/aak hoofdpijn? hdpw li eraf r China wil met India Morgen begint de veertiende zitting der UNO-Assemblee Professor dr. Heuss legde het presidentschap neer Nasution laat Indonesische procureur-generaal oppakken Nieuw gebouw van de KLM in New York geopend Daroel Islam-groep geeft zich over op Celebes Luns bespreekt defensie politiek in Washington \Van dag tot dag J nieuws Ravensbrück-monument bij Fürstenberg onthuld Dr. Belaunde van Peru is kandidaat-president Lof voor Nehroe om zijn standpunt inzake Laos halfzwaar - dié is het toch maar! Prinses Beatrix bij Hudson-herdenking &p de ^Praatótcel Zijn opvolger dr. Lübke wordt morgen beëdigd Kroesjtsjev en familie Hij had hoge officieren van corruptie beticht Examens M k iS D A i -t i I l, i.i E iv 19 5 9 De betekenis van het Russische schot op de maan is uit meer dan één standpunt historisch te noemen. Uit het oogpunt van technisch vernuft is dit eerste kunstmatige contact tussen de aarde en een lichaam in de planetaire ruimte indrukwekkend en bewonderenswaardig. Cultureel-weten- schappelijk bezien moet het worden be schouwd als het begin van een nieuwe, met duizelingwekkende mogelijkheden geladen fase in de geschiedenis der mens heid. Het feit dat deze eerste stap in het tijdperk der ruimtevaart door de weten schappelijke en technische topmannen der Sovjet-Unie is gezet, is voor de betekenis van het evenement van secondair belang. Deze prestatie immers is geleverd door de wereldbevolking het is de aarde, die als geheel betrokken Is bij de overschrij ding van haar tot dusver onherroepelijke begrenzing. Deze prestatie zou niet moge lijk geweest zijn, wanneer niet het totaal der aardse wetenschappelijke en technische potentie ter beschikking zou zijn geweest van degenen, die tenslotte in Russische la boratoria en werkplaatsen het technische wonder vervaardigden, waarmee de ruimte werd bedwongen. Deze overweging maakt het evenement van de maanraket in zijn consequenties tot eigendom van de gehele wereldbevolking, vooral ook omdat de wereld als geheel thans aan de andere kant van een ge- schiedenisgrens is gekomen. De universele betekenis van het Russische succes dringt zich onweersprekelijk op, wanneer men overdenkt wat er thans in alle weten schappelijke centra der aarde te gebeuren staat: koortsachtige activiteit tot verdere ontwikkeling van de ruimtevaart, die schoksgewijze zal leiden tot nieuwe mo gelijkheden en nieuwe toepassingen van ontdekkingen van velerlei nationaliteit. Er is in deze nieuwe fase der geschiede nis weinig ruimte meer voor kleinburger lijke naijver. Verkleining van het Rus sische succes uit gronden van jaloezie of politiek-propagandistisch gekuip tast enkel nog de dwingende noodzaak tot pan-we- reldlijke samenwerking theoretisch aan. Praktisch is aan deze samenwerking niet meer te ontkomen, ook al zou het per maanraket verzonden communistische em bleem van hamer en sikkel erop kunnen duiden dat de Sovjet-Unie haar bloc-poli- tiek zelfs tot het planetenstelsel zou willen uitbreiden. Even kleinburgerlijk als de Russische communistische trots en een eventuele Russische aanspraak op territoriale rech ten op de maan zou een buitenlandse ver kleining van de Russische prestatie zijn. Het besef dat een onafzienbare verte is opengelegd aan de einder van het mense lijke kunnen en weten, dwingt tot bunde ling van het geheel daarvan en er zal een nieuwe, heftige botsing tussen wetenschap en politiek moeten worden voorzien wan neer dit besef ten slotte niet als richtlijn zou worden aanvaard voor het politieke beleid der grote machten. Wat de wetenschappelijke aspecten van het thans bereikte ruimtevaart-succes be- teft: de ongewisse factor in het gelegde en voor uitbreiding vatbare contact tussen aarde en maan is en blijft gelegen in onze absolute onzekerheid over de vraag of het maanoppervlak enige vorm van leven draagt. Alle vergelijkingen tussen aarde en maan houden op te bestaan, zodra men zich stelt op het standpunt, dat het ont staan en gedijen van leven niet kan wor den afgemeten aan aardse omstandighe den, wanneer men zich buiten de aarde begeeft. De kracht en de mogelijkheden die verborgen liggen in levenskiemen, heeft de wetenschap nog slechts kunnen constateren in aardse levensvormen. Tot welke concepties het leven in staat is in andere omstandigheden, is een onopgelost raadsel. Heeft de Russische raket levens vormen vernietigd bij haar verpletterende landing? Satyrici zouden dan kunnen be togen dat de hamer en de sikkel zich al dadelijk zeer onsympathiek zullen hebben gemaakt bij de Maanmens en de pessimis ten onder hen houden zelfs boze reacties kunnen voorspellen, resulterend in on vriendelijk op onze hoofden uiteenspatten de projectielen. Hoe het zij, de onzekerheid over de ge volgen van de knappe Russische prestatie zijn in velerlei opzichten zo enorm, dat het leven er een machtig interessant aspect bij gekregen heeft. En hoe ingrijpend dit nieuwe aspect het leven van de aardse mens, zijn denkwereld, zijn cultuur en zijn avonturen zal beïnvloeden, kan men slechts met huiver bij benadering ver moeden. BERLIJN, (Reuter) Op de plaats van het voormalige concentratiekamp Ravens- brück, dat het grootste vrouwenkamp van de nazi's is geweest bij Fürstenberg in Mecklenburg (Oost-Duitsland), is zaterdag in aanwezigheid van vele oud-verzetslie den uit 22 Europese landen, waaronder Nederland, een monument onthuld. Ook vele vroegere bewoners van het kamp woonden de plechtigheid bij. In de zeven en een half jaar van het bestaan van dit kamp zijn meer dan 92.000 vrouwen en kinderen ter dood gebracht of van ontbering omge komen. NEW YORK (AFP) Op de agenda van de veertiende zitting van de UNO-Assem- blee, die morgen wordt geopend, vindt men het merendeel van de op vorige zittingen behandelde politieke problemen terug, behalve de kwestie-Cyprus waarvoor in het afgelopen jaar een oplossing gevonden is. Volgens de aanvaarde procedure zal de Assemblee, na het kiezen een voorzitter, voor welke functie dr. Belaunde van Peru kandidaat is, en bureau en goedkeuring van de agenda, de eerste weken wijden aan het algemene debat waaraan 52 ministers van Buitenlandse Zaken zullen deelnemen. Met veel belangstelling ziet men de toe spraak tegemoet die de Russische premier Kroesjtsjev vrijdag als gast voor de As semblee zal houden. De kwestie van de ontwapening, waar mede de Assemblee zich gewoonlijk enkele weken lang bezighoudt, doet zich dit jaar in een iets andere vorm voor dan voorheen. Een diepgaand debat over deze kwestie in haar geheel lijkt niet waarschijnlijk. Mo gelijk zal de Assemblee het laten bij een hernieuwing van het mandaat van de grote UNO-ontwapeningscommissie waar in alle 82 leden zitting hebben en die van het in de commissie van tien behandelde op de hoogte zal worden gehouden. De grote UNO-commissie is nog nimmer aan werken toegekomen doordat het Rus sische blok weigerde hieraan mee te wer ken. Wel zijn verzoeken om opneming in de agenda gedaan van specifieke kwesties die zijdelings met ontwapening te maken heb ben. Het gaat hier in het bijzonder om TOKIO (UPI) Het dagelijks bestuur van het communistisch Chinese Volks congres heeft zondag een resolutie aange nomen, waarin India wordt uitgenodigd tot vriendschappelijke onderhandelingen over de grenskwesties, echter nadat de Indische troepen zijn teruggetrokken van „Chinees grondgebied". Op de zitting werd het woord gevoerd door de minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Yi en de voorzitter van het bestuur, maarschalk Tsjoe Teh. Tsjen Yi zei in antwood op de Indische eis, dat China zich moet terugtrekken van Indisch grondgebied: „Er is geen kwes tie van da' Chinese troepen zich ergens terugtrekken De kwestie, die aan de orde is, komt erop neer dat Indische troepen en administratief personeel zich moéten terugtrekken van Chinees grondgebied". Hij voegde eraan toe, dat er nu al sinds het uitbreken van de opstand in Tibet aan China vijandige activiteiten in India voort duren en dat India de Dalai Lama veel meer- vrijheid laat dan gerechtvaardigd wordt door het internationaal asielrecht. Veel woorden van lof sprak de minister van Buitenlandse Zaken evenwel ten aan zien van het standpunt, dat premier Neh roe heeft ingenomen ten opzichte van de kwestie-Laos. Premier Nehroe zei vrijdag namelijk op een persconferentie, dat het zenden van een UNO-onderzoekcommissie volkomen buiten de overeenkomsten van Genève over Zuidoost-Azië valt en als zo danig gevaarlijk is. ..De bijdragen, die pre mier Nehroe geleverd heeft voor de vrede in Azië en in de gehele wereld worden door iedereen erkend", aldus Tsjen Yi. NEW DELHI (AFP) Premier Nehroe van India is er zaterdag in het Indische parlement in geslaagd de steun van de af gevaardigden te krijgen voor zijn politiek ten aanzien van communistisch China. Hij verwierp de argumenten van de oppositie leden, van wie er sommige een bombar dement van de geïnfiltreerde Chinese een heden eisten. Nehroe prees de „objectieve" houding van de Sovjet-Unie. (Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft zaterdag in het Kremlin meer dan een uur met de Indische ambassadeur in Moskou, K. P. Menon. gesproken. Menon had om het onderhoud gevraagd. Russische hulp MOSKOU (UPI) Ten behoeve van het derde vijfjarenplan van India en mede ter uitbreiding van de handel tussen dat land en de Sovjet-Unie, heeft de Russische re gering een krediet van 1.500.000.000 roebel ter beschikking van Tndia gesteld, aldus is zaterdag te Moskou bekendgemaakt. Dezer dagen is het nieuwe K.L.M.-kan toor in New York op de hoek van de 49ste straat en Fifth Avenue geopend. Voor drie miljoen dollar is een vrij oud pand op Fifth Avenue van binnen en bui ten grondig vernieuwd en van air-condi tioning voorzien. De K.L.M. heeft hierin vijf verdiepingen betrokken. Acht andere etages worden voorlopig verhuurd, doch uitbreiding van het K.L.M.-kantoor blijft mogelijk. Vooral het hoge, aan de straat gelegen plaatskaartenbureau, is bijzonder artistiek ingericht. De grootste wand wordt geheel gedeco reerd door een aluminium paneel, donker van kleur, en waarachter tal van elektri sche lampen aan- en uitgaan. Het licht daarvan ziet men door zestigduizend per foraties. Deze wandversiering tracht zonder naturalistisch te zijn in impres sie te geven van een nachtvlucht waarbij men niet alleen de sterren ziet, maar ook verlichte steden op de aarde. Een andere, zeer geslaagde versiering in deze ruimte, is een kolossale aardbol van aluminium, die het uitzicht niet belem mert, omdat de ruimten, die de oceanen innemen, zijn opengehouden. een door Ierland ter tafel gebrachte kwes tie namelijk maatregelen ter voorkoming van een verdere verspreiding van kern wapens en de door Marokko aangesneden kwestie van de voorgenomen Franse kern proeven in de Sahara. De Algerijnse kwes tie komt weer voor op verzoek van 25 Afrikaanse en Aziatische landen. Terzake van het Nabije Oosten kunnen er levendige debatten verwacht worden over het lot van de Arabische vluchtelin gen uit Palestina en de door secretaris generaal Hammarskjoeld gedane suggestie om deze vluchtelingen in de Arabische landen, waar zij zijn opgenomen, te doen integreren. Dan is er de financiering van de UNO-politiemacht aan de Egyptisch- Israelische grens en mogelijk zal een of andere afvaardiging de kwestie van het gebruik van het Suezkanaal door Israel aan de orde stellen. De Beheerschapscommissie, die zich in de afgelopen zittingen met het lot van Togo en Frans Kameroen heeft bezigge houden, zal thans haar aandacht aan Brits Kameroen wijden, dat zijn onafhankelijk heid tegemoet gaat. De Assemblee moet de voorwaarden vaststellen van de volksstem mingen die in 1960 in het noordelijke en het zuidelijke gedeelte van Brits Kameroen gehouden moeten worden. De kwestie van de vertegenwoordiging van Peking in de UNO is ook nu weer door India naar voren gebracht. Het is echter te verwachten dat de Indisch-Chi- nese grensincidenten en het probleem- Tibet dat ook rechtstreeks door een of andere delegatie ter sprake kan worden gebractfl de tendentie naar toelating van communistisch China welke zich reeds begon af (e tekenen, zullen afremmen. De Assemblee moet verder, zoals elk jaar, drie niet-permanente leden van de Veiligheidsraad kiezen. Ceylon en Ecua dor zullen waarschijnlijk Canada en Pa nama opvolgen. De derde vakant komende zetel, die van Japan, zou ingenomen kun nen worden door Griekenland of Polen. Ook moet de Assemblee zes leden van de Economische en Sociale Raad en twee le den van de Beheerschapsraad aanwijzen. Talrijke agendapunten handelen over economische, sociale, juridische en finan ciële kwesties, zoals die van de technische hulp, met name aan Guinea en het vorig jaar ingestelde speciale fonds voor eco nomische ontwikkeling. DJAKARTA (UPI) Na een diepgaand meningsverschil met Kazar Moezakkar heeft overste Bahar Mattalioe van de Daroel Islam zich met 1100 man en al hun zware en lichte bewapening, gemeld bij overste Andi Malatta, die zijn hoofd kwartier heeft in Bone op Zuid-Celebes. De oorzaak van de moeilijkheden tussen Moezakkar en Mattalioe was, dat de laat ste openlijk had verklaard niet langer te geloven in de oprichting van een Islamiti sche staat. Advertentie Ook in Virginia en American (Vervolg van pagina 1) Alle kranten in New York, zowel de se rieuze als de populaire, hebben bijzonder veel aandacht besteed aan het bezoek van Prinses Beatrix. Foto's van haar sierden alle voorpagina's zodat heel New York nu wel het vriendelijke, vrolijk lachende ge zicht van de Nederlandse Prinses moet kennen. Men prijst haar uitspraak van de Engelse taal, waardeert haar innemend heid en de fotografen zijn vol lof over haar medewerking bij het filmen en foto's ma ken. Het bezoek moet overigens wel ver moeiend zijn voor de Prinses. Het pro gramma, dat zij zaterdag had af te werken, kan dit goed demonstreren. Om kwart over tien, toen de deuren nog maar juist open waren, arriveerden Prinses Beatrix en jonkvrouwe Roëll reeds bij de ingang van het Metropolitan Museum. Daar werd zij verwelkomd en rondgeleid door de heer Rormier, directeur van deze vermaarde collecties, alsmede door Prins Bernards broer, Prins Aschwin, die als expert voor Aziatische kunst aan dit museum is ver bonden. Naar Gouverneurseiland De Prinses had eerst het plan gehad de ze ochtend nog wat te gaan winkelen, maar daarvoor was geen tijd meer over, want zij had beloofd ook even een kijkje te komen nemen in het nieuwe gebouw, dat de K.L.M. enkele dagen geleden op Fifth Avenue in gebruik heeft genomen. Daar na vertrok Prinses- Beatrix snel naar haar hotel om te lunchen en zich te verkleden, 's Ochtens droeg zij een lila jurk en een hoedje in dezelfde kleur, zwarte hand schoenen en een zwarte tas. 's Middags ging zij gekleed in een vrolijke, gebloemde groene jurk, die uitstekend geschikt was voor de ontvangst in de open lucht, waar meer dan 1500 Nederlanders hun opwach ting kwamen maken. Die ontvangst was georganiseerd door de in New York bestaande Nederlandse verenigingen. Deze hadden geen beter terrein kunnen uitkiezen dan het welig groene Gouverneursciland, dat is gelegen bij de zuidpunt van Manhattan. Voor deze gelegenheid hadden de Amerikanen dit eiland voor een paar uur aan Nederland teruggegeven en op de ponten, die de be zoekers overbrachten, hoorde men uit sluitend Nederlands spreken. Van Twiller, de Nederlandse gouverneur van Nieuw Nederland, heeft in 1637 dit eiland van de Indianen gekocht voor twee bijlen, een snoer kralen en een handvol spijkers. Later hebben de Amerikanen hier een fort gebouwd voor de verdediging van de haven van New York. Thans ziet men tussen het geboomte tal van kazerne achtige gebouwen, waarin het hoofdkwar tier van het Eerste Amerikaanse Leger is gevestigd. In normale omstandigheden is dit eiland dan ook nu voor publiek toegan kelijk. Honderden Nederlanders waren nu evenwel al vroeg hierheen gekomen en velen hadden hun kinderen meegebracht. De receptie, die werd opgeluisterd met vrolijke muziek, duurde ongeveer ander half uur. Een volmaakt blauw tentdak beschermde de Prinses weliswaar tegen de felle zon, maar niettemin moet zulk een ontvangst heel vermoeiend zijn voor de hoofdpersoon. Zij volbracht haar taak ech ter heel charmant. Daarna stond haar nog een cocktailparty te wachten in Manhat tan, waar de heer Peil, voorzitter van de Federale Hudsoncommissie, haar gast heer was en pas na afloop kon zij in een schouwburgstoel wat uit rusten van deze zware doch opnieuw zeer geslaagde dag. A nder land Dan zijn wij toch een heel ander land! Ik las laatst dat in de Verenigde Staten: iedere 46.4 seconden een inbraak plaats vindt; elke 1.9 minuut een auto wordt gestolen; elke 7 minuten een overval wordt ge pleegd; elke 36.1 minuut een vrouw wordt aan gerand; elke 64.2 minuut een moord wordt ge pleegd. Ik zeg: dan zijn wij toch een heel ander land! Want bij ons wordt: iedere 33.6 seconde een nieuw wonder- wasmiddel ontdekt; elke 16.5 minuut een ere-medaille (goud, zilver of brons) uitgereikt; elke 3.8 seconde een vergadering ge opend; iedere 1.7 minuut een huldigingsrede uitgesproken; elke 18.3 minuut een nieuwe soep ge lanceerd; alle 2 seconden een dame gezoend; alle 2 seconden een heer terug gezoend; iedere 23.7 minuut een nieuw radio- of televisiegenie ontdekt; elke 0.06 seconde een moorkop (of tom poes) gegeten; elke 69.5 minuut 'n ridderorde verleend; iedere 0.009 seconde een kop koffie of borrel gedronken; alle 3.9 seconden notulen voorgelezen; elke 7.2 minuut een ingezonden stuk ge schreven; alle 2.7 minuten in een slagroomwafel gehapt; elke 0.0008 seconde over iemand goed gesproken; alle 0.07 seconden iemand gehuldigd; elke 6740 minuten een grootkruis aan minister Luns gehangen. Ik zeg: dan zijn wij toch een heel ander land. Laten wij ons zelf niet op de borst slaan, doch rustig en bescheiden voortgaan groot te zijn in alles waarin een klein land groot kan zijn. Floris Flaneur (Van onze correspondent in Bonn In de nacht van zaterdag op zondag had te Bonn de presidentiële ambtswisseling plaats: 's nachts om twaalf uur ging de standaard in rood en goud van Heuss op de ambtswoning, villa Hammerschmidt omlaag. Daarmee eindigde het zeer ge slaagde tijdperk van tien jaar president schap van professor Heuss en begon zon der enige overgang het presidentschap van dr. Henrich Lübke, voormalig minis ter van Landbouw. Lübke heeft zich verplicht tot het tijdstip waarop hij dinsdagmorgen in de verenig de vergadering Van Bondsraad en Bonds dag beëdigd zal worden, geen gebruik te maken van de rechten, die hij als presi dent zal hebben. Na de beëdiging heeft dinsdagmiddag op 't kasteel Brühl bij Keu len een ontvangst plaats voor 2500 West duitsers uit alle lagen der bevolking. Woensdag zal Bonn op het station van Bonn op feestelijke wijze afscheid van Heuss nemen, compleet met alle minis ters, het gehele diplomatieke corps en een militaire erewacht, 's Avonds, na zijn laatste rit in de presidentiële trein, zal Heuss zich vestigen in zijn eigen huis te Stuttgart. In een afscheidsrede voor de radio legde Heuss zaterdagavond veel nadruk op de kloof tussen Oost- en West-Duitsland. „Wij en ook de mensen daar weten, dat wij hen niet alleen kunnen bevrijden uit hun ge vangenis". Hij noemde de grens tussen bei de Duitse landen een erfenis van het nazi regime Geen amnestie Van de zijde van de rechtse regerings partij, de Deutsche Partei, is de afgelopen week gepoogd een algemene amnestie voor ex-nazi's. ex-S.S.'ers en ex-Wehrmacht- officieren te koppelen aan de ambtsaan- De Russische premier Nikita Kroesjt sjev met zijn familie: op de voorste rij van links naar rechts: kleindochter Julia, de premier, kleinzoon Nikita, de echtgenote van de premier Nina Pe- trovna, die haar man naar de Verenig de Staten zal begeleiden. Op de ach terste rij van links naar rechts: schoonzoon Alexei Adzhkdei, redac teur van de „Izvestia", zoon Sergei, diens echtgenote Galina, dochter Julia, dochter Rada, kleinzoon Alexei en dochter Elena. Julia is de dochter van Kroesjtsjevs zoon Leonid, die tijdens de tweede wereldoorlog sneuvelde. WASHINGTON (UPI) De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondagavond in Wash ington aangekomen. Hij zal vandaag aan zitten aan de lunch, die de president en mevrouw Eisenhower prinses Beatrix op het Witte Huis aanbieden. Vanochtend zal minister Luns bespre kingen voeren met de Amerikaanse mi nister van Defensie, McElroy „over de defensie-inspanning van de Europese lan den tegen de achtergrond van de inter nationale situatie, de ontwikkeling van nieuwe militaire concepten en de implica ties voor de Europese ministers van Fi nanciën". Luns zal tevens spreken over de Nederlandse defensiepolitiek Hij zei te verwachten dat het defensie „plafond" spoedig tot het verleden zal behoren, en dat de nieuwe minister van Defensie een andere politiek zal volgen. DJAKARTA (UPI) Het Indonesische leger heeft zaterdagavond officieel be kendgemaakt, dat het de linkse procureur- generaal Gatot Tarunamihardja „en eni ge anderen" gearresteerd heeft. De mini- ter van defensie Nasution heeft president Sukarno, die momenteel op Bali is, op de hoogte gebracht van de arrestaties, die op zijn bevel werden uitgevoerd, aldus het communiqué. De procureur-generaal wordt in 't com muniqué beschuldigd van pogingen de goede naam en het prestige van de leger leiding te ondermijnen en de eenheid, dis cipline en hiërarchie van het leger in het bijzonder en de strijdkrachten in het alge meen te verstoren. Hij werd donderdag ge arresteerd en zaterdag door Nasution zelf ondervraagd. De voorlopige onderzoekin gen hebben volgens het communiqué aan getoond, dat er pogingen in het werk wer den gesteld om in de strijdkrachten een geheim net te organiseren door de be staande hiërarchie heen, hetgeen, aldus het communiqué zou kunnen leiden tot een rampzalige desintegratie der strijdkrach ten. Wie de enkele anderen" zijn die wer den gearresteerd, werd niet meegedeeld. Volgens waarnemers in Djakarta is het zeer goed moelijk. dat het leden zijn van de communistische partij, die op het ogen blik haar zesde congres houdt. In sommige kringen in Djakarta acht men het niet on mogelijk, dat het communistische partij congres door het leger geschorst wordt. donesische procureur-generaal, Gatot Ta- donesische procureur-generaal, Gatot Ta runamihardja, is volgens een correspon dent van Reuter een overwinning geweest voor het leger, na een spannende machts strijd, die zonder bloedvergieten verliep. Tarunamihardja was de eerste procu reur-generaal na de vorming van de repu bliek Indonesië. De legerverklaring vol gens welke hij pogingen heeft gedaan de goede naam en het prestige van de leger leiding en van de strijdkrachten in het al gemeen te schaden, verschaft geen details van de beschuldigingen tegen Gatot. Vol gens onbevestigde berichten gelastte het anti-communistische hoofdkwartier van het leger de arrestatie van de procureur- generaal, omdat deze bindingen zou heb ben met links gerichte politieke kringen, nadat hij enkele hoge legerofficieren had beschuldigd van economische misdrij ven. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de eindexamens van de derde leerkring: mej. H. G. Spaargaren en de heer H. R Weide, beiden te Haarlem. vaarding van Lübke. De fractievoorzitter van de D.P. in de Bondsdag, Schneider, werd daarbij gesteund door de leider van de F.D.P.-fractie Mende. Het ging voorna melijk om degenen, die misdaden hebben begaan in de nazi-tijd en daarvoor thans nog altijd vervolgd kunnen worden. Schneider wilde met de amnestie een streep zetten onder het verleden, zoals hij meedeelde in een brief aan bondskanse lier Adenauer, waarin hij het voorts had over „processen, als dat tegen de gene raal Von Manteuffel en andere voormalige soldaten, die steeds nieuwe wonden open scheuren in het Duitse volk...." De C.D.U., waarmee de D.P. in de re gering-Adenauer zit, en de grootste opposi tiepartij, de S.P.D., hebben het afgelopen weekeind duidelijk laten blijken, dat van een dergelijke amnestie geen sprake kan zijn. Politiek acht men zo iets bedenkelijk, juridisch gevaai-lijk. Men wees daarbij op de Westduitse Eerste Kamer, de Bonds raad, die enkele maanden geleden juist een centrale instantie heeft opgericht voor het opsporen van misdaden, die gedurende het nazi-regime zijn gepleegd. (UPI) Het Westduits instituut voor herenmode, dat in een brief naar presi dent Heuss critiek had geoefend op zijn wijze van kleden, heeft op de laatste dag van Heuss' presidentschap, zijn veront schuldigingen aangeboden. Het hoofdkan toor in West-Berlijn deelde dr. Heuss mee dat de persafdeling in het geheel niet be voegd is critiek te uiten op de stijl van kle den van de bondspresident. „Wij betreuren vorm en toon van de verklaring", aldus het hoofdkantoor. DE LAATSTE PAUS EN DE ANTI CHRIST, door Wladimir Solowjew (Ne derlandse vertaling, commentaar en epi loog door dr. W. P. Theunissen); tweede druk: Lannoo. Tielt/Den Haag. Deze le gende, geschreven door de grote vriend van Dostojewski, is een dichterlijk com mentaar op 2 Tessalonicenzen 2, 3-4: „Voordat de afval heeft plaatsgehad en de Man der goddeloosheid is verschenen, het Kind der verdoeming, de tegenstander die zich verheft tegen al wat God of heilig heet, zodat hij zich neerzet in Gods tem pel en zich aanstelt als God, komt de Dag des Heren niet". Solowsjews legende is het slot van zijn laatste werk, „Drie Gesprek ken", dat tot direct onderwerp heeft het probleem van het kwaad en de zin dei- geschiedenis, maar waarin als grondtoon het oecumenisch heimwee doorklinkt. Heel zijn leven had de grote denker van het christelijke oosten geijverd voor de hereniging der kerken maar, in zijn ver wachting teleurgesteld, verschoof hij de verwezenlijking ervan naar eschatologisch plan. Aan deze eenheid gaat bij Solowjew echter een karikatuur ervan vooraf, een wereldrijk van schijnbare goedheid, ge vestigd door de antichrist. Uit de studie van Ludolf MüIIer „Uebermensch und Antichrist" (Herder, Freiburg 1958) blijkt, dat Nietzsche voor deze figuur model heeft gestaan. Deze belangrijke bijzonderheid wordt niet vermeld in de epiloog, waarin dr. Theunissen een kort overzicht geeft van Solowjews leven en werken. Dat de vertaling van de legende lezers heeft, blijkt uit deze tweede druk. DE GOUDEN TIJD DER ZEEROVERIJ door de Amerikaan Robert Carse, ver taald door J. Struik. Een avonturenboek over de gouden tijd der zeeroverij, de zeventiende eeuw. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3