Oliebelasting of „dwangkartel" als oplossing van kolenkwestie Benelux-dag in Antwerpen rtf PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws Er komt nog geen regen ió Uet zo 2 ERHARD CONTRA INDUSTRIE Europese ambtenaren gaan reële belasting betalen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Handelsver. Holland ook in 1959 dividend Malvestiti officieel benoemd Spierenburg weer vice- voorzitter EGKS De tabaksveiling in Bremen The Economist over het Westeuropees herstel r~ n TIP VAN BOOTZ Vragen over schending EEG-verdrag Dagblad herplaatste foto van ex-veroordeelde Tegen redacteur 75 boete geëist Agent nam fooi van autobestuurder aan Conducteur doodgedrukt tussen tram en muur Weer een veertienjarige brandstichter op de Veluwe gegrepen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Tijdens de opening van de Westberlijnsc Industrie-Tentoonstelling hebben zaterdag de Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard en de voorzitter van het Westduitse Industrieverbond Berg twee van elkaar verschillende voorstellen ver dedigd ter oplossing van het kolenvraagstuk. Erhard hield vast aan een tijdelijke belasting van dertig mark per ton stookolie, Berg kwam op de proppen met een „dwangkartel" van kolen en olie. De minister erkende overigens, dat de oliebelasting niet de laatste wijsheid is om het probleem van de 16 a 17 miljoen ton onverkoopbare kolen op te lossen. Maar economisch en moreel is deze oplossing voor de Westduitse bevolking zijns inziens het best te verdedigen, omdat de olieprijs vergeleken met die in de omliggende landen een laagtepunt heeft bereikt en een extra belasting die prijs op niveau zal brengen zonder dat dit de energiekosten van de industrie sterk zal belasten. Woensdag, aldus Erhard, zal de beslissing over de oliebelasting in het kabinet te Bonn vallen. Berg ging, wat de o%rerheidsinmenging ten deze aangaat, veel verder dan de minister. Er moet zijns inziens een rationalise ringscommissie worden gevormd, die zowel de vertegenwoordigers van de grote olie maatschappijen en de steenkolenmijnen als de „outsiders" op de oliemarkt omvat. Die commissie zou de concurrentiepositie van de kolen moeten verbeteren. Daarbij zou men er volgens Berg niet voor moeten te rugschrikken om maatregelen te nemen die zouden moeten verhinderen, dat een bepaalde deelnemer uit de band springt. Hij had daarbij het oog op de kleine olie maatschappijen, die door lage stookolie- prijzen de afgelopen maanden de grote oliemaatschappijen dwongen het kolen- olie-kartel te verlaten. Berg deelde voorts mee, dat er tegen Erhard's olie-belasting plan verzet bestaat bij de meerderheid van de industriële bonden, omdat men de con currentie uit het oosten daarmee niet zou kunnen bestrijden. Maar vast staat, dat een zogenaamd dwangkartel veel verder zal gaan dan een tijdelijke oliebelasting, omdat zo'n kartel gepaard zal gaan met een zware ingreep in het geheel van Er hard's markteconomie. Kennelijk geeft de industrie de voorkeur aan een gegaran deerde energieverzorging, die alleen veilig geacht wordt, indien de kolenmijnen op peil blijven en niet gekortwiekt worden. Men vreest als tijdens de Suez-crisis de onzekerheid, die de olietoevoer uit het Na bije Oosten eenmaal met zich mee brengt. „Duik in de olie" Daarmee heeft Erhard er ongetwijfeld een geduchte tegenstander voor zijn olie belastingplan bij gekregen. Men neemt al gemeen aan, dat in de regering dit plan niet de toestemming van iedere minister heeft gekregen en dat ook Bondskanselier Adenauer er nog altijd niet voor ge porteerd is. Adenauer, die zaterdag uit zijn vakantie-oord in Bonn terugkeerde, ver klaarde hier dat het debat over de oplos sing van de kolenkwestie een van de moei lijkste problemen in het land is. „Ik spring liever met mijn hoofd in de olie dan de kolen dat is aangenamer", zei Adenauer. Men vreest te Bonn dat het woensdag tot een nieuw heet duel tussen de Bondskanse lier en Erhard zal komenreeds zijn er in de CDU besprekingen gevoerd om dit te vermijden. Hoewel de bijeenkomsten van de minis terraad van de Europese Economische Ge meenschap en Euratoom, die in Brussel is gehouden, de kwestie van de salariëring van de ambtenaren van beide gemeen schappen naar de bestaande groep en des kundigen heeft terugverwezen „is het dui delijk", zoals men in Nederlandse delega tiekringen zei, „dat deze ambtenaren, zul len worden onderworpen aan een reële be lastingheffing". De hoofdschotel van de besprekingen vormde het personeelsstatuut van de E.E.G. en Euratoom, en wel een poging om aan de hand van de door de deskun digen van de zes landen uitgebrachte rap porten om voor de drie gemeenschappen, met inbegrip dus van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, een zo gelijk moge lijke regeling te krijgen. In de urenlange, soms harde discussie, werden alle aspec ten van de arbeidsvoorwaarden van de Europese ambtenaren betrokken, waarbij de salariëring van de ambtenaren bij an dere internationale organisaties, zoals de NAVO, de W.E.U. en de Raad van Europa ter sprake werd gebracht. Nederland meent dat men moet komen tot een werkelijke belastingheffing voor de Europese ambtenaren uit oogpunt van een algemeen psychologisch beleid. Met name moet worden voorkomen, dat bij de opbouw van de Europese gemeenschap pen er een categorie ambtenaren ontstaat die fiscale immuniteit geniet of slechts aan een symbolische betaling is onderwor pen. Het Amerikaanse tarwe-overschot Van het Amerikaanse tarwe-overschot zouden ongeveer 60 miljard broden gebakken kunnen worden, ongeveer 25 broden voor elke persoon in de wereld, zo zegt een artikel in het tijdschrift „The Reporter". De aan de „Washington Post" verbonden Karl Meyer schrijft in dit artikel. „Het voedsel bederft, de wereld is hongerig. Waarom kunnen de Ver. Staten niet van hun eigen last een gave voor anderen maken en er aan medewerken het gebrek in de wereld te doen verdwijnen.» Onze voedseloverschotten zijn een permanent vraagstuk geworden en als we niet in onze overvloed willen verstikken moet er een of andere ordelijke oplossing gevonden worden". De graanoogst in de Sovjet-Unie Volgens het officiële Sovjet-Russische nieuws bureau Tass is de graanoogst van dit jaar reeds voor viervijfde binnengehaald en zou deze oogst bijna even groot zijn als die van het vorige jaar, welke een recordomvang had. In het oosten van het land de Oeral, Siberië en Kazakstan moet het oogsten nog voltooid worden. Daar wor den zeer grote oogsten verwacht. In rook opgegaan Zestig tot vijfenzestig miljoen Amerikanen rockten in 1958 436 miljoen sigaretten, die teza men zes en half miljard dollar opbrachten, meldt het Tabakes-Instituut. Nederlandse deelneming in Ghana In het kader van het door de regering van Ghana opgestelde ontwikkelingsplan is, naar de n.v. Verf- en Vernisfabriek Van Wijk en Co. van 1877 te Rotterdam meldt, na onderhandelingen overeenstemming bereikt over de oprichting van een verffabriek te Tema in Ghana. Met de bouw van het bedrijf, dat een oppervlakte van 3 accres zal beslaan, is reeds een aanvang gemaakt. Ver wacht wordt dat de fabriek, die aanvankelijk voor circa 50 percent in de nationale behoeften aan verfprodukten zal voorzien, begin 1960 in bedrijf zal kunnen worden gesteld. In de eerste plaats zullen dan alle overheidsdiensten de be nodigde verfmaterialen van de nieuwe fabriek betrekken. Er vonden zaterdag in het Roergebied ook weer protestdemonstraties plaats, waaraan te Gelsenkirchen 25000 en te Es sen 15000 mijnwerkers deelnamen. In bei de gevallen werd felle kritiek op.... Er hard geuit. Het hoogtepunt van deze de monstraties zal op 26 september te Bonn plaats vinden met mars van 70.000 mijn werkers. De mijnwerkersbond wilde met 200.000 man naar de hoofdstad komen, die evenwel te klein is voor een dergelijke massale demonstratie. Volgens de Londense „Times" heeft mi nister Erhard een nieuw plan voor een vrijhandelszone uitgewerkt, dat voorziet in een associatie van de EEG en de Kleine Vrijhandelszone, waarbij de economisch minder ontwikkelde Europese landen (Ier land, Griekenland, Turkije en Spanje) zich zouden kunnen aansluiten. Erhard's staats secretaris, prof. Mueller-Armack, zou dit plan woensdag in de raadgevende verga dering van de raad van Europa willen lan ceren, als daar de kwestie van een Euro pese economische associatie wordt bespro ken, zo meent de Times. Tot dusver in 1959 hebben de activitei ten van de Handelsvereeniging „Hol land" te Amsterdam zowel in Singapore als in Nederland opnieuw positieve resul taten opgeleverd. Dit houdt de mogelijk heid in dat tot uitkering van een divi- dend(je) kan worden overgegaan. Er resten echter nog vier maanden, waarin mogelijk nog op debiteuren moet worden afgeschreven. Aldus werd desgevraagd van bestuurszijde medegedeeld in de he den gehouden jaarvergadering. Aandeel houders uitten hun waardering voor het door 't bestuur gevolgde beleid, waardoor op korte termijn schoon schip kon worden gemaakt en de bevredigende resultaten over 1958. Voorts werd door hen de geste van directie en commissarissen om af te zien van een tantième-uitkering over 1958 zeer op prijs gesteld. De Italiaan Pietro Malvestiti, die sinds januari 1958 het vice-voorzitterschap van de E.E.G.-commissie heeft bekleed, is tot president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. benoemd door de regeringen van de zes lidstaten, zo wordt officieel te Luxemburg meegedeeld. De Nederlander Spierenburg en de Belg Coppé blijven vice voorzitters van de E.G.K.S. De benoemin gen, die 15 september van kracht worden, gelden voor twee jaar. De „Deutsch-Indonesische Tabak Han- delsgesellschaft" heeft 5.190 balen Suma- tra-tabak verkocht. De opbrengst ligt tus sen de 14 en 15 miljoen mark. Een woord voerder van deze maatschappij heeft mee gedeeld dat tot de verkoop is besloten na dat een verzoek van de Deli- en de Senem- bahmaatschappij tot sequestratie van de tabak door de Bremense rechtbank was afgewezen. Volgens het Duitse recht, zei hij, kan de kwestie drie tot zes jaar onbeslist blij ven. Met het oog daarop had de maat schappij gemeend het risico dat het in vei ling brengen van de tabak meebrengt, te moeten nemen. De D.I.T.H. heeft, naar de woordvoerder meedeelde, ook 1500 balen Javatabak in veiling gebracht, waarvan de eigendom wordt betwist door de Suko- wono-maatschappij te Amsterdam. Deze partij had meer dan een miljoen mark op gebracht. 40 a 45 percent van de Sumatra- en circa 25 percent van de Javatabak was aan Nederlanders verkocht. Het Engelse onafhankelijke weekblad „The Economist" schrijft, dat het econo misch herstel in continentaal Europa met zelfs meer zelfverzekerdheid voortschrijdt dan in Engeland. „In juli", aldus het blad, „passeerde West-Duitsland het kritieke punt naar volledige werkgelegenheid: voor de eerste maal sinds de oorlog wer den er meer betrekkingen aangeboden dan er mensen waren die ze nodig hadden. Weliswaar h de schaarste op de arbeids markt ten dele een gevolg van het seizoen, doch er bestaat geen twijfel aan, dat de sterke stromingen van expansie in Duits land opnieuw aan het opkomen zijn. Het reël nationale produkt, dat in de tweede helft van 1958 met ongeveer drie percent toenam, was in de eerste helft van 1959 wederom ongeveer vier percent ho ger. De industriële produktie was in deze periode zes percent groter. Ook Neder land en Italië bloeien. Zelfs België, dat de meest gevoelige graadmeter van het be drijfsleven is, verheft zich weer uit het dieptepunt va nvorig jaar, terwijl in Frank rijk, dat het laatste land was dat de econo mische terugslag van vorig jaar aan de lijve ondervond, de produktiedaling, die velen in het begin van dit jaar hadden ver wacht, geen werkelijkheid werd", aldus „The Economist". AUGUST1NUS, de kerkvader die van 354 tot 430 leefde, wist met het probleem tijd niet zo erg goed raad. Als niemand mij vraagt wat tijd is, zo schreef hij on geveer, weet ik het. Als ik het moet uit leggen aan iemand die het mij vraagt, weet ik het niet". Met deze uitspraak heeft Augustinus de moeilijkheden die zich met het tijdsbegrip voordoen alleraardigst ge formuleerd, maar we zouden niet graag leweren, dat een nauwkeu- iger en scherpere omschrij ving dan hij ons heeft ge- teven tot de onmogelijkheden lehoort. We dienen daarbij ichter steeds in het oog te rouden, dat de tijd vele as- tecten bezit, waardoor een behandeling vanuit verschil lende gezichtspunten mogelijk is. Vanuit de natuurwetenschappelijke gezichtshoek bezien zal de tijd. allereerst in verband ge bracht kunnen worden met beweging. Zo dacht Aristoteles zich de tijd als gevolg van beweging en verandering. Naast deze natuurkundige tijd is het begrip ook in historische zin te benaderen, gelijk de zo juist genoemde kerkvader Augustinus deed. En daarnaast heeft men ook nog de esthetische tijd leren onderscheiden. Wat daaronder moet worden verstaan zal u direct duidelijk zijn, wanneer we er aan toevoegen, dat muziek ondenkbaar is bui ten de tijd, omdat haar ritme uit tijds- bestanddelen is opgebouwd. Maar goed, we zullen al dergelijke aspecten, waaraan wellicht nog de nodige kunnen worden toegevoegd, buiten beschouwing laten, om dat we vandaag uitsluitend en alleen de tijd wilden beschouwen in betrekking tot de levende wezens. Daarover zouden uiter aard geweldig zwaarwichtige redeneringen gehouden kunnen worden, want het leven is werkelijk de allerbelangrijkste gezichts hoek van waaruit het begrip tijd kan wor den bezien. Maar zo diep moeten we op deze plaats niet trachten te graven. De menselijke factor in het begrip tijd, i.e. het tijdsbewustzijn, heeft naar mijn mening de wijsgeer Seneca het aardigst geformu leerd door de vdtspraak dat „niets het onze s van alles dat wij bezitten, net uitzondering van de tijd" '■Heruit kunt u niet alleen rr^T TT"\ :oncluderen dat iedereen de J 1 J ijd heeft, maar öök, dat ieder voor zich zijn eigen tijd heeft, jf die tijd langzaam of snel J tan ons voorbij trekt, zal veheel afhangen van het tijdsbewustzijn dat wij op dat moment bezitten. Wacht u op een tram die ergens in de binnenstad in een verkeersknoop zit gevangen, dan duurt deze drie kwartier onvergelijkelijk veel langer dan dezelfde tijd die u gedurende een spannende film in de bioscoop heeft doorgebracht. Die schijnbaar langere duur is toe (e schrijven aan het hoger tijdsbewustzijn gedurende het wachten, welk bewustzijn in momen ten van vermaak (of in momenten van ge luk) aanzienlijk verlaagd is. Dit tijdsbe wustzijn schijnt mij toe typisch menselijk te zijn, want hoewel dieren zich tijdens het wachten bijvoorbeeld wel kunnen ver velen, blijkt toch nergens uit, dat zij enig bewustzijn van tijd hebben. Zij bezitten echter wel tijdszin. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden Onder auspiciën van het Vlaamse Ecoo- nomische Verbond en de Katholieke werk gevers uit Den Bosch is in Antwerpen de tweede regionale Beneluxcontactdag ge houden voor de vier „midden provinciën" van de Benelux. Talryke Belgische en Nederlandse autoriteiten en vertegenwoor digers van het handels, en bedrijfsleven uit België en Nederland woonden de bij eenkomst bij. Prof. Thurlings uit Wageningen en het Antwerpse gemeenteraadslid de heer Delwaide, behandelden in een inleiding het thema „De noodzaak tot samenwer king der beneluxpartners bij de ruimte lijke expansie", waarbij de Nederelandse spreker betoogde dat de twee landen in EEG-verband moeten samenwerken om zo doende gezamenlijk de poort van de Euro- markt te kunnen gaan vormen. De heer Delwaide zei dat ondanks de ge stadige groei van de industriële werkge legenheid men er niet in geslaagd is het toenemende arbeiderspotentieel geheel in Advertentie Een paartje dat wenste te trouwen, Kreeg een tip om te kunnen bouwen. 't Geluk zat ze mee Nu klinken die twee. Met BOOTZ' TIP, waar ze beiden van hou'en Inz. Hr. H. F., Steenwijk ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam. De heer Nederhorst, lid van de Neder landse delegatie in het Europese parle ment, heeft aan de Europese Commissie van de EEG de volgende vragen gesteld: 1. Is het de commissie bekend, dat de Belgische regering op 11 juni 1959 in strijd met artikel 34 van het EEG-verdrag een exportverbod voor huiden heeft afgekon digd? 2. Is het eveneens juist, dat onlangs ook de Franse regering weer de export van lichte huiden heeft geblokkeerd? 3. Welke maatregelen denkt de Commis sie te nemen ten einde deze schendingen van de verdragsbepalingen te voorkomen? Voor de kantonrechter te Amsterdam hebben twee redacteuren van De Courant/ Het Nieuws van de Dag terechtgestaan, omdat zij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, een fotografisch, portret zouden heb ben gepubliceerd van een 35-jarige kan toorbediende, die destijds als bankloper zijn medéwérking heeft verlèêhd" ahn een gefingeerde roofoverval naast het konink lijk paleis te Amsterdam en daarvoor tot 11 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld De gewraakte foto werd gepubliceerd in het Nieuws van de Dag van 20 december van het vorig jaar, kort nadat de bank loper weer op vrije voeten was gesteld De foto was geplaatst bij 'n artikel over het afscheid van de rechercheur, die ook betrokken is geweest bij de arrestatie. De vanochtend als getuige gehoorde kantoor bediende vond dat door het opnieuw pu bliceren van zijn foto zijn belangen ern stig waren geschaad. Hij was na de publi- katie door een collega op het kantoor, waar hij na zijn invrijheidstelling te werk was gesteld, herkend als medeplichtige aan de roofoverval, en als gevolg daarvan uit zijn nieuwe werkkring ontslagen, waardoor hem de mogelijkheid om als ver tegenwoordiger te worden aangesteld werd ontnomen. De man had een aanklacht bij de justi tie ingediend en deze had de 51-jarige chef-redacteur P. van D. en de 28-jarige redacteur A. H. gedagvaard. De officier eiste na een uitvoerig requisitoir vrijspraak voor van D. en 75 boete tegen H. De officier meende dat verdachte H. zich had moeten realiseren dat de vroeger veroordeelde van deze publikatie nadeel kon ondervinden. Aangezien de chef-re dacteur niets met de publikatie had uit te staan, omdat hij er niet van op de hoog te was gesteld, eiste de officier tegen hem vrijspraak. De verdediger van beide journalisten meende dat de verdachten niet voor het publiceren van de foto verantwoordelijk konden worden gesteld. Hij vroeg daarom ook vrijspraak voor redacteur H. De kan tonrechter zal op 26 september uitspraak doen. 55. „Knaapjen, waar hebt ge den ridder gelaten?", vroeg de hertog op strenge toon. „Ik ben hem zeker onderweg ergens kwijtgeraakt", zei Panda peinzend. „Kwijt geraakt?", riep de hertog nijdig. „Wat zijn dit voor slordige manieren? Kunt ge niet wat voorzichtiger omspringen met mijne krijgslieden? Helden zijn toch al zo schaars; ze groeien mij niet op de rug, hoor!" „M-maar ik heb n-nog met hem gepraat, toen we op de r-rovers toereden", stotterde Panda verward. „Toen zat hij nog in zijn harnas". „Dan moet hij er nog inzitten", riep de hertog. Hij schroefde de helm los en tuurde in het donkere bin nenste. „Brave ridder Ridderken riep hij met een lokkend stemgeluid. „Zit ge daar beneden? Wees maar niet ver legen en kom tevoorschijn. Kom dan „Joehee heisasa! Hier ben ik weer!", riep een opgewekte stem en de ridder stapte door de kasteelpoort het binnenplein op. Het duurde even voor de hertog van zijn verbazing was bekomen. „Waar komt ge nu vandaan?", riep hij uit. „Het lijkt wel, of gij heldendaden bedrijft tijdens uw eigen afwezigheid". „Ahem jazo is het inderdaad"beaamde de ridder. „De aanblik van mijn wapenrusting is al ge noeg om het roversgespuis op de vlucht te jagen". het economische proces in te schakelen. Hij wees op het gebrek aan coördinatie bij de ontwikkeling van de infrastructuur aan beide zijden van de grens en bepleitte een „gedurfde industriële ontwikkeling" in onderling overleg tussen de regeringen in Brussel en Den Haag. De Nederlandse ambassadeur in Brussel, mr. Teixeira de Mattos, wees in een toe spraak op de economische groei van de EEG en sprak zijn vertrouwen uit dat de durf, werkkracht en optimisme van de aanwezigen de Beneluxgebieden in staat zouden stellen de vloed van de conjunc tuur te volgen tot meerdere welvaart. Enkele weken geleden reed een Brabant se automobilist met veel te hoge snelheid door de Van Alkemadelaan in Den Haag. Hij werd aangehouden door twee jeep agenten. Dezen vermeldden echter op hun rapport niets van deze aanhouding, die echter naderhand toch bij de politie be kend werd. De hoofdcommissaris gelastte een intern onderzoek om vast te stellen, wie de agenten in kwestie geweest waren. Spoedig vatte men verdenking tegen de be manning van een bepaalde jeep op, die evenwel ontkende. Hetzelfde deed een agent, die van de kwestie op de hoogte kon zijn. Tenslotte vielen de politiemannen door de mand. Zij werden om hun leugenachtig gedrag op last van de burgemeester ge schorst. Daarna kreeg men vermoeden dat een van de jeepagenten, de 45-jarige hoofd agent G. de V. een fooi van tien gulden van de aangehouden automobilist had aan genomen. Een nader onderzoek resulteerde begin augustus tot aanhouding van deze politieman. In het huis van bewaring werd de toe stand van De V. zo slecht, dat hij in een psychiatrische inrichting moest worden op genomen. Zondagmorgen wilde de 30-jarige tram conducteur A. Th. van Wijngaarden van de Soetendaalseweg te Rotterdam, die nacht dienst had gehad, met de eerste tram uit de remise aan de Nieuwe Binnenweg naar huis gaan. De bestuurder had de tram reeds in beweging gebracht. Noch hij, noch de conducteur, die naast hem stond, heeft de heer Van Wijngaarden horen roepen de deur te openen. In een bocht, waar de af stand tussen de buitenmuur van de remise en de rails zeer klein is, raakte de heer Van Wijngaarden ,die roepende naast de wagen zou hebben gelopen, beklemd. Met ernstige verwondingen aan hoofd en schou ders is hij naar het Coolsingelziekenhuis overgebracht. Onderweg daarheen is hij overleden. Nadat, begin vorige week door de Apel- doornse politie de jeugdige dader was ont- maskei-d van een twintigtal bos- en heide branden in de gemeente Apeldoorn, is op de Veluwe thans weer een jonge pyromaan aangehouden. Het is de 14-jarige J. W. T. uit Staverden (gemeente Ermelo), die door de districtsrecherche van de rijkspolitie in de kraag werd gepakt, terwijl hij vrij dagavond ijverig meehielp een brand te bestrijden, die woedde in een grote land- bouwschuur tegenover het kasteel Staver den. De jongen bekende niet alleen deze brand te hebben aangestoken, maar ook nog een elftal bos - en heidebranden, die in de afgelopen maanden in de gemeente Ermelo hebben gewoed, waarop opnieuw grote verwoestingen angericht zijn in het recreatiegebied van de Veluwe. Het grote aantal branden in Ermelo had reeds lang verdenking gewekt. De politie ging er toe over overdag een strenge bewaking in de bossen in te stellen. De branden braken daarna niet meer overdag uit maar 's avonds als de bewaking was opgeheven. De recherche ging nauwkeurig na, wie steeds het eerst bij de brand aanwezig wa ren Dit leidde vrijdag tot aanhouding van de veertienjarige T. Bij de laatste brand, die de jongen veroorzaakte, ging een grote voorraad stro en hooi voor circa honderd stuks vee verloren. De boerderij kon dooi de brandweer worden behouden. De jon gen legde na zijn aanhouding een volledige bekentenis af. In afwachting van de be slissing van de officier van justitie is de knaap voorlopig naar huis gezonden. Verbetering. De Russische ambassadeur in Teheran Pegov, is dezer dagen na een afwezigheid van een half jaar op zijn post teruggekeerd, hetgeen men in de Perzische hoofdstad als een te ken van een verbetering in de verhou ding met de Sovjet-Unie opvat. Heen en terug. Koning Boudewijn van België is zaterdagavond met een mili tair vliegtuig in Barcelona aangeko men voor een korte vakantie in Span je. Met hetzelfde toestel vlogen prins Albert en prinses Paola zondagochtend uit Madrid naar Brussel, waar zij hun intrek hebben genomen in het kasteel Belvedère. Panklaar. Een Britse firma heeft een machine geconstrueerd waarmee per uur 1.250 kippen kunnen worden ge slacht. Dê kippen worden er, met de poten gebonden aan een transportband, levend ingestopt, en komen er geplukt en schoongemaakt uit, klaar voor de pan. Onderstreept. Een religieuze gemeen schap in Memphis in de Amerikaan se staat Tennessee heeft twintig in het Russisch vertaalde bijbels aan Kroesjtsjev gezonden. In de bijbels, die bestemd zijn voor de Russische lei der en de personen die hem op zijn Amerikaanse reis vergezellen, zijn be paalde passages die handelen over het zieleheil, onderstreept. Lenin. Alle Russische kranten hebben za terdag het bericht gebracht, dat 's we relds eerste kernijsbreker, de Lenin, af gebouwd is op de werf en nu zijn eerste proefvaarten op zee gaat maken. Het schip is in het centrum van Leningrad op de rivier de Neva voor a- -r gegaan op de plaats, waar in 1917 I slagschip „Aurora" het startschot loste voor de oktoberrevolutie. Ongeluk. Een bus met 34 Franse toeris ten is zaterdag bij Perpignan in. de Franse Pyreneeën van een berghelling gestort. Zeven mensen kwamen om het leven, negentien werden gewond, van wie twee zeer ernstig. Volgens de politie heeft de chauffeur waarschijnlijk te snel gereden in een haarspeldbocht. Dakloos. In het gebied van Calcutta in In dia zijn ongeveer vijftigduizend perso nen door overstromingen dakloos ge worden. Duizenden zijn in scholen en ziekenhuizen ondergebracht. Ook 'n ge deelte van de stad Calcutta staat on der water. Het heeft vrijwel vier dagen achtereen geregend. Zondag werd in Calcutta tevens een der slachtoffers van de voedselrelletjes begraven. Een stoet van 5 kilometer lengte volgde de baar. Het optreden van de politie heeft naar verluidt tachtig mensen het leven gekost. Legendarisch. Tegen het eind van de oor log werden in Belgisch Kongo Ameri kaanse blikken vlees in omloop ge bracht, die op het etiket een lachende neger als handelsmerk voerden. De be volking is gaan geloven dat het vlees afkomstig was van negers, die door een „mysterieuze blanke man" werden ge slacht. De legende blijkt nog zo sterk onder de bevolking te leven dat er de laatste tijd bij de autoriteiten meldin gen van in paniek geraakte negers zijn binnengekomen, die de „geheimzinnige slachter" met zijn lantaarn in een auto hadden gezien. Zelfs hebben groepen ne gers enige auto's aangevallen en in brand gestoken. Boemerang. Een torpedoboot van de Ita liaanse marine heeft zaterdag zichzelf getorpedeerd, toen zij voor de eerste maal haar lanceerbuizen probeerde. De eerste torpedo die zij lanceerde, be schreef in plaats van een rechte lijn een halve cirkel en raakte daardoor de boot. De torpedo had geen explosieve la ding. Het schip dat zwaar werd be schadigd, kon op eigen kracht naar de haven van La Spezia terugkeren. Vinder. Een Parijse politieagent die een medaille had gekregen voor „zijn bui tengewone handigheid bij het terugvin den var gestolen auto's" is thans be schuldigd van autodiefstal. Volgens de politie stal hij een aantal auto's, waar na hij ze op afgelegen plaatsen par keerde om ze de volgende ochtend te „vinden". Vrede. De 83-jarige Weense Marie Schu bert, heeft zaterdag het feit herdacht dat zij 65 jaar in hetzelfde ziekenhuis in Wenen wordt verpleegd. Als kind openbaarde zich bij haar osteomyeli tis (een ziekte van het beendermerg). Op achttienjarige leeftijd, in 1894, moest zi in het ziekenhuis worden op genomen, waar zij haar rechterbeen moesi. missen, doch niet haar goede hu meur. „Mijn leven is rijker en mooier geweest dan van de meeste mensen. Bin nen de muren van dit ziekenhuis was er altijd vrede", zegt zij. Het K.N.M.I. deelt mede: In de lucht drukverdeling in onze omgeving had een belangrijke wijziging plaats, waardoor de temperatuur in Nederland vrij sterk daal de. Met het wegtrekken van een oud hoge- drukgebied naar de Middellandse Zee kwam er bij Schotland namelijk een ander daardoor boven de Noordzee en ons land Het droge weer duurt derhalve voort. ring in de hogere luchtlagen. Dinsdag 15 september Zon op 6.12 uur, onder 18.58 uur. Maan op 18.10 uur, onder 4.18 uur. Maanstanden 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 september 'Toog water 1.25 en 13.58 uur. Laag water 9.24 en 21.49 uur. Dinsdag 15 september Hoog water 2.21 en 14.48 uur. Laag water 10.25 en 22.46 uur. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen wind richting 00 JS S w 3 binnen- en buitenland d l- c Neerslag laatste 24 uur 2 a£ Den Helder zwaar bew. n 20 0 Ypenburg zwaar bew. nno 21 0 Vlissingen zwaar bew. ono 22 0 Eelde licht bew. nno 21 0 De Bilt zwaar bew. no 21 0 Twente mist windst. 23 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 23 0 Zd Limburg half bew. no 24 0 Helsinki zwaar bew. nnw 12 0 Stockholm zwaar bew. nw 15 0 Oslo half bew. nno 18 0 Kopenhagen onbewolkt n 18 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen licht bew. nno 25 0 Amsterdam zwaar bew. nnw 22 0 Brussel onbewolkt nno 24 0 Luxemburg onbewolkt nno 26 0.4 Parijs onbewolkt nno 28 0 Bordeaux mist windst. 25 24 Grenoble zwaar bew. windst. 26 1 Nice zwaar bew. n 23 0,1 Berlijn licht bew. nw 23 0 Frankfort onbewolkt no 28 0 München onbewolkt zw 27 0 Zürich mist windst. 20 0 Genève zwaar bew windst. 25 0 Locarno zwaar bew windst. 25 0 Wenen zwaar bew nw 26 0 Innsbruck onbewolkt w 28 0 Belgrado onbewolkt zw 26 0 Athene onbewolkt windst 28 0 Rome zwaar bew. windst. 28 0 Ajaccio regen ono 26 0,2 Madrid licht bew windst. Mallorca licht bew. nno Lissabon onbewolkt wzw 25 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2