In 8 minuten uw PASFOTO'S Orchideeën kweken GVmnasfiek Naar de beiaard POEZENPROBLEEM Boeren uit stad en wijde omtrek presenteren puik van veestapel Plezierige prijsuitreiking aan de winnaar van de Muggenronde PERRY Toerleider H. van Hulst: „Volgend jaar weer" 11 SeptemberFokveedag in Haarlem Geen A.O.W. voor gehuwde vrouw, wier man nog geen 65 jaar is De damcompetitie RIJWIEL of BROMMER X Burgerlijke Stand van Haarlem F. Heesemans koninklijk onderscheiden „Nieuwe zwerftochten door Israël In juli werden 6762 woningen gebouwd Reünie oud-wezen Draaiorgel ZEVEN DACEN IN EN OM HAARLEM Jaarvergadering HDC Huis en Haard Rietschelf in brand Concert- en filmavond van Haarlemse Jazzclub DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT c y Op vrijdag 11 september wordt op hel voormalige helikopterterrcin aan de Wa genweg in Haarlem een fokveedag gehou den. Ongeveer honderdvijftig koeien van boeren uit Haarlem en wijde omtrek zul len daar aan het oordeel van de jury worden onderworpen. Het doel van deze fokveedag is een vergelijking mogelijk te maken tussen dieren uit de verschillende stallen, zodat de veehouders een overzicht hebben van de stand van zaken op het gebied van de fokkerij. Ongeveer veertig veehouders zullen met het puik van hun veestapel dingen naar de lof van de jury en de te winnen bekers en medailles. De fokveedag wordt georganiseerd dooi de Haarlemse fokverenigingen „Haarlem" en „Haarlem-Eigen Belang" in samenwer king met de vereniging „K.I. Slóten-Haar lem". De laatste fokveedag in Haarlem werd acht jaar geleden aan de Oude Weg gehouden. De keuring van de koeien is een zoge naamde exterieur keuring, dat wil zeggen dat de dieren uitsluitend naar bouw en uiterlijk beoordeeld worden. Er zijn vier typen koeien: het melktype, het melkvlees- t'ype, het vleesmelktype en het uitgespro ken vleestype. Het uitgesproken melktype is te herkennen aan de wigvormige lichaamsbouw, breed van achteren en smaller van vox-en. Het vleestype heeft de blokvorm, waarbij voor- en achterdeel van het lichaam ongeveer even breed zijn. Voorts zijn er keuringsklassen waarbij de koeien verdeeld worden naar de melk- produktie die zij hebben geleverd. Zo is er een klasse voor koeien die al meer dan 30.000 liter melk hebbenp gegeven en een voor koeien die reeds meer dan 35.000 liter melk op hun naam hebben staan. Voor elke keuringsgroep, „ring" genaamd, zijn twee juryleden aangewezen. Dit zijn fokkers die hun sporen op fokgebied reeds lang en breed hebben vejrdiend. Als scheidsrechter op de fokveedag fungeert de rijksveeteeltconsulent in Noordholland, ir. L. de Vries uit Alkmaar De melkproduktie van de Nederlandse veestapel is in de afgelopen tien jaar be langrijk toegenomen In 1948 leverde de vaderlandse koe gemiddeld 3900 liter melk per jaar. In 1958 was deze produktie ge stegen tot 4500 liter, dus per koe per jaar 600 liter meer. Het vetgehalte steeg van (Van onze Haagse redacteur) De gehuwde vrouw van 65 jaar, wier echtgenoot deze leeftijd nog niet heeft be reikt, kan niet in aanmerking komen voor de uitkering op grond van de A.O.W. Dit heeft de staatssecretaris van Socia le Zaken meegedeeld aan de voorzitter van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen. Deze bond had onlangs verzocht, de uitkering ook te doen aan vrouwen be horende tot de betreffende categorie. De staatssecretaris zegt, dat er geen behoef te aan bestaat gehuwde vrouwen van 65 jaar, die een jongere echtgenoot hebben, voor de uitkering in aanmerking te bren gen. Deze echtgenoten kunnen, aldus de staatssecretaris, zo lang zij nog geen 65 jaar oud zijn door het verrichten van arbeid in het onderhoud van het gezin voorzien. Een regeling volgens welke de gehuwde man en diens echtgenote een zelfstandig recht zouden krijgen op ieder de helft van het A.O.W.-pensioen, kan vol gens de staatssecretaris niet worden ge troffen. Zo'n regeling zou tot gevolg heb ben, dat het gezin op het moment dat de in het algemeen oudere man de 65-jarige leeftijd bereikt, slechts over de helft van het pensioen zou kunnen beschikken. Dit zou onbevredigend zijn. 3,56 tot 3,76 percent. Er wordt voorts ge streefd naar een verdere verbetering van het eiwitgehalte. Uiteraard worden de koeien die waardig geacht worden de stal van de veehouder te vertegenwoordigen, extra opgedoft alvo rens zijn naar de fokveedag worden afge vaardigd: ze moeten zo netjes mogelijk op de „show" verschijnen. Ze krijgen een goede wasbeurt en alle ontsierende haren worden zorgvuldig weggeknipt. Pas als ze volgens de veehouder als door een rin getje zijn te halen, mogen zij hun opwach ting op de fokveedag komen maken. De eer van de boerderij staat immers op het spel! De vier tientallen uit Haarlem en om geving, die vexdeden jaar aan de hoofd klasse damcompetitie hebben deelgenomen, zullen ook in de aanstaande competitie hoofdklasse mededingen. Het zijn de eer ste tientallen van damclub 't Oosten, dam club St. Bavo, Haarlemse damclub en dam club IJmuiden. Tegen het einde van deze maand zal de strijd ontbranden. De competitie eerste en tweede klasse van het district Kennemerland telt respec tievelijk acht en zes deelnemende tiental len. In de eerste klasse zal de strijd gaan tussen de volgende ploegen: KNC I, DCIJ II, VKD I, Hillegom, BDC, Santpooi't, Sportief I en TIDC II. In deze afdeling wordt een enkele ronde gespeeld. De in de tweede klasse uitkomende tien tallen zullen elkaar tweemaal ontmoeten. Deze afdeling is als volgt samengesteld: Zandvoort I en II, HDC III, Sportief II, VKD II en St. Bavo II. Advertentie Voor ieder een passend Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz, Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 „Een deel van onze jeugd wil tegen woordig steeds weer bewijzen, dat het wei nig karakter bezit. Die jongens en meisjes weten niet wat het woord verantwoorde lijkheid betekent. Jullie moeten tonen, dat je kerels met karakter bent. In de Mug genronde hebben jullie laten zien wat je waard bent, jullie konden tegen de moei lijkheden op. Blijf zoals je bent, neem geen voorbeeld aan die jongens in de grote steden in binnen- en buitenland. Probeer tegen de problemen van deze tijd te vech ten". Aldus de heer A. van Moo.ck, ambte naar voor de jeugdzaken van de gemeente Haarlem, in zijn toespraak tijdens de feestelijke prijsuitreiking, gisteravond in de aula van het Lourens Costerlyceum in Haarlem. Daarvoor had de leider van de ronde, de heer Huug van Hulst, alle medewerkenden bijzonder hartelijk bedankt en nadat hij in het kort de gebeurtenissen tijdens de pas afgelopen fietstocht memoreerde dook hij even later nog iets dieper in de ge schiedenis terug door aan het talrijke pu bliek de winnaars van de Muggenronden in 1955, 1956, 1957 BEVALLEN van een zoon, 1 sept.: A. G. ZoethoutVan der Poel; H. .J. van Waar deElferink; A. van der Kuijl—Vreeken; M. E. A. RölingRuerings: G. Venema Abbas; C. M. F. VeltmanVan den Broek. 2 sept.: H. C. A. WinkelElferink. BEVALLEN van een dochter, 30 aug.: C. C. A. GarstenSep. 1 sept.: A. Steffers Huijzer; C. M. C. CoenraadBrugman (2 dochters). 2 sept.: C. HuijboomOtten- bros; D. R. OosterbeekStrüwer; A. J. BarkKruijer. OVERLEDEN, 31 aug.: J. P. van Gaste ren, 81 j., Kempstraat: E. Kollerie. 79 j.. Zuider Buitenspaai-ne. 1 sept.: S. M. Meij De Lamper, 74 j.. Kamporlaan: A. van ScherpenzeelVan Heemert. 81 j.. Aagje Dekenstraat; P. Valbracht. 58 i.. Adriaan Loosjesstraat: J. T. Smit. 27 j.. Maarten v Heemskerksfraat. ONDERTROUWD 2 sept.: J Knegt en •L Toornstra: M. C. Hogen es en H C. Moo- lekamp; S. Roede en C. Galenkamp; M. M. Constandse en B. M. Meorsmans: P B Poelgeest en G. M. Loerakker: T. A. ,T. de Rijk en J. G. Bolheem: A. T. A. van den Broek en C. H. van Honschoten: .J. N. Doets en K. E. F. Schulz; T. J. van Steijn en M. C. Leijssenaar; D. Knevelbaard en G H. Elling; J. Steenman en C. Kok; J. Tvuperus en T. Kolusnieuwski; F. J. M. Damen en J. M. M. A. Zwaanenburg; J. van-der Duijn en M. J. R. Booltink; C. B. Schulmaijer en C. W. J. Steenborg: H. C. Bont en A. M. Roosloot; A. F. M. Wulfers en M. T. van Leuven; H. Luijten en E. Plantinga: M. H. v. Steijnen en H. Thuis: E. T. van Rijn en .T. S. van Norde. GEHUWD 1 sent.: A. L. Schoon en M T. Schneider: A. B M. van Weiienberg en A. C. van Emmerik: .T. Schuitomaker en Muijtjens; M. .T. Meijboom en C H. J. Snijders; P. van Leeuwen en B. T. Schui temaker; C. van Vark en J. M. van der Meer: W. G. B. van der Kruijs en -T. F,. H Beneker: D. Wijkhuizen en C. T-T van Nor- de: F. Ie Febre en T. E. Hovius: K. J. P. K Gessner en M. W. G. Winkenius. en 1958, Henk van der Geest, Joop la Court, Ben Costen en Rob van Straa- ten, voor te stel len. Bovendien verscheen Adam Spoor op het po dium, de jongen, die destijds de Muggenronde de naam Muggenronde gaf. Nadat de heer Van Hulst een kort praatje met deze ^Tom-figuren" had gemaakt ging hij over tot de uitreiking van de prijzen, waarbij Ab Koelemeijer de wisselbeker van Haarlems Dagblad/O.H.C. ontving als mede een dx-aagmedaille en een horloge. Ook de winnaar van het A-klassement, Gé Koeleman, kreeg een wisselbeker, een draagmedaille en een horloge en voor de tweede aankomenden Adri Seypesteyn en Advertentie BAVADO Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 De heer F. Heesemans, chef van de afde ling verificatie bij de n.v. Gi-afische In richtingen Joh. Enschedé en Zonen, te Haarlem, is woensdag onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Oi'de van Oranje Nassau, ter gelegen heid van het feit, dat hij veertig jaar bij de firma Enschedé werkzaam was. Des morgens werd de heer Heesemans, die vergezeld was van zijn echtgenote, door de directie ontvangen, waarbij hij werd toegesproken door de heer B. F. Enschedé, die hem in zeer waarderende termen prees om zijn werkzaamheid. De heer Enschedé overhandigde hem de ko ninklijke onderscheiding, alsmede een ge schenk onder couvert en een reiskoffer en boekenkast. In het Johez-huis werd de jubilaris door het personeel en zijn collega's gehuldigd. Het hoofd van de afdeling verificatie, de heer S. van Seggelen, sprak de jubilaris toe, evenals de heren P. W. Koks, A. J. de Nijs en W. F. Miedema namens het perso neel van de afdeling, de heer L. Loos, hoofd van de afdeling postwaardencontrole van de P.T.T.. de heren G. Damsteek en H. Bijnevelt, respectievelijk bedrijfsleider en assitent-bcdrijfsleider van do afdeling bankbiljettendrukkerij en de heer P. W Voskuilen namens de Algemene Neder landse Grafische Bond. Er werden vele cadeaus en bloemen aangeboden, waarna de heer Heesemans allen dank bracht voor de vriendelijke woorden en attenties. Ben van der Voort waren er lauwer takken. Fred Ausma kreeg de „karakter-prijs", een horloge, omdat hij hoewel hij bij zonder veel hinder had van een verrekte spier zonder morren de 600 kilometer had afgelegd. De heer A. van Moock hield vervolgens zijn reeds genoemde toespraak en mede namens drs. W. Hazevoet overhandigde hij aan mevrouw Ans van Hulst een doos bon bons .omdat zij haar man zo vaak had moeien missen en omdat zij alleen weet wat het betekent een Muggenronde te or ganiseren". Daarna ging de heer Van Hulst over tot hel uitreiken van de diverse medailles aan de jongens, in goud, in zilver of in brons, afhankelijk van de plaats van de deel- nemG^s.iji do eindrangschiking. De renners xiit de Inaïschebuurt kregen de wissel zuiltjes voor hun eerste plaats in het ploegenklassement. en ook alle leidex-s en medewerkers ontvingen een draagmedaille. De heer Van Hulst kreeg op zijn beurt van de leidei'S een set gereedschap ten geschenke en verder kreeg hij van enkele buurtploegen een taart en sigaretten. Ook de monteur van de ronde, de heer Mooye- kind, werd door de jongens niet vergeten en daarna kon een ieder onbelemmerd zijn aandacht gaan wijden aan het komische duo Gerry en Ferry, aan pianist-organist Herman Theunissen, aan goochelaar Truxini en aan ploegleider Rinus Gude, welke laatste een geslaagd balanceernum- mer ten tonele bracht. Al met ai een bijzonder plezierige avond. Maar de voor de jongens meest verheugen de woorden kwamen uit de mond van de heer Van Hulst toen deze zei: „We hebben het leuk gehad, jullie waren sportieve kerels. Volgend jaar doen we het weer". Echtpaar H inlopen-N an ninga Het echtpaar Hinlopen-Nanninga is te ruggekeerd van een reis naar en door Is rael. Tijdens de voox-dx-achtsavond, die zondag 6 september in de muziekzaal van x-estaurant Brinkmann aan de Gx-ote Markt in Haarlem door het bestuur van de afdeling Haarlem van de W.I.Z.O.-Ne derland wox-dt gehouden, zal het echtpaa. over zijn nieuwe zwex-ftochten door dit land vertellen. Een en ander wox-dt geïl- lustreerd met kleurendia's en opgeluisterd met toepasselijke muziek. De baten van deze avond komen ten goede aan het Zio nistisch Vrouwenwerk in Israel. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in juli van dit jaar 6762 nieuwe woningen voltooid. In juli 1958 wer den 6670 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste zeven maanden van 1959 men 42.758 nieuwe woningen gereed te gen 49.816 in de overeenkomstige periode van 1958. Van de in juli voltooide woningen werde er 625 als systeemwoning gebouwd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 4491 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met juli 1959 zijn sedert de bevrijding 728.353 nieuwe woningen ge bouwd. 1-Iet aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1959 een aanvang werd ge maakt, bedx-oeg 5206 (juli 1958: 8000). In de eerste zeven maanden van 1959 werd me de bouw van 49.386 woningen begonnen, tegen 46.625 in de overeenkomstige perio de van 1958. Daar het aantal gereedgekomen wonin gen in juli gx-oter was dan het aantal, met welker bouw een begin werd gemaakt daalde het aantal in uitvoering zijnde wo ningen tot 90.802 op 1 augustus 1959. Per 1 augustus 1958 waren 86.702 woningen in uitvoering. De heer Van Aken bij zijn orchideeën. In februari 1958 zijn ze naar Holland gekomen, de heer en mevrouw F. A. D. van Aken, die daarvoor al tijd in Indonesië woonden, in Djakarta. Ze zijn nu ge vestigd in de Jan Steenstraat 44 in Haarlem. Dat wil zeg gen, dat ze daar nu hun or-, chideeënkwekerij hebben. Het doet een beetje vreemd aan, zo midden in de stad 'n deur te openen en dan in 'n grote tuin te komen, aan het einde waarvan twee kassen staan. Het is ineens of je helemaal buiten bent. Je ziet geen mensen, je hoort geen verkeer. Er staan overal bloemen. De heer Van Aken komt ons tegemoet. Wc lopen met hem de kassen in. Het is erg warm. Er moet ook zomers gestookt worden. We zien nog maar weinig echt bloeiende orchideeën, de meeste zijn nog onontwik kelde planten. Als we daar een beetje vei-baasd over zijn, legt de heer Van Aken ons uit, hoe dat komt. „Een orchidee heeft vier tot acht jaar nodig om zich volkomen te ontwikkelen. Gelukkig heb ik toch nog. nadat we gedwongen waren Indonesië te verlaten, vierhonderdvijf tig planten mee kunnen nemen, zodat ik hier meteen vex-der kon gaan met kwe ken, tenminste zodx-a we een geschikte ruimte hadden ge vonden. Ik houd van mijn werk. Vi'oeger was 't alleen maar een liefhebberij. Tot 1948 werkte ik bij' de KPM als machinist. Maar toen ze me eenmaal een baan op de wal aanboden, heb ik dat met beidra handen aange grepen. Zodoende kon ik voortaan al mijn vrije f.iid aan mijn orchideeën beste den. Twee keer is al de moeite van de heer Van Aken om te komen tot de opbouw van zijn kwekerij vex-geefs geweest. Eenmaal hebben de Japanners alles vernield en daarna nog eens de extremisten. We bewon deren de enorme energie van de heer Van Aken, want ook dit keer is hij weer ge heel opnieuw begonnen. Weer staan er nu cyper- pediums, dendrobiums, pha- lainoosissen en catlea's in de kassen. Het kweken van orchi deeën is een bijzonder zorg vuldig werk. waarbij men vooral een eindeloos geduld moet hebben. Wanneer het zaad rijp is dit varieert van vijf maanden tot een jaar kan het uitgezaaid worden. Dit geschiedt op een vloeibare chemicale teeltbodem de „agax--agar", die de heer Van Aken zelf samenstelt en later in fles sen giet. Hierin moeten de zaadjes zich dan ontwik kelen. Zodra er kleine groene blaadjes zichtbaar worden, moeten die over worden gepot. Eerst alle plantjes bij elkaar, later als ze groter zijn. ieder apart in een pot. Maar voor het zo ver is zijn er alweer twee jaar voorbij. En dan duurt het nog eens twee jaar voor dat er eindelijk aan de stengel een prachtige bloem vex'schijnt. En dan is de heer Van Aken dolblij en te recht. want ook de weinige orchideeën, die nu in zijn kwekerij bloeien, zijn ver rassend mooi met veel door schijnend wit en paars. Ruim een jaar zijn de heer en mevrouw Van Aken nu in Nederland. Toen ze hier kwamen was alles heel anders. De twee kassen stonden er wel, en de tuin was er ook. Er waren toen echter- nog geen bloemen, de kassen waren slechts ge raamten van staal. Het glas ontbrak, de stenen muren waren gescheurd en alles was verveloos. Hard, heel hard heeft de heer Van Aken gewerkt om dit alle maal op te knappen. En nu heeft hij dus weer een kwekerij, wel lang niet zo'n gi'Ote als in Djakarta, maar de heer Van AkérHs hier al best tevreden mee. Hij houdt r»iet~ -allPert van zijrr weticr maar ook van Holland. Mevrouw Van Aken, die ook altijd druk in de weer is met bloemen, zij maakt prachtige bloemstukken van hele biizondere planten, dip ze zelf kweekt, vindt het hier ook fijn. Alleen heeft zij 's winters ex-ge last van op gezette voeten en handen, waardoor ze haast niet werken kan. Daarom wil zij in de toekomst wel weg, ook al omdat ze in een warmer land niet 's winters èn zo mers behoeft te stoken, iets dat enorm veel geld kost. Misschien gaan de heer en mevrouw Van Aken daar om wel gauw emigreren, naar Californië. Voorlopig zullen ze nog wel in de Jan Steen.straat te vinden zijn. En wij hopen het, want als het. eenmaal zover is. dat de cyperpediums. de dendro biums en de catlea's bloeien, gaan we er beslist nog eens kijken. De Haarlemse gymnastiek vereniging BATO gaat de jeugd meer mogelijkheden bieden gymnastiek te beoefe nen. Zij wil hierbij het te- kox-t aan lesuren in lichame lijke opvoeding op de Haar lemse scholen helpen op vangen. Om tot dit doel te komen heeft het bestuur van BATO besloten het aantal oefenuren, vooral in die wij ken van de stad, waar een groot tekort heerst, uit te breiden. Met ingang van september zullen in Haarlem-Zuid in de Chr. Huygensschool aan de Prof. Van der Waalstraat op dinsdagavond en woensdag middag en -avond, in het centrum in de gymnastiek zaal aan de Badhuisstraat op dinsdag-, woensdag- en don derdagavond en zaterdag middag, in Noord in de Klaas de Vriesschool aan het Juno- plantsoen op woensdag-, don derdag- en vrijdagavond, in de Centrale school 1 aan het Weltevredenplein op woens dagavond en zaterdagmiddag algemene vormen van gym nastiek worden gegeven. In de Ketelaarschool aan de Parklaan zal op woensdag middag ritmische gymnastiek worden beoefend. Voorts wil het bestuur, zo dra in Haax-lem-Oost een zaal beschikbaar is, ook daar een afdeling vormen. Ieder, die hiervoor interesse heeft kan bij het bestuur, Kijkduin- stx-aat 24, Haarlem, een fol der aanvx-agen. Aan de kosterij van de Grote Kerk in Haarlem kan men kaarten aanvragen voor een excursie naar de beiaard van de kerk op maandag 7 september van zeven tot acht uur 's avonds. De stadsbeiaar- dier Arie Peters zal daarbij deskundige voox-lichting 'ge ven. Het bestuur van de Prote stantse oud-wezen vex-eni- ging van het Haax-lemse Bur- gerweeshuis heeft de datum van de jaarlijkse x-eünie vast gesteld op zondag 6 septem ber-. De samenkomst zal wor den gehouden op het sport terrein van de gemeente Bloemendaal aan het begin van de Zeeweg, naast het theehuis. Er is een program ma samengesteld van spox-t en spel, waaronder een voet balwedstrijd. Voorts zullen onder leiding van de heer Henk van Watex-en volks dansen worden uitgevoerd. De reünie begint des mor gens om elf uur, waarbij alle oud-wezen met hun huisge noten van harte welkom zijn. In Aerdenhout zal men van heden af aan ook van een draaiorgel kunnen genieten. Elke woensdag zal in de wij ken Rijnegomkwartier, Boe- kenx-oode en Bovenweg de heer Dams zijn orgel doen rondgaan om de bewoners te vergasten op vrolijke melo dieën. Het asiel van de Dierenbe- schex-ming in de Ridderstx-aat in Haarlem zit met een groot probleem. Dagelijks worden daar namelijk een zo groot aantal poezenfen pöesjéé ge bracht, dat ex-geen ruimte is óm ieder dier naar behoren te herbex-gen. Soms zijn er honderd in enkele dagen tijds en dan blijft er vaak maar één uitweg, de pijnloze dood. Dat dit probleem niet alleen in Haarlem, maar ook elders in het land erg urgent bleek, werd duidelijk op de jaax-- lijkse vergadering van de Vereniging tot Bescherming van Dieren in Gouda, waar men lang over dit onder werp discussieerde. Men is daar uiteindelijk tot een op lossing gekomen, een oplos sing die natuurlijk lang niet iedereen voldoet, maar die toch echt noodzakelijk is. Men adviseert als men jonge poezen heeft, onmiddellijke ontruiming van het nest, of het laten inslapen van deze pas geboren diertjes, hetgeen lang niet zo erg is, dan wan neer men er later, bijvoor beeld als ze een week of zes oud zijn, toe moet overgaan. Verder advis.eert men zo mo gelijk tot sterilisatie en cas tratie over te gaan. Bij het asiel in Haarlem bestaat de mogelijkheid de jonge diertjes te laten in slapen, zonder dat hier kos ten aan verbonden zijn. Het is geen ideale oplossing, maar het is in ieder geval beter zo, dan dat dagelijks honderden poezen moeten worden om gebracht, aldus het bestuur van de Dierenbescherming. Tijdens de jaarvergadering van de Haar lemse Damclub werd besloten nog dit jaar een jeugdafdeling in het leven te roepen, waarin jongens van 12 tot 18 jaar kunnen worden opgenomen. De onderlinge wedstrijden van de HDC, die op 7 september beginnen, zullen dit jaar niet worden gespeeld onder het moyennestelsel. Bepaald werd namelijk automatische px-omotie en degradatie toe te passen. De laagste twee van de hoofd klasse zullen degraderen, terwijl de hoogste twee aankomenden van de eerste klasse zullen promoveren. De hoofdklasse, be staande uit 14 spelers, zal een dubbele ronde spelen. De eerste en tweede klasse werden tot een groep van 27 spelers sa mengevoegd. Deze afdeling speelt een en kele ronde. Gedurende de vergadering werd een voorlopige spontane hulde gebracht aan de clubkampioen J. B. Sluiter jr., evenals aan de kampioen eerste klasse, G. P. Luske en de kampioen tweede klasse J. de Groot. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: G. E. Schreuder Goedheijt en A. v. d. Pligt; J. Dikkeboom en A. Sietsma; M. J. Tjaden en J. W. van der Steeg: U. J. Huber en M. van Roojen; C. A. Schoenmaker en A. J. C. van der Aar; C. W. van Dijke en M. E. Turken burg: J. Piet en M. H. Th. Weijers. GETROUWD: M. J. Moolenaar en I. van der Zwaan; P. G. van Norde en E. M. Broers: A. ten Koppel en J. G. Bouw meester. GEBOREN: Jan Peter, z. van J. F. van Opzeeland en M. M. Bijster; Renoldus Martinus Cornelis. z. van A. H. Weijers en .J. M. Warmerdam. OVERLEDEN: P. de Vries, 63 j.,; Mevr E. C. M. Sabelis-Muis. 65 j.; A. E. d'Ailly. 83 j.; Wed. D. J. Simon-Allart, 82 j. Advertentie Ga eens op uw' gemak kijken naar de bijzonder mooie collectie Italiaanse, Deense, Duitse en Nederlandse meubelen bij Amsterdam Weteringschans 165 Tel. 31045 Ktiip deze coupon-uit en zend hem ingevuld een Huil er» Haard. U ontvangt dan eet» serie prachtige brochure». -NAAMc. ADRES:, 'PLAATS'. O Dc brandweer van Lisse is dinsdagavond uitgerukt voor het blussen van een bran dende rietschelf op een terrein aan de Achterweg bij De Engel. De schelf brand de geheel uit De Haarlemse Jazzclub heeft haar tweede lustrumviering woensdagavond voortgezet met een film- en concertavond in het Heemsteedse Minervatheater. Voor de pauze konden de aanwezigen genieten van twee ensembles, die in geheel verschillende stijl speelden. Uit Amster dam waren gekomen de „Jazz Ambassa dors", een uit zeven man bestaand orkest met een bezetting van kornet, trombone, bariton-sax, klarinet, piano, bas en drums, dat enige welgekozen nummers in oude stijl ten gehore bracht. Opvallend wax-en de goede overgangen tussen de verschei dene solistische bijdragen. Over het alge meen hadden de „Ambassadors" een goede klankkleur, waai-bij de blazers overheer sten. Het trio Hein van der Gaag uit Den Haag vertolkte nummers in modex-ne stijl. Na een wat zwak begin, kwam dit uit pianist, bassist en drummer bestaande ensemble steeds beter op dreef en vooral de laatste nummers waren uitstekend van improvisatie met genuanceerd spel van pianist en drummer. Na de pauze werden enige films vertoond. De eex-ste: „Jazz- i'hythm of our time" was een knap ver filmde compositie van het ox-kest van George Maycock, afgewisseld met beelden uit het dagelijkse leven. Het camerawerk leverde enige verrassende vondsten op. Het succes was dermate groot, dat men besloot het korte filmpje voor een tweede keer te draaien. Na een tekenfilmpje volgde „Stormy Weather", een Ameri kaanse showfilm met enkele goede op namen uit de „oertijd" van de jazz in Beale Street uit New Orleans. Het was het levensverhaal van een negerax-tiest die in de roerige twintiger en dertiger jaren een snelle opgang maakte als tapdanser. In 't grootste deel van de film overheerste het „showelement", dat noodgedwongen weinig met jazz te maken had.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9