Mode Werkloosheid Tariefsverhoging voor rittenkaarten weekkaarten en maandabonnementen Ir. C. J. Heiligers besprak de eisen waaraan leraren moeten voldoen Mejuffrouw S. C. Keizer, bureelchef ter griffie koninklijk onderscheiden 0 Directie NZHVM verweert zicli tegen kritiek op vervoersprijs Geringere frequentie van het aantal stadslijnen in de avonduren Lijn tot Haarlemstation 15 WIJZIGINGEN BIJ STADSDIENSTEN VAN N.Z.H. 300MB0TERGEBAK Burgerlijke Stand van Haarlem Vier doden in het verkeer stortte na van een dijk; botsing twee Mutaties hii het onderwijs te Haarlem De „Rotterdam" in Southampton Veiling in Notarishuis UIT STAD EN STREEK „j. L. Munnik-fonds" in Haarlem opgericht Bet rijk koopt Bakkumsteeg JAAR VER GADERING H. T.S.-LERAREN Gecombineerde straf voor bedreiging door metselaar Laatste zomerconcert van N.Ph.Oo met Nap de Klijn als solist ail v. Impelen Weretdka tri p i oenschappen zv iel ren tien VRIJDAG 4 SEPTEMBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen heeft de directie van de NoordzuidhpUandse Ver- voenr.rntschappij een aantal maatregelen genomen om de verliezen op haar stadslijnen in Haarlem te beperken, in de eerste plaats zullen de tarieven van de rittenkaarten, week- en scholierenkaarten en maandabonnementen met één zesde in prijs worden verhoogd. Verder zal een wijziging in de exploitatie worden gebracht, waarbij met ingang van de winterdienst op 4 oktober de frequenties zullen worden verminderd. Tegelijkertijd zullen tevens rijtijdverkortingen worden toegepast, waardoor een besparing van het aantal bussen kan worden verkregen. Voorts is, naar wij vernemen, de directie van de N.Z.H. teruggekomen op haar aanvankelijk voornemen lijn H drastisch in te korten van Heemstede tot aan de Pijlslaan. Nadat over dit punt besprekingen zijn gevoerd met het college van B. en W. van Haar lem, is besloten lijn 11 te laten rijden van Heemstede/Aèrdenhout tot aan het station in Haarlem. Per 4 oktober zal dus slechts het gedeelte station- Rijklof van Goensplein worden opgeheven. Met ingang: van aanstaande maandag word', de zevenritteukaart vervangen door een /erri''enkaart. De prijs blijft één gul den. De weekkaart op één lijn gaat 1.70 leesten in plaats van 1,45. de weekkaart voor jongelieden tot en met achttien jaar f 1.30 (nu 1,10), de weekkaart voor een aaneengesloten traject over twee lijnen f 1,05 (nu 1.65); idem voor jongelieden tot en met achttien jaar 1,40 (nu 1.20) en dc scb'wevenkaart voor personen tot en met acMüen jaar voor vijftig vitten per lyn per halve maand 3.50 (nu 3.—). De maand abonnementen zullen per 1 ok<r*w~ in prijs worden verhoogd. De nieuwe tarieven zijn (tussen haakjes de. than - --e'ehnde prijzen): maandabonnement voor ó-'-i lijn 9,75 8.25), maandabon nement voor een aaneengesloten traject op twee lijnen 10.25 (f 8.75), maandabonne ment voor twee lijnen 11 (ƒ9,50), maand abonnement voor drie lijnen 12.75 (f 11) en een maandabonnement voor alle lijnen 14-50 r 12,50). In verband met deze tariefswijzigingen zullen de prijzen van week- en maand- (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de mode-wereld wordt het weer win ter en de eerste die ons daarvan overtuig de was Leeser in Amsterdam. De collec tie haute-eoutur-e modellen, die we ge wend zijn hier te zien, was ook dit keer geheel in stijl en aangepast aan de nieu we modelijnen. Naast modellen van Jolo couture zagen we ontwerpen, geïnspi reerd op de Parijse couturiers Balenciaga en Givenchy en enkele Italiaanse huizen. Het is een vriendelijke mode met een vrouwelijke allure en men streeft er naai de vrouw met kleren te tooien, die haar werkelijk sieren. Bij de mantels zien we een verbreding van de schouders door een laag ingezette mouw, die vaak zo wijd als een vleermuis mouw tot in de taille valt. De comfortabe le mantels vertonen grote platliggende kragen van bont. Zeer favoriet zijn de double face mantels van mohair en cash- rnir, die aan twee kanten te dragen zijn. Ze zijn behaaglijk warm en toch zeer licht van gewicht, omdat de stof slechts uit één lap bestaat en niet uit dubbel mate riaal, dat tegen elkaar verwerkt is, zoals men zou vermoden. De tailleurs zijn in een vloeiende lijn met een geaccentueerde taille en een langer jasje, dan we in jaren gewend zijn ge weest. Naast de door Parijs zo veel ge brachte mohair-ruiten voor japonnen doen ook de effen jersey japonnen met stiksel garnering het nog steeds goed. Een brede leren ceintuur of een los ge strikte leren band accentueren het vrou welijk silhouet. De tuniek, op Parijs ge- inspireerd met een wijde of strakke rok over een langere onderrok van dezelfde stof. .vond zowel in eenvoudige wollen stof als in feestelijke brocaat een verwerking. Zwart voert vooral in het geklede gen re de boventoon en hierin kwamen de ge drapeerde modellen in zijden jersey prach tig tot hun recht. Sommige van de kun stige draperieën vielen op de rug in een soepel décolleté tot in de taille en accen tueerden de fijne distinctie, die deze he le collectie kenmerkte-. Kailj Advertentie "Jij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. 7? Telefoon 21550 BEVALLEN van een zooo: 1 sept.: A. "'iet-Bakker; H. M. Bouwkncgt-van Eek; A. M. G. C. Veldhuijzen-Kroon; 3 sept.: L. A. M. van Zelst-van Dée. BEVALLEN van een dochter: 2 sept.: L. P. Boer-Bakker; 3 sept.: A. T. Böhm- Zandbergen. GETROUWD: 3 sept.: L. T. van Schie en S. A. Schavemaker; F. Onderweegs en W. Moeke. OVERLEDEN: 1 sept..: W. P. Bulters-van den Berg, 50 j., Brouwersstraat; P. J. Eer hart, 50 j., Gen. Bothastraat; 2 sept.: B Tooi i-van Limpt, 83 j., Gasthuisvest; P. J V van der Raad, 6 j., Kamperlaan; A. A Ringh de Vries, 76 j„ M. v. Heemskerk- s'.-.gat. Verbetering. In de opgave van de "T-rljjke Stand van 3 september stond geboorten: H. C. A. Winkel-Elferink. dit moest zijn H. C. H. Winkel-Schaart, zoon. kaarten geldig voor de buitenlijnen inclu sief een gedeeltelijke stadslijn eveneens worden gewijzigd. De tariefsverhoging is goedgekeurd door de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in het district Noordhol land en wordt voorlopig toegepast met ge bruikmaking van de oude biljetten. Het kan dus in de eerste weken voorkomen, dat men een hogere prijs betaalt dan op het biljet voorkomt. De rittenkaarten, die vóór maandag zijn gekocht blijven geldig tot nadere aankondiging. De tariefswijzigingen omvatten een ver hoging met één zesde van de prijs, even als dit destijds is gebeurd met de ver hoging van de enkele reizen en de over stapjes. De N.Z.H. hoopt met deze wijzi ging een redelijker bedrijfsresultaat voor haar Haarlemse stadslijnen te krijgen. Op de dijk tussen Hoge en Lage Zwa- luwe is vanochtend om kwart voor vijf een jeep verongelukt, waarbij twee militairen om het leven kwamen en één levensge vaarlijk werd gewond. Het ongeluk ge beurde tijdens een oefening van het Korps Commandotroepen in Roosendaal. De jeep stopte vrij plotseling om twee militairen, die langs de weg liepen, mee te nemen. De militaire vrachtwagen die er achter reed, botste tegen de jeep en duwde dit voertuig van de dijk af. De jeep kantelde en viel in een sloot. De dienstplichtige vaandrig P. J. Visser uit Dordrecht werd op slag gedood. De gehuwde 26-jarige eerste luitenant H. J. Oostrom uit Roosend-aal-en de dienstplich tige soldaat-chauffeur B. M. J. Beekmans uit 's Hertogenbosch werden levensge vaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het transport is de chauffeur Beekmans overleden. Hij was, evenals vaandrig Visser, 20 jaar en ongehuwd. Bij een auto-ongeluk in Bergen op Zoom is de 33-jarige mevrouw W. S. Bolleman- Keijser uit Axel zodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis is overleden. Een per sonenauto, bestuurd door de echtgenoot van mevrouw Bolleman, verleende op een kruispunt geen voorrang aan een militai re vrachtauto, met het gevolg dat de per sonenauto in de rechterflank werd aange reden. De bestuurder en twee andere in zittenden,- de 38-jarige C. A. van Beest, directeur van de zuivelfabriek in Axel en diens 34-jarige echtgenote, werden ge wond en zijn eveneens in het ziekenhuis opgenomen. In Horst (L.) stak de 75-jarige wielrij der J. M. Marcelis plotseling een drukke verkeersweg over. Hij werd door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem za! worden voorgesteld eervol ontslag te ver lenen aan dr. J. S. Bartstra als leraar aan het Lourens Costerlyceum wegens zijn benoeming tot. rector van het lyceum te Goes. De benoeming gaat op 16 oktober in. Ook wordt voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan mejuffrouw H. A. Poelstra als onderwijzeres aan de Teylerschool; me juffrouw J. E. C. Ver'nout over te plaatsen als onderwijzeres van de Floraschool naai de Mr. J. H. Thielschool. en de heer J. C. Groosmann als onderwijzer van de Ans- lijnschool naar de Prinsenschool. Voorgesteld wordt de heer J. N. Kroon te Haarlem te benoemen tot leraar in vaste dienst in de lichamelijke oefening aan de Lieven de Kevschool (gemeentelijke school voor individueel lager nijverheidsonder- onderwijs). De voordrachten tot benoeming van on derwijzeressen aan lagere scholen luiden: Prof. Kohnstammschool: 1. mevrouw J. W. Koppenol-Andrea; 2. mevrouw B. E. Mui- der-Lebèrt, beiden te Haarlem. Dr. Huet- school, eerste voordracht: 1. mevrouw J. M. Wezelenburg-Hobbel; 2. mevrouw M. A. J. Ch. van Stekelenburg-Hendriks: 3. me vrouw A. E. E. Lcpinat-Falkenberg te Hil versum. Tweede voordracht: 1. mevr. Van Stekelenburg; 2. mevr. Wezelenburg: 3. mevr. Lépinat. Teylerschool: 1. mevrouw Mulder; 2. mevrouw Koppenol; 3. mevrouw P. J. Westra-Gonggrijp te Velsen. Het vlaggeschip van de H.A.L., de „Rot terdam" is vanochtend in Southampton gearriveerd, op zijn eerste reis naar Ame rika. Prinses Beatrix ging van boord om in gezelschap van miss Shirley Smith, doch ter van dc Britse vertegenwoordiger van de H.A.L.. per auto een kort bezoek te brengen aan het „New Forest" in de om geving van de stad. Een delegatie van de gemeente, onder leiding van burgemeester mrs. R. M. Stonehouse, begroette de Prin ses na haar terugkeer naar het schip. Ook voor cle voorgenomen wijzigingen in de frequentie van de avonddiensten heeft de N.Z.H. de toestemming gekregen van de rijksinspecteur van het verkeer. De be perking is een gevolg van de geringe be langstelling voor de Haarlemse stadslijnen in de avonduren. Per 4 oktober zal na acht uur 's avonds op de lijnen 1, IA en 5 een twaalfminuten- dienst worden gereden in plaats van de thans uitgevoerde tienminutendienst. Op de lyncn 2, 4 en 6 wordt een kwartiers- dienst gereden in plaats van dc thans ge volgde twaalfminutendienst. De lijnen 3, 7 en 10 blijven ongewijzigd. Op lijn 8 wordt gedurende dc gehele dag de half- uursdienst hersteld (thans twintigminuten- dienst). Lijn 11 behoudt haar kwartiersdienst en blijft van Heemstede/Aerdenhout tot aan het station Haarlem rijden. Jubileum H. W. E. Zegwaard Op 14 juli was het veertig jaren ge leden, dat de heer H. W. E. Zegwaard, wonende te Heemstede, op jeugdige leef tijd in dienst trad bij de Goudse Levens verzekering Maatschappij n.v., toen nog genaamd Levensverzekering Maatschappij „Haarlem van 1373", gevestigd te Haar lem. In do loop van de jaren heeft hij zich opgemerkt tot procuratiehouder en is een zeer gewaardeerde kracht aan het bedrijf. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Zegwaard donderdag in het kantoor te Gouda gehuldigd. Zowel de directie als zijn collega's spraken hem hartelijk toe en boden geschenken aan. De uitslag van de donderdag in het No tarishuis te Haarlem gehouden veiling luidt: Een perceel grond te Zandvoort aan de Kosterstraat .groot 65 cA, totaal f 9500. C. J. M. Th. Klinkhamer; Grote Krocht 39, Zandvoort, totaal 30.000.opgehouden; Marnix van St. Aldegondestr. 6, Zandvoort, totaal 12.000W. J. M. Driessen. Nieuws in het kort Harddraven. De jaarlijkse hard draverijen in Lisse worden dit jaar op donderdag 24 september gehouden. De wedstrijden hebben plaats aan de Van Li.jndenweg. Verkoop van grond. Op 13 november 1957 besloot de gemeenteraad van Haar lem aan de Printing Developments Inter national (Nederland) n.v. grond te ver kopen ten behoeve van de stichting van een bedrijf aan de Jan Tademaweg in de Waarderpolder en optie voor de duur van twee jaren te verlenen tot koop van een aangrenzende strook grond. In de woens dag te houden vergadering van de ge meenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen de grond (600 m2) te verkopen tegen 22 per m2. Onderwiizer. De raad van Haarlem mermeer heeft tot onderwiizer aan de openbare school voor u.l.o. in Hoofddorp benoemd de heer W. Clay uit Haarlem. Burgemeester. Aan de heer A. M. Freijters is op zijn verzoek met ingang van 1 oktober 1959 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Roosendaal en Nispen. Vele oud-cursisten van dc winteravond ontwikkelingscursussen „Jong Haarlem.. Vooruit!" hebben geld bijeengebracht voor een blijvende herinnering aan de heer J. L. Munnik, de overleden directeur van J.H.V. Dit geld zal gestort worden in het nieuw op te richten „J. L. Munnik-fonds". Per 1 oktober zal gestart worden met het nieuwe seizoen, waarvoor men niet minder dan negentig cursussen heeft sa mengesteld, waarvoor niet minder dan 96 leerkrachten zijn aangetrokken. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld aan het Staats bedrijf der P.T.T. te 's Gravenhage te verkopen de grond van de voormalige Bakkumsteeg nabij de Raaks. Het betreft een oppervlakte van ongeveer tachtig vierkante meter. De gemeenteraad heeft reeds besloten de Bakkumsteeg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het Staats bedrijf der P.T.T. heeft de grond nodig voor uitbreiding van het telefoonkantoor aan de Raaks. „Een hogere technische school moet de leerlingen prepareren om plaats te vin den ergens in het land of ergens in de we reld. Het is een verkeerde veronderstel ling, dat een HJT.S. in de eerste plaats zou dienen tot ondersteuning van de in dustrialisatie van een bepaalde streek. Spreiding van de scholen moet daarom ge richt worden op het potentieel aan leer lingen, maar niet omdat ergens bepaal de industriën zijn". Dit betoogde de' in specteur-generaal van het Onderwijs, mr. ir. M. Goote. in de jaarvergadering van de Bond van Leraren van H.T.S. en kunst nijverheidsscholen, die in Zwolle is gehou den. Ir. C. J. Heiligers, directeur van de H.T.S. te Haarlem, ontleedde in een voor dracht de eisen die aan de leraren, gezien de snelle ontwikkeling van de techniek, In een feestelijke bijeenkomst in de zit tingszaal van het kantongerecht aan de Jansstraat in Haarlem is donderdagmid dag het veertigjarig dienstjubileum ge vierd van de bureelchef ter griffie me juffrouw S. C. Keizer. Er waren talrijke sprekers, die de kwaliteiten van de jubila- resse roemden. Als eerste spreker trad mr. J. Gerrretsen naar voren, die mededeelde, dat mejuffrouw Keizer was onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Donderdagmiddag stond voor de Haar lemse rechtbank terecht een 25-jarige metselaar uit Beverwijk, wie bedreiging en poging tot zware mishandeling van zijn schoonvader, een bakker uit Wormerveer was tenlastegelegd. De metselaar zou na moeilijkheden met zijn vrouw, die naar haar ouders was vertrokken, zijn schoon ouders hebben opgebeld en hebben ge dreigd: „Ik kom naar jullie t.oe met een mes." Hij had dit inderdaad gedaan en zou zijn schoonvader in diens eigen huis hebben gedreigd met woorden en door met zijn mes stekende bewegingen te ma ken. Verdachte ontkende dit laatste hard nekkig. Wel gaf hij toe door de telefoon een bedreiging te hebben geuit. Overi gens deelde hij de rechtbank mee. dat de moeilijkheden met zijn vrouw inmiddels zijn opgelost en dat alles weer „pais en vree" is. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, noemde het een drama op lange termijn. Hij achtte bedreiging wél, poging tot zware mishandeling niet bewezen en eiste voor het eerste feit een gevangenis straf van negen maanden, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in preventieve detinering door gebracht (eveneens vier maanden) en vijf maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie iaar en nnder toezichtstel- ling van een neutrale vereniging. De raadsman, mr. C. F M van Koppen, meende, dat het bewijs van bedreiging niet geleverd was en vroeg vrijspraak. Hij had enig bezwaar tegen ondertoezichtstel ling. Dc uitspraak is bepaald op 17 septem ber om half tien. Mr. J. Gerretsen speldt mejuffrouw C. S. Keizer, bureelchef ter griffie, de koninklijke onderscheiding op. Mr. Th. F. Raedt bood namens de drie kantonrechters een tinnen gildekan aan, nadat hij de bureelchef hartelijk had be dankt voor de jarenlange uitstekende samenwerking en mr. H. Lagerwaard, die dc dank overbracht van het parket, over handigde eveneens een tinnen kannetje. Mr. Gerretsen, die mejuffrouw Keizer de gebruikelijke gratificatie aanbood, merkte vervolgens op. dat de jubilaresse bij het afwegen van de belangen van de dienst en van het personeel altijd het ac cent heeft gelegd op de menselijke kant. Namens „het schrijfsel" overhandigde hij haar de draagmedaille behorend aan de juisi toegekende koninklijke onderschei ding. Mr. F. van der Goot, deken van de orde van advocaten in Haarlem gaf namens de balie onder het motto „Hup naar de vijf tig jaar!" een grote fruitmand ten ge schenke, evenals de heer C. H. Erbrink, die namens de deurwaarders bovendien nog een zilveren zwaantje aanbod, nadat hij over de stiptheid, eerlijkheid, recht schapenheid en bereidwilligheid van me juffrouw Keizer had gesproken. Hierna werd nog het woord gevoerd dooi de heer Nel, namens de collega's van de griffie, door de heer L. A. de Regt, namens de bond van ambtenaren bij rechterlijke instellingen en door de heer B. M. Brans, namens de ring Haarlem van de broeder schap van notarissen. Alle sprekers lieten hun vriendelijke woorden vergezeld gaan van geschenken en na deze huldiging en na hel dankwoord van mejuffrouw Keizer maakten tientallen van de gelegenheid gebruik om de jubila resse persoonlijk te feliciteren. Bevestiging van geestelijk verzorgster op Meer en Bosch Aanstaande zondag zal de nieuw be noemde vicaris, mejuffrouw Behte, in de morgendienst in de Nederlands hervormde Wilhelminakerk in Heemstede worden in geleid tot haar werk als geestelijk verzor- ster op Meer en Bosch. Zij wordt bevestigd door ds. J. A. de Klerk. Des middags zal zij de intreedienst leiden in de kapel „Irene" op Meer en Bosch. moeten worden gesteld. Hij betoogde met nadruk dat elke leraar er voor moet wa ken andere dan wezenlijke nieuwigheden in zijn programma op te nemen. Zij die nen zich te beperken tot fundamentele grondslagen, anders gaat de stof de leraar en het leerprogramma overspelen. De leraar, aldus ir. Heiligers dient een goed ingenieur te zijn, een man die zijn vak terdege bijhoudt en daardoor de achting van zijn scherp voelende leerlingen wint. Hij moet een bepaalde constructieve aan leg bezitten, een wetenschappelijke aan leg ook. met het vermogen abstracties voor zijn leerlingen in begrijpelijke taal om te zetten. Voor het contact tussen be drijven en de school moet hij ambassa deurseigenschappen bezitten, voorts fan tasie en een vooruitziende blik, al was het maar om tijdig de nodige subsidies aan te vragen. Wegens het overlappende leer programma moet de leraar ook. een goed collega zijn. Tot de taalleraren op de technische scholen zei ir. Heiligers dat hun belang stelling verder moet gaan dan alpha en dat vraagt een grote persoonlijke inspan ning, omdat er geen akte te behalen valt voor de beheersing van het technische jargon in vreemde talen Bij dit alles nam ir. Heiligers als uitgangspunt, dat de le raar over didactische en pedagogische kwaliteiten beschikt. Anders, zo zei hij, dient hij zijn schi-eden niet naar het on derwijs te richten. Hij besloot met een saluut te brengen aan alle leraren, die de H.T.S. op het hui dige hoge peil hebben gebracht. Zij on derscheiden zich hierin van de v.h.m.o.- ers, dat zij de razende ontwikkeling van' de techniek hebben bij te houden ten koste van vele uren inspannende arbeid. De directeur van de Academie voor In dustriële Vormgeving te Eindhoven, de heer R. Smeets, schetste de eisen die te stellen zijn aan de industriële ontwerper. Hij merkte daarbij op, dat uitvindingen geen toeval meer zijn. Zij worden be raamd ais een militaire campagne. Er ontstaat een nieuwe esthetica, welke door ingenieurs met vormgevoel op gang is ge bracht. De heer Smeets zei dat de industriële ontwerper een zeer veelzijdig kunstenaar moet zijn, die techniek, produktie, ver koop, mode en tal van andere gebieden moet beheersen. Enige Belgische en Duitse gasten woon den deze jaarvergadering bij. Advertentie HET LAATSTE ZOMERCONCERT werd door Marinus Adamen het Noordhollands Philharmonisch Orkest donderdagavond geopend met een tamelijk onbekende symfonie van Haydn: de zevende, met als ondertitel „Le Midi". Het werk ontstond omstreeks 1761. toen Haydn pas kapel meester was geworden aan hel hof van vorst Ést er hazy. De symfonie maakt deel uit van een groep van drie werken; voor af gaat een symfonie „le matin" en num mer acht heet „le soir". Zoals wel vaker, moest men ook hier constateren dat de geschiedenis niet ten onrechte voorbij is gegaan aan een werk dat weliswaar boven het merendeel van de galante produktie dier dagen uitsteekt, maar toch nog niet de klassieke humor (of: de humoristische klassiciteit) bezit van Haydn's latere wer ken. De uitvoering liet het werk recht wedervaren, maar gaf geen aanleiding tot bijzonder commentaar. Solist op deze avond was Nap de Klijn •'n het vioolconcert in A, K.Va 219 van Mozart. Dit werk van een negentienjarige is overigens heel wat boeiender dan de bovengenoemde symfonie die Haydn schreef, toen hij tien jaar ouder was; maar die kwam dan ook eigenlijk pas na zijn vijftigste goed op dreef. Nap de Klijn heeft Mozart's vioolconcert gespeeld met de discrete zangerigheid en hei ge voel voor nuance dat men van deze ge boren kamermuziekspeler kon verwach ten. Jammer dat de routine van de con certpraktijk voor repertoire-werken meestal maar één repetitie met de solist voorschrijft. Een op finesse afgestemde voordracht vraagt eigenlijk om een tot in details verzorgde èn aangepaste mede werking van het orkest. En dit is uiter aard iets dat langdurige gezamenlijke studie zou vergen hetgeen in de praktijk niet te realiseren is. Ondanks enkele on effenheden kon de solist tevreden zijn over het aandeel van zijn medewerkers en het publiek over de wijze waarop allen hun taak vervuld hebben. Dit laatste van de acht jaarlijkse zo- merconcerten werd besloten met een le vendige uitvoering van de geliefde viifde symfonie van Dvorak (uit de Nieuwe Wereld). De mogelijkheden die in het rit misch elan, de dankbare melodiek en de .sfeervolle orkestratie schuilen, werden door Adam en het orkest volledig uit gebuit. Sa-s Bun ge Advertentie Een orinineel ~»art bloemstukje is niet duurder dan wat u overal ziet. Bloemsierkunsl Binnenweg 18 Heemstede Tel. 3-80-80 Aan het eind van augustus waren er 41.204, tegen 44.737 in juli werkloze man nen in Nederland. Er waren 13.860 man nen werkzaam op sociale werkvoorzie ningsobjecten en 8.832 op aanvullende werken, zodat er in totaal een geregi streerde arbeidsreserve was van 50.036, vorige maand 54.540, aldus een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze geregistreerde ar beidsreserve was op eind juli van dit jaar 54.540, op eind augustus 1958 71.195 en op eind juli 1958 77.305. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind augustus van dit jaar 5.906. De maand ervoor was dit cyfer 5.010. Het aantal openstaande aanvragen was op eind augustus voor mannen 41.895 (eind juli 45.270) en voor vrouwen 31.182 (eind juli 33.182). In de onlangs gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad zijn, onder o.a. door de wethouder van financiën de heer A. Kerkman, critische opmerkin gen gemaakt over de vervoersprijs van f 1.50 per persoon, die de NZHVM ter ge legenheid van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de weg in Zandvoort had vastgesteld voor een rit van een der in Haarlem, Heemstede en Vogelen zang gelegen parkeerplaatsen naar Zand voort v.v. De directie van de NZHVM deelt naar aanleiding van deze critiek het volgende mee: De door sommige sprekers gemaakte op merkingen geven ons aanleiding tot het verstrekken van de navolgende informatie, waarmee wij overigens niet beogen in dis cussie te treden over ons beleid. Voorop staat immers, dat op de door ons vastge stelde tarieven de goedkeuring van de Rijksverkeersinspectie werd verkregen. Men heeft evenwel vergelijkingen ge lrokken tussen de prijs van het gewone retourbiljet Haarlem-Zandvoort en die van het speciale plaatsbewijs voor een rit heen en een rit terug van de parkeerterreinen naar Zandvoort. Een dergelijke verge lijking gaat echter geheel mank, al was het maar omdat de afstand tot de parkeer terreinen in de meeste gevallen aanzien lijk langer was dan het traject Haarlem Zandvoort. In de tweede plaats kan men beide tarieven niet vergelijken omdat het in het laatste geval om een één-daags retourbiljet gaat en in het eerste om een speciaal driedaags retourbiljet, dat het ge- gebruikelijke tarievenstelsel niet eens kent. De belangrijkste basis voor de tarief stelling voor de pendeldiensten op 15 en 16 augustus wordt echter gevormd door de bijzonder hoge kosten welke de N.Z.H. voor deze zeer incidentele gelegenheid heeft moeten maken. Juist het feit, dat deze enorme krachtsinspanning van perso neel en rqaterieel voor slechts twee dagen nodig was, maakt dat een vergelijking tussen de door ons geboden voortdurende vervoersvoorziening en deze uitzonderlijke exploitatie elke grond mist. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, hoewel voor ons betoog van geen principieel belang, dat de opbrengsten uit deze bijzondere service de door ons bedrijf geleverde inspanningen niet hebben gecompenseerd. Ook de door ons getroffen regeling voor betaling in vreemde valuta betekende een extra service ten behoeve van deze groep incidentele reizigers. Om het vervoer zo vlot mogelijk te doen verlopen hebben wij afgeronde bedragen vastgesteld teneinde geen tijd met wisselen verloren te laten gaan. Voor zover in deze bedragen een voordelig koersverschil was begrepen, dient dit te worden gezien als een alles zins redelijke beloning voor de daaruit voor onze administratie voortvloeiende extra moeiten. Tenslotte wijzen wij er op, dat ook naar onze mening een rechtstreeks verband staat tussen de door een vervoerbedrijf ge leverde prestatie en het daarvoor te be talen tarief. Het zo juist over dat vraag stuk verschenen rapport van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Trans port ondernemingen bevelen wij dan ook gaarne in de algemene belangstelling aan. Tenslotte wijzen wij er op, dat ook naar onze meniging een rechtstreeks verband bestaat tussen de door een vervoerbedrijf geleverde prestatie en het daarvoor te be talen tarief. Het zo juist over dat vraag stuk verschenen rapport van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen bevelen wij dan ook gaarne in de algemene belangstelling aan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15