In Aalsmeer stonden vannacht ruim duizend bedden leeg De Schrijver opvolger van minister Van Hemelrijck DANSSCHOOL T. GRIEK Minister Toxopeus liet ambtenaren met lege handen gaan Was eigenaar van boevencafé de man-achter-de-schermen? A/phcnaar Praalwagens kosten vele duizenden guldens Gebrek aan vertrouwen de aanleiding tot het vrij onverwachte ontslag 11 Regering wil loonvorming bedrijfsleven afwachten Kamerleden critiseren wetsontwerp financiële verhoudingen Gemeenten niet gebaat bij voorgestelde wijzigingen Bosbrandje in Duits grensgebied BOUW VAN CORSO BEGONNEN DE OVERVAL IN DE BANKASTRAAT Onderzoek geschorst tot 1 oktober Verzending van zeepost GRAMMOFOONPLATEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 (Van onze Haagse redacteur) De vertegenwoordigers der ambtenaren- organisaties hadden donderdagmiddag na de bespreking met de minister van Bin nenlandse Zaken in het kader van het Centraal overleg weinig reden tot voldoe ning over hun eerste ervaring met de ge differentieerde loonvorming. Minister Toxopeus heeft immers het verlangen van de drie samenwerkende vakcentralen en het Ambtenarencentrum naar een loonsverhoging van vijf percent in het voetspoor van de door de metaal industrie bereitke resultaten niet op korte termijn kunnen bevredigen. De bewinds man wil eerst de loonontwikkeling in an dere sectoren van het bedrijfsleven af wachten alvorens met voorstellen te ko men voor het overheidspersoneel. Hoe lang dat afwachten zal duren liet hij in het ongewisse, maar wel vernamen wij dat de minister, evenals tijdens het sociaal-eco nomische debat in de Kamer, heeft ver klaard, dat de ambtenaren niet zouden be hoeven te wachten tot 1 april 1960, de uiterste datum waarop de verantwoord geachte loonherzieningen tot stand moeten zijn gekomen. Weinig hoop De teleurstelling over dit weinig posi tieve resultaat bleek ons het geringst bij vertegenwoordigers van de ABVA, de Al gemene Bond van Ambtenaren, waar men namelijk niet veel anders had verwacht. Men zag veeleer de pessimistische voor spellingen in het bondsorgaan over de praktijk van de vrijere loonvorming beves tigd. Men had echter gehoopt, dat, ook nu de bindende koppeling van de bezoldiging van het overheidspersoneel aan de C.A.O. voor de metaalindustrie is vervallen, de loonvorming in de metaalindustrie toch richtsnoer zou blijven voor de ambtenaren salarissen. Men zou daarbij niet twisten over afrondingsbedragen. Teleurgesteld Voor de heer J. J. Loerakker, de in Haar lem wonende landelijk secretaris van de ARKA, de rooms-katholieke ambtenax-en- organisatie, was vooral de onzekerheid omtrent de datum van ingang van een eventuele loonsverbetering een reden tot Het grootste deel van de bijzondere commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer, die thans voorlopig verslag heeft uitgebracht over het wetsontwerp Financiële Verhoudingswet 1959 ter rege ling der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is teleurgesteld over de wij ze waarop de financiële zelfstandigheid der gemeenten in het wetsontwerp wordt geregeld. Verscheidene leden kwamen tot de con clusie gesteund door het grootste deel der commissie, dat de beleving van de ge meentelijke zelfstandigheid allerminst tot haar recht zal kunnen komen bij de be palingen, zoals nu in het wetsontwerp op genomen. „Andere verdeling, zelfde koek" De regering gaat terecht mee, aldus de ze leden, met de gedachte van de com missie-Oud, dat thans de tijd is aangebro ken voor het stellen van objectieve maat staven van uitkeringen. In de nadere uit werking daarvan wijkt het wetsontwerp echter belangrijk van de voorstellen der commissie-Oud af en levert het geen we zenlijke bijdrage voor een verruiming van de beleving der eigen financiële verant woordelijkheid der gemeentebesturen. De regering stelt immers geen groter totaal bedrag (in verhouding tot de opbrengst van de rijksbelastingen) aan de collectiviteit der gemeenten beschikbaar, maar zij stelt daarvoor alleen andere verdelings maatstaven vast. Het is dan slechts een an dere verdeling van dezelfde „koek", afge zien dan van de verhoging van de bijdra gen voor sommige onderwijskosten. In de verdeling van het beschikbaar te stel len aandeel in de opbrengst van de rijks belastingen gaan vele kleinere gemeenten vooruit, en de grootste gemeenten achter uit. Vrij algemeen bleek men weinig waar dering te kunnen hebben voor de kritische opmerkingen, die de Memorie van Toe lichting bevat met betrekking tot het fi nanciële beleid van de gemeenten in de laatste jai-en en over de wijze, waarop de colleges van Gedeputeerde Staten toezicht daarop hebben uitgeoefend. De gemeenten hebben, stelde men, behou dens wellicht enige uitzonderingen van overdadige luxe, in het algemeen slechts voldaan aan de plicht, die op haar rustte om het verzorgingspeil in stand te houden of, waar nodig, op te voeren en te voldoen aan de eisen, die de uiterst snelle maat schappelijke ontwikkeling stelde. Onderhoud van wegen Van verschillende zijden beschouwde men het als een lacune in het wetsont werp, dat geen nadere voorziening wordt voorgesteld voor de financiering van de kosten van de wegen buiten de bebouwde kom. Toch staat vast, dat de huidige re geling ontoereikend en bovendien onbillijk is. De motivering van de regering, dat zulk een voorstel achterwege is gebleven, om dat de financiële consequenties een spoe dige invoering verhinderen, had op deze 'eden weinig indruk gemaakt, daar het on derhoud van deze wegen toch niet kan worden uitgesteld en de overheid in haar geheel dus toch tot deze uitgaven gedwon gen is. Men vroeg voorts aandacht voor de posi tie van de grootste gemeenten in het land, gemeenten die dikwijls taken hebben die een nationaal karakter dragen. Voor de ze gemeenten zouden afzonderlijke rege lingen op hun plaats zijn, aldus verschil lende leden. Herinnei-end aan een verklaring van de minister-pi-esident op 26 mei dat de mo gelijkheden tot uitbreiding van het plaat selijk belastinggebied onder ogen zal wor den gezien, vroeg men of aan dit voorne men een begin van uitvoering was gege ven. Men acht het algemeen zeer wense lijk, dat de Kamer hierover ten spoedig ste enige zekerheid krijgt. zorg. „Al hebben we het zelf nooit geloofd, vele leden rekenden toch op vijf percent per 1 oktober. Ik ben van mening, dat het zeker niet later dan 1 januari mag worden. Anders zal de ontevredenheid tot onrust leiden". De heer Loerakker verklaarde zich wel voorstander van een eigen loonpolitiek voor het overheidspersoneel, maar niet dan nadat de discrepanties met het bedrijfs leven waren weggenomen. Daarom vond hij dat juist nu de koppeling aan de me- taal-C.A.O. niet losgelaten had mogen worden. Op de vlakte Van de zijde van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel had men grote bezwaren zich nu reeds over het overleg uit te laten, mede met het oog op de binnenkort te houden algemene vergadering. Men had in het verleden daar mee slechte ervaringen opgedaan. „Alles is nog open. wanneer straks het percentage en de datum van ingang bekend zijn. zou het best kunnen zijn dat we uiteindelijk tot de conclusie komen, dat het nog best meevalt", zo zei men ons van bestuurszijde. Het overleg zal aan het eind van de maand of begin oktober worden voortge zet. Dat de vergadering van gisteren des middags werd afgebroken was uitsluitend een gevolg van andere verplichtingen van de minister. Het overleg is in elk geval in goede geest gevoerd, al liepen de stand punten nogal uiteen. Op de grens van Winterswijk en Aalten en de Duitse buurgemeeente Bocholt. heeft donderdagmiddag een bosbrand gewoed. Ondanks gezamenlijke actie van de brand weren uit deze drie gemeenten kon niet worden voorkomen dat ongeveer 1500 vier kante meter bos en houtopslag in vlam men opgingen. De brand is ontstaan doordat een land bouwer, die tophout van gekapte dennen aan het verbranden was, het vuur niet in bedwang kon houden. Boerderij uitgebrand Een felle uitslaande brand heeft een kapitale boerderij onder Strijbeek, ge meente Nieuw Ginneken, met de grond gelijk gemaakt. De Bredase en Galderse brandweren stonden machteloos omdat de wateraansluiting 500 meter van de boer derij verwijderd was. Daardoor was er vrijwel geen druk op de straalpijpen. Het gehele huis met inventaris, schuren met landbouwmachines, de gehele oogst en een deel van de veestapel gingen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Loods in as gelegd Een uitslaande brand heeft vannacht op het terrein van de Internationale Kunst- stoffenindustrie in Voorschoten een op slagplaats met. kartonverpakkingen en bakelieten vormen, dat een inhoud van ongeveer 2000 vierkante meter had, geheel verwoest. Een belendend woonhuis liep waterschade en lichte brandschade op. Drie maanden geleden brandde een soortgelijk pakhuis van deze fabriek door nog onopgehelderde oorzaak geheel uit. In Aalsmeer hebben in de afgelopen nacht ruim duizend bedden leeggestaan. Duizend mannen en vrouwen, meisjes en jongens waren te vinden in de enorme veilinghal, waar zij bij het vallen van de duisternis 21 grote, platte wagens naar binnen hebben geschoven. Kale, houten karren, die vanmorgen bij zonsopkomst moesten zijn omgetoverd in even zovele praalwagens van bloemen. Aalsmeer beleeft de traditionele werknacht, die aan het jaarlijkse bloemencorso vooraf pleegt te gaan. De nacht, waarin de twintig buurtgemeenschappen van het bloemendorp elkaar beconcurreren in het bouwen van de mooiste wagens. Een nacht van zweten en zwoegen, van knippen en plakken, van kiezen en keuren. Honderd, duizend, tien duizend bloemen worden op iedere wagen stuk voor stuk op de aangegeven plaatsen gespeld. Rappe meisjeshanden breken de stelen op juiste lengte, grove mannen handen schikken de juist ontluikende bloemen in kleurrijke werkstukken, die zaterdag de honderdduizenden kijkers langs de weg naar Amsterdam moeten verrukken. De voorpret van het bloemencorso is begonnen. De veilinghal is gevuld met geroezemoes van stemmen, van pittige muziek die de werkers wakker moet houden, van het waarschuwende geroep achter de wagentjes, die de tienduizenden bloemen in velerlei soorten en kleuren aanvoeren, en van het gerinkel van koffie koppen en limonadeflesjes. „Het loopt op rolletjes, maar dat mag ook wel, want dit wordt ons twaalfde cor so," zegt voorzitter H. P. T. Kolk tevre den. „We komen dit jaar bijzonder goed voor de dag. De bloemen zijn zo laat mo gelijk gesneden en zijn van uitstekende kwaliteit." Ik verwacht, dat om zes uur de meeste wagens klaar zullen zijn. Dan krij gen we nog een paar moeilijke uren, want dan is de hal een grote beestenstal en ter wijl de veiling normaal doorgang moet vinden, zal de hele zaak piekfijn in orde moeten komen voor de wagens om twee uur voor bezichtiging worden vrijgege ven." Het corso draagt dit jaar de titel „mas kerade" en dat is geïnspireerd op toneel stukken. Artistiek leider Toon Noyons zet te fraaie ontwerpen op papier. En de Aalsmeerders zijn aan de slag gegaan om „de getemde feeks", „boefje" „de koop man van Venetië", en tal van andere to neelstukken in een sprookjesachtige bloe menpracht uit te beelden. Per wagen worden tienduizenden bloe men verwerkt. De kostprijs van die rozen, dahlia's, Chrysanten en anjers bedraagt 3.500 tot 10.000 gulden per wagen. Een zelfde bedrag is gemoeid geweest met de opbouw van de bouwsels, waarop de bloe men en planten worden aangebracht. Er is een luxe auto, die opgesierd is met or chideeën ter waarde van 3.000. Het Aals- meerse bloemencox-so, dat destijds ter ge legenheid van het kroningsfeest van Ko ningin Juliana zeer bescheiden is begon nen, is uitgegroeid tot een zaak, waarin tonnen omgaan. Bij de ravitailleringspost treffen wij bur gemeester G. G. Loggers met een beker tje hete soep. „Het is een feest voor ons allemaal," zegt hij. „Dat komt, omdat wij de wagens niet laten adopteren door fir ma's om er reklamc mee te maken. Elk van de twintig Aalsmcerse buurten stelt er een eer in een zo fraai mogelijk geheel te maken en kan dat doen naar geheel eigen inzicht. De mensen verdienen er geen cent mee. Integendeel, ieder jaar draagt ieder financieel bij en offert boven dien vele vrije uren en een nachtrust om het corso te doen slagen. De samenwer king in de verschillende buurten is voor treffelijk." Burgemeester Loggers is terecht trots op de fraaie verlichting, die de burgerij betaald uit eigen zak in tuinen en tegen de woningen heeft aangebracht en waarlangs gisteren in de late avond hon derden automobilisten reden om van dit spel van licht en kleur te genieten. Langzaam, heel langzaam komt er te kening in de opbouw van de praalwagens. Het „Chinese landhuis" is het verst ge vorderd en met eindeloos geduld bevesti gen vier meisjes de duizenden bloemen een voor een op de randen. Elders staat een grijze man als een ware kunstenaar met een verrassende bloemschikking. Het Aalsmeers bloemencorso onder scheidt zich van de andere bloemenfestij- nen in ons land doordat het staaltjes geeft van kweekkunst;, zowel als van bloemsier- kunst. De sierkunst van het bloemendorp trekt telkenjare tientallen autobussen met Duitsers en vele andere buitenlanders (Van onze Amsterdamse redacteur) De verdachten in de „zaak-Banka- straat" zijn donderdag, aan het einde van de tweede zittingsdag van de Amsterdam se rechtbank, naar hun cellen terugge bracht zonder dat de officier van justitie requisitoir heeft kunnen nemen en zon der dat de vier verdedigers hun pleidooi konden houden. De president stelde het onderzoek op verzoek van verdediger mr. Jeljer de Jong uit tot de middag van 1 oktober, opdat in de zaak tegen de ver dachte Wim van V. nog een getuige a dé charge zou kunnen worden gehoord. Want na het horen van een tiental getui gen was het mysterie rond deze 28-jarige cafetariahouder nog niet geheel opgehel derd. Is hij de kwade geest geweest, die Thijs van G. en Piet H. tot inbreken heeft aangespoord en heeft hij voorgesteld ge weld te gebruiken bij de beroving van de 67-jarige winkelierster Carolina Belles in de Bankastraat, die de overval van de jonge gangsters niet heeft overleefd? Is hij schuldig aan de „uitlokking", die hem ten laste wordt gelegd? En een andere vreemde geschiedenis: Thijs en Piet zeg gen de inbraken en de overval op mej. Belles op gezag van Wim te hebben ge pleegd „uit vriendschap". Zelf zouden zij geen cent van de buit gekregen hebben; de hele „poet" was voor Wim. Wat was die gebondenheid met Wim, wiens cafeta ria aan de Mauritskade een stamkroeg van dieven en inbrekers bleek te zijn. zoals hij zelf ter zitting heeft toegegeven? Plan voor grote „kraak" Thijs en Piet kenden Wim nog maar zeer kort. „Ei- was een vertrouwelijke sfeer ontstaan", zei Thijs. „Wim had geld nodig en we wilden hem wel helpen". En hij gaf prompt de voor Wim belastende verklaring, dat hij hem tijdens de over- valpoging aan de overzijde van de Banka straat recht tegenover het winkeltje van de oude vrouw had zien staan. Voorts zou Wim aan Thijs ook het breekijzer ver schaft hebben, waarmee de achterdeur van het huis in de Bankastraat geforceerd werd. Het werd in de grammofoon in Wim's cafetaria bewaard, aldus Thijs. Verdachte Piet H. wees Wim aan als de man, die het plan voor de overval ont wierp. „We moesten maskers en een pistool van hem kopen, want na de Ban kastraat wilde hij een overval doen op een kantoor in het Centraal Station en op de Nederlandse Bank. Dan zou hij een miljoen buitmaken en daarmee kon hij voorlopig voort". Jonge Aalsmeerse aan het werk in de nachtelijke uren. Van slaap blijkt ze geen last te hebben! vooral Engelsen naar het corso. En dat de Amsterdammers het corso op prijs stel len. zal zaterdag wal blijken als de fraaie stoet optrekt naar het Olympisch stadion. Slechts de intocht van St. Nicolaas brengt meer mensen op de been. De echte bloemliefhebber weet, dat de praalwagens van nabij nog mooier zijn dan wanneer zij voorbijtrekken in de stoet. Zij komen vandaag aan hun trekken, want vanmiddag van twee uur af tot midder nacht zullen de wagens in de veilinghal ten toon worden gesteld. De Aalsmeerders zullen van die gelegenheid gebruik maken om de verloren slaap in te halen. Maar niet alvorens zij een schietgebedje heb ben gedaan voor een zonnige zaterdag. Met de volgende schepen kan zeepost wox-den verzonden. De data, waarop de coxTespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezoi'gd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algenib" 7 sept.; Aus tralië: s.s. „Tberia" 9 sept.; Brazilië: s.s. „Algenib" 7 sept.; Canada: m.s. „Maake- fjell" 7 Sept., s.s. „Statendam" 8 sept., s.s. ..Black Eagle" 9 sept., s.s. „Nieuw Am sterdam" 12 sept.; Chili via New Yoi-k 12 sept.; Indonesië: s.s. „Automedon" 7 sept.; Ned .Antillen: m.s. „Helicon" 8 sept.; Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Bali" 10 sept.; Sui-iname: m.s. „Willemstad" 9 sept.; Unie van Zuid-Afrika en Zuid- west-Afxrika: s.s. „Overijsel" 8 sept.; Brits Oost-Afrika: s.s. „Yang Tse" 9 sept. Advertentie Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Hiermede berichten wy u dat de inschrijving voor de nieuwe lessen is geopend. Clubs voor alle leeftijden, beginners en gevorderden. Hoe de financiële toestand van Wim was? Piet's antwoord: „Ach, edelachtba re, hij zat aan de grond en hij had geen boompie met zilveren guldens in de tuin staan. Dus moesten wij bijspringen." Van verdachte Arie de H„ de jongen uit het nette gezin, die in dat verkeerde milieu was terechtgekomen, doch maar een zeer klein aandeel in de zaak-Bankastraat ge had heeft, viel voor Wim evenmin veel te verwachten. „Wij stonden helemaal in zijn macht," zei hij telkens, zonder te kunnen (of willen) vei'klaren waarom. „Wim maakte een aanmex-king op het feit, dat Thijs bij een vorige inbraak maar vier gulden buit maakte. Wim was op de hoogte van alles, wat Thijs en Piet de den." De officier herinnerde er aan, dat Wim tijdens het vervoer in de celwagen tegen Arie zei: „Je moet je vex-klax-ingen intx-ekken anders krijg je vijf jaax\ Ik zal dan wel voor een andere advocaat zor- gen." „Een goeie jongen" Maar er waren ditmaal ook getuigen, wier verklaringen Wim goedkeux-end de den knikken. Daar was bijvooi'beeld de blonde Liesje de V., een zestienjaig meis je met zwaar opgemaakte ooghax-en, die ten tijde van de misdxijven elke dag tot een uur 's nachts achter de toonbank van het dievenki-oegje stond. Ja, ze had Piet en Thijs dikwijls over inbi-aken horen spreken, maar nooit aandacht geslagen op de details. Thijs had meermalen stoer ge zegd: „Ik heb al zes jaar opgeknapt." Wat Wim zei? „Wim px-aatte nooit over inbre ken en zo." Nee, ze had nooit iets gemerkt dat hij met Thijs en Piet plannen maakte. Wim was een goeie jongen, die met alle jongens en meisjes in de cafetaria goed kon opschieten. Thijs sprong op uit de vèrdachtenbank: ..Mag ik effe wat opmex'ken, edelachtba re?" Dat mocht. „Dan wil ik zeggen, dat ze verliefd was op Wim. Logisch, dat ze op zijn hand is.." Even later verscheen een zeer belangrijke getuige: R.W., die zelf wegens inbraak een straf uitzit. Hij wenste slechts te spreken als de px-esident Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM de publieke tribune liet ontruimen. En na dat dit was gebeux-d werd uit de doeken gedaan, dat W. voor de dood van Carolina Belles een brief had geschreven aan de politie met de waarschuwing, dat er iets te gebeuren stond in de Bankastx-aat. W. vertelde, dat hij destijds met een broer van Piet in het Huis van Bewaring had gezeten. Verleden jaar, toen beiden op vrije voeten waren, kwam hij bij Piet's familie, die ook in de Bankastraat woon de, op visite. Piet had toen gevraagd: Ken jij dat ouwe mens uit die kruidenierswin kel en zit die er goed bij? „Ik kende haar al jaren, edelachtbax-e. Als kind deed ik er al boodschappen. Ik noemde haar tan te Lina". „Ik heb hem nooit iets gevx-aagd", zei Piet. Maar mr. Jeljer de Jong, de ver- dediger van Wim, maakte driftig aante keningen. Immers, Piet en Wina leerden elkaar pas kennen in februari van dit jaar. Toen liep Piet dus blijkbaar al met bepaalde gedachten over mej. Belles rond. Als dat juist blijkt, is het onwaarschijn lijk dat Wim de geestelijke vader van de overval is geweest. Max G. was een derde getuige a décharge pro Wim. een wat debiele, licht te beïn vloeden jongeman. Hij had schulden ge maakt in Wim's cafetaria, waar hij had gezegd, een baan te hebben „bij de film" Nadat hij een grote fuif had gegeven was de rekening tot 750 gulden opgelopen. Toen viel hij door de mand: hij had he lemaal geen baan. Max schetste Wim als de goeie jongen, die hem bij een nota ris een schuldbekentenis had laten teke nen en die alle moeite deed, een baan voor de pseudo-filmster te zoeken. Tegen half vier stokte de rechtszitting, omdat Wim's boekhouder, die moest ver klaren, dat Wim geen geldzorgen had, niet was verschenen. Na raadkamer schor ste de president het ondex'zoek tot 1 okto ber. (Van onze correspondent in Brussel) c Met het ontslag van minister van He melrijck als minister van Kongo is einde lijk de beslissing gevallen in een geschil, dat reeds maanden de Belgische regering over de Kongolese politiek verdeelde. On dertussen heeft de regering, die wél inzag dat zij deze crisis zo vlugmogelijk moest oplossen, voorlopig een nieuwe functiona ris voor deze post. Het is de heer August de Schrijver, advocaat bij het Hof van Be roep te Gent, die reeds herhaaldelijk mi nisterposten heeft bezet, maar de laatste jaren stelselmatig weigerde opnieuw in een kabinet zitting te nemen. Hoewel de eerste minister en ook de heer Lefèvre, het hoofd van de rooms-katholieke Volks partij, herhaaldelijk hebben verklaard dat er geen sprake van is dat het gehele kabinet zal aftreden, is het op het ogen blik nog niet te voorzien wat de gevolgen van deze portefeuillewisseling zullen zijn. De socialistische bladen laken het on zekere beleid, dat de eerste minister en zijn ploeg ten opzichte van Kongo hebben gevoerd. Om het geschokte vertrouwen te hei-stellen dient er volledige klaarheid te komen, zo schrijft de socialistische Peu- ple. De enige plaats waar dat kan geschie den. is het pax-lement, dat officieel nog tot begin november met vakantie is. Beurs optimistisch Het ontslag van Van Hemelrijck kwam toch nog enigszins onvex-wacht, oindat de minister het x-egeringscommuniqué van woensdag over de Kongo politiek mede ondertekend had. Het was echter geen verrassing dat zich achter dit vaag gestel de communiqué belangrijke tegenstellin gen verbox-gen. De eex-ste x-eactie van de beurs was gunstig, want het is niet onbe kend dat juist de financiële gi-oepen vol strekt niet ingenomen waren met het be leid van de ministex-, die volgens hen niet voldoende x-ekening hield met wat de blan ken in Kongo in vijftig jaar hebben opge bouwd. En er is geld voor Kongo nodig, niet alleen van België maar ook van het buitenland. Er wordt gespx-oken van een bedrag van twintig miljax'd frank. Kongo pessimistisch Het is nog te vroeg om te zeggen wat de reacties van de Kongolese bevolking zullen zijn. De eerste indruk in Kongo was zeer negatief. Van Hemelx-ijck heeft in een brief aan de eex-ste minister de x-edenen van zijn af- tx-eden toegelicht. In deze brief wordt her innerd aan het diepgaand politiek me ningsverschil, dat Van Hemelrijck met een groep andex-e ministers heeft. Vex-der wordt betoogd dat het niet de eerste maal is, dat de minister op vex-zet stuit in de x-egering. Het conflict was thans bijzon der scherp, niettegenstaande gi-aaf d'As- premont-Lijnden, adjunct-kabinetschef van de eex-ste minister zich bij zijn terug- keer uit Leopoldville, volledig akkooi'd verklaard had met de opvattingen van Schoeller, de vice-gouverneur-generaal van Kongo. De minister betreurt het dat zijn poli tiek sedex-t maanden gedwax-sboomd wei-d. Waar hij steeds opnieuw aandrong dat ex- politieke macht zou worden gegeven aan Kongo zelf, werd dat altijd geweigerd. Dikwijls werden beslissingen getx-offen zonder dat de minister van Kongo geraad pleegd werd. De minister werd voor het voldongen feit gesteld, met het gevaar het vertx-ouwen van de Kongolezen vex-der te vex-spelen. De minister betreurt het wan trouwen dat men steeds tegen hem heeft gekoesterd en dat andex-maal tot uiting kwam in het zenden door de eex-ste minis ter van een kabinetslid naar Leopoldstad zonder dat de minister van Kongo daax-- over ingelicht wex-d. Socialisten verontwaardigd Van Hemelrijck wijst er ook op, dat het wel zeer opvallend is, dat de meei-dei-heid die aan de regering deelneemt, niet de zelfde is als diegenen die de Kongo-poli- tiek steunen. Blijkbaar doelt de minister op de steun die hij op het ogenblik bij de socialistische oppositie vindt. De Belgische socialistische partij heeft in een communiqué eraan hex-innex-d, dat de regering met de instemming van het parlement op 13 januari plechtige vex-bin- tenissen aanging, waax-bij België het voor nemen te kennen gaf de bevolking van Kongo naar onafhankelijkheid te leiden. De huidige regeringscrisis, aldus het com muniqué bewijst de onmogelijkheid waar in de ministers zich door hun verdeeld heid, hun getreuzel en de daaruit voort- spx-uitende machteloosheid bevinden, om een akkoord te bereiken over de maat regelen tot uitvoering van deze vex-binte- nissen. Deze onmogelijkheid en deze ver traging dreigen onherstelbare schade aan te richten. De partij onderstreept dat de twee meei-derheidspartijen, de rooms- katholieken en de liberalen, alleen volle dige verantwoordelijkheid dragen voor het verloop van de gebeurtenissen, waar over de socialistische partij nooit werd geraadpleegd. Het parlement en het land hebben het recht, zo besluit deze vei'kla- ring, te weten welke voortaan de Kongo lese politiek van de i-egex-ing is. De socia listische partij eist de samenroeping van het parlement. In het voor de dertiende keer versche nen jaarboek voor cultuur en historie „OVERIJSEL" (Koninklijke uitgeverij van de erven J. J. Tijl n.v. te Zwolle) treft men onder meer twee bijdragen aan welke zowel naar onderwerp als naar sfeer een volstrekte tegenstelling vormen: het ene behandelt de figuur van de zeven jaar geleden gestorven schx-ijfster Amoene van Haex-solte, het andere onder de titel „Rebellie van de vierde stand" de klasse- strijd in de Twentse textielindustx-ie. Het ax-tikel van J. Vos over de aristocra tische schrijfster van „De komeet en het harlekijntje", die in 1947 de P. C. I-Iooft- pi-ijs met Arthur van Schendel (postuum) deelde, laat alle x-echt wedei-vax-en en wel licht nog iets meer aan dit ongetwijfeld zuivex-e, maar in zijn sex-eniteit wat te wei nig gespannen wex-k, dat overigens ook buiten het gewest waaraan het zijn karak teristiek ontleent grotere bekendheid zou verdienen. In het bijzonder belangwekkende betoog van Joh. Buursink over een bittex-e periode uit de Twentse sociale geschiedenis wordt op levensbeschouwelijke grondslag een synthese nagestreefd, welke niet iedereen zal bevx-edigen. De schrijver maakt dan ook zelf de opmerking: „Begrijpe wie het begrijpen kan". Deze bedenking staat ove rigens waai-dering jegens de voortreffelijke samenvatting niet in de weg. Dit als altijd keurig verzorgde Overijsels jaax-boek bevat voorts instructieve ax-tike- len over de beeldhouwer Titus Leeser, de vergeten schilder Gerrit Hendrik Göbel, het gex-estaureerde Schnitger-ox-gel in de Sint Michaëlskerk te Zwolle, alsmede enige belletristische bijdragen. „RASPOETIN", door René Fülöp Miller, n.v. Uitgeverij P. Vink, Antwerpen. Een der volledigste en objectiefste biografieën van de bex-uchte pseudo-monnik Raspoetin, de „heilige duivel", wiens ongelofelijke machtspositie aan het hof van de laatste tsaar nooit geheel en al verklaard is. Ook dit boek ontsluiert niet alle geheimen en achtergronden van Raspoetin's sinistere invloed, ïnaar wel verduidelijkt het de man tegen het pex-spectief van zijn tijd: het zedelijk en politiek verval van het Rus land der Romanovs. Boeiende en instruc tieve lectuur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11