uperMart AH-SuperMart TIPS Amsterdamse brandweer beschikte in Haarlem over beste voetbalploeg Viering van veertig jarig bestaan van TYBB werd groot succes Jazz-festijn tussen de dahlia's ^^Brieven aan de redactie 5 Bondsonderscheiding voor penningmeester Mulders Prijzen voor St. Joris-band en harmonie Crescendo Vijf bosbranden bij Apeldoorn Geen kans Mr. ir. Deves benoemd tot directeur van G.A.B. in Rotterdam Lichtverschijnsel aan westelijke hemel Politie verdreef jeugd in de Dr. Leydsstraat Jongetje in het water van Brouwersvaart Student liep zware hersenschudding op UIT STAD EN STREEK Dr. W. E. Merens-beker weer voor D. Turkenburg Gediplomeerde redders Bouwactiviteit in tweede kwartaal 1959 „De dag van Talavera" kon niet doorgaan GEHAKT 500 graml SB RUNDERLAPPEN 178 VARKENSLAPPEN138 BANANEN Psr nio 99 STBUIKANDI3VIE 35 SPECULAAS 79 ALBERT HEIJN W. F. van Henten overleden Versnelde aanleg van 2e ringtransportleiding Burgerlijke Stand van Haarlem „Sint Michael" besloot jubileum-concertenreeks MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TYBB heeft zaterdag en zondag op uit bundige wijze het veertigjarig bestaan gevierd met een receptie bij Brinkmann cn een uitstekend geslaagde feestavond in de Concertzaal in Haarlem. Tijdens de receptie op zaterdagmiddag ontving de penningmeester van TYBB de heer M. Mulders, het Bondsonderscheidingsteken van de afdeling Haarlem. TYBB heeft mogen ondervinden dat het in de voetbalwereld een bijzondere plaats inneemt. Was reeds vrijdagavond de offi ciële viering ingezet met een plechtig danklof in de parochiekerk van St. Joh. de Doper aan de Amsterdamstraat bij wel ke gelegenheid voorzitter Van Turnhout werd benoemd tot Ridder in de Orde van St. Sylvester, het feest van TYBB bereik te zaterdagmiddag in Brinkmann een hoogtepunt. Talrijke afgevaardigden van bevriende zusterverenigingen, vele offi cials uit de sportwereld maar ook talloze vertegenwoordigers van openbare licha men en instanties kwamen bij het TYBB- bestuur hun opwachting maken. Wethou der Schippers van Haarlem opende als een der eersten de lange rij van sprekers. De heer Beets richtte hartelijke woorden tot het TYBB-bestuur namens de Haar lemse Sportraad waarbij hij zinspeelde op het. vele jeugdwerk dat TYBB verricht. De heer Van der Lit, oud-voorzitter van TYBB hield een krachtig pleidooi voor de gezonde sportbeoefening. De heer G. Kruyver vertegenwoordigde het KNVB-bescuur en na zijn hartelijke fe licitaties overhandigde hij de bondsvlag aan de jubilerende club. De heer De Korte kwam zijn gelukwensen aanbieden na mens de Haarlemse scheidsrechters, en zo werd het een komen en gaan van talrijke afgevaardigden die vrijwel allen met ca deaus en bloemen de club huldigden. Na mens de afdeling Haarlem van de KNVB voerde de heer H. Scheen het woord en nadat hij de heer Van Turnhout had toe gesproken richtte hij het woord tot de heer M. Mulders die nu bijna veertig jaar pen ningmeester van TYBB is. Namens de af deling overhandigde de heer Scheen de pen ningmeester het bondsonderscheidingste ken van de afdeling Haarlem. De heer Mulders dankte hierna met een kort woord voor deze onverwachte onderscheiding. De heer Jac. Boot voerde het woord na mens de commissie katholiek voetbal in de afdeling Haarlem en deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk in enve lop namens de r.-k. clubs. Ook de heer Scheen had reeds met een cadeau in en velop van de afdeling en de aangesloten clubs TYBB verrast. Voorzitter Van Turnhout stond voor de lang niet eenvoudige taak de talrijke spre kers te antwoorden maar hij deed dit op vlotte wijze. Zondagmorgen heeft TYBB zich na een mis verenigd aan een gemeenschappelijk ontbijt in de bovenzalen van Brinkmann waar de jubilerende club nu eindelijk eens genoeglijk onderons was. De stemming was uiteraard opperbest en in de middag uren werd op de terreinen aan de Schalk- wijkerweg een gevarieerd sportprogram ma afgewerkt met voetbal en handbal. De hoofdschotel vormde de erewed- strijd TYBBSchoten die door laatstge noemde met drie-vier werd gewonnen na dat de rust met twee-één voor TYBB was ingegaan. TYBB won de handbalwedstrijd tegen Concordia (Hillegom) met vijf-twee en de juniorenwedstrijd TYBBHBC bracht eerstgenoemde een zes-twee zege. De junioren van TYBB wonnen van DCG met. drie-twee maar de aspiranten van DCG namen flink revanche door met vier- nul te winnen. Een groots opgezette feestavond in het Concertgebouw was het slot van deze feest viering die bij TYBB nog lang in de beste herinnering zal blijven voortleven. Het Anova-cabaret verzorgde een uitstekend programma dat bij de ruim duizend aan wezigen zeer in de smaak viel. Advertentie De St. Joris-band van de verkenners der katholieke jeugdbeweging, district Haar lem heeft op het tijdens het afgelopen weekeinde in Assendelft gehouden drum- band-concours het hoogste aantal punten van beide concoursdagen behaald, name lijk 111. Daarmee verwierven de verken ners de prijs uitgeloofd door het gemeen tebestuur van Assendelft. Tevens behaal de de St. Joris-band een eerste prijs in de tweede afdeling en met 19 punten de twee de Maïtre-prijs. Ten slotte ontving de band een muziekmars, uitgeloofd door een mu ziekhandel. De tamboers van de Harmonie Crescen do uit Spaarndam behaalden met 98 pun ten een eerste prijs in de tweede afdeling. Aan de Richtersweg te Ugchelen zo langzamerhand berucht doordat daar ge regeld bosbranden uitbreken ontstond tot tweemaal toe brand in een perceel jonge dennen. Nadat deze branden waren geblust brak op twee plaatsen tegelijk brand uit in een perceel jonge dennen bij de Wapenberg in Ugchelen. Voorts was er nog een brandje in een bos aan de Pijn boomlaan in Berg en Bosch. Totaal ging zeven hectare bos verloren. Op de Beekseheide bij Hilverenbeek gin gen zondagmiddag 15 ha bos en heide, eigendom van de gemeente Tilburg, in vlammen op. De oorzaak is onbekend Een tuinfeest zoals de Haarlemse Jazz Club zaterdag ter gelegenheid van haar tweede lustrum in de Linnaeushof in Bennebroek hield, trekt al gauw ele menten aan op wier aanwezigheid de organisatoren nu niet zo bijster gesteld zijn. Wellicht gealarmeerd door nogal schokkende berichten uit Amsterdam en andere delen van de wereld was de rijkspolitie onder aanvoering van op perwachtmeester Van de Velde op vol le sterkte opgetrommeld om meer dan een oogje in het zeil te houden. Dat de ze politionele actie allesbehalve een halve maatregel was, bleek uit het feit dat in de loop van de avond een dertig tal jongelui van het terrein verwijderd moesten worden die daar zonder toe gangsbewijs binnengedrongen waren. Sommigen van hen beweerden dat ze dit stuk van overtuiging ergens tussen het struikgewas hadden weggeworpen. Ze troffen het niet dat politiemannen niet zo gemakkelijk in sprookjes ge loven. Het eind van het liedje was dan ook dat deze jazz-enthousiastelingen op veilige afstand buiten het hek het feestgeruis van trompet, drums en kla rinet mochten aanhoren. Hetgeen na tuurlijk lang zo leuk niet is. Met ingang van 10 september is mr. ir. E. R. Deves, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem, benoemd tot directeur van het G.A.B. te Rotter dam. De heer Deves, die thans 48 jaar oud is, studeerde in Wageningen en in Groningen en trad na korte tijd op een gemeentese cretarie te zijn werkzaam geweest, in Meppel in dienst van het gewestelijk ar beidsbureau aldaar. Na enige tijd vertrok hij naar Groningen, welke standplaats hij verwisselde voor Rotterdam, waar hij plaatsvervangend directeur en chef ar beidsvoorziening werd. Later vertrok hij als directeur naar het G.A.B. in Dordrecht. Met ingang van 1 januari 1955 werd hij benoemd tot directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Haarlem. Waarnemingen in Bloemendaal Engeland en Frankrijk Zaterdagavond tussen acht en negen uur heeft de tachtigjarige mevrouw A. M. SchurinkDe Waal van huize „De Wild hoef" in Bloemendaal een vurig lichtver schijnsel aan de westelijke hemel gezien. Merkwaardig is, dat dit verschijnsel even eens is waargenomen door piloten in Zuid- Engeland en Noord-Frankrjjk. Mevrouw Schurink beschreef het voor werp als een zeer hel verlicht lichaam, dat in een langzaam tempo in horizontale richting van zuid naar noord vloog aan de westelijke hemel. Zij heeft het voor werp secondenlang in zijn vlucht kunnen volgen. Het langwerpige lichaam straalde een helgroen schijnsel af. In het midden van het voorwerp was, aldus mevrouw Schurink, een baaierd van vlammetjes en vurige krullen te zien. Ook boven Zuid- Engeland en Noord-Frankrijk zijn vreem de lichtverschijnsels waargenomen door vliegers en mensen op de grond. Volgens het persbureau U.P.I. spraken de meeste berichten van een flikkerend groen licht, dat in vonken uiteenspatte. Verkeersfunctionarissen op London Air- port deelden mede, dat zij van verschil lende vliegtuigen meldingen ontvangen hadden over de waarneming van hetzelfde fenomeen. Captain Herbert Bailey, die een vlieg tuig van de BEA van Parijs naar Londen bestuurde, nam de lichten boven Abbeville in Noord-Frankrijk waar. „Het was in de vorm van een zeer leven dig en helder groen licht, gevolgd door 'n even helder rood licht, dat horizontaal door de lucht vloog", meldde hij. „Het be woog zich niet al te snel, maar op een ge geven moment werd mijn cockpit erdoor verlicht", aldus Bailey, die schatte dat het verschijnsel ongeveer 20.000 voet boven de zee aan de hemel stond. „Ik kan slechts aan een meteoriet den ken", zeide hij. „Maar ik heb nimmer zo iets gezien". Enkele andere piloten meldden het licht gezien te hebben op ongeveer dezelfde tijd dat Bailey zijn mededeling seinde. De Haarlemse politie kreeg zondag avond om acht uur bericht dat vele jon gens zich verzameld hadden op de hoek van de Dr. Leydsstraat en de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord. Er werd daar een bijeenkomst gehouden van het Leger des Heils. De politie heeft de jeugd, die op de rijweg liep, naar het trottoir ver wezen. Het bleef echter onrustig en jonge- mensen maakten ruzie. Daarom heeft de politie de jeugd uit de straat verwijderd. Zondagmiddag speelde de zesjarige Pe ter Duinker van de Garenkokerskade te Haarlem met een kleine fiets op de Brou werskade ter hoogte van de kwakelbrug bij de Coornhertstraat. De jongen viel on der het bruggetje in het water. Een passe rende scooterrijder uit Amsterdam dook tweemaal en bracht de jongen op het dro ge. De kleine Peter was bewusteloos en nadat kunstmatige ademhaling was toege past keerde hij tot bewustzijn terug. Een zeventienjarige student uit Haar lem, die zaterdagmiddag op de Schoter- weg te Haarlem in de richting van de stad fietste, is aangereden door een bromfiet ser, die uitweek voor een achter hem ko mende vrachtauto. De student liep een zware hersenschudding op en is ter verple ging in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Nieuws in het kort Lezing over Japan. Enkele dagen ge leden is in ons land aangekomen de Ja panse esperantist Eizo Ageto Itoo, die ter gelegenheid van het Zamenhof-jaar een toernee door Europa maakt. Op zijn rond reis door Nederland zal de heer Itoo van avond in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelminastraat voor de plaatselijke esperanto-verenigingen spreken over het leven in Japan. Collecte. Van 7 tot 12 september houdt Herwonnen Levenskracht, de katho lieke vereniging tot bevordering van de volksgezondheid en tot bestrijding van volksziekten, in Haarlem een huis aan huis-collecte. In de zweminrichting aan de Houtvaart werd zondagmorgen door de Haarlemse Reddingsbrigade de jaarlijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens-wisselbeker gehouden. Vor de zesde maal legde Do Turkenburg beslag op de trofee, die zij in 1958 aan Hans de Redelijkheid had moeten afstaan. De heer J. C. Merens reikte na afloop de wisselbeker aan mej. Turkenburg uit. De heer F. Lodder overhandigde als voor zitter van de brigade aan mej. Turken burg de mevrouw N. J. Meyerink-Rijk medaille. De heer A. Hoogendijk kon de aanmoedigingsprijs in ontvangst nemen, daar hij in totaal 40 2/3 punt bij de zwem- proeven had behaald. De uitslagen waren: 75 meter gekleed schoolslag zwemmen en 25 meter vervoer van een pop in kopgreep: 1. mej. Do Tur kenburg 27 1/3 pnt.; 2. H. de Redelijkheid 24 2/3 pnt.; 3. A. Hoogendijk 20 pnt.; 4. mej. W. Hoogendijk 17 1/3 pnt.; 5. N. Hesselman 16 2/3 pnt.; 6. P. Stokman 16 pnt.; 7. E. Bouckaert 14 pnt. Met hurkval te water gaan 10 meter zwemmen en dan een pop opduiken: 1. H. de Redelijkheid 27 pnt.; 2. mej. Do Turkenburg 24 pnt.; 3. A. Hoo gendijk 20 2/3 pnt.; 4. mej. W. Hoogendijk 20 pnt.; 5. N. Hesselman 19 pnt.; 6. P. Stok man 18 1/3 pnt.; 7. E. Bouckaert 16 2/3 pnt. Medische proef: 1. E. Bouckaert 27 pnt.; 2 en 3, mej. Do Turkenburg en N. Hessel man ieder 24 pnt.; 4. P. Stokman 21 pnt.; 5. H. de Redelijkheid 18 pnt.; 6. mej. W. Hoogendijk 15 pnt. De eindstand was: 1. mej. Do Turken burg 751/3 pnt.; 2. H. de Redelijkheid 69 2/3 pnt.; 3. N. Hesselman 59 2/3 pnt.; 4. E. Bouckaert 57 2/3 pnt.; 5. P. Stokman 55 1/3 pnt.; 6. mej. W. Hoogendijk 52 1/3 pnt. De examencommissie van het district Noordwest van de Koninklijke Nederland se Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft zaterdag en zondag examen afgeno men voor het strandwacht-diploma. Zater dag was het bij de post Ernst Brokmeijer in Zandvoort dat W. Beulink (Bloemendaal) en J. Verhoeven, (Oisterwijk) met goed ge volg de proef aflegden voor diploma strandwacht B. Voor diploma strandwacht A slaagden mej. Th. M. Turkenburg, (Haar lem) en A. L. van Soolingen, (Zandvoort). Voor het praktisch en theoretisch gedeelte van strandwacht-diploma A slaagden: mej. L- W. M. van Houten, (Heemstede); O. M. Thijssen, (Heemstede); mej. H. van Sta ren, (Zandvoort); mej. H. van Stenis, (Zandvoort) en de heren: J. van Duin, E. Ouendag; E. Hagen; D. Hulst; N. Wallen berg; K. Hendrikse; J. v. d. Mije Jr.; H. L. Rietberg; A. J. Kamp; N. Baan; E. van Duin; W. de La Court, (allen van de Zand- voortse Reddingbrigade). Zondagmorgen werden in Bloemendaal aan Zee de examens voortgezet. Voor strandwacht diploma A slaagden: Mart van Duin, en Alfred Heilager (beiden Bloemen- daalse Brigade). Verder slaagden voor theorie en waterwerk van het examen tot het behalen van het strandwacht-diploma A: Ingrid van Wijk; Marijke Martin; Edith Vegter; Greta Wals; Cornelia Cliteur; Evert v. d. Pol; Joost Schuitemaker; Herbert Ka merling, Aris Dijksman; Wouter Antonis- sen; Joop Langenberg (allen Bloemendaal- se Reddingbrigade). 1 kandidaat werd af gewezen; verder slaagde H. P. Heemskerk (Amsterdam). Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepubliceerd over de bouw activiteit in het tweede kwartaal 1959. In de sector gebouwen werd geprodu ceerd voor 697 miljoen tegen 549 mil joen in het eerste kwartaal 1959 en 632 miljoen in het tweede kwartaal 1958. Rekening houdende met prijsveranderin- gen lag de reële produktie in het tweede kwartaal van 1959 8 a 9 percent hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1958. Vergeleken met het eerste kwartaal 1959 nam de produktie toe met 128 miljoen of 23 percent. Uit de gegevens per sector blijkt, dat de produktiestijging van het tweede kwartaal 1958 op het tweede kwartaal 1959 voor namelijk moet worden toegeschreven aan de toegenomen activiteit in de sector scholen. Aan weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken werd in het tweede kwartaal 1959 voor 149 miljoen geproduceerd tegen 97 miljoen in het eerste kwartaal 1959 en 133 miljoen in het tweede kwartaal 1958. Ergens hebben ive gelezen dat planten gevoelig zijn voor muziek en er harder door groeien. Als dal waar is en dahlia's „music-minded" zijn, dan moeten de 20.000 dahlias in de Linnaeushof in Bennebroek sinds zaterdagavond enkele meters uit hun krachten zijn gegroeid. In een adembenemend tempo en met een verbluffend, nauwelijks van ophouden wetend, élan is in dit bloemenparadijs het tuinfeest aangericht, waarmee de Haarlemse Jazz Club de viering van haar tienjarig bestaan besloot. Wanneer ooit dan hebben de jazzfans hier de meest uitgelezen gelegenheid gehad om de bloemetjes buiten te zetten. Op twee plaatsen tegelijk, namelijk in het theehuis en in de enorme broeikas een honderd meter verderop, kwamen alle stijlen van „hot" tot „progressive" en van New Orleans tot Dixieland aan bod. Om ieder aan zijn trekken te laten komen losten de zes orkesten die aan deze „jam session" deelnamen The Dixieland Pi- pers, The Beale Street Seven, The Wande rers, The William B. J. Swing Combo, de Haarlemse Jazz Club en The Diamonds elkaar bij toerbeurt af. Tussen de vier en vijfhonderd feestelingen hebben het gevarieerde jazz-menu al de eer aangedaan waarop het recht had. En als men wat dansmoe mocht zijn, dan waren er altijd nog de door kleurige lampen en flakkeren de olielantarens spaarzaam verlichte laantjes tussen de bloemrijke aanplantin gen. die voor een ontspannende en roman tische wandeling uitnodigden. Het begin was voor ons niet direct hoop vol. Bij de ingang van de tuin troffen we omstreeks half tien enkele ontevreden jon gelui aan die op het punt stonden op hun fiets te stappen om huiswaarts te keren. „D'r is geen kip te beleven. Je mag niet eens dansen," mopperde er een. Een ander zei spijtig: „Voor dat entreegeld had ik zes biertjes kunnen kopen." De jongens heb ben ongeduld èn ongelijk gehad, want als ze hun danswoede een kwartiertje langer in toom hadden kunnen houden, dan zou den ze de meest tevreden klanten zijn ge weest. Tussen het donkere geboomte priemde zo nu en dan de licht kegel van een bat- tertilantaarn. De schaduw aan de andere kant van de lichtbundel onthulde dichter bij gekomen de massieve gestalte van een rijkspolitieman. Bij het theehuis hadden zich nog enkele van deze gezagsdragers geposteerd. We begrepen het: nozems met kwade bedoelingen konden hier in Benne broek op een warme ontvangst rekenen. Overigens bleek later op de avond dat cieze politionele actie geen halve maatregel was. Hoe later de avond en daarna de nacht vorderde, des te beter raakten musici en dansers op dreef. De grootste drukte con centreerde zich in de tot balzaal omge toverde broeikas, waar een temperatuur heerste die het kwijnendste plantje in een minimum van tijd tot vele wasdom zou doen gedijen. De geïmproviseerde dans vloer flagstones tussen een vijvertje en volières was doorlopend meer dan maxi_ maal belast. Planten, slingers lampionne tjes en gezellige zitjes gaven het geheel verder de aanblik die men van een tuin feest mag verlangen. Maar niettegenstaan de de uitgelaten stemming van de feest gangers had de directeur van Linnaeushof de heer H. W. Roozen geen enkele reden om met schrik en beven de trieste toestand van zijn gazons en bloemperken na het feest tegemoet te zien. Integendeel, hij liep even vergenoegd kijkend als het jubi leumcomité van de Haarlemse Jazz Club rond: de uitbundigheid bleef in alle op zichten binnen de (bloem)perken. Zo was het twee uur voordat men er erg in had. In de besloten kring van intimi bestu ren. medewerkers en een beperkt aantal genodigden werd de gezelligheid nog enkele uurtjes gecontinueerd. Even dreigde een incident de stemming te verstoren. Een artistiek uitziende man, die kennelijk iets te veel aan Bacchus had geofferd, werd nogal lastig. Prompt kreeg hij een boom van een wachtmeester aan zijn zijde, die hem vriendelijk maar dringend verzocht de frisse buitenlucht op te zoeken. Toen de man geen aanstalten daartoe maakte, tilde Hermandad hem zonder verdere plicht plegingen als een zak zand van de grond en de zaal uit. Vijf minuten later was de politieman ietwat beteuterd kijkend weer terug. „Die meneer die ik zoeven heb moe ten verwijderen, beweert een van de muzi kanten te zijn. Hij wil zijn koffertje met zijn instrument terug hebbendeelde hij mee. Grote beroering onder de aan wezigen, maar toen de voorzitter van de Haarlemse Jazz Club, de heer Funke Küp- per, zich verstaanbaar kon maken, kon hij tot geruststelling verklaren dat de weg gevoerde pertinent geen lid van een dei- bands was noch dat er een onbeheerd koffertje gevonden was, waarna de kort tevoren met grote bijval begroette Dia monds het heft weer in handen namen en er voor zorgden dat het jubileum van de Haarlemse Jazz Club door geen enkele wanklank meer werd verstoord. De voorstelling van „De dag van Tala vera" (A touch of the poet) van Eugene O'Neill door de Haagse Comedie kon zon dag in de Haarlemse Stadsschouwburg niet plaats hebben wegens ziekte van Cees Laseur, de vertolker van de hoofdrol Cor nelius Melody. De kaartbezitters kunnen aan de kassa hun plaatsgeld terug ont vangen. (Verkort weergegeven) Recht op een koopje? In het eind van de afgelopen week hebben we via radio en pers vernomen, dat de regering er eindelijk mee accoord gaat de salarissen bij het Nij verheidsonderwijs aan te passen bij die van het voortgezet lager onderwijs. Dus recht! Maar recht op een koopje!, want per 1 jan. '59. In 1957 was de kaspositie van het Rijk zo, dat de uitgaven besnoeid moesten wor den. Daarom moest de aanpassing, die zoals nu door de regering wordt toegegeven rechtvaardig was, worden uitgesteld. Voor het personeel bij het N.O. zuur, maar als de kas leeg is, neemt men genoegen met uitstel van betaling. De schuld is daarmee echter niet kwijtgescholden. Wil de regering werkelijk „gerechtig heid" betrachten, dan zal zij moeten in zien, dat dit alleen gebeurt als de aanpas sing ingaat op 1 jan. 1957. Haarlem, 6—9—'59. R DE RONDEN Advertentie Uit onze slagerij: Doorregen 500 gram Doorregen 500 gram Afd. groenten en fruit Goudgele per kilo Afd. kruidenierswaren: Groot pak (een pond) Grote Houtstraat 99 Haarlem was ditmaal aangewezen om het nationale voetbaltoernooi van de Ne derlandse brandweer te organiseren. Op de terreinen van EDO en het Noorder- Sportpark hebben de Haarlemmers zich van hun beste zijde laten kennen en het grootse toernooi op vlotte wijze doen ver lopen. Niet minder dan twaalf steden wa ren met hun brandweerkorpsen vertegen woordigd en de voetbalploeg van Amster dam ging met de eerste prijs strijken. Haarlem eindigde op de zesde plaats. Een toernooi waaraan niet minder dan 12 ploegen deelnemen vergt veel van de organisatoren en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om alles vlot te laten verlopen. De ploegen waren in drie poules ondergebracht, in volgorde van aankomst speelden zij daarna een halve competitie om uiteindelijk de volledige eindstand te bereiken. Amsterdam, Rotterdam en Arn hem bezetten in de poules de eerste plaats en streden dus om de drie hoogste prijzen. Amsterdam versloeg Rotterdam en Arn hem met 4-0 en 2-1 en ging dus met de eerste prijs strijken. Rotterdam en Arnhem deelden de punten (1-1), zodat strafschop pen. de strijd moesten beslissen. Rotterdam werd tenslotte tweede, Arnhem dus derde. Dordrecht, Velsen en Haarlem waren Op de leeftijd van vijfenzestig jaar is te Haarlem overleden de heer W. F. van Hen ten, oud-hoofd van de Aeneas Mackay- school in Haarlem-Oost. De heer Van Henten, die 65 jaar is geworden, begon zijn loopbaan op 1 december 1913 als on derwijzer in Winschoten. Op 1 januari 1934 trda hij in dienst bij de vereniging Groen van Prinsterer als hoofd van dr. A. Kuy- perschool in Haarlem. Op 1 september 1936 werd hij hoofd van Aeneas Macakayschool, welke functie hij tot 1 maart 1959, toen hij gepensionneerd werd, heeft bekleed De overledene is diverse keren ouderling van de gereformeerde kerk in Haarlem ge weest. De begrafenis heeft plaats op woensdag 9 september des middags om drie uur op de Noorderbegraafplaats in Haarlem. Voor de aanleg van een tweede ring transportleiding voor water waarvoor op de begroting voor 1959 een eerste be drag van 160.000 is uitgetrokken is een nieuw krediet van 115.000 nodig. De aanleg van de ringleiding moet worden versneld, omdat met de woningbouw in Schalkwijk iets eerder kan worden be gonnen, dan aanvankelijk was voorzien. Dit betekent, dat zowel de geprojecteerde zinker door het Zuider Buiten Spaarne als het gedeelte van de leiding van de Middenlaan r.f naar de Zonnekade, lopen de door de Crayenesterlaan, vóór het aan staande winterseizoen moeten zijn aan gelegd. Met de aanleg van de zinker zal naar schatting een bedrag van 150.000 ge moeid zijn, terwijl het leidinggedeelte van de Middenlaan naar de Zonnekade een uitgave zal vergen van ongeveer 125.000. BEVALLEN van een zoon: 3 sep. J. M. Galjaard-Van Wees, E. Nuis-Frikken, C. M. Noordeloos-Deen, C. F. van Ipenburg- Van den Berg; 5 sep. M. van Dijk-Van Kempen. BEVALLEN van een dochter: 1 sep. C. Ineke-Van den Kerkhof; 2 sep. J. S. Fels-Janssen; 3 sep. L. E. Prins-Glaser, A. C. J. Moison-Van der Landen, G. L. Ger- rlts-Rothert; 4 sep. J. J. J. van Schie- Janzen, A. van Veen-Maerten, C. Mol- Brouwer; 5 sep. J. M. Kollaard-Andréa, J. M. M. Stroeve-Meijboom. OVERLEDEN: 2 sep. G. F. J. Husken- Geraets, 69 j., Kamperlaan; G. J. Kalt, 77 j., Maerten van Heemskerkstraat; N. A. Mei- land, 65 j., Amsterdamstraat; H. Krom hout, 67 j., Atjehstraatt; 3 sep. J. Bouw, 67 j., Tesselschadestraat; 4 sep. H. Paans- Griekspoor, 70 j., Hazepaterslaan; W. Klaassen-Van der Wal, 82 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 5 sep. F. Bos en A Klaassen, P. B. M. Duin en H. W. C. Vrugt. GEHUWD: 4 sep. V. H. de Haan en A. M. van de Oosterkamp, E. Vlug en M. A. C. C. J. Beset, H. J. de Jongh en J. C. Borst; 5 sep. W. H. Cramer en A. Wildschut, G. J. Koningsveld en N. Slager, A. Prins en H. Strijkers, T. Hollander en M. M. van Santen. tweede geworden in de poules en streden dus om de drie volgende plaatsen met als resultaat dat Dordrecht vierde werd met Velsen op de vijfde en Haarlem op de zes de plaats. De laatste zes plaatsen werden uiteindelijk bezet door Den Haag, Hilver sum, Utrecht, Den Bosch, Middelburg en Deventer. Tot slot van dezfe voetbaldag trad het Ned. Brandweerelftal in het veld tegen het Haarlem-elftal dat in 1946 de kampioens titel van Nederland won. Het was niet helemaal precies dezelfde ploeg maar veel scheelde het toch niet. De ploeg van de roodbroeken was als volgt samengesteld, doel: Kluit, achter: Zuurbier en Verhap pen, midden: Boeree, Van Daalen en Van Balen Blanken, voor: De Winter, Koning, Roozen, Smit en Elzinger. Omdat de brandweerlieden vrijwel de gehele dag al in actie waren geweest, bleek de ploeg geen tegenstander te zijn voor de nog altijd aardig op dreef zijde oud-kampioenen. De roodbroeken deden het waarlijk nog niet zo slecht en spelers als Kick Smit, Wim Roozen. Boeree, De Winter enz. wisten nog heel goed van wanten. Kick Smit startte uitstekend met twee gave doelpunten, waarna Wim Roo zen met een drietal doelpunten de aandacht op zich vestigde en de roodbroeken dus een vijf-nul voorsprong verschafte. Tegen de rust scoorde de Brandweer dank zij Goudkamp (Hilversum) tegen en met vijf een voor Haarlem werd gedraaid. Na de pauze scoorde Roozen het zesde Haarlemse doelpunt en Arie de Winter bracht de stand op zeven-één. Toen ge loofde Haarlem het wel en pas in de laat ste minuut kon de Dordtenaar Van Dinger- den de brandweerlieden weer eens aan een tegenpuntje helpen. Het werd dus zeven twee voor Haarlem. In de concertzaal hebben de brandweer lieden de dag besloten met een grote feest avond. De reeks concerten die door verschil lende korpsen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de harmonie „Sint Michael" gegeven is, kreeg zondagavond haar afsluiting met een muziekuitvoering op het Raadhuisplein te Heemstede, die i>erzorgd werd door de jubilerende vereni ging zelve. De dirigent van „Sint Michael", de heer N. H. van Ossenbruggen had voor dit op treden een programma samengesteld, dat in zijn geheel afgestemd was op de eigen sfeer van een openluchtconcert en op de daardoor in de regel bepaalde ontvanke lijkheidszin en luister-concentratie van de toehoorders. Dit kwam er op neer, dat men bij deze uitvoering niet voor muzikale pro blemen geplaatst werd, maar zonder moei te zijn aandacht kon schenken aan groten deels vertrouwde composities of althans aan werken, die een vertrouwd klanken idioom bevatten. Hiertoe behoorden dan in de eerste plaats de marsen, die zeker niet oppervlakkig werden behandeld. In tegendeel, de heer Van Ossenbruggen be nutte, voor zover dit mogelijk was, de kansen, die de muziek bood om door dy namiek, contrastwerking der stemmen- groepen, ritmiek en tempo een eigen ka rakter tot uitdrukking te brengen. Raak van typering werd ook de mee slepende compositie van A. E. Kelly „Holi day in Spain", waarvoor het bij de uit voering, in de gunstigste zin dan, echt Spaans toeging. Rijk aan nuancering werd de vertolking van de „Blijspelouverture" van Keler Bela. Meer grotesk dan muzikaal bleek „The Joker", waarvan de trombone-solo met toewijding gespeeld werd. Met de Ouver ture „lm Reiche des Indra" van Paul Lincke kreeg men contact met amuse mentsmuziek. Dit werd tot stand gebracht, nadat de toehoorders hadden kunnen ge nieten van dit concert: de uitvoering van de ouverture „Tancred" van G. Rossini, die een verrassing werd voor wat betreft gaafheid, zuiverheid, toonstabiliteit, ex pressie en ritmische souplesse. Het werd een bewijs voor de artistieke groei van „Sint Michael", waarvan ik hoop nog meer bevestigingen te mogen krijgen, maar dan liefst in de beslotenheid van een concertzaal. P. Zwaanswijk TAMBOERKORPS CRESCENDO Zondag 6 september heeft het tamboer korps „Crescendo" uit Spaarndam deelge nomen aan het drumband-concours te As sendelft en een goede eerste prijs behaald. Dit is voor het een jaar geleden opge richte tamboerkorps een bemoedigend ces.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5