Mogelijke remming van de conjunctuur door stijgende geldkoersen Groen Co PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Temperatuur blijft hoog NEWYORKSE BEURS BLIJFT NERVEUS OMWISSELINGSAANBOD AANDELEN HABA IN G.I.C.B. 2 Centrale Verwarming Oliestook-installaties Arbeidstij d verkorting in de mijnen Ned. Overzeebank neemt deel in consortium Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MAÏZENA E*U RYE A Discontoverhoging in de V.S. Neutraliteit opgeven of geïsoleerd worden Bijeenkomst Raden van EEG en Euratoom-ministers Produktie-uitbreiding bij de AKU \n.uAO 11 SEPTEMBER 195 9 (Van onze financiële medewerker) DE SCHERPE FLUCTUATIES van de New Yorkse aandelen markt met een tot dusver neergaande tendens, waardoor ook deze week zich heeft gekenmerkt, signaleren de grote mate van onzekerheid, welke door verschillende factoren in het Ameri kaanse economisch leven is veroorzaakt. Als zodanig kunnen worden genoemd de staalstaking, de gevreesde toenadering tussen Amerika en Rusland en de stijging van de rentestand. De dreigingen rondom de rebellie in Laos kunnen er ditmaal aan worden toegevoegd en het een met het ander heeft het indexcijfer voor industriële aandelen te New York, dat op 3 augustus met 678.10 meer dan 100 punten hoger was dan de top van 1958, deze week tot 633.38 doen dalen. AANVANKELIJK heeft men op de New Yorkse beurs de staalstaking gebagatelliseerd en er af en toe zelfs een hausse motief in gevonden. Nu ze reeds twee maanden aanhoudt en er nog steeds geen einde aan te zien is, begint men meer en meer oog te krijgen voor de nadelen, welke ze aan de Amerikaanse economie toebrengt en als een haussemotief wordt ze in elk geval niet meer beschouwd. In sommige bedrijven begint de invloed van de staalstaking merkbaar te worden en ook het feit dat de staalimporten van week tot week toenemen wordt zowel voor de staalbedrijven als voor de toch reeds niet gun stige handelsbalans van de Verenigde Staten als een be dreiging gevoeld. DE VRAAG op welke basis partijen tenslotte elkaar zullen vinden, brengt bovendien het gevaar voor een inflationistische ontwikkeling telkens weer onder de aandacht en dat de presi dent zich deze week met een vaderlijke vermaning tot de partijen heeft gericht, duidt er op dat de regering dat gevaar niet denkbeeldig acht. Want in het verleden heeft de tussen komst van de overheid doorgaans voor de vakbonden gunstige resultaten op geleverd, waarop dan veelal een prijs verhoging van staal is gevolgd. Teneinde de spiraalbeweging van lonen en prijzen te voorkomen, is zowel de regering als de staalindustrie tegen een verhoging van de staalprijzen gekant, waardoor uiteraard de concurrentenpositie van de Europese staalfabrieken nog meer zou worden vergemakkelijkt. Dat onder deze omstandigheden de calamiteiten in Laos op de stemming van Wallstreet van on gunstige invloed zijn, ligt voor de hand. De rentestand in de V.S. Van grotere invloed op de Newyorkse beurs is ontegenzeggelijk de recente ont wikkeling van de rentestand, waarover wij de vorige week reeds uitvoerig hebben ge schreven. Bleef de vorige week de ver wachte discontoverhoging uit, vandaag is het er dan toch van gekomen. Het offi cieel bankdisconto is van 3,5 op 4 percent gebracht, waarmee het in feite wordt aan gepast bij de gestegen rentekoersen op de vrije markt Als schokkend nieuws is deze maatregel dan ook niet opgenomen. Te minder omdat ze in Wall Street reeds de vorige week werd verwacht en men met de koersbeweging er op is vooruitgelopen. Een feit is overigens, dat hoge geldkoer sen een opgaande conjunctuur afremmen, gelijk thans bijvoorbeeld in het Ameri kaanse bouwbedrijf reeds merkbaar is, nu de hypotheekrente tot zes percent is ge stegen. Het spreekt vanzelf, dat een stij gende rentestand niet bevorderlijk is voor een uitbreiding van de investeringen en de toeneming van de kredieten. En daar deze in de laatste weken en maanden wel in een wat al te snel temno zijn toege- Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 In tegenstelling tot hetgeen eerder werd gepubliceerd over het aantal vrije zater dagen in de mijnen is het volgende komen vast te staan: Krachtens de vastgestelde verordening welke de invoering van een tweede fase van de arbeidstijdverkorting in de Limburgse steenkolenmijnen regelt zullen er in 1959 nog drie vrije zaterdagen worden toegevoegd aan de twaalf die voor dit jaar reeds werden aangewezen. Dit zijn de zaterdagen: 3 en 31 oktober en 28 november. In 1960 zouden er volgens de tot dus verre geldende regeling eveneens twaalf vrije zaterdagen zijn. Aan dit aantal zul len er krachtens de nieuwe verordening nog acht worden toegevoegd, zodat er in 1960 in totaal 20 vrije zaterdagen zullen zijn. Dit alles onder voorbehoud van ministeriële goedkeuring. De Nederlandse Overzeebank n.v. te Amsterdam deelt mede dat haar affiliatie: de Nederlandse Bank van Suid Afrika Beperk te Pretoria deelneemt in een con sortium, dat zich bereid heeft verklaard tot overneming van 850.000 aandelen, zijnde 85 percent van het uitstaande aan delenkapitaal, in de Traded Corporation of South Africa Ltd, welke maatschappij zich op het terrein der huurkoopfinancie ring beweegt. De overige participanten in het consortium zijn: Commercial Bank of Scotland Ltd, Lloyds Bank Ltd en British and Commonwealth Shipping Company Ltd. Ditzelfde consortium heeft, zoals be kend, enige maanden geleden de eigendom verworven van de South African Scottish Finance Corporation Ltd, welker activi teiten eveneens op het terrein der huur koopfinanciering in Zuid-Afrika liggen. Belgische handelsmissie naar Rusland Een officiële Belgische handelsmissie van vijf tien leden zal op 21 september naar Moskou ver trekken voor „een onderzoek naar de mogelijk heden van uitbreiding van de Belgisch-Russische handel". De missie is samengesteld uit vertegen woordigers van de belangrijkste sectoren van het Belgische bedrijfsleven. Voor het vertrek zullen de afgevaardigden door de minister van Buiten landse Handel Jacques van Offelen op de hoogte worden gesteld van het regeringsstandpunt. De staalstaking in de V.S. De voornaamste bemiddelaar in arbeidsgeschil len van de Amerikaanse regering Finnegan heeft te New York verklaard, dat de onderhandelingen ever een beëindiging van de staking in de staal industrie de vreemdste zijn die hij ooit heeft meegemaakt. De vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers hadden hem de dag tevoren meegedeeld, dat zij precies even ver waren als toen het overleg begon. nomen, zou de discontoverhoging ook be doeld zijn om in dit opzicht tot enige matiging te nopen. Aan de andere kant wenst de Amerikaanse regering geen terugslag van de conjunctuur, waarop het trouwens in de Verenigde Staten noch in Europa lijkt Daar wel als vaststaand mag worden aangenomen dat het grote begrotingstekort van de Amerikaanse regering voor 1959/60 en de financiering daarvan met schatkist papier niet in de laatste plaats tot de stij ging van de rente heeft bijgedragen, kan na verloop van tijd een ontspanning op de geldmarkt intreden als de regering er in slaagt voor 1960/61 binnen de aanmer kelijk besnoeide begroting te blijven, waar voor aanvankelijk zelfs een overschot van 2 a 5 miljard is geprojecteerd. De stijgende belastingopbrengsten over het lopende jaar, waarin de inkomsten van de bedrijven aanmerkelijk groter zullen zijn dan men een jaar geleden meende te mo gen verwachten, zullen daartoe kunnen bijdragen. en elders De hoge geldkoersen in de V.S. laten niet na ook de geldmarkten in Europa te be ïnvloeden. Canada heeft op dit punt zijn eigen moeilijkheden, min of meer gelijk aan die van de V.S. en de geldkoersen daar zijn zelfs nog hoger dan in de V.S. Van beide gaat echter op de Europese geld markten een zuigkracht uit, zij het ook dat het effect daarvan tot dusver niet meer dan matig is. Toch trekken ook in Enge land de' geldkoersen aan,"terwijl' Wës't- Duitsland de vorige week het officieel dis conto met percent heeft verhoogd. Blijkbaar voelt men zich daar tot op zekere hoogte in eenzelfde positie als in de V.S. Aan de ene kant verheugt men zich over de opgaande conjunctuur, die overal de industriële bedrijvigheid doet toenemen en West-Duitsland op de wereldmarkten de andere Europese landen doet voorbij streven. Met een aandeel van 20 percent staat het, zoals men weet, ook onder de Nederlandse handelspartners bovenaan. Maar aan de andere kant vreest men ook bij onze oostelijke naburen een overspan ning van de conjunctuur. Men is door de ervaringen van het recente verleden wijs geworden en de bescheiden discontover- hoging kan daarom als een lichte waar schuwing worden beschouwd de boog niet te strak te spannen. Een en ander is voor de fondsenmarkt uiteraard geen stimulans, tenzij men de overtuiging heeft, dat een verdere ontwik keling van de conjunctuur onvermijdelijk een waardevermindering van het geld met zich zal brengen. Hoge geldkoersen in het eigen land remmen de beleggingen in andere landen en zo zijn dan ook de aankopen van Amerikaanse zijde op de Duitse beurzen en die van Amerikaanse en Duitse op onze beurs de laatste weken zienderogen ver minderd, van die zijde hebben deze week zelfs verkopen plaats gehad. De heersende overtuiging dat men ten onzent op de effectenbeurs een grotere mate van voorzichtigheid aan de dag heeft gelegd dan in New York en op de Duitse beurzen, heeft hier tot dusver angstver kopen van enige omvang voorkomen en het algemeen indexcijfer voor de aandelen op de Amsterdamse beurs, dat van 254,39 op 2 januari tot 321,67 op 31 augustus was gestegen, is deze week niet verder dan tot circa 300 teruggegaan, waarbij het verlies dan nog grotendeels op rekening van de internationale fondsen moet worden ge steld. Het is trouwens niet meer dan een na tuurlijk en heilzaam verschijnsel dat de hausse op de effectenbeurzen, ook al blijft de conjunctuur zich in opwaartse richting bewegen, af en toe wordt onderbroken. De beurswaarde van alle te Amsterdam ge noteerde gewone aandelen, welke eind februari van dit jaar 20,7 miljard be droeg, is in augustus tot een recordcijfer van 25 miljard gestegen en als men er ten onzent in slaagt een inflationistische ontwikkeling te voorkomen, zal men bij de waardering van aandelen toch enige voor zichtigheid moeten blijven betrachten. Als gezegd, heeft men dit in vergelijking met het buitenland, ten onzent gedaan, zodat een buitensporige waardering nauwelijks voorkomt. Intussen hebben de rentekoersen ook in ons land de laatste weken eerder een nei ging tot stijgen dan tot dalen, zoals wel blijkt, uit de koersdaling van de 4!4 per cent Nederland 1959 van 99% percent tot beneden 99 percent; waardoor de kansen op het welslagen van de 4% percent lening van Gelderland tot die koers deze week er niet beter op werden. De goede reputatie van de debitrice, het kleine bedrag, dat werd aangeboden 10 miljoen) en het feit dat de inschrijvers de stukken provisie- vrij ontvangen, hebben tezamen het ex periment niettemin doen slagen. Ook in ons land zijn als bekend de loons verhogingen aan de orde, waarbij de re gering als onverbiddelijke eis stelt dat ze niet tot prijsverhogingen mogen leiden. Advertentie maakt Uw groenten zo iekker. De Federale Reservebank te New York en nog zes Federale Reservebanken in de Verenigde Staten hebben met ingang van 11 september hun discontotarief verhoogd van 3'/s tot 4 percent. Men verwacht, dat de vijf overige reservebanken dit voor beeld zullen volgen. Dit is het hoogste dis contotarief sedert begin 1930. De vorige disconto verhoging van 3 tot S'/a percent vond op 29 mei plaats. Onze financiële medewerker tekent hierbij aan: De Amerikaanse discontoverhoging werd reeds de vorige week verwacht en zal daarom in financiële kringen wel geen grote deining meer te weeg brengen. Sinds april 1958, toen het disconto 1% per cent bedroeg, is dit in de Verenigde Staten nu de vijfde verhoging; sinds het begin van 1959 de derde, waaruit wel blijkt, dat een opgaande conjunctuur op de geld- en kapitaalmarkt spanningen kan veroor zaken, welke het gevaar voor inflatie op roepen. Deze zoveel mogelijk tegen te gaan, is ongetwijfeld een van de redenen waarom de zeven voornaamste Federale Reserve banken tot een verhoging van het officieel disconto hebben besloten, hetwelk zich overigens aansluit bij de stijging van de rentekoersen, welke de laatste weken reeds heeft plaatsgehad. ZWITSERLAND OP DE WIP Volgens de directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Zwitserland, mr. P.A.A. Damiany, zou de aansluiting van Zwitserland bij de Vrijhandelszone tussen Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Portugal en Oosenrijk kun nen betekenen, dat Zwitserland door de omstandigheden gedwongen, de eer ste stap heeft gedaan naar het opgeven van zijn neutraliteit. De heer Damiany die dit besluit als de enige mogelijke op dit moment zag, verklaarde dit in een onder houd op de Utrechtse jaarbeurs. Zowel economisch als geografisch is de binding tussen het Europa van de zeven zo los, dat de Zwitserse regering aanslui ting niet onoverkomelijk achtte. Met het oog op de op handen zijnde veranderingen in het economische beeld van Europa be seft men in Zwitserland, volgens de heer Damiany, terdege dat er wat gebeuren moet. De vraag is evenwel nog steeds wat. Zwitserland, zo zei hij, zit op de wip. Het wil zijn neutraliteit handhaven, maar is ervan overtuigd dat het dit uiteindelijk niet kan. Het heeft, om voorlopig een uit weg te vinden voor de moeilijkheden, zich aangesloten bij Engeland en zijn Europe se partners in de O.E.E.S. Indien men echter de economische be langen in hef, geding gaat brengen dan komt, aldus de heer Damiany onomstote lijk vast te staan, dat deze per se bij de zes landen van de Europese Gemeenschap lig gen. Meer dan de helft van de handel van Zwitserland is gericht op de deelnemers aan die gemeenschap. Het zal ongetwij feld zo zijn dat dit feit, volgens de heer Damiany, door de Zwitsers niet over het hoofd gezien kan worden. De Raden van Ministers van de Euro pese Economische Gemeenschap en van de Europese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratoom) zullen morgen hun volgende zitting houden te Brussel, onder voorzitterschap van de Italiaanse minis ter van Handel en Nijverheid, Colombo. De zitting zal uitsluitend gewijd zijn aan de behandeling van interne en admini stratieve kwesties (met name het perso neelsstatuut der gemeenschappen), als mede aan het verzoek om associatie met de E.E.G., dat is ingediend door de Turk se regering. Het is noodzakelijk gebleken in verder gaande mate tegemoet te komen aan de wens van afnemers naar een grotere varië teit in de af te leveren produkten. Hiermede zal ook enige produktie-uitbreiding gepaard gaan. Een deel van de produktie van syn thetische garens, welke nog in Arnhem plaats vond, zal overgebracht worden naar Emmen. De in Emmen aanwezige nabe werkingsafdelingen zoals scheerderij en sortering zullen gereorganiseerd worden. De Enkalonfabriek zal hiertoe een reor ganisatie en bouwprogramma uitvoeren. Er wordt gerekend met uitbreiding van het personeel. Naar het A.N.P. voorts bij informatie verneemt moeten berichten volgens wel ke de produktie verdubbeld zou worden volkomen onjuist worden genoemd. De directie verwacht over enige maanden in staat te zijn meer exacte mededelingen te kunnen doen. Heden is het bericht verschenen over het reeds aangekondigde omwisselingsaanbod aandelen Haagse Bank voor Handel en Crediet (H.A.B.A.) n.v. en de Groninger Industrieële Crediet Bank n.v. (G.I.C.B.). Zoals bekend, kunnen nominaal 3000 aandelen H.A.B.A., waarop over 1958 geen dividend zal worden uitgekeerd, omge wisseld worden in nominaal 2000 aandelen G.I.C.B., met half dividendrecht over 1959. Van het aanbod kan tot uiterlyk dinsdag 22 september gebruik worden gemaakt (via de Hollandsche Bank Unie). Het aanbod geschiedt onder voorbehoud dat een voldoende aantal aandelen H.A.B.A. ter verwisseling wordt aangemeld. Donderdag 24 september zal worden medegedeeld of aan de voorwaarde is voldaan. Is dit het geval, dan dienen de aangemelde aandelen uiterlyk woensdag 30 september ter ver wisseling te worden ingeleverd. Beursnotering van de uit te reiken nieuwe aandelen G.I.C.B. zal worden aange vraagd. Het bestuur van de H.A.B.A. is ervan overtuigd, dat door de gesloten over eenkomst alle belangen worden gediend. Het acht de ruilverhouding, welke werd vastgesteld na zorgvuldige bestudering van de financiële positie der beide maat schappijen, alleszins aantrekkelijk en Adviseert alle aandeelhouders het aanbod te aanvaarden. Blijkens een tussentijdse balans van de G.I.C.B. over de eerste zes maanden van 1959 heeft de brutowinst vóór afschrij vingen en belastingen 296.308 bedra gen. Het saldo winst over geheel 1958 was 432.008. De vennootschap bestaat dit jaar 33 jaar. De voortdurende omzet stijging, waardoor het bedrijf vooral in de jaren na de oorlog wordt gekenmerkt, heeft zich in de eerste helft van 1959 nog in versterkte mate voortgezet. Het indexcijfer van de omzet, dat over 1958 (basis 1948 is 100) een cijfer van 933 aanwees, steeg tot 1182 in het eerste halfjaar 1959. Het is duidelijk dat de overneming van het bedrijf van de H.A.B.A. tot een be langrijke expansie zal leiden en een ver dere aanzienlijke groei van de „debiteuren en disconto's" met zich zal brengen, aldus de directie van de G.I.C.B. Ondanks de vergroting van de omzetten werd de kos tenstijging in de hand gehouden, waardoor de rentabiliteit van het bedrijf zich steeds heeft verbeterd. De financiële positie werd door externe en interne reserveringen be langrijk versterkt, zodat naast belangrijke stille reserves, de openbare reserve per 30 juni 475.000 bedroeg, bij een uitstaand aandelenkapitaal van 2.000.000. Daar de H.A.B.A. na de verwisseling der aandelen een volledige dochtermaatschappij wordt van de G.I.C.B., zal voortaan in het jaar verslag van de G.I.C.B. een geconsolideer de balans worden gepubliceerd, waarin de cijfers van de H.A.B.A. zijn verwerkt, en de uitstaande obligatieleningen van de H.A.B.A. als directe verplichtingen van de G.I.C.B. worden opgenomen. In de toe komst zal dan ook uitsluitend op de aan delen G.I.C.B. dividend kunnen worden verwacht, aldus de directie. Het verslag over 1958 van de H.A.B.A. vermeldt, dat de uitbreidingsmogelijkhe den ten zeerste belemmerd werden doordat aantrekking van gelden op lange termijn niet goed mogelijk was. De gevolgen hier- 53. De hertog trok de zware deur dicht en draaide de sleutel om in het slot. „Ge nadige hertog, dit is zeer nobel van u!", riepen de rovers met tranen in de ogen. Hoe kunnen wij u ooit danken voor uw gastvrijheid?" „Weleh het genoegen is geheel aan mijn kant", mompelde de hertog. „Hebt ge het zo naar uwen zin?" „O zekerlijk!", was het antwoord. „Dit is een voortreffelijke kerker. Vooral de ste vige, met ijzer beslagen deur geeft ons een knus gevoel van veiligheid. Niemand zal ons hier kunnen volgen". Hoofdschuddend slofte de hertog weg. Nog steeds was de situatie hem niet duidelijk. „De roveren zijn ergens van geschrokken", peinsde hij. „Maar van wie of wat? Zou de ridder hier meer van weten? Ik wilde, dat hij maar hier wasHier onderbrak de hertog zichzelf en luisterde naar het hoefgetrap pel, dat plots op de binnenplaats weer klonk. „Wel daar zal hij zijn!", riep hij uit en snelde naar buiten. „O ridder, o knaap- jen!", kreet hij. „Luistert, ik heb verblij dend nieuws voor u!" Panda staarde ver baasd naar de bejaarde edelman, die dans te en huppelde van louter blijdschap. „De roveren zijn pfff mijnen burcht binnengedrongenhijgde de hertog. „O, het is schoon ende pffftreffe lijk Panda keek hem ontsteld aan. De woorden en de gedragingen van de grijsaard maakten hem ongerust. „N-noemt u d-dat verblijdend nieuws?", stamelde hij. „Eh voelt u zich wel goed van waren tweeërlei. In de eerste plaats was het netto resultaat, mede door ge stegen kosten, slechts zeer matig, in de tweede plaats konden de zozeer gewenste interne reserves niét in een voldoend snel tempo worden opgevoerd. Het bestuur heeft gemeend in het be lang van aandeelhouders te handelen door die maatregelen te nemen, welke een einde zouden maken aan de voor hen weinig aanlokkelijke toekomstverwachtingen. On derhandelingen werden derhalve gevoerd met de Groninger Industrieele Crediet Bank, die bereid gevonden werd het bedrijf van de H.A.B.A. over te nemen, en dit voor eigen rekening verder te voeren in combinatie met haar eigen bedrijf. Be sloten werd het netto-jaarresultaat aan de interne reserves toe te voegen, de open reserves daarheen over te boeken en tevens het aanbod van de oprichter-grootaandeel houder, dat bestond uit het om niet ter be schikking stellen van een groot pakket aandelen H.A.B.A., dankbaar te aanvaar den. Na deze boekingen in de winst- en verliesrekening verwerkt te hebben sluit deze derhalve zonder saldo. Uit de aard der transacties volgt, dat de G.I.C.B. de uitstaande obligatieleningen wat hoofdsom, rente en aflossing betreft, garandeert en dit obligo in de te verschijnen geconsoli deerde jaarbalans als eigen verplichting zal opnemen. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. I. OERLEMANS Mcd. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 40589 Ruil. Een 38-jarige vrouw, die met haar echtgenoot en zeven kinderen in South- shields slechts de beschikking heeft over een „huis" van één kamer, heeft aan een echtpaar, dat zij niet nader wenst aan te duiden, haar achtste kind je, dat in december moet worden gebo ren, toegezegd in ruil voor een woning. Postroof. Volgens ingelichte kringen in Caii-o zal de Verenigde Arabische Re publiek de pakketpost, die vorige maand in Caïro aan boord van de Noorse vracht boot „Tai-n" in beslag was genomen, teruggeven. Tot deze post behoorden acht pakketten van Israëlische afzen ders. Tunnelplan. Het plan voor de aanleg van een vei'keerstunnel door de Tauern tus- ,,sen Salzburg en Karinthië, dat reeds ja renlang in behandeling is, neemt thans vaste vormen aan. De tunnel zou een rij weg van zeveneneenhalve meter breed te krijgen en 4,6 kilometer lang worden. In een etmaal tijds zouden in beide richtingen 19.200 voertuigen door de tunnel kunnen gaan. De kosten worden geschat op 186 miljoen Schilling. Met een drieploegenstelsel zou er vier jaren aan gewerkt moeten worden. Schoolbus. Een autobus met schoolkinde ren is donderdag nabij Mountain Lake Park in Maryland door een exprestrein meegesleurd. Van de 25 kinderen kwa men er zes om het leven en vijftien kre gen zwaar letsel. De overweg was voor zien van een knipperlicht en een bel, die beide werkten toen het ongeluk ge beurde. Opiumslaven. Een in Hongkong werkza me commissie voor hulpverlening aan slachtoffers van verdovende middelen heeft gerapporteerd dat van de bijna drie miljoen inwoners van de stad ruim tien percent, in hoofdzaak behoeftigen, aan opium en andere verdovende mid delen verslaafd is. Zoetekauwen. IJslanders zijn de grootste „zoetekauwen" ter wereld, zo blijkt uit een overzicht der Voedsel- en Land bouworganisatie van de UNO (F.A.O.) over het internationale suikerverbruik. Onmiddellijk hierop volgen de Denen en Britten. IJsland gebruikte in 1957 ge middeld 60 kilo suiker per hoofd van de bevolking, Denemarken 58 en Enge land 55 kg. Verjaarswens. Het State Department heeft ter gelegenheid van de vierde ver jaardag van het in Genève met Chinese vertegenwoordigers bereikte akkoord betreffende een snelle vrijlating van de in China vastgehouden Amerikanen de verklaring uitgegeven, dat Amerika al het mogèlijke zal blijven doen om de vijf Amerikaanse burgers die zich nog in Chinese gevangenissen bevinden, vrij te krijgen. Stilte. De taxi-chauffeurs in West-Duits- land hebben donderdagmiddag twaalf uur hun wagens een kwartier stil gezet ter herdenking van hun collega Hein- rich Jager die in het afgelopen weekein de door een Westduitse militair is ver- moord. De 37-jarige Jager was de derde taxichauffeur, die dit jaar in West-Duits land is vermoord. Twee redenen. De Sjah van Perzië heeft zijn voorgenomen officiële bezoek aan Jordanië, in oktober, uitgesteld wegens de recente „gespannen verhouding" tussen Perzië en de Sovjet-Unie en het komende bezoek van de Indische pre mier, Nehroe, aan Perzië. Dit heeft een Jordaanse regeringswoordvoerder don derdag in Amman bekendgemaakt. Precisiewerk. De man, die de luchtaanval len geleid heeft op belangrijke inlichtin gencentra in Den Haag, Kopenhagen en Odense, luchtcommodore Robert Nor man Bateëon, is bevorderd, zo heeft het Britse ministerie van Luchtvaart meegedeeld. De vernietiging van het bevolkingsregister op 1 april 1944 in Den Haag werd beschouwd als een va* de beste precisie-aanvallen van de oor log. Nu hij. De Russische minister van Buiten landse Handel Nikolai Patolitsjev, is donderdag met zijn vrouw vertrokken naar Noorwegen. Hij beantwoordt hier mee een bezoek, dat zijn Noorse ambt genoot Skaug in 1956 bracht aan de Sovjet-Unie. Waan. Te oordelen naar proeven, die psy chologen onlangs in het Amerikaanse leger hebben uitgevoerd, laat een der de van de militairen zijn post in de steek bij ernstig gevaar. De proeven werden genomen met het doel de le geleiding de mogelijkheid te geven een voorlopige selectie te maken. Van 29 soldaten, die in de waan werden ge bracht, dat zij in levensgevaar verkeer den, bleven slechts negentien op hun post en ook deze deden hun werk ver ward en minder efficiënt dan tijdens de gewone opleiding. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven West- en Midden-Europa had vanmorgen zijn cen trum boven de Alpen. Tussen dit hoge drukgebied en een depressie boven de Noordelijke IJszee staat over Scandinavië een krachtige westelijke luchtstroming, waarin enkele storingen naar Noord-Rus- land trekken. In het atlantische gebied kwam er een verandering in de algemene circulatie, doordat'een depressie van Zuid- Groenland naar het midden van de oceaan trok, inplaats van evenals zijn voorgan gers naar IJsland te koersen. Bij IJsland treedt nu een belangrijke stijging van de luchtdruk op. Deze veranderingen zullen echter nog weinig invloed hebben op het Europese hogedrukgebied. Doordat dit laatste zich wat naar Middèn-Europa terugtrekt, kan de wind meer zuidelijk worden. De term- peraturen blijven daax-door op een voor de tijd van het jaar zeer hoog niveau en het weer blijft zonnig. WEERRAPPORTEN Zaterdag 12 september Zon op 6.08 uur, onder 19.04 uur. Maan op 16.29 uur, onder 0.49 uur. Maanstanden 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 september Hoog water 9.58 en 22.39 uur. Laag water 5.11 en 17.41 uur. Zaterdag 12 september Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.34 en 19.17 uur. Maximum-temperaturen Efi S ■2d binnen- en buitenland. 22 Cl u Q Neerslag: laatste 24 uur. - O 5 "2 I SJ Den Helder onbewolkt ozo 21 0 Ypenburg onbewolkt no 26 0 Vlissingen onbewolkt zzw 27 0 Eelde onbewolkt O 26 0 De Bilt onbewolkt O 28 0 Twente onbewolkt ozo 29 0 Eindhoven onbewolkt windst. 28 0 Zd Limburg onbewolkt ozo 28 0 Helsinki onbewolkt w 19 0 Stockholm onbewolkt wzw 21 0 Oslo onbewolkt nno 22 0 Kopenhagen onbewolkt w 21 0 Aberdeen mist windst. 22 0 Londen mist windst. 28 0 Amsterdam onbewolkt O 26 0 Brussel onbewolkt zzo 29 0 Luxemburg onbewolkt no 26 0 Parijs onbewolkt zzw 29 0 Bordeaux onbewolkt O 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn onbewolkt windst. 23 0 Frankfort onbewolkt windst. 28 0 München onbewolkt windst. 24 0 Zürich mist windst. 24 0 Genève mist wzw 24 0 Locarno licht bew. windst. 24 0 Wenen onbewolkt windst. 23 0 Innsbruck onbewolkt w 26 0 Belgrado onbewolkt zw 22 0 Athene half bew. nno 28 0 Rome onbewolkt O 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Madrid geheel bew windst. 27 0 Lissabon geheel bew. wzw 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2