Westen geeft voorkeur aan het zenden van UNO-waarnemers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Lottgenng LAOS IN VEILIGHEIDSRAAD 2 Nieuwe Hamol-crèmes! hamol mv muftFMo vejoreijou wy: Prima Reproducties LONDEN VERWACHT AANKONDIGING VAN VERKIEZINGEN DEZE WEEK Laos zal eventueel ZO AVO of V.S. om militaire hulp vragen Eisenhower 24 uur eerder uit Schotland vertrokken Spaans schip na explosie gezonken: dertien doden Ook vierde ontsnapte gevangene gepakt Betrapt bij inbraak in villa Het loonbeleid in bespreking Zonnig Aan het strand Macmillan op audiëntie Chinese troepen zouden ook in Pendsjaab zijn Noodweer in Midden-Italië: tenminste vijftien doden Negen doden in het verkeer Het woord is aan Nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij Nieuwe secretaris-generaal In de krant van heden: Franse nationale prijs Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 74e JAARGANG No 50 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 202 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Mede dank zij het fraaie weer was het twaalfde bloemencorso van Aalsmeer zaterdag weer een groot succes. Langs de wegen tussen Aalsmeer en Amster dam en in het Olympisch Stadion hebben duizenden genoten van een kleurrijk schouwspel. Een foto van enkele praalwagens op de sintelbaan van het stadion. (Zie ook pag. 3.) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESIRAAT (B'J KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN In Apeldoorn is in de nacht van zater dag op zondag de 30-jarige J. W. B. gear resteerd, de laatste van de vier uit de Arn hemse strafgevangenis ontsnapte gedeti neerden. Een nachtwaker van de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. bemerkte, dat er in een villa tegenover de fabriek ingebro ken werd. Hij alarmeerde de politie, die de omgeving van de villa afzette en ver volgens het huis binnendrong. B. werd in de badkamer aangetroffen. Hij had vrij wel de gehele villa overhoop gehaald, op zoek naar kostbare voorwerpen. Zijn moei te was echter vergeefs geweest, omdat de bewoners, die met vakantie waren, de waardevolle bezittingen niet in huis had den achtergelaten. B. bleek nog in het be zit te zijn van de revolver waarmee hij dezer dagen in een café te Haarlem een Haarlemmer in de hand schoot. De minister van Economische Zaken heeft op donderdagmiddag 10 september een bespreking belegd met de centrale organisaties van werkgevers en werkne mers, alsmede met de middenstandsbon den en de verbruikscoöperaties, over de consequenties, die het gedifferentieerde loonbeleid voor het te voeren prijsbeleid met zich brengt. Advertentie naar oude foto's maakt voor u: ATELIER NELL-HERBERT Lange Veerstraat 13 - Tel. 11178 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist. Weinig wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige wéèrrapporten op pagina twee. Warm en zonnig strandweer met af en toe lichte, hoge bewolking. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. Temperatuur in de mid dag omstreeks 22 gr. C. Zeewater troebel met kans op kwallen, temperatuur 18 gr. C. Vlak ke zee. Voorzichtigheid bij baden en zwemmen is zeer geboden. Laag water 's middags half drie, hoog water 's avonds kwart over zeven. Strand voor fietsen berijdbaar van elf tot 5 uur. (Van onze correspondent in Londen) Naar verwachting zal premier Macmil lan deze week de algemene verkiezingen aankondigen, hetgeen heden wordt vooraf gegaan door een bezoek aan koningin Eliza beth, die zich in .Schotland op het kasteel Balmoral bevindt. Als meest waarschijn lijke verkiezingsdatum wordt op het ogen blik donderdag 8 oktober genoemd. Vol gens sommigen zou de beslissing, welke gedurende het weekeinde gevallen moet zijn, binnen 36 uur wereldkundig worden gemaakt. De bewegingen van Macmil lan worden thans met grote geheimzin nigheid omgeven. (UPI) De industriëlen en politici van de Britse conservatieve partij besteden meer dan drie miljoen pond sterling per jaar aan een reclamecampagne om de La- bourpartij te verslaan in de volgende al gemene verkiezingen, zo heeft de secreta ris van Labour, Morgan Phillips zondag verklaard op een bijeenkomst in Black pool, aan de vooravond van de 91-ste jaar vergadering van het algemeen Britse vak verbond dat daar heden begint. Volgens opiniepeilingen hebben de con servatieven een ruime voorsprong op de socialisten. Macmillan zou de werkmeer- derheid van zestig zetels, die hij aan het begin van zijn optreden kreeg, kunnen her stellen en waarschijnlijk vergroten. Het zal de vijfde parlementsverkiezing na de tweede wereldoorlog worden. In 1945 werd Churchill verslagen door een oppositie met 412 zetels, socialisten en hun aanhangers tegenover de 213 die de Tories en hun politieke vrienden overhiel den. In 1950 kregen de socialisten 315 ze- (Van onze correspondent in Washington) De Amerikanen zouden gaarne zien, dat de Veiligheidsraad besluit waar nemers van de UNO naar Laos te zenden. Men rekent in Washington evenwel met de mogelijkheid, dat de Russen daartegen een veto zullen uit. spreken. In dat geval zouden zeven leden van de Veiligheidsraad een noodassemblee bijeen kunnen roepen. Mochten daarvoor geen zeven leden te vinden zijn, dan kan ook een meer derheid van alle UNO-leden tot een nood-Assemblee besluiten. De verkla ring, welke het State Department zaterdag heeft afgelegd, behelsde een duidelijke waarschuwing: voortschrij ding van de communistische acties in Laos zou de niet-communistische lan den kunnen nopen hiertegen in te grijpen. De Amerikanen zouden het liefst zien dat deze waarschuwing voldoende is om de communistische acties te remmen, zodat de objectieve waarnemers in Samneua kunnen arri veren, vóórdat aldaar een communis tisch offensief is ontplooid. Het tempo waarin de UNO zal optreden, is daarom van veel belang, maar even be langrijk is het tempo, dat de communis ten in Laos zullen betrachten. Zou de gang van zaken in de UNO te traag zijn of het offensief der communisten in Laos te snel, dan zouden de Z.O.A.V.O.-bondgenoten on afhankelijk van de UNO kunnen overgaan tot militaire hulp aan Laos. Met name uit zuid-Vietnam zouden troepen naar Laos kunnen worden gezonden. De Z.O.A.V.O. heeft namelijk Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam een garantie gegeven tegen gewapende agressie. Reeds in 1954 waren Dulles en Eisenhower be ducht, dat de kleine landen in zuidoost- Azië bij de communistische agressie zou den omvallen als een rij domino-stenen. Thans noopt het waggelen van de „domi no-steen Laos" tot protectie van dit gehe le gebied. Het is mogelijk, dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad zal voorstellen de interna tionale commissie van Zweden, Polen en India opnieuw naar Laos te zenden. Deze commissie heeft destijds voor de commu nisten in Laos een zekere positie bepleit in het nationale bestel, een positie, die hun na het vertrek van deze commissie weer radicaal is ontnomen. Amerika heeft die anti-communistische machtsgroep van de huidige regering van Laos moreel ge steund en moet zich thans dan ook enigs zins verantwoordelijk gevoelen voor de moeilijke positie waarin premier Sanani- kone is geraakt. NEW YORK (Reuter) —De Veiligheids raad van de UNO komt vanavond om 20 uur bijeen onder voorzitterschap van de Italiaan Ortona ter bespreking van het verzoek van Laos om militaire hulp tegen de communistisch gezinde rebellen, die dit weekeinde in de provincie Sam Nuea tot op 80 km. van de grens van Noord- Vietnam zijn doorgedrongen. De autori teiten van Laos verklaren, dat de rebellen door het communistische Noord-Vietnam worden gesteund maar in de V.S. is men daar nog niet zeker van. Als de UNO geen hulp biedt zal Laos wellicht hulp vragen aan de Zuidoostaziatische Verdragsorga nisaties of aan de Verenigde Staten, zo heeft de minister van defensie, Phoemi Nosavan, zondag in Vientiane verklaard. Japan tegen politiemacht (AFP) Van de zijde van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken is me degedeeld, dat Japan zich tegen het zen den van een politiemacht van de UNO naar Laos zal verklaren. Japan wenst een diep gaand onderzoek ter plaatse alvorens het zenden var een militaire missie wordt overwogen. Japan is van mening, dat een vreedzame regeling met alle middelen moet worden gezocht en dat een militaire expeditie niet in overeenstemming is met het beginsel van vreedzame oplossing van geschillen. Het Japanse ministerie heeft evenwel besloten, dat Japan zijn definitieve stand punt pas zal bepalen nadat dat van de V.S. bekend is en rekening houdend met de ont wikkeling in de behandeling van de kwes tie door de UNO (Japan is sinds oktober 1957 lid van de Veiligheidsraad). VIENTIANE (UPI) De stafchef van het leger van Laos, Ouane Athikone, heeft zondagavond meegedeeld, dat felle gevechten gaande zijn in de provincie (Van onze correspondent in Londen) President Eisenhower, die sinds vrijdag vakantie heeft gehouden in Schotland is onderweg naar Washington. Hij vertrok vanmorgen met een Boeing-707 van Prest- wick. Het toestel zal op Keflovik (IJsland) een tussenlanding maken, waar de presi dent zal lunchen met de IJslandse presi dent Asseir Asgeirsson. Eisenhower verliet Schotland 24 uur eerder dan hij van plan was. Volgens Hagerty, zijn perssecretaris, zou dit vervroegde vertrek echter geen verband houden met de Laos-crisis. De bei de Amerikaanse vrienden van de presi dent, die zaterdag uit Amerika waren overgekomen om een partijtje golf met hem te spelen, reizen met hem mee terug. Zondagochtend woonde president Eisen hower de dienst bij in het dox-pskerkje van Kirkoswald, enkele kilometers van het kasteel Culzean, waar hij verblijf hield. Advertentie Een grote vooruitgang in de huidverzorging Hamol crème Hydratante (voor de dag Vernieuwt het vochtgehalte van het huidweefsel en houdt dit tevens in evenwicht, zodat de huid verrassend jong en soepel wordt. f 3.90 Hamol crème Cellulaire (voor de nacht) De actieve, celopbouwende vochtlnbrengende voedings crème. Bestrijdt rimpelvor- ming. Draagt bij tot verjon ging van de huid. f 3.90 Schoonheid uit Zwitserland Phong Saly in het noorden van Laos, die aan communistisch China en Noord-Viet nam grenst. De berichten uit Phong Saly wai-en schaars, verklaarde de generaal, maar hij had de indx-uk, dat de communis tische rebellen van de Pathet Lao het zwaax-tepunt van hun offensief van Sam Neua naar Phong Saly hadden verlegd. In Sam Neua worden nog schermutse lingen gemeld, maar belangrijke troepen verplaatsingen hebben zich, naar gene raal Athikone verklaarde, daar niet meer voorgedaan. De communisten beheex-sen de rivier en kunnen zich lang handhaven in de stellingen, die zij thans bezetten in Sam Neua. In Phong Saly, een provincie, die be woond wordt door acht verschillende stammen, hebben de communisten x-eeds veertig dorpen bezet. De bevolking in Phong Saly is minder talrijk, maar trou wer aan de regering, dan die in Sam Neua, aldus de generaal. NEW DELHI (AFP) Volgens het In dische blad Indian Express zouden Chi nese troepen in de Lahoelvallei in de Pendsjaab (ten zuiden van Kasjmir) zijn binnengedrongen en het dorp Gwe hebben aangevallen. Het bericht is nog niet offi cieel bevestigd. (Reuter) In officiële kringen in New Delhi is zondag verklaard, dat de Chine se troepenconcentraties aan de Indische grens mogelijk een onderdeel zijn van een plan op lange tex-mijn om de grensbewo- nex-s en mogelijk India zonder een invasie in de Chinese invloedsfeer te bren gen. Communistische controle over Bhoetan, Sikkim en Nepal de drie soevereine „buffer"-staten tussen India en Tibet zouden steun verschaffen aan een eventue le toekomstige rebellie van Indische com munisten, zo werd hieraan toegevoegd. ANCONA (Reuter/UPI) Een zware storm heeft zondag gewoed in het gebied van Ancona (Midden-Italië). Ten minste vijftien pei'sonen werden gedood en ruim honderd gewond. Een aantal personen wordt vermist. In de stad Ancona werden enkele honderden vracht- en personen auto's tegen muren gesmeten of van par keerplaatsen weggevaagd door stortvloe den van modder en water, waardoor even eens gebouwen werden beschadigd. De be langrijkste spooi'wegvei'binding van de oostkust naar Noord- en Zuid-Italië werd vei'broken. Het station van Ancona kwam onder water te staan. Gehavende auto's lagen tussen de rails. Geheel Italië wed geteisterd door wolk breuken en hagelbuien, waardoor de fi nale van de schoonheidswedstrijd om de titel Miss Europa te Palermo, een voet balwedstrijd te Bologna en een Italiaans- Spaanse boksmatch te Ancona in het wa ter vielen. Aan de produktie van de film „The Bay of Naples" waaraan Clark Gable en Sophia Loren werken wex~d een scha de van 120.000 tot 150.000 gulden geleden. Bondskanselier Adenauer die in Cadenab- bia aan het Como-meer vakantie houdt, was gedwongen binnenshuis te blijven. In Rome, Napels, Ancona en andere ste den kwamen kelders, pleinen en stx-aten blank te staan. tels en waren de conservatieven nog steeds in de oppositie, met 297 zetels, naast tien liberalen. In oktober 1951 kwamen de conservatie ven terug met 321 zetels, tegen 294 voor Labour en zes libex'alen. In mei 1955 kx-e- gen de conservatieven 345 zetels, Labour 277 en de liberalen zes. Die meerderheid i.s afgebrokkeld door tussentijdse vex-kie- zingen. In Doorn wilde zondagmiddag de mo torrijder P. A. Ax-nts uit Rotterdam de Ai-nhemse Bovenweg oversteken. Op het zelfde moment naderde een bromfietser, die geen voorrang vexdeende. Er ontstond een botsing waarbij de 41-jarige echtge note van de motorx'ijder over de motor heenvloog en met het hoofd tegen het wegdek sloeg. Enkele ogenblikken latex- overleed zij. De motorrijder werd slechts licht gewond. De bromfietser kx-eeg een hex-senschudding. De 57-jarige bx-omfietser W. Vex-schoor uit Poortugal is in Rhoon door een vracht wagen overreden en kort daarna overle den. De bromfietser stak zonder op te letten de drukke vex-keersweg over. In Arnhem is bij een verkeersongeval de 31-jarige C. van Eyk om het leven ge komen. Hij zat bij zijn broer achter op de bx-omfiets. Toen de bestuurder even niet oplette en tegen het tx-ottoir opreed vloog zijn broer met het hoofd door een winkel ruit. Hij overleed later in een ziekenhuis. In Halstei-en is de 27-jarige landbou- wex-szoon M. Bovee na het vex-richten van landbouwwerkzaamheden met zijn trek ker dodelijk vei-ongelukt. Door nog onbe kende oorzaak is hij met de trekker in een sloot gereden en onder het voertuig geko men. Een broer van het slachtoffer ont dekte later wat er gebeurd was. Zondagavond is de 59-jarige wielrijder S. W. Zwanink uit Amsterdam bij het over steken van de Leeuwarderweg bij de Buik- slotex-dijk in Amsterdam-Noord door een personenauto aangereden. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Toen de 4-jarige Henry Korver plotse ling de middenweg te Heex-hugowaard overstak werd hij aangex-eden door een auto. Het knaapje wex-d naar een zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar het is overleden. In een ziekenhuis te Tilburg is overle den de eerste luitenant van het Korps Com- mandotx-oepen uit Roosendaal H. J. Oos- trom. Luitenant Oostrom was een van de inzittenden van de jeep die op 4 septem ber bij Lage Zwaluwc verongelukte. Hij was 26 jaax\ Op de spoorlijn tussen Berchem en Ra- vestein zijn twee wegwerkers door een trein aangex-eden. Een hunner, J. Laar akker uit Schaik, werd gedood en de an der, G. Hebink uit Rotterdam, werd ernstig gewond. Beiden waren in dienst van de annemer Welzenes uit Rotterdam. De 37-jarige Belgische monteur K. J. Gerrits uit Antwerpen, die dezer dagen op een ki-uispunt in Rotterdam met zijn mo torfiets tegen een bestelauto botste, is in een ziekenhuis overleden. Hendrik Ibsen: Wees nooit zo dom, aan uzelf te twijfelen. Op 1 oktober zal op het vliegveld Zuid- Limburg te Beek-Ulestraten een nieuwe Nedex-landse luchtvaartmaatschappij „Eu- x-avia", starten. Deze maatschappij begint haar activiteit met een viex-motori- ge Douglas DC-4 met accommodatie voor 72 passagiers. De „Eux-avia" is opgericht door de heren A. J. D. Steenstra Toussaint uit Wasse naar en C. Bredius uit Aerdenhout. Eerst genoemde zal als directeur optreden. De heer Steenstra Toussaint heeft in de na- oox-logse jax-en een aantal contacten gehad met de K.L.M. Hij was laatstelijk vex-bonden als advi seur aan Thompsen's Havenbedrijf te Rottex-dam. De „Euravia" interesseert zich in het bijzonder voor charterwerk. Van Engelse zijde is reeds een aanbod ontvangen voor toeristenvluchten buiten het eigenlijke toeristenseizoen. Verder wil de Eux-avia chartervluchten gaan maken. Men denkt verder aan de mogelijkheid om het vliegveld Zuid-Limburg als eind punt in plaats van als ovex-stap-luchtha- ven voor de Engelse toeristenvluchten er kend te krijgen. Aan vakantie-luchtx'eizen uit Engeland naar Zuid-Limburg zouden dan autobusx-eizen naar de Ax-dennen en naar de Eiffel aansluiten. De „Euravia" ovex-weegt ook het organi seren van vakantiereizen voor gezelschap pen van Zuid-Limbux"g naar Zwitserland, Zuid-Frankrijk en Italië. Als piloten en boordwerktuigkundigen wil men oud-vlie gers en technici van de K.L.M. aanstellen. Tot secretaris-generaal van het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnijver- heid is benoemd mr. G. van der Flier, thans plaatsvervangend directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid. pag. Laos 1 Weerraporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op cle Praatstoel3 Kunst4 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Uit stad en omgeving5, 6 Agenda 4 Beurs6 Sport 7, 9, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. BORDEAUX (AFP/UPI) Het 825 ton metende Spaanse vrachtschip „Tax-x-ago- na" is zondagmiddag aan de mond van de Gironde (Zuidwest-Frankrijk) gezonken nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Zeven van de twintig beman ningsleden, onder wie de kapitein en zijn vrouw, zijn met een reddingboot in Royan aangekomen. Zij hadden in hun boot het lijk van een achtste opvarende, een zwa ger van de kapitein. De overige twaalf wor den vermist. De „Tarx-agona", die in 1920 te Schie dam werd gebouwd, was op weg van Gijon (Spanje) naar Bordeaux. De Franse nationale prjjs voor letter kunde is dit jaar toegekend aan de dich ter Saint John Perse voor z\jn gehele werk. Saint John Perse is het pseudoniem van Alexander Léger, die voor de oorlog secre taris-generaal van Buitenlandse Zaken was. (AFP). Drie schippers van de SCH 300 „Prin ses Juliana" zijn zaterdag ten paleize Soestdijk door Koningin Juliana ont vangen. Schipper Pronk bood de vor stin een model van de „Prinses Juliana" aan. Advertentie STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSE VAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 Directeur. Tot directeur van de bij zondere gevangenis voor jonge mannon te Zutphen is benoemd drs. J. A. Brons, thans adjunct-directeur van de gevange nis te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1