Utrechtse najaarsbeurs voor gebruiksgoederen geopend r 1 riP VAN BOOTZ Amsterdam-Zandvoort in drie minuten Fraai Aalsmeers bloemencorso en kleurrijk stadionspel EN NU Werkloosheid verder afgenomen tengevolge van seizoensinvloeden Heet U Karei? oktober jarig? Grote brand in het bos van Fontainebleau Sigaret..? 3 Zundert's bloemencorso trok 150.000 kijkers IJmuider Harmonie kreeg hoogste onderscheiding van het publiek en bent u in Éti Wettelijke regeling van paramedische beroepen Soldaat nam 's nachts meisje mee in legerplaats Kay Kendall overleden DOUGLAS DC 8: SNEL EN GERUISLOOS „Prijs de zee" opnieuw bekroond de ^Qraatótoel IJmond krijgt zijn eigen gewestelijk arbeidsbureau MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 In Utrecht is vanmorgen de 73ste Na jaarsbeurs geopend, een speciale beurs voor gebruiksgoederen, die met haar 20.000 vierkante meter standoppervlakte geheel in het Vredenburgcomplex is onderge bracht. In de parterre van het hoofdge bouw zetelen de afdelingen voedings- en genotmiddelen en de afdeling muziek instrumenten, alsmede de collectieve in zendingen van Zweden, Spanje en Tunis, welke landen speciaal de aandacht vesti gen op hun kunstnyverheidsprodukten. De overige afdelingen huishoudelijke en luxe-artikelen, textiel, lederwaren, speel goed, sportartikelen, winkelinrichting, toiletartikelen en kantoorbenodigdheden hebben, ten dele branchegewijs, ten dele her en der verspreid, een plaats gevonden op de vier etages. Reeds in de eerste beurs- uren was er een hoopgevende zakelijke be langstelling, terwijl het totale bezoek, mede in verband met het fraaie zomer weer, bepaald druk genoemd mocht wor den. Het bevestigen van een nieuwe steel aan een bezem of zwabber is een lastig en tijdrovend klusje, waaraan vrijwel iedere huisvrouw het land heeft. De steel moet bijgeslepen worden tot hij in het gat van de bezem past, er moet gehamerd en gespijkerd worden; het hout splijt of de spijker steekt door de bezem heen, met alle gevaar voor ver wondingen of krassen. Een Nederland se industrie demonstreert nu op de Jaarbeurs een metalen bezemsteel, die aan al deze narigheid een einde maakt. Het enige dat men te doen heeft is hel onderstuk van de steel met de rubber- dop losjes in de bezem te draaien tot hij precies in het bezemgat past. Dan de steel zo diep mogelijk in het gat drukken, even aandraaien en de steel zit muurvast. Deze nieuwe Najaarsbeurs, naar opper vlakte weer vijftien percent groter dan haar voorgangstex-, is voor een groot deel in wezen een soort „veredelde" huishoud beurs. Er worden namelijk uitsluitend ge bruiksgoederen geëxposeerd en wel door bijna 1200 firma's uit 24 landen. Deze splitsing tussen consumentenbeurs en tech nische beurs, enkele jaren geleden in Utrecht begonnen, heeft het voordeel dat de kijkers en de kopers elkaar niet meer zo erg in de weg lopen als in de tijd toen alle branches nog tezamen op de voor- en najaarsbeurzen exposeerden. Maar bij deze nieuwe manifestatie, die zich goeddeels op de huis-, tuin- en keukenbehoeften van de massa richt, zullen de alleen-maar nieuwsgierigen wel weer verre in de meerderheid zijn onder de beursbezoekers. Dat bleek trouwens vanmorgen al. Reeds voor de opening van de beurs stond er een grote schaar van huisvrouwen opgewekt babbelend voor het Vredenburgcomplex te wachten tot de hekken opengingen, waar onder blijkens hun weinig steedse ac cent diverse gezelschappen „uit de pro vincie". Wel, zij zullen niet teleurgesteld worden, want er is veel van hun gading te zien in de ruim 5200 stands van het hoofd gebouw en in de tijdelijke hal op het Vredenburgplein. Speelgoed De grootste afdeling wordt gevormd dooi de groep speelgoed, waar honderdveertig firma's met het oog op het Sinterklaas feest hun laatste nieuwtjes tonen. Wij zagen er onder meer een nieuw soort kin- (Van onze correspondent in Parijs Een groot deel van de prachtige bossen rond Fontainebleau, zestig kilometer ten zuiden van Parijs langs de route naar Lyon en de Cöte d'Azure, is het afgelopen week einde door brand verwoest. De oorzaak van de brand, waardoor ten minste twee honderd hectaren naald- en loofbomen ver loren is gegaan, is niet bekend. Men ver moedt dat een onvoorzichtige kampeerder of wandelaar de schuldige is. Kwaadwil ligheid wordt echter ook niet uitgesloten en het is opvallend dat gisteravond een tweede brand uitbrak nadat met vereende krachten van honderden brandweei-lieden militairen en hulpvaardigen het vuur elders juist was bedwongen. Aanvankelijk meende de brandweer van Fontainebleau het vuur alleen meester te kunnen worden. Toen door een plotselinge wind de vlammen snel om zich heen sloe gen, moest echter versterking worden in geroepen van militairen en van andere brandweerkazernes in de omtrek. In de namiddag werd de vlammenzee met tien stralen bestreden. Het werk van de brand weer werd echter bemoeilijkt door de on begaanbaarheid van het terrein rond de „Gorges d'Apremont", dat met rotsblok ken bezaaid ligt. Bovendien hadden vele autobobilisten, die wilden helpen of kij ken, hun wagens op bospaden achter gela ten waardoor de bewegingsvrijheid van de brandweer extra belemmerd werd. Het verkeer over de nationale route nr. 7. was gisteren gedux-ende vele ui-en geheel ont wricht door de tienduizenden auto's die vanwege het gevaar door de politie wer den tegengehouden of vei-plicht een grote omweg te maken. De schade aan bos en aan natuurschoon loopt in de miljoenen franc. dergrammofoon van Duitse makelij. Op de labels van de bijbehoi-ende platen bevin den zich namelijk afbeeldingen die, gere flecteerd door een glazen kegel welke op het midden van het plaatje gezet worden, precies op de maat van de muziek bewe gen. Speelgoedgarages, uitgerust met een elektrische autolift, komen tegemoet aan de wensen van de motox-isch-gezinde jeugd terwijl ook voor de prille kleuter al een autotechnisch nieuwtje beschikbaar is: een plastic stuurwiel, dat aan de spijlen van een babybox bij het draaien kralen en belletjes in beweging bx-engt. Mooi pedago gisch speelgoed ziet men onder andere in blokkenhuizen (een architectonisch-verant- woorde variant van de aloude blokken doos). Een Engelse fabrikant van elektri sche treinen komt nu, op dezelfde schaal, met een grote collectie miniatuur-scheeps modellen en havenwei-ken; prachtig gede tailleerd en voor modelbouwers om van te watertanden. Een leuke nouveauté zijn de waterverf kleurpotloden die op de parterre van het Vredenburgcomplex gedemonstreerd wor den. Dit zijn potloden waarmee men kan aquarelleren als met een nat penseel. Daar de divei-se kleui-en droog gemengd kunnen worden, biedt dit materiaal gx-ote mogelijk heden. Vouwmand Kleinbehuisden met baby's zullen wel emplooi vinden voor de kinderwagen van Nederlands fabrikaat, waarvan het onder stel ingeklapt kan worden. Met ingetrok ken „landingsgestel" neemt het geval niet meer plaats in dan een flinke handkoffer. Tot dezelfde categoxie van ruimtebespaar- ders behoort de opvouwbare wasmand van geplastificeei'd metaaldraad, waai'van de vier wanden en de bodem tot een soort ordnermap samengevouwen kunnen wor den. Het ei van Columbus, maar bijzonder handig! Onze nationale glasindustrie lanceert een nieuw soort glassexwies voor horeca bedrijven, geïnspireerd op het vex-maarde „Gildeglas" van dezelfde firma, maar dan, vanwege de „heavy duty", met verzwaarde steel en voet. De sierlijke, sobere lijn is desondanks bewaax-d gebleven. Een nieuw wondermiddel tegen vlekken schijnt alle bestaande preparaten op dit gebied te slaan. Het wordt in pastavorm geleverd en gebruikt, lost alle mogelijke soorten vlekken op zonder kringen na te laten en is geschikt voor alle weefsels, inclusief nylon, perion en andex-e kunst stoffen. Witte lipstick Dezelfde industi'ie vex-blijdt de huisvrou wen met een speciale kindershampoo, die blijkens de aanbeveling „niet prikt in de ogen van de kleintjes". Uit Egypte komt een cosmetische rariteit die op de moderne jeugd gex-icht schijnt te zijn: een witte lippenstift. Of er behoefte aan witte lippen is, kan betwijfeld worden, maar de importeur vei-wacht er wonderen van. De mozaïekx-age weerspiegelt zich in een stort vloed van siervoorwerpen, die met de kleurige kleine steentjes beplakt zijn. Men kan nu behalve tafels, ook spiegels, boek- steunen, klokken en dienbladen met mo zaïek-inleg kx-ijgen in allerlei varianten, die vaak meer kermisachtig dan mooi aan doen, hoewel er ook wel enkele esthetisch verantwoorde voox-beelden te vinden zijn. Batterij-horloge Onze vluchtige eerste vex-kenning van de najaarsbeurs leverde voorts nog de vol gende nuttige nieuwtjes op: een elektri sche, zelfstax-tende repeteerwekker, die zijn alarmsignalen drie keer, met tussenpozen van vijf tot tien minuten herhaalt, een elektrisch polshorloge, dat door een minia tuurbatterij wordt aangedreven, twaalf maanden op een batterij loopt, en geen veer of anker heeft; een kasregister dat automatisch het terug te geven wisselgeld berekent en een serie fraaie moderne huis kamerlampen, vexwaardigd uit dunne staalplaat en plexiglas. Zundert heeft gisteren afscheid van de zomer genomen met. een groots bloemen corso. Dit tuinbouwcentx-um, dat jaar lijks een veilingomzet bex-eikt van zes miljoen gulden, zal dit jaar genoegen moe ten nemen met drie miljoen. Maar deze teleurstelling drukte niet zijn stempel op het bloemencorso. Zondagmox-gen kwamen drommen toe- schouwex-s naar Zundert uit alle delen van België en Nederland. Het bezoek, onge veer 150.00C personen, genoot onder een stralende zon van de bloemen, hoofdzake lijk dahlia's, waarvan er anderhalf mil joen in 29 bloemenwagens waren ver werkt. Elf Nederlandse en Belgische mu ziekkorpsen begeleidden het corso, waar bij de IJmuider Harmonie uit IJmuiden de hoogste publieke onderscheiding ver wierf. Een politiekorps van 400 man hield orde in de verkeersdrukte en zorgde er voor dat de bezoekers, een vijftienvoud van de inwoners van het corsodorp, langs het 5400 meter lange parcours een plaats kon den vinden. De wagens „In het witte paard" en „De Phoenix" werden als de beste uitgeroe pen. Naast de 15.000 ontving de wagen „In het witte paai'd" de gedenkpenning van de stad Antwerpen en de wagen „De Phoenix" de bronzen medaille van het Nedei'landse ministerie van Sociale Zaken. Het verkeer tussen Antwerpen en de Moerdijk via de hoofdweg over Wernhout- Wüstwezel heeft zondagavond volkomen vastgezeten, mede als gevolg van de enor me belangstelling voor het bloemencox-so in Zundert. Ook tussen Zundert en Breda en tussen Breda en de Moerdijk, waar een baan van de grote weg over enkele kilometers was opgebroken, reed het vex'keer geruime tijd stapvoets. Advertentie Dan zouden wij u graag feliciteren en u een leuke ver- .iaarsattentie aanbieden. Omdat de bekende Amerikaanse sigaret die wij maken (Hunter) van jaar tot jaar en van dag tot dag méér wordt gevraagd. Daarom z.ijn wij altijd in een goede stemming en willen we zo nu en dan een aantal mensen een plezier doen. Dit keer zijn dat de „Kareis" die in oktober 18 jaar of ouder worden. Hoort u daar bij Stuur dan voor 14 sep tember een briefkaart aan de Crescent Cigarette Com pany, Postbox 210, Eindhoven. Op die briefkaart vermeldt u links bovenaan uw ge boortedatum (in cijfers). Verder moet u in blokletters opgeven: uw naam; uw adres: de plaats waar u in het bevolkingsregister bent ingeschreven. Dan ontvangt u op uw ver jaardag een doos met 50 Hunter sigaretten. In een zonovergoten Olympisch Stadion te Amsterdam waren zaterdagmiddag ve le duizenden bijeen om te genieten van het fx-aaie corso van de Stichting „Bloe mencorso Aalsmeer" en het spel dat daar vertoond werd. Tevoren en na afloop had den duizenden langs de wegen tussen Am sterdam en Aalsmeer het corso zien voor bijtrekken. Voor de organisatoren was het twaalfde corso weer een groot succes en de vele uren, die honderden vx-ijwillige me dewerkenden aan de voorbereiding heb ben besteed zijn niet tevergeefs geweest. De px-aalwagens, eenentwintig in totaal, waren geïnspireerd op bekende toneel stukken en de medaille beschikbaar ge steld door Koningin Juliana werd toege kend aan de wagen „Plantage Tamarin de" (buurtcomité „Vriendschap" te Aals meer) en de medaille van Prins Bex-nhard aan de personenauto van de heer G. Th. Vei-laan uit Aalsmeei\ Om halftwaalf was het cox-'sö uit Aals meer vertx-okken en om drie uur begon in het stadion het spel. Dit jaar was het mot to „Maskerade" naar een ontwerp van Marius Krayne. Het spel stond in verge lijking met andere jaren niet op zo'n hoog peil, maar dat nam niet weg dat de bezoe kers weer genoten hebben van een bijzon der kleurrijk spel. De kwekers van Aalsmeer hebben niet alleen een belangrijk aandeel in het slagen van het cox-so, maar ook leden van gym nastiekverenigingen, muziekkorpsen en andex-e vex-enigingen. Dan verlenen grote groepen Amstex-dammei-s, speciaal jonge ren, die verbonden zijn aan ballet- en dans scholen, medewerking. Het spel gaf een beeld van de strijd tussen de hoogmoed, de haat, de moed, de levensdrift en het verstand. Gx-oepen dansers gaven hiei-van Advertentie I per hele fles f 6.15 Bij de Tweede Kamer is een wetsont- wex-p ingediend waarin de uitoefening van paramedische beroepen wordt geregeld. Onder uitoefening van een paramedisch beroep wordt in dit wetsontwerp verstaan het al dan niet in samenhang met aanver- wante werkzaamheden als beroep vernach ten van handelingen of verstrekken van adviezen, liggende op het terrein van de uitoefening van de geneeskunst, zulks on der leiding van dan wel op aanwijzing en onder controle van een geneeskundige of tandarts. De voorgestelde regeling geldt niet voor de ziekenverpleging. Een aantal beroepen die als paramedisch beroep kunnen worden aangemerkt zijn: heilgymnastiek en massage, fysico-techniek (wax-mte-, licht-, hydro- en elektrothera pie), bewegingsleer volgens de methode- Mensendieck en de methode-César, radio logische labox-anten, orthoptisten, ortho- paedische instrumentmakers, diëtisten en klinische analysten. Onderzocht zal wor den of klinische analysten, voetverzox-ging, psychiati-isch maatschappelijk werkster, jeugdtandverzorgster, arbeidstherapeut en soortgelijke bex-oepen onder de para medische bex-oepen vallen. Onlangs ontmoette een 20-jarige soldaat bij het kamp Crailo nabij Laren 's avonds een hem onbekend meisje. Hij ging met haar wandelen, maar zox-gde er voor dat hij vóór het middernachtelijk uur weer bij de kazerne was. Maar het meisje durfde niet meer naar huis en vroeg haar mili taire cavalier om een slaapplaatsje voor haar te zoeken. Hij slaagde erin het meis je het kamp binnen te smokkelen en heeft haar zijn slaapplaats op een kamex-, waar nog dertien militaii'en sliepen, aangebo den. Deze genoten zelf een zo diepe nacht- ï-ust, vex-moeid als zij wax-en door de mi litaire beslommeringen, dat zij er niets van gemei-kt hebben. De soldaat slaagde erin het meisje voor dag en dauw uit het kamp weg te smokke len. Had hij verder zijn mond gehouden, dan zou er niets gebeurd zijn.Maar de sol daat vertelde zijn belevenissen met het meisje aan ieder die het maar horen wil de. Het i-omantische avontuur kwam ook zijn commandant ter ore, die hem nu met tien dagen verzwaard arrest heeft ge- stx-aft. uitbeelding en ten slotte kwamen de elfhonderd deelnemers op het terrein om een vreugdedans te maken. Intussen hadden de toeschouwers gelegen heid de praalwagens die op de sintelbaan stonden in ogenschouw te nemen. Toon Noyons was de ontwerper van het corso. Des avonds was er tot besluit feest in Aalsmeer en binnenkort begint het comi té aan de voox-bereiding van het volgend corso dat op zaterdag 3 september 1960 is vastgesteld. De bekende Britse filmactrice Kay Ken dall is zondag in een Engels ziekenhuis aan leukemie overleden. Zij oogstte vooral succes als comediennne en speelde onder andex-e in de films „Genevieve" en „Les Girls". Zij was gehuwd met de acteur Rex Harrison. EDMUND GWENN OVERLEDEN. De acteur Edmund Gwenn is zondag te Hollywood op de leeftijd van 81 jaar over leden. In 1946 won Gwenn, die van Britse afkomst was, een „Oscar" voor de beste vertolking van een bijrol in „The miracle on 34th street". (Van onze Amsterdamse redacteur) Vliegen in een DC-8-stx-aalverkeers- vliegtuig is een sensatie. Dat is niet alleen onze ervaring, maar ook die van de oude rotten met vele tienduizenden luchtkilome- ters op hun naam, die zaterdag deel uit maakten van het eerste gezelschap, dat met een DC-8 van Schiphol opsteeg. Het was of de luchtreis zich even schrap zette aan het begin van de ruim drie ki lometer lange startbaan. Het geloei van de vier straalmotoren in de onder de vleu gels hangende gondels zwol even aan en daarna stoof het toestel met een duizeling wekkende snelheid over de betonnen baan. Buiten, op vele tientallen meters van de stax-tbaan verwijderd, zagen wij mensen met de handen voor de ox-en terugdein zen. Voor hen was het lawaai dus veel en veel heviger dan voor de inzittenden van het toestel. Het toestel kwam precies na 1100 meter van de grond, een opmerkelijk korte af stand, indien men bedenkt, dat nox-maal tweeëneenhalve kilometer nodig is. Onze DC-8 was zonder vracht en met slechts 60 bezette plaatsen van de 149 en gedeelte lijk gevulde bx-andstoftanks zo licht, dat Douglas' testpiloot B. Foulds met ruim een kilometer kon volstaan. Even later lag Zandvoort onder ons dx-ie minuten na de start Nog geen minuut later vlogen wij op ruim drie kilometer hoogte boven de Noox-d- zee. Van buiten klonk slechts een zacht ge ruis door, maar dat werd overstemd dooi de muziek uit de luidspx-ekers. Rustig, als een schip op een spiegeglad meer, hing de DC-8 in de lucht. Naast ons ti-achtte iemand op het tafeltje een gulden op z'n kant te zetten. Het lukte! De snelheid be droeg toen 850 km per uur. Het lawaai is minder dan dat in de modernste elektri sche trein. De stoelen van de DC-8 zijn de gemak kelijkste, die men zich wensen kan. De pi-esident-dix-ecteur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, demonstreerde de stoel. Eén handbeweging en de heer Aler lag vrijwel horizontaal. Die lighouding komt alleen maar van pas op een intei-continentale vlucht. Wie naar Londen moet, heeft net tijd voor één sigaretje en moet de koffie snel opdrin ken. Want dit supei-snelle vliegtuig is vlugger van Schiphol op London Airport dan lijn twee van het Centraal Station op het Leidseplein. Gezagvoerder Foulds zwenkte weer naar de kust. Links vooruit lag Alkmaax-. Een ogenblik later was de DC-8 alweer boven de hoofdstad, op 500 meter hoogte. Het tex-ugvallen tot de landingssnelheid was duidelijk voelbaar. Opeens dx-ong het tot ons dooi-, dat wij bij de start geen last van oox-suizingen hadden gehad. Dat komt, omdat de DC-8 met een speciale dx-ukca- bine is uitgerust. Iedere dx-ie minuten wordt de lucht in het toestel geheel ver- De film „Prijs de zee" van de Neder landse cineast Hei-man van der Hox-st is op het filmfestival, dat deze week in Edin burgh wordt gehouden, bekroond met de „Roy Thomson film award", een geldprijs van 1000. Het is de vijfde maal in twee maanden tijds dat deze film is onder scheiden. 'verst. Bij het vliegen op grote hoogte is die dx-ukcabine onmisbaar. Mocht er iets aan de installatie defect raken, dan behoeft de piloot slechts op een knop te drukken: on- middelijk valt er in de i-ugleuningen van de 149 stoelen een klepje open en de ach- terzittende passagier krijgt een zuui-stof- masker in de schoot gewoi-pen. Ruim een half uur na het vertrek stond de DC-8 weer op de betonnen stax-tbaan, gex-eed om naar hangar 10 te taxiën, waar technici gex-eed stonden om een kleine re- pax-atie uit te voei-en. Tijdens de vlucht was namelijk een deur van het landings gestel blijven openstaan. Deze belemmex-- de niet alleen de snelheid (het toestel kan 900 km per uur vliegen), maar veroorzaak te in het midden van de cabine een luid geraas van de lucht, die door de ruimte van het landingsgestel stroomde. Op het platfox-m stond de Russische Toe- polev, verleden jaar nog een sensatie thans in de schaduw gesteld door de reus onder Schiphols reuzen, de DC-8, die za terdagmiddag nogmaals gx-ote belangstel ling trok bij de stax-t voor het volgende doel van deze Europese testvlucht: Madrid. De K.L.M. heeft twaalf van deze toestel len gekocht, waai-van de eei'ste in januari zal worden afgeleverd Daax-om kreeg Schiphol ook de primeur van de eerste de- monsti-atievluchten op het continent. School „Nou, ik ken niet anders zeggen, asdat de eerste schooldag Barendje erg tegen gevallen is", zei een kolossale dame in een tomatenkleurige japon en met haar als zeewier. Ze hing over haar balkonnetje en sprak tegen haar buurvrouw, die geïnte resseerd en meewarig luisterde. Toen ie thuis kwam, stond het huilen hem nader as het lachen en zijn brand schone bleesie was één vlek dl vlek! Zijn lefdassie hadden ze notabene van zijn lijf gescheurd. Nou, om bij het begin te be ginnen, ik had 'm de eerste dag wegge bracht, want ik wilde die juf ook wel eris zien en der meteen vragen, of ze er in het speelkwartiertje op wilde letten, dat ie niet op de tocht stond. Een naar mens was het, want toen ik zei, dat ie zo bevattelijk is en daardoor een beetje zwak in zijn hersentjes, lachte ze me bekant uit en keek me an met een gezicht, of ik niet goed snik was. Een bedillerig mens, die juf, zo een tje, die alles beter weet; ze dee net, of zij de baas over Barendje is, inplaats van ik! Maar goed, vóórdat we naar binnen gingen, had ik al het idee, dat ze Barendje an het jennen waren, die slungels van de overkant liepen achter ons gebbetjes te maken over zijn kleren en in het speel kwartiertje hebben ze iedereen opgestookt en 'm met z'n allen achterna gezeten met spinnekoppen, orenkruipers en pissebed den, en ze hebben 'm op de grond gegooid en dat allenig, omdat ie een vlinderdassie droeg met z'n leren broekie, dat we van de reis hebben meegebracht uit Tirol. Ze hadden de vetertjes deruit gerukt en zo'n jiLf zegt daar maar helemaal niks van! Ze is een sadist en de kinderen benne kwallen. Ik gisteren een nieuw dassie gekocht en op hoge benen naar school toe, maar ik kreeg nul op het rekest. Het mens zei, dat Barendje zijn eigen boontjes mot leren doppen. Nou vraag ik je, hoe ken zo'n kind tegen zo'n overmacht vechten; de juf zit óók in het complot! As moeder zijnde mot je toch voor de belangen van je kind op- komme, of niet somsJe wil je kind toch netjes voor de dag laten komme, waarom zou ik hem er zo haveluinig laten bijlopen as al die anderen? Nou is het zo ver, dat ie óver zijn zenuwen thuiskomt, hij wil er niet meer naar toe en ik zit er mee. Ze treiteren en ze sarren 'm en daar ken het kind niet tegen, hij lijdt al an driftbuien, dus u begrijptOmdat ie een nakom- mertje is, hebben we hem allemaal nogal ontzien, iedereen was gék op 'm, hij had vroeger van die lollige krullen, ik zal u es een paar foto's van 'm laten zien. Affijn, ik zeg maar steeds: „Maak ie niet zo saffel, jóh, wees toch niet zo pessimis tisch, je zal héus wel es een vrindje krij gen". Me man zegt: „Hij is een organisa tor, hij is kien en zo bij de tijd en dat voelen de andere jongens best en dan zijne ze jaloers en dan gane ze pesten", voel u wel? Maar over een jaar of wat steekt ie ze allemaal in zijn zak. Het is casueel, ik sta der soms van te kijken, wat dat koter- tje allemaal zegt! Maar op zo'n school ruk ken ze de kroon van zijn hoofd.... Nou ga ik straks maar weer naar school, om het hogerop te zoeken. Ik wil mijn recht, daar sta ik op! En dan zal ik dat hoofd gelijk es uit de doeken doen, wat mijn bezwaren tegen het onderwijs zijn! Ik mot klare koffie hebben en géén ge- konkelefoes. O grut, ik mot al weg! En ik mot me nog opdoffen voor dat hoofd, anders heb ik helemaal geen kans bij hem!" Marianne van Raait Per 1 oktober zal in de IJmond een Ge westelijk Arbeidsbureau worden gevestigd, dat niet langer zal ressorteren onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Tot dusverre waren er in Beverwijk en IJmui den rayonbureaus van het Halaremse G.A-B. gevestigd. Na de reorganisatie zal het G.A.B. te Haarlem nog slechts de rayons Haarlem en Zandvoort omvatten. Waar het nieuwe G.A.B. in de IJmond zal wox-den gevestigd, is nog niet bekend, omdat het nodig zal zijn een nieuw kan toor te bouwen. Vooi-lopig zal een waar nemend directeur met de leiding van het nieuwe kantoor wox-den belast. In augustus is het aantal werkloze man nen afgenomen van 44.737 tot 41.204, de bezetting van aanvullende werken ver minderde van '9.803 tot 8.832. De geregis treerde arbeidsreserve van mannen nam met 4-500 af van 54.540 tot 50.036. De daling was voornamelijk het gevolg van een toegenomen seizoenwerkgelegen heid in de landbouw. Voorts werden de in juli ingeschreven jeugdigen grotendeels in het arbeidsproces opgenomen. De toe neming van de werkgelegenheid in de landbouw was in augustus echter x-elatief gering, waardoor de daling van de gere gistreerde ai-beidsresex-ve iets beperkter bleef dan in deze tijd van het jaar ver wacht had mogen worden. Daardoor ver toonde het voor het normale seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen, dat in juli met 3.000 was gedaald in augustus een ge ringe stijging van 2.000, waardoor 't thans 70.000 bedi-aagt. Noordholland gaf een afspiegeling te zien van de algemene landelijke cijfers. Het aantal wei'klozen in Noordholland daalde van 6562 in eind juli tot 5960 eind augustus. Als men de zogenaamde wrij- vingswerkloosheid hierbij optelt komt men tot een daling van de geregistreerde ar- beidsi-esei-ve in dezelfde pex-iode van 6737 tot 6120. In dezelfde periode is het aantal openstaande aanvragen teruggelopen van 8123 tot 7583. Deze daling is ïnede toe te schi-ijven aan de verwijzing van een groot aantal jeugdige ax-beidskrachten. De cij fers van de vrouwelijke werknemers vol gen een iets afwijkend beeld. Het aanbod steeg de laatste maand van 1052 tot 1175, hetgeen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het seizoen achter de rug is, waardoor veel vrouwen meer gelegenheid tot werken krijgen. De aan- vx-agen daalden in dezelfde periode van 7665 tot 7228, mede dank zij een toenemen de plaatsing van jeugdige arbeidskrachten. Vei-geleken met de overeenkomstige periode in 1958 is de geregistreerde ax*- beidsreserve namelijk teruggelopen van 10.523 tot 6.120. De belangrijkste dalingen vielen waar te nemen in de sectoren bouwnijvei-heid, metaalnijverheid, voedings- en genotmid delen, landbouw en losse ax-beiders. F(et aanbod bij de bouwnijverheid daal de van augustus 1958, via juli 1959 en augustus 1959 van 1104, via 452 tot 327. De vraag was vox-ig jaar 670, in juli 1236 en nu: 1165. Dit laatste cijfer is beïnvloed door een aantal jeugdigen, dat van de lagere technische scholen komt. Het aanbod in de landbouw is gedaald van 241 in augustus 1958, via 170 in juli '59 tot 134 thans. De vraag luidde in de zelfde perioden respectievelijk: 103, 115 en 90. De toestand bij het administratief pex> soneel is gunstig te noemen, evenals die bij de losse arbeiders. Het aantal hier is gedaald van 1347 in augustus '58 via 501 in juli tot 462 thans. Wat de werkloosheidspercentages be treft, deelt Noordholland thans mét Lim burg, Zuid-Holland en Utrecht de eerste vier plaatsen met 1,3 percent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking. Het aanbod werkkrachten in het gewest Haarlem is thans rond 670, tegenover 820 in juli 1959, 1430 in augustus 1959 en 500 in augustus 1955. De toestand bij de bouwvakken is in Haax-lem uiterst krap. Aan een vx-aag naar bonafide ongeschoolde krachten kan thans niet meer worden voldaan, zodat bij voorbeeld de Hoogovens zich thans tot andere delen van Noordholland wendt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3