Uitreiking van diploma's aan slagersleerlingen en -gezellen Volksuniversiteit-Haarlem bestaat op 15 oktober veertig jaar X\LV Twee huizen op Oude Groenmarkt in vroegere luister hersteld Kies xxu voor jaren „Postpaleis" in Heemstede onder veel bijval geopend Bouw van 64 flatwoningen en twintig bungalows in Bentveld Jubileumboekje bevat een schat aan historische gegevens Amsterdamse Beurs 5 Colporteur pleegde dertien insluipingen „Het gulden voetspoor" binnenvering of schuimrubber vanaf f 79.- LOF VOOR UITSTEKEND GEBOUW Burgerlijke Stand van Haarlem „Simson" sleepte Mulan-N naar Rotterdam De beurs van gisteren Eén der oudste Nederlandse woonhuizen gerestaureerd Kort nieuws Spaanse ezeltjes hebben Nederland bereikt Dit jaar rijksgoedkeuring bouwplan Fluor -Schuytvlot UIT STAD EN STREEK DINSDAG 3 SEPTEMBER 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Goede vangst voor politie De politie in Zandvoort heeft als ver dacht van diefstal van 25.- uit een woning aangehouden een 26-jarige Haarlemse colporteur. Bij een onderzoek in de woning van ver dachte werden van diefstal afkomstige voorwerpen, o.a. twee kostbare camera's, rik ter waarde van plm. 800.-, een lucht matras, enkele horloge's en ruim veertig flessen sterkedrank aangetroffen en in be slag genomen. Bij zijn verhoor bekende de verdachte deze en nog andere goederen, zoals porte feuilles en portemonnaies met inhoud, bij jn totaal dertien insluipingen te hebben ontvreemd. Verdachte is in het politiebureau in Zandvoort ingesloten en zal voor de offi cier van Justitie in Haarlem worden ge leid. In de in ons blad van gisteren gepubli ceerde lijst van onderscheidingen, die op de Haagse schoenenshow „Het gulden voetspoor" zijn behaald, komt een storen de fout: voor. Plet zilveren wisselschild in de hoofdklasse is niet naar de Heemstede- naar F. J. Kaptein, maar naar de oud- Haarlemmer M. J. van der Schans in Delft gegaan, die deze onderscheiding voor de tweede keer heeft verworven. De heer Kaptein kreeg in de hoofdklasse een zilve ren plaquette. In de klasse b (handwerk) kreeg de Haarlemmer L. J. M. van Velt- huvsen een zilveren plaquette. In het be richt in ons blad van gisteren was zijn naam evenals op de lijst van uitslagen verkeerd gespeld. Advertentie van binnen het best van buiten het mooist Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken hebben de heren dr. J. S. Bartstra en dr. L. M. van Dis in opdracht van het bestuur een jubileum boekje samengesteld, dat een schat van gegevens bevattend begint met de be schrijving van de periode 1919 1941, door dr. Bartstra, terwijl dr. van Dis een overzicht geeft van de periode na de twee de wereldoorlog. Dr. Bartstra geeft eerst de achtergrond weer, die geleid heeft tot het stichten van de Volksuniversiteit, waarbij de socialistische politicus en on- derwijsspecialist A. H. Gerhard zo'n bij zonder grote rol heeft gespeeld. Deze verzamelde een groep prominente Haarlemmers om zich heen en op 27 mei 1919 ging men in de tuinzaal van café Brinkmann over tot de stichting van de De officiële opening van het nieuwe postkantoor in Heemstede, dinsdagmid dag door de hoofd-directeur der Neder landse Posterijen, de heer L. T. Hool- boom, verricht, mag voor Heemstede als dè gebeurtenis van dit jaar worden beschouwd. Want hierdoor kan de hou ten loods aan de Binnenweg eindelijk buiten gebruik worden gesteld en wor den vervangen door een gebouw, dat volgens een der sprekers van deze mid dag door het publiek al het „Postpaleis'" wordt genoemd. Het belang van de opening kon reeds worden afgeleid uit de aanwezigheid van de vele officiële personen van posterijen en gemeente, waaronder zich bevonden de hoofd-directeur, de heer L. T. Hoolboom; de directeur van het postdistrict Haarlem, de heer P. J. Waale; de burgemeester van Heemstede, rar. A. G. A. ridder van Rap pard; de gemeentesecretaris, de heer A. van Wingerde; de wethouders E. J. van Lent en mr. O. H. van Wijk: de korpschef van politie, de heer A. Berentsen en de architect van het. gebouw, de heer Dick Greiner uit Amsterdam, omgeven door zijn medewerkers en de kunstenaars die de artistieke verfraaiingen voor hun rekening hadden genorVien. Dit gezelschap werd met een kort welkomstwoord begroet door de heer P. J. Waale, die onmiddellijk werd opgevolgd door de heer L. T. Hoolboom, voor het uitspreken van de openingsrede. De directeur der Posterijen begon zijn toespraak met een uitvoerig en interessant Advertentie Moet U zich zo laten gaan? Vaak wordt alles U te veel. Nerveus en overprikkeld is men dan zichzelf en anderen tot last. Twee of drie VALDISPERT dragees geven ook de met be zigheden overladen vrouw haar natuurlijke kalmte terug. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Denk eraan: Vraag Uw apotheker of drogist. BEVALLEN van een zoon: 5 sept.: G. Hoekstra-Vermeer; 6 sept.: M. Kamp- Heering; 8 sept.: C. Wolfsen-Kroes; P. Th. Ch. Kruijer-Spronk. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: G. Hoekstra-Vermeer; 6 sept.: M. J. van Lith-Boxman; 7 sept.: B. Zwetsloot-Vee- nenbos; J. A. van Woensel-Fransen; L. Pecht-de Boo; J. P. van Opzeeland-van Eerde; Th. G. M. van Doorn-van der Wij den; 8 sept.: B. O. Grootveld-Vos; A. H. M. van der Heiden-Meijnckens. OVERLEDEN: 5 sept.: J. van der Wal- Kouwenhoven, 68 j., Zijlweg; W. F. van Hen ten. 65 j., Kloppersingel; 7 sept.: A. P. J. Noppe, 1 dag, Rozenprieelstraat. GETROUWD: 8 sept.: J. G. D. Schots en r. E. Schipmölder; G. Gerritsen en J. A. A. Willems; J. G. Kas en S. M. de Paus; A. "lakker en E. W. Hart; C. K. J. Romeijn en G. Hartog; B. J. Kooij en E. Sikking. ONDERTROUWD: 8 sept.: A. L. C. No- et en G. M. J. Nijssen; A. van der Sluis ~n W M. Tholen: C. Bais en E. Droste. overzicht van de historie van het post wezen in Heemstede, sinds hier in 1853 de eerste primitieve inrichting op dit ge bied was geopend. Spreker herinnerde ver volgens aan de diverse uitbreidingen in 1889 het eerste kantoor aan de Raadhuis straat, in 1923 vervangen door een voor die dagen modern gebouw op de hoek van de Postlaan, dat echter later als telefoon centrum moest gaan dienen. Vandaar dat de dienst in 1941 „tijdelijk" werd verplaatst naar de houten loods aan de Binnenweg. Tijdelijk bleek ook ditmaal een bijzonder relatief begrip, want door oorlog, bezetting en bestedingsbeperking heeft men nog achttien jaar van dit noodgebouw gebruik moeten maken. De heer Hoolboom toonde zich vol be wondering over het interieur, waar boven dien nog voldoende reserve voor de toe komst aanwezig is. Na zijn dank te hebben betuigd aan de architect en diens mede werkers, de postemployé's en het gemeen tebestuur, wenste de heer Hoolboom Heemstede van harte geluk met een der gelijk fraaie aanwinst en stelde hij het gebouw officieel in gebruik. Op zijn beurt bracht de heer Waale een- zèlfde "erkentelijkhèid 'tegenover bouwers en gemeentebestuur onder woorden. Hij beschouwde dit gebouw als het mooiste en meest doeltreffende van de twaalf bij kantoren in het district Haarlem. Een fraai gebouw, dat door personeel en pu bliek dient te worden gebruikt met de zorg voor een dergelijk mooi object vereist. Burgemeester Van Rappard bleek zich eveneens in de historie van het plaatselijke postwezen te hebben verdiept, want hij vulde het overzicht van de heer Hool boom nog met allerlei, niet minder interes sante en dikwijls geestige bijzonderheden aan, „Helaas is uw oude postkantoor nog altijd ons politiebureau", merkte de bur gemeester hierbij op. Overigens toonde mr. Van Rappard zich bijzonder dankbaar voor het feit, dat Heemstede thans kan bogen op een mooi postkantoor; niet het minst, omdat de frisse en ruime inrichting het voor net personeel mogelijk maakt zijn taak met veel arbeidsvreugde te verrich ten. De komende gebruiker van het nieuwe postkantoor, het publiek, werd deze mid dag vertegenwoordigd door mr. J. A. P, C. ten Bokkel uit Haarlem, voorzitter van de P.T.T.-kamer Noordholland. Dit bleek een geestig vertegenwoordiger te zijn, wiens namens het publiek uitgesproken woorden van dank en erkentelijkheid voor dit ge bouw dermate humoristisch waren inge kleed, dat zijn speech met veel betuigingen van geamuseerde bijval werd aangehoord. Zo verklaarde mr. Ten Bokkel: „Ware ik in Heemstede een clochard, ik zou onmid dellijk mijn slaapplaats onder de Blauwe- of IJzeren Brug verwisselen voor de ge rieflijke hal van dit nieuwe postkantoor". De laatste sprekers van deze middag waren de heer J. Brik, die als beheerder van het postkantoor de dank van het per soneel onder woorden bracht en de archi tect, de heer Dick Greiner, die namens de bouwers zijn opdrachtgevers voor het ge schonken vertrouwen bedankte. De genodigden konden hierna het ge bouw bezichtigen. vereniging. Op 15 oktober had de opening van de eerste cursus plaats in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond, waarbij de algemene voorzitter A. H. Ger hard sprak over „Doel en betekenis van de Volksuniversiteit". Èen dag later kreeg de vereniging de koninklijke goed keuring. Men kon beginnen. Er werd een zo smakelijk en verantwoordelijk moge lijk programma samengesteld en het le dental breidde zich geleidelijk uit tot 600 terwijl het aantal verkochte kaarten voor de leergangen in de eerste winter reeds meer dan het dubbele van het aantal le den bedroeg. In het tweede seizoen steeg dit aantal zelfs tot 1400, maar daarna liep het weer enigszins terug. In het jaar 1922 1923 had men 1395 deelnemers, vervolgens schommelde dit aantal enige jaren rond de 1000. maar in de crisisjaren zakte het terug tot acht a negenhonderd. Uitvoe rig beschrijft de heer Bartstra de activi teiten in de vereniging waarbij als hoog tepunt dé opening van de openbare lees zaal in de stadsbibliotheek aan het Prin senhof op 18 januari 1922 wordt genoemd. Op 15 oktober 1929 heeft de viering van het tweede lustrum van de Volksuniversi teit plaats in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond. De algemene voorzitter, dr. C. Spoelder, hield een rede over „Tien jaar Volksuniversiteitswerk", gevolgd door een toespraak van dr. J. D. Bierens de Haan over „Het humanitaire doel van de Volksuniversiteitsbeweging". In 1932 maakte de Volksuniversiteit een moeilijke periode door aangezien de pro vincie en de gemeente overgingen tot dras tische verlaging van de subsidies. Toch breidde de Volksuniversiteit haar werk zaamheden uit. Het ging echter snel bergafwaarts voor al door de financiële perikelen. Steeds weer slaagde men er echter in het jaar met zeer bescheiden middelen door te komen, maar toen de tweede wereldoorlog uitbrak was het definitief met de Volks universiteit gedaan. Even trachtte men nog met zaterdagmiddag- en zondagmor gencursussen door te gaan, alsmede met het (wegens de verduistering) geven van „lichte-maan"-lezingen. Op 7 december 1940 besloot men echter het werk voor on bepaalde tijd te schorsen Na de oorlog duurde het bijna een jaar voor het V.U.-bestuur weer bijeenkwam zo schrijft dr. L. M. van Dis over de pe riode 1946 tot heden en in de nazomer van 1946 startte men opnieuw met frisse moéd met tien cursussen waaronder drie taalcursussen. En er was belangstelling. In 1946 telde men reeds 1071 deelnemers, in 1950: 3300, in 1955: 5825 en in de cursus 1958-1959: 10313 deelnemers en 3000 leden Deze gestage opgang zit 'm niet alleen in de aantallen. Immers, in de afgelopen jaren heeft de V.U. vat gekregen op men sen uit allerlei groepen van de bevolking. Deze tendens heeft zich voortgezet. Van groot belang noemt de schrijver van dit overzicht het contact met jongeren tus sen achttien en dertig jaar, dat tot stand is gekomen door het oprichten van de jon- gerenclub „De Twintigers" en dr. Van Dis besluit met het uitspreken van de hoop, dat steeds meer inwoners van Haarlem en om geving hun geestelijk leven zullen verrij ken door middel van de V.U. Ter ere van de Haarlemse Volksuniver siteit wordt op zaterdag 26 september de jaarvergadering van de Bond van Volks universiteiten in Nederland te Haarlem gehouden. De afgevaardigden zullen door het gemeentebestuur in het stadhuis ont vangen worden. De jaarvergadering zelf heeft plaats in het Frans Halsmuseum. Op zaterdag 3 oktober is er voor de leden van de V.U.-Haarlem een jubileumavond in het Frans Halsmuseum, waaraan me dewerken Godfried Bomans. Harry van Os en Marjo Tal, die in drie zalen beurtelings zullen optreden. Dwars van Scheveningen is gisteravond om tien uur de nieuwe Rotterdamse kust vaarder „Mulan-N" in moeilijkheden gekomen. Het schip moest met machine- schade voor anker gaan. Uit IJmuiden vertrok de sleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller onmiddellijk naar zee. De sleepboot kreeg een bergingscontract op Lloyd's Open Form en heeft de Mulan-N naar Rotterdam gesleept. Zoals wij in ons blad van dinsdag 1 sep tember hebben meegedeeld heeft de ar chitect ir. W. S. van de Erve uit Den Haag een gewijzigd plan opgesteld voor de bouw van drie flatgebouwen aan de noordzijde van de Zandvoortselaan in Bentveld nabij de Westerduinweg. Dit is gedaan, nadat een groot aantal inwoners bezwaren tegen de voorgenomen bouw van torenflats had den ingediend. De thans ontworpen flat gebouwen geven op een maquette in het ge heel niet de indruk in de rustige omgeving te storen. Twee flatgebouwen krijgen twintig wo ningen ieder, verspreid over vijf woonla gen. Deze woonblokken zijn ongeveer ze ventien meter hoog. Het derde gebouw krijgt drie woonlagen en wordt het dichtst bij de vroegere trambaan neergezet. In dit blok komen 24 woningen voor zgn. „on volledige gezinnen", zodat hier voorname lijk alleenstaanden zullen wonen. De woningen in de grote gebouwen krij gen drie tot vijf kamers en worden ge bouwd in de „vrije sector". Evenals de woningen in het kleinere blok zijn het alle koop-flats. In de gebouwen komen liften en andere gemeenschappelijke voorzienin gen. De bouw door de n.v. Durako uit Den Haag geschiedt op initiatief van de Maat schappij tot exploitatie van het park Saxen rode i.o. Mei de bouw zal zo gauw mogelijk wor den begonnen als de ri.iksgoedkeuring is verkregen. De flatgebouwen zullen in twee jaar kunnen worden neergezet. Rond de flats zijn plantsoenen geprojecteerd. Tevens zal speelgelegenheid voor kindei'en worden geschapen. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft de flatbouw een „verrassend plan" genoemd, alhoewel hij het plan voor de torenflats „meer de moeite waard" vond. „Als afronding van het gebied is dit echter ook een gelukki ge oplossing". De burgemeester achtte het wat voorbarig te stellen dat mogelijk in de toekomst twee villa's op de hoek van de Zandvoortselaan en de Westerduinweg zullen worden afgebroken. Wel zullen de woningen niet herbouwd kunnen worden, als zij bij voorbeeld door brand verwoest zouden worden. De Maatschappij tot exploitatie van het park Saxenrode heeft eveneens het plan tot bouw van twintig bungalows in het ach AMSTERDAM De flauwe tendentie is blijkbaar een ver gissing geweest want over de gehele linie waren de internationale waarden in her stel. De handel was wederom gering. De internationale politiek is onveranderd ge bleven en in Laos zijn de moeilijkheden nog lang niet achter de rug. President Eisenhower is een dag vroeger dan aan vankelijk het plan was naar Amerika te ruggekeerd en volgende week zal, volgens afspraak, de Russische premier Kroesjtsjev naar Amerika gaan. De beurs is te dien aanzien erg voorzichtig. De arbitrage wilde in ieder geval liever eerst de openings koersen uit Wall Street, waar de markt maandag wegens Labor Day gesloten bleef, afwachten alvorens nieuwe posities aan te gaan. Het zal voor de Europese beurzen van groot belang zijn, welke slotkoersen New York te zien zal geven. Een gunstig teken voor het Damrak was dat de West- duitse beurzen, na de flauwe stemming van de vorige dag, een licht herstel te zien gaven. Hierdoor kwamen in Amsterdam wat kooporders los en dit was reeds vol doende om hogere koersen op het bord te laten aanbrengen. Philips-aandelen waren op 644 een vijftal punten boven de vorige slotprijs. Unilever haalde op 642 het groot ste gedeelte van de vorige koersverliezen in. Met. AKU vlotte het niet zo best. Op een koers van circa 375 noteerden de rayonaandelen een puntje boven de vorige slotprijs. Kon. Olie een paar dubbeltjes hoger op 166. In het laatste beurshalfuur ondergingen alle internationale waarden een geringe daling waardoor de hoogste prijzen van de dag niet gehandhaafd ble ven. De scheepvaart gaf eveneens een her stel te zien. De geringe koersverliezen van de vorige dag in deze sector werden voor het grootste gedeelte ingelopen. Van de leidende cultures was Deli hoger, de ove rige waarden in deze sector goed prijs houdend. Staatsfondsen eerder iets gemak kelijker. Aandelen Van Vlissingen Katoen werden vrijwel onveranderd op 445 gead viseerd. Er zal geen herkapitalisatie plaats vinden doch er is wel een emissie in voor bereiding, aldus de directie van Van Vlis singen. De beurs verwacht echter een di vidend van 20 percent (14 percent) plus een aandelenemissie één op één a 100 per cent. Er komt binnenkort weer een nieuwe ling naar de beurs namelijk Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. Claims Uitge versmaatschappij Misset werden onveran derd op 800 geadviseerd. Aandelen Ket- jen werden op 365 geadviseerd tegen een slotprijs van gisteren op 359. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De Newyorkse beurs heeft voor de derde keer in nog geen maand een scherpe daling te zien gegeven, na die van 10 augustus de ergste van het jaar. Het toegenomen aan bod van aandelen op de markt leidde tot individuele verliezen van vijf dollar en tot een daling van de marktwaarden met on geveer vijf miljard dollar. De verkoop was het grootst in de goudgerande fondsen zoals die van Chrysler, Ford, General Elec tric, International Paper, Goodyear, Wes- tinghouse Electric, U.S. Steel en IBM. De omzet was 1.940.000 aandelen. Van 1221 fondsen 151 hoger en 918 lager. Het indu striegemiddelde kwam van 652.18 op 642.69, dat van spoorwegen van 158.61 op 156.19 en dat van openbare nutsbedrijven van 90.07 op 89 33. (UPI) Dinsdagavond zijn in restaurant Brink mann in Haarlem de getuigschriften uit gereikt aan de leerlingen die onlangs slaag den voor het slagersvakdiploma en aan de jongelui die de in Haarlem gehouden cursus van het leerlingstelsel met gunstig resultaat beëindigden. Het leerlingstelsel in 't slagersvakonder wijs omvat een 3-jarige opleiding. Jongens van 14-15 jaar die voor het slagersam bacht voelen kunnen aan deze cursus deelnemen. Naast lessen in de specifieke vakken vleeshouwerij, spekslagerij en worstmakerij krijgen ze ook algemeen vormend onderwijs in rekenen en Neder landse taal. Aan het eind van de opleiding leggen de leerlingen een examen af voor het behalen van het gezellendiploma. De gezellen kunnen hun kennis van het sla gersambacht verder ontwikkelen door deel 1 Slotkoers gisteren 3-3 Nederl. '47 937/ie 3 °/o Nedl. 1962/64 99 Woningbouw 6% 111% Pr. A'dam '56 I.. 81% Pr. A'dam '56 II. 93% Pr. A'dam '56 III 93% Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57. 99 A.K.U 375 Calvé Delft 633 Van Gelder Zonen 247 K. N. Hoogovens. 570 TvTnrWl Ford 308 N. Ka.belfahHek. 398 °ew Philios Gloeil. 644 Pref PhilipsGloeil. 245 TTnilever 640% ,,r'"lton p ven oord. 217 werf Gusto 165 TVvrdfeoho Petrol. 736 Kor,. Petroleum.. f 165,80 Billiton 335% Morr, Rubber 100 KLM f 125, tTnii a -ner. Liin 164 K N S M 164 N Schpenv Unie 143% Nievelt Goudr 141 v. Ommeren 249 UVA,. 151 D°lima«tsehannij f 173,— vrnst°rr). Rank 326 Nat. Handelsbank 166 Ned. Handel Mij 247 Potterd. Bank. 303 Kwentsche Pank. 277 Anaconda Copper 65% Bethlehem Steel. 56% 105 General Motors.. 56 Shell Union 81 24% Heden 13.45 uur 93)4 98IA/ie 111% 369 630 247 570 308 398 633 633 215 166 717 162,60 332 99 124,- 163 162 143 141 249 150 172,— 324 166 245 300 65 55% 102% 55% 791/? 24% Dezer dugen is de restauratie gereedge komen van twee oude huizen aan de Oude Groenmarkt in Haarlem, waaronder zich waarschijnlijk één der oudste woonhuizen in Nederland bevindt. Thans is er de fir ma IJ. H. Schous gevestigd, die in samen werking met de gemeentelijke dienst voor Monumentenzorg tot de restauratie be sloot, toen bleek, dat beide panden in enigszins bouwvallige staat waren komen te verkeren en niet meer geschikt waren voor de huisvesting van een moderne zaak. Eind februari van dit jaar is onder lei ding van bouwmeester Willem Peereboom uit Haarlem en architect M. Vlijmincx uit Eindhoven met de restauratie, die een vrij ingrijpend karakter droeg, begonnen. Vrijdagmorgen zullen beide gerestaureer de panden worden ingezegd door deken W. N. Zijlstra, waarna de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, de vernieuwde zaak om half twee offi cieel zal openen. Toen enige tijd geleden een modernise ring van beide panden noodzakelijk bleek te zijn, kwam vast te staan, dat zij beide op de landelijke monumentenlijst stonden, hetgeen bepaalde eisen voor de restaura tie met zich meebracht. Na contact met de rijks- en gemeentelijke diensten voor de Monumentenzorg werd een plan opge steld, waarbij men er naar gestreefd heelt de gevels van beide panden weer in hun oude staat terug te brengen met verkrij ging van een zo modern mogelijke outil lage voor een twintigste-eeuwse zaak. Men is hierin inderdaad geslaagd: bo ven een modern aandoende pui zijn de ge vels weer in hun oorspronkelijke staat ge bracht, zodat een harmonieus geheel is verkregen. Toen de dienst voor de Monumentenzorg onder leiding van de heer Corneille F. Jansen de oude huizen onderzocht kwam vast te staan, dat het ene gebouw dat met de trapgevel op nummer 16 gemet- ter de flatgebouwen liggende duinterrein. Iedere bungalow krijgt vierduizend vier kante meter terrein, waarop de kopers dan hun eigen bungalow kunnen neerzetten. Bijna alle terreinen zijn reeds verkocht. Behalve de flats en bungalows zullen hier 52 garages worden gebouwd. Men hoopt in de loop van volgend jaar met de bouw van de flatgebouwen te be ginnen. Het gewijzigde uitbreidingsplan- in-onderdelen Westerduinweg zal ver moedelijk in oktober in de vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad wor den behandeld. seld was in een zogenaamd Vlaams ver band, waarbij de stenen afwisselend met de gestrekte zijde en met de kop naar de buitenkant waren gemetseld. Uit dit ver band en mede uit een geschatte levensduur van enige balken concludeerde men, dat het huis omstreeks 1480 moest zijn gezet, waarmee het één van de oudste woonhui zen in Nederland bleek te zijn. Het andere gebouw nummer 14 met een halsgevel was gebouwd in het zogenaamde kruis verband. dat sinds 1400 in Nederland vrij algemeen was en waarbij de voegen in het metselwerk over het gehele oppervlak kruisen vertonen. Men stuitte verder even eens op allerlei bijzonderheden. Zo bleek onder de pui van het huis met de trap gevel een oude fundering te liggen van een woning uit het begin van de veertien de eeuw. Zesduizend stenen Bij de restauratie deden zich vele pro blemen voor, omdat het nodig was beide gevels in hun geheel opnieuw te metse len. Bij de afbraak bleek, dat de stenen van binnenuit afgehakt waren, zodat van de zesduizend bakstenen er maar tweehon derd opnieuw konden worden gebruikt. Gelukkig vond men bij een steenbakkerij in Kerkdriel, die stenen leverde voor 'de restauratie van de St. Laurenskerk in Rotterdam, de nodige stenen in de gewen ste kleurnuanceringen. Tussen de twee huizen heeft men een verbindingsstuk ge bouwd op de plaats, waar vroeger een poortje was. De onderpui bestaat uit grij ze natuursteen in strakke lijnen opgebouwd waarbij een modern effect is verkregen, dat zeer harmonieus aansluit bij de oude gevels. Uit de studie van de oude transport- registers is komen vast te staan, het het perceel Oude Groenmarkt 16 in de zeven tiende eeuw een herberg is geweest waar van de naam oorspronkelijk luidde „Het Haentgen" en die later bekend stond als „De Oude Haan". Het andere pand was in het midden van de achttiende eeuw een houtwinkel. Thans is in beide panden ge vestigd de firma J. H. Schous, een winkel in huishoudelijke en kinderartikelen. Door de restauratie is de zaak tevens van bin nen gemoderniseerd, zodat zeer veel ruim te is gewonnen en een overzichtelijk ge heel is ontstaan. Bezoek uit Italië. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Italiaanse minister van Openbare Werken, Giuseppe Togni, zaterdag een bezoek aan Nederland brengen. De Italiaanse minister zal dijken, wegen, woningbouwprojekten en vliegvel den bezichtigen en besprekingen voeren met leden van de ministerraad. te nemen aan plaatselijke avondcursussen van de vereniging tot bevordering van het slagersonderwijs of door de dagcursus te volgen aan de Slagersvakschool in Utrecht. Deze cursussen leiden op voor het S.V.O.-vakdiploma.Voor gediplomeerde slagers die zelfstandig willen beginnen maar financieel daartoe niet bij machte zijn is een speciaal fonds in het leven ge roepen. De voorzitter van de commissie van bij stand, de heer L. de E.>er, heette de aanwe zigen welkom. Hij wenste de geslaagde leerlingen geluk met het behaalde succes en drong er op aan het geleerde zowel theoretisch als in de praktijk verder uit te breiden. De structuur van het slagersbedrijfsle ven is zo veelzijdig en aan veranderingen onderhevig dat er nog volop muziek zit in de toekomst van het slagersambacht, aldus de heer De Boer. De heer Jaalsma, die namens het leei'lingstelsel sprak, on derstreepte het belang, dat de slager in op leiding zich naast de inhoud van de stu dieboeken voortdurend het hoe en waarom van zijn ambacht afvraagt en daarop zelf het antwoord moet zien te vinden. Hij bracht dank aan de leraren en de consu lent voor de opleiding en reikte vervol gens aan de geslaagden van het leerling stelsel hun diploma uit. Dit waren: P. Web be, B. v. d. Voorn, F. van Rooden, B. Ko nerman, A. Spoor, A. Leuven, C. Busch- man, A. van Dansik, A. v. d. Voorn en P. Nol. De heer Hendriks van de vereniging tot bevordering van slagersvakonderwijs deelde mee dat het percentage geslaag den voor het S.V.O.-diploma dit jaar niet zo gunstig was, namelijk 62 percent over het gehele land en 70 percent in Haar lem. Hij wees op de grote verantwoorde lijkheid die op de slager rust. Spreker ves tigde er de aandacht op dat het behalen van het diploma nu niet betekent dat de bezitter mag menen de wijsheid in pacht te hebben. Van patroons en oudere vak genoten is nog veel te leren. De heer Hen driks richtte ook woorden van dank tot de directeur van het openbaar slachthuis en het gemeentebestuur van Haarlem voor de medewerking tijdens de opleidingen. Het S.V.O.-vakdiploma mochten in ontvangst nemen: A. M. Coule, Haarlem, G. J. Go- vers, Zaandijk, P. Th. Groot, Haarlem, Th. Heijmans, Haarlem, Q. Th. de Ko ning, Hoofddorp, E. H. v. d. Plas, Kat wijk aan Zee, B. J. Reemeijer, Heemste de, C. Spierenburg, Bennebroek en F. G. v. d. Westen. Tot besluit van de avond lieten twee films van de landbouwvoorlichtingsdienst van Calvé-Delft interessante bijzonderheden zien over de varkenshouderij en de voed- selvertering bij herkauwers. Gisteren zijn de vijf Spaanse caballe- ro's, toekomstige studenten van de Land bouwhogeschool te Wageningen, de Ne derlandse grens bij Wernhout gepasseerd. Zij hebben de tocht vanuit Spanje afge legd met het Spaanse plattelandsvervoer middel, de ezel. Het belangrijkste ezeltjes is Platero, naamgenoot van het Andalusische ezeltje Platero, hoofdfiguur uit het beroemde boek „Platero y yo" van de Nobelprijs winnaar Juan Ramon Jimmenez. Platero zal ten geschenke worden aangeboden aan Prinses Irene, omdat zij met veel animo de studie der Spaanse taal ter hand heeft genomen. Ook de beide andere ezeltjes zullen Span je niet terugzien. Reverte en Perez zijn respectievelijk bestemd voor de Land bouwhogeschool te Wageningen en voor een liefdadig doel. Het logboek van de reizigers bevat on der meer handtekeningen van de burge meesters van vele Franse steden en dor pen, die door de reizigers werden gepas seerd. Verder staan er de goede wensen in van de Nederlandse ambassadeur in Madrid, mr. W. Cnoop Koopmans, en de eerste handelssecretaris van deze ambas sade, jhr. L. Quarles van Ufford. De ezeltjes zullen hun opwachting ma ken op de nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", die op 15 en 16 september in 's-Hertogenbosch zal worden gehouden. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan het in petrochemische installaties ge specialiseerde ingenieursbureau Fluor- Schuytvlot te Haarlem nog voor dit jaar rijksgoedkeuring toegezegd op de uitvoe ring van het bouwplan voor een kantoor gebouw van negen verdiepingen aan de Schipholweg bij de Buitenrustbrug. Het ligt echter in de bedoeling het tijd stip waarop deze goedkeuring zal worden verleend te laten afhangen van de situatie op de arbeidsmarkt. Nieuws in het kort Geen spreekuur. Wethouder J. A. Schippers van Haarlem zal morgen, don derdag 10 september geen spreekuur hou den. Collecte. De collecte voor de reclasse ring wordt in 'Hillegom gehouden van 21 tot en met 27 september. Firato gesloten. De Firato, de jaarlijk se tentoonstelling op het gebied van radio, televisie, elektro-akoestiek en elektronica, die in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gehouden, heeft totaal 167.201 bezoekers getrokken. Vorig jaar bezochten ruim 164.000 personen de tentoonstelling.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5