(PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER (go) Wereldnieuws Lagere temperaturen 2 Amerikanen beconcurreren EUROPESE VLIEGTUIGINDUSTRIE ZOU GAAN SAMENWERKEN AVADA DYNAMIEK Hl. f 398.- De Vlisco-affaire H. van Vlissingen jr. wil openbare vergadering Aandelenuitgifte Misset geslaagd Beleggingsmij Unitas Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Detwi/er in Nederland Onderhandelingen met Verolme over super passagiersschepen Financiële crisis in Marokko IMF bepleit devaluatie Opslag van strategische materialen in de V.S. Engelse regering wil rubbervoorraad verkopen Internationale tinstatistieken Reductie op toewijzing lening Gelderland HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK l1— Slotuitkering Kaiser Fraser Nieuwe lening Bank voor Nederlandse Gemeenten Rente op af betalingsleningen verhoogd in de V.S. Disconto-verhoging van schatkistpromessen V olkswagenfabrieken verhogen produktie De Weekstaat Saldo banken bereikte fraaie stand Circulatie gedaald NAVO-oefening „Side-Step" op papier petroleum DE HAARDOLIE Vragen over huidenexport WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Het nieuwe Engelse weekblad „Scope", dat zich richt tot de zakenwereld, heeft vandaag meegedeeld dat vliegtuigfabrieken in Engeland, Frankrijk, Italië, Duitsland en Nederland onderling de vorming óverwegen van een gesloten front, dat gericht is tegen de Amerikaanse vliegtuigindustrie. De Amerikaanse vliegtuigindustrie over heerst in de militaire sector, en doet zich ook in de commerciële sector zwaar voelen. Zowel de Engelse vliegtuigindustrie als de overige Europese vliegtuigbouwers hebben ervaren dat zij individueel niet met de Amerikanen kunnen concurreren, en daarom overweegt men een gezamenlijk concurrentiebeleid. Daarover zijn reeds geruime tijd besprekingen gaande, die volgens „Scope" thans in het beslissende stadium zijn gekomen. Onder de verzamelnaam „Europlane" wil men komen tot een samenbundeling van de beste ontwerpen en fabrieksfacili- teiten, tot een pool van de deelnemende landen. Men heeft reeds plannen gemaakt voor een straalvliegtuig dat op de Franse Mirage III lijkt. De Dassault-fabrieken in Frankrijk zouden dit toestel voor Europa met een Atar-motor bouwen, Fairey in Engeland zou voor de Engelse en de niet- Europese markt een versie van dit toe stel met Rolls Royse Avon-motoren gaan bouwen. De instrumenten in beide versies zouden voor het merendeel Brits worden. Het feit dat de Amerikaanse vliegtuig fabrieken reeds Europese vestigingen hebben speelt hierbij een belangrijke rol. Pratt and Whitney bijvoorbeeld laat door de Franse Snecma zijn straalmotoren in licentie vervaardigen. Volgens „Scope" heeft het overleg tot dusver uitgewezen dat de samenwerking nog niet volledig is. Zo zou de Engelse industrie geadviseerd Advertentie GROTE SORTERING RIJWIEL- en BROMFIETSONDERDELEN T AVADA HULPMOTORHUIS JOOP VAN DEVENTER Schagchelstraat 19-24 - Telefoon 17780 De heer H. L. Fentener van Vlissingen jr. wil te zijner tijd, zo nodig, een openbare vergadering houden. Dit blijkt uit een ad vertentie in de Helmondse Courant onder het opschrift: Verklaring Hein Junior. In deze annonce zegt de heer Fentener van Vlissingen jr., met het oog op mogelijke verwikkelingen in het bedrijf van Vlisco, waarmee het belang van Helmond en om geving zo nauw is verbonden en welke verwikkelingen zijn ontstaan by zijn ont slagneming op 7 september, de wenselijk heid van een dergelijke vergadering te zien. Tot bijwoning zullen worden uitgenodigd het bestuur van Vlissingen en Co's Ka- toenfabrieken, haar aandeelhouders, de werknemers van het bedrijf en al het ove rige, belangstellende publiek. Op zo'n ver gadering zou de heer Fentener van Vlis singen jr. het door hem gevoerde beleid kunnen toelichten en, zo nodig, tegenover eventuele opposanten kunnen verdedigen. Naar wij vernemen hebben bij de uit gifte van 750.000 gewone aandelen door Uitgeversmaatschappij C. Misset n.v. te Doetinchem alle aandeelhouders van hun claimrecht gebruik gemaakt. Ook Wessanen Ook bij de uitgifte van nominaal 6.775.000 gewone aandelen door Wessa- nen's Koninklijke Fabrieken n.v. te Wor- merveer is door alle houders van claim- bewijzen van het recht tot inschrijving gebruik gemaakt. De directie van de Beleggingsmaatschap pij „Unitas" n.v. te Rotterdam deelt mede, dat de netto intrinsieke waarde van de aandelen op 15 september 1959 f 479.be droeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van f 499. Indische handelsdelegatie bezoekt West-Europa De directeur-generaai van de Indische buiten landse handel K. B. Lall heeft aan de raad van advies voor bevordering van de uitvoer medege deeld dat een delegatie van regeringsfunctiona rissen en Indische zakenlieden binnenkort een bezoek zal brengen aan de landen van West- Europa voor het onderzoeken van de mogelijk heden tot uitbreiding van de handel met deze landen. Raffinaderij -uitbreiding te Buenos Aires De Argentijnse regering heeft haar goed keuring gehecht aan de plannen tot uit breiding van de olie-raffinaderijen te Buenos Aires van de „Diadema Argentina", een petroleum-maatschappij behorende tot de Koninklijke Shell-groep. De plannen be tekenen een investering van rond 80 mil joen, waarvan de financiering óver de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij in Den Haag loopt. E.E.G.-hulp voor Ivoorkust De Raad van Ministers der Europese Economi sche Gemeenschap heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel van de regering van de Ivoorkust, ingediend door de Franse regering, strekkende tot de financiering van de aanleg van een vissershaven te Abidjan. De E.E.G. heeft zich voorlopig verbonden hiervoor een bedrag van 600.000 dollar beschikbaar te stellen. Landbouwbesprekingen bij het G.A.T.T. In Genève zijn vertegenwoordigers van landen in Europa en het Britse Gemenebest besprekin gen begonnen met de speciale commissie van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (G.A.T.T.) over maatregelen van econo mische politiek op het gebied van de landbouw, die „protectionistisch" worden geacht. Peru en de koffie-overeenkomst Peru heeft zich in beginsel akkoord verklaard met het Latijns-Amerikaanse project voor een wereldovereenkomst inzake koffie, dat gebaseerd is op een stelsel van uitvoercontingenten voor koffie. Dit betekent dat nu alle vijftien betrok ken Latijns-Amerikaanse landen het voorstel tot het invoeren van een dergelijk stelsel hebben aanvaard. Chrysler in Rotterdam Tegen het einde van dit jaar begint Chrysler International met de assemblage van de gehele serie Chrysler personenauto's en vrachtwagens uitgezonderd de „Imperials" in de fabriek te Rotterdam. In deze fabriek werden tot nu toe alleen modellen geassembleerd van Simca, in wel ke onderneming Chrysler financieel participeert. hebben niet de „Caravelle" en de „Super Caravelle" als Europees verkeersvliegtuig over te nemen, hetgeen de Franse vlieg tuigindustrie tot het voornemen bracht geen Rolls Royce-motoren meer te ge bruiken en over te schakelen op Pratt and Whitney. Het schijnt dat de plannen van de Ame rikaan L. Edgar Detwiler om met vier su per- passagiersschepen van 100.000 ton een regelmatige passagiersdienst te openen tussen de Verenigde Staten en West-Euro pa vaste vormen hebben aangenomen en gevorderd zijn tot de aanstaande onder tekening van een voorlopig bouwcontract. Reeds lang voerde Detwiler besprekingen met Verolme's Verenigde Scheepswerven voor de bouw van deze schepen. Detwiler vertoeft met enkele van zijn medewerkers momenteel in ons land. Aan alle geruchten kan hij een eind ma ken, nu hij zich bereid heeft verklaard in lichtingen over de bouw en de exploitatie van de schepen te geven. Men zal zich her inneren dat de plannen van Detwiler gin gen in de richting van vier super-passa giersschepen die de overtocht in vier a vijf dagen zouden maken en rond acht duizend passagiers zouden kunnen vervoe ren. Dit grote aantal en het feit dat aan boord voor wat de voeding betreft het ca fetaria-systeem zou worden ingevoerd, zou het mogelijk maken de kosten voor een reis naar de „overkant" en terug tot onge veer 600.- te beperken. De bouw van deze vier schepen in Ne derland en dan meer speciaal voor Verol me zou een uiterst belangrijke order bete kenen en voor duizenden arbeiders in de scheepsbouwindustrie voor vele jaren werk. De schepen zouden naar schatting 200 miljoen gulden moeten kosten. Detwi ler noemt zijn rederij in oprichting Ame rican European Lines N.V. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen heeft het Internationale Monetaire Fonds begin september aan de Marokkaan se regering een aantal aanbevelingen ge daan tot oplossing van de financiële cri sis, waarin Marokko op het ogenblik ver keert. Het rapport, waarin deze aanbeve lingen waren vervat, werd door het I.M.F. uitgebracht op verzoek van de Marok kaanse regering. Het I.M.F. heeft, aldus genoemde krin gen, onder meer aanbevolen een devaluatie van de Marokkaanse frank met twintig percent. Toen begin 1959 de Franse frank met 17,5 percent devalueerde, werd dit voorbeeld niet door de Marokkaanse frank gevolgd. Voorts adviseerde het I.M.F. tot volledige vrijheid op het gebied van het overmaken van gelden naar de landen binnen de frank-zone. (De minister van Financiën van Marokko is voorstander van het handhaven van de controle op het deviezenverkeer en heeft kortgeleden ver klaard dat Marokko het wel zonder bui tenlands kapitaal kan stellen.) In de derde plaats beval het I.M.F. bevordering van buitenlandse investeringen aan, en ten slotte het openen van onderhandelingen over de invoer in Frankrijk van Marok kaanse produkten op basis van ruilhandel. De huidige Marokkaanse regering, die door de links georiënteerde groeperingen wordt gesteund, zal naar waarnemers in Parijs verwachten, de aanbevelingen van het I.M.F. negeren. In sommige kringen verwacht men echter, dat deze regering eerlang door een gematigde regering zal worden vervangen. De gematigden, tot wie ook de koning van Marokko behoort, zijn voorstanders van het aantrekken van bui tenlands kapitaal, doch een aantal van hen is tevens gekant tegen devaluatie van de frank en wil zelfs de frank-zone verlaten. De Amerikaanse autoriteiten overwegen metalen en mineralen ter waarde van ruim drie miljard dollar, die als overtollig wor den beschouwd, nog vast te houden in af wachting van het resultaat van een nieuw onderzoek naar de gevolgen van een kern oorlog, zo heeft de onderdirecteur van het bureau voor defensiebehoeften, Roy Price, te Denver verklaard. Volgens hem zou het nog wel een jaar duren, voordat het resul taat van dit onderzoek bekend zal zijn. Intussen zal echter aan het Congres een plan worden voorgelegd, om de wettelijke bepalingen ten aanzien van de voorraden strategische materialen zodanig te herzien dat onbruikbaar geworden materialen ge makkelijker kunnen worden afgezet. Price zei met klem dat zijn bureau zich zal ver zetten tegen „alle pogingen om deze voor raden te gebruiken om de prijzen te be ïnvloeden of de economie te hinderen." De Engelse Board of Trade heeft be kendgemaakt dat met de regeringen van de voornaamste rubberproducerende lan den besprekingen zijn geopend over het op de markt brengen van rubber uit de voorraad van de Engelse regering. Deze voorraden ongeveer 100.000 ton wor den niet langer strategisch noodzakelijk geacht. De afzet zal over een aantal jaren worden verdeeld teneinde de rubbermarkt niet te verstoren. In marktkringen te Lon den is het nieuws als een volkomen ver rassing ontvangen. Volgens de cijfers in het Statistical Bulletin van de Internationale Tinraad over augustus, bedroeg de wereldmijn- produktie van tin-in-concentraten in mei 11.500 ton, vergeleken met 11.400 ton in april en 10.600 ton in maart. In juni steeg de produktie in Indonesië (2.016 ton), doch zij daalde iets in de Federatie van Malak- ka (2.909 ton) en Belgisch Kongo (855 ton). De uitvoer van tin-in-concentraten uit Bo livia, was met 2.054 ton vrijwel gelijk aan die in de voorgaande maand. De uitvoer van tin uit Bolivia bedroeg in juni 1.200 ton, waardoor de uitvoer gedurende de periode 1 april-30 juni is gekomen op 4.527 ton. In deze zelfde periode bedroeg de uitvoer uit de Federatie van Malakka 8.535 ton. In juli werd 1.307 ton geëxpor teerd door Belgisch Kongo en 817 ton dooi de Federatie van Nigeria. De wereldproduktie van blik (uitgezon derd de Sovjet-Unie, China en Oost-Euro pa) is in de periode 1955-'58 gestegen van ongeveer 6.786.000 ton tot 7.334.000 ton. Aan de andere kant daalde het verbruik van tin bij de blikfabricage van 62.600 ton (0,92 procent van de blikproduktie) tot 60.300 ton (0,82 procent van de blikpro duktie). Bij de heden gehouden inschrijving op f 7 miljoen 4 1/4 percent 30-jarige obliga ties ten laste van de Provincie Gelderland tegen 99 percent is het aangeboden bedrag overtekend, zodat een reductie op de toe wijzing moet worden toegepast, aldus de len emittenten mede. Advertentie Ga zitten, kerel... neem 'n kop koffie Ik kom dadelijk.. ik moet even naar het postkantoor om te sparen. ...U tntet p, Naar wij vernemen zal de slotuitkering op de aandelen n.v. Nederlandsche Kai- ser-Fraserfabrieken in liquidatie te Rot terdam 1317,33 per aandeel van 1000 bedragen. In de loop van deze week zal de wettelijk voorgeschreven officiële pu- blikatie alsmede de deponering van het plan van uitkering ten kantore van het handelsregister -te Rotterdam plaats heb ben. De uitkering zal geschieden zo snel mogelijk na het verstrijken van de wette lijke termijn van 2 maanden, welke voor de deponering is voorgeschreven. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat zij binnenkort zal overgaan tot uitgifte van een 4Vz per cent 25-jarige obligatielening groot 75 miljoen tegen de koers van 100 percent. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1960. Vervroegde extra-aflosing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toe gestaan, daarna is zij in de jaren 1969 tot en met 1973 alleen vervroegd aflosbaar tot de koers van 10114 percent en gedurende de verdere looptijd der lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van 1000,en 500,Datum van inschrij ving donderdag 24 september en datum van storting vrijdag 16 oktober. Dooreen- leverbaarheid met de op 3 september ter inschrijving aangeboden gelijksoortige obligaties zal worden aangevraagd. De opbrengst der lening is, evenals trouwens die van de lening van 100 miljoen, waar op verleden week de inschrijving open stond, bestemd voor uitlening aan vele gemeenten en andere, voor de financiering van nieuwe in het lopende jaar aan te vragen kapitaalwerken. In de eerste acht maanden van 1959, dus van 1 januari tot 1 september werd door de bank aan lang lopende geldleningen voor financiering van nieuw aan te vangen, onderhanden of voltooide kapitaalswerken uitgeleend circa f 640 miljoen. De First National City Bank te New York heeft vandaag de rente voor afbe talingsleningen met 50 cent per 100 dollar verhoogd. Verwacht wox-dt, dat de vijf andere grote banken in New York binnen een week dit voorbeeld zullen volgen. Voor leningen op onderpand van auto's of effecten of enig ander onderpand is het rentetarief thans 4,25 dollar per jaar voor elke 100 dollar. Voor ongedekte leningen, waarvoor verzekeringsgarantie nodig is, steeg het tarief tot 4,75 dollar. Het is de eerste verhoging in 4 jaar en pas de twee de sedert de Amerikaanse banken zich 30 jaar geleden op het terrein van afbeta lingsleningen gingen bewegen. Het disconto van schatkistpromessen in de Verenigde Staten is deze week gestegen boven 4%. Het ministerie van Financiën heeft promessen met een looptijd van 13 weken en 26 weken uitgegeven tegen een gemiddeld disconto van resp. 4,166 en 4,796%. Het hoogste disconto, dat ooit in de Verenigde Staten is voorgekomen, werd bereikt in maart 1933, in het diepste punt van de depressie, toen schatkistpromessen met een looptijd van 13 weken werden uit gegeven tegen 4,259%. Op 4 september werden schatkistpromessen van hetzelfde type uitgegeven tegen resp. 3,979% en 4,473%. De Volkswagenfabrieken in West-Duits- land zullen een bedrag van ongeveer vijf miljard mark investeren in uitbreiding der produktiecapaciteit. De maatschappij deelde mede, dat deze uitbreiding noodza kelijk is geworden door het feit dat in alle 100 landen, waarheen de Volkswagens worden geëxporteerd, nog steeds een le vertijd van verscheidene maanden in acht moet worden genomen. Men Is op de goede weg met de inkrim ping van de bankbiljettencirculatie. Dit is de mening van geldmarktkringen aan de band van de jongste cijfers in de Week staat van de Nederlandse Bank. De biljet- tenomloop is met f 66,4 miljoen ingekrom pen, waarmee de circulatie beneden de stand in het midden van de vorige maand is gekomen. De verruiming van de markt werd met f 21 miljoen verminderd door afvloeiing naar de schatkist waarvan het saldo toenam van f 604 miljoen tot f 625 miljoen. Voor de financiering van de deviezen was f 6 miljoen nodig. De goudvoorraad bleek namelijk onver anderd maar de deviezen waren f 6 miljoen lager. Goud- en deviezen samen belopen nu f 5117,8 miljoen. Van „andere ingeze tenen" kwam bijna f 9 miljoen in de markt. Het resultaat van dit alles was dat het saldo van de banken steeg met f 52 mil joen en een niveau bereikte van f 512 mil joen. Hiermede hebben de banken een bij zonder fraaie stand bereikt en liggen zij f 80 miljoen boven het verplichte kas- reservegemiddelde. Voorschotten namen toe met f 2 miljoen. Van openmarktopera ties door de Centrale Bank blijkt uit de cijfers niets. Op de Geldmarkt is de toe stand de laatste dagen enigszins stroef, daar nog niet alle banken hun kasreserve- gemiddelde bereikt hebben. Daggeld bleef gehandhaafd op lVi percent. Van 17 tot en met 25 september wordt de NAVO-oefening „Side-Step" gehouden, een oefening voor de verschillende staven welke slechts op papier zal geschieden en waaraan geen troepen deelnemen. De be doeling van deze oefening, waaraan ook ons land zal meedoen, is de NAVO-com- mando's te oefenen op het gebied van in zet en gebruik van materieel en boven dien tot een goede coördinatie te komen. Men zal dus tijdens deze oefening geen ver plaatsing van troepen te zien krijgen, daar alles „binnenshuis" zal plaats hebben. Ook de civiele verdediging van de deel nemende NAVO-landen zal bij „Side-Step" ingeschakeld worden. Voor de civiele ver dediging heeft de oefening betrekking op het overschakelen van de vredestoestand naar de oorlogstoestand. Men kan dit ei genlijk betitelen als een soort mobilisatie oefening, waarbij alle leidende figuren op het gebied van de civiele verdediging ge oefend zullen worden. Men wil een inzicht krijgen in hoeverre de civiele verdediging kan voldoen aan redelijk te stellen eisen door de militaire sector. Bij deze oefening zijn, wat de civiele verdediging betreft, 400 personen betrokken. In de militaire sector zijn het er enige duizenden- Op de verschillende staven en bureaus zullen de deelnemers tijdens de oefing ver onderstelde situaties te verwerken krij gen, besluiten moeten nemen en overleg moeten plegen. Later zullen de ervaringen in onderling verband besproken worden. In ons land is met de leiding van het mi litaire gedeelte generaal-majoor mr. W. J. van Dijk belast en met de coördinatie van de civiele sector luitenant-generaal Th. E. E. M. Mathon. Advert pvtie voo r oliehaarden met hef hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Televisie. President dr. Rajendra Prasad van India, heeft dinsdag de eerste te- levisiezender van India in gebruik ge- steld. Voorlopig zullen slechts experi mentele uitzendingen worden verzorgd. De apparatuur is geleverd door de UNESCO, de Verenigde Staten en Phi lips. Over enige tijd zal twee maal per week gedurende twee uur worden uitge. zonden. Ontvangtoestellen zullen jn clubs, bibliotheken, onderwijsinstel lingen en ziekenhuizen worden geplaatst. Afgeschaft. Staatsburgers uit acht Euro pese landen, waaronder Nederland zullen voortaan geen visum nodig heb ben voo" een bezoek aan de Midden- Amerikaanse staat El Salvador. Sleeptouw. Een motorboot van de Ita liaanse douane heeft in de Adriatische Zee een kleine, met motorstoring rond drijvende Joegoslavische motorboot op sleeptouw genomen, waarin zeven tien mensen onder wie twee vrouwen die in verwachting waren uit hun land waren gevlucht. De Joegoslaven waren verzeild geraakt in een sirocco en hun bootje dreigde om te slaan. Distributie. Behalve de rijst is thans in Bombay (India) ook de suiker gerant soeneerd, omdat, onder druk van de voedselschaarste, de suikerprijs steeds steeg. Samen delen. De regering van Guinea heeft bekendgemaakt dat haar ambas sadeur in Parijs, Naby Youla, geac crediteerd zal worden als ambassadeur in Nederland, België, Luxemburg, Ita lië, Groot-Brittannië Zwitserland en West-Duitsland. Uitstel. Veldmaarschalk Montgomery heeft het bezoek dat hij deze week aan Nederland zou brengen wegens een kou moeten uitstellen. „Ik voel me uitste kend, maar met een kou kun je je niet op het continent wagen. Dat betekent de dood", aldus de veldmaarschalk. Stakingen. Meer dan een half miljoen Ar gentijnse arbeiders zijn dinsdag in sta king gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Bijna 300.000 metaalar beiders zijn reeds vier weken in staking uit protest tegen het bezuinigingspro gramma van de regering. Gisteren leg den ongeveer 200.000 arbeiders van de textielindustrie het werk voor vier da gen neer. Gestoord. Een kennelijk geestelijk ge stoorde man heeft dinsdag een bom geworpen tussen spelende kinderen bij een lagere school in de Amerikaanse stad Houston. Vier kinderen, een on derwijzeres, de portier en misschien ook de man die de bom gooide, kwa men om het leven. Zevenentwintig kin deren zijn met verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. Op het schoolplein is een met potlood geschreven briefje gevonden, waaruit bleek dat de man geestelijk gestoord was. Brandweer. Een commissie van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) bestudeert plannen tot vermindering van het aan tal branden en verkleining der gevol gen daarvan, die de O.E.E.S.-landen jaarlijks ongeveer achthonderd mil joen gulden kosten. Botsing. In de nacht van maandag op dinsdag hebben zich te Doeala, in Ka meroen, botsingen voorgedaan tussen met geweren en bijlen gewapende groepen inboorlingen, die aanvallen uitvoerden en huizen in brand staken, en politie. Hierbij werden zes Afrika nen gedood. Verscheidene politieman nen werden gewond. Geweigerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Londen heeft meegedeeld dat de redacteur van het Britse communistische blad „Daily Worker" geen toestemming heeft gekregen de Verenigde Staten binnen te komen om Kroesjtsjevs be zoek te verslaan. De journalist kreeg geen inreisvisum. Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst heeft aan de minister van Econo mische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat sinds 11 juni 1959 in België een exportverbod van huiden van kracht is? 2. Acht de minister deze maatregel niet in strijd met artikel 34 van het EEG-ver- drag en met het Prae-Unie-Accoord? 3. Is het juist, dat onlangs ook vanuit Frankrijk de export van lichte huiden weer is geblokkeerd? 4. Welke maatregelen denkt de regering te nemen, teneinde deze schendingen van internationale verdragen te voorkomen? Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen Schotland en IJsland handhaaft zich een hogedrukgebied. Aan de flank daarvan stroomt over geheel Scandinavië en verder naar het oosten koude lucht van arctische oorsprong naar het zuiden. De begrenzing van de polaire lucht nader de woensdagochtend het waddengebied. Overigens zijn de verschijnselen langs het front van weinig betekenis. Verwacht wordt dat het front het komende etmaal ons land zal passeren, waarna het op nieuw overwegend zonnig wordt. Na een koude nacht zullen de temperaturen mor gen in het binnenland weer iets lagere waarden bereiken dan vandaag. Lucht drukdalingen tussen Noorwegen en Groen land kunnen na morgen voor het weer in West-Europa van betekenis worden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. ..S ■o-S S3 •ït: U Donderdag 17 september Zon op 6.16 uur, onder 18.53 uur. Maan op 19.01 uur, onder 6.38 uur. Maanstanden 57. „Dochterken", sprak de hertog streng, „tot nu toe kondet gij maar niet besluiten, welke van deze twee helden gij zoudt huwen. Welnu, het moet uit zijn met uw weifelmoedigheid. Beide helden hebben de strijd aangebonden met de roveren, maar deze ridder heeft bewezen, dat hij de dap perste strijder is. Daarom beveel ik, dat ge met hem zult huwen". De ridder strek te reeds zijn armen uit om zijn toekom stige bruid aan zijn harnas te drukken. De jonkvrouw snelde echter op Smithy toe om hem te troosten. Zij meende, dat het besluit van haar vader wel een vreselijke slag voor hem zou zijn. „Edele held, ik moet met een ander huwen!", riep zij uit. „Mijn hart trilt van mededogen met u. Ach, wilt ge om mijnentwille deze ramp verdragen gelijk een man?" „Ja, ik wil!", zei Smithy plechtig. „Hoe grootmoedig van u!", lispelde de jonkvrouw. „Ik geloof, dat ge toch nog een groter held zijt dan de ridder. Vader, zoude het niet beter zijn, alsMaar op dit moment sprak de ridder op enigszins geprikkelde toon: „Mag ik even een paar woorden wisselen met deze jonkvrouw? Zij is tenslotte MIJN aanstaande bruid!" 17 sept. 25 sept. 1.51 uur 3.22 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 september Hoog water 3.06 en 15.29 uur. Laag water 11.14 en 23.31 uur. Donderdag 17 september Hoog water 3.46 en 16.08 uur. Laag water 11.54 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. nno 18 0 Ypenburg mistbanken windst. 19 0 Vlissingen licht bew. ono 21 0 Eelde zwaar bew. windst. 18 0 De Bilt mistbanken windst. 20 0 Twente mist windst. 22 0 Eindhoven half bew. windst. 24 0 Zd Limburg zwaar bew. no 24 0 Helsinki licht bew. wnw 12 0 Stockholm onbewolkt nw 17 11 Oslo onbewolkt nnw 23 0 Kopenhagen licht bew. nw 17 0 Aberdeen motregen zw 16 0,1 Londen zwaar bew. no 21 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 19 0 Brussel zwaar bew. windst. 24 0 Luxemburg zwaar bew. O 24 0 Parijs half bew. windst. 28 0 Bordeaux weerlicht O 27 9 Grenoble mist windst. 24 0 Nice licht bew. windst. 23 0 Berlijn zwaar bew. w 22 0 Frankfort zwaar bew. ozo 27 0 München licht bew. zzw 23 0 Zürich mist windst. 24 1 Genève zwaar bew. windst. 24 Locarno onbewolkt windst. 24 0 Wenen onbewolkt windst. 22 Innsbrück half bew. wzw 26 0 Athene zwaar bew. ono 28 0 Rome onbewolkt zo 24 9 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Madrid half bew. windst. 28 0 Mallorca onbewolkt nno 29 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2