Chefarine„4 Rond de radio Kroesjtsjev beleefd maar koel in Washington ontvangen ^"Hoe is het ontstaan?^ \Van dag tot dag Nederlandse legionairs doodgeschoten GROTE SCHILDERIJENDIEFSTAL IN MUSEUM VAN TORONTO sfunc FRANKRIJK WACHT IN SPANNING OP DE GAULLES VERKLARINGEN Drie Chinese divisies bij MacMahonlijn UNO-waarnetners in Laos gearriveerd Op de <~ftracitótoel BONN DEED PROFESSOR HEUSS FEESTELIJK UITGELEIDE Energieproblemen 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! Officieel Italiaans bezoek aan Turkije Attlees in het ziekenhuis Brand na buiklanding met schuimblussers gesmoord Flat bij Bari ingestort, 14 doden geborgen Stijlvolle beëdiging van zijn opvolger dr. Lübke Dit woord: DEEMOED WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Op het Europese toneel is het gordijn na de Vakantiepauze weer omhoog ge gaan. Het is langzamerhand wel duidelijk geworden dat de koorden, die door de ver antwoordelijke „toneelknechts" in handen worden gehouden een voortdurende nei ging vertonen om in de war te raken, of vrij snel te slijten. Frankrijk heeft nieuwe plannen in pet to om de betekenis van de supranationale Kolen- en Staal-Gemeenschap te ver zwakken. Volgens sommige waarnemers is het Franse streven echter alleen ge richt op het wegnemen van de „onvol maaktheden" die deze instelling zouden ontsieren, en die bij de kolencrisis zo dui delijk aan het licht zouden zijn gekomen. Bedacht moet echter wel worden, dat het vooral de Franse, maar toch ook de West- duitse, regering was, die het plan van de K.S.G. tot sanering van de Europese ko- lenindustrie destijds verwierp. Thans zou men willen pogen de gehele energiepolitiek te coördineren en dus ook olie en aardgas bij de Europese samen werking te betrekken, evenals dit nu al het geval is met de energiebron van de toekomst de kernenergie. Daarvoor zou men de keus hebben tussen drie mogelijkheden: uitbreiding van de bevoegdheden der K.S.G. tot de sectoren olie en aardgas, toevoeging van deze sec toren aan het gebied van werkzaamheid van Euratoom, of samenvoeging van Euratoom met de kolenafdeling van de K.S.G. tot een Europese Gemeenschap voor Energievoorziening, die zich dan ook met olie en aardgas zou bezighouden. Onder de tegenwoordige omstandighe den, nu vooral in Frankrijk de supranatio nale gedachte uitgesproken onpopulair is geworden althans in regeringskringen is de kans op uitbreiding van de be voegdheden der K.S.G. natuurlijkhet kleinst. Des te groter is de mogelijkheid dat het komt tot hervorming (of uitbrei ding) van Euratoom tot een meer alge mene Energie-Gemeenschap, die dan on getwijfeld hetzelfde weinig-supranationale karakter, dat Euratoom nu heeft, zou be houden. Op deze wijze zou dus geleidelijk aan de werkelijke Europese integi-atie, waarbij de landeh een stuk van hun soe vereiniteit aan op democratische wijze ge vormde lichamen afstaan, de das worden omgedaan. Destijds gold voor de Europese een wording het politiek primaat en uit dien hoofde kwam de Kolen en Staal Gemeen schap (indusrieën die bij de intra-Euro- pese conflicten altijd een belangx-ijke rol speelden) tot stand. Toen het vex-drag van de Europese Defensie Gemeenschap in 1954 door Fi'ankrijk werd vei-worpen kwam het politieke aspect op de achter grond. Thans heeft het er de schijn van dat het weer meer naar vox-en komt, maar dan op een vrij onvex-kwikkelijke wijze. Supranationale ox-ganen zijn namelijk voor landen met een „soevereiniteitscoxn- plex" uiteraard onaanvaardbaar. Advertentie 20tabl f0.80.Voordelige gezinsverpakking tOOtabl. f3.SO Naar het Fx-anse persbureau AFP meldt zijn twee Nederlandse jongemannen, die een jaar geleden in het Franse Vreemde lingenlegioen dienst genomen hebben, door Algerijnse opstandelingen doodge schoten. Zij behoorden tot een gx-oepje van vijf legioensoldaten, die in de lente gede serteerd zouden zijn en die door leden van de F.L.N. (Front de Libération Nationale) bij Mecheria volgens mededelingen van een naar de Fx-ansen overgelopen rebel zouden zijn vermoord. De Nederlandei-s zijn Robertus van der Eem, in 1940 in Nijmegen geboren, wiens ouders jaren geleden naar St. Michiels gestel zijn verhuisd, en Lambertus Nico- laes, die in 1937 in Maastricht gebox-en is. Hij is een jaar geleden naar Frankrijk gegaan. ROME (UPI) Px-emier Segni en de minister van Buitenlandse Zaken Pella van Italië zijn dinsdag begonnen aan hun officieel bezoek van di-ie dagen aan Tur kije, waar zij besprekingen zullen voeren over de culturele en economische betx-ek- kingen onderling en over de politieke vraagstukken van de Middellandse Zee en het Nabije Oosten. Italië heeft Turkije dit jaar een lening van vijftig miljoen dollar toegestaan ter financiering van het aan deel dat. Italiaanse ondernemingen hebben in de economische opbouw van Turkije. (Van onze correspondent) (Vervolg van pagina 1) Schuin tegenover het Witte Huis staat het crèmekleui'ige Blairhouse, het logeer huis van de Amerikaanse x-egering. Van dit gebouw waait thans een grote Russi sche vlag. Het publiek mag er niet dicht bij komen, doch van de straathoeken staart men ietwat ongelovig naar dit vreemde verschijnsel: een grote rode vlag in het hart van Washington. Nog enige maanden geleden wees men in officiële kringen een bezoek van Kroesjtsjev als zinloos van de hand, doch dinsdag werd de Russische leider binnengehaald met eerbewijzen, die alleen een staatshoofd worden betoond. Malle vertoning Ondanks de zox-gvuldige voorbereiding was het toch een ietwat malle vertoning, toen Kroestsjev uitstapte. Het was de be doeling, dat de trap die voor het uitstap pen zou worden gebruikt, zichtbaar zou zijn voor allen die de landing kwamen gadeslaan. Toen het toestel stilstond bleek de deur evenwel aan de andere kant te zitten, zodat Eisenhower zijn gasten be groette aan de achterkant van het kolos sale vliegtuig en dus onzichtbaar voor het publiek. Spoedig echter zag men beide staats- Premier Kroesjtsjev en presid.ent Eisenhower tijdens het spelen van de volksliederen. Rechts van de president mevrouw Kroesjtsjev. (Telefoto) lieden tevoorschijn komen. Kroesjtsjev is aanmerkelijk kleiner en dikker dan de rijzige, kaarsrechte Amerikaanse presi dent. Kinderen van leden der Russische ambassade boden mevrouw Kroesjtsjev en de andere dames van het gezelschap i"ode rozen aan. De Amerikaanse president, die zich kennelijk bewust was van de aanwe zigheid van vele televisie-camei-a's had een ernstiger en gereserveerder houding aan genomen dan doorgaans zijn gewoonte is. Het was alsof hij wilde zeggen: laten wij correct zijn tegenover de Russen, doch niet uitbundig hartelijk: Toen Kroesjtsjev en Eisenhower de troe- pen gingen inspecteren legde de president even een hand op de rug van de gast en stuurde hem vervolgens met de hand aan de elleboog in de juiste richting. Voor iedere toeschouwer was duidelijk hoe moeilijk het werkelijk contact is tussen staatslieden, die elkanders taal niet spre ken. Deze taalbarrièx-e kon ten dele ook verklaren waarom Eisenhower en Kroesj tsjev enigszins onbeholpen naast elkaar stonden op het podium waar zij beiden een korte x-ede hielden. Eisenhower vestigde daarbij de aandacht op de waarde van het Ameri kaanse democx-atische systeem, terwijl Kroesjtsjev het succes van het schot naar de maan memoreerde. Overigens waren zijn wooi'den opvallend welwillend. Gedux-ende de tocht naar de stad bleek duidelijk, dat ondanks alle voorzorgsmaat regelen het onmogelijk is de Russische be zoeker absolute veiligheid te garanderen. Weliswaar had men het publiek verx-e ge houden van viaducten waar de auto van de bezoeker onderdoor reed, maar in het Werken van Hals, RembrandtRenoir en Rubens uit lijsten gesneden Onbekend gebleven dieven hebben in de nacht van maandag op dinsdag zes kost bare schilderyen uit het gemeentemuseum van Toronto gestolen. De waarde van de doeken wordt geschat op 640.000 dollar (2.750.000 gulden). Alle doeken werden met een scheermes uit de lijst gesneden. De dieven hebben zich maandag voor het sluitingsuur vermoedelijk in het gebouw verscholen. De gestolen schildex-ijen zijn: „Isaac Abrahamsz Massa" van Fx-ans Hals (120.000 dollar); „Vincent Laurens van der Vinne" van Frans Hals (80.000 dollar); „Poi'tret van een vrouw met hond" van Rembrandt (150.000 dollar); „Portx-et van een vrouw met zakdoek" van Rembx-andt (250.000 dollax-); „Portrait de Calude" van Auguste Renoir (20.000 dollar); „De afneming van het kruis" van Rubens (20.000 dollax-). De dieven hebben kennelijk geprobeerd „The Harvest Wagon" van Thomas Gains borough en „Daedalus en Icarus" van Van D}'ck (gezamenlijke waarde 195.000 dollax-) ook te stellen. Het doek vertoonde langs de lijst diepe sneden. Deze schilderijen kunnen echter wox-den hex-steld. Het is voor de dieven uitex-aard onmogelijk de schilderijen te vex-kopen. LONDEN (Reutex-) De echtgenote van de vroegere socialistische minister- px-esident. van Groot-Brittannië, Sir Cle ment Attlee, is dinsdag met een lichte verwonding,' een gevolg van een auto-on geluk, in een ziekenhuis te Amersham bij Londen opgenomen. Zij zal het ziekenhuis waarschijnlijk vandaag kunnen vei-laten. De bestuurder' van de andere auto is gis teravond in het ziekenhuis ovex-leden. Mevrouw Attlee was op weg naar het zie kenhuis van haar echtgenoot, toen het on geluk gebeurde. Attlee die vrijdag ter ob- sei-vatie werd opgenomen, zal het zieken huis vandaag verlaten. gras langs de parkweg bi.jvooi-beeld ston den hier en daar toeschouwers, die, indien zij kwaad in de zin hadden, vx-ij gemakke lijk een helse machine in de auto hadden kunnen werpen. Misschien heeft Kroesjtsjev het gevoel gehad, dat een Eisenhower naast hem in de auto meer betekende voor zijn veiligheid dan vijf tienduizend bewakers om hem heen. Ongeveer tweeduizend speciale pers kaarten zijn verstrekt aan journalisten die verslag zullen uitbx-engen van Kroesjtsjevs x-eis door de Verenigde Staten. Nooit te voren hebben de nieuwsorganen zoveel aandacht geschonken aan een belangrijke gebeurtenis. VLIEGBASIS PLATTSBURGH, NEW YORK (UPI) Een Martin 404 vei'keers- vliegtuig van de „Eastern Airlines" met 36 inzittenden heeft een noodlanding gemaakt op de vliegbasis Plattsburgh in de staat New York. Tijdens de noodlanding brak een brand uit, die spoedig werd geblust. Enkele inzittenden werden gewond. Plet vliegtuig had de verkeerstoren van de vliegbasis een storing gemeld en per missie gevx-aagd voor een noodlanding. Meer dan drie kwartier cirkelde het vlieg tuig boven het veld, voordat de gezag voerder tot de landing besloot. De brandweer van de vliegbasis had de landingsbaan volgespoten met blusschuim en acht brandweerwagens stonden met ge richte schuimkanonnen en di'aaiende mo toren gereed. Het verkeersvliegtuig kwam van 300 meter hoogte aanvliegen en landde op de buik. ITet schoof 600 meter doox\ Toen sprongen de vlammen op. De brandweer auto's, die meegereden wax-en, schoten het vliegtuig ogenblikkelijk onder een dikke laag schuim, die het vuur zeer snel ver- stikte. BARI (ReuteiVAFP) Te Bai'letta bij Bai-i in Zuid-Italië is een huis van vijf verdiepingen, waarin 24 gezinnen woon den, vandaag ingestort. Tot dusver zijn er 14 doden geborgen. Er zijn 11 gewon den. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Het radiotoestel is een gezellige uitvinding - voor wie de kunst verstaat om het ook eens è.f te zetten! Als er gasten binnenkomen, leg dan Armstrong and his All Stars of Wiener Staatsoper gerust even het zwijgen op - er zijn maar weinig dingen vermoeiender dan praten op het ritme van ,,Mack the knife" of met een begeleiding van tientallen uitbundige violen. Als U echter een feestje geeft, met veel mensen die elkaar niet kennen, dan overbrugt een zacht achtergrond muziekje bij de eerste kennismaking juist zo heerlijk die pijnlijke stiltes. En over feestje gesproken: welke sigaretten legt U klaar voor de gasten? Gladstone natuurlijk! Want Gladstone is - mèt of zónder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F (Van onze correspondent in Parijs) Hoe zijn verklaring vanavond om acht uur via alle Franse stations van radio en televisie over Algerije ook moge uitval- vallen, vriend en vijand van de generaal, liberaal en fascist, zullen eensgezind moe ten erkennen, adt president De Gaulle zijn geheim tot het laatst zorgvuldig en vrij volledig heeft weten te bewaren. Gistermiddag heeft Dë Gaulle zyn ver klaring in grote lijnen aan zijn schild knaap premier Michel Debré onthuld en de rest der ministers zou vandaag, vlak voor de rede op de band wordt vastge legd, ook nog in het geheim worden ge kend. Overigens tastte iedereen in Frank rijk nog in het duister omtrent de weg, die De Gaulle in en met Algerije verder wil inslaan, al zijn er dan ook wel enkele aanwijzingen over de richting. Er zijn redenen te vermoeden, dat De Gaulle de Algerijnse nationalisten een be stand zou kunnen voorstellen, waarover de px-ovisorische rebellenregering, die in Tu nis onder leiding van Ferhat Abbas in voltallige zitting bijeen is gekomen, nog deze week haar, vermoedelijk afwijzend, antwoord geven zal. Na die negatieve re pliek zou de pacificatie volgens de ver langens van het Franse leger ongewijzigd kunnen worden voortgezet. De integratie als politieke oplossing zal in De Gaulle's vex-klaring echter zeker worden afgewe zen en het Algeriinse volk zal even stel lig het recht worden toegekend over zijn eigen toekomst later bij vrije en eventueel gecontroleerde verkiezingen te beslissen. Onrust Het libex-ale geluid, dat men dus wel al gemeen van De Gaulle's voorstel verwacht is overigens bij voorbaat al aanleiding ge worden tot grote ongerustheden in het kamp der rechtse extremisten. De Alge rijnse afgevaardigden hebben gisteren on afgebroken in het parlementsgebouw te Pax-ijs vergadei'd en bovendien is uitge lekt, dat de voorman der schei-pslijpers in Frankrijk, Jacques Soustelle vorige week gedreigd heeft uit protest tegen De Gaulle's plannen als minister af te treden. Ten slotte zou Soustelle zijn portefeuille voor het ogenblik toch liever hebben wil len bewaren. Met zijn vertrek uit de re gering wordt in politieke kringen nog al tijd ex-nstig x-ekening gehouden, in welk ge val Soustelle vermoedelijk het sein voor een openlijke actie van de ultra's tegen de nieuwe politiek van De Gaulle zou ge ven. Het oppex-bevel in Algiers heeft gis teren uit naam van generaal Challe ech ter de officiële vex'zekex'ing gegeven, dat het Franse leger als één man achter „zijn leider Chax-les de Gaulle" zal blijven staan. (Reuter) Px-esident Habib Bourguiba van Tunesië heeft volgens een te Tunis gepubliceerd pex-sgesprek gezegd, dat hij Frankrijk de marinebasis te Bizerta heeft aangeboden in ruil voor het verlenen van onafhankelijkheid aan Algerije. Aange zien Frankrijk niet op dit aanbod had ge reageerd, zou Tunesië eisen dat de Fran se strijdkrachten Bizerta verlaten. Het Franse hoofdkwartier in Algiex-s heeft meegedeeld dat voi-ige weèk in Al gerije 740 opstandelingen zijn gedood, ge wond of gevangén genomen. Dertig Fran sen werden gedood. CALCUTTA (UPIi Naar in Shillon, het noox-doostelijke gx-ensgebied van India, verluidt staan ongeveer drie Chinese di visies opgesteld bij de MacMahon-lijn, de grens tussen India en Tibet. Het dorp Lhongtse Dzong, dar de Dalai Lama na zijn vex-trek uit Lhasa als tijdelijk hoofd kwartier diende voordat hij Indisch grond gebied betx-ad, zou het centrum van de Chinese t.i-oepenconcentraties zijn. De chef-staf van het Indische leger, lui tenant-generaal K. S. Thimayya. bespreekt momenteel in Shillong een mogelijke ver sterking van de grens met plaatselijke commandanten. NEW DELHI (AFP) Premier Dorji van Bhoetan heeft dinsdag te New Delhi aan vei-slaggevers vex-klaard, dat er in zijn land geen infiltraties zijn geweest. HONGKONG (AFP) Prins Mohammed Nairn, minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier van Afghanistan, heeft op thuisreis van een bezoek aan communis tisch China te Hongkong tegengesproken, dat zijn land als bemiddelaar zal optre den in het grensgeschil tussen India en China. De zaak was wel uitvoerig met premier Tsjoe En Lai besproken. Krisjna Menon NEW DELHI (UPI) Het. belangrijkste blad van de Pendsjaab in India, „The Ob~ server", heeft dinsdag voorspeld, dat V. K. Krisjna Menon binnenkort ontslagen zal worden als minister van Defensie en be noemd tot ambassadeur in Moskou. Vol gens het blad hebben vooraanstaande poli tici Nehi-oe onder sterke druk gezet om Menon te ontslaan. Volgens het blad heeft het in New Delhi een ongunstige indruk gemaakt, dat Menon, toen hij onlangs in Londen was, niet door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lloyd wex-d uit genodigd voor een onderhoud, hoewel hij daarnaar gestreefd had. VIENTIANE (Reuter) De commis sie, die van de Veiligheidsraad der UNO opdracht heeft gekregen een onderzoek in Laos in te stellen, is dinsdag in de hoofd stad, Vientiane, aangekomen. De verte genwoordigers van Japan, Tunesië, Italië en Argentinië zullen eerst met de regering overleggen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft kox-t na de aan komst van Kroesjtsjev te Washington een verklaring uitgegeven,- .-waarin het- Russi sche voox-stel tot bijeenx-oeping van een internationale-corvferentie over Laos wordt verwox-pen. Gezegd wordt dat een dergelijke confe rentie onnodig is en zelfs noodlottig zou kunnen zijn. Ondermijnende lunches Dokter heeft ergens verklaard dat de huidige zakenlunches zulke gevaarlijke dingen zijn. Goed, zij kunnen worden af geschreven terzake de I.B., de V.B. en allerlei andere belastingen, maar zij vreten verder aan de man. Zij ondermijnen hem gans. De zakenlunches, zich steeds ruimer uitbreidend (eerst een spiegeleitje of een kroket met pieterselie, nu complete maal tijden met ganse flessen op tafel en hele vuurvaste schotel-oventjes) blijken, aldus Dokter, nagels aan velerlei doodkisten te zijn. En, wat even erg is, vindt Dokter, zij verwennen de eters. Deze eters namelijk, thuis gewend aan moeder's pot met een stukkie kalfs en een mooi, uitgepieterd portietje rund-met laurierbladeren-en-kruidnagelen, krijgen nu allerlei smullerigs voorgezet en z ij b e- talen dat zelf niet (en geen saus is smakelijker dan juist dit laatste) en dat doet geen goed aan het zieleleven, voor zover dat verweven ligt met de digestieve organen als maag en dikke darm (nog ge zwegen van de twaalf ving er ige). Het kan er op neer komen dat zulke zakenlunchers, aldus steeds Dokter, thuis in de vestibule, bij het ruiken van de geur die de sperzieboontjes en het vlees ver spreiden, een gevoel krijgen alsof hun de maagkleppen en -dingen geheel toeklap- pen. Dan gebeurt er vanbinnen iets in zo'n zakenluncherhem weigeren plotseling een aantal secretieve orgaantjes de dienst, pompen geen smulvochten meer aan en het innerlijk ligt dan bar en ruig en woest in zo'n man. Hij wordt, kortom, vervuld van een gemene lage weerzin. Tegen dat eten en ook (let op!) tegen de vrouw die daar in de keuken haar best staat te doen maar nimmer kan concurreren tegen koks uit de dure restaurants en de declaraties die deze koks aan het werk houden. Maar goed, zo is dan (in de vestibule) de situa tie: de man staat vol weerzin op de drem pel en er moet wel een héél mooi televisie programma zijn om hem die avond weer tot zichzelf te brengen en enigszins gelij kend op de Wout, Wim of Joop die hij vroeger ivas, toen hij zo lekker wist te grazen van moeder's keukentje en zo fijn wist te hooien aan zijn prakkie. Natuurlijk is de hoeveelheid uitgelezen voedsel, die naar binnen wordt geslagen tijdens zakenhinches, heel funest: het is maar aderverkalking, arteriosclerose en atheroscleroseatheromen en cholesterol wat de klok dan (des middags) slaat en Dokter staat handenwringend aan het raam en op kantoor zit de secretaresse en vangt beleefd, zij het koel en ingehoiLden, klanten op die meneer hadden willen spre ken en kijkt verder, met een blik vol ge dachten, naar buiten, het stenografiepot lood werkloos in de schoot. Is zo'n meneer nog in staat lot het nemen van scherpe beslissingen als hij tenslotte, met een fraaie glinstering in het oog en met een welbehagelijke traagheid van vol zijn, op de zaak komt? Neen, aldus weer Dokter, en nogmaals neen. Hij zal moeilijk, en vaak onjuist, beslissingen nemen. Hij zal doezelig worden. Hij zal neiging hebben reeds weer vroeg heen te gaan. Hij zal dorstig -zijn. Hij zal geeuwerig voor zich. uit blikken. Hij 'zal, ondanks zijn volheid, een weeë leegte gevoelen. Kortom: een droog sneetje tarwebrood met een glaasje tomatensap is beter. Zegt Dokter. Duif (Van onze correspondent in Bonn) Vanmorgen om kwart over tien vertrok professor Theodor Heuss met een specia le trein uit Bonn naar zijn nieuwe woon plaats Stuttgart. Daarmee werd een streep gezet onder de gebeurtenissen van de afgelopen dagen rond de presidentiële ambtswisseling, waarbij gisteren de nieu we president, dr. Heinrich Lübke, beëdigd werd. Het afscheid van Heuss had van morgen iets weg van de grootse ontvangst, die de bevolking van Bonn enkele weken geleden aan Eisenhower gaf: juichende mensen stonden ondanks het druilerige weer langs de straten zwaaiend met vlag gen. Om kwart voor tien begon Heuss' laat ste officiële tocht door Bonn in een open auto. Geëscorteerd door vijftien in het wit geklede politie-agcnten op de motor reed de voormalige president door een 2 Va kilo meter lange rij van luid juichende men sen. Duizend politieagenten stonden langs de route als een erekordon van zijn voor malige ambtswoning de Villa Hammer- schmidt, tot op het pen-on van het kleine station. Naast de glimlachende Heuss, die dit afscheid uit het ambt op het oog niet zwaar leek te vallen en die het in elk geval zeer filosofisch opnam, zat de nieuwe px-esident Lübke. De bevolking van Bonn bewees met dit massale spontane afscheid welk een plaats Heuss in de harten van de Westduitsex-s heeft vex-overd. Particuliere bedrijven en de ministeries hadden er hun personeel een paar uur vrij voor gegeven en de kin deren hadden vrij van school. In de stad zelf leek het leven dit half uur van Heuss' afscheid stil te staan: het verkeer was om geleid, in alle zijstraten langs de route naar het station stonden tientallen auto's geparkeerd. Op het peiTon stond een mili tair muziekkorps. Na de inspectie van een wachtbataljon nam Heuss afscheid van het voltallige kabinet-Adenauer, van de gemeenteraad en het cox-ps diploma- tiqué. Om tien uur zeventien werd Heuss met het bevel „instappen" voor het laatst aan het protocol herinnei-d, waaronder hij tien jaar lang met veel humor heeft ge zucht. Honderdduizend mensen hadden af scheid genomen van een man, die weggaat omdat de grondwet dat eist, die om dat af scheid geen tranen heeft gelaten maar die er een normale democratische daad van maakte. De minister van Economische Zaken Erhard stapte na Heuss' vertrek ijlings in een helikopter en vloog naar Fx-ankfurt waar hij aanwezig moest zijn bij de opening van de automobieltentoon stelling. Reële democratie In Bonn was men gisteravond bijzon der te spreken over het verloop van Lüb- ke's stijlvolle beëdiging in de Bondsdag. Via radio en televisie heeft de Westduitse bevolking deze plechtigheid en de waardi ge redevoex-ingen kunnen gadeslaan, het geen men ziet als de best mogelijke metho de om de democratie te maken tot een x-ealiteit voor de gewone man. Lübke deed in zijn eerste rede als president een oproep om de honger in de wereld te be strijden. Hij zei: „Het is duidelijk dat het naast elkaar leven van verzadigde vol ken bij wie dagelijks duizenden tonnen levensmiddelen bederven of vernietigd worden, en hongerlijdende, door ziekten en grenzeloze armoede en ontwetendheid geplaagde mensenmassa's op den duur volsti-ekt onmogeiijk isHij vroeg om een offer van de Duitsers ten behoeve van de hongerlijdende massa's in de ontwik kelingslanden, een offer dat zijns inziens makkelijk te geven is als men bedenkt hoeveel geld er per jaar alleen al in de Bondsrepubliek voor tabak en alcoholica wordt uitgegeven. Daarxnee gaf Lübke te vens aan dat hij niet van plan is het pre sidentschap als een louter representa- tief ambt te gaan bekleden maar zeker ook initiatieven wil ontplooien. Gistei-middag maakten representanten van de Westduitse wetenschap, politiek kunst en economie kennis met Lübke in het slot van de Keulse keurvox-st te Brühl. Heuss en Lübke drukten hier 1500 gasten de hand. Dr. Heinrich Lübke, de tweede presi dent van de Westduitse Bondsrepu bliek werd beëdigd door Eugen Ger- stenmaier, voorzitter van de West duitse Bondsdag. Evenals het synonieme ootmoed bete kent deemoed: het gevoel van nederige onderwox-penheid, onderdanigheid. In beide woorden betekent het woorddeel moed natuurlijk: gemoedsgesteldheid. Maar wat moeten we beginnen met dee- en met oot-? Hoe vreemd het ook klinkt, dee- is verwant met het woord deex-ne: meisje en met dienen. Eigenlijk is deemoed dus: de gemoedsgesteldheid van een dienaar, een ondex-geschikte. Het is een aan de mystiek ontleend woord. Het woorddeel oot- moet in verband gebracht wox-den met olijk, niet in de betekenis snaaks, maar in die van het Duitse öde, leeg, verlaten. Ootmoed is dus de gemoedsgesteldheid van de een zame, de zich verlaten gevoelende, de ^steun zoekende mens.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3