Hammarskjoeld stelt zitting van de UNO-Veiligheidsraad voor DANSNIEUWS 1 Schiphol begroette nieuwste luchtreus van Douglas DANSSTUDIO Cïtroëo „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT W. Fortgens HET WEER OPEN DAKEN Boodschap van minister De Schrijver aan Kongo Kees Griffioen I. J. van Kooten Verzoek van Laos om UNO-politie krijgt pas kans in de Assemblee Hogedrukgebied blijft actief Vrij warm Aan het strand PRISMA 1 r Plannen van Van Hemelrijck verzwegen ƒ6475.- A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf AKU 6 loonsverhoging en werktijdverkorting Kroesjtsjev naar Peking Na terugkomst in Moskou uit de Verenigde Staten EERSTE OCEAANVLUCHT VAN PC 8 Margarine goedkoper; roomboter duurder Het woord is aan Minister vóór vernietiging van raadsbesluit In de krant van heden: Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 74e JAARGANG No 49 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 201 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (AFP/Reuter) De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld,, heeft vrijdagavond voorgesteld, dat de Veiligheidsraad zondag of maandag in zitting wordt geroepen ter bespreking van het Lao- tische verzoek om een politieleger. Hammarskjoeld, die zich nog in Rio de Janeiro bevindt, heeft het voorstel door zijn plaatsvervanger, dr. Andrew Cordier, laten doen aan de Italiaanse voorzitter van de Veiligheidsraad. Hij zal zelf vandaag nog uit Brazilië terugkeren. De zaakgelastigde van de Laotiaanse delegatie bij de UNO, Vilaihongs, over handigde vrijdag aan de kabinetschef van Hammarskjoeld, Cordier, de brief van zijn regering, waarin UNO-strijdkrachten ge vraagd worden. Volgens een zegsman van de Laotiaanse missie bij de UNO wordt in de brief ge vraagd om de vorming van een politie leger voor Laos, zoiets als het politieleger, dat sinds 1956 de vrede in het Nabije Oosten heeft helpen bewaren. Waarnemers van de UNO hebben vrij dag gezegd, dat als Laos staat op het zen den van een politieleger, de kwestie naar alle waarschijnlijkheid door de Algemene Vergadering opgelost moet worden daal de Veiligheidsraad bijna zeker door een Russisch veto tot onmacht gedoemd zal worden. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat als vastgesteld is, dat agressie tegen Laos is begaan, Engeland voor interventie van de UNO in Laos zal zijn. (UNO) Inmiddels heeft Egidio Ortona, de Italiaanse voorzitter van de Veilig heidsraad, zijn collega's gepolst over de vraag of de Veilgiheidsraad een zitting moet wijden aan het verzoek van Laos. In sommige kringen der volkerenorganisatie Advertentie DANSSCHOOL hervat het onderricht in de moderne dansen. Club- en privélessen. INSCHRIJVING dagelijks van 7 tot 10 uur. GROTE HOUTSTRAAT 176 (Van onze weerkundige medewerker) Bijna als twee druppels lijkt deze eerste septemberweelc op die van verleden jaar. Her. hogedrukgebied, dat ons dit stabiele en zonnige nazomerweer bezorgt, komt al op leeftijd (7 dagen!) maar vertoont nog zo goed als geen ouderdomsverschijnselen met als gevolg dat het ook dit weekeinde de depressies nog op een afstand zal we ten te houden. Dat de temperatuur deze week maar heel langzaam iets hoger kon worden, vond zijn oorzaak in de oorsprong van de lucht, die in dit hogedrukgebied voor komt. Deze lucht was polair en tot op grote hoogte vrij koud. Geleidelijk heeft deze lucht meer continentale eigenschap pen aangenomen waardoor de middag- temperatuur geleidelijk boven de 22 gra den C. kon komen. Op drie weken na zijn de laatste 18 zon dagen zomers en droog geweest. Ook heeft deze eerste week van september al een kleine 50 uren zonneschijn opgele verd. Dit betekent dat er in De Bilt van 1 mei af al meer dan 1100 uren zon zijn geregistreerd! De achter ons liggende augustusmaand was bijna overal te droog, maar als ge volg van buien (vooral op 10 augustus) viel plaatselijk meer dan de normale hoe veelheid regen. In Hoensbroek (Zuid- Limburg) totaal 121 mm, in Lochem 103 mm. In onze omgeving kreeg Haarlem 50, IJmuiden 30, Schiphol 48, Heemskerk 34, Vijfhuizen 50 mm. Normaal valt er in onze streek in augustus 75 mm. neerslag. Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en vrij warm weer. Matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mooi en zonnig nazomers strand- veer. Matige, af en toe krachtige vind uit het oosten. Temperatuur des middags omstreeks 22 gr. C. Zeer helder zicht. Zeewater troebel, lichte deining en kans op kwallen. Temperatuur 18 gr. C. Voorzichtig heid bij baden en zwemmen zeer geboden. Laag water 's middags half twee, hoog water 's avonds kwart voor zessen. Strand voor fietsen berijd baar van half tien tot half vier. Maandag laag water om twee uur en hoog water om half zeven. Strand voor fietsen berijdbaar van tien uur tot half vijf. is men van mening, dat maandag een spoedzitting zal worden gehouden. Ver tegenwoordigers van de Zuidoost Azia tische Verdragsorganisatie (ZOAVO) heb ben vrijdagmiddag geconfereerd met de Amerikaanse fungerend minister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon. Het ziet er naar uit dat de ZOAVO-landen het verzoek van Laos zullen steunen. Behalve de Verenigde Staten, zijn Australië, Enge land, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippijnen en Thailand lid van deze organisatie. Naar het Amerikaanse persbureau ver der mededeelt zou, indien een resolutie, waarin wordt aanbevolen een legermacht van de UNO naar Laos te sturen, in de Algemene Vergadering zou worden aan genomen met de vereiste tweederde meer derheid, de ZOAVO troepen kunnen sturen ondér de dekmantel van de UNO. Inmiddels onderzoeken hoge Amerikaan se autoriteiten in Washington de jongste rapporten over Laos. Alvorens enigerlei stap te nemen, welke de Verenigde Staten in een nieuw conflict zou dompelen, wensen de functionarissen van de mi nisteries van Butienlandse Zaken en De fensie duidelijker bewijzen, dat buiten landse strijdkrachten zich in de strijd in Noord-Laos zijn gaan mengen. VIENTIANE (Reuter) Het transport van Laotische troepen naar Sam Neua, de hoofdstad van de gelijknamige provincie in het noordoosten van Laos, duurt voort. Men verwacht er een groot offensief van de opstandelingen. In Vientiane is officieel meegedeeld, dat bewoners van de vestingdorpen Xiengkho en Muonghet, die zondag door de opstande lingen zijn aangevallen, onder de aan vallers soldaten uit Noord-Vietnam heb ben gezien. De Laotische minister van Voorlichting heeft later op een persconferentie in Vien tiane meegedeeld, dat er ook berichten zijn ontvangen over activiteit van de re- Advertentie i v bellen in het noorden van de provincie Loeang Prabang, waar de regeringsstrijd krachten een stelling hadden moeten ont ruimen. Inmiddels is het eerste van de twee transporttoestellen van het type C 47, die door de Amerikanen aan Laos zijn ge schonken, op het vliegveld van Vientiane gearriveerd. Het tweede vliegtuig wordt zondag verwacht. Advertentie N.V. Carresseriefabr. Christiaanse Lange Hcrcnstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 A vWi het goede anker-horloge ,v (lel op hel rode^driehoekje) Advertentie Reeds leverbaar vanaf Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501 BRUSSEL (Reuter) August de Schrij ver, de nieuwe Belgische minister voor Kongo, heeft in een boodschap voor dit gebied beloofd dat de regering „onher roepelijk en zonder verwijl" haar verkla ring van januari zal nakomen, waarin zij belooft Kongo naar onafhankelijkheid te leiden. Aan het eind van dit jaar, aldus de boodschap, zullen er verkiezingen voor territoriale en gemeenteraden worden gehouden. In maart 1960 zullen er provin ciale raden worden gevormd, die een gro te mate van autonomie zullen bezitten. In 1960 zullen voorts een algemene raad die geheel Kongo vertegenwoordigt en een wetgevende raad in functie treden. Gelijk tijdig zal het uitvoerend gezag worden ge organiseerd. Deze politieke hervormingen, aldus De Schrijver, heeft het kabinet vrijdag goedgekeurd. De Afrikanisering van de burgerlijke dienst zal voortgang vinden. Uiteindelijk zullen er Kongolese districtscommissaris sen en territoriale administrateurs wor den benoemd. De ontwikkeling van de economische bronnen mag niet worden vergeten, anders is er geen sociale voor uitgang of culturele verbetering mogelijk, aldus de minister. De minister zweeg in een eerdere verkla ring over de voorstellen van de afgetreden minister Van Hemelrijck, waarin vorming van een voorlopige Kongolese regering na de in Kongo begin volgend jaar te houden provinciale verkiezingen in het vooruit zicht werd gesteld. Wel zei hij, dat „de economische ontwikkeling in Kongo gelijke tred dient te houden met de politieke evolutie", er aan toevoegend, dat deze voorwaarde „enigszins was veronachtzaamd". Minister De Schrijver zei na afloop van zijn eerste kabinetszitting, dat de overige leden van de Belgische regering hun goed keuring hadden verleend aan het te voe- ï-en beleid, dat hij in grote lijnen had toe gelicht. De minister deelde voorts nog mede, dat volgens tot dusverre ontvangen berichten de toestand in Kongo rustig is. Hij wilde niet ingaan op vragen over de mogelijk heden van nieuwe incidenten na de poli tieke ontwikkeling in Brussel. Volgens de eerste berichten uit de Kongo hebben de berichten over het aftreden van Van He melrijck grote indruk gemaakt. Tegelijkertijd werd in Brussel een ver klaring gepubliceerd van twee Kongolese leiders, die in de Belgische hoofdstad be sprekingen voeren over de politieke toe komst van Kongo, waarin zij hun ontevre- Advertentie BARTEUORISSTR. -HAARLEM TEL '13439 LEIDSESTRAAT (SIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS denheid uitspraken over de vooruitgang, die sedert de 13e januari met de politieke evolutie in de Kongo is gemaakt. Premier Eyskens heeft vrijdag ver klaard dat het parlement niet van reces zal worden teruggeroepen om de rege- ringspolitiek ten aanzien van Kongo te be spreken. De directie van de Algemene Kunstzij de Unie n.v. is met de werknemersorgani saties overeengekomen, dat naast de verwerking van de huurbijslag in het kader van de vrijere loonpolitiek moge lijkheid aanwezig is om de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- en salarisni veaus met gemiddeld 6°/o te verhogen. De C.A.O.'s zullen worden afgesloten tot 1 januari 1962. Tevens ligt het in het voornemen de ar beidstijd van degenen die 48 uur werken, met ingang van 1 januari 1960 tot 47 uur en met ingang van 1 januari 1961 tot 46 uur per week terug te brengen. Na een ver dere uitwerking van de voorlopige over eenstemming zal het voorstel aan het Col lege van Rijksbemiddelaars ter goedkeu ring worden voorgelegd. Bij manoeuvres in W est-Duitsland deed de jeugd enthousiast mee. De kinderen hebben er geen idee van, welke onmetelijke ellende de oorlog hun vaderland in de loop der geschie denis al heeft betrokkend en zien slechts de mannelijke romantiek van het wapentuig, die in alle decennia de jeugd heeft geboeid en misleid. MOSKOU (Reuter en AFP) Premier Kroesjtsjev zal na zijn Dezoek aan de Ver enigde Staten naar communistisch China gaan. Op 15 september wordt hij te Wash ington verwacht en hij zal Amerika op 28 september verlaten voor de terugreis naar Moskou. Vervolgens zal hij naar China gaan. De Russische premier deelde dit vrij dagavond mee op een receptie op de Pool se ambassade in de Russische hoofdstad. Hij had tevoren tezamen met premier Cyrankiewicz van Polen een Poolse in dustriële tentoonstelling in Moskou ge- geopend. Kroesjtsjev verklaarde voorts op de re ceptie dat de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en Polen nog nooit zo goed zijn geweest als thans. Hij zei de vertegen woordigers van de westelijke landen niet te willen beledigen, daar „zij al voldoen de door God gestraft zijn voor het feit dat zij kapitalist zijn. Het is nooit te laat voor berouw", zo zei .hij. De Russische pre mier vervolgde: „Het is niet onze schuld dat wij op dezelfde planeet leven. Wij wil len graag op de zon en de maan komen, maar zijn niet van plan om ons daar te vestigen". „Wij kunnen ons veroorloven geduld te betrachten, omdat de toestand in Rusland jaarlijks beter wordt, aldus Kroesjtsjev (Van onze Amsterdamse redacteur) Gistermiddag, enkele minuten voor vij ven, landde op Schiphol een vliegtuig van 25 miljoen gulden, de DC-8, het enorme straalpassagiersvliegtuig, dat even tevo ren met een angstaanjagend, gierend ge fluit op de drie kilometer lange landings baan was toegesneld. Dit jongste produkt van de Douglasfabrieken streek voor het eerst neer op een vlieghaven van het Europese continent. Toen de vier onder de vleugels hangen de straalmotoren zwegen, was het plotse ling opvallend stil op Schiphol. Honder den employés hadden even hun werk in de steek gelaten om de ivoorwit met blauw De DC 8 luchtreus op Schiphol. gekleurde reus te begroeten. De verschij ning van passagiersstraalvliegtuigen is op Schiphol al geen nieuws meer. De grote belangstelling voor dit toestel hield ech ter verband met de bestelling, die de K.L.M. bij Douglas in Californië heeft ge daan. Volgend jaar zal de vloot van onze nationale luchtvaartmaatschppij met 12 toestellen van dit DC-8-type worden uitge breid. Het eerste, de „Dr. Albert Plesman" wordt 26 januari 1960 afgeleverd. De DC-8 is groter dan alle vliegtuigen, die de K.L.M. tot dusver heeft gehad. Ver geleken met de DC-7 is dit toestel 11,5 me ter langer. De spanwijdte is 3,8 meter gro ter. Zonodig kunnen met dit vliegtuig 149 passagiers worden vervoerd. In afwijking van de plannen was het toe stel op London Airport geland voor het in nemen van brandstof. Voor een DC-8 duurt de reis Londen-Amsterdam echter niet langer dan een treinreis Amsterdam- Zandvoort. Het toestel heeft 60.000 kilo brandstof verbruikt om van Los Angeles naar Am sterdam te komen. De prijsstijging die voor roomboter reeds geruime tijd is op te merken, duurt nog voort. Maandag 7 september zal de prijs voor de consument met circa 28 cent per kilogram of wel 7 cent per pakje van 250 gram stijgen. In de ons omringende landen Frank rijk, Engeland en Duitsland wordt een grote vraag naar roomboter uitgeoefend. Het aanbod van boter neemt evenwel niet toe. Onder invloed hiervan, zo vernemen wij, is de vrije handel in boter genoopt tot prijsaanpassing over te gaan. Dienten gevolge zal de detailhandelsprijs hier te lande de volgende week op circa 5.20 per kilo komen. Met ingang van maandag 7 september wordt de prijs van margarine met vier cent per kilogram ofwel een cent per pak je van 250 gram verlaagd. Deze verlaging is, zo vernemen wij, mogelijk geworden door een daling van de grondstoffenprij- zen. Naar de Bond van Nederlandse Marga rine Fabrikanten nog meedeelt, geldt de verlaging voor de prijsklasse van 40 cent en blijft van de overige margarinesoor ten de prijs onveranderd. Geibel Levensproblemen zijn als brandnetels. Als men ze flink aanpakt, doen ze geen pijn. Subsidie voor Krelagehuis (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bereidt de minister van Binnenlandse Zaken thans de toe zending aan de Raad van State voor van de stukken, welke betrekking hebben op het besluit van de Haarlemse gemeente raad tot verlening van een jaarlijkse bij drage van f 35.000 aan de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur ten behoeve van de modernise ring en uitbreiding van het Krelagehuis. Dit betekent, dat de minister van Bin nenlandse Zaken op het standpunt is blij ven staan, dat het besluit van de Haar lemse raad ter vernietiging aan de Kroon behoort te worden voorgedragen. Daartoe is echter het instemmend advies van de voltallige Raad van State noodzakelijk. Wij herinneren eraan, dat minister mr. Toxopeus heeft toegezegd, dat hij de bur gemeester van Haarlem nogmaals in de gelegenheid zal stellen het pleit voor het gemeentelijk standpunt te voeren, wanneer de Raad van State eveneens van mening mocht blijken te zijn, dat het raadsbesluit vernietigd behoort te worden. pag. Veiligheidsraad bijeengeroepen 1 De boterprijs 1 Economisch nieuws2 Financieel weekoverzicht 2 Weerrapporten 1, 2 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Taallaria 3 Radio en Televisie 4 Haarlemse Agenda4 Feuilleton4 Kerkelijk Leven 5 Filatelie 5 Wekelijkse prijspuzzel 5 Amsterdams allerlei 5 Boekenhoekje 5 Films7 Uit stad en omgeving 7, 9, 11 Kerkdiensten 9 Beurs11 Erbij 15 t.m. 17 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ. Advertentie ALLEEN VOOR R.K. Parklaan 6A - Haarlem - Tel. 13525 Inschrijving voor beginners-gevorderden (Zaterdag les) dag. van 36 en 79 uur. Aanvang der lessen 12 sept. Zaterdag 5 en zondag 6 sept.: Openings-soirées Orkest: STARLIGHTS Advertentie v.a. 3987.— Vraagt demonstratie Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 -16615 Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord. Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1