Het nieuwe AVRO-seizoen De maai aan de top Agenda voor Haarlem v Professor Doka en Robotto (JKort en bondig) „Theater" speelt „Mama San" van Leonard Spigelgass 4 Het weekeinde Een bruid in de morgen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Koorwerken van Edward Stam Kees Boeke 75 jaar Oostduits consulaat in Cairo, Bonn bezorgd Twee agenten verwond op roerig verjaardagsfeest De negen muzen door Cameron Hawley MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 Vandaag heeft de AVRO de plannen bekendgemaakt voor de programma's voor het komende seizoen. Deze plannen houden wat de radio betreft onder meer een samenwerking in met verscheidene buitenlandse omroeporganisaties. Zo zal op 27 september samen met Radio Wien, Radio Genève, Radio Lugano, Radio Monte Carlo, het British Forces Network en de Westdeutsche Rundfunk een programma gebracht worden van lichte muziek, dat de naam zal dragen „Muziek kent geen grenzen". Het dinsdagavondprogramma zal het komende seizoen de naam „Uit ben je dragen. Als onderdeel van dit blokprogramma zal tien maal een programma „It's in the air" de lucht in gaan, een programma, dat de opvolger wordt van het strijd krachtenprogramma „Tip Top Taptoe". Voorts zal men in de loop van het komende seizoende zeven maal kunnen luisteren naar een nieuw programma-onderdeel „Hoe maakt u het", dat wordt gepresenteerd door Geert Elfferich. Een nieuwe quiz van de AVRO is „Kom er maar eens uit". Het zal vijf maal, uit verschillende windstreken van ons land, worden gebracht. In de huiskamers is zaterdag het feest gevierd ter gelegenheid van het feit dat de halfmiljoenste televisiekijker is inge schreven. Het ging er minder geïmprovi seerd toe als enkele weken gelden in en na bij de woning in Vught, waar de halfmil joenste gehuldigd werd. Dank zij de goede samenwerking van de omroepverenigin gen was een aantrekkelijk programma samengesteld en het is te hopen, dat er zich meer gelegenheden voor zullen doen om aldus gezamelijk voor de dag te ko men. Vooral de buitenlandse medewerkers aan het programma zorgden voor goede amusement. Het aantal medewerkenden dat in de schouwburgen in Sittard en En schedé optrad was bijzonder groot en daar om zullen we geen namen noemen. Onder delen van het programma waren een goed verzorgde show van Nederlandse confec- tiemodellen, geïnspireerd op de toeristen die vragen moesten beantwoorden over bij hen in trek zijnde landen. Winnaressen werden twee dames, die enige malen Zuid- Frankrijk tot reisdoel hadden gekozen en als prijs een reis naar Italië kozen. Nieuwsgierig waren we wat de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Y. Scholten, die spe ciaal belast is met radio- en televisiezaken, te vertellen zou hebben. Het bleef bij vriendelijke woorden en bij de mededeling dat het nieuws over televisiezaken dins dag in de Troonrede zal worden medege deeld. Het was te verwachten dat dr. J. van den Bosch na de uitzending van 26 augus tus voor de V.P.R.O. over „Erfelijkheid en geneeskunde" een groot aantal brieven zou ontvangen. Dat bleek zondagavond toen hij een aantal reacties besprak, waar bij in het bijzonder het sluiten van een hu welijk tussen bloedverwanten aan de orde kwam. Het was dr. Van den Bosch geble ken, dat er vele misverstanden bestaan. Gevraagd is bijvoorbeeld waarom de moe der, die ongelukkige kinderen had dóór dat zij met een neef in het huwelijk was ge treden, een tweede huwelijk met een ande re neef aan kon gaan. Het antwoord luidde, dat het paar inderdaad advies bij een huis arts had ingewonnen, maar dat deze geen bezwaren had geopperd. Dit gebeurde ech ter veertig jaar geleden en inmiddels is de wetenschap vooruitgegaan. Het echt paar treft daarom geen blaam. Er waren brieven binnengekomen van vaders en moeders, die neven en nichten waren en gezonde kinderen hebben. Dat noemde dr. Van den Bosch begrijpelijk, want ge bleken is dat in deze gevallen 75 percent der kinderen goed gezond kan zijn. De spreker deelde mee, dat hij maar in één geval pertinent afgeraden heeft een huwe lijk aan te sluiten tussen een neef en een nicht. Wel moet er steeds gewaarschuwd worden tegen het gevaar, dat er ongeluk- kigen geboren kunnen worden, een waar schuwing die overigens enige generaties lang gebruikelijk is. Het V.P.R.O.-programma bevatte ver der een goede film over Brazilië, het op treden van Rita Reys en de Franse chan- sonnière Cora Vaucaire en een bezoek aan de World Press Photo in Den Haag. Vermelding verdient nog een goede re portage over de jaarlijkse luchtvaartten- tentoonstelling te Farnborough op zater dagmiddag in een rechtstreekse uitzen ding van de Eurovisie. Beeldschermer Rotterdams Toneel, dat op 1 oktober 1954 de wereldpremière bracht van „Een Bruid in de Morgen" van Hugo Claus, zal dit stuk op 1 oktober voor de VARA-tele- visie brengen. Medewerkenden zijn: Koba Kelling, Ina van Faassen, Enny Meunier, Hans Croiset en Ton Lutz. Het decor is van Peter Zwart. De spelregie is evenals destijds in handen van Ton Lutz. Voor de cameraregie zal Willy van Hemert ver antwoordelijk zijn. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Figuren rondom Dante, door Dolf Verspoor. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Landbouwrubr.: 1. Het land bijeen, II. 2. De ruilverkaveling in Peize-Bunne. 12.30 Nieuws en meded. of gram. Nationaal programma: 12.45 Gram. Plm. 12.55 Rep. van de opening der Staten-Generaal. Plm. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. AVRO: Plm. 13.45 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Inspecteur Vlijmscherp ondervraagt, hoorsp. 14.40 Schoolradio. 15.00 Strijkkwartet en solist. 15.30 Meded. of gram. 15.35 De Hervormde kerkbouw- actie 1959, caus. 15.50 Viool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 R.V.U.: Zijn wij wel wakker?, door dr. C. J. Schuurman. Derde lezing: Oude en nieuwe gezichtspunten betreffende het internationale terrein. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 1. Herhaling troonrede. 2. Discussie over inhoud troonrede. 21.00 Gram. 21.30 Act. 21.45 Pianorecital. 22.25 Gram. 22.55 De Hudsonherden- kmg in Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.17 New York calling. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30—13.45 Nationaal program ma: zie Hilversum I. Plm. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte muziek. 15.10 Gram. 15.30 Meded. of gram. 15.35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Het land van de Asmat in Zuid-Nieuw-Guinea, door mr. J. Thoofl. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.U. pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Orkest en zang. 20.45 Pianorecital. 21.15 Ariënshof, een nieuw monument van naastenliefde: klankbeeld. 21.25 Intern, vocalistenconcours. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianorecital (vervolg). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. IJ.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Ork.concert. 17.45 Eoekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Syndi- kale kron. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Ork.- concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Festival S.I.M.C: Ka rnermuziek. 22.25 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: Nationaal progr.: 12.50—13.40 Prinsjesdag 1959, rep. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Natio naal progr.: Rep. Opening Staten-Generaal. 21.10 -22.50 Speelfilm. Wat de hoorspelen betreft zal „Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie" ge durende acht zondagen weer een „trek pleister" worden. Bovendien zal iedere week aan dit programma een aantrekke lijke wedstrijd worden verbonden. Voorts staan onder andere op het programma: „Anna Karenina" van Tolstoi, „Wie was Carmen?" door Lydia Binder, „Ahasver van Walter Jens. „Vloeistof", een experi menteel hoorspel van André Kuyten. „Operatie Opium" door E. Marcus en „Het einde van Socrates" van Mary Fitt. De AVRO zet, het komende seizoen ook de serie logboeken van drs. Van Dijk en Jan van Hei-pen voort. Er zijn zes van deze programma's voorzien. De reportage- dienst van de AVRO gaat dit jaar bijzon dere aandacht aan het verkeer besteden. Zondagmiddag hebben wij belangstel lend geluisterd naar een programmadeel van de KRO, dat verzorgd werd door het Omroepkoor, onder leiding van Anton Krelage. Het gold een paar koorcompo sities van Edward Stam, een Nederlands componist,, wiens werk vrij laat (hij is drieënveertig) met succes begint door te dringen. Wie zijn naam zoekt in een mu- zieklexicon, doet vergeefse moeite; men vindt er wel naamverwante collega's, maar hijzelf is er niet bij; wat bij iedere kenner, die werk van hem te zien of te horen kreeg, verwondering moet wekken. Want het blijkt dat deze bescheiden componist, die toegerust is met een dergelijke tech niek, heel wat te vertellen heeft en nieuws weet te brengen zonder de overgeleverde waarden overboord te smijten. Het eerste, deze middag uitgevoerde opus, was een vierstemmige a capella-mis. „Missa Carmeli Gloria Montis", gebouwd op een Gregoriaanse kantiek. die ter oriën tatie vooraf werd ten gehore gebracht. Dit gegeven leverde de componist het zeer handelbaar materiaal waarmee hij. als een moderne Okighem, Obrecht of .Tosquin. zijn klankcomplexen samenstelde. Edward Stam gevoelt zich blijkbaar in het contra- puntisch vaarwater volkomen in zijn ele ment en zonder schoolse navolging wekt hij met zijn klankenweefsel de sfeer van het oude. dat steeds nieuw blijft, omdat hij iets te zeggen heeft, hetwelk door een lyrische onderstroom gestuwd en tege lijk in bloeiende cantilenen wordt omge zet. Want de door de contrapuntiek ge vergde „transpiratie" wordt bijna voort durend door een frisse „inspiratie" over het louter vakmatige heengeholpen. In een lang stuk als de „Gloria" mag er dan al eens een dood punt voorkomen, elders is ons dit niet opgevallen. En waar de comDonist zich hoofdzakelijk lyrisch laat gelden, al is het maar in een uitlopend meiisme. geeft hii het. bewiis dat een ge- inspireerde melodie het ook zonder mu zikale wiskunde stellen kan. Als tweede werk van Edward Stam hoorden wij een vrij uitvoerig stuk voor mannenkoor: „Leben eines Mannes", dat geheel geconcipieerd is in homofone stijl en dan harmonisch vrij geavanceerd. Ook hier laat de lyrische aanleg van de compo nist zich opvallend gelden. De balladetoon waarin hij de bassen langduris? als leidende partij behandelt accentueert: deze gezon de tendens. Intussen wordt, er wat tref zekerheid van de harmonische complexen betreft in dit werk heel wat gevergd. De prachtige uitvoering door het beroepskoor van de Omroen. onder veilige leiding van terplage, zou dit hebben kunnen doen ver geten. Hoofdzaak is dat velen hebben kunnen kennismaken met. werk van Edward Stam en daarbij in contrasterende cfiilen konden ervaren, dat deze comnonist meer dan gewone aandacht verdient. Golfbreker In de inleiding tot, het AVRO-radiopro- gramma 1959-1960 wordt opgemerkt, dat getracht zal worden vooral ook de jongere luisteraars in de programma's te betrek ken. „De Peperklip", een programma voor de rijpere jeugd, zal maandagavonds om de veertien dagen uitgaan. Als voorlopige datum voor de radio-jeugddag 1960 is 19 april vastgesteld. Tot de nieuwigheden in het AVRO- televisieprogramma zullen behoren ge filmde brieven van de correspondenten uit Parijs, Londen en New York. Voorts zullen filmopnamen worden uitgezonden, die Ed van der Elsken maakte tijdens de wereld reis die hij maakte. De televisie „Weekend Show" zal in het seizoen 1959-1960 worden uitgezonden onder regie van Jef de Groot. In elk van deze programma's zal ook een buitenlandse artiest(e) optreden. Een maal per twee maanden zal op woensdagavond in een onder regie van Leen Timp staand programma „Alles gaat naar wens" een wens van een bekende Nederlander in vervulling gaan. Wat de toneelprodukties betreft, staan op het programma onder meer „De Vader" van Strindberg, en „Co- lombe" van Jean Anouilh. Deze produkties zullen worden geregistreerd door Ton Lensink en Walter van der Kamp. Grote reportages zullen in het seizoen 1959-1960 onder meer worden gewijd aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabriek n.v. te Velsen en de n.v. Kema te Arnhem. Ir. C. (Kees) Boeke, stichter van de „Werkplaats Kindergemeenschap" te Bilthoven, wordt op 25 september 75 jaar. Hij woont thans in Abcoude. Kees Boeke werd geboren te Alkmaar, verwierf in 1908 in Delft, het diploma voor civiel-ingenieur en studeerde daarna aan het „training college" van de Quakers zendelingen te Kingsmeaden aan de uni versiteit van Birmingham. Hij was zende ling en straatprediker en begon in 1926 aan een nieuwe onderwijsmethode, die hij eerst op zijn eigen kinderen toepaste. Deze pe dagogische werkzaamheid zou haar vol tooiing krijgen in de „Werkplaats Kinder gemeenschap" te Bilthoven, waar de kin deren leerden reeds vroeg zelf verantwoor delijkheid te dragen. De activiteit van „De Nederlandsche Werkgemeenschap", die in „De Werkplaats" onderdak kreeg, ont plooide zich ook buiten de Nederlandse grenzen. Kees Boeke trok erop uit om in den vreemde zijn pedagogische denkbeel den te .propageren. In .1938 ging hij als voor zitter' van dé Vernieüwingsraad voor het onderwijs naar Australië en de V.S. met het doel, het in Bilthoven toegepasté on derwijssysteem internationaal uit te -brei den. De opvoeding van onze prinsessen werd gedeeltelijk aan Kees Boeke toever trouwd. Vijf jaar geleden trad ir. Boeke af als rector van het stichtingsbestuur van de „Werkplaats Kindergemeenschap". CAIRO (UPI) De Westduitse ambas sadeur te Cairo, Walter Weber, heeft een onderhoud aangevraagd bij de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, tenein de hem vragen te stellen over de vesti ging van een Oostduits consulaat in Cairo. De Westduitse regering beschouwt de toe stemming, die de Egyptische regering hiervoor heeft gegeven als een onvriend schappelijke daad. De zuivere juridische vorm van de vestiging is nog niet bekend en met name vraagt men zich thans te Cairo af of de Verenigde Arabische Repu bliek zover is gegaan om een feitelijke er kenning te hechten aan het Oostduits regime. In Rotterdam zijn zondagmorgen twee politiemannen tegen halfvijf gewond ge raakt tijdens een verjaardagspartijtje aan de Beverstraat aldaar. Het was de verjaardag van een 55- jarige huisschilder. De feestvierders had den ruzie met elkaar gekregen op een wel zo duidelijk hoorbare wijze, dat de politie werd verzocht er aan te pas te komen. Een brigadier en drie agenten betraden de woning, waar het op dat moment al lesbehalve feestelijk toeging. Niet zodra echter had de brigadier zijn neus om de hoek gestoken of alle veten werden ver geten en als één man keerde het voltallige gezelschap zich tegen de ordehandhavers. De jarige zelf pakte een stoel en wilde daarmee een politieman te lijf. Zijn broer, de 32-jarige glazenwasser P. D. de S. had plotseling ergens een fietswiel vandaan gehaald. Hij maaide er als een bezetene mee om zich heen. De echtgenote van de schilder greep zelfs een broodmes en stak er mee naar de brigadier. Hij liep een diepe snee in een van zijn handen op. Ook een andere agent werd door de vrouw in de hand gestoken. De brigadier moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De schilder, de glazenwasser en de vrouw van eerstgenoemde zijn ingesloten.. „A MAJORITY OF ONE" van Leonard Spigelgass, een oude rot als filmschrijver, handhaaft zich op Broadway als een van de grootste successen, nu al meer dan een half jaar lang. Dat zal voorlopig nog wel zo blijven, van welke optimistische ver wachting althans het feit getuigt dat men het contract met hoofdrolspeler Cedric Hardwicke heeft verlengd tot in de zomer van 1961! Het is een rooskleurige komedie ter illustratie van de stelling, dat maat schappelijke contrasten en internationale conflicten in vriendschap en vertrouwen oplosbaar zijn. Nee, dat is nog te sterk uitgedrukt, want de auteur wil helemaal niets bewijzen. Hij heeft alleen het mate riaal ontwikkeld, waaruit de wensdromen bestaan van de gewone man, die er het zijne van denkt: dat de wereld er beter aan toe zou zijn bij de toepassing van de wetten der gezelligheid. Of nog liever: hij speculeert romantisch op de democratische illusie, dat een particulier initiatief de spanningen tussen gezagsdragers met een glimlach en een handomdraai zou kunnen verminderen. Deze demonstratie van zoet sappige humor voor simpele zielen is nog niet zo slecht bekeken, van commercieel standpunt, in een tijd als deze, waarin vriendschappelijke ontmoetingen tussen wapenbroeders de vrede moeten helpen verzekeren en waarin gemeenschappelijke maaltijden van staatshoofden betere re sultaten lijken op te leveren dan conferen tietafels. Dit is het uitgangspunt van deze overbruggingsfantasie met actuele motie ven: spreken doet men tégen elkaar, eten echter mét elkaar. HET IS ZEER twijfelachtig of dit stuk in andere landen eenzelfde bijval als in de Verenigde Staten zal vinden. Voor Neder land zijn de opvoeringsrechten door de to neelgroep „Theater" verworven, die1 er za terdagavond in Arnhem onder de nietszeg gende titel „Mama San" een goedverzorgde, première van gaf. Of de zaalbevolking hier even naïef is als de Amerikaanse, zal men moeten afwachten. Bij ons liggen boven dien de verhoudingen anders. Spigelgass koos voor zijn spel van betrekkelijkheden een milieu, dat tegelijk vreemd en ver trouwd is door een groot gedeelte van de handeling uit New York naar Tokio te verplaatsen. De Japanners, tegenstanders uit de oorlog, zijn nu belangrijke handels partners geworden. Als de besprekingen over invoerrechten en omvangregelingen dreigen mis te lopen, brengt een theevisite van de Joodse moeder van een der wes terse delegatieleden bij een oosterse tex- tielkoning, die zij tijdens de overtocht aan boord heeft leren kennen, een onverhoopt gunstige uitkomst tot stand. Met haar praktische geest en bereidheid tot toenade ring, door zich in de omstandigheden van de wederpartij te verplaatsen, vindt zij namelijk de mogelijkheid tot een bevredi gend compromis, dat de diplomaten met hun aangeleerde kortzichtigheid over het hoofd hadden gezien. Zonder te willen moraliseren is deze komedie aldus tevens bedoeld als een gevoelige les aan de hoge ambtenaren om niet pedanterie en voorin genomenheid te laten regeren, maar tege moetkomend begrip en hartelijke gezind heid. In feite evenwel is het een senti mentele show voor grote kinderen. NU IS HET NATUURLIJK zo, dat „Theater" geenszins dit lieve knutselwerk heeft gekozen om daarmee een bijdrage tot de wereldhervorming te leveren, doch veeleer omdat er twee kansrijke rollen in voorkomen en daarvoor de aangewezen krachten ter beschikking waren. Enny Mols de Leeuwe beschikt inderdaad over alle kwaliteiten om zo'n jiddische mama uit Brooklyn authentiek te belichamen. Het iè een kostelijke ervaring om naar haar gevatte uitspraken te luisteren. Haar vir tuoze typeringskunst is echter niet bij machte ook nog de onmogelijke romance waar ie maken. Zij weet zich voortreffe lijk te plooien naar alle zich voordoende omstandigheden, maar de toeschouwer be merkt verder van de haar toegeschreven karaktereigenschappen weinig of niets. Dat valt temeer op door de miraculeuze pres tatie van haar tegenspeler Cruys Voor- bergh, wiens transformatie zich niet lijkt te beperken tot de scènes waarin hij op treedt. Hij heeft zich de geheimzinnige charme en oosterse waardigheid geheel eigen gemaakt, de gewenste natuur weer spiegelend in alle details van het aange nomen wezen. DE LAATSTGENOEMDE heeft zich ver der kunnen uitleven als regisseur: met zijn befaamde goede smaak en vindingrijkheid op cultuurhistorisch gebied streefde hij zorgvuldig naar een schone reconstructie van het exotische milieu, de bekoorlijke uitwerking daarvan verhogend door zich adequate beperkingen op te leggen. Men mag hem onvoorwaardelijk hulde brengen voor de toneelschikkingen, waarbij hij veel medewerking genoot van de decorontwer per Harry Wich, dié bóVendien door een vernuftig systeem van schermen snelle changementen mogelijk maakte, Dat hét komische bijwerk wat nadrukkelijk is uit gevallen, laat zich desnoods met het re vueachtige wel rijmen. Winnifred Bosboom en Bernhard Droog gedragen zich als twee aardige mensen, die erin slagen de indruk te wekken dat er iets in hen omgaat. David Koning Dansconcours. Het Nederlandse dans paar Wim Voeten en Jeanne Assmann heeft de derde prijs behaald op een inter nationaal dansconcours in Baden-Baden. „Artit et Amicitiae". Van zaterdag 19 september tot en met zondag 11 oktober 1959 zal in de zalen der Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, Rokin hoek Spui, de tweede groep der in drie gedeel ten gesplitste Najaarstentoonstelling wor den gehouden van werken, vervaardigd door leden der Maatschappij. De tentoon stelling zal worden geopend op zaterdag 19 september des middags te 3 uur. Sagans toneelstuk. Frangoise Sagan heeft haar eerste toneelstuk voltooid. Het stuk heet „Un chateau en Suède". Nieuwe voorzitter. In de te Amster dam gehouden jaarvergadering van het Nederlands Volkskundig Genootschap heeft de heer K. ter Laan, na een tiental jaren als zodanig gefungeerd te hebben, afscheid genomen als voorzitter. Prof. dr. A. J. Ber- net Kempers, directeur van het Openlucht museum te Arnhem, is zijn opvolger ge worden. Scheepsbrug aan Euromast. Vrijdag is de 46 ton zware copie van de brug van een zeeschip tegen de 100 meter hoge Euromast opgehesen en op 30 meter van de grond op twee zware, ruim vier meter uitstekende stalen balken verankerd. Met behulp van elektrische en handlieren werd het 19 meter brede gevaarte binnen het uur op zijn plaats gebracht. Deze scheeps brug zal worden voorzien van de aller modernste apparatuur, zoals die op zee schepen wordt gebruikt. Wegaanleg aanbesteed. De Rijks waterstaat te Leeuwarden heeft aanbe steed het aanleggen van een aarden baan voor het gedeelte Grouw-Akkrum van de rijksweg 32. De laagste inschrijfster was de firma C. J. Geluk in combinatie met de n.v. betonmaatschappij Holland, beide te Hardinxveld, voor 1.035.500. De hoogste inschrijver was het aannemersbedrijf R. Wiersma te Heiloo voor 1.530.90Ö. Er waren negentien inschrijvingen. Terug naar Djakarta. De heer Sud- joko Hudyonoto, eerste secretaris en pers en culturele attaché van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging In Ne derland, zal na een verblijf van vier jaar in Nederland, naar Indonesië terugkeren. De heer Hudyonoto, die in afwezigheid van de Indonesische zaakgelastigde, tevens optrad ..als diens, plaatsvervanger, zal op 19 september per vliegtuig naar Djakarta reizen. I ..i, Voor 12.500. In Den Haag is inge broken in een villa aan de Alexander Go- gelweg. Uit de linnenkast verdween een doosje met sieraden ter waarde van 12.500. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd ir. P. C. S. van Hattem te 's-Gravenhage, directeur van de Hollandsche Aanneming Maatschappij n.v. «9 Padvindersuniform. Het bestuur van de Vereniging De Nederlandse Padvinders heeft een nieuwe mode in de uniformen van het commissarissen- en leiderskorps ingevoerd. Naast de bestaande korte broek zal men voortaan naar verkiezing een lange khaki wollen pantalon mogen dra gen. Aan dit besluit dat reeds in vele an dere landen werd genomen, zijn motieven van medische, esthetische en representa- aan welpen, verkenners en voortrekkers toegestaan om uitsluitend in het winter- toegestaan om —uitsluitend in het winter seizoen een lange broek te dragen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Steren stralen overal", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De clown van Circus Krone", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met vrij dag 14 en 20 uur (behalve donderdag): „Overval in de Pacific", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De twaalf gezworenen", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur, donder dag 20.15 uur: „Jour de fête", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „Giant", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „De familie Trapp in Ameri ka", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 20 uur: „De blauwe Tirana", 14 jaar. Don derdag 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 11 sep tember). 106. „Ja, dat weet ik. Ik heb voortdurend in de hoop geleefd, dat hij een besluit zou nemen vóór de ver gadering van de Raad van Commissarissen van dinsdag, zodat het zou kunnen worden opgenomen in het half jaarlijks verslag." Hij knikte. Hij had het dus goed ingezien, dat Miss Martin de gehele geschiedenis van binnen en van bui ten kende. „Zoals U weet heeft Mr. Bullard gedacht aan een aantal mensen buiten de maatschappij. Toen hij echter gistermiddag mijn kantoor verliet, was ik ervan overtuigd, dat hij één van zijn eigen mensen zou nemen. Ik veronderstel waar U hem zo goed kent dat U dat wel van het begin af geweten hebt?" „Ik heb nooit gedacht, dat Mr. Bullard iemand van buiten af erin zou halen," zei zij langzaam. „Miss Martin, wie van de onderdirecteuren zou hij hebben uitgekozen?" De lange pauze vóórdat zij sprak, maakte hem dui delijk hoe moeilijk het voor haar was om aan iets an ders te denken dan Avery Bullard. „Ik weet het niet, Mr. Caswell. Hij heeft nooit een definitieve beslissing genomen." „Maar U wist toch wel, wie hij in gedachten had?" Het was meer een vaststelling dan een vraag. „Ik kon er slechts naar gissen." „Wilt U mij uw gissing vertellen?" Hij zag dat haar hand begon te trillen, maar voor dat hij uit medelijden de vraag had kunnen terugne men, klemde zij haar vingers om het stuurwiel. „Het moet Mr. Walling zijn geweest." „Walling? Misschien had ze gelijk. Hij had gedacht aan Shaw als zijn plaatsvervangend directeur, maar het was best mogelijk, dat Walling de beste keus was. Ja, Walling's kundigheden zouden een betere aanvul ling op de zijne zijn. Walling kende het ontwerpen en de fabricage en had bovendien goed inzicht in de ver koop.. en op dat punt had hij de meeste steun nodig. „Ik dank u, Miss Martin. Ik kan u niet zeggen, hoezeer ik uw eh behulpzaamheid op prijs tel". Zij ontweek zijn blik, maar, gezien de omstandighe den, was dat niets vreemds. Het was volkomen begrij pelijk. Zij was gedurende vele jaren Avery Bullard's secretaresse geweestdicht bij hem.... ja. zelfs dichter dan hij eerst gedacht had. Juffrouw Martin zou een grote hulp zijneen heel grote zelfs.zodr; zij het feit kon aanvaarden, dat Avery Bullard dood was. Hij hield het portier voor haar open toen ze de auto uitstapte. Het was meer dan een ingeboren gebaar van gentleman-achtige hoffelijkheid, een uiting van oprecht respect. Kent County, Maryland 1 u. 57 n.m. „NEEMT u mij niet kwalijk", riep Fred Alderson voor de tweede maal. De lange benen van de man op de stoep van de winkel van Teel strekten zich langzaam. Hij opende één oog, beschermde het andere tegen het heldere zonlicht, en een overvloedige geeuw deed een schrikwekkende kra ter in zijn grijs-gestoppeld gezicht ontstaan. „Het spijt me dat ik u lastig val", zei Alderson, „maar ik ben bang dat ik verdwaald ben. Weet u mis- schieen waar Jesse Grimm woont?" Een langzame grijns verhelderde het gezicht van de man. „Wel, meneer, dan bent u nog niet zo erg ver dwaald. Let goed op. Ziet u deze weg hier langs de win kel? U neemt die weg en u gaat als maar door, totdat u niet verder meer kunt, en daar is dan het huis van Kapitein Jesse. U kunt het niet missen, want het is pas geverfd en hij is bezig een nieuwe werkplaats erbij te bouwen. Nee, meneer u bent niet zo verdwaald als u dacht. Het is niet meer dan een mijl van hier tot het huis van Kapitein Jesse". „Dank u zeer", zei Frederick Alderson. Nog een mijl. Dan zou hij met Jesse praten. Dat zou zijn laatste kans zijn. Hij had al één keer gefaald.... Dudley was al in Shaws kantoor gekomen voordat hij hem te pakken had gekregen. Hij durfde niet opnieuw te falen! Millburgh, Pennsylvania 2 u. 05 n.m. MARY WALLING was zich scherp bewust van de tot het uiterste gespannen atmosfeer, die hing over de stijf zittende groep mensen in de bibliotheek van het oude huis van Tredway. De conversatie, die de eerste paar minuten had gevuld, was gedwongen en doelloos, zonder enige zin of inhoud. Natuurlijk had niemand openlijk erkend, wat voor beslissing er deze middag zou worden genomen en zij voelde dat er ook geen erkenning zou zijn, ook al zou de beslissing genomen zijn maar toch was zij er zeker van, dat alle anderen haar overtuiging deelden, dat voordat zij de kamer zouden verlaten, de nieuwe directeur van de Tredway maatschappij zou zijn gekozen. De vroegere angst van Mary Walling, dat haar eigen geluk in de waagschaal zou worden gesteld als haar echtgenoot het tot directeur zou brengen, was niet ver minderd, maar die bedreiging was overstemd door de later opgekomen, nog afschuwelijker vrees voor het ef fect, dat het op Don zou hebben, als hij moest verliezen wat hij nu zo duidelijk beschouwde als de vervulling van zijn bestemming. Zij wist, dat hij nu zonder dat nooit meer gelukkig zou zijn en zijn geluk was een eerste voorwaarde voor dat van haarzelf. Op het ogenblik, dat zij en Don de kamer waren bin nengetreden, was Mary Wallings ergernis gewekt door het feit, dat Loren Shaw al een stoel had bezet naast het schrijfbureau, het dichtst bij Julia Tredway Prince. Toen een paar tellen later George Caswell was binnen gekomen met Erica Martin, had Shaw Caswell handig in een stoel gemanoeuvreerd tussen de zijne en die van Dudley. Zodoende, deels toevallig en deels door toe doen van Shaw, zat Don alleen tegenover de hechte muur gevormd door Shaw, Caswell en Dudley. Zij wist dat die drie samen geluncht hadden en het was maar al te duidelijk, dat zij alleen nog maar de stem van Julia Tredway Prince nodig hadden om Loren Shaw direc teur te maken. Don had gezegd, dat hij zeker was van de steun van Mrs Prince, maar Mary Walling vond het moeilijk de zekerheid van haar man te delen. Er was niets meer dan de gewone beleefdheid geweest in de manier waarop Mrs Prince Don had begroet toen zij aankwamen en gedurende de laatste minuten had Loren Shaw zijn strategische positie naast Julia Tredway Prince naar behoren uitgebuit. Aangezien zij zich een buitenstaandster voelde bijna een toeschouwster, die niet het recht had zich erin te mengen was Mary Walling weggekropen in de hoek achter haar man. (Wordt vervolgd) Professor Doka was overdag druk bezig op zijn laboratorium, waar het overvol stond met. de vreemdsoortigste instrumenten en flessen. Daar nam hij allerlei proeven en maakte berekeningen. Maar de laatste tijd had hij zich helemaal opgesloten en niemand mocht hem komen sloren onder het werk. De prof. was namelijk bezig met een heel belangrijke uit vinding. Al maandenlang werkte hij daaraan; zelf schroefde, hamerde en smeedde hij aan dit werkstuk, wadjrmee hij zo geheimzinnig deed. En ivat dat was? Tja... daar zullen we het- eens over gaan hebben. 1011

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4