Werkgevers en werknemers achter het nieuwe loonbeleid HET WEER Geen doorberekening van loonsverhoging Dalai Lama wil India verlaten Verscherpt toezicht op gedragingen van voetgangers in het verkeer UNO geeft fiat aan nieuwe ontwapeningscommissie MET INGANG VAN 14 SEPTEMBER éeêMORRIS before ijou êiuj! Warm Aan het strand In de krant van heden: Het woord is aan MINISTER DE ROUS SPREEKT MET BEDRIJFSLEVEN Waarom burgemeester van In het Gouden Kalfje VERLOVINGSRINGEN STUURMAN, COHEN Twee jeugdige Duitse autobandieten gepakt Hotel-Café-Restaurant „DIE RAECKSE" Axel „ziekteverlof" kreeg Drankmisbruik en zedelijke misdragingen Hij wenst meer vrijheid in zijn strijd voor Tibet Valiant-bommenwerper neergestort, zes doden vrouw aan Militaire auto reed in Haarlem-Noord jonge 74e JAARGANG No 54 v VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 206 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jg 1 1 li Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Rsbhbh I C fl 1 I ^^8 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B IC, Jl C JI 1 jj 1 I B Jj 1 ïjl I C J| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Ji Ji A M A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lEIDSÉSTRAAT (B'j KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Warm en zonnig strandweer. Zwakke oostelijke wind. Tempera tuur in de middag oplopend tot om streeks 25 gr. C. Zee vlak met weinig branding. Zeewater vry troebel met kans op kwallen. Temperatuur zee water 19 gr. C. Voorzichtig zijn bij baden en zwemmen blijft, door aan houdende landwind, geboden. Laag water 's avonds zeven' uur, boog water 's morgens half twaalf en 's nachts twaalf uur. Strand voor fietsen berijdbaar 's morgens tot half tien en van 's middags half vier tot 's avonds tien uur. pag. Loonbeleid 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Beurs7 Bekroonde foto's9 Agenda11 Feuilleton 11 Radio en Televisie11 Uitgaan in Haarlem 11 Cadetten van West-Point 13 Sport15 DIT NTJMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. B y r o n De waarheid is altijd vreemder dan welk verdichtsel ook. HEREN SUÈDE JASJES NEW YORK (Reuter/AFP) De UNO- commissie voor ontwapening, waarin alle 82 UNO-Iandcn zitting hebben, heeft in New York het besluit van de Grote Vier om volgend jaar in Genève de ontwape ningsbesprekingen te hervatten in een nieuwe, tien landen omvattende commis sie, eenstemmig goedgekeurd. De ontwapeningscommissie, die voor het eerst bijeen was sedert zij twee jaar geleden werd opgericht, nam een resolu tie aan waarin het besluit van de Grote Vier met instemming werd begroet. De resolutie, ingediend door Ceylon, Ecua dor, India, Indonesië, Ierland, Joegoslavië en de Verenigde Arabische Republiek spreekt de hoop uit dat het resultaat van de Geneefse besprekingen een nuttige ba sis zal verschaffen voor de verdere be studering van het ontwapeningsvraagstuk Het vias gisteren feest in café-restau rant. 't Kalfje in Utrecht. Daar viel de honderdduizend op een heel lot, dat in vijf ongelijke porties ivas verdeeld. De 37-jarige caféhouder C. M. Nales had'n half lot, zijn vrouw twee-vijfde van de andere helft, samen dus zeventiende, hetgeen een netto opbrengst van 5.9.500 gulden betekent. De 42-jarige chef-kelner F. Kreeftmeijer, die al 23 jaar in deze zaak werkzaam is, kelner W. Linnebank (44 jaar) en kellner T. Martens (25 jaar) hadden elk een vijfde deel van de andere helft. Voor ieder lag 2500 gulden klaar. De honden van de familie Nales kregen een koteletje, het paard van de melkboer kreeg in plaats van de gebruikelijke twee klontjes een bakje vol! Van links naar rechts: de heer Nales, zijn vrouw, en de kelners Kreeftmeijer, Martens en Linnebank. In het Haagse. Gemeentemuseum is gisteravond de internationale tentoon stelling „World Press Photo 1959" ge opend. Winnaar in de sectie nieuws foto's en op één na „beste foto van de tentoonstelling" werd deze wel sprekende actieplaat van een gecom pliceerde valpartij tijdens de motor races van tweede paasdag op het eiland Man, vereeuwigd door de En gelse fotojournalist Clon Fletcher. (Men zie voorts pagina 9). Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORIOGERS De Wassenaarse politie heeft twee Duit se jongemannen van 16 en 18 jaar gear resteerd, die met een gestolen auto naar Nederland gekomen waren en probeerden deze wagen in Wassenaar te verkopen. Zij beweerden de auto geleend te hebben, maar via Interpol werd al spoedig bekend dat het een auto betrof, die bij een zwem bad in Düsseldorf gestolen was. De jongemannen, die gisteren als „on gewenste vreemdelingen" uitgeleid wer den, blijken zoons te zijn van de Düs- seldorfse slager R., die al maandenlang in voorarrest zit wegens diefstal Vooral op dit laatste punt wordt de bij zondere aandacht gevestigd. Immers hier uit blijkt, dat voetgangers wel degelijk re kening moeten houden met de verkeers lichten. Zolang voor het te kruisen ver keer het licht op groen staat, mag niet worden overgestoken. Pas wanneer dit verkeer bij rood licht tot stilstand is ge komen is oversteken toegestaan. Vooral met dit voorschrift wordt in onze steden veel te weinig rekening gehouden. Een vergelijking met het buitenland valt hier bij wel zeer sterk in het nadeel van de Nederlandse voetganger uit. 6. Op de plaatsen, waar afzonderlijke voetgangerslichten worden gebruikt, mag alleen worden overgestoken als het voet gangerslicht op groen staat. Advertentie Raaks 1—3 - HAARLEM - telefoon 13147 Voor uw bruiloft, vergadering of feest al eens in „Die Raeckse" geweest NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO Dag Hammars- kjoeld, heeft het verzoek van de Dalai La ma van Tibet om UNO-inmenging in de Tibetaanse kwestie aan alle UNO-leden ge zonden. Meer kon ik niet doen, zo ver klaarde hij donderdag in New York. Het is natuurlijk niet uitgesloten, zo zei hij, dat een lid van de volkerenorganisatie de zaak zal opnemen en in de UNO brengen. (Tibet is namelijk geen lid van de UNO). Advertentie (Van onze Zeeuwse correspondent) Zoals wij gisteren reeds kort gemeld heb ben, is de burgemeester van de Zeeuwse gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren op voordracht van de Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland met ingang van 9 september „met ziek teverlof" gestuurd. Dit is gebeurd, aldus vernemen wij van de provinciale griffie, omdat de levenswan del van de burgemeester hiertoe aanlei ding gaf. Het is in Axel een algemeen bekend feit, dat de burgemeester zich wel eens aan drankmisbruik schuldig maakte. In ieder geval, aldus de provinciale grif fie, is er geen sprake van fraude. Reeds geruime tijd geleden heeft de Commissa ris der Koningin de heer Van Oeveren al moeten waarschuwen, zijn levenswandel te veranderen, daar deze niet in over eenstemming was te brengen met zijn re presentatieve functie. Naar aanleiding van klachten, die er na die tijd nog binnenge komen zijn en die ook betrekking hadden op zijn zedelijke levenswandel, heeft de Commissaris door de recherche een onder zoek laten instellen. Hierbij, aldus de pro vinciale griffie, zijn feiten aan het licht gekomen, die een tijdelijk ziekteverlof noodzakelijk maakten. Als het onderzoek voltooid is, zal er een definitieve beslis sing genomen moeten worden. De Axelaren zelf zijn „diep getroffen" door het nieuws dat hun burgemeester met verlof is gezonden. Burgemeester Van Oeveren geldt hoewel zijn privé-gedra- gingen meer dan eens aanleiding hebben gegeven tot. (bedekte) kritiek in het dorp als een joviale, hartelijke figuur, waarop zijn gemeentenaren nimmer te vergeefs een beroep deden. De Centrale Werkgevers- en werknemersorganisaties hebben zich achter de doelstellingen van de regering by de gedifferen tieerde loonvorming gesteld. Zy verklaarden zich hiertoe bereid by het in Den Haag gehouden overleg tussen de minister van Economische Zaken en vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, alsmede van de jjroothandel, de middenstandsbonden en de centrale der Neder landse coöperaties over de consequenties van het systeem van gedifferentieerde loonvorming voor het prijsbeleid. De voor lichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken ver strekte over deze bespreking het volgende communiqué: „De minister heeft er tijdens deze bespreking nog eens uit drukkelijk op gewezen, dat bij het formuleren van de gedrag- SAMENVATTEND heeft de minister met klem gesteld, dat derhalve alleen stijgingen van externe kosten een argu ment voor prijsverhoging kunnen op leveren, zoals in punt 3 van de Alge mene Aanwijzing voor het College van Rijksbemiddelaars ook duidelijk tot uit drukking is gebracht. Anderzijds dienen dalingen van externe kosten onverwijld in de prijzen te worden doorgegeven. Tenslotte wordt het noodzakelijk geacht, dat in de bedrijfstakken, waarin zich een belangrijk grotere stijging van de produktiviteit voordoet dan gemiddeld net geval is, een deel van de produktivi- teitsstijging in de vorm van prijsver lagingen aan de consument wordt door gegeven. Teneinde een juiste naleving van deze spelregels in de praktijk te verzekeren, waarbij het prijsverloop systematisch op de voet moet kunnen worden gevolgd, acht NEW DELHI (UPI) Uit de omge ving van de Dalai Lama wordt vernomen dat de jeugdige geestelijk en wereldlijk leider van Tibet plannen maakt om India te verlaten, daar hij zijn strijd voor de bevrijding van zyn volk met groter vrijheid wenst voor te zetten. Het is niet bekend, waarheen hij zal vertrekken, maar men verwacht, dat hij naar een Zuidoost-Azia tisch land zal gaan. Volgens de zegslieden is de Dalai Lama van gevoelen, dat zijn aanwezigheid en activiteit lastig is voor de regering van In dia, die hem asiel verleende toen hij Tibet ontvlucht was. De Dalai Lama is weinig ingenomen met de toon van een verkla ring van premier Nehroe, waarin deze hem verweet een beroep te hebben gedaan op de UNO. Daarom, aldus de zegslieden, is de Dalai Lama tot de conclusie gekomen, dat zo hij moet kiezen tussen tevreden stel len van India en voortzetting van zijn strijd voor de bevrijding van Tibet, hij In dia zal verlaten om zijn strijd voort te zetten. Inmiddels wordt van andere zijde vernomen, dat de Dalai Lama van plan is zijn broer Gyalo Tondroep naar de UNO te zenden, om de zaak van Tibet te bepleiten. Tondroep is momenteel op de Philippijnen. Hij heeft opdracht gekregen zo snel mogelijk naar India terug te keren om instructies in ontvangst te nemen. Men verwacht in Tibetaanse kring, dat een van de Aziatische landen spoedig de kwestie- Tibet bij de UNO zal voordragen. Minister De Pous de minister het noodzakelijk, dat prijsver hogingen onverwijld aan het departement van Economische Zaken worden meege deeld onder vermelding van de redenen, die deze prijsverhoging zouden motiveren. Uitgaande van de invoering van de ge differentieerde loonvorming en het com plex van maatregelen neergelegd in de sociaal-economische nota van de regering, hebben de centrale organisaties zich tijdens deze bespreking geheel achter het gestelde doel geplaatst. De vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties verklaarden zich bereid de bij hen aangesloten vak organisaties op te wekken zich tot hun leden te wenden met een schrijven, waarin de betekenis van een strikte naleving van deze gedragslijn wordt onderstreept, aldus het communiqué. Punt drie De voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken releveert punt 3 van de Algemene Aanwijzing voor het Col lege van Rijksbemiddelaars als volgt: „De betrokken partijen dienen blijk te geven er zich van bewust te zijn, dat de kosten der overeen te komen verbeteringen van de lonen of andere arbeidsvoorwaar den niet in de prijzen mogen worden be rekend. De partijen aan werkgeverszijde dienen zich voor de gehele periode, waar op de voorstellen betrekking hebben, sterk te maken, dat de daaruit voortvloeiende verhogingen van de arbeidskosten ook op langere termijn niet leiden tot verhoging van de binnenlandse prijzen. Derhalve moeten deze hogere kosten worden ge rechtvaardigd door stijging van de produk tiviteit in de bedrijfstak of de onder neming. In beginsel dient daarbij te wor den uitgegaan van de in de bedrijfstak of de onderneming te verwachten toeneming van de produktiviteit gedurende een toe komstige periode, die in geen geval de duur van de CAO te boven mag gaan. Deze verwachting kan aannemelijk worden ge maakt mede aan de hand van gegevens om trent de produktie per werknemer, zoals deze zich in het verleden heeft ontwikkeld. In de beginperiode der differentiatie mag naast de in de toekomst te verwachten toe neming van de produktiviteit in het alge meen slechts rekening worden gehouden met de produktiviteitsontwikkeling in de bedrijfstak of de onderneming gedurende het jaar 1959, voorzover deze nog niet in de lonen of andere arbeidsvoorwaarden tot uitdrukking is gekomen, een en ander met inachtneming van de ten laste van de ondernemingen komende compensaties voor de in de eerste helft van 1960 te ver wachten huur- en melkprijsverhogingen. In bijzondere gevallen kan het gewenst worden geoordeeld, de ontwikkeling van de rentabiliteit, welke bij een gelijkblij vend prijspeil de ontwikkeling van de pro duktiviteit zal weerspiegelen, in de moti vering te betrekken." SWAFFAM (UPI) Een viermotorige Valiant-straalbommenwerper van de Royal Air Force is in de afgelopen nacht neergestort en in brand gevlogen. De zes bemanningsleden vonden de dood. Het toestel kwam omstreeks 3.15 uur neer in een bos nabij Swaffam. enkele minuten nadat het was opgestegen. Donderdagmiddag om tien minuten voor half vyf heeft zich op de Delftlaan in Haarlem een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij de 25-,jarige mevrouw J. J. Eykelkamp-Van der Vegte uit de Van Egmondstraat te Haarlem zo ernstig werd gewond, dat zy korte tyd later over leed. Het ongeluk ontstond, aldus de Leger- voorlichtingsdienst, toen een twintigjarige dienstplichtige soldaat van de 127-ste af deling zware luchtdoelartillerie uit Haar lem met zijn ééntons-vrachtauto met een veel te hoge snelheid de Delftlaan op draaide, komend van de Arthur van Schen- delkade. Hij had voorrang moeten verlenen aan de juist passerende wielrijdster, die op de Delftlaan, een voorrangsweg, in de richting van Haarlem reed. Er ontstond een aan rijding, waarbij mevrouw Eijkelkamp, die in verwachting was, zeer ernstig gewond werd. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is zij overleden. Bij Ens in de Noordoostpolder is gister avond een ongeluk gebeurd, dat de 83- jarige bromfietser W. Nobach' uit Gronin gen het leven heeft gekost. N. stak een weg over op het ogenblik dat zowel van rechts als van links een auto naderde met grote snelheid. Toen hij midden op de weg was, werd zijn bromfiets geraakt door een auto, bestuurd door de 36-jarige G. W. uit Enschede en direct daarna werd de bejaar de man aangereden door de van de andere kant komende bestelauto, die bestuurd werd door de 38-jarige B. G. uit Emmel- oord. De bejaarde bromfietser werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmeloord over leed. Op de nieuwe snelweg te Dieren is een ongeluk gebeurd dat aan één persoon het leven heeft gekost. Vier bromfietsers hiel den een wedstrijd in hardrijden. Bij hef passeren van de snelweg kwam een van hen, de 20-.iarige G. Koekebakker, uit Brummen, onder een vrachtauto, die daar juist passeerde. De jongeman was op slag dood. regels voor de gedifferentieerde loonpolitiek en bij het overleg hierover met de Stichting van de Arbeid, de regering in alle duidelijkheid heeft gesteld, dat de stabiliteit van het prijs niveau zo volstrekt mogelijk gehandhaafd moet blijven. De regering heeft zich daarbij op het standpunt geplaatst, dat gedifferentieerde verbeteringen vari Ionen en andere arbeids voorwaarden slechts dan dienen plaats te vinden, wanneer deze door de ontwikkeling van de produktiviteit worden gemotiveerd en niet tot een stijging van de prijzen zullen leiden. Dit houdt voorts in, dat, voorzover tot gedifferentieerde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden wordt overgegaan, de nog komende loonsverhoging ter compensatie van de huur. en melk prijsverhoging evenmin in de prijzen mag worden doorberekend. Met ingang van 14 september zal er in de meeste grote steden van Nederland met een inwonertal, dat boven de 100.000 ligt een verscherpt toezicht ingesteld worden op de voetgangers, die, aldus de Haarlemse politie, de meest roekeloze groep weggebruikers is. Gedurende enkele dagen zal als regel nog waarschuwend worden opgetreden, maar daarna dient men er rekening mee te houden, dat tegen voetgangers die een der voorschriften overtreden proces-verbaal kan worden opgemaakt. En hoewel men niet bang behoeft te zijn in aanmerking te komen voor de maximum-straf (2 maan den hechtenis of een geldboete van 300.-) verdient het aldus de heer I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van politie te Haarlem toch aanbeveling zich stipt aan de regels te houden. In de achter ons liggende maanden zijn door de politie verschillende verkeersac- ties gehouden waarbij steeds aandacht werd geschonken aan bepaalde verkeers overtredingen en waarbij in de meeste ge vallen tegen de overtreders verbaliserend werd opgetreden. Deze acties waren tot nu toe steeds gericht tegen bestuurders van voertuigen. In het tegenwoordige ver keer valt het echter, aldus de politie, op, dat de voetgangers zich over het algemeen onvoldoende aan de verkeerssituatie heb ben aangepast. Daarbij wordt echter van de zijde van de voetgangers dikwijls de klacht gehoord, dat het overige verkeer te weinig rekening houdt met hun aanwe zigheid op de weg. Daar kan echter te genover gesteld /orden, dat de voetgan gers zelf de voor hen geldende verkeers- Advertentie regels op beslist onvoldoende wijze in acht nemen. Zij lopen dikwijls zonder enige nood zaak op de rijbaan, steken op onjuiste wij ze over, maken onvoldoende gebruik van de oversteekplaatsen en trekken zich in het bijzonder van de voor hen geldende re gels ten aanzien van het oversteken op kruispunten waar verkeerslichten zijn, bit ter weinig aan. Daarom heeft de politie besloten in de komende weken meer aandacht te gaan besteden aan het gedrag van de voetgan gers, in het bijzonder op drukke verkeers wegen en daar, waar het verkeer wordt geregeld door verkeerslichten. Dit verscherpte toezicht zal niet alleen in Haarlem worden uitgeoefend, maar als gevolg van een door de Verkeerspolitie Commissie (V.P.C.) in alle grote gemeen ten boven de 100.000 inwoners, welke in de ze commissie vertegenwoordigd zijn. Bo vendien is ook aan alle andere gemeenten in overweging gegeven aan dit ver scherpte toezicht deel te nemen en de om Haarlem liggende gemeenten hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. De controle zal speciaal gericht zijn op de navolgende voorschriften. 1. Voetgangers zijn verplicht van de voetpaden gebruik te maken. 2. Voetgangers zijn verplicht rijbanen haaks op de verkeersrichting en zonder nodeloze onderbreking over te steken. 3. Voetgangers moeten gebruik maken van de (van knipperbollen voorziene) voet gangersoversteekplaatsen, indien deze aanwezig zijn. Het is hun verboden de rijbaan over te steken binnen een afstand van 50 meter van een voetgangersoversteekplaats anders dan met gebruikmaking van een dergelijke oversteekplaats. 4. Voetgangers moegen een v.o.p. niet betreden, wanneer een voertuig reeds zo dicht genaderd is, dat de bestuurder daar van redelijkerwijze niet meer voor de oversteekplaats voor voetgangers kan stoppen. 5. Ter plaatse waar het verkeer door middel van verkeerslichten wordt gere geld, mogen voetgangers slechts over steken, indien het door hen te kruisen ver keer tot stilstand is gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1