„Verscherpt toezicht" op voetgangers begonnen Kunstgebitten MODE VOOR HEREN 3 FOCKE MELTZER CETA-BEVER BUITENBIJTS zonder veel omslag FOTOKOPIEËN neven aan de redactie 6 Haarlemse politie deelde vele waarschuwingen uit Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Vader en zoon beboet die kapper bedreigden Onderwijzer zou kind mishandeld hebben Haarlemving 752 baarzen Filmvoorstellingen voor Heemsteedse schooljeugd Inlichtingenbureau in hal van Haarlems station Bestelauto gekanteld Deskundigen naar het buitenland uitgezonden Van stek tot plant Lichtdrukkerij de Rooij Feestavond door Haarlems kleinkunsttheater Vereniging Handenarbeid start nieuw cursus Onderlinge wedstrijden van „Atmodes" Opening van toernooi damtitel Noordholland VOOR ZWARTER DRUK DTNSDAG 15 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het verscherpte politietoezicht op Haar lemse voetgangers is begonnen. Gister morgen om zeven uur hebben de eerste tien van de ongeveer dertig agenten, die bij deze actie zijn ingeschakeld, hun stra tegische uitkijkposten betrokken: de voor naamste kruispunten en oversteekplaat sen in de binnenstad, waar het wandelen de deel van de burgerij het veelvuldigst zondigt tegen de verkeersvoorschriften. Agent Smit van het bureau Leidseplein bewaakt de „V.O.P." (voor: voetgan gersoversteekplaats) bij de Houtbrug aan het begin van de Grote Houtstraat: een van de weinige „zebra's" die door voet gangerslichten beveiligd is. Hij staat er nog geen tien minuten of de eerste zondaar meldt zich al: een kittig kantoormeisje dat op haar spitse naaldhakjes doodge moedereerd dwars door het rijverkeer de weg oversteekt terwijl het voetgan gerslicht uiteraard nog op rood staat. Ze is stomverbaasd als agent Smit haar op die voetgangerslichten wijst „Nooit op gelet" bekent zij. „maar ik zal erom denken in het vervolg". „Je kan maar één keer dood" De volgende klant is een stoere volks vrouw die met volkomen negatie van de zebra diagonaal de Grote Houtstraat „neemt" omdat ze dan gauwer bij de vis winkel aan de overkant is.... „Haaks oversteken, dame", vermaant de agent haar. „Je had wel doodgereden kunnen worden!" Maar de dame wuift zijn vrien delijke waarschuwing breed-lachend weg: „Ach, je ken maar één keer dood, niet waar?" Gelukkig zijn er ook mensen die de ad viezen van de politieman wel ter harte nemen, of althans doen alsof. Maar ook zij hebben klachten en vaak niet ten on rechte. Op de genoemde zebra bij de Hout- brug bij voorbeeld voelt de wandelaar zich bij het oversteken altijd ietwat on veilig omdat zijn pad gekruist wordt door het van de Raamvest komende snelver keer dat de Grote Houtstraat indraait. En nu moet het snelverkeer van de Raam vest in dit geval wel de voetganger voor rang geven, maar dat gebeurt helaas lang niet altijd en dan moet de voetganger maar zien hoe hij door een snelle run naar de overkant, of door een haastige terugtocht naar het minieme vluchtheu- veltje midden op de rijweg het vege lijf redt. Bijgaande foto brengt deze onbevre digende situatie duidelijk in beeld. Een ander euvel is dat de fasen tussen twee „groene perioden" voor het rijver- keer soms te kort zijn voor het veilig oversteken van de wandelaars. Dat is bij voorbeeld het geval bij de bijzonder lange zebra op het Houtplein, waar voetgangers de oversteek van café Van Aken naar het Lorentzplein, en vice versa, slechts in etappes kunnen volbrengen. Bij een inten sief motorisch verkeer als daar leidt dat vaak tot onzekerheid vooral bij oudere voetgangers. Het gevolg is, dat men dan maar hollend probeert over te steken met alle kansen op struikelen en overreden wor den. Zo is er misschien hier en daar nog wel wat te verbeteren aan de techniek van de verkeersbeveiliging, maar in het algemeen is de voetganger zelf toch de hoofdschuldige. Alle agenten die gisteren aan het begin van de actie meegewerkt hebben er waren posten op Houtplein, Grote Houtstraat, Verwulft, Grote Markt en Stationsplein uitgezet rapporteerden dezelfde overtredingen: onnodig op de rij weg lopen, niet haaks oversteken, niet wachten tot het verkeerslicht voor het Advertentie Schuren, bungalows, schutting: BEVALLEN van een zoon: 12 sept.: C. SchonhageVan Nimwegen, G. ten Vel denDe Klerk, G. van LeeuwenSchutte, M. MinderhoutKrook, A. DirksVer- woerdt; 13 sept.: M. E. JonkmanBerg- mann, H. H. SteenkistBouwman; 14 sept.: W. SiegeristJordans. BEVALLEN van een dochter: 12 sept.: M. S. HagenBloem, T. ErbrinkVan der Wiel, J. SchoutenHuijboom; 13 sept.: A. M. KroonVan Schaik, H. FellerKruize, M. J. SmitWarmerdam, J. GeerisBre- dervèld, E. C. KooremanKentie, M. M. KeesomVenneker. OVERLEDEN: 11 sept.: W. Willems, 85 j„ Oosterhoutlaan. 12 sept.: G. M. Hooij Spekman, 69 j., Marnixplein. N. Noordzij, 66 j., Hazepaterslaan. 13 sept.: A. J. Schaap, 83 j.. Ie Hoogerwoerddwarsstraat. ONDERTROUWD: li sept.: P. W. D. Bourguignon en H. E. Noy. GEHUWD: 12 sept.: W. J. Merenga en J. G. Verweij. R. Sluman en C. A. M. J. Qué- ré, P. Versterre en J. Heintzberger, P. T. J. van Tetering en M. L. van der Horst. 14 sept.: D. Bakker en A. K. L. van Dorsse- laer. Een tafereeltje bij de zebra Verwulft- Botermarkt, dat zich dagelijks talloze malen herhaalt. De druk-pratende dames steken, zonder op het kruisende snelverkeer te letten de weg over. De enige correcte weggebruiker is hier de wielrijder. kruisende snelverkeer op rood staat, dia gonaal een kruispunt oversteken, niet uit kijken vóór en tijdens de oversteek en wat dies meer zij. Per wachtbeurt van an derhalf tot twee. uur moesten de agenten gemiddeld 25 tot 30 waarschuwingen uit delen waarbij zij dan nog alleen optraden bij evidente overtredingen. Opvallend was, dat de mannelijke voetgangers zich over het algemeen beter aan de voorschriften hielden dan de vrouwen, terwijl school kinderen (invloed van het verkeersonder- richt. op de scholen?) verreweg het minste zondigden. De volwassenen en vooral de d-e uu.lcïi de zebra overstaken, krijgen een verma ning. Volgende week gaan zulke on achtzaamheden geld kosten. bejaarden demonstreerden vaak een ont stellend gebrek aan kennis van. en belang stelling voor de voetgangersbepalingen, hetgeen misschien maar dit is een strikt persoonlijke indi-uk van uw verslaggever voor een deel terug te voeren is op het feit dat de voetganger zo lang de rechte loze paria van de verkeerswetgeving is geweest en ten dele nog is. Maar hoe dan ook: deze Haarlemse actie kan er ze ker toe bijdragen, ook bij deze catego rie van weggebruikers wat meer ver- Het voetgangerslicht bij de oversteek plaats aan de Houtbrug is groen, maar desondanks vindt deze wandelaarster haar pad versperd door een van de Raamvest komende auto, die de grote Houtstraat indraait. keersbegrip en verkeersdiscipline bij te brengen. Deze week zullen de politieman nen alleen nog vermaningen uitdelen, maar na maandag komt het opschrijf boekje eraan te pas en volgen er onher roepelijk processen-verbaal. „Dan gaat het wel een tijdje goed", verzucht een oude rot van de straatpolitie, „want er is geen beter argument dan een fikse boete. De mensen zijn nu eenmaal bezorgder voor hun portemonnee dan voor hun gezond heid. Aan de rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de eindexamens van de derde leerkring geslaagd de dames M. G. Boe- schoten te Haarlem en H. Frank te IJmui- den: de heren KI. Koopmans te Lisse. J. Visser te Haarlem en W. Smelter te Haarlem. Haarlemse politierechter Voor de Haarlemse politierechter hadden zich maandag een 62-jarige fouragehande- laar en zijn 39-jarige zoon te verantwoor den. Zij werden beschuldigd van bedrei ging met zware mishandeling van een Haarlemse dameskapper, die zij na een wilde achtervolging op een donkere weg in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude hadden staande gehouden onder beschuldiging van diefstal van een honderdtal tulpen. „Noem je mede-daders of we verdrinken je in die sloot daar", zou een van hen de kapper hebben toegevoegd. Ook zou de oudste verdachte gedreigd hebben de kapper „overhoop" te steken De politierechter mr. J. P. Petersen achtte de tenlastegelegde bedreiging bewezen en veroordeelde beide verdachten tot een boete van f 75. Het was allemaal gebeurd op 8 mei van dit jaar 's avonds om half elf. Vader en zoon werden gealarmeerd dat enkele man nen op hun erf bezig waren tulpen te ste len. Toen twee van de mannen, die ver dachten voor de dieven hielden, zich op een scooter en een motorfiets uit de voeten maakten, waren de verdachten hen in hun auto achterna gegaan. De berijder van de scooter sneden ze de pas af. Deze had een bos tulpen bij zich. Oud-Hollands „We wilden hem alleen maar bang ma ken en dan wordt er allicht oud-Hollands gesproken. We loerden al een hele tijd op tulpendieven", verdedigde de fouragehan- delaar zich. Toen de belaagde kapper aan bood de schade te regelen zou de jongste verdachte gezegd hebben „Geef maar vijfentwintig gulden". Zoveel geld had de kaoper echter niet bij zich. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vond dat verdachten wel wat te ver waren gegaan. Hij vorderde een boete van f 75. en een maand hechtenis voorwaardelijk. Hierna stonden de kapper, een 38-jarige landbouwer-veehouder uit Haarlemmer liede en een 49-j. monteur uit Spaarndam terecht wegens diefstal van tulpen. De monteur beriep er zich op dat de landbou wer had gezegd dat hij de tulpen vrij mocht plukken, hoewel deze niet op het erf van de landbouwer stonden. „Dat doen buren over en weer wel eens meer" zou de landbouwer hebben gezegd. De officier was er echter van overtuigd dat de kapper en de monteur wisten dat de tulpen van diefstal afkomstig waren. Hij eiste tegen de kapper wegens schuld- heling honderd gulden en tegen de mon teur wegens medeplichtigheid eenzelfde boete. Tegen de landbouwer-veehouder vorderde hij f 250.en een maand hechte nis voorwaardelijk. De politierechter ver oordeelde de kapper en de monteur tot veertig gulden en de landbouwer-veehou der tot honderd gulden boete. Voor de Haarlemse politierechter stond maandagmiddag een 55-jarige onderwijzer uit Sassenheim terecht, die ervan verdacht werd op 5 juni van dit jaar een dertien jarig meisje met zijn knie een duw in de r,ug.te hebben gegeven. Het meisje behoor de tot een groep kinderen, die zangles had in de hal van de school en toen zij stond te praten zou de onderwijzer het kind heb ben beetgegrepen en de t^.v—t- duw ge geven hebben. De onderwijzer verklaarde voor de poli tierechter zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren, waaruit de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, opmaakte, dat de mogelijkheid bestond, dat de verdachte wel vaker kinderen mishandelde. Daarbij herinnerde de officier aan een klacht, die verleden jaar tegen de onderwijzer was ingediend en die geseponeerd was. De officier eiste wegens mishandeling een geldboete van 50 subsidiair tien da gen hechtenis. De onderwijzer meende verband te zien tussen de aangifte van 5 juni en de klacht van verleden jaar. die beide afkomstig waren van dezelfde vader. „Het is een rancunemaatregel", beweerde hij, „omdat er verleden jaar geen werk van de klacht is gemaakt". De politierechter, mr. J. P. Petersen, wilde de zaak nog even bekijken en bepaalde de uitspraak op donderdag morgen half tien. De hengelsportvereniging „Haarlem" heeft zondag de eerste baarswedstrijd ge houden. Deze telde voor de wedstrijdcom petitie van dit seizoen. Om precies zes uur bonden 112 deelnemers de strijd aan. Om tien uur maakte de wedstrijdcommissie de balans op. Er bleek al direct dat er zéér veel baars was gevangen, namelijk 752 stuks. De grootste baars werd gevangen door de heer A. H. Durge (24.6 cm). De eerste negen gelukkigen waren: F. Halder- man met 23 st.J. van Norden en A. F. Rijbroek ieder 17 st.; W. Zekveld en J. Koster ieder 16 st., L. C. Logmans sr 15 st.; A. W. Broekhuizen. J. Balk en K. Balk ieder met 13 st. Verder waren er zes deel nemers met 12 st., 4 met 11 st. en 7 met 10 stuks. De Heemsteedse afdeling van het co mité dat de verkoop van kinderpostzegels behartigt, biedt de plaatselijke schooljeugd in het Minerva Theater een viertal film voorstellingen aan, die vrijdag- en zater dagmorgen zullen worden gegeven. Dit ter inleiding op de komende verkoopactie der kinderpostzegels. Het programma bestaat uit enige vrolijke tekenfilms en een in structief filmpje, dat een beeld geeft van de nuttige en menslievende bestemming van de financiële baten der straks te ver kopen zegels. Advertentie DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatsl Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want DENTOFIX doet zijn plichtl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs t 2,35, bij apotheken en drooisterijen. In de uitgangshal van het Haarlemse station zal de Nederlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes een advies- en inlichtingenbureau vestigen, dat op dinsdag 22 september om half drie zal worden geopend door mevr. mr. J. A. PrinsenDe Jong, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. De opening zal plaats hebben in het Sterhuis, Nieuwe Gracht 100, waarna men het nieuwe ad vies- en inlichtingenbureau zal gaan be zichtigen. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is op de kruising van de Schimmelpen- nincklaan en de Leidsevaart in Haarlem een bestelauto na een aanrijding gekan teld. De bestelauto, die bestuurd werd door een 27-jarige Haarlemse aannemer, kwam van de richting Wagenweg en heeft, volgens de politie, bij het afslaan naar de richting van het station Heem- stede-Aerdenhout geen voorrang gegeven aan een tegemoetkomende personenauto, die werd bestuurd door een 41-jarige sportleider uit Overveen. Er ontstond een hevige aanrijding, waarbij de bestelauto kantelde en de andere wagen aan de voor zijde flink werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Opnieuw is een aantal Nederlandse des kundigen naar het buitenland uitgezonden. De heer H. C. Nieuwhart in Haarlem is wederom door de internationale arbeids organisatie (I.L.O.) van de Verenigde Na ties uitgezonden als instructeur aan het regeringsopleidingscentrum voor scheeps- werktuigkundigen in Rangoon. In de jaren 1955/56 en 1958/59 was hij als zodanig reeds in Birma werkzaam. De heer Nieuwhart is voorlopig voor de duur van een jaar ver trokken. De heer H. N. C. Stam jr. in Santpoort, directeur van de technische uitgeverij H. Stam te Haarlem, zal door de Unesco naai de Verenigde Arabische Republiek worden uitgezonden als „consultant on textbook production" (adviseur voor technisch onderwijslectuur) voor de duur van zes maanden. De heer Stam zal 20 september naar Cairo vertrekken. Kweekwedstrijd voor schooljeugd van Floraliavereniging De jaarlijkse kweekwedstrijd die de Haarlemse Floraliavereniging onder de la- gere-schooljeugd heeft gehouden is ook dit keer een succes geworden. Dit voorjaar reikte de vereniging aan ongeveer 2500 kinderen een plantestek uit om deze thuis op te kweken. De resultaten van deze aardige en leerzame strijd om de mooiste plant werden zaterdag tentoon gesteld in het clubhuis van de speeltuin Kindervreugd aan de Godfried van Bouil lonstraat, het clubhuis Naast d'Appelaar in de Damstraat, de Wethouder Westerveld- school in de Overtonstraat en het clubge bouw van de speeltuinvereniging Het Von delkwartier aan de Vergierdeweg in Haar lem-Noord. De honderden inzendingen werden door een jury beoordeeld en vele ouders toonden hun belangstelling door de tentoonstelling te bezoeken. Kinderen die naar de mening van de jury hun stek het best hadden verzorgd mochten een prijs in ontvangst nemen. Gisterochtend werd in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de 14de Herenmodebeurs offi cieel geopend. Vijf dagen lang zullen zevenentachtig deel nemers hun artikelen tentoonstellen en een ieder de gelegenheid geven zich te oriën teren op het gebied van de herenmode voor het komende voorjaarssei zoen. Wanneer we onze indruk weer moeten geven, komen we tot de conclusie dat de ijdel- heid van de man al lang niet meer sluimerend is. De haast ondenk bare veranderingen, die de herenmode de laat ste tijd ondergaan heeft, zijn er het bewijs van, dat de man zeer ge voelig is voor deze ver anderingen in zijn kle ding. Met. gretig enthou siasme accepteert hij de smal gepijpte panta lons, de speciale mouw inzet of het schuin of hooggeplaatste zak- klepje. De nouveauté's mogen dan wel niet zo revolutionair zijn als in de vrouwenmode, daar tegenover staat dat de prij9 van een herenkos tuum veel hoger ligt, zodat het niet te ver wezenlijken zou zijn, zijn garderobe iedere één of twee jaar te ver nieuwen. De meest in het oog lopende details van dc nieuwe herenmode zijn wel de korte smalle revers boven een enkele drieknoopssluiting, die het slanke silhouet ac centueert. De heup wijdte is strak bijeen genomen en de pijpen van de pantalon zijn erg smal en zonder om slag. Voor de colberts wordt veel gebruik ge maakt van ruiten en strepen in verschillen de nuances bruin, blauw en groen, terwijl de pantalons in effen tin ten worden gehouden. De materialen zijn kam- garens en lichtgewicht stoffen, waarvan voor al mohair zich prachtig laat verwerken tot soepelvallende slank af- kledende kostuums. Ook de vermengingen met synthetische vezels ne men een steeds belang rijker plaats in. De demi's en regenjassen zijn van een jeugdige en sportieve allure én variëren in lengte van 98 tot 108 cm. De mouw is raglan of ingezet, of geeft een combinatie van beiden; de jas wordt met één rij ge sloten, zowel zichtbaar als onzichtbaar. Bij de overhemden zien we een sterke voorkeur voor fantasie dessins, en naast wit ook allerlei nieuwe zachte pasteltinten. De boordjes kunnen meest al ook open gedragen worden, wat vooral met een zomer, zoals die we nu gekend hebben grote voordelen heeft. Ook hier zien we, dat de synthetische vezels een dankbare toepassing vinden, evenals bij de dassen en shawls waar door ze gemakkelijk zelf gewassen kunnen worden. Over verdere details en nouveauté's zult u binnenkort nog uit voeriger uw licht kun nen opsteken. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ In de zeer goed met collectanten van het kleuterhuis „Margriet" en leden en dona teurs van hef Haarlems Kleinkunst- en Jeugdtheater bezette zaal van gebouw Sint Bavo in Haarlem hebben de werkende leden van dit theater, in vele gevallen nog zeer jeugdige kinderen, een variété-pro gramma onder leiding van de heer H. C. Hartman op de planken gebracht. The Thornwood Players onder leiding van Jan Doornbosch en met de medewer king van de veertienjarige vocaliste Nellie Balk oogstten een daverend succes. De imi tator Bobby Welling leverde imitaties van diverse bekende artiesten en muziekinstru menten. Twee meisjes, „The White Spots", lieten adembenemende toeren aan de vlie gende trapeze zien. Ook het slangenmeisje Marja boeide het publiek met haar elas tische toeren. Voorts zag men gymnastiek oefeningen van de H.J.T. jeugdgroep. The Jokers Jazzb' nd speelde ondermeer de Teen-agers melody. Er werd deze avond ook een verloting gehouden. Adveri entie EXPOSITIE CRISTAL DE van 17- 30 september bij Kalverstraat 152 - Amsterdam (Verkort weergegeven) Uit de courant van vrijdag: „Ter plaatse waar het verkeer door middel van verkeerslichten wordt ge regeld, mogen voetgangers slechts over steken, indien het door hen te kruisen verkeer tot stilstand is gekomen. Vooral op dit laatste punt wordt de bij zondere aandacht gevestigd. Immers hier uit blijkt, dat voetgangers wel degelijk re kening moeten houden met de verkeers lichten. Zolang voor het te kruisen ver keer het licht op groen staat, mag niet worden overgestoken. Pas wanneer dit verkeer bij rood licht tot stilstand is ge komen is oversteken toegestaan. Vooral met dit voorschrift wordt in onze steden veel te weinig rekening gehouden. Een vergelijking met het buitenland valt hier bij wel zeer sterk in het nadeel van de Nederlandse voetganger uit". Verkeer. U moet dat eens op de spits uren proberen op het Statenbolwerk krui sing Kuisweg aan de zuidzijde van de verkeersweg. De voetgangerszebra ligt daar namelijk enkele meters achter de stopstreep. Als het verkeerslicht op groen staat mag en (kan) de voetganger niet oversteken. Staat het licht op rood dan rijdt het verkeer door tot de stopstreep en blokkeert de zebrastrepen volkomen. Een enkele maal gebeurt het wel eens dat een auto stopt vóór de zebra. Fietsers en bromfietsers zijn dan wel zo beleefd de open „ruimte" op te vullen. De voetganger moet maar zien hier door te komen. Waar om de stopstreep niet achter de zebra aangebracht? F. MOERBEEK De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Handenarbeid begint op vrijdag 25 september haar nieuwe cursus, die op leidt voor het handenarbeiddiploma voor jeugdleiders (sters). De lessen worden ge geven in het clubhuis „Het Baken" aan de Bakenessergracht 10. In het afgelopen cursusjaar heeft de Haarlemse afdeling van de Vereniging voor Handenarbeid zestien dames en he ren met succes opgeleid voor het diploma en daarmee een belangrijke bijdrage ge leverd aan de vorming van technische leiders en leidsters in het jeugd- en vor mingswerk. Het jeugdleidershandenarbeiddiploma is een door het Rijk erkend getuigschrift, dat de bezitter onderwijsbevoegdheid geeft op landbouwscholen, huishoudscho len en in verenigingen of stichtingen die zich met jeugdwerk, jeugdzorg en maat schappelijk werk bezig houden. Er is in ons land een groeiende belangstelling voor handenarbeid. Het aantal vakbekwa me leiders en leidsters is echter nog lang niet toereikend om aan de vraag te vol doen. De Vereniging voor Handenarbeid heeft in de voorgaande jaren zelf de assi stenten voor de opleidingscursussen ge schoold. De afdeling Haarlem verrichtte op dit terrein baanbrekend werk en lever de als een van de eerste afdelingen der landelijke organisatie de nieuwe kader leden af. De cursus duurt veertig avonden van elk drie uur. De opleiding omvat zowel onder richt in traditionele als in moderne handenarbeidtechnieken zoals het klei, papier, gips, hout, hakken in steen, glas mozaïek, pitriet, karton e.d. Belangstellenden voor deze cursus kun nen zich opgeven bij de administrateur, de heer A. W. Schoonenbeek. Muiderslotweg j 178, Haarlem-Noord. Atmodes hield op het terrein aan de Kle verlaan in Haarlem haar jaarlijkse onder linge wedstrijden. Er waren ruim 70 deel neemsters, die onderverdeeld waren in zes groepen. Mej. Van Waveren won verrassend bij de dames-wedstrijdploeg. Zij verzamelde 3016 punten en had als beste prestatie on getwijfeld het speerwerpen met een worp van 30.50 m. Mej. Van Egmond werd twee de met 2926 punten en mej. Bouman derde met 2897 punten. Bij de dames-nieuwelin gen won mej. B. van Polen met 2760 pun ten voor mej. Schuitevoerder, die 2475 punten verzamelde en mej. Van Petegem, die tot 2271 punten kwam. Bij de meisjes-nieuwelingen won C. Wes- seling, die daarmede wel bijzonder ver raste, daar zij pas enkele weken aan atle tiek doet. Met 3206 punten bleef zij niet minder dan bijna 800 punten voor op F. van Haren, die een totaal van 2438 punten verzamelde. R. Metz werd derde met 2243 punten. De A-meisjes moesten in I. Dank- meyer hun meerdere erkennen. Ook nu bleek dit meisje uitstekend met de speer overweg te kunnen, want deze keer kwam zij tot een worp van 31.90 m. Dat bracht haar puntentotaal op 3356 punten. M. van Duffelen werd tweede met 3103 punten en C. Zelders derde met 3077 punten. De strijd bij de B-meisjes was bijzonder fel. Uiféindelijk won A. Pennarts met 3429 punten, waarmede zij slechts drie punten voor bleef op M. Pijl, die dus 3426 punten wist te behalen. L. Plugboer kwam hier tot de derde plaats met 3254 punten. Bij de C-meisjes won M. van Rheenen met 3515 punten. Zij dankte deze prestatie vooral aan haar verrichtingen bij het kogelstoten en speerwerpen, waar zij met resp. 10.82 m en 30.48 m nieuwe clubrecords in haar categorie wist te vestigen. I. van Abs werd tweede met 3424 punten en J. van Duffelen derde met 2869 punten. Bij de C-meisjes tot 13 jaar won D. v. d. Kwast met 2235 punten en bij de jongste C-meis jes zegevierde A. de Bruin met 2222 punten. Na afloop van de wedstrijden reikte me vrouw Ineke—De Vos de talrijke fraaie prijzen aan de winnaressen uit. De wedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van Noordholland zijn het afgelopen weekeinde in Amsterdam be gonnen. Dat de jeugd, die in vergelijking met voorgaande jaren, thans sterk ver tegenwoordigd is, een rol van betekenis zal spelen, werd reeds na de eerste ronde duidelijk. De jeugdige J. Bus, lid van de Haarlemse damclub, versloeg namelijk op bekwame wijze A. Grooteman, een van de sterkere deelnemers aan dit toernooi. Daarentegen werd de veelbelovende jeugd kampioen van de Zaanstreek, E. Holst- voogd, verslagen door J. Metz, die na enige jaren van afwezigheid, nu weer van de partij is. Van J. Metz is bekend, dat hij via dit toernooi wil trachten door te dringen naar de wedstrijden om de nationale damtitel, welke in februari 1960 worden gehouden en van bijzonder belang zijn omdat daar uit de kandidaten voor het rondtoernooi om de wereldtitel zullen worden aange wezen. Ook de Haarlemmer W. de Jong oud-kampioen van Nederland, wil een ernstige poging wagen tot een van de ere plaatsen te komen. De twee hoogstge- plaatsten van Noordholland komen in aanmerking voor afvaardiging naar de strijd om de damtitel van Nederland. W. de Jong, in de eerste ronde uitkomende tegen M. Veenstra, bracht zijn partij tot winst. De overige partijen kwamen tót de vol gende resultaten: J. BelienP. van Heer- de 02. Th. TielroovJ. Mekken 11, H. SmitC. Westerveld 11 en M. Krijgs manR. Berk 11. Ook in de tweede ronde wisten J. Bus, W. de Jong en J. Metz hun nartij in winst om te zetten respectievelijk tegen .J. Be lien, H. Smit en N. Riebeek. E. Holstvoogd herstelde zich tijdens deze ronde keurig van zijn nederlaag in de eerste ronde en dwong M. Krijgsman tot capituleren. De overige partijen van de tweede ronde resulteerden in: A. Grooteman—Th. Tiel- rooy 11, C. WesterveldM. Veenstra 20 en J. MekkenP. van Heerde 11. Zaterdag 19 en zondag 20 september wordt dit toernooi in het Stationskoffie huis te Zaandam voortgezet. Adxiertentie NAAR D R UK K E R Z WA RT KOUDENHORN44 - t/o H ARMEN JANSBRUC TELEFOON 12200

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6