Dee-Quant opnieuw Nederlands kampioen betrouwbaarheidsritten MARSWEDSTRIJD IN HAARLEM Bloemendaal-toernooi voor Van Dalsum en Henriëtte v. Ruinen M AANDAG 14 SEPTEMBER 1959 DuitslandNederland 39-0 Rob mocht niet van pa Trabert won in Parijs Kunstrijder David Jenkins zeer ernstig geblesseerd Kandidatentoernooi Petrosjan versloeg Keres na veel spanning Stirling Moss won de Grote Prijs van Italië Politieman demonstreerde pistool: broertje getroffen Brandje in het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis Bruiloftsfeest eindigde na veldslag in de cel Drie Duitse badgasten in zee verdronken Weer 3 stationsemployé's gearresteerd Vooronderzoek wordt binnenkort afgesloten Er viel op de banen van het tennispark Duinwijck aan de Joh. Verhulstweg in Bloemendaal zaterdag en zondag van goed tennis te genieten. Het invitatie- toernooi van de LTC Bloemendaal bracht vele vooraanstaande tennissers(sters) op het gravel. In een district als Haarlem waar het tennisspel zo verontrustend laag staat mogen wij het als een dienst aan het tennis beschouwen dat „Bloemendaal" zich zoveel zorg en moeite heeft willen ge troosten om een dergelijk select gezel schap bijeen te brengen. Want een sine cure is dit vast niet. Dat bleek nogmaals toen men het programma rond had en Joyce Marinkelle en Rob Gurowitch zich, ondanks toezeggingen, toch nog terug trokken. Het herenenkelspel werd een zege voor Hans van Dalsum die in de eindstrijd wei nig moeite had met de bekende badmin- toncrack Freddy Sonneville (6-3, 6-3) doch zaterdag in de eerste ronde (of kwarteind strijd) alles moest geven om de zich taai verdedigende Haarlemse kampioen Cees Nieland in eigen huis te verslaan. Setstan den als 8-6 en 10-8 spreken duidelijke taal. Freddy Sonneville bereikte de finale door een zege op de Fransman M. Dulac de Fuqères, die zaterdag toevallig het park op kwam lopen en onmiddellijk be reid bleek om de plaats van Gurowitch in te nemen. Deze sterke Franse speler woont in Bloemendaal en is verbonden aan het Franse corps diplomatique. De eindstrijd damesenkelspel vergde 2'it uur en zorgde voor een laat einde van de finales. De bekerhoudster mej. H. van Rijn uit Rotterdam won de èerste set ge decideerd (6-1) doch verloor de tweede T ennis set met 7-5 van de oud-jeugdkampioene Henriëtte Ruinen zodat een beslissende set noodzakelijk bleek. Het zag ernaar uit dat mej. Ruinen deze set gemakkelijk zou winnen; zij spreidde haar slagen voortref felijk en de Rotterdamse werd aanhoudend in de verdediging gedrongen, doch mej. Van Rijn kwam blijkbaar over haar ver moeidheid heen, had de grootste moeite om op een 6-5 achterstand door te druk ken doch slaagde niettemin en hield de strijd tot 8-8 vol, leidde zelfs met 8-7. Uit eindelijk kreeg Henriette Ruinen toch loon voor haar iets betere spel en won zij met 10-8 de strijd en de beker. In de finale van het gemengddubbelspel moesten Kea Okker en de nationale kam pioen Lex Karamoy buigen voor Henriet- te Ruinen en de Utrechtse kampioen C. toe Water die een homogener duo vorm den en* met 4-6, 6-1 en 6-4 de strijd be slechtten. De wedstrijden werden bijge woond door enkele honderden toeschou wers. Na afloop ontvingen de winnaars van het A-toernooi de prijzen uit handen van de locoburgemeester van Bloemen daal, de heer mr. H. B. Wildt Meyboom; de winnaars van het B- en C-toernooi kre gen met een toepasselijk woord door de voorzitter van Bloemendaal de heer N. Joesse hun prijzen aangereikt. Resultaten invitatie A-toernooi: H.E., kwart eindstrijden: H. v. Dalsum versl. C. Nieland 86. 108; D. Stradmeijer versl. C. toe Water 4—6, 6—3, 63; M. Dulac de Fuqerus versl. G. de Jong 68, 6—1, 6—3; F. Sonneville versl. Th. Kramer 6—3, 4—6, 6—4. Halve eindstrijden: H. v. Dalsum versl. D. Stradmeijer 7—5, 6—3; F. Sonneville vers!. M. Dulac de Fuqeres 6—4, 6—3. Eindstrijd; H. v. Dalsum versl. F. Sonneville 6-3, 6-3. D E., kwart eindstrijden: mej. H. Ruinen versl. mej. B. v. Buuren 7—5, 62; mej. Burgemeestre versl. mej. L. v. Beest 6—2, 61; mevr. I. Pufkus versl. mej. K. Okker 6—4, 6—2; mej. H. v. Rijn versl. mej. T. Schouten 6—1, 6—3. Halve eindstrijden: mej. H. Ruinen versl. mej. J-Burgemeestre 6—2, 8—6; mej. H. v. Rijn versl. nteyr. I. Pufkus 6-3, 2—6, 7—5. Eindstrijd: mej. H. Ruinen versl. mej. H. van Rijn 1—6, 7-5, 10—8. G.D., kwart eindstrijden: mevr. Pufkus en Sonneville versl. mej. Burgemeestre en v. Dalsum 6-4, 61; mej. Okker en Karamoy versl. mej. Schouten en Nieland 75, 61; mej. v. Beest en De Jong versl. mej. v. Rijn en Kramer 6-1, 8—6; mej. Ruinen en Toe Water versl. mej. v. Buuren M Dulac de Fuqeres 6—3, 1-6, 6—3. Halve eindstrijden: mej. Okker en Karamoy versl, mevr. Pufkus en Sonneville 8—6, 6—3; mej. Ruinen en Toe Water versl. mej. v. Beest en De Jong 6—1, 6—3. Eindstrijd; mej. Ruinen en Toe Water versl. mej- Okker en Karamoy 4—6, 61, 64. B-toernooi. H.E., halve eindstrijden; T. Okker versl. J. v. Hoorn 6—4, 64; A. v. d. Holf versl. J- Brandsen 6—2, 6—8. 7—5. Eindstrijd; T. Okker versl. A. v. d. Hof 6—3, 6—2. D E,, halve eindstrijden: mej. Y. Harms versl. meJ- E, Uurbanus 6—4, 63; mej. A. Lunbeck versl. mej. T. v. Hoogen 4—6, 6-2, 7—5. Eindstrijd: mej. Y. Harms versl. mevr. A. Lun beck 6-2, 6—2. H.D., eindstrijd: T. Okker en H. Sikkes winnen foor niet opkomen van Schlattman en v. Maanen. D D-, eindstrijd: Milly Sikkes en Yvonne Harms versl. mevr. Lunbeck en mej. Uurbanus 6—1, M, 6-0. G.D.: mevr. Lunbeck en v. Hoorn versl. mej. Harms en Koenders 3—6, 7—5. 6-4. C-toernooi. H.E., eindstrijd: J. Ong versl. G. Smith 8—6, 6-4. D E.: mej. I. Fraterman versl. mej. E. Schmeink 6-3. 6-2. H.D.: Sabbe en De Graaf versl. Snoek en Van behagen 6—2, 6—2. D-D: mej. Badings en mej. v. d. Raadt versl. mej. Kolkman en mej. Smids 63. 86. G D.; mej. Schroder en Groenland versl. mevr. v- Hof en Snoek 1—6, 6—3, 6—4. Nederlandse rugby vijftiental heeft Heidelberg een verpletterende neder- geleden tegen Duitsland. De eind end was 390 voor de gastheren, die bi.i ust al met 230 voorstonden. De beste ,°eler was Zilverberg. De Duitsers scoor- elf maal een try, waarvan er drie berden geconverteerd. Een spelmoment uit de eindstrijd he renenkelspel van het invitatie-toer nooi van Bloemendaal. Links Hans van Dalsum die zijn tegenstander Freddy Sonneville versloeg met tweemaal 6-3. Rob Gurowitch, die het vorig jaar het invitatie-tennistoernooi van de LTC Bloe mendaal op zijn naam bracht en door het Bestuur van „Bloemendaal" weer werd geïnviteerd om afgelopen weekeinde zijn beker te verdedigen, heeft na een aanvan kelijke acceptatie van de uitnodiging, het Bloemendaalbestuur laten weten dat hij niet van de partij zou zijn. Rob Gurowitch nam deze stap, naar wij vernamen, op aandringen van zijn vader, de tennisoefenmeester N. Gurowitch, die met het oog op de sportieve carrière van zijn zoon, die bij de nationale kampioen schappen bij de laatste acht eindigde maar niettemin voor de landenwedstrijd tegen Belgie werd gepasseerd, geen „risico" wilde lopen dat zijn zoon van een „minder" geachte tegenstander zou verliezen. In een gesprek met de toernooileiding verlangde vader Gurowitch dat zijn zoon in het wedstrijdschema zodanig werd in gedeeld dat hij in de halve finale Van Dal sum zou ontmoeten, waarvan hij, zonder zijn reputatie schade te doen, zou „mogen" verliezen. Het bestuur van Bloemendaal had er bij de indeling naar gestreefd dat Van Dalsum en Gurowitch elkaar in de eindstrijd zou den ontmoeten. Voordat men nu tot het wijzigen van het wedstrijdschema over ging, vroeg men eerst advies aan de KNLTB, dat luidde: „het schema onver anderd handhaven". De bondsgedelegeerde stelde zich in ver binding met de heer Gurowitch, die echter van geen toegeven wist zodat .zijn zoon Rob niet op „Duinwijck" verscheen. Wij kunnen ons voorstellen dat papa Gu rowitch, die reeds meer dan veertig jaar tennis doceert, het beste met zijn zoon's teniscarrière voorheeft, maar wij mogen toch verwachten dat bij tennisamateurs het sportieve boven het zakelijke gaat. De finale enkelspel van het Europese proftoernooi van het „tenniscircus" Kra mer is door de Amerikaan Tony Tra- bert gewonnen. Hij versloeg de Australiër Sedgman met 64, 64, 64. David Jenkins, de wereldkampioen kunstrijden, is tijdens de training bij een botsing met een andere kunstrijder ern stig aan het been gewond. Het mes van een schaats drong in de kuit van het rechter been. Met vijftien hechtingen is de wond gedicht. HOCKEY. Ook de wedstrijd tegen de oostelijke eersteklasser DKS te Enschede is voor de Italiaanse selectieploeg op een nederlaag uitgedraaid. DKS won met 10 door een doelpunt van Kristen in de eerste helft. In het kandidatentoernooi schaken in Joegoslavië is de partij' Keres-Petrosjan, die in de vierde ronde werd afgebroken, uitgespeeld en door Petrosjan gewonnen. Deze partij bracht van alle wel de meeste spanning. Bij de 48ste zet offerde Petrosjan on verwacht een toren. Keres aarzelde of hij het offer zou accepteren omdat hij waar schijnlijk een onvermijdelijk schaakmat vreesde. Toch besloot Keres de toren te nemen en na enkele zetten leek het of hij hierdoor de pogingen tot het zetten van mat had verijdeld. Bij de 52ste zet werd de opzet van Petrosjan duidelijk. Hij of ferde zijn koningin. Keres kon toen mat nog slechts vermijden door zijn koningin prijs te geven. Hij capituleerde voor de schitterende combinatie van zijn land genoot. Bij het naspelen kwamen de experts tot de conclusie, dat Keres na het aanvaarden van het torenoffer nog een goede kans had de aanval van Petrosjan te weerstaan. Hij koos echter de verkeer de voortzetting. De voortzettingen van de partijen Gli- goricOlafsson en BenkoeFischer wa ren slechts van korte duur en eindigden in remise. Tegen de verwachtingen in verloor Tal zeer snel van Keres. Een minder goede zet van Tal bracht Keres winstkansen, die deze ten volle uitbuitte. Een analyse van de afgebroken partij leerde echter reeds, dat Keres een zeer gunstige stelling had opge bouwd. Smislov trachtte tevergeefs in een bijna gelijkwaardige stelling in het eindspel iets te bereiken. Toen een pionoffer geen perspectieven opende besloot hij op het remisevoorstel van Petrosjan in te gaan. Na de vierde ronde luidt de stand: 1. Pe trosjan 3'/2 pnt. 2, 3. Fischer en Benkoe beiden 2V2 pnt. 4, 5, 6. Keres, Tal en Smis lov ieder 2 pnt. 7. Gligoric 1 pnt. 8. Olafs son pnt. De Engelse coureur Stirling Moss is erin geslaagd met een Cooper-Climax de Grote Prys van Italië te winnen waardoor hij in de stryd om de wereldtitel opklom naar de tweede plaats achter de Australiër Jack Brabham. Direct na de start op het circuit van Monza beleefden de toeschou wers al een sensatie omdat de Ferrari van Tony Brooks, die eveneens een uitsteken de kans op de titel had, niet wilde starten. Brooks sukkelde één ronde over het circuit, maar toen gaf hij de moed al op. Een andere Ferrari, bestuurd door de Amerikaan Phil Hill, scheen echter re vanche te willen nemen. Met een gemid delde van rond de 200 km per uur joeg Hill zijn bolide over het circuit, gevolgd door Moss met zijn Cooper-Climax en op de derde plaats door zijn landgenoot Gurney. Tot de 32ste ronde (184 km) bleef deze positie op kop gehandhaafd, terwijl daar achter in volgorde kwamen Allison, Brab ham, Gendebien, Bonnier en Shell. In die 32ste ronde zou het beeld zich echter wijzigen. Hill kreeg order uit de pits om de achterwielen van zijn wagen te verwisselen. Dit kostte tijd en Moss pro fiteerde hiervan om de leiding over te nemen, terwijl Allison Gurney van de derde plaats verdrong. De vreugde van Allison over zijn tweede plaats was ech ter eveneens van korte duur, want ook hij werd naar de pits ontboden om banden te verwisselen. Zijn plaats werd weer inge nomen door Hill, die inmiddels weer in de baan terug was. Op de derde plaats lag nu Brabham. De strijd was gestreden. Moss handhaaf de zich op de eerste plaats en bleef onbe reikbaar voor Hill, evenals voor Brabham, die echter met zijn derde plaats toch vol doende winstpunten voor het wereldkam pioenschap behaalde om Moss op ruime afstand (5V2 punt) te houden. De stand voor het wereldkampioenschap luidt thans, met nog een wedstrijd te rij den, de Grote Prijs van Riverside op Sebring: 1. Brabham (Austr.) 31 pnt.; 2. Moss (GBt 251/2 pnt.; 3. Brooks (GB) 23 pnt.; 4. Hill (USA) 20 pnt; 5. Gurney (USA) 13 pnt.; 6. Trintignant (Fr.) 12 pnt. De officials van de RAC-Oost hadden de route van de elfde Pijlenrit, de voor-laat ste wedstrijd die telt voor het Nederlandse kampioenschap betrouwbaarheidsritten, dermate uitgezet, dat zelfs de grootste cracks hun strafpxintenlysten niet blanco konden houden. Opnieuw konden Ru Dee en Jan Quant de opzet van de organisato ren het dichtst benaderen. Met 60 straf- punten wonnen zij ook deze rit, die in de nacht van zaterdag op zondag op voorna melijk Gelders gebied werd gehouden. Slechts in de eerste fase van de strijd, toen de in Arnhem gestarte equipes via Otterlo, Barneveld, Putten, Garderen, Ede en Wageningen de Betuwe en de Veluwe doorkruisten, kregen de kampioenen het even moeilijk. Het eerste traject leverde Dee en Quant zestig strafpunten op. Even Automobilisme leek het erop, dat de nieuwe equipe Van Doorn-Wiedouw 30 strafpunten in het eerste traject ditmaal de zege zou gaan behalen. Doch in de nacht toonde Quant weer zijn uitzonderlijke klasse. In de ruim 200 km die de teams in de achterhoek af legden bleef het duo strafpuntloos. Dee en Quant slaagden er zelfs nog in de organisatoren te verbeteren. Want toen de karavaan ten noorden van Zevenaar kwam koos Quant plotseling een weggetje waarvan niemand verder eigenlijk het be staan kende. Veel meer dan een smalle strook gras tussen twee weilanden was die „weg" dan ook niet. Na veel zoeken werd ontdekt dat die weg inderdaad op de kaar ten stond aangegeven en dat de route daar door anders kwam te lopen dan de route- uitzetters van de RAC—Oost hadden be doeld. Behalve de equipes Quant-Dee en Jetten-Jetten vermeden alle teams hard nekkig dit twistpunt zodat het in de con treien rond Zevenaar voor bijna alle teams strafpunten regende. De grootste pechvogel van deze bijzon der geslaagde kampioensrit was de Volvo- equipe Keyzer-Gerkens. Het noodlot ach tervolgde het tweetal hardnekkig. Bij de start begon het al. Amper had de Noord- hollande combinatie enkele tientallen me ters gereden of er moest ten gevolge van een lekke band gestopt worden. Dat zou niet de enige keer wezen dat de wagen op- gecrickt moest worden. Nog vijf maal werd de Volvo door bandenpech getroffen op de overigens toch zeker niet slechte wegen. Hoe zwaar het in weerwil van het goede weer is geweest blijkt ook al uit 't hoge aantal uitvallers. Van de 52 gestarte equi pes zagen er maar liefst 12 geen kans de wedstrijd uit te rijden. Door ook de Pylenrit van de RAC-Oost, de derde en voor-laatste wedstryden voor het Nederlandse kampioenschap betrouw baarheidsritten van de KNAC, te winnen heeft de combinatie Ru Dee-Jan Quant de titel behouden. De uitslag van deze elfde Pijlenrit, die in de nacht van zaterdag op zondag werd gehouden, was: A-klasse: 1. Dee-Quant (Wassenaar/ Vlaardingen) met Peugeot 60 strafpunten; 2. P. Jetten en A. Jetten (Boxmeer) met Vauxhall 183 str.pnt; 3. Bleeker-Prins, Del den/Hengelo met Opel 192 strf.pnt. B-klasse: Vosmer-Dickman (Hengelo) met Volkswagen 179 strafpnt; 2. Heeger- Van der Marei (Leeuwarden/Witmarsum) met Peugeot 543 strafpnt; 3. Okkerse-Blan- kers (Arnhem) met Volkswagen 551 str.pnt. De standen in de competities om de be trouwbaarheidkampioenschappen van Ne derland 1959 luiden thans: A-klasse Kaartlezers: 1. en kampioen van Nederland ir. J. Th. Quant (Vlaardingen) 81 pnt; 2. Dries Jetten (Boxmeer) 63 pnt; 3. Schuurbiers (Den Bosch) 46 pnt. Bestuurders: 1. en kampioen van Neder land R. H. R. Dee (Wassenaar) 81 pnt; 2. Piet Jetten (Boxmeer) 63 pnt; 3. L. J. F. A. van den Bergh (Veghel) 46 pnt. Van kwart voor acht tot half één zijn we zaterdag in dienst van de gemeente Haarlem geweest. En we moeten eerlijk bekennen, dat het ons uitstekend be vallen is. Nauwelijks zaten we namelijk aan de jury tafel bij de marswedstrij den op de Dreef of stad huisbode De Reus kwam ons vriendelijk vragen of we één of twee klontjes suiker in de koffie wilden hebben. We werden verder tijdens het uitoefenen van onze moeilijke taak door een ieder bijzonder voor komend behandeld en des avonds in hotel De Leeuwe rik, tijdens het uitrekenen van de toegekende punten aan de diverse korpsen stond hoofdbode Van Sons- beek erop, dat wejonder het genot van een glaasje bier geconcentreerd ons werk konden doen. Kortom we waren be langrijk zaterdagavond. Als jurylid van de journalisten- jury, die een speciale lau werkrans mocht uitreiken aan het best trommelende, best blazende, best geklede, best showende en meest in drukwekkende korps. En we hebben onze taak zeer ernstig opgevat, samen met onze collega's van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant Bert Hendriks en Wil lem Helversteijn, welke laatste zich in het bijzon der verdienstelijk maakte door voortdurend van zijn plaatsje op te staan om te kijken of de muzikanten wel netjes achter elkaar aan liepen. Voor ons op de tafel had den we een grote map lig gen, gevuld met paperas sen, die betrekking hadden op de voorbijmarcherende trommelaars en blazers. We moesten op de door het ge meentebestuur nauwkeurig met 't nummer 2533.1959.80 gemerkte velletjes in cij fers uitdrukken wat we vonden. En trouw hebben presentatie, van de kleding en van de show terwijl we verder de totale indruk moesten honoreren. Onderaan het papier, net boven de handtekening, werd de vraag gesteld wat we van de tambour-maitre dachten. En trouw hebben we ook al deze dapper voor de troep uit marcherende mannen en vrouwen punten toegekend. Zoals later bleek ten onrechte, want dat voorrecht was alleen aan de „echte" jury toegewezen. Om kort te gaan, we heb ben tot half elf op de Dreef al die voor hun subsidie vechtende korpsen aan een degelijk onderzoek onder worpen. We hebben een muziekkorps uit Haarlem een half puntje lager ge noteerd dan we eerst van plan waren omdat een der meewandelende meisjes haar petticoat wat had la ten afzakken en we hebben een ander korps twee pun ten meer gegeven dan we van plan waren omdat zij 48 goed gepoetste schoenen paarden aan voortreffelijk blazen en keurig in de rij lopen. Toen alle korpsen de Dreef hadden verlaten en de 15.000 toeschouwers te vreden de richting van huis op wandelden zijn we in „De Leeuwerik" in retraite gegaan. Samen met de an dere juryleden. We hebben in een langdurige bijeen komst gewikt en gewogen en we zijn na een uurtje aan de zijde van tal van hoogwaardigheidsbekleders aan een tafel gaan zitten, aangestaard door enkele honderden muzikanten. En daar hebben we kunnen zien, dat zeker vijftig leden van de drumband BATO bijzonder verheugd waren, dat wij onze eigen prijs aan dit korps toekenden. We hebben tenslotte omstreeks het nachtelijk uur ernstig geknikt toen de organisator van deze prachtige mars wedstrijden, de heer Wil lem van der Peijl, de orkes ten aanspoorde om nog ijveriger te gaan studeren en we hebben geklapt voor de nestor van de „echte" jury, onze eigen Jos. de Klerk, die tot tevredenheid van een ieder het gemeen tebestuur dankzegde voor de medewerking. En toen zijn we voldaan naar de uitgang van „De Leeuwerik" gestapt. In de hal verloren we een van onze schoenen omdat een van de prijswinnaars op onze hiel trapte. We misten de bus en we moesten een taxi nemen. „Volgend jaar weer?" vroeg de heer Willem van der Peijl ons. „Volgend jaar weer", zei den we uit de grond van ons hart. Want we zijn gek op marsmuziek. En het jurylid-zijn is ons uitste kend bevallen. Als Willem Helverstèijn er ook maar weer bij is. Want zonder zijn adviezen over het in de maat wandelen van de concerterenden had den we het niet gered, ge loven we. In een woning te Katwijk aan de Rijn is de negenjarige Wim Hoek door een schot uit een pistool in het hoofd getrof fen. In zorgwekkende toestand is de knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen een broer van het jongetje, die een opleiding voor de rijkspolitie te Arnhem volgt, voor de eerste keer in het bezit van zijn uitrusting thuis kwam. Direct na zijn aankomst had hij de patronen uit zijn pistool verwijderd en deze aan zijn vader in bewaring ge geven, zodat hij veronderstelde, dat het wapen ongeladen was. Hij meende daar om, dat hij zonder gevaar de werking van het pistool aan zijn broertje kon demon streren. Achteraf bleek evenwel, dat één patroon in de houder was achtergebleven, zodat een schot afging. De toestand van het knaapje was na ope ratief ingrijpen nog ernstig, doch niet hopeloos. Vanochtend omstreeks kwart voor zeven is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in het Antoni van Leeuwenhoekhuis in de Sarphatistraat te Amsterdam,, de speciale kliniek voor kan kerpatiënten. Een werkster ontdekte dat uit het plafond tussen de tweede en de derde verdieping in het midden van het gebouw vlammen lekten. Hier is de histo- logische afdeling van prof. dr. G. C. Herin ga gevestigd. In dit gedeelte van het ge bouw zijn kleine proefdieren onderge bracht. Zij konden in veiligheid worden gebracht. Nadat het personeel tevergeefs had getracht, de brand met schuimblus- sers te doven, bluste de brandweer het vuur in korte tijd met twee stralen. De schade bleef beperkt tot een groot gat in het plafond en enige waterschade aan de omliggende bergruimten. De ver- pleegafdelingen liggen ver van de brand haard verwijderd. In Nijmegen is een bruiloftsviering ge ëindigd in een veldslag, waaraan niet al leen het bruidspaar en de bruiloftsgasten maar ook de buurtgenoten deelnamen. Er bestond al jarenlang een vete tussen de families S. en Van H. Desondanks trouw de zaterdag een zoon van de familie S. met een dochter van de familie Van H. Alles scheen vergeven en vergeten, totdat er tijdens de bruiloftsviering een verkeerd woord viel. De bruiloftsgasten verdeelden zich onmiddellijk in twee partijen en sloe gen op elkaar los, waarbij buurtgenoten een handje kwamen helpen. Toen de poli tie verscheen, raakten de bruiloftsgasten ook slaags met de agenten, waarvan er een een klap kreeg, die hem bewusteloos ineen deed zakken. Het eind van het feest was, dat het bruidspaar en tien bruiloftsgasten de nacht in de cel doorbrachten. Van het meubilair der jonggehuwden in hun huisje in de Anjelierenstraat was vrijwel niets heel gebleven In de branding voor het strand van Nes op Ameland zijn zaterdagmiddag twee Duitse meisjes van ongeveer 16 jaar en een leidster, deel uitmakende van een club, die daar donderdag was aangekomen, verdron ken. Zes dokters zijn drie uur lang ver geefs bezig geweest te trachten met kunst matige ademhaling de meisjes te redden. In modder gestikt? De achttienjarige jongeman Welters uit Maastricht is zaterdag verdronken in een poel naast Rijksweg 75. Deze poel wordt reeds geruime tijd door het publiek ge bruikt als zwembad. Het is niet meer dan een grote kuil, ontstaan door graafwerk ten behoeve van diverse objecten. Men veronderstelt dat de jongen tegen drie uur 's middags in het water gedoken is en toen met het hoofd in de modder op de bodem vastgeraakt en verdronken is. Pas uren later werd het stoffelijk overschot door andere zwemmers ontdekt. Het bevond zich op niet meer dan twee meter van de rand van de plas. Het onderzoek naar de diefstallen van sigaren en tabak op het spoorwegempla cement te Nijmegen heeft geleid tot de arrestatie van nog drie spoorwegemployé's. Zij worden, evenals hun vier eerder inge sloten collega's schuldig geacht aan dief stallen uit de wagons op het emplace ment Nijmegen. Het is gebleken, dat er reeds vele jaren en met tussenpozen dief stallen werden gepleegd. De drie nieuwe arrestanten zijn ook ter beschikking ge steld van de officier van justitie te Arn hem. Buiten de reeds genoemde helers, een caféhouder in Groesbeek en een sigaren winkelier in Nijmegen, zijn nog twee kap pers en enkele andere personen aange houden als verdacht van heling. Naar hun rol in het complot wordt nog een nader onderzoek ingesteld. De ramp met de Hugo de Groot De vooronderzoeker, bedoeld in de lucht vaartrampenwet, zal binnenkort het onder zoek afsluiten inzake het verongelukken van de KLM-Super Constellation „Hugo de Groot", die op 14 augustus van het vorig jaar in de oceaan is gestort, ruim 200 km uit de kust van Ierland, op weg naar New York. Bij deze ramp vielen 99 slachtoffers te betreuren, onder wie de acht leden van de bemanning. Het onderzoek kan pas nu worden afgesloten omdat pas onlangs materiaal, dat uit het buitenland moest komen, in ons land is ontvangen. Het on derzoek heeft zich uitgestrekt tot alle fa cetten van de ramp. Er is een diepgaande studie gemaakt van alle beschikbare ge gevens. Na het afsluiten van het rapport door de vooronderzoeker zal het aan de Raad voor de Luchtvaart worden gezonden. Verwacht wordt dat tegen het einde van dit jaar de Raad voor de Luchtvaart deze aangelegenheid in openbare behandeling zal nemen. EEN GRANDIOOS FEEST van muziek en ritmen is zaterdagavond op de Haarlemse Dreef gevierd. Onder de overweldigende belangstelling van duizenden toehoorders en toeschouwers zijn daar, evenals in de maand september van het vorige jaar, marswedstrijden gehouden, die tal van tamboerkorpsen en muziekverenigingen uit Haarlem en de naaste omgeving in vreedzame kamp tezamen bracht en waarvoor zelfs de Enkhuizer Drumband zich voor deelneming had gemeld. Deze wedstrijden werden een verheugende demonstratie van een sportieve muzikantengeest, van een krachtige wil en activiteit om het spelniveau hoog op te voeren en van een musiceer- drift, die alle deelnemers, vanaf de jongste van amper zes jaar tot de oudste ervaren muzikanten, bezielde en vaak tot verrassende prestaties bracht. En zonder twyfel is ieder, die onze harmonie-, fanfare-, tamboers- en hoorn blazerskorpsen een goed hart toedraagt, onder de indruk gekomen van het contact, dat op deze ideale nazomeravond openbaar werd tussen de Haarlemse bevolking en de muziekverenigingen. Wie zou na dit prachtige volksfeest, waartoe de mars wedstrijden uitgroeiden en dat door de voortreffelijke maatregelen der plaatse lijke politie in zo voorbeeldige orde ver liep, nog durven beweren, dat de Haar lemmers onverschillig waren voor deze bijzondere vorm van musiceren? Bij het aanschouwen van de schitterend geünifor meerde korpsen, de kleurrijke vaandels en by het horen van de pittige of melodieuze marsen, tot klinken gebracht op blaas instrumenten en geslagen op trommels van allerlei afmetingen en klanktimbres, moést alle onverschilligheid wel plaatsmaken voor warme belangstelling en medeleven met het streven van elk korps om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het was waarlijk geen eenvoudige taak waarvoor de muzikanten, de tamboers en de hoornblazers kwamen te staan. Onder het vorsend oog en het scherpe oor van de jury. die gevormd werd door de heren Jos. de Klerk, Gerard Boedijn en majoor R. van Yperen, dienden zij hun tempo te kiezen, hun passen af te meten en te vol doen aan de eisen van nauwkeurigheid en zuiverheid van hun instrumentaal spel. Uiteraard liepen de verrichtingen van de korpsen ten aanzien van al deze eisen uit een. Het zou te ver voeren om de presta ties van de zeventien ensembles, die op traden, afzonderlijk te beoordelen. Ik zou willen volstaan met de opmerkingen, dat het richten over het algemeen nog ver betering behoeft (ongeacht de nu hin derende verkeerszuiltjes!), dat enkele korpsen moeten aansturen op een leniger beweging van benen en voeten, de span ningen daarin bewust moeten gaan neu traliseren en de gehele lichaamshouding herzien. En in muzikale zin moeten zij aandacht gaan schenken aan het wezen der ritmiek, dat zowel het marcheren als het musi ceren als onmisbaar element moet door trekken. Een klasse apart vormde de drumband Bato, een prachtig gedisciplineerd korps, dat in een verrukkelijke stijl en vrijwel vlekkeloos enkele marsen vertolkte onder leiding van Wim van der Peijl. Met rijke fantasie had deze bekwame instructeur de marsen dynamisch en ritmisch een leven dige en indrukwekkende afwisseling ge geven. Grote bewondering dwong de uit voering daarvan af, niet alleen als tech nische en muzikale, maar ook als ge heugenprestatie, waarbij de vrouwelijke tambour-maïtre, tamboers en hoornblazers, van de oudste tot de allerjongste, niet voor elkaar onderdeden. Als intermezzo tussen het exclusief op treden van de gesubsidieerde korpsen en een tweede groep voerde het groot har moniekorps van de verenigde Haarlemse muziekkorpsen onder directie van Wim van der Peijl twee marsen en een plechtig „Gebed" van Bortnianski uit ter her denking van de verzetstrijders, die op de Haarlemse Dreef gefusilleerd werden. Na de wedstrijden marcheerden de korpsen musicerend door de stad naar „De Leeuwerik", waar de behaalde prijzen zou den worden bekend gemaakt. Het vergde veel tijd, voordat de jury met haar oor deel, gereed was. Pas te middernacht kon de eminente organisator en leider van deze avond, de heer Van der Peyl, hierover mededelingen doen, althans over een ge deelte van de uitslagen. Wethouder Happé werd verzocht de hoofdprijzen bekend te maken. Zoals wel verwacht werd zag de drumband „Bato" zich een eerste prijs toegekend met het hoogste aantal van 110 punten en met lof van de jury. De band veroverde hiermede opnieuw de wisselbeker. Het tambour-maitre-kampioenschap werd behaald door de aanvoerster van „Bato": Julia de Wit. werd na loting tussen het Christelijk fan- De wisselbeker voor muziekkorpsen farekorps „Arti et Religioni" en het Har monie-orkest „Haarlem" beide een eerste prijs met 99 punten) toegewezen aan het laatstgenoemde korps. Parallel aan de beoordelingsactiviteit van de officiële jury was bij deze wedstrijd nog een tweede jury werkzaam geweest, mis schien minder deskundig, maar zeker niet minder kritisch. Zij werd gevormd door drie vertegenwoordigers van de Haarlemse pers, namelijk de heren W. Helversteyn en B. Hendriks van de Nieuwe Haarlemse Courant en de heer De Graaf van Haar lems Dagblad. Ook zij kenden „Bato" een eerste prijs toe, met 114 punten. De overige uitslagen waren: le prys: Tamboerkorps „Soli Deo Glo ria", 97 p.; Enkhuizer Drumband, 99 p.; „Harmonie Crescendo", Haarlem 96 p.; „Harmonie Kunstkring Apollo", 96 p. 2e prijs: Tamboers Harmonie St. Bavo, 89 p.; Tamboers Harm. Crescendo, Spaarn- dam, 93 p.; Tarboers Harm. „Kunstkring Apollo", 92 p.; Tarboers Harmonie-orkest „Haarlem", 85 p.; R.K. Harmonie St Bavo, 84 p.; Tamboerkorps Sursum, 88 p. 3e prys: Tamboers „Arti et Religioni", 80 p.; Tamboers „Harmonie Crescendo", 83 p.; Harmonie „Crescendo", Spaarndam, 83 p.; R.K. Harmoniekapel „Soli Deo Gloria", 80 p. Bij deze prijsuitreiking werd het woord gevoerd door wethouder Happé, de heren W. van der Peyl en Jos. de Klerk. Zij ge tuigden allen van hun dankbaarheid en hun voldoening over het verloop van het concours en de grote medewerking daar bij ondervonden. P. Zwaanswijk

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13