Kapitaalaandeel gedaald Loonaandeel gestegen PANDA EN DE MEESTER-BESCH A VER ■SEMI U Fa 17 fif 8 /'J a 'I /O 13 12 l'J u Wereldnieuws Zomerweer houdt aan GEBRUIKSGOEDEREN Verkouden?! KETJEN BOUWT PHENOLFABRIEK 1959 WORDT RECORDJAAR Schuldenovereenkomst met Turkije INFLATOIRE ONTWIKKELING MOET MET ALLE KRACHT WORDEN TEGENGEGAAN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 2 De verdeling van het nationaal inkomen DA M PO Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Boeing-piloten van BOAG willen hoger salaris De staalstaking Het prijzen-aspect in de metaalindustrie Nasser neemt maatregelen tegen buitenlandse banken Frans-Tunesische handels- en financiële overeenkomst Paul Finet benoemd tot lid van Hoge Autoriteit £S Advertentie 7 JWy DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG WPÏ ZATERDAG B^^TSl Cafo,0^ut' dagen f Z50 JF F j SEPTEMBER J fSEPTEMBER J SEPTEMBER^ MÊSEPTEMBER^ SEPTEMBERM MSEPTEMBErJ Jf gebouwen Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vredenburg Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17 uur •Deelnemende groepen: Huishoudelijke gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Luxe metaal- en'houtwaren, couverts, kunstnyver heids-, en religieuze artikelen Luxe aardewerk, porselein, glas en kristal' Naai- en breimachines Woning textiel en fournituren Kleinmeu- belen Textiel-, kleding- en mode artikelen Goud- en zilverwerk, bijouterieën Uurwerken Parfu merieën, kosmetika en toiletartikelen Lederwaren Rokersbenódigd- heden Speelgoederen Sport en kampeerartikelen Optische-, foto- en filmartikelen Huisvlijt- artikelen Kinderwagens Muziek instrumenten Bladmuziek en mu ziekautomaten Winkelinrichting, zoals winkelbetimmeringen, kasregis ters, weegwerktuigen, verkoopauto maten en andere winkelmachines Reclametoegift-, souvenir- en feest artikelen Etalage-artikelen en -materialen School- en kantoor benodigdheden, zoals schrijf-, teken-, schilderbenodigdheden, papierwaren Handelsinformatie- en voorlich tingsdiensten Vakliteratuur Diversen. Tussen 1900 en 1913 werd ruim 35 percent van het nationale inkomen uitbetaald in de vorm van lonen en salarissen in landbouw, nijverheid, bankwezen, handel en verkeer, aan personeel in overheidsdienst en bij het onderwijs, en aan huishoudelijk personeel. Na de eerste wereldoorlog steeg dit percentage tot ruim 45 percent en na de tweede wereldoorlog tot ongeveer 55 percent. Dit blijkt uit een studie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke is opgenomen in statistische en econome trische onderzoekingen, derde kwartaal 1959, aldus maakt het ministerie van Economische Zaken bekend. Een soortgelijke ontwikkeling als zich in Nederland op het gebied van de verdeling van het nationale inkomen heeft voorgedaan, valt ook in andere landen te constateren, zij het dat in vergelijking tot de periode voor 1940 de stijging niet overal even groot is geweest. De toeneming van het percentage der lonen en salarissen houdt verband niet alleen met een relatieve stijging van de beloning van de arbeid, maar ook met de sterke toeneming van het aantal per sonen werkzaam in de industrie en in het grootbedrijf. Hiertegenover is het aantal zelfstandigen werkzaam in de landbouw, de kleinhandel en het ambt relatief achteruitgegaan. Met de stijging van de totale loonsom is in vergelijking met de toestand voor 1940 een relatieve daling van de overige componenten van het nationale inkomen gepaard gegaan. Vooral het inkomen uit kapitaal is, uitgedrukt in percenten van het nationale inkomen, overal sterk ge daald, ook wanneer men daar mede onder begrijpt de inkomsten van beleggingen van levensverzekeringmaatschappijen, pen sioenfondsen en fondsen van de sociale verzekering. Het ondernemersinkomen van zelfstandigen toont eveneens een dalende tendentie, hoewel voor enkele groepen, bij voorbeeld de landbouwers, het inkomen thans een hoger percentage vormt van het nationale inkomen dan voor 1940. In de afgelopen tien jaren daalde het gezamen lijke ondernemersinkomen van zelfstan digen, uitgedrukt in percenten van het nationale inkomen, in België van 35 per cent tot 28 percent, in Canada van 22% tot 16%, in Engeland van 12% tot 9%, in de Verenigde Staten van 18% tot 12% en in Zwitserland van 21% tot 18%. Een verge lijkbaar gegeven voor Nederland is niet be- Advertentie In het tractatenblad is naar het Minis terie van Financiën mededeelt versche nen de tekst van een overeenkomst tot re geling van de Turkse schulden, welke op 11 mei 1959 te Parijs is getekend. De Turk se regering heeft in het vorige jaar aan een reeks betrokken landen, waaronder Nederland, medegedeeld, niet in staat te zijn aan haar betalingsverplichtingen te voldoen en heeft een dringend verzoek ge richt tot de O.E.E.S., het I.M.F. en de Verenigde Staten van Amerika om finan ciële hulp en verlichting van bestaande lasten. De over laatstgenoemd onderwerp gevoerde besprekingen hebben geleid tot een overeenkomst, die de betaling regelt van alle vorderingen uit hoofde van goe deren- en dienstenprestaties verricht voor 5 augustus 1958 (ingang van het Turkse moratorium), voor zover de vorderingen vervallen voor 1 januari 1964. Het totaal van deze vorderingen bedraagt ongeveer 400 miljoen dollar, waaronder ongeveer 14 miljoen dollar van Nederland. De be taling zal geschieden in chronologische volgorde gedurende 12 jaar, in het eerste jaar met 15 miljoen dollar en daarna met oplopende bedragen. Het koersrisico van de in Turkse ponden gestorte bedragen is gedekt door een koersgarantie en Turkije zal een rente van 3 pet. betalen over de op transfer wachtende vorderingen. Door de ze overeenkomst zal het in 1955 tussen Ne derland en Turkije gesloten schuldenproto col vervallen. Informatlekoerscn gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatlekoersen van gouden munten: ponden f 32,00f38,00 (f32,00—f 37,50), napoleons f 27.25-f 29.25 (f27.00 —f29,00), vreneli f 27,00—f 29,00 (f 26,75—f 28,75), Tientjes en Belgische frs. bleven gelijk. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven onveranderd. Het Egyptische pond De Vei'enigde Arabische Republiek heeft een aantal ingrijpende economische maatregelen aangekondigd waardoor men de deviezenvoor raad van het land hoopt uit te breiden en de Eositie van het Egyptische pond in het buiten- ind te versterken. Een commissie van experts beveelt afschaffing van de controles aan die na de Suez-oorlog aan de handel met het buiten land werden opgelegd. De katoenprijs zal in het vervolg worden vastgesteld aan de hand van de prijzen op de wereldmarkt. Najaarsefficiencydagen-1959 Het najaarscongres van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency zal op 25 en 26 november te Utrecht worden gehouden. Het hoofdthema voor de eerste dag is: „Het organisatieonderzoek in het bedrijf". Op de tweede dag zullen in parallelbijeenkomsten aan de orde wordc-n ge steld: „Marktonderzoek voor de verpakking", „ïnkoopbeleid en voorraadbeheersing", „De effi ciency van het speurwerk". „De doelmatigheid van het industriële vormgeving, ook voor het kleine bedrijf" en „Methode-tijd-meting". Kernenergiecentrale in Groenland? Het lijkt waarschijnlijk dat de eerste Deense kernenergiecentrale in een ijsgebied van Groen land, bij een loodmijn. gevestigd zal worden. Men denkt er over molybdeen-lagen op een vijftig km daar vandaag te gaan ontginnen. Daarvoor zal echter een grote hoeveelheid elek trische energie nodig zijn. Daar voorziening met olie grote moeilijkheden zou opleveren is men over de bouw van een kernenergiecentrale gaan denken. schikbaar. De niet-uitgekeerde winsten van naamloze vennootschappen liggen in een aantal landen nu op een hoger niveau dan voor 1940, een aanwijzing dus dat in meer dere mate van zelffinanciering gebruik wordt gemaakt. De niet-uitgekeerde winsten der naam loze vennootschappen bedragen in België ongeveer 3% van het nationale inkomen, in de Verenigde Staten 3 tot 5%, terwijl in Nederland en Engeland dit percentage fluctueert tussen 5 en 6%. In Canada en Zwitserland ligt het ook ongeveer op dit niveau. De Bond van Britse piloten heeft de BOAC schriftelijk verwittigd dat de pilo ten van de BOAC niet bereid zijn de Boeing-707 te vliegen, tenzij hun salaris verhoogd wordt tot 6.000 pond (circa 66.000) per jaar. Hun maximum is thans 4.000 pond (circa 44.000). Deze houding moet echter niet zo worden uitgelegd dat de piloten gaan staken. Met de aflevering van de 707 aan de BOAC zal in december worden begonnen en daarom is er naar de mening van de bond voldoende tijd voor onderhandelingen en zonodig voor arbi trage. Een woordvoerder van de BOAC zegt dat zijn maatschappij hoopt deze kwestie binnen enkele wpken te kunnen bespreken met de piloten. De Amerikaanse minister van Arbeid, James Mitchell, heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard dat hij presi dent Eisenhower zal vragen een einde aan de huidige staalstaking te maken als eind van deze maand of begin oktober de an dere industriën de gevolgen van de staking zouden gaan ondervinden en arbeiders zon der werk zouden komen. In dat geval zou een noodtoestand ontstaan en de wet-Taft- Hartley kunnen worden toegepast. De staking in de staalindustrie duurt reeds twee maanden, doch tot op heden zijn de gevolgen ervan niet ernstig door dat de staalverwerkende bedrijven grote voorraden hadden aangelegd. De Vereniging voor Fabrieken op Elektrotechnisch gebied in Nederland (Toegin), de Katholieke Vereniging van Werkgevers in de Metaalindustrie, de Metaalbond, de Vereniging van Metaal-industrieën en de Vereniging van Protestants-Christelijke Metaalindustriëlen in Nederland, hebben in verband met het pryzenaspect, dat is verbonden aan de nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie, aan hun leden een circu laire gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de besturen der genoemde verenigin gen geheel en al het standpunt van de regering onderschrijven dat een inflatoire ontwikkeling met alle kracht moet worden tegengegaan. Immers, indien als gevolg van loonherzieningen in de fase van een opnieuw stiigende conjunctuur, prijsverhogingen zouden optreden, zou opnieuw een loon- en prysspiraal dreigen te ontstaan, die weer tot een overspannen situatie zou leiden. Het zou in hoge mate te betreuren zijn, indien dientengevolge de regering zich gedwongen zou zien ophièuw irigrijpende maatregelen van beperkende aard te moeten treffen en zich genoodzaakt zou zien rechtstreeks in het proces van de loon- en prijsvorming in te grijpen. Bij de onderhandelingne over de nieuwe C.A.O. hebben partijen ten genoege van het College van Rijksbemiddelaars kunnen aantonen, dat, in het licht van het best be schikbare cijfermateriaal de stijging van de lonen en de gevolgen van verbetering van andere arbeidsvoorwaarden volgens de nieuwe C.A.O., een en ander met in achtneming van de in de eerste helft van 1960 te verwachten looncompensateis voor de huurverhoging en de vermindering van de consumentensubsidie op melk, in over eenstemming is met de verwachtingen omtrent de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit in de bedrijfstak, zodat mag wor den verondersteld, dat in overeenstem ming met de door de regering opgestelde „algemene aanwijzinging" inzake de loon politiek de verhoging van de arbeidskos ten niet zal leiden tot een verhoging van de binnenlandse prijzen in de metaal industrie. De verrtegenwoordigers der werkgevers hebben het college van Ri.iksbemiddelaars er op gewezen, dat in de metaal- en elek trotechnische industrie de prijzen veelal worden bepaald door de binnenlandse en de buitenlandse concurrentieverhoudingen. Uit de beschikbare statistische gegevens valt de conclusie te trekken, dat deze ver houdingen zodanig liggen, dat in het alge meen de rrijsontwikkeling veeleer de grondstofprijzen volgt dan de lonen. In een periode echter van aantrekkende conjunctuur, waarin ons land zich thans blijkens bepaalde symptomen schijnt te bevinden, vermindert de invloed van de concurrentie, waardoor de druk op het prijsniveau in opwaartse richting wordt vergroot. De besturen doen dan ook een ernstig beroep op hun leden aan deze druk weerstand te bieden, opdat het inwerking treden van de loon- en prijsspiraal wordt voorkomen. In het licht van de huidige situatie acht de minister van Economische Zaken het zijnerzijds noodzakelijk, dat prijsverho gingen uit welke hoofde ook gemotiveerd ter kennis van zijn departement worden gebracht. Gezien het belang voor ons land en voor het gezamenlijke bedrijfsleven verbonden aan het stabiel houden van het prijsniveau onder de huidige omstandig heden, waarvoor het niet doorwerken van loonsverhogingen in de prijzen een eerste vereiste is, dringen de besturen er bij hun leden met kracht op aan deze gang van zaken hun volle medewerking te verlenen. President Nasser heeft twee wetten ge tekend waardoor alle buitenlandse ban ken in het Syrische gebied van de VAR corporaties met VAR-nationaliteit worden en de buitenlandse verzekeringsmaatschap pijen „Arabisch" worden gemaakt. Dit is zondag in Damascus bekendgemaakt. Volgens deze wetten moet minstens ze ventig percent van alle aandelen in de be staande en de nog op te richten buiten landse banken in Syrië in bezit van burgers van de VAR zijn. De Syrische minister van Economische Zaken, Kahlik Kallas, die op een persconferentie een en ander bekend maakte, zei dat burgers van de VAR in de directies vertegenwoordigd zouden moeten zijn naar verhouding van hun aandelen in het kapitaal. Het minimum kapitaal moet 3 miljoen Syrische ponden zijn (ongeveer drie miljoen gulden). Hiertoe in staat gesteld door de zeer ruime liquide middelen in dit verband werd een bedrag van 20 miljoen genoemd bereidt de Koninklyke Zwavelzuur Fabrie ken v.h. Ketjen n.v. te Amsterdam de bouw van een nieuwe fabriek voor, waarin phenol zal worden geproduceerd. Zij zal gevestigd worden op een nieuw opgespoten gedeelte van het huidige fabrieksterrein en circa 10 miljoen kosten. Phenol wordt gebruikt als grondprodukt voor de organisch-chemische industrie. De eerste produktic zal gebruikt worden om de eigen behoeften te dekken bij de fabricage van phenol- derivaten. Tot nu toe betrok Ketjen 2000 Otot 3000 ton per jaar uit het buitenland. In Nederland wordt phenol niet in grote hoeveelheden vervaardigd. Tevens hoopt men in de toekomst het Nederlandse verbruik, dat enige malen groter is dan het eigen, te dekken. De nieuwe fabriek zal zo worden gebouwd dat de capaciteit gemak kelijk twee of drie maal vergroot kan worden. Ter financiering van dit nieuwe project zal geen aandelenemissie nodig zijn. De liquiditeit is ruim voldoende. Dit was een van de antwoorden van de directie op de vele vragen die door aandeelhouders werden gesteld aan het slot van de door haar ieder jaar georga niseerde rondgang door het bedrijf. Vandaag was het de vijfde maal. Bijna 200 aandeelhouders namen aan de ex cursie deel. In 1959 is de gang van zaken prima geweest. Een taxatie van de winst per 1 september was beduidend beter dan die over de overeenkomstige perio de van 1958, het topjaar van de ven- noodschap. De directie voegde hieraan echter toe, dat de tot nu toe behaalde resultaten geen garantie vormen voor de eindresultaten. Zou echter op dit ogen blik een balans opgemaakt moeten wor den, dan zou deze voor Ketjen tot nu toe ongekende cijfers te zien geven. Op de vraag of de door de Albatros Superfosfaatfabrieken in samenwerking met Cyprus Mines Corp. in Pernis te bou wen zwavelzuurfabriek op pyrietbasis, die naar verwacht wordt over IV2 jaar met 'n eindprodukt op de markt zal komen, een concurrent voor Ketjen zal vormen, ant woordde de directie dat zij zich hierover nog geen zorgen maakt. Wel wees zij er op dat de huidige produktiecapaciteit groter is dan de behoefte in Nederland. Bij Ketjen begint zwavelzuur echter een steeds geringere rol te spelen. Na aankon- Advertentie SPEEDY" VERFSPUITEN compleet ƒ335. Frankrijk en Tunesië hebben na meer dan een half jaar van onderhandelingen, waarbij het overleg herhaaldelijk werd afgebroken, een nieuwe handelsovereen komst en een financieel akkoord gesloten, waarvan de voornaamste punten zijn: 1. Tunesië zal niet uit het frankgebied treden. Dit was, na de jongste devaluatie van de frank, op 30 december 1958, meer dan eens voorspeld. 2. Voor vele Franse produkten zal bij in voer in Tunesië een voorkeurstarief wor den toegepast. 3. Frankrijk zal Tunesische tarwe en wijn blijven aankopen tegen prijzen, die hoger zijn dan die van de wereldmarkt. De overeenkomst wordt op 1 oktober van kracht. Volgens het akkoord zullen alle financiële transacties tussen Tunesië en landen buiten de frankzone via de Parij- se valutamarkt lopen. De Bank van Frank rijk zal voor de Tunesische Centrale Bank een krediet van 15 miljoen dollar openen. In Franse handelskringen is men van oor deel, dat volgens het nieuwe akkoord de Frans-Tunesische handel op het huidige peil zal worden gehandhaafd. In 1958 had deze handel een omvang van 45 miljard frank in beide richtingen. 49. Als het er op aan kwam om een wapenrusting te herstellen, was de ridder toch wel reuze handig. Met geduld en toe wijding had hij alle deuken en blutsen er uit geklopt en nu hij zijn harnas weer aanhad, keerde zijn optimisme terug. Hij begon juist weer over nieuwe heldendaden te denken, toen hij plots een stem achter zich hoorde. Met een kreet van schrik sprong hij half uit zijn harnas. „Mijnheer 1 de ridder!", riep Panda hijgend. „Ik ben het. V hoeft niet zo te schrikken!" „Schrikken?", riep de ridder verontwaar digd. „Gij zult een moedig krijger zoals ik nooit zien schrikken. Edoch, ik ben op alles voorbereid, zoals gij ziet. Bij het minste gerucht neem ik onverwijld de ge vechtshouding aan. Geen vijand zal mij onvoorbereid aantreffen. Maar vertel eens, knaapjen, waar zijt ge geweest?" „Bij het rovershol", zei Panda. „Maar wat doet u nu? Waarom begint u zo te beven?" „In derdaad, ik beef!", sprak de krijgsman. „Maar dat is niet uit vrees voor mijn eigen veiligheid, maar voor de uwe. Hoe kondt gij u in zulk een grauwelijk gevaar be geven?" „O, ik heb daar iets gehoord, dat ons goed van pas kan komen", fluisterde Panda. „Luister, ik heb een reuze plan!" Terwijl de ridder naar Panda's gefluister luisterde, vertoonde zijn gezicht een raar mengsel van hoop en bezorgdheid diging van de plannen is er contact ge weest met Albatros. Dit bedrijf is inmid dels overgenomen door de Kon. Zout. Samen met dit laatste concern is Ketjen lid van het Nederlands verkoopkantoor van chemische produkten. De carbon black fabriek, die Ketjen in samenwerking met Godfrey L. Cabot thans in het botlekgebied bouwt, hoopt men in het voorjaar van 1960 te openen. Een andere Amerikaanse maatschappij The Continental Carbon Company gaat ook in dit gebied een roetfabriek vestigen. Buitengewoon aangenaam is dit de directie van het Amsterdamse bedrijf niet, maar zij wacht de ontwikkeling rustig af en maakt zich over de concurrentie geen zor gen. Voor een derde gegadigde in Neder land is de directie niet bevreesd. De markt laat dit niet toe. De bouw van de kataly- satorfabriek op de platinabasis is ruim 2 miljoen beneden de geraamde kosten ge bleven, doch is nog zeer onregelmatig in produktie. De toenemende afname van super-benzine geeft uitzicht op een groei ende produktie. Ondanks de tijdelijke be zetting is het rendement van de fabriek prima. De vooruitzichten zijn daarom voor dit onderdeel van het bedrijf alleszins gunstig te noemen. Geen onderhandelingen met Kon. Zout. Nogmaals bevestigde de directie dat er geen onderhandelingen met de Kon. Zout zijn geweest. Dit concern heeft inmiddels ook het chemische bedrijf Gembo overge nomen, dat twee fabrieken bezit: namelijk een te Winschoten en een te Amsterdam. Dit: laatste ligt naast de fabriek van Ket jen en levert via een ondergrondse buis leiding waterglas. Over 2x/i jaar loopt het contract, voor de waterglaslevering af. Dan zal Vëfder beziën worden wat er moet' gaan gebeuren. Dè aahlefding tót omwisseling van con verteerbare obligaties is, zo werd verder medegedeeld, de laatste maanden pas vrij hard gaan lopen. Tot op heden werden 1400 obligaties aangemeld. Er is nog geen besluit genomen wat met de agioreserve, die hieruit ontstaan, zal worden gedaan. Deze is echter nog niet groot genoeg om f 250 op de aandelen, waarvan de waarde in het verleden van f 1000 tot 750 werd teruggebracht, bij te stempelen, zoals een aandeelhouder suggereerde. Het bestuur zal deze suggestie voor ogen houden. „Wie weet misschien bij het 125-jarig bestaan, dat volgend jaar gevierd wordt", zo ver klaarde de directie voorzichtig. (Van onze correspondent in Londen De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen maakt bekend, dat de acht leden van de nieuwe Hoge Autori teit, die op 15 september in functie zal treden, met algemene stemmen de hui dige voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, tot negende lid van dit colle ge hebben gekozen. Nu moeten de zes regeringen nog offi cieel de Italiaan Pietro Malvestiti, die tot nu toe vicepresident van de Europese Commissie was, tot voorzitter van de Ho ge Autoriteit benoemen en twee vice-pre- sidenten aanwijzen. Dit zullen waarschijn lijk zijn de Nederlander D. Spierenburg en de Belg A. Coppé. Ingevroren. Volgens het Noorse blad „Nordlys" kan men in het district Troms in Noord-Noorwegen in het ijs van een gletsjer een Duitse piloot in zijn vliegtuig zien zitten. De man is in de oorlog op de gletsjer neergestort en langzamerhand met het vliegtuigwrak met ijs bedekt. Vriendschap. De Franse stad Dijon en de Russische stad Stalingrad hebben zater dag te Dijon een „vriendschapsverdrag" getekend tot linquistische, toeristische, economische en maatschappelijke uit wisselingen. De delegatie van Stalin grad ontving medailles en boeken over Bourgondië en overhandigde op haar beurt een kistje met aarde van de slag velden van Stalingrad. Adem. De tienjarige Linda Kay Gibson uit St. Paul (V.S.) heeft het leven van haar twee jaar oude zusje Joyce gered, die na een stuip niet meer ademde. Winda blies tien minuten lang in de mond van Joyce. Toen de dokter arri veerde haalde Joyce weer adem. Moorden. Zondagmorgen is een Turkse Cyprioot in het noordoosten van Cy prus doodgeschoten. Dit is de derde moord op een Turkse Cyprioot in tien dagen. Etalagewaren. „Neues Deutschland", het eerste orgaan van de Oostduitse com munistische partij, heeft kritiek ge oefend op de staatsfabrieken van ver- bruiksgoederen, die op de tentoonstel ling in Leipzig met de beste produkten voor de dag komen, maar aan Oostduit se winkels artikelen van slechte kwali teit leveren. Wehrloos. Bij Oldenburg in Neder-Saksen is zaterdagavond een compagnie van de „Bundeswehr" door een auto aan gereden. De colonne was overeenkom stig voorschrift door lantaarns als zo danig herkenbaar. Ruim 17 militairen zijn min of meer ernstig gewond. De dronken bestuurder van de auto is ge arresteerd. Zwaar spul. Een Frans Viking-toestel, dat van Griekenland op weg was naar Edinburgh en zeven ton kostuums en requisieten voor een Grieks balletge zelschap meevoerde, is zaterdag bij Corsica in zee gestort. De twee inzit tenden werden uit het toestel geslingerd maar bleven ongedeerd. Het vliegtuig en de lading zijn gezonken. Functies. Een student in de sociologie aan de universiteit van Londen heeft tijdens een studie in een der voorsteden een man ontdekt, die op basis van vrijwil ligheid in een groot aantal verenigin gen, instituten en instanties een totaal van 115 baantjes, functies, verantwoor delijkheden en verenigingsplichten op zijn schouders heeft genomen. Binnendringers. Het leger van Haiti heeft bekendgemaakt, dat de operaties tegen de Cubaanse „binnendringers" die op 13 augustus waren geland, zijn vol tooid. Vijf man waren gevangengeno men en 26 Cubanen gedood. Volgens het communiqué was het tussen 18 augus tus en 3 september acht maal tot een treffen gekomen. Zuivering. De politie in New York heeft zaterdag bepaalde straten en wijken, berucht om de misdaad, van straat schenders gezuiverd. Er werdep ruim 150 jongelui opgepakt. De meensten zijn tussen de 15 en 20 jaar. Het grootste deel van de gearresteerden in Brook lyn, 38 in getal, waren jongens en meis jes, die een feestje vierden, waarbij zoutzuur in het gezicht van een binnen komer was geworpen. Commissie. De vroegere Britse conserva tieve minister van Arbeid burggraaf Monckton is door premier Macmillan uitgenodigd het voorzitterschap te be kleden van een commissie, die de toe stand in de federatie Rhodesia zal on derzoeken ter voorbereiding van een herziening van de federale grondwet, zo is te Londen bekendgemaakt. Vermoe delijk zal ook de Labour-leider Hugh Gaitskell, hoewel hij het niet eens is met de manier waarop de regering de kwestie wil behandelen, voor het lid maatschap van de commissie worden aangezocht. Gedurende het weekeinde werd het hogedrukgebied, waarvan het centrum zich al een week boven de Noordzee bevindt, aan zijn west-flank versterkt door een nieuw hogedrukgebied van de oceaan. Voordat beide hogedrukgebieden met el kaar in verbinding kwamen, veroorzaakte een oceaanfront in Ierland vrij veel rgeen. Elders in West-Europa bleef het zonnig en op de meeste plaatsen droog. Rond de Middellandse Zee, waar de luchtdruk laag is, verplaatsten de regens zich naar de Balkan. In Nederland is de aanvoer van droge continentale lucht zwakker gewor den, doordat de wind in kracht afnam. De temperaturen bereikten waarden die ongeveer 2 graden boven normaal zijn. Oceaandepressies volgen een noordooste lijke koers en hun doortocht naar het vasteland wordt de komende paar dagen nog door het hogedrukgebied versperd. In verband hiermee moet op het voortduren van het droge en zonnige weer worden gerekend. WEERRAPPORTEN Dinsdag 8 september Zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 12.35 uur, onder 22.06 uur. Maanstanden 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier. 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 september Hoog water 6.13 en 18.38 uur. Laag water 2.06 en 14.19 uur. Maximum-temperaturen co co rA binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. -5 o 5'u a Den Helder half bew. nno 19 0 Ypenburg mist nno 24 0 Vlissingen onbewolkt nno 24 0 Eelde onbewolkt 0 22 0 De Bilt onbewolkt nno 23 0 Twente onbewolkt O 24 0 Eindhoven onbewolkt windst. 21 0 Zd Limburg onbewolkt zo 24 0 Helsinki Zwaar bew. nw 17 0 Stockholm onbewolkt windst. 23 0 Oslo Zwaar bew. zzw 23 0 Kopenhagen onbewolkt nnw 23 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 21 0 Londen mist n 26 4 Amsterdam mist n 23 0 Brussel onbewolkt windst. 25 0 Luxemburg onbewolkt nno 23 0 Parijs onbewolkt n 27 0,1 Bordeaux mist w 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 22 0 Nice half bew. n 23 0 Berlijn onbewolkt windst. 22 0 Frankfort onbewolkt ono 24 0 München Zwaar bew. windst. 20 0 Zürich onbewolkt windst. 20 0 Genève licht bew. windst. 21 0 Locarno onbewolkt windst. 22 0 Wenen zwaar bew. n 21 0 Innsbruck zwaar bew. verand. 22 0 Athene onweer wzw 26 1,3 Rome licht 'oew. ono 25 11,2 Madrid licht bew. windst. 26 0 Mallorca zwaar bew. n 27 0 Lissabon onbewolkt n 32 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2