend van zijn positie in de NAVO, vijandelijkheden zal veroorzaken die kunnen leiden tot een nieu we wereldoorlog. Het voorstel van de Sov jet-Unie om een vredesverdrag met Duits land te sluiten en de toestand in West- Berlijn tot het normale terug te brengen, is daarom geenszins overbodig. Ik ben er van overtuigc, dat Duitsland vroeg of laat verenigd zal worden, maar voordien moet men niet trachten zich in dat interne pro ces te mengen", aldus Kroesjtsjev. Onafhankelijk West-Berlijn Over West-Berlijn zei hij dat de Sovjet- Unie beslist niet van plan is zich van dat stadsdeel meester te maken. „Evenals het Westen zijn wij voor een onafhankelijk West-Berlijn en voor het behoud van de bestaande levenswijze daar". Kroesjtsjev is van mening, dat de Ge- neefse conferentie de standpunten van Oost en West dichter bij elkaar heeft ge- BELGRADO (Reuter) In Oosteurope- se kringen in Belgrado is verklaard, dat president Eisenhower waarschijnlijk in de tweede helft van oktober zijn bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. Hij kan dan voor de strenge Russische winter be gint, en ook voor de jaarlijkse feestelijk heden ter herdenking van de revolutie van 1917. vertrokken zijn. PARIJS (Reuter) „Paris-Presse" maakt melding van onbevestigde geruch ten, dat pi-emier Kroesjtsjev deze maand, op weg naar of op de terugreis van de Verenigde Staten een bezoek aan Parijs zal brengen. Hoewel var Franse en van Russische zijde geen bevestiging of te genspraak kon worden verkregen, ver klaarden leiders van de Franse commu nistische partij, dat Kroesjtsjev komt. PARIJS (Reuter) President Eisen hower heeft vanmorgen in het NAVO- hoofdkwartier SHAPE te Parijs een ver gadering van de vaste NAVO-raad toege sproken bracht. De meningsverschillen, die naar zijn zeggen voortvloeien uit de westelijke concessies aan Adenauer, zijn volgens hem alle overbrugbaar. Hij spreekt zich uit voor een ongelimiteerde internationale handel als sleutel tot een vreedzame co existentie. Naar aanleiding van de door het Ameri kaanse Congres aanvaarde motie betref fende de bevrijding van onderworpen vol ken zei de premier, dat dit zijns inziens een provocatie is. Hij besluit het artikel met de verkla ring dat de Sovjet-Unie en de daarmee verbonden landen, als zij niet worden aan gevallen, nooit de wapens zullen opnemen Oorlog moet en kan worden vermeden Laten wij elkaar de voordelen van el kaars stelsel bewijzen, niet met de vuist maar door vreedzame economische con currentie in een vreedzaam naast elkaar bestaan", aldus Kroesjtsjev. De enige dissonant in het artikel wordt gevormd door de krachtige aanval van de Russische premier op de „Westduitse mi litaristen" en zijn stelling dat bondskanse lier Adenauer dc NAVO gebruikt als springplank voor mogelijke vijandclijkhe den tegen de Sovjet-Unie, zo meent men Men wees erop dat deze woorden van Kroesjtsjev een scherpe tegenstelling vor men tot zijn brief aan Adenauer. Van Rus sische zijde in Washington werd echter verklaard dat Kroesjtsjev zijn artikel voor „Foreign Affairs" al had varzonden voor hij zijn brief aan Adenauer schreef De hoofdredacteur van „Foreign Affairs heeft meegedeeld dat Kroesjtsjev voor zijn artikel het „normale honorarium" heeft gekregen: 150 dollar. De grote nadruk die de Russische pre mier in het artikel legt op onbeperkte han del als sleutel tot een vreedzame coëxis tentie, maakt het wel duidelijk dat het strategische embai'go van de Verenigde Staten een belangrijke plaats zal innemen in de besprekingen tussen Kroesjtsjev en Eisenhower, zo merkten diplomatieke waarnemers op. Op Terschelling hing woensdag dc vlag overal halfstok, ter nagedachtenis van Jan Doeksen Sr., die zaterdag op 75-jarige leeftijd overleed. Deze stoere werker in Terschellings welzijn en aan de grootheid van rederij Doeksen werd op de schouder van de bemanning van zijn eigen boten van de Doopsgezinde Kerk naar de doden akker gedragen. Terschelling zag nog nimmer zo'n grote rouwstoet. Meer dan 600 mensen uit alle delen van Nederland kwamen Doeksen de laatste eer bewijzen De jongens van de zeevaartschool fungeer den als kransdragers en droegen 35 bloem stukken achter de baar aan. Ds. A. Goudbloem leidde de rouwdienst. Er werd voorts gesproken door de burgemeester van Terschelling, de heer J. Okkinga, de directeur van de zeevaartschool, de heet R. Teensma. voorts door de heer H. 3tob be, een neef van de overledene, die Doek sens loopbaan schetste, verder namens de Raad van Beheer voor de Scheepvaart dooi de heer J. A. Lambooy uit Amsterdam on tot slot door Jan Doeksen jr. Bij de be grafenis waren ook aanwezig vertegen woordigers van de bergingsrederijen Wijs muller te IJmuiden en Smit te Rotterdam Advertentie (Van onze Haagse redacteur) De tegenstelling tussen planologisch perspectief en praktische werkelijkheids zin beheerste woensdagmorgen de be handeling van' het beroep dat de Amster damse Rijtuigmaatschappij bij de Kroon had ingesteld tegen het door Gedeputeer de Staten van Noodholland vastgestelde uitbreidingsplan in onderdelen voor Bad hoevedorp in de Haarlemmermeerpolder. Zoals de gemachtigde van de Amster damse Rijtuigmaatschappij, de heer C. M. Reinders Folmer uit Aerdenhout, voor de eerste kamer der afdeling van de Raad van State voor de geschillen van bestuur, welke gepresideerd werd door prof. dr. L. J. Beel, uiteenzette, vecht de appellante, die eigenaresse is van de boerderij „Bad hoeve", nu al sinds 1933 voor haar belan gen. In 1945, toen het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak door de Kroon werd goedge keurd. werd de Rijtuigmaatschappij in het ongelijk gesteld en als gevolg daarvan heeft zij toen een terrein van tweeëneen- halve hectare gratis aan de gemeente Haarlemmermeer overgedragen. Volgens het uitbreidingsplan zouden op die terrei nen plantsoenen worden aangelegd, het geen thans, bijna vijftien jaar later, nog niet gebeurd is. Wel is er aanleiding te veronderstellen dat de gemeente bezig is deze gratis verkregen gronden te verko pen voor de bouw van een motel. Dit nu is voor de Amsterdamse Rijtuigmaat schappij mede aanleiding geworden zich te verzetten tegen de bestemmingen wel ke op haar terreinen bij de jongste her zieningen en aanvullingen van de uitbrei dingsplannen zijn gelegd. Er wordt met die bestemmingen, zo gaf de heer Rein ders Folmer terloops te verstaan, nogal willekeurig omgesprongen, want een ter rein dat aanvankelijk voor bebouwing was aangewezen, werd vervolgens tot sport- en speelruimte bestemd, maar het eind van het lied was, dat het aan een particuliere bouwer werd verkocht, die er drie flatge bouwen liet zetten. De bezwaren van de Amsterdamse Rij tuigmaatschappij richten zich onder meer tegen de bestemming van een stuk grond, waarop aanvankelijk vier grote villa's wa^ ren geprojecteerd. De appellante heeft van begin af aan gesteld, dat een dergelijke bebouwing op die plek geen schijn van kans had. De ontwikkeling gaf haar ge lijk, maar toen veranderde de gemeente de bestemming in plantsoen, hetgeen uiteraard een nog grotere schadepost be tekende. Dit in weerwil van de toezegging van het gemeentebestuur, zo zei de heer Reinders Folmer, dat aan de wensen van de eigenaresse zou worden tegemoet ge komen wanneer het met de villabouw niet wilde lukken. Gedeputeerde Staten wezen daarop bij wijze van compensatie, dat perceel aan voor bijzondere bebouwing, terwijl de Rijtuigmaatschappij half-opcn bebouwing wenst. De neer Reinders Fol mer wees erop. dat er reeds op royale wij ze in Badhoevedorp grond voor' openbare gebouwen is gereserveerd. De heer Reinders Folmer richtte echter zijn belangrijkste bezwaren tegen de in het uitbreidingsplan opgenomen oever verbinding over de Ringvaart tussen Am sterdam-Sloten en Badhoevedorp. Er wordt daarbij aan een tunnel of aan een grote hoge brug gedacht met aansluitende we- een welke dwars door de bezittingen van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij ziin geprojecteerd, die daardoor reddeloos worden verkaveld, te meer omdat de nieuwe parallelweg langs de Schinholweg voorlopige voortzetting van rijksweg 6 van IJmond naar rijksweg 4 ook in die omgeving is geprojecteerd. den gemaakt, hetgeen tientallen huizen zou kosten. Dat tunnelplan is nooit serieus ter sprake geweest. Het bestuur van de Haarlemmermeerpolder zal voor de nieu we brug moeten zorgen met een bijdrage van Amsterdam en de Haarlemmermeer polder is geen overheidslichaam dat met geld kan smijten! Er ligt een door de pro vinciale waterstaat van Noordholland ont worpen plan voor een eenvoudige ophaal brug gereed, van hetzelfde type dat tus sen Halfweg en Zwanenburg is gebouwd en zoals ook bij Ilillcgom komt. Die een voudige brug komt er en bovendien op een andere plaats dan in het uitbreidingsplan is aangegeven". Op dat ogenblik interrumpeerde staats raad mr. P. VV. J. II. Cort van der Linden: „Die brug komt daar dus helemaal niet! maar dan klopt dat hele plan niet! En de hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat geeft dit als enige punt aan!" Tevoren had de staatsraad, die ook als rapporteur in deze zaak optredt, reeds zijn verwondering geuit over de niet na gekomen toezegging betreffende het voor villabouw bestemde terrein: „Als er een toezegging is, moet er wel een heel strin gente reden zijn om daarvan af te wijken". De gemachtigde voor Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, ir. D.A. Arkenbout, gaf toe dat men zou overwegen aan ap pellant tegemoet te komen. Overigens baseerde hij zijn betoog geheel op de toe komstverwachting, dat er een enorm ver keer zou ontstaan tussen Amsterdams nieuwe wijken en Schiphol, waarvoor dan een royale verkeersvoorziening, die veel groen zou vergen, nodig zou zijn. De heer Reinders Folmer merkte nog op, dat Gedeputeerde Staten hun plan twee dagen te laat hadden ingediend, een termijnoverschrijding welke voor elke particulier fataal zou worden. Hij vroeg de Raad van State in dit geval desge lijks te handelen. De vertegenwoordigers der gemeente besturen van Amsterdam. Bloemendaal en Heemstede hebben met ingang van 1 sep tember 1959 opnieuw tot hoofdingeland van Rijnland voor het gebouwd eigendom van die gemeenten benoemd mr. H. W. Vlie gen te Bloemendaal; en tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer B. K. Buurman te Heemstede De vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Aalsmeer en Haar lemmermeer hebben tot hoofdingeland van Rijnland voor het gebouwd eigendom van die gemeenten benoemd de heer G. G. Loggers te Aalsmeer; en tot hoofdinge land-plaatsvervanger mr. G. C. van der Willigen te Hoofddorp. Nieuws in het kort De heer Reinders Folmer, die tevens hoofdingeland van de Haarlem mermeer- polder is, verklaarde echter: „Die tunnel komt er nooit! Er zou een geheel nieuwe ringkade langs de Ringvaart moeten wor- Een 32-jarige Haagse kok-lichtmatroos is door de Haarlemse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering ge- eist, omdat hij gedurende de paasdagen, toen hij de wacht had op de kustvaai'der „Arie", die in Koog aan de Zaan lag, uit een kastje geld, sigaretten en drank zou hebben gestolen. De man is reeds twaalf keer veroordeeld. Wegens het rijden onder invloed van ster kedrank werden een 42-jarige reeds ge pensioneerde Haarlemse onderofficier en een 23-jarige Haarlemse kabelgast ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van twee jaar. Te gen hen was veertien dagen geleden twee maanden en vijf jaar ontzegging geëist. Gunning. Het gemeentebestuur van Leiden heeft het leggen van een riolering met gefundeerde bestrating in Leiden ge gund aan de heer C. Lampert sr. te Haar lem. die ingeschreven had voor 55.747. Wandeling met muziek. In het kader van de propaganda van de Verenigde Haarlemse muziekkorpsen, zal de Harmo nie Kunstkring „Apollo" vanavond een muzikale wandeling door Haarlem Zuid west maken. Start om 20 uur aan het Theemsplein. Hcrv. Vrouwendienst. De filmvoor stelling van de Hervormde Vrouwendienst door mejuffrouw ds. A. de Lach van de Bright Diadem over het werk van de samenwerkende kerken in Zuid-India, zal niet vanavond in het centrum van de Woodbrookers in Bentveld plaats hebben, maar op 12 september in Huize Melanie in de Spruitenbosslraat in Haarlem. Commissaris. De oud-Haarlemmer, de heer G W. Klaassen is met ingang van 1 september benoemd tot commissaris van politie in Kampen. Lezen in Bloemendaal. De bibliotheek van de Vereniging voor Jeugdwerk aan de Donkerelaan in Bloemendaal wordt op vrijdag 4 sentember hervat. De openings uren ziin vrijdag van halfzeven tot half- acht en maandagmiddag van halfzes tot halfzeven. Het boekenbezit bedraagt on geveer tweeduizend, het aantal lezers tweehonderd, die jaarlijks zesduizend boeken lenen. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: R. W de Bruyn Kop en M. Chr Dekker: J. H. Teuwisse en M W. Hafkamp. OVERLEDEN: H. R. B. Wiesman. 74 i Wed. B. E. Bos-Mathol. 86 j.: J. G. H. Sto ker, 75 j.; Wed. De Boer-van Leverink 64 j.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11