In Noordholland heeft circulaire van ministerie weinig effect a. autolakspuiter c. 2e monteur Zeesleper „stribbelde tegen bij de te waterlating Areaal van bloembollen zal in toekomst worden uitgebreid Partout winnaar van spannende kortebaandraverij Amsterdamse Beurs 7 Nieuw tankschip van 35.500 ton in de vaart Jaarvergadering ZHC Christelijke filmactie vertoont „Moeder kruistocht" Twee sterfgevallen bij najaarsfeesten Medische radioadviezen aan schepen Automobielbedrijf Gebr. H. en F. Kimman N.V. b. onderhoudsmonteur GEMEENTEGRENZEN OP DE HELLING PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN HILLEGOMSE NAJAARSFEESTEN Kerkelijk Nieuws De beurs van gisteren Vr L i - 3 D A G 1 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSC^E COURANT Het turbine-tankschip „Esso Rotterdam" is door C. van der Giessen scheepswer ven te Krimpen aan de IJsel overgedra gen aan Esso Nederland te Den Haag. Het is een van de grootste tankschepen van de Nederlandse koopvaardij. De „Esso Rotterdam is de eerste van twee tankschepen van 35.500 d.w.t., die bij deze werf voor Esso gebouwd worden. De oplevering van het zusterschip wordt ver wacht in juli 1960. Vrijdagmiddag vertrekt het schip voor zijn eerste reis. Het is de bedoeling dat het half december de eerste lading olie bij de nieuwe raffinaderij in Pernis zal brengen. De hoofdafmetingen zijn: lengte ruim 210 m., breedte 27.45 m. en holte 14.33 m. Officieren en bemanning (totaal 52 kop pen) hebben ieder een eigen hut. Boven dien zijn er voor hen drie salons, een film zaal en een zwembad. Het machinevermogen is 17.600 pk. De voortstuwing geschiedt door een stoom- Terwijl vele inwoners van Spaarndam toekeken, is dinsdagavond op de scheeps werf „De Rietpol" een 32 meter lange en ruim acht meter brede zeesleper voor een Algerijnse maatschappij te water gelaten. Het heeft daarbij aan spanning niet ont broken. Het schip zou namelijk door twee ongeveer dertig meter hoge drijvende bok ken van de Reederij voorheen gebroeders Goedkoop dwars van de wallekant woi-den getild en in het water gedeponeerd. Het was de bedoeling de sleper, die als tweede schip in Nederland is voorzien van een straalbuisroer met een zeven ton we gende schroef met tunnelaandrijving, tus sen vijf uur en half zes in zijn element te doen belanden. Maar pas om half acht hing het 115 ton wegende schip in de ka bels van de immense bokken en kon de tewaterlating beginnen. Toen de sleper nog maar juist vrij hing bleek dat een der kabels aan het achter schip niet geheel correct was bevestigd. De bok die deze kabel moest aantrekken kon het achterschip niet verder omhoog krijgen en liet vieren. Het voorschip zwaaide verder de wal op en het achter schip zakte krakend op de steigers terug. Door ballast bij te pompen kreeg men het schip in evenwicht en het duurde toen slechts nog enkele minuten voor de sleper in het water lag. Het schip, dat in snel tempo in drie maanden jverd gebouwd, is uitgerust met twee motoren van 800 pk elk. Na de tewa terlating begon men met het monteren van de motor en andere inwendige delen. Op 25 oktober vertrekt de sleper naar Algiers. Zandvoort Als laatste in de rij van hockey vereni gingen in Kennemerland houdt de Zand- voortse hockeyclub de jaarlijkse ledenver gadering. Deze heeft plaats op zaterdag avond 26 september in de Rotonde in Zandvoort en staat onder voorzitterschap van de heer J. A. B. van Pagee. De voorzitter en de bestuursleden de heren Th. Polman B. Balledux en B. van Beets zijn dit jaar aan de beurt van aftre den maar stellen zich allen herkiesbaar. In het voorjaar van 1960 is het een kwart eeuw geleden, dat de Zandvoortse hockey club werd opgericht. Het bestuur stelt zich voor op zaterdag 5 maart te recipiëren in hotel Bouwes, op zondag 6 maart een jubi- leumtoernooi te houden en het volgende weekeinde van 12 en 13 maart voor de jeugdleden te reserveren. Het jeugdweekeinde omvat een junioren- toernooi en een feestavond in de Rotonde. Over al deze plannen zullen de leden zich op 26 september kunnen uitspreken. Nieuw Vennep ^Zaterdagavond vertoont de C.F.A. in de ^icon-kantine in Nieuw-Vennep de film Moederkruistocht" naar de roman van Herbert Reinecker. Van deze film heeft de C.F.A. de alleen- vertonmgsrechten voor Nederland ver worven. Deze film werd reeds in Duits land en Frankrijk uitgebracht en in Duitsland onderscheiden met het predi kt. „beste film van de maand" door het Evangelische Filmgilde. Oe film speelt in de laatste dagen van Hitler's „Derde Rijk", toen kinderen van on 15 jaar naar het front werden gezon- on. Een groep moeders komt tegen deze waanzin in verzet en besluit de kinderen ?rug te halen. De moeders weten tot in gevechtslinie door te dringen om daar oor een aanval van de Russen te worden '"rast. In het voorprogramma wordt ac- "■ol nieuws vertoond, 's Middags wordt er or de kinderen vertoond „Peppie" en nkele korte kinderfilms. De foto toont de zeesleper, terwijl zij, vlak voor de tewaterlating, in de ka bels van de drijvende bokken boven het water hangt. Op de laatste dag van de najaarsfeesten in Hillegom zijn aldaar twee mensen aan een hartverlaming overleden. 's Morgens stopte om half elf voor het politiebureau een personenauto, bestuurd door 'n Bennebroeker. De hevig geschrok ken bestuurder deelde mee dat zijn mede- pasagier zich levenloos in de auto bevond. De door de politie gewaarschuwde arts gaf als vermoedelijke doodsoorzaak hart verlamming op. De overledene was de 62- jarige in Nieuwkoop geboren John Ver burg, die op latere leeftijd naar Bellflower in Californië is geëmigreerd en in ons land met vakantie was. Tegen het einde van de kortebaan- draverij op de Van den Endelaan zakte dinsdagavond om ongeveer half zeven de 77-jarige toeschouwer H. Harder uit de Merwedestraat in Haarlem-noord in elkaar. Een arts constateerde een hart verlamming. De Haarlemen die steeds bij draverijen als enthousiaste toeschouwer te zien was, was hartpatiënt. Het stoffelijk overschot van zowel de Haarlemmer als de Amerikaan werd voor lopig overgebracht naar het St. Josef- gesticht. De dienst Medisch Advies aan Schepen van de Haagse afdeling van het Neder landse Rode Kruis heeft in 1958 via Sche- veningen Radio te IJmuiden voor 231 nood gevallen op zee medische adviezen aan schepen verstrekt. Totaal hebben de medici van het Rode Kruis-ziekenhuis in 1958 met 230 schepen contact gehad, onder welke 20 schepen van buitenlandse rederijen en 21 Nederlandse vissersschepen. Totaal waren voor de adviezen 516 tele grammen en 117 radio-telefonische ge sprekken nodig. Advertentie vraagt voor spoedige indiensttreding 1884 75 JAAR Aanmelden: Baan 5, Haarlem 1959 Viereneenhalf uur heeft het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen nodig gehad voor enkele belangrijke be sluiten, ondermeer betreffende de bloem bollenteelt. Over een ding was men het roerend eens: de bloembollenteelt moet niet rasse schreden worden uitgebreid om de schade van de afgelopen jaren in te halen. Even eensgézihd was men van oordeel dat ge verfde bloemen afschuwelijk lelijk zijn, maar dat ons land het uitvoerverbod ervan moet opheffen, omdat kwekers in alle landen de anjers verven. Er is bovendien vraag naar. De commissie van bijstand voor de bloembollen heeft geen onverdeelde be wonderingen voor haar beslissingen kun nen verwerven. Zij stelde voor om de bin nenlandse minimumprijzen van bloem bollen te stellen op het niveau van ver leden jaar. Het kostprijzenonderzoek van het Landbouw Economisch Instituut gaf echter een lagere kostprijs te zien. De werknemersvertegenwoordigers de heren Elfrink, Sterringa, Roelofs en Van Gageldonk hebben hiertegen hef tig geageerd. Zij constateerden dat de prijzen hierdoor op 94 percent in plaats van 90 percent van de kostprijzen kwamen, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Bovendien bleek het Landbouwschap van mening te zijn, dat de aanwas van het plantgoed ook in de calculatie dient te worden opgenomen, evenals de prijs die men voor zift 10 van late tulpen kan maken. Dit waren dus ook nog kostprijs verlagende factoren. Over de waarde van die aanwas kon men geweldig lang debat teren en deed dat ook met het grootste genoegen twee uur lang. Nog meer punten in het kostprijsonderzoek werden gecriti- seerd en wel zo erg, dat er op een gegeven ogenblik stemmen opgingen om het op nieuw te laten uitvoeren. De heer Sterrin ga redde het bloembollenvak echter door voor te stellen, dat men de prijzen dit jaar dan maar weer van de commissie van bijstand overneemt en een commissie be noemt om het gehele kostprijsonderzoek voor de winter onder de loep te nemen. Precies hetzelfde lag de situatie bij de vaststelling van de buitenlandse mini mumprijzen. Het onderzoek van de rijks- accountantsdienst. naar de exportmarge had al heel wat critiek gekregen in de commissie van bijstand. De rijksaccoun tants waren voor die critiek door de knieën gegaan. De vergadering moest ook zijn principiële standpunt, om alleen af te gaan op de cijfers van deze dienst, ver laten, want een aantal pro memorie-posten kon niemand in een percentage onder brengen. Men vond het gebaar van de exportver tegenwoordigers in de commissie om f 290.000 tegenover deze onzekerheid te stellen, onjuist. Men accepteerde wel een exportmarge van 82 procent, maar gaf niet de goedkeuring om het bestuur van het bloembollensurplusfonds te verzoeken de f 290.000, die uit de exportheffing van 1957 over was gebleven, aan. de kwekerij te schenken. Men zal deze oude minimum exportprijzen op 29 september gaan be spreken met de internationale organisatie van bloembollen-importeurs. Men had niet zoveel moeite om vast te stellen dat de Nederlandse bloembollen in Amerika nooit zullen kunnen concurreren tegen de Japanse wat de prijs betreft. Men accepteert dit jaar de huidige vrij hoge „Amerikaanse" prijzen nog, maar zal vol gend jaar het beleid vaststellen aan de hand van een marktonderzoek dat op dit ogenblik wordt verricht. Het was niet moeilijk om de gedachte te aanvaarden van de voorzitter, dr. A. J. Verhage, dat de teelt in het buitenland snel kan uitbreiden, doordat de Neder landse produktie te klein en de prijs te hoog is gehouden. Dit is volgens inlich tingen meer als oorzaak van deze ver plaatsing te beschouwen dan de hoge prij zen van het teeltrecht in Nederland. Men zal daarom dit jaar vijt procent meer mo gen opplanten van tulpen, hyacinten en narcissen. Ook in de aanstaande jaren zal men uitbreiden, zonder daarbij te letten op de argumenten dat er niet voldoende plüntgoed zal zijn. Een viertal firma's had een brief ge zonden, waarin zij klaagden over het ver vangen van bloembollen bij hoge prijzen. Een kleine commissie van de commissie van bijstand kreeg deze zaak te behande len en gaf als conclusie, dat er geen maat regelen tegen te nemen waren, omdat ex- anders nog meer NedexTandse bedrijven een zaak in het buitenland zouden stichten ter ontduiking van de voorschriften. Deze kleine commissie vex-gat echter eerst na te gaan of de klachten inderdaad gegrond zijn. Ze krijgt er opnieuw de kans voor. (Van onze Haagse redacteur) Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van de minister van Binnenlandse Zaken in de laatste week van september het reeds geruime tijd geleden voorgenomen bezoek aan Haarlem en Haarlemmerliede te brengen met het oog op het spoedig daarop bij de Tweede Kamer in te dienen wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de daarmee samenhangende vergroting van Haarlem en Haarlemmermeer. Dat bezoek dient uitsluitend ter persoonlijke oriën tering van de minister, die uiteraard bij de behandeling in de Kamer wil weten waarover hjj het heeft. Er vinden dus geen ontmoetingen plaats met de betrokken gemeentebesturen en waarschijnlijk evenmin met het provinciaal bestuur. De Haar lemse grenscorrectie is één van de voorstellen welke thans „panklaar" zyn om te worden ingediend. De wetsontwerpen voor Walcheren, Schouwen-Duiveland en Meppel-Staphorst verkeren in hetzelfde stadium. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat minister Toxopeus op het pxint van de herindeling der gemeenten dezelfde koers zal varen als zijn voorganger op de Me morie van Toelichting op de begroting van zijn depax-tement wordt dan ook naar een circulaire verwezen, welke minister Struycken op 1 oktober 1957 aan de col leges van Gedeputeerde Staten zond. Men kan aanneiTxen, dat de inhoud van die zendbrief de minister tot richtsnoer dien de toen hij vexTeden jaar in de Kamer verklaarde, dat het hem er niet omgaat kleine gemeenten aan de lopende band op te heffen, maar dat hij ingrijpen geboden acht waar een kleine gemeente getoond heeft in bestuui-skracht tekort te schieten. Bij de ontwikkeling van het maatschappe lijk bestel zal men tot grotere conglome raties komen, althans wanneer het gaat om gemeenten die hun taak niet naar be horen kunnen vex-richten. Die taak kan zich beperken tot de eigen gemeente, maar het geval doet zich ook voor, dat een kleine gemeente een zwakke plek vormt in een stx-eek en in dat geval moet de kleine gemeente opgaan in een groter be- stuuxTijk geheel. Bovendien vroeg de minister aandacht voor het feit, dat tal van middelgrote ge meenten van twintig- tot honderdduizend inwoners worstelen met het ruimtepro bleem. De minister deelde mede, dat hij de px'ovinciale besturen heeft verzocht welke gemeenten in hun provincie in het bij-' zonder in de knel dx-eigen te geraken en voor die gemeenten op korte termijn voor stellen tot gebiedsuitbreiding te doen. Het lijkt er niet op, dat het provinciaal bestuur van Noordholland zich gehaast heeft aan het verzoek van de minister te voldoen. De oorzaak van de geringe geest drift voor deze zaak welke onder meer tot uitdrukking komt in de cijfers: van de ongeveer vijftig „grensgevallen" welke er sinds 1948 aanhangig wei-den gemaakt, hadden er slechts vijf op Noordholland betrekking kan niet schuilen in een afwezigheid van de door minister Struycken opgesomde aanleidingen tot Op de laatste dag van de geslaagde na jaarsfeesten in Hillegom hebben onge veer drieduizend mensen de nationale kor tebaandraverij op de Van den Endelaan bezocht. De toeschouwers zagen bekende favorieten aan de start verschijnen. Ruim twintig paarden stonden voor de sulkies, toen kwart over twee het startschot knal de. De toto hield velen de gehele middag in spanning. Partout, de prijswinnaar, verscheen hier evenals Theo Cornelia voor de vijfde keer aan de start. In de tweede omloop zag men een spannende rit tussen Theo Cornelia en Radbout. De kamprit tussen M. Scott P. en Theo Cornelia gaf de kijkers niet de sensatie die men hiervan aanvankelijk had ver- wachh In enkele vruchteloze ritten mat ten de paarden elkaar af. De draverij duurde dit keer zeer lang. Na een span nende middag kwam Partout als onbetwis te overwinnaar uit de strijd fe voox-schijn. Tweede werd M. Scott P., derde Theo Cor nelia, viei-, vijfde en zesde respectievelijk Radbout, Unice en Sun Rice. De eigenax-en en berijders mochten zo wel van de Hai-ddraverijvereniging als van het gemeentebestuur van Hillegom geschenken in ontvangst nemen. De feestelijkheden waren 's moi-gens om acht uur al begonnen. „Crescendo" en de Hillegomse Hai-moniekapel kondigden toen met vrolijke muziek de gx-ote dag van de draverij aan. Even later begonnen de volks en kinderspelen op het feestterrein achter de Weeresteinstx-aat. Tachtig meisjes van tien tot twaalf jaar bonden de strijd aan in het balletje lopen. De uitslag was: 1. Greta Nederpelt; 2.Els Bultink; 3. Gerrie van Dalen. De jongens in deze leeftijdsgroep konden hun hart óp- halen aan zaklopen. De vele buitelingen die zij te zien gaven, veroorzaakten natuuiTijk veel gelach bij de supportex-s. Wim Glas werd eerste, Benny van Beek tweede en Aad Nederstigt derde. De hoepelwedstrijd met autobanden voor jongens van dertien tot zestien jaar vergde veel van het uithoudingsvex-mo- gen van de deelnemers. Het taaiste en snelste bleek Nico Keyzer Hij werd ge volgd door Wim van der Linden en Wim de Groot. Voor de scholieren was er vervolgens een voetbaltoernooi om een mooie wisselbe- ker. De wedstrijd had een spannend ver loop. De ploeg van de Julianaschool, die de zilveren wisselbeker in zijn bezit had, wist deze trofee te behouden. De St. Jo- hannesschool werd tweede. Op de dex-de plaats moesten de St. Joseph- en Marijke- school de punten delen. Tegelijkertijd waren er op het terrein achter „Ti-eslong" 29 bestuuders van auto's tijdens behendigheidswedstrijden bezig met het „nemen" van allerlei ob stakels. Zij moesten langs kegels manoeu vreren, over wippende planken rijden enz. De heer Schrier bleek het beste zijn auto te beheex-sen. Tweede was J. Wijd- vliet, derde P. Heemskerk. Voor meisjes van dertien tot zeventien waren er wedstrijden in het popx-ijden, waarbij de uitslag als volgt was: 1. Mar- got van Dril, 2. Elly van der Oever, 3. Agaath van Leeuwen. De „sport voor sterke mannen", het be faamde tonknuppelen, telde niet minder dan 96 deelnemers en nam enkele uren in beslag. W. van der Zwan werd eerste, Th. van Vliet tweede en W. de Groot derde. Het tobbetje steken bracht wat verkoe ling voor 37 koppels. Evenals bij het ton knuppelen was hierbij een dichte schare toeschouwers. Luidkeels verheugde men zich Iedere keer, als de ton zijn natte in houd over een van de „gelukkigen" uit gooide. Als winnaars kwamen bij dit ouder wetse volksvermaak uit de natte strijd te voorschijn: 1. koppel SpreeuwHoger- vorst; 2. koppel Paase—Chaudron; 3. kop pel OpstalTeeuwen. 's Avonds verzorgde de voltallige har- moniekape' een muzikale rondgang. In hotel Sistermans deelde de waarnemend voox-zitter van de Harddx-averijvereniging. de heer A. Schulte Kuperjans, de prijzen uit. Een waax-dex-end woord sprak hij aan het adres van de politie, die voor een voortreffelijke orderegeling had gezorgd. Het lunapark ontving deze stroom, de gx-ootste sti-oom bezoekers sinds 'zijn ope ning. Met een groots vuurwerk werden de uitstekend geslaagde najaarsfeesten be sloten. Dit keer was het vuurwerk mooier dan ooit. Een veelkleurige x~egen van knal lende en sissende sterren daalde van de heldei'e hemel boven de hoofden van de toeschouwers neer. Ten slotte werden de feesten met „kanonschoten" uitgeluid Aangenomen naar Beuningen H. J de Ridder, voorheen zendingspredikanf te Bussum. - naar Kloetinge (toez.) A. J. van Cruyningen te Harich (Fr.). wijziging der gemeentelijke indeling. Wanneer we ons tot de werkelijk zeer kleine gemeenten beperken, zien wij dat Noox-dholland vier gemeenten telt met minder dan vijfhondex-d inwonex-s, negen met minder dan duizend en vijfentwintig met minder dan tweeduizend ingezetenen. Dat wil dus zeggen bijna veertig gemeente ten met minder dan tweeduizend in woners. En de vijf gevallen, die dan wèl wei-den aangepakt, zijn in meerderheid nauwelijks de moeite waard Het betreft hier namelijk de vaststelling van de grens van Den Helder in de Waddenzee, het geen een formele kv/estie is, een eveneens onbetekenende grenscorrectie tussen Mon nikendam en Broek in Waterland en de samenvoeging van Opmeer en Spanbroek. De liquidatie van Haarlemmex-liede is nu op een oor na gevild, maar datzelfde kan men bezwaarlijk zeggen van de kwestie Weesp-Bijlmermeerpolder. Wanneer men over dit beleid bij Ge deputeerde Staten informeert, krijgt men te horen, dat het provinciaal bestuur zijn goede wil heeft getoond door de benoe ming van de Commissie-Ter Veen, welke over de gemeentelijke indeling adviezen zal uitbrengen. Gedeputeerde Staten „be- studex-en die adviezen", heet het dan. De gemeente Alkmaar weet uit ervaring, dat Gedeputeerde Staten grondig studeren en niet over één nacht ijs gaan. Op 3 januari 1958 wendde Alkmaar zich tot de Ki-oon met een vei-zoek om grenswijziging. Ge deputeerde "Sjfeten van Noordholland moeten hun visie nog steeds kenmaar maken. Ook de praktijk van de door de Commissie-Ter Veen uitgebrachte advie zen over de kop van Noordholland, West- Friesland en het Gooi draagt hetzelfde kenmerk: hoewel de adviezen, in de vorm van uitgewerkte voorstellen, reeds vele jaren geleden werden uitgebracht, werden zij. op een schaarse uitzondering na, door geen enkel orovinciaal initiatief gevolgd. In tegenstelling daarmee staat het beleid van Zuid-Holland, waar de gemeentelijke indeling van de gehele streek tussen Gou da. Boskoop, Woerden en Oudewater op de helling werd genomen. Zoals wij in ons blad van 18 juli hebben meegedeeld, verschijnt binnenkort na dat het reeds acht jaar eerder was aan gekondigd het laatste deel van het rap port van de Commissie-Ter Veen. dat onder meer Kennemerland behandelt. Dat Is vooral van belang, omdat men dan zal weten of de Commissie bij haar oorspronkelijke opvatting is gebleven, dat Velsen, Beverw'ik en Heemskerk tot één gemeente verenigd dienen te worden. Dat antwoord is vooral actueel, omdat de slechte ontvangst door de Kamer van het voorstel tot instelling van een IJmond- raad er we' zal toe leiden, dat dat wets ontwerp zal worden ingetrokken. Voor minister Toxopeus. die deze materie onbe vangen tegemoet treedt zal dat uiteraard gemakkelijker zijn dan het voor zijn voor ganger. die het wetsontwerp indiende, was. Maar wat nu? Er zijn verscheidene op lossingen denkbaar, maar één is er poli tiek uitgesloten: de vereniging der drie gemeenten. Die gedachte ligt alleen de Partij van de Arbeid na aan het hart. De K.V.P. is sterk geporteerd voor de samen voeging van Beverwijk en Heemskerk, maar dan blijft toch de vraag of het niet juister zou zijn tevens het industriegebied van Velsen-Noord bij die nieuwe gemeente te voegen: het gaat immers om een ge bied van dezelfde karakteristiek Tenslotte doet zich nog de vraag voor of het aan beveling zou verdienen Santpoort bij Bloemendaal in te delen om het aan el kaar groeien van Haarlem en Velsen te beletten. Wij hebben de stellige indruk, dat dit laatste punt niet serieus in over weging is. Dat zal ook niet kunnen zo lang niet is uitgemaakt, wat er in de toe komst met de gemeente Bloemendaal zal gebeuren. In ons ax-tikel van 18 juli hebben wij ex-aan herinnerd, dat daarover enige iaren geleden minder gunstig werd ge dacht. maar dat kan natuurlijk na het rijne beraad, dat de Commissie-Ter Veen zich heeft veroorloofd thans best ver anderd zijn. In elk geval bliikt hieruit wel. dat men een herziening der gemeente grenzen beter per gebied dan per ge meente aan de orde kan stellen. Een zekere druk van boven af. waarvan de circulaire-Struvcken een voorbeeld is, kan blijkbaar evenmin worden gemist en is in het Noordhollandse geval nog aan de zwakke kant gebleken. De oorzaken? Men zal ze vooral op regionaal en lokaal oolitiek niveau moeten zoeken. Een kleine gemeente, die altijd een „rooms-katho- liek" „christoliik-historisch" ..liberaal" dan wel ..rood" stemnel heeft gedragen zal zich tegen samenvoeging verzetten, wanneer te voorspellen valt. dat deze karakteristiek in de nieuwe gemeenteraad niet langer tot. gelding zal komen. En de leden van Gedeputeerde Staten zijn ook maar mensen, wie het hemd nader dan de rok is. Vandaar de neiging om de zaken maar te laten zoals ze zijn. AMSTERDAM De effectenbeux-s was eerder in mineur hetgeen in de eerste plaats een gevolg was van het teleurstellende verloop van Wall Street. De gebeurtenissen in verband met het Russische bezoek aan Amerika, de lancering van de maanraket, de nog voortdurende staking in de Amerikaanse staalindustrie zijn alle factoren die de be leggers op het ogenblik huiverig maken. Vandaar dat het aanbod, hoewel dit niet groot is, al gauw in staat is de markt te drukken. Dit miste zijn invloed niet op het Damrak, waar de koersen van de inter nationale fondsen over de gehele linie wat op lager niveau kwamen. Aandachtig luis terden de beursmensen naar de radio-uit zending van de troonrede, maar van enige invloed op het verloop van de markt was deze niet. In alle hoeken heerste grote te rughoudendheid en stond het zakendoen zelfs vele ogenblikken stil. Kon. Olie lag ongeveer op het niveau van Wall Street namelijk f 162, hetgeen een verlies met daarvoor betekende van ruim een gulden. Philips was een viex-tal punten lager, Uni lever herstelde na 638tot 641. AKU was bepaald zwak gestemd op 371 Vz. In de scheepvaarthoek ging vrijwel niets om. Aandelen K.N.S.M. waren licht aange boden. Van de cultures moeten wederom certificaten Delimaatschappij genoemd worden die tot beneden f 170 inzakten. Alles ging echter gepaard met zeer be- pei'kte affaire. Onder de lokale in dustrieën blijven diverse fondsen de aan dacht trekken, met. name Ketjen en Ver- eenigde Blik. Geen notering kwam tot stand in aandelen Kaiser Frazer wegens een te verwachten bericht, dat nabeurs bekend werd gemaakt. Voor twee claims was het vandaag de laatste dag van ver handeling namelijk Misset en Wessanen. Vooral de claims Wessanen zijn vrij druk verhandeld. Voorts was er de inschrijving op de 4% percent lening Gelderland, die uitgegeven wordt tegen 99 percent. Tevens begon de claimhandel in de Vries Ijzer handel. Nederlandse staatsfondsen lieten weinig verandering zien. De markt sloot stil met beperkte schommelingen. Prolon gatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Voorzichtig vex-kopen deed de waarde van de op de beurs van New York geno teerde fondsen ruim 3 miljard dollar dalen, doch later trad herstel in, waardoor ruim een derde van het verlies teniet werd gedaan. De handel was levendiger dan de vorige dag, zowel aan de opwaart se als de neei-waartse kant. Het herstel beknotte de verliezen van vele belangrijke fondsen aanzienlijk en stelde sommige in staat winst te boeken na aanvankelijke zwakte. Fondsen als Fox-e, Bethlehem Steel, Youngstown Sheet and Tube Eastman Kodak. Reynolds Metals, New York Cen tral en Southern Railway slaagden erin de aanvankelijke teruggang om te zetten in winsten, die bij sluiting tot een dollar en meer beliepen. Verliezen op de lijst die tot 2 dollar of meer liepen waren tamelijk talrijk en de markt sloot per saldo lager American Motors was een van de meest actief verhandelde fondsen. Het sloot fi-ac- tioneel lager, ondanks een optimistische voorspelling van de president van dit concern. De omzet was 2.830.000 aandelen. In totaal wei-den 1.227 fondsen verhandeld. 243 hoger en 779 lager. Het industriege middelde kwam van 633.79 op 630.80, dat van spoorwegen van 154,65 op 154.34 en dat van openbare nutsbedrijven van 87,69 op 86.91 (UPI) Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank... Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoer* gisteren 93M 99'/je 11054 82 V2 93 92% 89% 8914 98 371 650 244 570 319'. 400 638 245 642 215 164 725 f 16? 342 Vr 96% f )2A 163 160 1413 141 249 149 k f 16? 3241 162' 244 295% 270 627/, 54 101% 547/g 76 23% Heden 13.45 uur 93 99 110% 372 V2 652 246 570 319 400 643 646 215 164/, 725 f 161,60 340 99% t 123,50 163 160 1411/2 140 248 149% f 170,- 324 162V2 244 395 62 55 '02% 54/ 74 °3 V2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7