Koudenhornkazerne is een uniek geconstrueerd gebouw Herstel van de 18de eeuwse luister bij inrichting tot politiebureau Mevr. Stoffels-Van Haaf ten als eerste vrouw kandidaat gesteld PHILIPS AUTORADIO Bouw meisjeslyceum Sancta Maria in Eindenhout kan beginnen mavo meubelen Rijksgoedkeuring is binnen 11 Nelis Noordzij in Haarlem overleden Zeer ernstig gewond Jongetje maakt val van tien meter UIT STAD EN STREEK Priester-arbeiders toch van de baan? Buitengewone zitting der Staten-generaal gesloten Medische verzorging tijdens het weekeinde Schetsontwerp Plaatsvervangend Kamervoorzitter Franse invloeden De in- en uitvoer Dekkingspercentage gedaald Nederlands Ballet wordt ingestudeerd door Lifar Bromfietser gaf geen voorrang aan auto Zaadhandel JAN ROOIEN ALLES VOOR UW TUIN Ongeluk op overweg door defecte autorem Opgedeeld Kerkelijk nieuws ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 66-jarige leeftijd is in het Diacones- senhuis in Haarlem overleden de heer Nelis Noordzij, die van 1918 af in dienst is geweest bij de V.E.M. te IJmuiden, van welke maatschappij hij op 31 december afscheid nam. Noordzij was een zwoeger, die altijd bij de trawlers was te vinden en ieders sym pathie genoot. Hij werkte eerst bij de Mij. IJsland en kwam in 1918 bij de V.E.M.die toen nog Shamrock I heette. Toen in 1932 de V.E.M. werd opgericht, bleven alleen de besten in dienst. Bij, hen was Nelis Noordzij, die in 1945 zijn'verdiensten zag beloond met de aanstelling tot walbaas. Hij bracht eerst enige tijd op zee door, onder andere als kok. Aan de wal werd hij bij de V.E.M. belast met het splitsen van staaldraad en het boeten van netten. Hierin was hij een meester. Later zorgde hij er voor dat de trawlers goed uitgerust ter visserij trokken. Doordat een zesjarige jongen uit de Ka naalstraat in IJmuiden vrijdagavond tegen een niet-sluitend raam van zijn slaap kamer leunde, is hij van de tweede ver dieping op de tien meter lager gelegen straat gevallen. Uit de uitlatingen van zijn beide broertjes, waarmee hij in de slaapkamer was, heeft men op kunnen ma ken dat hij heeft geprobeerd iets tegen zijn vriendjes op straat te roepen. Daarbij leunde hij tegen het raam. Dit schoot open en via het balkonhek viel de jongen op straat. Zeer ernstig gewond werd hij naar het Antoniusziekenh 'is vervoerd. Zater dagmorgen was zijn toestand iets verbe terd, hoewel het levensgevaar nog niet is geweken. Nieuws in het kort Getuigen. De Haarlemse verkeers politie verzoekt eventuele getuigen van een aanrijding op de Wagenweg in Haarlem op vrijdag om 11.40 uur tussen een personen auto en een vrachtwagen zich met haar in verbinding te stellen. Geestelijke verzorging. Op uitnodiging van de Interkerkelijke Commissie voor de geestelijke verzorging, op passagierssche pen, waarover gisteren in onze rubriek „Kerkelijk Leven" werd bericht, zal de evangelisch-lutherse predikant ds. D. So- linger uit Haarlem gedurende drie weken als zielszorger op de Maasdam meereizen, reizen. NederlandEngeland. De afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland- Engeland houdt haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen dinsdag 22 septem ber in restaurant Brinkman op het Hout plein in Haarlem. De heer A. J. P. Taylor zal spreken over de hedendaagse Britse pers. PARIJS (A.F.P.) Het Vaticaan heeft het Franse episcopaat een schrijven ge zonden, dat het definitieve einde van het experiment met de priester-arbeiders tot gevolg zal hebben, zo is uit gezaghebbende bx-on in Parijs vernomen. Het schrijven van het Vaticaan was een antwoord op een rapport dat Kardinaal Feltin in mei in Rome had ingediend en waarin, na een overzicht van de bereikte resultaten, om goedkeuring of eventueel aanpassing van deze vorm van zielzorg werd gevraagd. Het Vaticaan heeft het Franse episco paat echter verzocht nieuwe vormen van evangelisatie in arbeiderskringen te zoe ken. Dit. wordt nu door de Franse bisschop pen bestudeerd, aldus de gezaghebbende bron. Advertentie Riviervischmarkt 3 (bij de Grote Markt) Door een felle uitslaande brand is vrijdagmiddag een zolderverdieping van gebr. Keesmaat C.V. offsetdruk kerij aan de Bakenessergracht 19 in Haarlem geheel uitgebrand. Men ver moedt, dat de brand is ontslaan door zelfontbranding, waarbij een zolder raam op de bovenste verdieping als brandglas fungeerde. Een grote hoe veelheid papier, lege dozen, prenten boeken en enkele machineonderdelen gingen verloren. De brandweer toas de brand in een half uur meester. De schade is nog niet bekend. De panden naast de drukkerij, die vrijwel alle onder monumentenzorg vallen, kregen geen schade. Hedenmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, daartoe gemachtigd door de Koningin, de buitengewone zitting 1959 van de Staten- generaal gesloten. De beide Kamers der Staten-generaal waren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer bijeengekomen onder voorzitter schap van de president van de Eerste Ka mer, mr. J. A. Jonkman. Minister Toxopeus was in een gala-ber- liner, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van in ceremonieel tenue gekle de rijkspolitie te paard, van het paleis Ten Bosch naar het Kamergebouw gereden. Hier was een erewacht van de rijkspolitie met drumband opgesteld. In zijn toespraak zei minister Toxopeus onder meer, dat de zittingsperiode van de Kamers kort van duur is geweest. Zij ver kreeg echter bijzondere betekenis door het uitvoerige en vruchtbare overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging over een aantal hoofdpunten van de wet inzake de algemene weduwen- en wezenverzeke ring, welke een verdere stap vormt in de richting van doeltreffende organisatie der sociale verzorging van het Nederlands volk. Üok op internationaal gebied hebben vele Kamerleden in deze periode weer be langrijke arbeid verricht. „De Koningin heeft mij verzocht u voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen. In naam van de Koningin en daar toe door haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-generaal te zijn ge sloten", aldus de minister. Nadat de minister uitgeleide was gedaan sloot de voorzitter de bijeenkomst. Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOÖR UITVAARTVERZORGING uk ZIJLWEG 63 - TELEFOON'15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor hei gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid HAARLEM Artsen: men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: G. H. J. van der Drift, Kennemerplein 1 rood, tel. 17873. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsingel 28, telefoon 13164. Apotheken: Frans Hals-apotheek. Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. BLOEMENDAAL Artsen: H. D. G. A. Immink, Bloemen- daalseweg 126, Blpemendaal, tel. 57753. Overveen: C. R. Post, Gillis Schoolmees terlaan .2, Haarlem (post Overveen), tel. 42630. Aerdenhout: J. T jakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 42884. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15. Aerdenhout, tel. 42177, b.g.g. 41919. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdagmor gen 19 september voor spoedeisende ge vallen geopend zijn: de Elswout Apo theek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort zuid, tel. 025608249 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208. Heem stede, tel. 38320 (ook voor Aerdenhout). SANTPOORT Artsen: Th. J. Haselager, Hoofdstraat 135 Santpoort-Dorp, tel. 8570. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 8249. ZANDVOORT Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: zuster A. M. C. Hoogenbosch. Julianaweg 25. tel. 2826. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, telef. K 2500 13164. Apotheken: Van zaterdag 12 tot en met 18 september na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst de Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijn- ALS DE KOUDENHORNKAZERNE te zijner tijd zal worden ingericht ah Haarlems hoofdbureau van politie zal een flinke verbouwing van het bijna twee eeuwen oude gebouw noodzakelijk zijn. Het ligt daarbij in de bedoeling het gebouw van buiten geheel in de oude stijl te herstellenDit is zeker mogelijk, omdat de originele bestekken van bouwmeester Jan Smit en zijn helpers nog steeds beschikbaar zijn. Het herstel zal zeker de moeite waard zijn, aangezien het aanvankelijk als diaconiehuis opgezette gebouw een unieke gothische con structie heeft, waarbij de grote zaal over een voor die tijd zeer bijzondere struc tuur van opeenvolgende houten jukken beschikt. De dienst van Openbare Werken hoopt binnenkort in het thans nog door de koninklijke landmacht gebruikte gebouw een bouwbureau te vestigen, dat de nodige opmetingen kan verrichten. Overigens is het nog niet zover, want hoewel de besprekingen met het ministerie van Oorlog tot gen gunstig einde zijn gebrachtis de gemeente Haarlem nog met het departement van Binnenlandse Zaken aan het onderhandelen over een rijksbijdrage in de kosten van verplaat sing. Als deze onderhandelingen tot een goed einde zullen zijn gebracht, kan men het bouwbureau in de kazerne vestigen, waarmee aan de verbouwing tot politiebureau een eerste stoot zal worden gegeven. Deze verbouwing zal ongetwijfeld een flink bedrag vergen. Een bedrag, dat ho ger zal liggen dan de totale bouwsom, die in de achttiende eeuw nodig was en die f 362.581 bedroeg. Voor dat in onze ogen luttele bedrag bouwde men in 1767 een heel diaconiehuis, dat plaats bood aan maar liefst „670 oude lieden, 150 kinde ren en 80 commensalen" en dat daarbij nog een grote zaal, een uitdeelkamer voor brood met wachtkamer, alsmede talrijke andere vertrekken bevatte. Dit bedrag vormt dan echter ook het enige belang rijke verschil tussen achttiende en twin tigste eeuw. Want als men de totstand koming van het „nieuwe diaconiehuys" bekijkt, komt men licht tot de conclusie, dat er ten aanzien van de gemeentelijke vaste kosten en verschillen van mening en opvatting tussen betrokkenen in twee eeuwen eigenlijk bitter weinig ver anderd is. In 1767 besloten raden en vroedschap pen van de stad Haarlem een nieuw dia coniehuis op de gewezen Ossenmarkt te bouwen. In 1763 werd reeds in een rap port van twee bouwkundigen uit Amster dam de wenselijkheid van een diaconie huis bepleit. Eén van hen, de Amsterdam- (Van onze parlementaire redacteur Voor het eerst in de parlementaire ge schiedenis zal aanstaande dinsdag een vrouw, mevrouw mr. Johanna Maria Stof fels - Van Haaften uit Haarlem, kandidaat worden gesteld als plaatsvervangend voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. Dinsdagmiddag om één uur opent Konin gin Juliana de nieuwe zitting van de Sta ten Generaal. Te drie uur komt dan de Tweede Kamer weer bijeen voor de ver kiezing van een voorzitter en de eerste en tweede plaatsvervangende voorzitter. In juni was de P.v.d.A. niet bereid om dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) te stemmen als voorzitter, omdat zij twijfelde aan zijn onpartijdigheid. Het gevolg was dat de K.V.P. op haar beurt niet bereid was de kandidatuur te steunen van de heer J. Bommer (P.v.d.A.) als, eerste plaatsver vangende voorzitter. In de plaats van de heer Bommer werd toen drs. H. A. Kort hals (V.V.D.) gekozen. Inmiddels is de heer Korthals minister geworden, zódat hij niet meer kandidaat kan worden ge steld voor het presidium van de Tweede Kamer. De V.V.D. is voornemens nu me vrouw mr. J. M. Stoffels - Van Haaften kandidaat te stellen als de P.v.d.A. haar mening over dr. Kortenhorst nog niet heeft gewijzigd, is er dus alle kans dat voor het eerst in de geschiedenis een vrouw wordt gekozen in het presidium van de Tweede Kamer. Mevrouw Stoffels-Van Haaften, 42 jaar, is sinds 1955 lid van de Tweede Kamer en heeft een scherp juridisch inzicht. Zij heeft verscheidene jaren deel uitgemaakt van Nederlandse delegatie naar de Al gemene Vergadering van de Verenigde Na ties te New York. Zij is voorts lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Zij is tevens lid van de Provinciale Staten van Noord holland. maar voor dit lidmaatschap zal zij bedanken wegens haar verhuizing van Haarlem naar Utrecht. mer Jan Smit, maakte vervolgens een schetsontwerp, dat inmiddels verloren is geraakt. In het ontwerp werd de situering van het gebouw onder meer vastgelegd. In deze schets is een brug geprojecteerd over de Bakenessergracht. die echter nooit is gebouwd, maar thans twee eeuwen later als de plannen doorgaan verwe zenlijkt zal worden. In 1767 werd besloten het gebouw volgens ontwerp van Jan Smit te zetten. In september 1770 was het ge bouw klaar. Later is er nog ruzie geweest over de betaling. Een weer andere commissie had geconstateerd, dat men van het bestek was afgeweken, waarbij onder meer te dunne balken en te weinig lood was gebruikt. Jan Smit verweerde zich met te zeggen, dat deze bezuinigin gen op last van de burgemeester waren aangebracht. Later is deze kwestie in dei- minne geschikt. Interessant is het na te gaan, hoe het bedrag van 362.581.- bijeengebracht werd. Het grootste gedeelte 200.000.- kwam uit de opbrengst van een zogenaamd tan- tinesysteem, waarbij een levensverzeke ring was gesloten voor een bepaald aantal mensen. De rente verviel bij overlijden van één der deelnemers aan de overigen en bij overlijden van de laatste aan de tan- tinehouder, in dit geval de gemeente Haar lem. Aan collecten werd 25.246,13.- bij eengebracht en aan interesten 6.016,8.-. Voor de thesaurie van de gemeente Haar lem bleef over 131.317,19.-. Het uiterlijk van het imposante gebouw toont invloeden van Frankrijk, die zelf standig in Nederland waren verwerkt. Er waren rococo-elementen, naast een strak ke en sobere monumentaliteit. Het was in het kort de stijl van Lodewijk XVI, waar mee men in Haarlem de internationale stijlperiodes een generatie vóór was. De grote zaal, waarin op 15 september 1778 de eerste vergadering van de oeconomische tak van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen werd gehouden, is gecon strueerd volgens een systeem van opeen volgende houten jukken, dat in de middel eeuwen algemeen werd toegepast, maar dat men zelden meer in de achttiende eeuw aantrof. De voorgevel zal eveneens weer in de oude stijl worden hersteld. Aan het ge bouw, dat sinds de Napoleontisch tijd als kazerne heeft dienst gedaan, is in de loop der jaren nogal het een en ander veran derd. Zo is de gevel, die zich aan de bin nenplaats bevindt, in verminkte staat nog aanwezig. De kap had vroeger een zak- goot, die door de genie is dichtgemaakt. Van binnen zal ook het een en ander ver anderd moeten worden, howel nog niet vast staat in welke mate dit zal moeten geschieden De plattegrond is praktisch on gewijzigd gebleven en de grote zaal be- Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1959 1.110 miljoen (vorige maand f 1.300 miljoen), terwijl voor een waarde van 1 878 miljoen (vorige maand 1.058 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 79 (81). Het dekkingspercentage ligt in augustus 1959 ten opzichte van de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar 10 pun ten lager door stijging van de invoer met 5 percent bij daling van de uitvoer met 8 percent. Het dekkingspercentage van het maandgemiddelde over januari-augustus was in 1959 evenwel gelijk aan dat van 1958 namelijk 87 percent. Het invoersaldo nam in augustus 1959 toe met 232 mil joen en bedraagt sedert het begin van het jaar 1.261 miljoen (januari-augustus 1958 f 1.170 miljoen). Advertentie INBOUW en REPARATIE ""UINLAANTJE 18 - KONINGINNEWEG 6 ne, Haltestraat 8, tel. 2389. Echter uit sluitend voor recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 6.30 uur. HEEMSTEDE Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en L. Wijnberg, Beet- hovenlaan 36, telefoon 35734. Wijkverpleegster: zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Tevens in de week van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 september, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 38320. Tevens in de week van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 september, des avonds na zes uur. HA ARL EMMERMEER Hoofddorp: J. A. H. Bult, Hoofdweg 677, telefoon K 2540 6320. Nieuw-Vennep: G. Nugteren, Eugenie Previnaireweg 2, telefoon K 2546 220. Zwanenburg: D. A. Rijnders, Amster damsestraatweg 60, Halfweg, tel. 4593. Zondagsdienst Dierenarts: Z. Hooyberg, Hoofdweg 695, Hoofddorp, tel. K 2540— 6398. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 60, Halfweg. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502 300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Teding v. Berkhoutlaan 15, tel. 02500 42177, b.g.g. 41919. HILLEGOM Artsen: H. F. ten Hoopen, Stationsweg 2, telefoon 5417. LISSE Artsen: Dokter A. J. Duymaer van Twist, Heereweg 295, telef. 3453. De Koudenhornkazerne, zoals deze in de achttiende eeuw was. Bij de toe komstige verbouwing zal het gebouw uiterlijk weer zoveel mogelijk in deze staat worden gebracht. vindt zich nog in een goede staat. Waar schijnlijk is ook bij de inrichting van het gebouw tot hoofdbureau van politie veel van het oude nog te behouden. Hetgeen het streven is van de afdeling Monumenten zorg van Openbare Werken. Dat daar naast een zo doelmatig mogelijk politie bureau zal ontstaan is de wens van de po litie. Beide verlangens tot een harmonieus geheel te verenigen is straks de taak van Openbare Werken. De bekende balletmeester van de Pa- rijse Opera Serge Lifar zal dezer dagen naar Nederland komen om bij het Neder lands Ballet enkele van zyn werken in te studeren. Op het programma zullen wor den genomen Lifar's Suite en Blanc", „Les Mirages" en „Romeo en Julia". Het Nederlands Ballet begint dit seizoen met voorstellingen in Maastricht. Op 23 september gaan er twee premières in Rot terdam, namelijk „Don Quichotte" van Minkus/Pepita en „Jazz-Nocturne" van Ellington/Shook. De groep van Sonia Gaskell, waarbij Karei Shook als balletmeester fungeert heeft als gastsolisten geëngageerd Joan Cadzow, Irene Skorik en Violette Verdy. Op het kruispunt WestlaanDammers- weg in de Velser Broekpolder is vrijdag morgen een aanrijding gebeurd tussen een bromfietser, een Hoogovenarbeider uit Spaarndam, en een personenatuo. De bromfietser verleende geen voorrang. Hij reed tegen de auto en smakte tegen het wegdek. Zijn vrouw, die achterop zat, kwam zeven meter verder in een sloot terecht. Zij ging kopje onder en werd spoedig uit het water gehaald. De brom fietser brak zijn linker-onderarm Ook liep hij verscheidene ontvellingen op. Zijn echtgenote kwam er met een hoofdwond af; het water had haar val gebroken. Het echtjaar werd naar het St. F.lisabeths- gasthuis in Haarlem overgebracht. Naar wij vernemen heeft het cura torium van het rooms-katholiek ly ceum voor meisjes „Sancta Maria" in Haarlem van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen dat het tot aanbe steding van het nieuwe lyceum in het uitbreidingsplan Eindenhout kan over gaan. Men verwacht dat in de loop van dit najaar met de bouw van de school, die ongeveer twee jaar in be slag zal nemen, zal kunnen worden begonnen. Het nieuwe lyceum zal verrijzen op een terrein, begrensd door de Wagenweg, de Leidsevaart, de Van Hogendorpst.raat en de Van Oldenbarneveltlaan. De school zal Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 Op 8 juli reed op de onbewaakte over weg aan de Zuidendijk in Dubbeldam een bestelauto met vijf inzittenden tegen een juist passerende trein aan. De wagen werd twintig meter meegesleurd en ernstig be schadigd, maar gelukkig .verd er niemand gewond. De man, die voor dit ongeval ver antwoordelijk werd gesteld, een 54-jarige tuinder uit Dubbeldam, js thans voor de Dordtse politierechter verschenen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij een van zijn werknemers met de auto had laten rij den, terwijl hij niet wist in welke toestand de wagen, die hij tweedehands had ge kocht, zich bevond. De rem werkte niet, zodat de man, die de auto bestuurde, niet kon stoppen toen hij bij de onbewaakte overweg een trein zag aankomen. De of ficier achtte de schuld van de tuinder be wezen en eiste t 500.- boete of drie maan den hechtenis met verbeurdverklaring van de auto. Voor het geval de verdachte in gebreke zou blijven de auto in te leveren vorderde hij een aanvullende boete van 250.- of een maand. De politierechter veroordeelde conform. plaats bieden aan 600 leerlingen, waar voor nodig zullen zijn een lyceum met één jarige onderbouw, een vijfjarig gymna sium, een vijfjarige h.b.s. en een vier jarige middelbare meisjesschool. Het gehele scholencomplex omvat ver der een groot aantal klas- en vaklokalen, twee gymnastieklokalen, een groot sport veld, een overblijflokaal, een bibliotheek en een grote hal, die plaats zal kunnen bieden aan 1200 personen. Het Sancta Maria-lyceum is een zoge naamde hal-school, een type waarin zo min mogelijk gangen voorkomen en waar bij alle lokaliteiten rondom een grote hal zijn gegroepeerd. De architecten ir. Th. Laen en dr. ir. Thomas Nix maakten het ontwerp voor deze moderne school, die omgeven zal worden door veel groen, zodat het lyceum het karakter van een parkschool zal krijgen. CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS (UPI). Harmon Elliott, die 72 jaar is en directeur van een fabriek van adres- seermachines, heeft vrijdag onder zijn gehele, 578 man grote personeel, een bedrag van 1.450.353 dollar, dat is bijna vijf miljoen gulden, opgedeeld. Hij heeft gezegd, dat het hem een vreugde was bij zijn leven „geld weg te geven". In de fabriek waar Elliott sinds 1907 de leidmg heeft, is in al die 52 jaar geen enkele staking voorgekomen, een voor de V.S. opmerkelijk verschijnsel, en hij wilde zijn personeel laten blijken hoe zeer hij hun loyaliteit ivaardeert. Hij heeft het bedrijf verkocht, maar ervoor gezorgd, dat geen van zijn mensen werkloos wordt. En bij het scheiden van de markt kregen mensen, die drie jaar bij hem werkten 2500 dollar, plus 41.60 dollar voor elk jaar bij Elliotts fabriek. Mensen, die al lang aan het bedrijf verbonden waren kregen bedra gen in de regionen van 4800 dollars, dat is ruim 15.000 gulden contant, in het zakje bij de salarischèque. Geref. Kerken Beroepen te Munnekeburen J. Bakker, kand. te 's-Gravenhage. Geref Gemeenten Tweetal te Werkendam W C. Lamair. te Grand-Rapids (U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11