Nederlandse ruiters tweede in de landenwedstrijd achter Engeland KNKB neemt proef met hoofdklasse De Jong en Van Duyl zeilden het sterkst op IJselmeer Uitstekend zeilweer bij strijd om de nationale titels op Westeinder Tan gaf zich tegen Bouwmeester na veertigste zet gewonnen TWAALFDE CHIO IN ROTTERDAM Europese titel voor Ann Townsend MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 West- en Oost-Duitsland gaan samen naar Spelen n De Ronde van Zweden Jacques Anquetil won criterium der Azen Schaaktoernooi van „Het Oostenbegonnen Sitters zwom Nederlands record 25 meterbaan Genneper molen werd Nederlands clubkampioen Nederlands jeugdelftal versloeg KNCB-team Bloemendaal heeft deel van de nationale tennistop geïnviteerd Vijf dagen lang hebben de Nederlandse ruiters grotendeels een figurantenrol gespeeld op het twaalfde internationale officiële concours hippique te Rotterdam, maar zondag bij de landenwedstrijd lieten ze zien dat men hier ook nog wel iets van springen afweet. Uit een schijnbaar hopeloze voorlaatste positie na de eerste manche met het hoge totaal van 24 strafpunten kwamen onze vertegenwoordigers door een prachtig gereden tweede ronde, waarin Bertie Uytendaal met Hanko en Tjeerd Velstra met Ferner zelfs foutloos bleven, op een bijzonder eervolle tweede plaats, direct achter de winnende Britse equipe. Het was voor Nederland een goed slot van een minder geslaagd concours. Minder geslaagd omdat het programma veel te over laden was vaak waren er springconcoursen met vijftig tot zeventig deelnemende paarden en te weinig afwisseling bood om de gewone toeschouwer, die geen hippisch insider is, zes dagen lang te kunnen boeien. De publieke belangstelling, graadmeter bij uitstek, toonde dat duidelijk aan. Was het concours vorig jaar de beide laatste dagen volledig uitverkocht, zaterdag toen toch de finale van het Europees kampioenschap der amazones verwerkt werd, liep het terrein aan de Kralingseweg niet vol en zelfs zondag bij de landenwedstrijd gaapten grote lege plekken op de tribunes. Volgend jaar wordt het Rotterdamse CHIO niet gehouden, daar het dan zou samenvallen met de ruiterwedstrijden van de Olympische Spelen, maar wil men een dergelijk evenement als topconcours handhaven, dan zullen de organisatoren de volgende keer de inschrijvingen op de verschillende nummers drastisch moeten beperken en het programma anders indelen en niet, zoals nu het geval was, iedere dag het aanvangsuur wijzigen (waardoor velen een gedeelte van het concours misten) en de rubrieken door elkaar gooien. Daarmee is de hippische sport propa gandistisch zeker niet gebaat. Ong°I-eer 8000 toeschouwers zaten op de tribunes toen zondagmiddag tegen half een het belangrijkste nummer van het gehele CHIO de landenwedstrijd begon met vijf equipes, die van Ierland, België, Engeland, Duitsland en Nederland. Iedere ruiter moest tweemaal het parcours afleggen met hetzelfde paard. Voor de klassering telden de beste drie van iedere equipe in elke manche. Onze ruiters begonnen slecht, bijzonder slecht zelfs met acht strafpunten voor An ton Ebben Schwartzdrossel, Tjeerd Vel stra Ferner en Harry Wouters van den Oudenweyer Hubertus en het dubbele aantal voor Bertie Uytendaal met het kampioenspaard Hanko. Een totaal van 24 dus. Alleen een volkomen falende Duitse ploeg deed het nog slechter met niet minder dan 32 strafpunten. Engeland nam de leiding met een totaal van slechts twaalf. Juist toen de eerste ruiter voor de twee de ronde weer in het parcours was namen Prins Bernhard en Prinses Armgard za terdag woonde ook Prinses Irene de wed strijden bij op de eretribune plaats en met hen zagen de duizenden toen het her stel van de Nederlandse ploeg. Goed, An ton Ebben maakte met Schwarzdrossel nog drie fouten, maar toen was het uit met de Paardesport malaise. Onze tweede ruiter Bertie Uyten daal had iets goed te maken. Het hele jaar door pech achtervolgd en in Rotterdam nog niets gepresteerd, dat kon de ruiter uit Breda niet op zich laten zitten. Met Hanko legde Bertie het eerste fout loze parcours op de gekerfde grasmat, Tjeerd Velstra volgde zijn voorbeeld en had Harry Wouters met Hubertus geen pechfouten gehad dan had de Nederlandse equipe in deze tweede ronde helemaal geen fouten genoteerd. Nu waren het er vier, evenveel als het Britse team dat met David Barker, de ontdekking van het jaar David Broome hij won zowel de Prix du Vain- queur als de Coupe Vetiver en de Euro pese kampioene Ann Townsend het zelfde kunststukje uithaalde. Daarmee bleven de Britten dus vast op de eerste plaats, vol komen verdiend overigens, maar de Ne derlandse equipe klom naar de tweede prijs. En daarmee mochten onze vertegen woordigers bijzonder tevreden zijn. Ier land en België eindigden ex aequo derde met elk 36 strafpunten en Duitsland werd vijfde en laatste met een totaal van 56. Zaterdag won de Engelse Ann Townsend het Europese dameskampioenschap op een wijze die respect afdwong. Zij ging de finale in als vierde met een totaal van 13 y2 pt, ruim achter haar landgenote Pat Smythe en de Duitse Anna Clement die met respectievelijk 171/3 en 161/3 het klassement aanvoerden. Kansloos voor de titel? De negentienjarige amazone uit Cirencester, die in het dagelijks leven haar moeder helpt op de boerderij, dacht er heel anders over. Het interesseerde haar niet wat haar concurrenten deden, of de snelle Anna Clement in opperste nervosi teit haar kans verspeelde en Pat Smythe tweemaal op een pechfoutje struikelde. Nee, ze reed haar eigen wedstrijd met haar eigen Bandit IV. En met twee fout loze parcoursen binnen de tyd, ruim en fraai, maar zeker ook voorzichtig en wel doordacht gesprongen, won ze de finale en de titel van Europees kampioene 1959. Want de 16V» punt die ze voor deze eer ste plaats kreeg waren net voldoende om haar veel geroutineerder landgenote voor bij te streven. Ann had 30 punten en Pat Smythe, die met de tweede plaats het suc ces voor de Engelse equipe dus volledig maakte, 29 1/3. De kampioene van vorig jaar Serventi uit Italië en Anna Clement deelden de derde plaats. De beide Nederlandse ver- tegenworodigsters in dit kampioenschap Irene Jansen uit Ubbergen en Mady Kos ter (Bussum) eindigden als negende en tiende, de voorlaatste en laatste plaats. De Engelse Pat Smythe heeft de Coupe Carven gewonnen met een totaal van 26j/2 punt, omdat zij de hoogst geplaatste amazone van het gehele concours was. Haar landgenoot, de 17-jarige David Broome heeft de Coupe VVV gekregen met een totaal van 51 punten als de hoogst geplataste ruiter van het twaalfde Rotter damse internationale concours hippique. Met Wildfire III heeft hij eveneens de Prix du Vainqueur gekregen voor de beste totaal-prestatie in het concours, behaald met hetzelfde paard. Zijn totaal voor de Prix du Vainqueur bedroeg 141 punten. Het kampioenschap van de officieren is gewonnen door de Ierse captain W. A. Ringrose met het paard Cloyne. Het concours hippique werd besloten met een internationaal springconcours om de Ier (Did.) met Armalva, 21 V2 pnt.;9. Irene Jansen (Ned.) met Icare F II, li1/-» pnt.; 10. Mady Koster (Ned.) met Axel, 4V2 pnt. De resultaten van het concours voor jachtpaarden om de Prijs van Sint Huber tus zijn: Lichte klasse: 1. A. J. Pot (Hilver sum) met Tantalizer; 2. mej. A. J. C. A. M. Houben (Tilburg) met Red Knight. Zware klasse: 1. mevr. A. A. Coebergh-Van Velze (Rotterdam) met Ralalee; 2. jkvr. W. Quarles van Ufford (Bentveld) met Pet Pride. Kampioen A. J. Pot (Hilversum) met Tantalizer. De klassementen voor de diverse ere prijzen waren: Prix de Vainqueur: 1. D. Broome (G.B.) met Wildfire III, 151 pnt.; 2. D. Broome (G.B.) met Ballan Silver Knight, 122 pnt.; 3. D. Bunn (G.B.) met Golden Miller, 106,5 punt. Coupe Carven: 1. Pat Smythe (G.B.) 25,5 pnt.; 2. Donna Paola Piaggio-Antonelli (It.) 16,5 pnt.; 3. Suzy Cohen (G.B.) 15 pnt. Coupe VVV: 1. D. Broome (G.B.) 51 pnt.; 2. R. Grayston (Z.-Afrika) 35,5 pnt.; 3. Wal ter Günther (Did.) 34 pnt. Prins Bernhard reikt aan de equipe leider van de Engelse ploeg, col. J. A. Talbot Ponsonby, de eerste prijs, een zilveren molen. ïiit. Korfbal Met ingang van het seizoen 1960-1961 zullen de korfballers voor een periode van twee jaar een proef gaan nemen met een landelijke hoofdklasse. Dit besluit werd zaterdag in Krasnapolsky in Am sterdam door de algemene vergadering van de K.N.K.B. met geringe meerder heid van stemmen (102 voor, 100 tegen en 24 blanco) genomen. Volgens de voorlopige plannen zal de hoofdklasse 11 twaalftallen omvatten, na melijk 4 uit Noordholland, 4 uit Zuid-Hol land, 1 uit het zuiden, 1 uit het oosten en 1 uit het noorden. Onder de hoofdklasse zullen twee landelijke overgangsklassen ingesteld worden. Ten behoeve van de reis kostenomslag, die met deze nieuwe inde ling gepaard zal gaan, zal elk landelijk lid jaarlijks 0,30 boven zijn contributie moeten betalen, terwijl voor dit doel uit de bondsmiddelen per seizoen 1.000 be schikbaar zal worden gesteld. Dit was het belangrijkste besluit van de jaarvergadering, waarop de korfballers ook een nieuwe voorzitter kregen. Bij en kele kandidaatstelling werd het voorzitter schap overgenomen door ir. H. A. Duns (Geleen). De scheidende bondspraeses, de heer W. Chr. Schaap (Dordrecht), werd tot erevoorzitter benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren H. W. ter Maat (Arnhem) en J. W. Rogge (Amsterdam) herkozen. De open gevallen plaats van ir. Duns zal worden bezet door ir. J. Delcour (Eindhoven), die bij de stemming boven zijn stadgenoot, de heer M. Ringeling, werd uitverkoren. Tot erelid van de bond werd benoemd prof. dr. ir. J. Mazure (Den Haag). Olympische Spelen Besprekingen tussen de Olympische comi- té's van West- en Oost-Duitsland in Wart- burg hebben tot het besluit geleid om zo wel naar Squaw Valley als naar Rome, waar respectievelijk de Olympische Win ter- en Zomerspelen in 1960 zullen worden gehouden, een gezamenlijke ploeg af te vaardigen. Voor-Olympische wedstrijden, met deelneming uit West- en Oost-Duits land, zullen worden gehouden om tot de sterkst mogelijke afvaardiging te kunnen komen. troostprijs, dat was gesplitst in twee cate gorieën. De uitslagen waren: Categorie A: 1. D. Smeets (België) met Evagoras, 24 pnt, 69.9 sec.; 2. Donna Paola Piaggio-Antonelli (It.) met Gentleman, 25 pnt., 70,6 sec.; 3. mej. A. Clement (Did.) met Arnika, 24 pnt., 76,4' sec.; '4.'HL M. Koster (Ned.) met Cobbey, 24 pnt., 77,9 sec.; 6. J. J. Gruppelaar (Ned.) met Passe Pied, 24 pnt., 84,4 sec.; 7. H. J. Wouters v. d. Oudeweyer (Ned.) met Pourquoi, 24 pnt., 87,2 sec. Categorie B: 1. A. Luetke Westhues (Did.) met Atoll, 30 pnt., 92,6 sec.; 2. mej. G. Serventi (It.) met Doly, 28 pnt., 90 sec.; 3. Suzy Cohen (G.B.) met Clare Castle, 28 pnt., 90,1 sec. De uitslag van het internationaal spring concours om de Grote Prijs van de stad Rotterdam luidt: 1. K. Pade (Did.) met Domheer, 0 strafpunten, 43,7 sec.; 2. Pat Smythe (G.B.) met Mr. Pollard, 0 44,7; 3. W. Guenther (Did.) met Asta, 0 45,9; 4. T. R. Velstra (Ned.) met Kabila, 0 46,6; 5. H. J. Wouters van den Oudenweijer (Ned.) met Hubertus, 0 48,5; 6. A. Ebben (Ned.) met Schwarzdrossel, 0 49,2; 9. T. R. Velstra (Ned.) met Ferner, 4 42. De finale van het Europees kampioen schap springen voor dames was het slot nummer op de voorlaatste dag van het CHIO. De wedstrijd ging volgens het prin cipe van de landenwedstrijd in twee man ches. De klassering werd verkregen door optelling van de gemaakte fouten in beide ronden. De uitslag van deze finale was: 1. Ann Townsend (G.B.) met Bandit IV, 0; 2. Giu- lia Serventi (It.) met Doly 3. Pat Smythe (G.B.) met Flanagan, 8; 4. ex aequo Helga Kohier (Did.) met Armalva, 12; Franqoise Vanderhaegen (België) met Schlingel 12; Anna Clement (Did.) met Nico, 12; Brigitte Schockaert (België) met Muscadin, 12; Donna Paola Piaggio-Anto nelli (It.) met Pooka, 12; 9. Irene Jansen (Ned.) met Icare F II, 16; 10. Mady Koster (Ned.) met Axel, 36 V2. De eindstand voor het Europees kam pioenschap voor dames luidt: 1. en Euro pees kampioene Ann Townsend (G.B.) met Bandit IV 30 pnt.; 2. Pat Smythe (G.B.) met Flanagan, 29 1/3 pnt.; 3. Giulia Se- venti (It.) met Doly en Anna Clement (Did.) met Nico, beiden 23 5/6 pnt.; 5. Helga Köh- Koos de Jong en Wim van Duyl waren de grote mannen op het eerste weekeinde van de zeilwedstrüden om de nationale titels in de voor Nederland belangryke Olympische klassen. De 47-jarige Koos de Jong werd bij de Finnjollen tot driemaal toe winnaar. Dat leverde hem 3540 punten op. By de Draken ging Wim van Duyl driemaal als eerste door de finish. Zeilen Zaterdag en zondag stond er op het IJselmeer aanvankelijk slechts een lichte bries, doch in de loop van de dagen wak kerde de wind aan tot 8 meter per sec. Steeds hadden de vlagen de neiging uit noord-noordoost te komen zodat in de kruisrakken de bakboordslag om de boord uitgesproken het beste was. De spanning mag dan bij de Finnjollen en de Draken door de overmacht waarmee De Jong en Van Duyl varen grotendeels verdwenen zijn, bij de Flying Dutchman- klasse is de strijd nog geheel open. Zon dag viel in de tweede race vooral het bij zonder goede varen van Jan Schooneveldt op. Hij zegevierde voor Jongeneel en Jager. In de middagrace moest hij met een derde plaats achter Joop en Jaap Helder ge noegen nemen. Laagwater, Joop en Jaap Helder zijn hier de voornaamste kans hebbers. Veel zal afhangen van de weersomstan digheden op het tweede en laatste week einde de wedstrijden worden komende zaterdag en zondag voortgezet. Op deze eerste dagen waren de „licht-weer specia listen" sterk in het voordeel. De uitslagen waren: zondag: Flying Dutchman klasse, ochtendrace: 1. Duysz ter Ghast, stuurman J. D. Schooneveldt; 2. Wervelwind, G. A. S. Jongeneel; 3. Good Luck, U. Jager. Middagrace: 1. Fenris, Joop Helder; 2. Favonius, Jaap Helder; 3. Mus tang, Jac. Kraan. Drakenklasse: ochtend- Het eerste weekeinde van de nationale zeilkampioenschappen op de Westeinder- plassen is in alle opzichten uitstekend ge slaagd. Het weer was schitterend, het was zonnig en er stond een stevige bries. De driehoeksbanen met hun drie lange kruis rakken boden een ieder volop gelegenheid zijn prestaties te tonen en daarnaast werd er zeer sportief gevaren. Slechts in een ge val in de Pampusklasse was het nodig een protest in te dienen. In alle andere geval len trokken de deelnemers zich na de be gane overtreding uit eigen beweging te rug. In de Sharpieklasse zal de strijd zich vol gende week wel in hoofdzaak tussen Van Staveren (1-3-1) en Bart Kraan (2-1-4) afspelen. De andere deelnemers hebben een vrij grote puntenachterstand. In de zondagmiddagrace begingen de Sharpie- zeilers met uitzondering van Bart Kraan een enorme blunder toen zij op het vijf- minutenschot reeds startten en daarmede blijk gaven hun eigen klassevlag niet te kennen. In de Olympiajollenklasse, waarin dit jaar hoogstwaarschijnlijk voor het laatst om het kampioenschap gezeild wordt, was de deelneming van vier zeilers maar zeer pover en uiteraard weinig interessant. Vis ser, die zaterdag een boei raakte en dien tengevolge opgaf bracht zondag beide ra ces op zijn naam. Haaksma was zaterdag de snelste geweest. In de sternklasse was T. Amons met zijn vrouw als bemanning als van ouds de beste. Tot driemaal toe bracht hij zijn „noreg" als eerste over de finish, zondag middag weliswaar met slechts enkele cen timeters voorsprong op Van der Winden. In de Pampusklasse hadden zaterdag De Ruyter (1) en Biesot (2) de leiding. Zon dagmorgen draaiden zij de zaak om en werd Biesot eerste. Ook 's middags zege vierde Biesot na een felle strijd met Bes- seling. Bij de 12 voetsjollen, die met negen deel nemers sterk vertegenwoordigd zijn, ging J. J. van 't Hoogerhuys (2-1) zondagmid dag met een mooie puntenvoorsprong zijn derde wedstrijd in. Al heel spoedig verzekerde hij zich van de leiding en wist deze gedurende meer dan de helft van de baan te behouden. In het derde kruisrak moest hij echter mej. Heieen Hagemen, Mevr. Plantinga-tims en A. Reijers voor bij laten gaan. en middagrace: 1. Trintel II, W. P. van Duyl; 2. Vanguard, A. Warners; 3. Vagens Semper II, C. Groot. Finnjollenklasse: ochtendrace: 1. Zomerweelde, Koos de Jong; 2. Finnig, W. Maarse; 3. Windei, H. Lesage. Middagrace: 1. Zomerweelde, Koos de Jong; 2. Finnig, W. Maarse; 3. Firebird, Leo Gerhards. Zaterdag: Flying Dutchmanklasse: 1. Waterdanser, stuurman F. Laagwater; 2. Favonius, Jaap Helder; 3. Mustang, Jac. Kraan; 4. Wervelwind, G. A. S. Jongeneel; 5. Fenris, Joop Helder. Drakenklasse: 1. Trijtel II, W. P. van Duyl; 2. Vagans Sem per II, C. Groot; 3. Vanguard, A. Warners. Finnklasse: 1. Zomerweelde, Koos de Jong; 2. Windei, H. Lesage; 3. Haukaropora, G. J. Leverland; 4. Finding, H. Sleeswijk jr.; 5. Finnig, W. Maarse. Wielrennen De derde etappe van de Ronde van Zwe den, van Oskarshamn naar Vaernamo over 185 km, is gewonnen door de Brit Bradley in 4 uur 43 min. en 54 sec. 2. Knoops (Ned.) 4.44.0; 3. Johansen (Noorw.) 4.44.01; 9. Van der Putten (Ned.) 4.44.46: 14. Wuurman (Ned.) z.t. 23. Verstraete (Ned.) z.t. De Belg Steyaert heeft de vierde etappe van de Ronde van Zweden voor amateurs gewonnen van Vaermano naar Tranaas. Zijn tijd voor de afstand van 220 km was 5 uur 51 min. 34 sec. Tweede werd de Deen Baunsoe en derde de Zweed Oswald Jo hansson, beiden in dezelfde tijd. Van de Nederlanders werd Knoops vijfde, Wuur man zevende en Verstraete dertiende, in dezelfde tijd als de winnaar. Van der Putten werd negentiende in 5.56.23. In het algemene klassement heeft Baun soe thans de leiding met een totaaltijd van 20.07.58. voor de Zweed Eckblom 20.09.15 en de Belg Covens 20.09.43. Verstraete is twaalfde met 20.11.11, Wuurman vijftiende met 20.17.17, Knoops zestiende met 20.18.57 en Van der Putten zeventiende met 20.19.54. Na een enerverende strijd is Jacques Anquetil op het circuit Longchamp bij Parijs winnaar geworden van het Crite rium der Azen, een wedstrijd achter der- ny's over 100 km. De uitslag was: 1. Anquetil (Fr.) 1 uur 51 min. 23 sec. 2. Noel Foré (Belg) op 28 sec. 3. Bobet (Fr.) op 1.56. 4. Anglade (Fr.) op 3.01. 5. Van Looy (Belg.) op 3.36. 6. Darrigade (Fr.) z.t. 7. Rivière (Fr.) z.t. 8. Bahamontes (Sp.) z.t. De eerste klap is een daalder waard! Dat moet zo ongeveer de gedachtengang zijn geweest van de schakers uitkomend in de invitatiegroep van het internationale schaaktoernooi van de Haarlemse schaak club „Het Oosten". Door plotselinge ver hindering van wethouder D. J. A. Geluk werd het toernooi geopend door de voor zitter van de organiserende vereniging, de heer J. de Mare. Na hem betrad de heer J. Lankamp, voorzitter van de Noordhollandse schaakbond nog even het sprekersgestoelte. Zijn woorden waren nauwelijks verstomd of de heren schakers trokken meteen zo fel van leer dat de fijn proevers er eens lekker voor gingen zit ten. Zo niet de winnaar van verleden jaar, H. Bouwmeester, die na de loting de Indone sische student H. Tan als tegenstander kreeg aangewezen. Maar Tan was nog niet aanwezig. Bijna een half uur te laat ver scheen hij op het appèl. In de mening ver kerend dat Tan als gevolg van de verkeers drukte bij Aalsmeer bloemencorso was op gehouden, zette hij de vijandelijke klok Schaken nog niet in beweging. „Ik heb mij versla pen" was Tans excuus om halfvier in de middag Inmiddels trok de Joegoslaaf Pavlovic te gen zijn landgenoot Jovanovic meteen al le registers van zijn aanvalsrepertoire open. Met zwart spelend kreeg hij zicht baar beter spel. Zijn pionnen op de koning vleugel begonnen aan een opmars die on heilspellende gevaren voor zijn rivaal in hielden. Deze werkte naarstig aan een ver sterking van zijn verdedigingslinie. Ver moedelijk door een niet goed afwerken van zijn aanval zag Pavlovic zijn aanval mis lukken. Het ergste daarbij was dat hij een opgeofferde pion niet meer terug zag en bovendien in razende tijdnood kwam te ver keren. Met tien zetten nog te spelen in minder dan een minuut leek zijn laatste uur geslagen. Hij dacht er zelf echter an ders over. Ir. lastig te beoordelen stelling volgde een grote afwikkeling waarna Pa vlovic de kwaliteit tegen een pion gaf. In het eindspel met paard en vijf pionnen zal hij nu toch zeer sterk moeten spelen om niet door de toren en vier pionnen van Jovanovic te worden verslagen. Th. van Scheltinga trad aan tegen J. Bink. Min of meer verrassend kreeg Bink een dreigend uitziende aanval. Van Schel tinga moest tenminste goed op zijn tellen passen om de snode plannen van Bink af doende het hoofd te kunnen bieden. In een stelling waarin Bink kennelijk voornemens was voor de vijandelijke koningsveste een stuk tegen twee pionnen te offeren kwam Van Scheltinga met een verrassende pion- zet, die Bink niet alleen geforceerd een pion deed verliezen maar waardoor hij meteen in het defensief werd gedrongen. Onmiddellijk zette onze nationale schaak meester op de damevleugel een pionnen- opmars in die als een vloedgolf op de ar me Bink ktyarp. aanrollen. In moeilijkheden met dè klok geraakt verdedigde hij zich zo goed als enigszins mogelijk was. Een bevrijding wist hij ech ter niet tot stand te brengen. Het eindspel Kanosport Zwemmen Tijdens een algemene sportontmoeting tussen de stedenploegen van Essen en Amsterdam heeft de Y-zwemmer Bert Sitters het Nederlands record 200 meter vlinderslag (25 meter-banen) verbeterd en Op het Beatrixkanaal te indhoven zijn de Nederlandse kano-clubkampioenschappen van Nederland korte baan gehouden, die werden georganiseerd door De Genneper Molen (Eindhoven). De organiserende vereniging werd eerste in het eindklassement vóór De Geuzen uit Amsterdam en de Zwetplassers uit Wormer. Het eindklassement zag er als volgt uit: 1. De Gennemer Molen (Eindhoven) 75 pun ten; 2. De Geuzen (Amsterdam) 56 pnt:; 3. Zwetplassers (Wormer) 51 pnt.; 4. Quo Vadis (Koog aan de Zaan) 35 pnt.; 5. Never Dry (Rotterdam) 17 pnt. De voornaamste uitslagen waren: Heren K 1 klasse (senioren) 500 meter: 1. R. Knuppe (Quo Vadis) 2.03.0; 2. A. Geurts, (Genneper Molen) 2-06.4. K 1 klasse 1000 meter: 1. A. Geurts (Genne per Molen) 4.20.0; 2. R. Knuppe (Quo Vadis) 4.25.2; G. Klingers (Geuzen) 4.25.6. K 2 klasse 500 meter: 1. Geurts-Weyzen (Genneper Molen) 1-52.1; 2. Klingers-Huis- man (Geuzen) 1.52.8; 3. Bobbeldijk-Bunscho- ten (Quo Vadis) 1.55.4. K 2 klasse 1000 meter: 1. Geurts-Weyzen (Genneper Molen) 3-57.0; 2. Klingers-Huisman (Geuzen) 3.58.0; 3. Bobbeldijk-Bunschoten (Quo Vadis) 4.009. Dames K 2 klasse senioren 500 meter: 1. Irene Rozema-Ingrid Rozema (Zwetplassers) 2.20.0; 2. Mej. E. Stadt-Mej. C. Lagrand (Geu zen) 2.21.0. K 1 klasse 500 meter: 1. Irene Rozema (De Zwetplassers) 2.25.0; 2. Mej. E. Stadt (Geu zen) 2.25.6; 3 Iingrid Rozema (De Zwetplas sers) 2.37.0. Cricket Het Nederlands jeugd-cricketelftal heeft zondag op het Quick-terrein in Den Haag een verrassende zege behaald op een ver tegenwoordigend KNCB-team. De jeugdige batsmen zorgden voor 234 punten voor het verlies van 8 wickets. Het KNCB-team was all out voor 174 runs, zodat de jeugd met 60 runs won. De gedetailleerde uitslag luidde: batting- cijfers Nederlands jeugdelftal: Venker (Rood en Wit) 36, Van Laer (HCC) 21, Spits (VRA) 48, Blaisse (HCC) 11, Heyde- man (Haarlem) 24, Bockstart (Quick, Hg) 42, Derogee (HBS) 32 not out. Bowlingcijfers KNCB-team: Van Staay 2 voor 62, Dries 2 voor 48, Marseille 2 voor 50, Van der Bijl 1 voor 21. Battingcijfers KNCB-team: Rijnders 10, Marseille 11, Van Staay 16, Van der Bijl 38, Grijseels 48, Lochmann van Bennekom 11 not out. Bowlingcijfers Nederlands jeugdelftal: zal nu vermoedelijk wel voor hem verloren gaan. Zeer spannend was het duel dat H. Bouwmeester en H. Tan uitvochten. In een Spaanse partij traden beide heren onder nemend op. Dat Tan in het geheel niet ge- imponeerd was door de reputatie van zijn tegenstander was daarbij duidelijk merk baar. In geen enkel opzicht schuwde hij de strijd. Het levendige gevecht leverde Bouwmeester in het middenspel wel een pion op maar Tan reageerde onmiddellijk zo fel met een pionnenbestorming op de koningsstelling van zijn tegenstander dat de uitslag nog geenszins vaststond. Toen beide spelers bovendien ook nog tegen de tijd moeten vechten steeg deze ontmoe ting tot grote spanning. Even leek het als of Tan met zijn „brutale" spel succes zou hebben, maar een niet geheel juiste afruil gepaard aan een listige uitval van de witte dame stelde hem plotseling voor onoverko melijke moeilijkheden. Precies op de veer tigste zet moest hij de vlag strijken. Maandagavond worden in gebouw „Cul- tura" de partijen voor de tweede ronde gespeeld. De volgende partijen worden dan gespeeld: B. PavlovicH. Tan, T. D. van ScheltingaH. Bouwmeester en V. Jova novicJ. Bink. In de hoofdgroepen trokken de overwin ningen van de gebroeders Herfst de aan dacht. Overigens is het nog te vroeg om hieraan conclusies te verbinden. De eerste resultaten zijn: Invitatiegroep: V. JovanovicB. Pavlovic afgebroken; J. BinkTh. v. Scheltinga afge broken; H. BouwmeesterH. Tan 1-0. Hoofdklasse A: F. A. SpinhovenA. M- Schneiders 0-1; J. H. WilminkL. G. Mostert- man 1-0; M. O. MixA.Herfst 0-1. B: K. Al- tenaF. van Setten afgebr.; J. v. d. Berg J Wolff 1-0; J. LambrechtsF.Hildama re mise. C: G. KranendonkC. Koster uitgesteld; J. MichelJ. H. Addicks 0-1; P. Roubos S. Herfst 0-1. D: H. BosscherJ. A. v. Em merik remise; R. MolJ. E. Strengers 1-0; T. Slagt—J. W. de Munck 1-0. Groep 1: J. Rothertmevr. A. v. d. Veen- Baas niet gespeeld; H. C. HonsbeekW. Kievit afgebroken; K. NederkoornD. Wie- linga 1-0. 2: W. de GraaffH. A. v. d. Bo gaard 0-1; J. VlugTh. v. Oosterom 1-0; P. VerdonckG. van Langelaar 1-0. 3: L. Ken- senN. M. O. Mix uitgesteld; W. Boterman M. P. v. Overbeeke uitgesteld; W. Krijnen W. Doornenbal 1-0. 4: J. A. A. Jonckbloedt R van Dijk remise; H. de JagerB. van Wijk 0-1; J. C. AndersenM. J. Warnez 0-1- 5: F- P. WesterL. Lindenhovius niet gespeeld; J. R. DrostF. Adams uitgesteld; J. A. v. d. Steeg—J van Vuuren 0-1; 6. W. J. Saeijs—J. J. Wal afgebroken; G. Slobbé—Chr. Pietersen uitgesteld; G. H. Brohet—R. P. v. d. Kasteele jr. 0-1. 7: G. ArbeekG. J. Sarlet niet ge speeld; A. de BusserJ. T. v. d. Geer remise; Mevr. IJ. Maljaars-KokN. Duin 0-1. 8: H. J. Bertram—G. Koomen 0-1; J. J. Spruit—J. Post 0-1; G. A. v. d. StoopH. Parson jr. 1-0. 9: J. GosenC. Medemblik afgebroken; W. A. Arnaud de CalovanE. Houweling uitge steld. 10: A. Herckenrath—Ch. Meijer 1-0; W. J. Saeijs—H. J. Brandt 0-1; J. Bijvoets vrije ronde. T ennis gebracht op 2.29.5. Het oude record stond met 2.32.5 op zijn naam sedert december I Trijzelaar (VOC) 3 voor 25, Venker 3 voor van het vorig jaar. 112, Derogee 4 voor 28. Zaterdag is op de banen van het ten nispark „Duinwijck" aan de Joh. Ver- hulstweg in Bloemendaal het B- en C- toernooi van de LTC „Bloemendaal" be gonnen. Er werd in het programma reeds een aardige bres geslagen en in verschei dene spelen vorderde men reeds tot de kwart eindstrijden. Zaterdag en zondag wordt het toernooi afgesloten met een groots invitatie A-toernooi waaraan on der andere deelnemen de nationale ten niskampioen Lex Karamoy, H. v. Dalsum, R. Gurowitch, G. de Jong, Th. Kramer, F. Sonneville, C. toe Water, D. Stad- meijer en C. Nieland. Bij de dames Joyce Marinkelle, Hennie Ruinen, mej. B. v. Buuren, mej. J. Bur- gemeestre, mej. L. v. Beest, mevr. I. Puf- kus, mej. T. Schouten, mej. H. v. Rijn en Kea Okker. De resultaten van het B-toernooi luidden: H.E., eerste ronde: H. de Vilder versl. A. Kos ter 61. 61; F. Hassink versl. G. Koenders 75, 7—5; E. Joosse versl. F. Verhagen 6—3, 6—0: F. Muschter versl. H. Sikkes 7—5, 62; R. v. Scha- gen versl. J. Bolleman 6—8. 6—1, 60; A. v. d. Hof versl. H. Struykenkamp 6—1, 6—0; A in "t Hout versl. F. Schiphorst 6—1, 6—2; Fruitema versl. C. Gaus 6—3. 63. Tweede ronde: T. Okker versl. H. de Vilder 6—2. 8—6; Hoogenstraten versl. F. Hassink 64, 6—0: J. v. Hoorn versl. K. Bakker 61. 64; E. Joosse versl. Van Swaay 6—3. 64; J. Brands versl. F. Muschter 6—4. 9—7; T. Groen versl. R. v. Schagen 6—4, 6—4; A. v. d. Hof versl. A. in 't Hout 6—1. 63; H. ter Meulen versl. Fruitema 6—4. 6—4. Kwart eindstrijd: J. v. Hoorn versl. E. Joosse 8—6, 6—0: A v. d. Hoff versl. H. ter Meulen 26, 6—2, 7—5. D.E., eerste ronde: mej. E. Uurbanus versl. mej. A. Sprengers 8—6, 6—2; mej. A. Lunbeck versl. mevr. M. Kauling 6—2, 6—0; mej. T. Groen versl. mevr. A. Veldmeijer 64, 6—1. Kwart eindstrijd: mej. E. Uurbanus versl. mevr. M. Gaus 6—2, 6—3; mej. Th. v. Hoogen versl. mej. T. Groen 64, 2—6, 6—3. H.D., eerste ronde: Sabbe en De Graaf versl. Stoffelaar en Tollenaar 4—6, 6—3, 62: Brandse en Hassink versl. Hinlopen en Hoogenstraten 9—7, 57. 6—2: Van Hoorn en Ter Meulen versl. Verspoor en Eilers 6—2, 6—3; Bakker en In "t Hout versl. Van Rode en Goossens 64, 64. D.D., eerste ronde: mej. Snijders en mej. Hoo gen versl. mevr. Ter Metz en mej. Sprengers 6—3, 5—7, 6-3. Kwart eindstrijd: mej. Snijders en mej. Hoo gen versl. mevr. en mej. Kauling 6—3, 6—3. G.D., eerste ronde: mevr. Lunbeck en v. Hoorn versl. mevr. Veldmeijer en In "t Hout 86, 6—3; mevr. Hinlopen en Joosse versl. mej. Walther en Groenland 60, 8—6; mevr. Kauling en Hendriks versl. mej. en de heer Sikkes 3—6, 6—3, 6—1; mevr. en de hr. Gaus versl. mej. en de hr. Groen 36. 62. 6—2; mevr. In 't Hout en Hinlopen versl. mej. De Munnik en v. Swaay 6—3. 6—2; mej. Y. Harms en Koenders versl. mej. Dekker en Buyze 61, 6—2: mevr. en de hr. Barend versl. mej. Uurbanus en Ter Meulen 64, 7—5. Kwart eindstrijden: mevr. Lunbeck en v. Hoorn versl. mevr. Hinlopen en Joosse 6—1. 6—1: mevr. Schoone en De Vilder versl. mevr. In 't Hout en Hmlopen 46, 63, 60. C-toernooi. H.E., eerste ronde: F. Verhagen versl. G.t v. d. Kloot 6-4. 2—6, 6—2: A. Koster versl. J. Francken 64, 7—5; J. v. d. Bosch versl. P. Aarts 60, 63; R. v. Schagen versl. J. Mets 62. 63: L. v. Schagen versl. R. Rote 86. 36, 8—6; P. Sprengers versl. M. Dir.gemans 6—1, 4—6, 6—3; N. Struyckenkamp versl. P. Groenland 64, opgegeven; G. Smith versl. C. v. Zijl 6—0, 6—2; J. v. d. Veldt versl. W. Rupert 6—2, 6—1: R. van Rode versl. J. Kooreman 6—2, 6—3: J. v. Leve- nnk versl. F. Alders 5—7, 6—3, 6—4; J. Paradijs versl. W. Kaufman 6—2, 2-6, 6—4; J. Moore versl. F. de Graaff 6—1, 6—3; F. Deibei versl. P. de Groote 6—4, 6—3. Tweede ronde: J. Ong versl. F. Verhagen 6—0, 6-2: A. Koster versl. B. Ridder 6—2, 6—1; R. v. Schagen versl. J. v. d. Bosch 6—3, 6-2: L. van Schagen versl. P. Sprengers 6—3, 6—2: G. Smith versl. N. Struyckenkamp 6—4, 6—3; R. v. Rode versl. J. v.t d. Veldt 6—2, 6—4; J. Paradijs versl. J. van Leverink 6—1, 6—4; F. Deibei versl J Moore 6—4. 6—3. Kwart eindstrijd: F. Deibei versl. J. Paradijs 63, 63. D.E., eerste ronde: mej. E. Schmeink versl. mej. E. Kolkman 64. 2—6, 6—4. Kwart eindstrijd: mej. E. Schmeink versl. mej. M. v. d. Raadt 6—2, 2—6, 6—2.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11