Schoolschip in het Spaarne WtmSm- „Op lagere school reeds aandacht wijden aan Europese integratie" Zelfstandige bakker verlaagt prijs van witbrood met 5 cent Dr. J. v. d. Grient over komende nationale reclasseringsdag Unicum voor middelbaar onderwijs in ons land mavo meubelen? 7 BROODOORLOGIN HAARLEM Vanavond spoedvergadering van Bakkerijcommissie N.T.S. overweegt zeven uitzendavonden per week Betaling abonnementsgeld per giro Wereldreizigersserie weer in Minerva Theater UIT STAD EN STREEK Vier jongens wegens diefstal door politierechter veroordeeld Mr. C. P. Vos overleden J. H. v. d. Ham koninklijk onderscheiden (si UwUAsiï it Prof. AIers op Haarlemse onderzvijsdag: Forumdiscussie over Europese eenwording Concertgebouworkest in 1961 weer naar Montreux De Gaulle woensdagavond voor radio en televisie Gedeelde derde en vierde plaats voor HAV Haarlem DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Haarlem is vandaag een „brood oorlog" begonnen, ontketend door een kleine bakker in Haarlem-Noord, die heeft aangekondigd vandaag de broodprijs die in Haarlem tot nu toe 41 cent bedraagt met vijf cent te verlagen. Vanavond zullen de drie Haarlemse grootbedrijven (die ge zamenlijk ongeveer 75 van de broodomzet in Haarlem hebben) waarschijnlijk beslissen of zij de prijs van hun witbrood eveneens op 36 cent zullen brengen. De kleine bak kers zullen dan wellicht dit voorbeeld volgen. De bakker in Haarlem-Noord heeft echter aangekondigd, dat hij zijn wit brood dan opnieuw vijf cent in prijs zal laten zakken. De actie van deze bakker kan namelijk gezien worden als de eerste stap tegen on der meer de zegeltjesactie en het verlenen van dividend die twee van de drie Haar lemse grootbedrijven enige tijd geleden zijn begonnen. Het grootste bedrijf dat ruim 50 percent van de omzet in Haarlem en omgeving heeft, geeft zegels bij de aankoop van bij- artikelen zoals gebak, koek en chocolade, zegels die men in een spaarboekje dient te plakken. Een vol spaarboekje geeft recht op een bepaald bedrag. De bakker uit Haarlem-Noord, die voor een deel van zijn collega's het spits afbijt, is van mening dat onder meer hiermee de grens van de loyale concurrentie is overschreden en hij wenst tot actie over te gaan. Hij is van oordeel, dat het spaar- zegels verstrekkende bedrijf het publiek meer zal dienen wanneer het aan de ge organiseerde bakkers een voorstel zou doen tot broodprijsverlaging. De bakker uit Haarlem-Noord, die se cretaris is van de Haarlemse Broodbak kers Patroons Vereniging, deelde ons mee, dat zijn strijd dieper gaat dan alleen het verweer tegen de zegeltjes- en divi dendactie. Hij is onder meer van oordeel, dat de grootbedrijven op deze manier overgegaan zijn tot een weinig welgevoe- Als de televisie twintig uur zcndtyd per week was toegestaan, dan had men op een dagelijkse televisie-avond kunnen rekenen. Nu het achttien uur is geworden (zie Troonrede) is men in NTS-kringen wel verheugd over deze verruiming, maar of nu ook de maandagavond gevuld kan wor den blijft nog in beraad. Het betekent dan Immers, dat er op andere avonden „be knibbeld" moet worden. Het streven is echter wel om ook de zevende avond per 1 januari in de ether te doen komen. In NTS-kringen is men over de aange kondigde verruiming van financiën en zendtijd zeer verheugd, vooral nu een vierjarenplan is voorgelegd (in 1963 dertig zenduren) en de kijkgelden mede ten ge rieve van de televisie-mogelijkheden zul len worden verhoogd (tot 40 gulden met een overgangs-retributie van 36 gulden). Dit beleid op langere termijn maakt het de televisie mogelijk meer concrete plan nen op te stellen. Of populair gezegd: men weet thans waaraan men toe is en de toe wijzing is niet tegengevallen. Voor de NTS is thans de tijd aangebroken met vaart aar haar bouwplannen te beginnen. Uiteraard is thans nog niet te zeggen wanneer met de bouw van deze nieuwe studio's te Hil versum begonnen kan worden, maar de tijd van de werkelijke onbouw van het tele visie-apparaat is thans toch wel aange broken aldus NTS-commentaar Er is ook geen twijfel aan. dat langzaam aan mee' en meer diensten van de NTS uit Bussum naar Hilversum zullen worden overge bracht. Opbrengst in Bloemendal van collect kankerbestrijding De opbrengst van de collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft in de gemeente Bloe- mendaal in totaal opgebracht 4737,07 (vorig jaar 4678,67). Dit bedrag is als volgt verdeeld: Aerdenhout-Vogelenzang t 2237.91 (vorig jaar 2164,90), Overveen 968,66 (vorig jaar 1064,02) en Bloemen- daal f 1530,50 (vorig jaar 1449,75). U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonne.es f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetaling en (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wél voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. gelijke klantenbinding die, aldus onze zegsman, onvermijdelijk leidt tot het aan trekken van het monopolie. Vanavond zal de Rayonale Bakkerij- Commissie, waarin vertegenwoordigers van de grootbedrijven, de werknemers en de zelfstandige bakkers zitting hebben, in spoedvergadering bijeenkomen teneinde de broodoorlog te bespreken. Enkele weken geleden heeft een gelijke actie van een zelfstandige bakker in Utrecht eveneens tot een „broodoorlog" geleid. In deze „oorlog" is thans een „wapenstilstand" ingetreden. Men ver wachtin in Utrecht echter dat de strijd, die in het belang is van alle zelfstandige bak kers in Nederland, over enige tijd weer hoog zal oplaaien. De directie van het Minerva Theater in Heemstede organiseert voor het komen de winterseizoen voor de vijfde maal een waarin evenals vorige jaren een aantal bekende publicisten zijn reisavonturen zal bespreken. Deze causerieën worden alle met kleurendia's en films geïllustreerd. De serie wordt dinsdag 29 september geopend door mr. A. Hustinx, met een reis verslag over zijn tocht tussen Indus en Ganges. Dinsdag 20 oktober komt Jan P. Strijbos zijn nieuwe kleurenfilms verto nen, onder de titel „Zwerven door Fins en Noors Lapland". Zoals bekend is de heer Strijbos onlangs van een reis door deze strek-n teruggekeerd. Dinsdag 24 novem ber spreekt dr. Jef Last over „Het verre Oosten"; dinsdag 26 januari 1960 gevolgd door een lezing van professor dr. M. Beek, met als onderwerp „Het oude en nieuwe Israël". Deze serie wordt dan dinsdag 23 februari besloten door dr. Paul Julien, wiens causerie is getiteld „Onder de Kir- distammen van Noord Caméroun". Pü wco^.^^t>^:<?éoooco5c>coMccco^DCcocoocoocccoooccoooocooo In Haarlem volgen voor het eerst in Nederland middelbare scholieren de lessen op een schip. Deze ark 42 meter lang en 6.80 meter breed ligt in het Spaarne langs het terrein van het Karei van Manderlyceum aan de Oos ter- houtlaan in Haarlem-Zuid. Deze oplossing van het ruimteprobleem is in ons land voorzover bekend nog slechts, toegepast ..in, rU,trpyhtr>,\y^ai' mep, op een schip in twee lokalen lager onder wijs geeft:'' ?.haoV n-moi srfitói Het Haarlemse schoolschip is echter veel groter en ook geriefelijker. Behalve vier lokalen, in elk waarvan dertig leer lingen zitten, zijn er twee garderobes, toiletten, een bergruimte en een keuken. Van de twee middelste lokalen kan men, door de tussenwand te verwijderen, één grote ruimte maken voor het houden van ouderavonden en andere bijeenkom sten. Een van de overwegingen van de afdeling onderwijs van de gemeente Haarlem om een schip te verkiezen boven een gebouw is de mogelijkheid het schip later zo nodig te verplaatsen naar de nieuwe woonwijk Schalkwijk, waar het weer als schoolruimte dienst zou kunnen doen. Het JCarel van Manderlyceum is vorig jaar begonnen met drie eerste klassen. Dit jaar werden dit tweede klassen en er kwamen vier nieuwe eerste klassen. Voor de tweede klassen moest men over. vaklo kalen, onder andere voor natuurkunde, kunnen beschikken. Weliswaar is het Coornhertlyceum uit het gebouw vertrok ken, maar nog altijd neemt de Minister van der Leeuwschool tien a elf lokalen in beslag. Al met al had het Karei van Man derlyceum bij het begin van dit seizoen vijf lokalen meer nodig. Men wilde geen gebouw neerzetten op het voorterrein, daar het aanzien hiervan zou worden aan getast. Het schoolterrein ligt aan het water en deze in dit geval gelukkige omstandigheid heeft men benut door een schip te kiezen als oplossing van het ruimteprobleem. Deze keus heeft talrijke voordelen. De on derhoudskosten zijn nagenoeg nihil. De houten bovenbouw rust op een betonnen casco, dat 65 cm. diep in het water ligt. Men kan het schip eventueel later voor andere doeleinden gebruiken; zoals reeds gezegd als school in Schalkwijk, of als po likliniek, jeugdhotel, kantine, filiaal van de bibliotheek. De verplaatsingskosten zijn lang zo hoog niet als bij een gebouw, waar zij meestal de helft van de bouwkos ten dx-agen. Het interieur van het schoolschip is mo dern en geriefelijk. In de lokalen beschikt men over meer ruimte dan in de lokalen in het hoofdgebouw op de wal. Het schip heeft een onafhankelijke oliestookinstal- latie en is verder voorzien van elektrici teit en waterleiding. Men kan de ark be reiken via twee loopplanken. Gevaar voor wegdrijven van het schip bestaat er prak tisch niet. Het ligt behoorlijk stevig ge meerd. Op het schip zijn de leerlingen van de vier eerste klassen ondergebracht, maar zo AUPb dan mogen de tweede-.klgssers hun plaats innemen. Naar school gaan- op -een «chip i& dan. ook weLeen-at>traotieji.n De eerste dagen keken de kinderen nog wel eens naar voorbijvarende schepen, maar dat wordt al minder. Alles went ten slotte, ook het leren op een schoolschip. Het schoolschip in het Spaarne gaat uit. De eersteklassers van het Karei van Manderlyceum „komen over de brug". Zij vinden het onderwijs op de ark nog steeds een attractie. Nieuws in het kort Rondleiding door kathedraal. Zater dagmiddag 19 september en zondagmiddag 20 september zal om drie uur gelegenheid bestaan deel te nemen aan een rondlei ding in de rooms-katholieke kathedrale basiliek van Sint Bavo. De heer J. Beijk, schrijver van het boek „De nieuwe Sint Bavo in Haarlem", zal hierbij tekst en uitleg geven. Elektriciteitsvrouwen. De openings middag van de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging zal dinsdagmiddag 22 september om twee uur in restaurant Brinkmann in Haarlem worden gehouden. Ontspanningsavond voor bejaarden. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft op dins dagavond 22 september en woensdagavond 23 september om acht uur in gebouw St. Bavo in Haarlem een ontspanningsavond, die zal worden verzorgd door het Haar lems Kleinkunsttheater. Wijziging spreekuur. De burgemees ter van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard zal vrijdag in plaats van tien tot twaalf 's middags van drie tot vier uur spreekuur houden. Zangdienst. Op zondag 27 september des avonds om zeven uur, zal in de Ooster- kerk een zangdienst worden gehouden. Het is de bedoeling om in deze dienst een aan tal psalmen in de nieuwe berijming te zin gen. Het Oosterkerkkoor onder leiding van Henk van der Velde verleent mede werking. Speker is ds. K. M. van Asperen. Teke Bijlsma zal het orgel bespelen. Jongleur. Bij het verslag van de Haar lemse politierechter in de krant van maan dag vermeldden wij dat de Italiaanse jong leur, die in Heemstede een politieagent be ledigd zou hebben, onder invloed van ster ke drank verkeerde. Deze laatste omstan digheid alsmede de mededeling dat het feit zich 's nachts had voorgedaan berustten op een mystificatie. Het gewraakte woord „idioot" zou de Italiaan ontvallen zijn tij dens een verkeersopstopping vóór de mid dagvoorstelling van het circus. Zilveren jubileum. Op 30 september zal de Chr. Geref. mannen vereniging in Lisse haar 25-jarig bestaan vieren. De vroegere predikant ds. A. Ponstein zal een herdenkingswoord spreken. Voor de Haarlemse politierechter ston den maandag vier Amsterdamse jongens, een 19-jarige vloerenlegger, een 18-jarige bankbediende, een 18-jarige smid en een 18-jarige magazijnbediende terecht, die ervan verdacht werden op 16 juli in Zand- voort een krantenkiosk te hebben openge broken teneinde enkele tijdschriften en boekjes te stelen. De jongens gaven alles toe én de officier van Justitie, mr. J. Wiar- da, eiste tegen de vloerenlegger vijf maanden met aftrek omdat deze jongen al eerder veroordeeld was en tegen de ande ren vijftig gulden boete en een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter, mr. J\ P. Petersen, veroordeelde de vloerenlegger tot drie maandenmet aftrek, de smid en de bank bediende tot vijftig gulden en veertien da gen voorwaardelijken de magazijnbe diende, die alleen maar op de uitkijk had gestaan en verder niets met de diefstal te maken had willen hebben, tot veertig gul den boete. Advertentie „Houdt de deur open als er binnenkort een collectant aan huis komt, open uw hart en zegt voort aan anderen wat de reclassering doet", aldus besloot dr. J. van der Grient, hoofd van de afdeling re giem van het gevangeniswezen bij het mi nisterie van Justitie maandagavond zijn lezing tijdens een vergadering van het plaatselijk comité van de Nationale Re classeringsdag in de Kroonzaal van res taurant Brinkmann in Haarlem. Hij richt te zich daarbij tot hen die nog niet over tuigd zijn van het belang van het goede werk der reclassering. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer A. O vermeer, deelde in zijn ope ningswoord mee wat het doel van de Na tionale Rerlassèringsdag is. die sedert 1935 Op veertigjarige leeftijd is in Beverwijk na een langdurige ziekte overleden mr. C. P. Vos, die een zeer vooraanstaande positie by de n.v. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden heeft bekleed, waar hy verbonden was aan het directiesecretariaat. Op 1 september was hy tien jaar in dienst van de Hoog ovens. Mr. Vos was lid van de gemeenteraad van Beverwijk voor de protestants-chris telijke fractie vanaf het ingaan van de nieuwe zittingsperiode. Al lange tijd kon hij wegens zijn ernstige ziekte de vergade ringen niet meer bijwonen. De thans over ledene heeft zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de totstandkoming van een christelijke lagere technische school in Beverwijk. in ons land wordt gehouden. Getracht wordt de reclasseringsgedachte onder de Nederlandse bevolking te propageren. Verder wordt die dag een geldinzameling gehouden om de reclasseringsarbeid van en' voor alle gezindten in stand te houden. De reclassering is niet in de eerste plaats een taak van de overheid, maar voor het particulier initiatief, aldus de voorzitter. Voorts wekte spreker de bezoekers op de collecte, die voor Haarlem bepaald is in de week van 21 tot en met 26 september (de straatcollecte is op zaterdag 26 sep tember), te steunen en zich op te geven als collectant. Men kan zich hiervoor wen den tot het secretariaat van het Haarlem se comité, mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs, per adres bureau U.V.V., Grote Hout straat 144, telefoon 20405. Dr. J. van der Grient had tot onderwerp van zijn lezing gekozen „Wij passen alle maal goed op" en liet een gesprek voeren tussen een collectant en iemand die ge vraagd werd iets t.e offeren voor de reclas sering. Deze laatste bleek daartoe niet be reid: „Ik pas goed op en een ander moet maar zorgei dat hij dat ook doet". De col lectant krijgt evenwel gelegenheid om iets over het werk der reclassering te vertel len. Hij vertelt dat mensen die in de gevan genis terecht komen de gevolgen van hun daden moeten dragen. Onder hen zijn ve le geesteliik gestoorden, maar een groot ded der gevangenen mankeert niets. Er blijkt dikwijls dat zij in hun jeugd veel tekort zijn gekomen. Er wordt getracht de gevangenen een beetje vertrouwen te geven voor het ver dere leven. De mensen zijn tijdelijk „uit de klas gestuurd", maar de gemeenschap dient hen weer op te nemen. De betrok kenen moeten gestraft maar ook geholpen worden. Dat staat ook in een der artike len van de beginselenwet voor het gevan geniswezen. De overheid wil de gevange nen op het goede pad brengen en door be zoeken en brieven bevorderen, dat de band tussen de gevangenen en het gezin blijft bestaan. Het contact met de buitenwereld blijft verder intact door het luisteren naar radio-uitzendingen, voordrachten en con certen. De gevangenen kunnen voorts hun vrije tijd besteden met studeren. Ten slotte deed dr. Van der Grient nog mededelingen over de resultaten van de reclassering. Bij 93 pet. van degenen wie een voorwaardelijke straf is opgelegd is het resultaat gunstig; de cijfers van hen die voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld zijn evenmin ongunstig. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij de hou ding van de tegenwoordige jeugd ter spra ke kwam. Veertig jaar bij zeepfabriek „Het Klaverblad" Vanmorgen is de heer J. H. van der Ham, chef van de dozenmakerij van de n.v. zeep fabriek „Het Klaverblad" in Haarlem, ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar in dienst van „Het Klaver blad" is. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers overhandigde hem met een toe passelijke toespraak de medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens sprak de directeur van de fa briek, de heer D. J. E. Swens, de jubilaris toe. Hij bood de heer Van der Ham een geschenk onder couvert, alsmede een eer vol getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aan. Namens het fabriekspersoneel overhandigde de heer P. Aandekerk de jubilaris een huiskamer lamp. De heer Ch. Boeree voerde namens het kantoorpersoneel het woord en over handigde de jubilaris een geschenk onder couvert. De heer Van der Ham dankte na afloop voor de attentie' en vriendelijke woorden. Riviervischmarkt 3 (bij de Grote Markt) Het tweede gedeelte van de Haarlemse onderwijsdag was maandagmiddag ge wijd aan de mogelijkheden, die het onder wijs kan bieden ter bevordering van de Europese eenwording. Over dit onderwerp hield de Belgische hoogleraar prof. dr. A. Alers uit Ukkel, president van de Associ ation Européenne des Enseignants, een inleiding, die gevolgd werd door een be spreking van enkele opgeworpen vraag stukken door een forum, dat onder leiding stond van de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D.J.A. Geluk. Prof. Alers begon zijn inleiding met te stellen, dat de Europese integratie vooral steunt op de vrijheid, zoals wij die in West- Europa hebben leren kennen. Op dit thema voortbordurend ging prof. Alers na welke rol het onderwijs kan en moet spelen bij een geestelijke voorbereiding van de Eu ropese eenwording. Spreker wilde vooraf gaarne duidelijk maken, dat hij een tegen stander was van een vaag en hol Euro- païsme, waarbij Europa een symbool zon der werkelijke betekenis dreigde te wor den. Hij zag een historische en culturele verbondenheid tussen de verscheidene Europese landen en volken, die reëel ge noeg is om als uitgangspunt voor de ver dere discussie te dienen. De actie op de scholen ten gunste van de Europese eenwordingsgedachte zou, aldus de Belgische hoogleraar, reeds op de lagere school moeten beginnen. Er is wel eens betoogd, dat er een tegenstelling zou bestaan tussen de leerprogramma's van de lagere scholen en datgene dat dooi de eenheidsgedachte wordt beoogd. In ze kere zin bestaat een dergelijk verschil ook, maar prof. Alers was van mening, dat de liefde voor Europa aangewakkerd zou kunnen worden, zonder de gehechtheid aan het eigen land geweld aan te doen. Hierbij zou men aan het begrip „Europa" een concrete inhoud moeten geven. Er is wel eens gepropageerd de vaderlandse ge- schiedinis op de lagere scholen te vervan gen door Europese geschiedenis. Prof. Alers was hier geen voorstander van. Wel moet naar zijn mening worden gewaakt tegen overdreven nationalisme en chau vinisme, maar daarbij zou mpn de feiten niet mogen verdoezelen. Wel moet volgens prof. Alers echter aandacht worden ge schonken aan tot misverstanden aanlei ding gevende interpretaties. Het geschie- denisonderricht zou moeten steunen op va derlandse geschiedenis,, aangevuld met facetten van de Europese historie. Het zelfde geldt voor andere vakken als bij voorbeeld aardrijkskunde. In België wordt ;in de zesde klassen van de lagere scholen reeds enig elementair onderwijs over de Europese eenwording gegeven, gevolgd door een nadere uitwerking ervan in de derde klassen van de middelbare scholen In de laatste klasse van de middelbare school worden dan nog enige lessen in Europese geschiedenis en aardrijkskunde gegeven, die dan tevens examenvakken zijn. Zijn aandacht tenslotte richtend op het universitair onderwijs loonde prof. Alers zich een voorstander van „interpe netratie" (het bezoeken van buitenlandse universiteiten waarvan de graden in het eigen land geldig zijn) eerder dan van het omvormen van de bestaande instellingen van hoger onderwijs tot Europese univer siteiten. Forumdiscussie Na een korte pauze werden de proble men van de Europese eenwording verder besproken door een forum, waarin onder leiding van wethouder Geluk zitting na men de heren J. M. van Stralen, leraar aan het Coornhertlyceum, M. van Aken (algemeen secretaris van de Europese Be weging), prof. Alers, A. J. Poelstra (hoofd van de Hildebrand-uloschool) en Simon Koster (hoofdredacteur van dit blad). Bij de bespreking kwam onder meer vast te staan, dat men met de Europese een wording moet doorgaan, ook al houdt de gemeenschappelijke dreiging op te be staan. Over het belang van het zogenaamd sociaal toerisme waren de meningen iets verdeeld: forumlid Van Stralen achtte dit alleen van belang, als men iets meer doet dan alleen maar „mooie dingen" zien en poogt iets van de sociale achtergronden te leren kennen, waartegenover de heer Kos ter stelde, dat alle buitenlands bezoek nut tig is, omdat wederzijdse bezoeken voor een beter onderling begrip altijd van be lang zijn. Prof. Alers vertelde iets van de ervaringen van massale uitwisselingen tus sen mensen uit vijf voorsteden van Euro pese hoofdsteden. Dit was een groot suc ces geweest, maar het kostte veel geld, dat niet altijd beschikbaar is. Over het nut Het Concertgebouworkest is maandag avond per Lorelei-expres teruggekeerd uit Montreux. Het orkest heeft zijn reeks van zes concerten, die het aldaar in het programma van de Septembre Musical heeft gegeven, besloten met een uitvoering van de eerste symfonie van Mahler onder leiding van Paul Klecki. Het concert werd behalve door vele Europese zenders, door een groot aantal Amerikaanse radiosta tions overgenomen. De leiding van het fes tival heeft tijdens een aan het orkest aan geboden souper in het kasteel Chillon of ficieel medegedeeld dat het Concertge bouworkest is uitgenodigd in september 1961 wederom deel te nemen aan de Sep tembre Musical te Montreux. PARIJS (Reuter). In de Franse hoofd stad is bekendgemaakt, dat de verklaring van president De Gaulle over Algerije woensdag te 20 uur door de Franse radio en de televisie zal worden uitgezonden. van Esperanto toonde men zich voorals nog wat sceptisch, al brak de heer Geluk er een lans voor. Over het algemeen kon men het eens zijn met de wens van betere voorlichting, waarbij pers, radio en tele visie (vooral Eurovisie) een belangrijke taak hebben. De onderwijsdag 1959 werd besloten met een zeer geslaagd optreden van het caba ret „Tingel Tangel" onder de titel „Zon der vijgeblad". Wij hebben dit programma waaraan meewerkten Sieto en Marijke Ho ving, Tine Medema, Paul Deen en Wouter Denijs, al eerder besproken. Vermeldens waard is nog slechts, dat verscheidene teksten op een bewonderenswaardige wij ze aan de actualiteit waren aangepast. De ovatie, die het gezelschap na afloop kreeg, de bloemen en het dankwoord van de heer E. J. Lodewijks, gemeentelijk in specteur van het lager onderwijs, waren dan ook wélverdiend. Op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag werden de clubkampioen schappen verwerkt met als inzet de Prins Hendrik Beker. Evenals het vorig jaar kon AAC uit Amsterdam wederom de beker voor een jaar bemachtigen en daarmede dus het clubkampioenschap van Neder land veroveren. De Amsterdamse atleten toonden ook nu een flinke overmacht op hun tegenstanders, want zij kwamen tot 82 punten, terwijl Vlug en Lenig, dat op de tweede plaats eindigde tot 52 punten kwam. De strijd om de derde en vierde plaats, die een automatische finaleplaats voor de clubkampioenschappen in 1960 in hielden, was buitengewoon spannend. Toen het laatste nummer, de 4 x 400 m. gelopen moest worden, stond Kimbria uit Maas tricht op de derde plaats met 40 punten. Haarlem was vierde met 37 punten, Trek vogels vijfde met 36 punten en PSV zesde met 35 punten. Tot de laatste vijftig meter heeft de PSV- ploeg de leiding gehad van deze estafette. Toen moest de laatste PSV-loper zich ge wonnen geven aan het geweld van die prachtige AAC-loper Essajas. En dat be tekende voor PSV de tweede plaats in het totaalklassement de vijfde positie. Want achter AAC en PSV had „Haarlem" zich op de derde plaats genesteld. Lagendijk, Snijders en Kan hadden er voor zorgge dragen, dat de achterstand op Trekvogels zo minimaal was, dat toen Haarlem's beste loper Vissers als laatste loper in de strijd kwam, deze niet alleen de achterstand op Trekvogels kon goed maken, maar ook dankzij een resolute aanval op de loper van de Trekvogels de achterstand in een voorsprong kon omzetten. En daar Kim bria op deze 4 x 400 m. geen rol kon spe len, kwam het totaal van „Haarlem" op 41 punten, eveneens dat van Kimbria. PSV gedoodverfd als tweede aankomende, werd dus verrassend naar de vijfde plaats ver wezen met 40 punten en Trekvogels werd zesde met 38 punten. Het heeft de „Haarlem"-ploeg overigens niet direct meegezeten in deze P. H.-beker- strijd. Dat alleen Vissers bij het vèrsprin- gen het tot een enkel puntje kon brengen, was bepaald teleurstellend. Hij sprong 6,12 m. En ook het betrekkelijk falen van Ka reis bij het hoogspringen, die niet hoger kon komen dan 1.70 m., was iets, waarop bepaald niet gerekend was. Overigens werd het hoogspringen op fraaie wijze door de HAV-er Van Zijl gewonnen met een sprong van 1.75 m. Gezien de nogal hin derlijke wind en de niet bepaald beste af zet een ongetwijfeld goede prestatie. Hij versloeg o.a. de bekende Tienkamper Tim- me, die aanmerkelijk meer foutsprongen had dan de HAV-er. Na het minder ge lukkig begin bij het verspringen, herstelde Vissers zich uitstekend op de 400 m. Na zijn serie in 51,2 te hebben gewonnen, werd hij in de finale derde achter Essajas en Parlevliet in 51 sec. Duits was na een val se start in de 100 m. finale zo onzeker, dat hij niet verder kon komen dan de zesde plaats in 11,2 sec. Voor deze finale was de Boer nogal verrassend uitgeschakeld. De Vos van PSV won dit nummer in 10,9 sec. Ondanks hardnekking verzet moesten Kan en Snijders zich op de 800 m. gewonnen geven, hoewel vooral Kan een prima race liep. Ook Kiewiet op de 1500 m. en Vee- nendaal en Winkel op de 5000 m. konden zich nog niet handhaven. Doch op de 110 m. horden deden Joachim en Hoogland hun plicht door met een vier de en vijfde plaats in resp. 15,6 sec en 15,7 sec. vijf punten voor hun vereniging te verzamelen. Doornbosch kwam met een worp van 54,50 m. tot een vierde plaats bij het speerwerpen en bij het kogelstoten bezette hij met 13,91 m. de derde plaats. Op dit nummer verraste veteraan Kluft bijzonder aangenaam door met een stoot van 13,04 de vierde plaats in te nemen. En zo leverde het kogelstoten zeven waarde volle punten voor „Haarlem" op. Het polsstokhoogspringen, eens een echt „I-Iaarlem"-nummer, verliep ook nu nog niet helemaal zonder succes voor de Haar lemmers, want Wezel en Swart zorgden met een vijfde en zesde plaats voor drie punten. Een gedeeltelijk mislukte wissel tussen Doornbosch en Duits kostte „Haar lem" de tweede plaats op de 4 x 100 m Want ondanks goed lopen van Vissers en vooral ook de Boer wist Saat van Vlug en Lenig zich nog juist voor de Boer over de finish te werpen. Voor beide ploegen werd een tijd van 43,7 sec genoteerd. AAC won ook hier in 43,2 sec. En zo wist de HAV „Haarlem" als enige vereniging, die niet over een sintelbaan beschikt, zich weder om tussen de sterkste verenigingen van Nederland te handhaven. Hetgeen met deze- jonge ploeg ongetwijfeld hoopvolle ver wachtingen voor de toekomst inhoudt- De wedstrijden om het dames-clubkam pioenschap met als inzet de Prinses Julia- nabeker werd evenals het vorig jaar ge wonnen door Hollandia uit Rotterdam met 68 punten. Tweede werd Celebes met 45 punten, derde ADA uit Amsterdam met 36 punten, vierde het Beverwijkse DEM met 33 punten en vijfde LDA uit Den Haag met 27 punten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7