Prinses Beatrix ereburgeres van Brooklyn (Breukelen) Kroesjtsjev beleefd maar koel in Washington ontvangen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Spanje is het struikelblok bij fusie der Europese organen Gesprek met Eisenhower begon in een vriendelijke en openhartige sfeer Vrouwelijke vice-voorzitter van Tweede Kamer Makarios in Cyprische pers Geef mij maar... j| Droog w eer Het woord is aan In de krant van heden: Nieuw schip voor de K.N.S.M. Grafische C.A.O. Onrust bij Amsterdamse dagbladen Gewijzigde C.A.O. voor beambten Philips Vandaag bezoek aan de UN O-wolkenkrabber Documenten over komplot tegen Dr. Belaunde van Peru voorzitter van de UNO-Assemblee 74s JAARGANG No 58 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 304e JAARGANG No 210 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T T g II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IpaBffiSffl I i B 1 ^^^1" Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 jl ja S®8®" lil 1 fjIL 3 V J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J» fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t el. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NICOSIA (Reuter-AFP) Twee Grieks- Cypriotische bladen hebben fotokopieën gepubliceerd van documenten die aarts bisschop Makarios in handen zou hebben als bewijs, dat er een komplot is gesmeed om hem omver te werpen. Een van deze documenten zou een brief zijn van Renos Kyriakides, een broer van de bisschop van Kyrenia, aan Fotis Papafotis, die on langs uit het centrale comité van de E.D.M.A., de politieke opvolgers van de vroegere verzetsbeweging EOKA, is verwijderd. Generaal Grivas had op een persconfe rentie te Saloniki verklaard dat hij slechts- zal instemmen in een ontmoeting met Makarios indien de aartsbisschop de inhoud bekendmaakt der documenten, waaruit zou moeten blijken dat op Cy prus een samenzwering is ontdekt. Het blad Elftheria heeft bijzonderheden gepubliceerd can het „komplot", dat voor namelijk gericht zou zijn geweest tegen de aartsbisschop, enkele ministers van de overgangsregering en de toekomstige am bassadeur van de republiek Cyprus in Athene, Kranidiotis. In andere documenten die Makarios in zijn bezit zou hebben, zou gewaagd wor den van de verzending van wapens uit Athene naar Cyprus voor tegenstanders van Makarios. Volgens Elftheria zijn allen die bij de samenzwering waren betrokken geïdenti ficeerd en afdoende geïsoleerd, „zodat er geen reden is voor ernstige ongerustheid". Advertentie nW'MORRIS 'êeforeifou êuif/ BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 "CEIDSeSTRAAT <8IJ KONINQSPLEIN) AMSTERDAM TEL..223596. FALCON POPELINE REGENJASSEN Advertentie ff: 1 §Ég C Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wol kenvelden maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hauptmann: De waarde van elk kunstwerk en zelfs de erkenning ervan als kunstwerk worden uitsluitend bepaald door de beschavende invloed van het kunstwerk op elke beschouwer afzonderlijk. De toelating van Spanje tot de O.E.E.S. is een der voornaamste moeilijkheden voor de zo zeer gewenste rationalisatie der Europese instellingen, zo blijkt uit een uitvoerig debat, waarmee de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa haar herfstzitting in Straatsburg is begonnen. De Belgische socialistische senator De- housse, die het debat namens de politieke commissie inleidde, pleitte voor het be leggen van een diplomatieke conferentie begin volgend jaar waarin de statuten van de Raad van Europa, de O.E.E.S. en de W.E.U. zouden moeten worden herzien. De Nederlandse socialist Patijn verdedig de de belangen van de Assemblée der W.E.U., die bij uitvoering van de denk beelden van Dehousse feitelijk zou worden opgeheven. Dehousse ziet geheel over het hoofd, dat de nog steeds groeiende parle mentaire controle van de W.E.U.-assem- blée over de defensiekwesties niet gemist kna worden. De Nederlandse afgevaardig de heeft geen bezwaar tegen overdracht van de bevoegdheden op sociaal en cultu reel gebied van d2 W.E.U. aan de Raad van Europa. De grote tegenspeler van Dehousse in dit debat was de Franse afgevaardigde Pflimlin, de burgemeester van Straats burg. Een poging om de zetel van de Raad van Eurona naar Parijs over te brengen is door premier Debré van Frankrijk ver ijdeld. In een brief aan Pflimlin, zegt de Franse premier, dat de Franse hoofd stad en haar omgeving reeds „overbe volkt" zijn door internationale organisa ties en dat de Franse regering daarom tegen het overbrengen is. De Vergadering heeft dinsdag als me ning uitgesproken, dat het Westen bij alle onderhandelingen met de Sovjet-Unie de belangen van de volken in Midden- en Oost-Europa niet uit het oog mag verlie zen. Geen enkele oplossing der Europese problemen zal als definitief kunnen gelden zolang de volken niet de gelegenheid heb ben gehad over hun eigen politieke lot te beschikken. De Vergadering sprak zich uit tegen uit breiding van activiteit der NAVO op cul tureel gebied. De Belgische christen-demo craat Van Cauwelaert tekende, vergeefs, verzet aan. „Wij willen de culturele activi teit van de WEU overnemen omdat de raad van Europa meer landen omvat dan de Westeuropese unie en nu gaan wij in tegengestelde richting door de culturele activiteit van de grotere NAVO op te eisen", zei hij. In een debat ter gelegenheid van het wereldvluchtelingenjaar van de UNO heb ben de Oostenrijkse afgevaardigde Czer- nesz, zelf een gewezen vluchteling, de Belg Pierson, de Amerikaanse directeur van de ICEM, Daly, en de speciale vertegenwoor diger van de Raad van Europa voor de vluchtelingenkwestie, Schneiter, een over zicht gegeven van de huidige stand van het vluchtelingenvraagstuk en over de hoofden van de afgevaardigden een bewo gen oproep gedaan tot de vrije wereld om eindelijk een einde aan dit vraagstuk te maken. Het debat over associatie of vrijhandels zone, dat een gehele dag in beslag zal ne men, is vandaag in de Raadgevende Ver gadering begonnen. (ANP). pag. Reis van prinses Beatrix 1, 9 Kroesjtsjev in V.S1, 3 Weerrapporten1, 2 Economisch nieuws 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Liibke beëdigd3 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs7 Prinsjesdag in beeld9 Tweede en Eerste Kamer 9 Kunst11 Radio en Televisie11 Agenda11 Feuilleton11 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Tijdens een proefvaart op de Noordzee heeft de directeur van A. Vuijk scheeps werven te Capelle aan de IJsel het m.s. „Ammon" aan de Koninklijke Nederlandse Stoomooot Maatschappij overgedragen. De directeur van de K.N.S.M. ir. W. H. Kruyff, aanvaardde het schip. De „Ammon" heeft een draagvermogen van 4500 ton en is het zesde schip uit een serie van dertien, die de K.N.S.M. bij ver scheidene rederijen heeft besteld. Het schip heeft drie ruimen waarvan een deel ge schikt is voor koel- en diepvrieslading. Het schip heeft accommodatie voor 12 pas sagiers. Nadat er gistermorgen in enkele dag bladbedrijven te Amsterdam onrust heeft geheerst onder het technisch personeel over het trage verloop inzake de goedkeu ring van de nieuwe grafische C.A.O.'s zijn gistermiddag de personeelscommissies van vier bedrijven bijeen geweest, zo vernemen wij van de zijde van de com missies. In deze vergadering is de toe stand nogmaals onder ogen gezien en is het besluit genomen een telegram te zen den aan het College van Rijksbemidde laars waarin op een spoedige beslissing over de C.A.O.'s voor de grafische bedrij ven wordt aangedrongen. Tussen de n.v. Philips en de vakorga nisaties is overeenstemming bereikt over verlenging van de op 30 september aflo pende collectieve arbeidsovereenkomst voor de beambten. De nieuwe C.A.O. geldt van 1 oktober 1959 tot en met 31 decem ber 1960. De overeengekomen wijzigingen hebben alleen betrekking op de salarië ring van de beambten. De nieuwe mini mum jaarinkomens, waarin zijn ver werkt een reeds op 1 oktober ingaande algemene verhoging van zes percent, de bestaande huurbijslag en een aantal extra verhogingen, met name voor de jongere beambten, zullen op 1 januari 1960 van kracht worden. De gewijzigde C.A.O. zal thans ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd. NEW YORK (Reuter/ANP). Prin ses Beatrix heeft dinsdag het museum voor primitieve kunst in New York be zocht. Daarna werd haar het ereburger schap van Brooklyn verleend. In het museum was de Prinses de gast van de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, die haar rondleidde tijdens een speciale voorbezichtiging van kunst voorwerpen uit het gebied van het Sen- tanimeer in Nederlands Nieuw-Guinea. Donderdag zal de expositie, die men heeft laten samenvallen met het bezoek van de kroonprinses, voor het publiek worden opengesteld. Prinses Beatrix gekleed in een zeegroen shantung pakje met licht groene hoed en witte schoenen en hand schoenen, bewonderde het geëxposeerde terwijl persfotografen foto's maakten. Bij aankomst in Brooklyn, genoemd naar het Nederlandse Breukelen, bood de bestuurder van Brooklyn, de heer Cash- more de Prinses de perkamenten rol van het ereburgerschap en een vlag van Brooklyn aan. Op de vlag stond: „Een dracht maakt macht". Ongeveer achthonderd toeschouwers hoorden Prinses Beatrix een dankwoord uitspreken. Vóór de plechtigheid had de Prinses haar naam gezet in een oude Nederlandse bij bel uit 1738 die een Nederlands kolonist destijds naar Brooklyn had meegenomen. In de middag had de Prinses geen offi ciële taak te vervullen. Zij hoopte wat te gaan winkelen. Dinsdagavond heeft de Prinses op Broadway een voorstelling van de „The marriage - go-round" bijgewoond. Anonimiteit Miljoenen Newyorkers kennen het ge zicht van Prinses Beatrix van foto's in hun krant of van de televisie, maar slechts enkelen herkenden haar toen zij dinsdagmiddag ging winkelen. Vergezeld van twee leden van haar ge zelschap gebruikte zij in een gelegenheid dicht bij haar hotel een icecream zonder dat iemand haar herkende. Zij was ver heugd over haar betrekkelijke anonimi teit, die scherp contrasteerde met de belangstelling van duizenden mensen bij officiële ontvangsten. Prinses Beatrix lunchte met haar oom prins Aschwin Lippe, curator van de af deling Verre Oosten van het Metropolitan Prinses Beatrix heeft zondag een krans gelegd bij het Henry Hudson- monument in Riverdale. Museum. Twee uur werden doorgebracht met winkelen, onder meer bij Saks op de Fifth Avenue en Abecrobe Nitch, een sportzaak. De meeste dingen, die zij kocht waren voor familieleden en vrienden. Des avonds woonde Prinses Beatrix met vrienden een opvoering, bij van „The marriage-go-round" met Claudette Col bert en Charles Boyer. Men verwachtte, dat zij na de voorstelling enige nacht clubs zou bezoeken. Vandaag van elf tot drie uur zou Prin ses Beatrix het hoofdkwartier van de UNO bezoeken en lunchen met minister Luns. Zij keert even naar haar hotel te rug om vervolgens te verschijnen op een receptie, die haar wordt aangeboden door de St. Nicolaas-vereniging, de „Holland Society", de „Society of the daughters of the Holland dames" en de „Huguenot so ciety of Amerika". De Prinses dineert vanavond met het bestuur van de Neder land-Amerikaanse vereniging in de stu dentenclub van de Columbia universiteit. Het kostte geen moeite de beide rege ringsleiders lachend op een plaatje te krijgen. De stemming was wederzijds opperbest op de dag van Kroesjtsjevs aankomst. (Telefoto) VIRGINIA SO. 1 cigarettes WASHINGTON (Rcuter/UPI) - Miljoenen Amerikanen zullen vandaag luisteren naar de eerste grote redevoering die de premier Kroesjtsjev op Ameri kaanse bodem uitspreekt. De rede wordt vanmiddag gehouden in dc nationale persclub en uitgezonden door de Amerikaanse radio en televisie. De Russische premier zal ook bloot staan aan een spervuur van vragen der journalisten. Nadat hij gisteren in Washington door tweehonderdduizend toeschouwers op beleefde doch koele wijze was verwelkomd, sprak hij met president Eisen hower bijna twee uur over de wereldsituatie. Vervolgens maakte hij een vlucht boven de Amerikaanse hoofdstad in een hefschroefvliegtuig en zat des avonds aan een diner in het Witte Huis. Na zijn rede in de persclub gaat Kroesjtsjev naar het kapitool, de zetel van het Congres, om er de thee te gebruiken met de invloedrijke commissie voor buitenlandse betrekkingen waarvan de democra tische senator Fulbright voorzitter is. Vanavond is de Russische leider zelf gastheer bij een diner ter ere van president Eisenhower op de Russische ambassade in Washington. NEW YORK, (Reuter/AFP, UPI) De UNO-assemblee is dinsdag haar veertiende jaarlijkse zitting begonnen met de ver kiezing van de 77-jarige Peruviaan dr. Vic- De besprekingen van gisteren tussen Kroesjtsjev en Eisenhower zijn, naar offi cieel is gezegd, in een vriendschappelijke en openhartige sfeer gehouden. Kroesj tsjev zei aan het diner in het Witte Huis dat ze „bemoedigend" geweest waren. Er is een goed begin gemaakt en men kan slechts hopen, dat het eindresultaat zelfs nog beter zou zijn, zo zei hij. De beide staatslieden zijn overeengekomen, verdere uitvoerige gedachtenwisselingen te houden in de beslotenheid van kamp David in Maryland, het buitenverblijf in de bergen van Eisenhower, nadat Kroesjtsjev op 25 september teruggekeerd zal zijn van zijn tournee door de Verenigde Staten. De besprekingen van dinsdag waren van in leidende en algemene aard. Vandaag zullen de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter plannen maken voor de besprekingen, die naar verwachting onder meer de kwesties Ber lijn en Duitsland, Europese veiligheid, al gemene ontwapening, kernproeven en Laos zullen omvatten. Vitaal belang Bij het voorstellen van de eerste toast merkte Eisenhower op dat beter begrip tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie voor de wereld van vitaal belang is, en dat hij het hierover met Kroesjtsjev eens is. De Russische premier stemde hiermede nadrukkelijk in. „De betrekkingen moeten verbeteren, omdat onze landen te sterk zijn om oorlog te voeren". „Wanneer wij zwakke landen zouden zijn was het een andere zaak. Wanneer de zwakkere lan den twisten krabben zij elkaar slechts het gezicht open, en met cosmetica is alles binnen enkele dagen weer in orde". „Maar wanneer wij strijden zijn het niet alleen onze landen die enorme schade lijden, doch de andere landen zullen er ook in worden betrokken". „Ik ben ervan over tuigd", zo besloot Kroesjtsjev, „dat wij in vrede kunnen leven en gezamenlijk vorderingen kunnen maken". Het diner in het Witte Huis werd bij gewoond door honderd gasten, onder wie de hoogste functionarissen van het Ameri kaanse kabinet, leiders en het Congres en vooraanstaande Russische functionarissen. Hoewel officiële kleding voorgeschreven was, bleek Kroesjtsjev hetzelfde pak te dragen, dat hij in het vliegtuig naar Washington aan had. Op het menu prijkte geroosterde kalkoen een traditioneel Amerikaans gerecht. Buiten het Witte Huis hielden vier leden van een Oekrainse vluchtelingen organisatie een betoging tegen Kroesj tsjev. Russische verslaggevers die Kroesjtsjev naar de Verenigde Staten vergezellen hebben geschreven over een warme en vriendschappelijke begroeting van hun premier. Deze beschrijving komt niet overeen met wat de meeste westelijke journalisten hebben geschreven over de Voor het eerst in de geschiedenis der Tweede Kamer is een vrouwelijke vice-voorzitter gekozen: mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (VVD) uit Haarlem. Na de vier stemmingen, die nodig waren om tot dit resultaat te koinen, feliciteerde de fractievoorzitter van de VVD, prof. mr. P. J. Oud, mevrouw Stoffels. (Voor verslag zie pagina 9). eerste rit van de vliegbasis Andrews naar Blair House. De ongeveer tweehonderd duizend burgers die langs de route ston den waren koel. Zij demonstreerden niet en juichten niet. Nieuwsgierigheid leek de reden die de meesten op straat had ge bracht. „Stem" niet gestoord Voor het eerst sinds de uitzendingen van „De stem van Amerika" in het Rus sisch tien jaar geleden begonnen is het programma dinsdag niet gestoord bij een verslag van de door tegenwind ver traagde aankomst van premier Kroesj tsjev. De Russische radioluisteraars hebben herhaalde „rechtstreekse" uitzendingen van de aankomst van Kroesjtsjev kunnen horen, bijvoorbeeld de toespraak van de Russische premier op het vliegveld en de Russische vertaling van de rede van Eisenhower. Radio-Moskou zei dat „miljoenen Rus sen bij hun radio-toestellen wachtten op het nieuws van de aankomst". Voorts waren de eerste zeven minuten van de laatste nieuwsuitzending van dinsdag daaraan gewijd. (Vervolg op pagina 3) tor Andres Belaunde tot president. Hij werd gekozen met 81 tegen nul stemmen. Een stem was ongeldig. De zitting werd geopend door de premier van Libanon. Rasjid Karami, die weigerde een plaats in zijn delegatie in te ruimen voor dr. Charles Malik, de UNO-president van vorig jaar. De Oostenrijker Franz Matz is met algemene stemmen tot voorzitter van de eerste politieke commissie gekozen. Vervolgens werden de commissievoorzit ters met algemene stemmen gekozen: voor zitter van de Beheerschapscommissie werd Lambertus Palar (Indonesië).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1