CHIO in Rotterdam was al weer veel te laat afgelopen Zaterdag begint internationaal toernooi van Het Oosten Nabir Agmed coach voor Kallat: nieuwe hockeyploeg Wendelien Lans verwierf met Hodito het nationaal jeugdkampioenschap 15 Debuut van Dhlomo Gene FulJmer moet tegen Spider Webb boksen De marathon op de weg Sterke bezetting van toernooi van Laren Wereldkampioenschappen in 1962 in Essen Fortuna kreeg tegen Anderlecht weinig kans Feijenoord verslagen door Italiaanse club Lane Rossi Voetbaltoernooi voor twaalf brandweerkorpsen in Haarlem Politie bemoeit zich met Deense doping-affaire Nancy Ramey verbeterde wereldrecord Plan voor rondvaart- „pool" in Amsterdam Auto reed door veerbreuk te water; chauffeur verdronk Rechter stelt expediteur niet verantwoordelijk Europese Unie van Bouw ondernemers opgericht Wegenwachter werd van zijn motor geslingerd Tekort van het L.E.F. 33 miljoen lager Paratyfus in Graauw en Eindhoven Benoeming bij E.E.G. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 In Rotterdam werd gisteren op het 12de C.H.I.O. de scherts ten top gedreven. Om vijf uur pas kon begonnen worden met het internationale springnummer om de Prijs van de Kralingse Plas, een concours waarvoor niet minder dan 86 paarden stonden ingeschreven. En volgens het of ficiële tijdschema moest de tweede dag van het C.H.I.O. om 10 minuten over vijf afgelopen zijn.... Hoe dit naar een einde te brengen zul len de juryleden waarschijnlijk zelf ook niet geweten hebben. Om half zeven was nog niet de helft van het aantal paarden in de ring geweest. Toen klonk de stem Paardesport van de omroeper: „de jury heeft beslo ten dat de deelnemers die boven de 200 seconden komen, worden uitgebeld. Het hielp niets. Terwijl de zon al achter de horizon ging verdwijnen, werd de li miet op 180 seconden gesteld en even la ter nog eens drastisch gewijzigd tot 140 seconden. Onrechtvaardig tegenover de deelne mers die nog moesten rijden. Want onder de druk van de „140 seconden-grens" werd er natuurlijk maar zo'n beetje raak gere den en was er van behoorlijke parkoer sen nauwelijks nog sprake. De jury be reikte echter het gestelde doel, het werd tenminste geen middernacht! Maar op het moment dat in bijna volslagen duisternis de prijswinnaars voor de ere-tribune ston den opgesteld was er van de aanvanke lijk aanwezige ruim 4500 toeschouwers hier en daar nog maar een heel enkele over. De organisatie had het record van de eerste dag, toen het concours reeds bij zonder laat was afgelopen, glansrijk ge slagen... Het was allemaal zo prachtig begonnen met de strijd om het nationale jeugdkam pioenschap, waarvoor niet minder dan 19 combinaties waren ingeschreven. Daar bij was ook de kampioen terreinrijden en tweede van het vorige jaar, de 16-jarige Rob Kouwenberg uit Woensdrecht, die reeds geruime tijd in senior-wedstrijden start. „Dat is dik voor Rob" klonk het voor de aanvang van de deelnemerstribune. Maar Rob had vier weken lang moeten stude ren voor een examen en in die tijd geen paard gezien. Dat wreekte zich. Met weigeringen en fouten kwam hij in de eerste manche op een totaal van 20,1 strafpunt. Daarover maakte Kouwenberg" jr. zich blijkbaar nogal kwaad, want in de tweede ronde bleek hij de enige deel nemer, die foutloos rond kwam over dit voor de jeugd bijzonder moeilijke par koers, waarin zelfs een hoge drie-sprong was opgenomen. Maar de kans op een eer ste prijs was voor Rob verkeken. Die ging geheel onverwacht naar de 17-jarige Wendelien Lans uit Arnhem, juist klaar met haar eindexamen gymnasium, die met Hodito in de eerste ronde als enige foutloos bleef en in de tweede rit slechts acht strafpunten opliep. Trots draafde de 9-jarige bruine Hongaarse ruin, die zij zelf traint, met een dolgelukkige Wende lien op zijn rug, even later met het kam- pioeiislint om zijn ereronde. Tweede werd Adrie van Hout uit Nij megen met „Rakker" en derde een vier tal ex aequo, de beide Hagenaars Lance Huet en Gerard van Heijst, Jan van Spaan- donck uit Tilburg en Elske Mouw uit Naar- den. Voelbare spanning heerste er voor de aanvang van de eerste kwalificatiewed strijd voor het Europese amazone-spring- karnpioenschap. Een jachtspringconcours dat door parkoersbouwer Jurgens fair, Boksen Darius Dhlomo, de in Nederland woon achtige voetballende Zuidafrikaanse bok ser, zal maandag 14 september in de Ri- vièra Hal in Rotterdam zijn Nederlands debuut als bokser maken. Hij komt dan in een gevecht over 6 ronden uit tegen de Duitse middengewicht Gerhard Moll. Dhlomo is midden- en halfzwaargewicht kampioen van Zuid-Afrika. Gene Fullmer, die door een overwin ning op Carmen Basilio vorige week door de National Boxing Association (N.B.A.) tot wereldkampioen middengewicht werd uitgeroepen, zal binnen negentig dagen z.ijn titel moeten verdedigen tegen Spider Webb. Dit werd dinsdag door de NBA bekend gemaakt. Webb neemt de eerste plaats in onder de uitdagers van Fullmer. De NBA ontnam enige tijd geleden Ray Robinson zijn wereldtitel middengewicht, aangezien Robinson deze niet binnen de vastgestelde tijd had verdedigd. Door de andere bonden wordt Robinson nog steeds als wereldkampioen erkend. Robinson neemt op de lijst van uitdagers van de NBA de tweede plaats in achter Spider Webb. Automobilisme Woensdagavond zijn in Spa 101 equipes gestart voor de marathon van de weg, een vierdaagse betrouwbaarheidsrit voor auto's die telt voor het Europees kampioenschap groot toerisme van de FIA. Aan deze rit een voortzetting van de klassieke wed strijd Luik-Rome-Luik nemen drie Ne derlandse equipes deel. Het zijn Slotema- ker-Bootz met een Triumph TR3, Joek Tak-Groenewegen met een Porsche 1600 en Gorris-Van Zijll eveneens met een Porsche 1600. Van Spa rijden de deelnemers naar Luxemburg, vervolgens door Frankrijk •ar de Italiaanse kust. Daarna gaat het i de richting van Split (Joegoslavië) en a Noord-Italië, Oostenrijk, Duitsland en Luxemburg wordt zondag in de avond Spa weer bereikt. De tocht gaat over ruim 5000 km. De Belgische amazone mej. F. Van- derHaegen is woensdag, tijdens het eerste kwalificatie-springconcours van het twaalfde CHIO in Rotterdam, bij een hindernis ten val gekomen, met haar paard „Schlingél" maar bijzonder zwaar gemaakt was en waarbij fouten in strafseconden werden omgezet, was het terrein van de strijd. Er werd slecht gereden. Of stelden de 15 hindernissen met 20 sprongen (twee dub- belsprongen, een driesprong, een vaste wal en een sloot) te hoge eisen aan de dames? Drie deelneemsters gingen zelfs van haar paard. Titelverdedigster Giulia Ser- venti uit Italië, die vorig jaar in Palermo het kampioenschap won, dook voorover door het hek van berkestammetjes en verloor toen zoveel tijd, voor ze weer op „Doly" zat, dat ze laatste werd en meteen haar kansen op een „doublé" verspeelde. Mady Koster strandde, evenals de Belgi sche Frangoise Vanderhaegen, midden in de driesprong, maar beide amazones kon den, zij het na aanmerkelijk tijdverlies, het parkoers vervolgen. Onze andere vertegenwoordigster in dit kampioenschap, de 20-jarige Irene Jansen uit Ubbergen, kwam met Icare F II ook al niet ver. Een zevende plaats was haar deel. Het is nu wel duidelijk dat het Europees kampioenschap zal worden uitgevochten tussen de beide Britse dames Pat Smuthe en Ann Townscnd en de Duitse amazones Helga Kohier met 34 jaren de oudste deelneemster en Anna Clemens. Helga Kohier liet met Armalva behalve het mooiste, ook het kortste parkoers zien in 99,4 sec. en daarmee bezette de amazone uit Verden niet alleen de eerste plaats, maar verdiende zij ook nog elf kostbare punten voor het klassement. Direct daar na kwamen de beide Engelsen, waarvan Ann Townsend foutloos bleef en vervol gens Anna Clement op de vierde plaats. En toen het slotnummer. Zesentachtig paarden voor een jachtspringconcours. Op een moment dat de wedstrijden eigenlijk reeds beëindigd hadden moeten zijn. Het kon niet anders dan een grote, letter lijk en figuurlijk in het duister lopende mislukking worden. En dat werd het, zo als reeds gezegd, ook. Hockey Tijdens de zevende hockey-schouw, net jaarlijkse toernooi van de Larensche Mixed Hockeyclub, dat zondag 6 septem ber wordt gehouden, zullen enkele sterke selectie-elftallen in het veld verschijnen. Het voorlopig Nederlands elftal speelt onder de naam Pioniers tegen een Bata- vierenplocg, die is samengesteld uit ex- internationals. De pioniers komen met de volgende ploeg in het veld: Doel: De Ruiter (DKS), achter: Houwen (Venlo) en Marres (Laren), midden: Bu- teaux van der Kamp (Togo), Mijnarends (Amsterdam) en Van Dijck (Kampong), voor: Coster van Voorhout (Amsterdam), Verloop (SCHC), De Beer (Tilburg), Voigt (Hurley) en Van Erven Dorens (Laren). De ex-internationals komen met: doel: Mulder (Amsterdam), achter: Jos Terlingen (Be Fair) en Keulen (Amersfoort), mid den: Van Heel (I-IHIJC), Loggere (Laren) en Wagener ((BMHC),; voor: Engel (Delft- se stud.), Bouwman (BMHC), Bromberg (HHIJC), Esser (Togo) en Ancion (Kievie ten). De kampioen van Nederland SCHC speelt vervolgens een wedstrijd tegen een Batavier-elftal dat als „de rest van Ne derland" kan worden beschouwd. Doel: Honnebier (BMHC); achter: Hou wen (Venlo) en Linn (SCHC); midden: Marres (Laren). Overdijkink (Delftse stud.) en Van Dijck (Kampong); voor: Berkman (BMHC), 't Hoofd (Hilversum), Gielen (Be Fair), Van Vroonhoven (Tilburg) en Van Ervens Dorens (Laren). Kanosport De technische commissie van de Inter nationale Kano Federatie heeft dinsdag middag in Wuppertal besloten de wereld kampioenschappen kano 1962 in Essen te houden. Dit besluit werd genomen met 4 tegen 2 stemmen. Voetbal Het elftal van Fortuna heeft woendag avond voor ongeveer 12.000 toeschouwers in Brussel met 3-0 van Anderlecht ver loren. Het was een superieur Anderlecht, dat geen moment tegen het zonder Van der Hart uitkomende Fortuna in gevaar is geweest. In de 21-ste minuut opende Hanon de score met een ver schot, waar op doelman Belski zich verkeek. Na rust handhaafde hetzelfde spelbeeld zich. Anderlecht was een klasse sterker en met twee doelpunten van Jurion, in de 15de en de 20ste minuut gescoord, werd de eindstand op 3-0 voor de Belgen gebracht. I Woensdagavond heeft de Italiaanse club Lane Rossi uit Vicenza met 3-0 van Feije noord gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust verkregen. Gedurende 10 minuten zette Feijenoord het Italiaanse doel onder zware druk en in de dertiende minuut kon de spil Zoppolletto slechts een doelpunt voorkomen door Cor van der Gijp op on- oirbare wijze ten val te brengen. Keeper Bazzoni wist de door Kreyermaat geno men strafschop tot corner te verwerken. Daarna namen de Italianen, snel en fraai spelend, het heft in handen. De linksbin nen Menti, de back Burelli en de rechts buiten Conti zorgden ieder voor een doel punt. Na de rust hebben de Rotterdammers vergeefs getracht de kansen te doen ke ren. Van hun kant legden de bezoekers, thans superieur in alle onderdelen van hun spel, zich vooral op gallery play toe. Gescoord werd er niet meer. Op zaterdag 5 september zal in Haar lem een groot voetbaltoernooi gehouden worden voor brandweerkorpsen uit twaalf steden, waarvan de organisatie in handen is van de Haarlemse brandweer. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door elftallen uit Deventer, Arnhem, Den Bosch, Middelburg, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Velsen, Amsterdam, Hilversum Utrecht, en Haarlem en in de diverse ploe gen zijn tal van bekende spelers en oud spelers opgenomen. Het toernooi, dat gehouden wordt op alle EDOterreinen en inhet daarnaast- liggende gemeentelijke sportpark, begint om 11.15 uur, nadat de burgemeester van Haarlem dit evenement om 11 uur geo pend heeft. De commandant van de brand weer Haarlem zal de aftrap verrichten. De voorronden worden gespeeld van 11.15 uur tot 14,50 uur, waarna de finalepoules volgen van 15 tot 17 uur. Om 17.30 uur wordt het toernooi beslo ten met een wedstrijd tussen het Neder lands brandweerelftal (met onder meer Hol (EÏinkwijk), Kerssens (BVV), Zwaan (DFC), Van Essen (DOS), Outermans (Middelburg), Oorebeek (VCS) en de landskampioen 1946, Haarlem (met on der meer Kick Smit, Roozen, De Winter, Kluit, Zuurbier, Verhappen, Effern, Ko ning, Boeree en Van Daalen). Des avonds zal de burgemeester van Haarlem om tien uur in het concertge bouw de prijzen uitreiken en daarna volgt er een feestavond met bal tot vier uur in de morgen. Als zaterdagmiddag om 3 uur in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat het startsein wordt gegeven voor het internationale schaaktoernooi van de Haarlemse schaak club „Het Oosten", zal schakend Haar lem en omgeving ruim een week lang van spannend schaak kunnen genieten. De strijd zal vooral in de invitatiegroep met belangstelling worden gevolgd nu naast de Nederlandse deelname nog twee spelers uit Joegoslavië van de partij zullen zijn. De invitatiegroep is namelijk als volgt samengesteld: H. Bouwmeester (winnaar 1958), Th. D. van Scheltinga, H. Tan, J. Bink (allen Nederland) en de Joegoslaven Javanovic en Pavlovic. De winnaar van vorig jaar, H. Bouw meester, start ook nu weer als favoriet. Hoewel met name Th. van Scheltinga er prijs op zal stellen revanche te nemen voor zijn naderlaag van verleden jaar, mag men aannemen dat Bouwmeester alles in Wielrennen Nog twee renners en trainers door Wielerunie geschorst De politie van Kopenhagen onderzoekt momenteel welke directieven gegeven moeten worden in liet onderzoek naar de doping-affaire in de Deense wielersport. Een der hoogste polilie-functionarissen, Svend Gredsted, heeft speciaal belang by dit onderzoek, daar hy tevens voorzitter is van de Deense Wieier-Unie. Hy wenst dat het onderzoek met kracht wordt uit gevoerd. Beslist moet worden welke aanklachten moeten worden ingediend tegen trainers en renners die bij de affaire betrokken zijn. Het ziet er naar uit dat diverse wet ten zijn overtreden die de handel in en het gebruik van narcotica regelen. Gred sted heeft er op gewezen dat de betrokke nen stimulerende middelen gebruikt heb ben zonder medisch recept, dat zij elkaar injecties hebben gegeven met min of meer vuile naalden en dat zij bovendien stimu lerende middelen hebben gebruikt die ver slaafdheid kunnen veroorzaken. De doping-zaak heeft een dramatische wending genomen, doordat gebleken is dat men niet te doen had met een op zichzelf staand geval, dat alleen de 18-jarige Deen se wegkampioen Ole Kroeyer betrof. Kroeyer had toegegeven dat hij zich had laten dopen voor de wereldkampioen schappen in Zandvoort, maar had onmid dellijk beweerd dat collega's evenmin vrij uit gingen. Na een vergadering van de Deense Wie- Ierunie zijn twee andere renners en trai ners ook geschorst. Het zijn de amateur Knud Enemerk, de prof Ole Retvig en de trainers Arne Broesen en Hans Jepson. Retvig heeft bekend dat hij voor de wed strijd m Zandvoort Kroeyer en Enemark injecties heeft gegeven, maar hij beweerde dat hij „vitamines" en geen narcotica heeft gebruikt. De Deense sportwereld, waarin men nog weinig op de hoogte was met de praktijk van doping, is door deze affaire in op schudding geraakt en allerwegen wordt de eis gesteld dat het kwaad bij de wortel moet worden uitgeroeid. het werk zal stellen opnieuw in zijn ge boorteplaats met de erepalm te gaan strij ken. Met bijzondere belangstelling zullen de verrichtingen worden gadegeslagen van de Indonesische student H. Tan. Deze spe ler heeft de laatste jaren veel van zich doen spreken. Hij won o.a. het snelschaak kampioenschap van Amsterdam en boek- Schaken te in het laatste Hoogoventoernooi nog een zeer fraai succes door in een internatio naal sterk bezette groep de eerste plaats op te eisen. Hij neemc nu de plaats in van N. Cortlever, die door vertrek naar Gelderland niet in de gelegenheid is tijdig bij wedstrijden aanwezig te zijn. J. Bink is de plaatsvervanger van B. J. Withuis die door drukke werkzaamheden zijn toezegging moest annuleren. Bink heeft enkele jaren geleden van de orga nisatoren van het Hoogoventoernooi mo gen deelnemen in de hoogste groep. Zijn succes was daarin niet overweldigend. Ver moedelijk grotendeels door gebrek aan wedstrijdroutine. Men mag aannemen dat hij inmiddels aanzienlijk aan schaak kracht heeft gewonnen hetgeen hij stellig zal willen bewijzen. De beide Joegoslavische spelers behoren niet tot de topspelers in hun land hoewel zij er regelmatig tegen uitkomen. Dat hun schaakkracht niet gering is hebben zij reeds meer dan eens in Beverwijk bewe zen, waar zij in zeer sterk bezette groe pen steeds de toon hebben aangegeven. Met belangstelling ziet men hun presta ties tegemoet tegen dit selecte Nederland se gezelschap. De loting voor de eerste ron de zal kort voor de aanvang van de wed strijden plaatsvinden. In de reservegroepen treffen wij een be zetting aan, die over het algemeen sterker mag heten dan voorgaande jare.t. Vooral afdeling A is bijzonder sterk (door loting) uitgevallen. De deelnemers komen niet al leen uit Haarlem, maar ook uit Zaandam en Alkmaar in het geheel nemen 88 scha kers aan de wedstrijden deel, deze zullen voortduren tot en met zaterdag 12 sep tember. De samenstelling van de reservegroepen is als volgt: Groep A: F. A. Spinhoven, J. H. Wil mink, M. O. Mix, A. Herfst, L. G. Mos ter tman, K. Altena; Groep B: ir. A. M. Schneiders, J. v. d. Berg, J. Lambrechts, F. Hildama, J. Wolff, F. van Setten. Groep C: G. Kranendonk, J. Michel, P. Roubos, S. Herfst, J. H. Addicks, C. Kos ter; Groep D: H. Bosscher, R. Mol, T. Slagt, J. W. de Munck, J. E. Strengers, J. A. van Emmerik. Zwemmen Het 19-jarige Amerikaanse meisje Nan cy Ramey, winnares van de zilveren me daille bij de Olympische Spelen, heeft het wereldrecord 100 meter vlinderslag da mes verbeterd en gebracht op 1 min. 9,1 sec. Het oude record stond sedert 28 juni van het vorig jaar op haar naam met 1 min. 9,6 sec. Zij verbeterde het wereldrecord tijdens de series van de zwemwedstrijden, die in het kader van de pan-Amerikaanse spelen in Chicago werden gehouden. Even tevo ren evenaarde het 15-jarige Amerikaanse schoolmeisje Becky Collins het oude re cord (1.09,6) in een serie. Vermoeid en wat van streek ten gevolge van een onaangename luchtreis is woensdagmiddag op Schip hol de Pakistaanse hockey- coach Nabir Agmed Kallat gearriveerd. Hij werd ver welkomd door de secre taris-penningmeester van de KNHB, jhr. L. J. Quarles van Ufford. In de vooravond kwam de fors gebouwde 37-jarige hockey-expert in het Olym pisch stadion kennis maken met de trainingsploeg, die daar onder leiding van Chris Berger met de weke lijkse conditie-oefeningen bezig was. Compleet met groene blazer, grijze astra- kanmuts en met een brede glimlach werd hij temidden van de Oranje-kandidaten door een fotograaf onder schot genomen, alvorens wij gelegenheid kregen een praatje met de heer Kallat te maken. Nabir Agmed Kallat, die tot en met de Olympische Spelen in Rome in dienst zal zijn van de Hockeybond en die ook enkele clubs zal gaan trainen, heeft in 1938 zijn intrede in het top- hockey gedaan. Hij maakte vanaf die tijd deel uit van het elftal van Delhi In dependent, een van de lei dende Britsindische clubs. In 1942 kwam hij in het provinciaal elftal van Del hi, waarin hij de spilplaats bezette. In 1947 werd Kallat gekozen in het elftal van All India, dat zich ging voorbereiden op het Olym pisch toernooi van Londen. Toen echter in datzelfde jaar de scheiding India- Pakistan een feit werd en Kallat naar Karachi ging betekende dat ook het ein de van zijn internationale hockey-aspira ties. De laatste jaren heeft hij regelmatig in Karachi ge speeld, doch zijn grootste ambitie ging al vanaf 1943 uit naar het coachen van elftallen. „Ik heb nooit een Nederlandse ploeg zien spe len, maar ik heb veel van uw spelers en uw resul taten gehoord en gelezen. Ik ben naar Holland ge komen om Nederland Olym pisch kampioen te maken." De nieuwe bondscoach kon nog niet veel vertellen over zijn plannen. Hij had uiteraard nog geen over zicht van de trainingsmoge lijkheden. Het ligt in de be doeling dat hij voorname lijk gedurende de weekein den de training van de in ternationals zal verzorgen. De technische training zal dan zaterdags - in Laren - geschieden en op de zon dagen zal hij dan de com petitiewedstrijden bezoeken. De woensdagavond blijft voor de conditietraining ge reserveerd. Over zijn me thode van training vertelde de heer Kallat, dat hij een hekel heeft aan praten en theoretiseren. Hij is gewend aan „practical coaching" en zal zoveel als mogelijk is met de jongens meespelen om onder het spel in de oefenpartijtjes aanwijzin gen te geven. Sport in het kort VOETBAL. De uitslagen van de wed strijden woensdagavond gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie. EvertonBurnley 12; Sheffield Wednes dayWolverhampton Wanderers 22. Tweede divisie: Brighton and Hove—Hud- dersfield 3—2; Middlesbrough—Cardiff City 1 1; PortsmouthLincoln City 12. ATLETIEK. Gertrud Hantschk heeft in Dusseldorp met een totaal van 4453 pun- ten het Duitse vijfkampkampioenschap op haar naam gebracht. Zij versloeg de titel verdedigster en recordhoudster Edeltraut Keller-Eiberle met slechts twee punten. Het Nederlandse Binnenvaartbureau heeft alle rondvaartrederijen in Amster dam verzocht vertegenwoordigers te zen den naar een zaterdag te houden bijeen komst, waarin opnieuw zal worden ge tracht tot nauwe samenwerking van alle rondvaartondernemingen te komen. Amsterdam telt op het ogenblik acht rondvaartrederijen met gezamenlijk ruim vijftig boten. Het plan is, deze onderne mingen samen te brengen in een „pool". Tijdens het drukke zomerseizoen zouden de schepen van een centrale haven uit naar de diverse steigers kunnen worden gedirigeerd, waardoor een meer efficiënte bedrijfsvoering mogelijk wordt. Ieder bedrijf zou een deel van de „pot" krijgen uitgekeerd, waarvan de grootte zal worden vastgesteld naar de vervoers cijfers van de afgelopen jaren. Op het ogenblik heerst er een felle con currentie tussen de rondvaartrederijen, waarvan sommige geen reclame maken, andere daarentegen flinke bedragen ste ken in reclamemateriaal. De enige sa menwerking geldt op het ogenblik de ta riefafspraken. De kans is klein, dat de par tijen zaterdag reeds geheel tot elkaar zul len komen. De initiatiefnemers zullen daarom slechts een principieel besluit vragen. Conform de eis heeft de kantonrechter te Delft de Rotterdamse expediteur C.N. ontslagen van rechtsvervolging, aan wie ten laste was gelegd, dat hij op 14 april een van zijn chauffeurs had laten rijden met een vrachtauto, waarvan nabij de Zwethbrug te Rotterdam een breuk in het veerblad was ontstaan. De wagen werd on bestuurbaar en reed in de Schie, waarbij de chauffeur verdronk. Het belangrijke aspect van deze zaak was, dat dit onge val te wijten was aan hetzelfde manke ment dat het ernstige ongeluk op de rijks weg van oktober tot gevolg had en waar bij vijf mensen om het leven kwamen. Na een uitvoerig verhoor van de deskun dige, een technisch hoofdambtenaar van de Technische Hogeschool te Delft, van de betrokken garagehouder en van een arbei der uit Almkerk, die mede-inzittende van de vrachtauto was geweest, zei de offi cier in zijn requisitoir, dat hij de vraag of de expediteur voor het ongeval verant woordelijk moest worden gesteld, ontken nend moest beantwoorde. De expediteur liet altijd speciaal de veren controleren. Er ontbreekt dus iedere aanwijsbare schuld. De officier vorderde daarom ont slag van rechtsvervolging, waarmee de kantonrechter instemde. De deskundige, die de veer had onder zocht, was tot de conclusie gekomen, dat het hier een karakteristieke vermoeid heidsbreuk betrof, die zeer geleidelijk kan zijn ontstaan. Of dit voor een chauffeur merkbaar is en of dit bij een normale con trole aan het licht treedt, bleef echter een open vraag. De beschadigingen wezen er volgens deze deskundige wel op, dat van een forse belasting sprake moet zijn ge weest. Maar volgens de mede-inzittende was de auto die dag slechts geladen met wat autobanden. Deze getuige verklaarde dat de chauffeur op de dag van het onge luk had gezegd: „Ik weet niet wat er aan die wagen mankeert", toen hij voor een te genligger moest inhouden. Bij het draaien op de Zwethbrug was de wagen gaan zwaaien en slingeren en in het water gereden. De chauffeur, die in de cabine klem kwam te zitten is daarbij ver dronken. De nationale organisaties van particu liere bouwondernemers van de zes Euro- markt-landen hebben besloten tot oprich ting van de „Europese Unie van Bouw ondernemers", waarvan het secretariaat te Brussel is gevestigd. Als Nederlands lid van deze unie is de Nederlandse Bond van Bouwondernemers (N.B.B.) toegelaten. De Europese Unie van Bouwondernemers stelt zich primair ten doel het bevorderen, in nauwe samenwerking met de nationale overheden van een zo rationeel mogelijke woningproduktie in de particuliere sector. In het bijzonder zullen maatregelen wor den overwogen om een permanente en evenwichtige financiering van de particu liere woningbouw te organiseren. Tot bestuursleden van de Unie werden van Nederlandse zijde benoemd de heren D. J. Beuker en G. Roos, respectievelijk voorzittè'r en secretaris van de N.B.B. De heer Beuker werd tevens aangewezen als een der vice-presidenten. De 27-jarige wegenwachter J. R. Bouw meester uit Noordwijk is gisteren tijdens zijn patrouille langs de rijksweg Amster damDen Haag van zijn motor geslingerd, zodat hij moest worden opgenomen in de Ursulakliniek te Wassenaar. Hij moest ter hoogte van Sassenheim plotseling uitwij ken voor een bruusk remmende Belgische auto, die vóór hem i-eed. Bij deze manoeu vre is hij toch nog even met zijn voorligger in botsing gekomen, waardoor hij van zijn motor werd geslingerd. Zijn toestand is redelijk. Het nadelige saldo van het Landbouw- egalisatiefonds over 1959 wordt op het ogenblik ruim 33 miljoen gulden kleiner geraamd dan op 1 april van dit jaar. Bij de raming op die datum kwam men tot een totaal nadelig saldo van 479.762.000 gulden. In een herziene raming, die minister Ma- rijnen de Tweede Kamer heeft toegezon den, wordt het tekort thans geraamd op 446.662.000 gulden. De minister zegt dat de vermindering van het nadelige saldo met 33.100.QP0 vrijwel geheel is ontstaan als gevolg van de gunstiger zuivelsituatie. In de gemeente Graauw in Zeeuws- Vlaanderen, die een inwonertal heeft van ruim 1.600, zijn dertig paratyfuspatiënten geregistreerd. Verwacht wordt dat het aantal patiënten nog zal stijgen. Tot dus ver heeft de ziekte een goedaardig verloop. De ernstigste patiënten werden overge bracht naar het ziekenhuis te Hulst. Een onderzoek is ingesteld naar de besmet tingsbron. In het binnenziekenhuis te Eindhoven worden sinds ongeveer een week 25 man nelijke en vrouwelijke paratyfuspatiënten. onder wie zes verplegenden, verpleegd. Kwaadaardige gevallen zijn er niet bij. Zoals bekend is per 1 januari 1958 bij de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie in Brussel een Nederlandse permanente vertegenwoordiging ingesteld. Na de in werking treding van het E.E.G.-verdrag eist de voorbereiding van de gemeenschap pelijke markt, die specifieke landbouw vraagstukken met zich brengt, bij deze Nederlandse missie een expert in de pro blematiek van de integratie van de land bouw in het raam van de Europese Econo mische Gemeenschap. De minister van Landbouw en Visserij heeft thans dan ook, in overeenstemming met de minister van Buitenlandse Zaken, met ingang van 1 september 1959, de heer drs. W. G. F. van Oosten, tot dusver aan het ministerie van Landbouw en Visserij directeur voor de internationale organisa ties, gedetacheerd bij de Nederlandse per manente vertegenwoordiging bij de Euro pese gemeenschappen te Brussel.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15