ROOMBOTER Barbara Jansz. keert terug om nogmaals Naarden te redden VERSTOPPING? défilln Naaimachines „BROSENS Alle mensen zijn gelijk <~Praatótcel Particuliere actie voor het herstel der oude vesting De prachtig gevormde vesting Naarden uit de lucht gezien Woldiefstallen in Rotterdam Twintig arrestaties Route en tijden van Aalsmeers bloemencorso HAMMARSKJOELD WAARSCHUWT TEGEN PASSEREN VAN UNO Haags Hof mag evenmin verwaarloosd worden Kerkelijk Nieuws Twee jaar voor jongeman, die oom met zeis doodde Hartelijke ontvangst van de Gelderland" in Toronto alleen is boter en boter is niet te vervangen! Op de In 1958 gemiddeld een moord per uur in V.S. ZENUWRUST Op Iraakse zwarte lijst u U i'i L/ t\ b A G SEP T b M B E R 1959 O De prachtige oude vesting Naarden, die als een ster van wallen en water in het Gooise land tegen het IJselmeer gedrukt ligt, is ernstig in verval. Vele jaren eigen lijk al, maar het rijk heeft geen geld om de volledige restauratie in een redelijk aan tal jaren te bekostigen. Vijf miljoen gul den zou dit immers moeten kostenen op de begroting van O., K. en W. was dat echt niet uit te trekken, zelfs niet over vijf of tien jaar verdeeld. Thans is het particulier initiatief in het Gooi begonnen met een grootse actie, waarmede men wil bereiken, dat althans een begin kan worden gemaakt met het herstelwerk. Het initiatief gaat uit van de Gooise Lions Club (een internationale or ganisatie van dienstbetoon), die reeds eni ge weken geleden de komst van een mys terieuze figuur, een zekere Barbara Jansz. naar Naarden heeft aangekondigd. Gis termiddag is Barbara dan in de oude ves tingstad aangekomen en zijn haar identi teit en haar bedoelingen onthuld. Barba ra is (was) een burgemeestersdochtertje in 1481, een dapper Naardens meisje, dat in heel benauwde dagen, door haar moed het leven van enkele honderden stadgeno ten redde. Zij is nu opnieuw naar Naar den gekomen om de prachtige oude ves ting te redden. Ze is daarbij in de per soon van de huidige bui-gemeestersdoch- ter Liese Cramer de gast van de Gooise Lions Club, die een stichting „Barbara Jansz" in het leven heeft geroepen, om met een groots opgezette actie de vesting Naarden te helpen. Uiteraard doet ook het gemeentebestuur van ganser harte mee, evenals b.v. „De vrienden van de ves ting" en de stichting „Menno van Coe- hoorn", die woensdag allen in het gemeen tehuis vei-tegenwoordigd waren, toen de kleine Barbara, voorafgegaan door de ma- trozenkapel van de marine uit Loosdrecht op een fraaie oude boerenwagen haar intocht deed. In de burgerzaal heeft de voorzitter van de stichting „Barbara Jansz" tevens pre sident van de Gooise Lions Club, de heer J. Verhaar, het doel van de actie onthuld. En natuurlijk kwam daarbij ook het histo rische verhaal van Barbara Jansz tot zijn recht. Barbara's list Het was dus in 1481, in de dagen van de „oorlog" tussen Holland en Utrecht, waarbij de vesting Naax-den herhaaldelijk werd aangevallen door de bisschoppelijke troepen onder aanvoering van de gevrees de „Perrol met de rode hand". Zo ook in december van dat bange jaar. Talrijke mannelijke Naarders waren naar Deven ter vertrokken om daar wol in te kopen voor hun lakenweverijen. Van hun afwe zigheid maakte de snode Perrol gebruik om onverwachts voor de stadswallen te verschijnen. En door een list kwam de vijand ook weldra in de stad. De burge meester van Naarden, Jan Jacobsz. werd reeds in de poort neergestoken, maar zijn dochtertje Barbara slaagde erin de vreem de soldaten bij een andere poort weg te lok ken door dat zij hen wijs maakte, dat in de kelder van het burgemeestei'shuis een kist met goud stond. De soldaten volgden het kind, vonden index-daad een stevig ge sloten kist (waarin overigens slechts wat oud ijzer zat) en terwijl zij, begerig naar het goud, zwoegden om de kist te openen, wist de kleine Bax-bara weer weg te glip pen en met vele vrouwen en kinderen door de verlaten poort te ontsnappen Dit verhaal heeft men aangegrepen als een middel om opnieuw propaganda te maken voor de vesting, die zo dringend restauratie behoeft. Een px-opaganda, die zich vooral ook op Amerika richt, en in het kader waarvan Sonja Oosterman en Ger Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van. 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang van Leeuwen een liedje hebben geschre ven, waarvan reeds vele duizenden gx-am- mofoonplaten wei-den gemaakt die van daag de wereld ingaan: baten voor de ves- tingrestaun tie. Men hoopt dat deze Naar- dense „Barbara-song" in weinig weken in geheel Nederland en daar buiten populair zal zijn geworden. Het liedje wordt gezongen door Bruce Low. De eei-ste ox-der voor platen uit Ame rika is x-eeds binnen. Voor de Amerikanen is er trouwens nog een intex-essant kantje aan deze Barbara-actie. Elke 10.000ste ko per van de plaat in de V.S. krijgt namelijk een retourbiljet naar Holland cadeau, de 25.000ste een retoui-biljet met een trip door Holland, de 50.000ste een retourbiljet met zelfs een reis door West-Europa en verder nummer 100.000,150.000, 200.000 en 250.000 ook een reis door Europa, maar dan van een hele maand. Bovendien worden deze gelukkigen ere-burger van de stad Naar den en zullen zij ten bewijze daarvan een gouden stadsleutel ontvangen. Men hoopt, uit de actie in Amerika en bijdragen van particuliei-en aan de Neder landse ovei-heid straks een restauratie fonds van 15.000 dollar ter beschikking te kunnen stellen. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 53570 ff De politie in Rotterdam is met een zeer omvangrijk ondex-zoek bezig naar op rui me schaal gepleegde diefstallen van wol. Tot nu toe zijn 20 pex-sonen aangehouden bij wie 11 chauffeurs. Deze chauffeurs wor den ervan verdacht wol te hebben gesto len uit de ladingen, welke zij moesten ver- voex-en naar fabrieken. Dit zou gedurende drie jaar lang dag in dag uit zijn gebeurd. Verder is gebleken dat ook uit opslagplaat sen op haventeiTeinen wol is vex-dwenen. Daar zijn eveneens arrestatiés verricht. De helex-, aan wie alles werd doorver- kocht, is een 28-jarige Rottex-dammer, die in het Huis van Bewaring is opgesloten. Hij verkocht op zijn beurt het gestolene door aan groothandelaren. De vex-siering van het bloemencorso Aalsmeer zal plaats hebben in de Centrale Aalsmeerse Veiling en in „Bloemlust" in de nacht van donderdag 3 op vrijdag 4 septembei-. De tentoonstelling van de cor sowagens in de C.A.V. wordt vrijdagmid dag om twee uur geopend en tot midder nacht bestaat er voor het publiek gelegen heid déze expositie te bezoeken. De be- oordeling van de wagens heeft plaats op zaterdagmorgen van 7.30 uur tot 9.30 uur en langs de route. De opstelling van de wagens begint zaterdag 5 september om 9.30 uur en is geëindigd om 11.30 uur. De praalwagens staan in de Zijdstraat, Dorps straat en Rozenstraat en de personenwa gens in de Zijdstraat en Weteringstraat. Daax-na trekt de stoet langs de volgende route door Aalsmeer, Bovenkerk en Am stelveen naar het stadion: Zijdstraat (11.30 uur), Stationsweg (11.33 uur), Stommeer weg (11.35 uur), Ophelialaan (11.38 uui'), Burg. Kasteleinweg (11.45 uur), Oostein- derweg (11.53 uur), Bloemlust (12.12 uur), Kerkweg (12.38 uur), Noord (12.54 uur). Hier wordt halt gehouden, waarbij ge legenheid gegeven wordt om de wagens te besproeien. Oponthoud: ongeveer een kwartier. Start uit Noox-d (13.10 uux-), Bo- venkei-k (13.17 uur), Noorddammex-laan (13.25 uur), begin Keizer Karelweg (13.29 uur), viaduct (13.40 uur), Amsterdamseweg (13.45 uur), Kalfjeslaan (13.50 üur);, Patrö- naatsgebouw (14.02 uux-), stadion Zuidpoort (14.13 uur), rust, Marathon-ingang (15 uur). In het stadion wox-dt het spel „Maskera de" opgevoex-d (van 15 uur tot 16.30 uur). Om 17.30 uur verlaat het corso het sta dion weer via de Marathon-poort, Patro naatsgebouw (17.40 uur), Kalfjeslaan (17.50 uux-), Keizer Karelweg (18 uux-), Bovenkerk (18.20 uui-), Kerkweg (18.35 uux-), Aals- meer-Oost (18.45 uur), Ophelialaan (18.55 uur), Burg. Kasteleinweg (19.08 uur). De px-aalwagens gaan door naar de hal len van Maarse en Kroon, waar van 20 tot 23 uur een tentoonstelling gehouden zal woi'den. Ingang aan de Hox-tensialaan. Oostenrijkse winkeldieven. De politie rechter te Amsterdam heeft drie Oosten rijkse studenten ieder tot tien dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens dief stal van souveniers in Amsterdamse wa renhuizen. De jongens, allen uit Graz, be kenden hun misdrijven en betuigden hun spijt. Zij hadden zich ook in Zweden aan winkeldiefstallen schuldig gemaakt. (ANP) Een neiging in de jongste diplomatieke ontwikkelingen om de UNO te passeren heeft blijkens de inleiding op zijn jaarverslag van het werk der vol kenorganisatie in het afgelopen jaar enige bezorgdheid gewekt bij secx-etaris- generaal Dag Hammarskjoeld. Hij vraagt althans om waakzaamheid voor een „mo gelijke toestand waarin uit het toegenomen diplomatieke bilaterale overleg, buiten de organisatie om met veronachtzaming van wettige belangen van dei-den, een ver- waax-lozing van de mogelijkheden die de organisatie zelf biedt zou blijken." Ham marskjoeld waarschuwt ook tegen de vrees dat de UNO niet aan de door ledenlanden gestelde opgaven zou kunnen voldoen. Hammarskjoeld noemt de vestiging van permanente afvaardigingen bij het hoofd bureau van de UNO met vaste hoge ambtenax-en een ontwikkeling van bij zondere betekenis waax-door zijns inziens de onderscheiden UNO-organen in de huidige diplomatie van meer gewicht zijn geworden. De herhaalde opdrachten voor het ver lenen van „goede diensten" aan het secre tariaat-generaal acht Hammai-skjoeld van belang omdat men zo gemakkelijk en snel tot actie kan overgaan. Met name in ge vallen als waarin voorafgaand openbaar debat over een actie de moeilijkheden voor zulk een optreden slechts zou kunnen ver groten of waarin aarzelende leden een vacuum zouden kunnen scheppen. De secx-etaris-genex-aal vraagt de aan dacht van de Algemene Vex-gadering voor de positie van het Internationale Gex-echts- hof in Den Haag, dat voor de internatio nale samenleving mogelijkheden heeft die zijns inziens ernstig vei-waarloosd zijn. „Bij voorgaande gelegenheden heb ik met teleurstelling vernomen van de weigering van vei'scheidene leden-staten om de ver- plichte jurisdictie van het Internationale Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Delfstrahuizen: J. J. van Thiel, vicaris te Oldeboorn. Bedankt voor Nederhemert (toez.): A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; voor Klazienaveen (toez.): J. Noox-dmans te Tjamsweer; voor Ommen: J. N. de Ruiter te Leiden; voor Poortvliet: C. van den Bosch te Bodegx-aven. Beroepen te Lekkerkerk: R. van 't Lindenhout te Wasperveen; te Rotterdam (vac. dr. W. S. van Leeuwen): dx\ G. Huls te Gouda. Geref. berken Beroepen te Stad aan 't Haringvliet: J. H. van Boggelen .kand. te De Bilt (Utr.); te Gees (Dr.): W. Hoogsteen, kand. te Drie- bergen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Sint Jansklooster: D. Slag boom te 's Gravenzande. Gerechtshof te aanvaax-den, of ook van de weigering om zich voor een rechterlijke beslissing in wettelijke vraagstukken tot het Hof te wenden. Deze toestand blijft zox-g baren. De ontwikkeling en aanvaar ding' van het internationale a-echt, onpar tijdig door gex-echtelijke instanties ge diend, zijn essentieel voor het streven naar een vreedzame en x-echtvaardige interna tionale orde", aldus Hammarskjoeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 21-jarige Siebe A. H. uit Luinjeberd bij Heerenveen veroordeeld tot twee jaar ge- vangenissti'af De jongeman had op 11 irxei in een wei land bij Luinjeberd zijn oom met een zeis doodgestoken, toen deze een zeer agressieve houding aannam tegen de vader van Siebe. Veertien dagen geleden had verdachte's i'aadsman ontslag van rechtsvervolging gevraagd omdat de jongeman uit nood weer zou hebben gehandeld. De officier van Justitie was evenwel, na een overigens mild requisitoir te heb ben gehouden, tot de conclusie gekomen, dat er geen sprake kon zijn van noodweer. Hij had drie jaar gevangenisstraf geëist. Hr. Ms. jager „Gelderland", die Toron to (Canada) bezocht, is daar, naar de Marinevoorlichtingsdienst meedeelt, en thousiast binnengehaald. Te midden van juichende jachten, waterskiërs, zwem mers en zeilers passeerde het schip Thou sand Islands, het nauwste deel van de Lawrence Seaway. De jager stoomde als eerste Nederlandse oorlogsbodem het On- tariomeer op en ging bij Toi-onto voor an ker. Gedurende dit verblijf te Toronto, te zamen met 18 andere oorlogsbodems, af komstig uit Engeland, Fx-ankrijk, de Ver enigde Staten, Duitsland en uit Canada zelf, waren de schepen des avonds geïllu mineerd, hetgeen een voor Toronto zeer ongewoon schouwspel was. Bij de parade op Warrioi-s Day sloeg het detachement van de „Gelderland" een zeer goed figuur. Een klatei-end applaus ging op, toen de Nederlandse marineman nen het podium passeerden, waarop de paradecommandant, admix-aal Sir Mount- batten of Burma en plaatselijke autox-itei- ten stonden opgesteld. Vele Canadezen en vele naar Canada geëmigreei'de Nederlandex-s maakten van de gelegenheid gebruik Hi\ Ms. „Geldex-- land" te bezoeken. Op hun beurt boden de ex-landgenoten de opvax-enden van de Nedei-landse jager een bezoek aan naar de Niagax-a Falls, waarvan uiteraard gre- tig gebruik is gemaakt. Advertentie Het Ned.Zuivelbureau Rijswijk (Z.H.) i Een produkt van PHIUPS-ROXANE Een kwaadaardig klein Duitsertje wex-d door zijn Dortmunder ouders langs de weg van Nijmegen naar de grens bij ieder consumptie- tentje volgestampt met i.jsjes- plus-slagroom, omdat het xrxannetje gedi-eigd had an ders de douane te zullen in lichten over alle nieuwe spullen, waarmee de „Eltern" hun gardex-obe in Nederland billig hadden verrijkt. Onge twijfeld werd al dat ijs er aan de andere kant van de gx-ens met slagroom en al weer uitgeslagen, maar het geval leverde een interessan te illustx-atie bij het ver schijnsel. dat zovele vakantie- gangei-s van Duitse herkomst het nuttige met het aange name vex-enigen en onze goedkope fabrieksprodukten als nijvere mieren over de grénzeiï mee naar huis slepen. Er zijn Nederlanders die daarover mispx-ijzend spreken. Er zijn trouwens Nederlan dex-s die steeds met misprijzen vollopen wanneer hun een Duitse herder passeert, doch dat verschijnsel is altijd wel te herleiden tot een deugde lijk argument uit het recente verleden. Wie echter mocht menen dat het inslaan van huisraad, kleren, schoeisel, voedingsmiddelen en ge- bruikswax-en door Duitse va kantiegangers eer laakbaar vex-schijnsel is, moge eraan wox-den herinnerd dat onze vooi-ouders in andere tijds omstandigheden precies het zelfde in omgekeerde rich ting hebben gedaan. Er is een tijd geweest tussen de twee wex-eldoorlogen dat kwaad aardige kleine Nederlander- tjes moesten worden volge stopt met jujubes en ule vellen, omdat zij dreigden andei-s hun pa en moe aan de grens voor aap te zetten door vingerwijzingen aan de doua niers. Nog dezer dagen bleek uit familiearchieven van een eer zame Friese familie ge licht door een vrijmoedige jongedochter van dat stoere geslacht dat grootmoe index-tijd zilver smokkelde op een manier die alle perken te binnen bleef. Zij vex-borg het kostbax-e xrietaal namelijk op een plaats, waar geen douane uit de eerzame oude tijd het ooit zou dux-ven vermoeden, laat staan zoeken. En mijn eigen grootmoeder, zo her inner ik mij nu plotseling, kwam indertijd aan de Duitse grens terug met een omvang die zeker de dubbele was van die waarmee zij op reis was gegaan. Niet, omdat zij zich in Duitsland zozeer tegoed gedaan had aan de Würstchen en Knödeln. doch omdat zij stof voor twee kostuums om haar middel had gewonden. Zij was zo trots op deze inge nieuze vinding, dat zij in het trammetje naar de grens haar geheimpje speels onthulde aan een vriendelijk heer met strohoed en lorgnet, die ver rast in de handen klapte en haar met complimenten over laadde. Bij de grens echter laadde hij haar over in het visitatielokaaltje, aangezien hij douanier in burger was en grootmoe ging mager haars weegs, om later het in be- slaggenomene terug te halen voor een pi'ijs die haar zes Nedex-landse kostuums had kunnen opleveren. Nee, laten we maar niets zeggen van die vakantie slepers. Laten we maar niets zeggen van al die volken die nare dingen doen. Laten we eex-st maar eens even nagaan, of wij deugdzaam en voor beeldig volk van Nederland in onze geschiedenis niet nog naax-der dingen hebben ver richt. Want alle mensen zijn het zelfde. Dat is een conclusie die ge richt is tegen alle rassen- en nationaliteitendiscx-iminatie. Onder de namen en de kleu- x-en vex-bergen zich de indivi duen, die goed en slecht kun nen zijn doch niet goed om hun kleur, of niet slecht om hun naam. Het is een bevx-ijdende en weldadige conclusie voor de gene. die lijdt, onder het voor oordeel en het gebrek aan vergevingszin. Maar het is ook een vex-blijdende conclusie voor allen, die zich oip hun huidskleur of nationaliteit op een voetstuk plaatsen en neerzien op hen die niet zijn gelijk zij. Want, al doet het even pijn van dat voetstuk te vallen, het is zo probleem loos en verlossend, te kunnen zien en constateren dat nie mand op de wereld van ori gine minder of beter is dan wijzelf. De goeden en de slechten zijn gezaaid over alle wereld delen met grillige hand, die geen grenzen of slagbomen heeft geëerbiedigd. En als de geschiedenis op zeker moment een haard van gruwelijke slechtheid heeft gesticht bin nen een bepaalde natie, dan zijn het de omstandigheden geweest die het slechte heb ben opgeroepen en een kans gegeven, zich te doen gelden. Het is verblijdend, een goed mens te ontmoeten zonder acht te slaan op het etiket dat zijn ras of natie aanduidt. Want het bewijst, dat alle mensen gelijk zijn voor de opoerste levenswet. Dit is een ernstig en ge- dragen woord, doch men mag niet menen dat enkel de ernst en de ethica de bewijzen leveren voor deze gelijkheid. Want er was geen spoor van ernst noch ethica in het argu ment tegen alle rassendisci*i- minatie, dat mij onlangs in een Chinees-Indisch restau rant werd opgediend aan het eind van een weelderige rijsttafel. Misschien hebt ge vaak in bewondering gestaan voor de watervlugheid van Chinese iongleurs in een of ander cir- cus voor de tovenaars met het evenwicht, die hun slanke •lichaam en hun flitsende vingers hadden bekwaamd in squilibristische wonderwer ken. Men kan datzelfde con stateren en bewonderen in een Chinees restaurant. De wijze immers waarop een Chinees de uitgebreide, leeg- gesmulde rijsttafelsex-viezen afx-uimt, is ware circuskunst. Talloze schaaltjes en bordjes worden op elkander gestapeld, torens van breekbaar porce- lein balanceren op oosterse handen en armen, alles gaat mee en alles komt héél in de keuken. Met opperste verbazing zag ik dat aan: een donkërogige, onbewogen Chinees gezicht biologeerde het vaatwerk tot een wankelend doch balan cerend bouwsel op zijn han den. Een tocht zou het ineen doen storten, zou men denken doch neen. Met lenige pas sn onbeweeglijk bovenlijf zweefde de kunstenaar in de richting van de keuken en ik dacht: dit is de kunst van het x-as. Zo kunnen wij het niet. In feite was deze gedachte het begin van rassenschei ding. Doch toen kwam het universum mij tehulp en het bewees mij. dat boven alle volken der wereld uit de schepping één en gelijk is. Want halverwege de keuken moest de Chinese kelner niezen. De honderden scherven vertelden mii en ik geef het aan u door: Alle men son zijn gelijk voor de opperste levenswet. De ruis en de knetter Er is iets mis met m'n radio. D'r zit een „ruis" in en als ik 'em doordraai van Genève naar Londen dan knettert ie bij Bonn. Nou kan je daar iets achter gaan zoeken maar het heeft hoegenaamd niets met politiek te maken. Hoewél, m'n buur man heeft dat toch gedaan; in letterlijke zin dan. Hij zei: „Ik krijg die ruis en die knet ter d'r uit, anders is mijn naam geen Piet meer." Wat die Piet daar nou mee te maken heeft, weet ik nu nog niet precies, maar goed, hij zocht er iets achter; hij maakte de achterboel van het apparaat open en dook er in. Na vijf minuten stond hij op, veegde het zweet van zijn voorhoofd met de rug van zijn hand en vroeg, echt op de toon van de vakman: „Heje een klein schroevedraaiertje?" Ik peuterde dit, zij het met ernstige en wan trouwende protesten van m'n eega, uit de naaimachine. Een kwartier later, na hevige, ruisende en knetterende radio-rochelgeluiden, stond hij weer op. Hij vroeg nu om een stukkie fietsband. Ik informeerde werke lijk belangstellend waar hij dat voor nodig had. „Ik. geloof dat ik hét nou heb," zei-die, „ik moet hier de dinges, de hoe-noem-je- dat isoleren. Hij maakt daar contact met de je-weet-welmet die, kijk daar!" en hij wees op een schroefje met de schroe- vedraaier. „Ach ja", zei ik. „Wat stom, dat had ik ook kunnen vinden." Ik gaf hem een stukkie vlakgom, dat ie driftig aan plakjes begon te snijden en weer dook ie, met een hoofd waarop nu dikke aren op springen stonden, tussen de dra den, lampjes en schroefjes. Ik vestigde mij met m'n vrouw in de eethoek om te koffietafelen. „Jij eet ze ker niet mee?", gokte ik. „Nee", zei hij, met iels van een spijtige kreun in zijn stem., „ik heb geen rust voor ik die ruis en die knetter d'r uit heb. Wij lieten hem stoeien met de ruis en de knetter en beten ons door de knap pende broodjes met ouwe kaas. Op een gegeven moment hoorden wij, na even draaien aan een knop door buur man Piet, de galm van een dame. „Ah!" triomfeerde hij, „een stukkie Callas!" Maar het bleef bij het stukkie Callas. Het apparaat knetterde niet meer en de ruis was er uit. Piet-de-buurman stond een beetje moeilijk op. „Ik mot nou gaan eten," zei die, „laat de boel maar zo liggen, van middag na kantoortijd komt de zaak voor mekaar. „M'n vrouw knikte me knip ogend en wenkend met haar hoofd van dat-ie-nou-gaan-moest, toe. En Piet ging, met een „wel bekome het jullie". Ik accepteerde die wens als een sneer op mijn toestel en belde om twee uur de erkende reparateur op, die kwam. Hij be keek de „reparatie", zei „tsjonge, jonge" en nam het hele geval mee naar de zaak, want er was om zo te zeggen, zei de man, geen heel meer an. Ik heb in ieder geval m'n doel bereikt. De ruis en de knetter zijn mèt m'n toe stel het huis uit. Alleen Piet-de-buurman heet nog altijd Piet. Jan van Ees WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, W. P. Ro- gers, heeft woensdag in zijn jaarlijkse x-apport bekendgemaakt, dat in 1958 in de Verenigde Staten gemiddeld op elke 64,2 minuten een moord is gepleegd, op elke 46,6 seconden een inbraak en op elke 36,1 minuten een aanranding. Volgens het rapport is het aantal misdrij ven in 1958 met 9.3 percent gestegen in vergelijking met 1957. Het aantal zeer ernstige strafbare overtredingen bedroeg in 1958 1.553.922 en in 1957 1.442.285. Rogers constateert, dat de misdaad vijf keer zo snel toegenomen is als de be volking. Op elke 100 personen tegen wie een vervolging werd ingesteld werden er 67 ver oordeeld. Ruim 12 percent van alle arres tanten waren jongelieden onder de 18 jaar. Maar van het totaal aantal gearresteer- den wegens autodiefstal was het percenta ge jongeren 64,1 pei-cent, wegens inbraak 49.9 percent, wegens diefstal 48.5 percent, wegens heling 30,9 percent en wegens roof 22,8 percent. „Dracula" NEW YORK (AFP-UPI) De New- yorkse politie heeft woensdag de 17-jarige Portoricaan Salvatore Agron gearres- teei'd, bijgenaamd „Dracula", die ervan verdacht wordt in de nacht van zaterdag op zondag de 16-jarige jongens Robert Young en Anthony Ki'zesinski met een mes te hebben vermoord. Hij zei het niet erg te vinden naar de elektrische stoel te gaan. Hij stelde voor zijn moeder daarbij uit te nodigen. Hij weigerde zijn moeder te ontvangen, die naar de gevangenis was gekomen. „Dracula" di-oeg een blauwe, met rood afgezette mantel en had schoe nen met zilveren gespen aan. (UPI) Burgemeester Robert F. Wag ner van New York heeft woensdag mee gedeeld. dat hij de politie zal uitbreiden met i'uim duizend man ten einde de jeugd misdadigheid beter te kunnen bestrijden. De politie zal op haar volle sterkte van 24.508 man gebi-acht worden, zei hij, wel ke offers andere gemeentelijke diensten er ook voor zullen ïrxoeten brengen. Hij be schuldigde gouverneur Rockefeller en zijn in meërderltêid Republikeinse raad ex-van, dat hem de afgelonen winter vijf miljoen dollar voor uitbreiding van de politie werd geweigerd. Advertentie nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabietfen De Iraakse autoriteiten hebben zeventig Amerikaanse en Europese schepen, waaronder zeven Nederlandse, op een zwarte lijst geplaatst wegens schending van de boycot die de Arabische landen te gen Isx-ael voeren. De andere schepen zijn: vierentwintig Britse, elf Amerikaanse, zeven Zwitserse, vijf Duitse, vier Franse, vier Italiaanse, vier Noorse, twee Griekse, een Roemeens en een Deens schip.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3