Prinses Beatrix volgde debat in UNO-Beheerschapsraad Irène Skorik en Violette Verdy bij het Nederlandse Ballet SANDWICH SPREAD Het Nederlands Danstheater in de Haarlemse Schouwburg - HEINZ Oproep tot haar generatie aan het diner van Colunibia-universiteit Brieven aan de redactie voorbereiding Zesjarige jongen in IJmuiden verdronken Kunstschilder door eigen auto overreden Gestolen beeldje terecht Bedrijfschap fotobedrijf in Prijzen van Dam-tot- Dam-race uitgereikt Voltooiing van drie nieuwe snelwegen in 1960 Gearresteerde procureur- generaal bij Sukarno DERDAG 17 SRPTE M BKR 1959 1. In voorbereiding is de instelling van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf, waartoe de Sociaal-Economische Raad reeds in december 1958 en voorts op 8 mei van dit jaar opnieuw heeft geadviseerd zo wordt meegedeeld in de memorie van Toe lichting op de Begroting van Algemene Zaken. Voorts is bij de SER nog een aan tal projecten voor bedrijfslichamèn in be handeling, waarvan enige ervan binnen afzienbare tijd tot een positief resultaat zullen leiden. De thans ingestelde bedrijfslichamen functioneren naar het oordeel van de mi nister in het algemeen op bevredigende wijze. CLAUDE CHABROL NAAR AMSTERDAM De Franse filmregisseur Claude Chabrol zal morgen een kort bezoek aan ons land brengen ter gelegenheid van de première van zijn film „Les cousins" (De neven) in drie Amsterdamse theaters. Advertentie r™"'tt: NEW YORK (Reuter/ANP) Prinses Beatrix heeft woensdag op een openbare tribune afgevaardigden van de UNO ho ren debatteren over de vraag of de Alge mene Vergadering de kwestie van de toe lating van communistisch China tot de wereldorganisatie moet bespreken. Toen de Prinses de kamer van de Be- heerschapsraad, waar deze kwestie werd besproken, binnenging, hoorde zij de Tsje- choslowaakse minister van buitenlandse zaken juist betogen dat nationalistisch China plaats moet maken voor de Chine se volksrepubliek. Prinses Beatrix nam plaats op de eerste rij van de drukbezochte publieke tribune tussen minister mr. J. M. A. H. Luns en de chef-protocol van de UNO, graaf De Noué. Zij zette haar bril op en leunde af en toe over naar minister Luns of graaf De Noué om een vraag te fluisteren. Voor haar aankomst hadden de in grijze uniform gestoken UNO-wachten de toe hoorders op de eerste rij gevraagd of zij naar de volgende rijen wilden verhuizen om plaats te maken voor prinses Beatrix en haar gezelschap. Het nieuws dat de Prinses zou komen vond snel zijn weg op de tribune. Het debat werd enkele minuten verge ten toen de Prinses arriveerde. Op de pers tribune keken de correspondenten op om de Nederlandse Kroonprinses te zien. De Prinses zette een koptelefoon op om de vertaling te horen van de woorden van de afgevaardigde van Guatemala. Na gedurende tien minuten het debat te hebben gevolgd, bezocht zij het aan grenzend vertrek van de Veiligheidsraad. Eerder had zij reeds de kamer van de Economische en Sociale raad bezocht. Tot degenen, die het meest onder de in druk van de charme van de jonge Prinses waren, behoorde mogelijk de uit Den Haag afkomstige mejuffrouw Christina Zietse, die op de afdeling industriële sta tistieken van de UNO werkt en die ook aan prinses Beatrix werd voorgesteld. In de hal van het gebouw bekeek de Prinses de slinger van Foucault die konin gin Juliana aan de UNO geschonken heeft. In de zaal van de Algemene Vergade ring nam prinses Beatrix bedeesd plaats in de zetel, die normaal ingenomen wordt door de leider van de Nederlandse dele gatie naar de UNO. Later stond zij achter het spreekgestoelte, waar de Britse konin gin zich eens tot de Assemblee gericht heeft Zij kreeg tranen in de ogen toen de flitsende fotolampen haar verblindden, maar sportief voldeed zij aan de verzoe ken van de fotografen totdat deze haar ten slotte met rust lieten. In een van de kamers werden 27 Neder landse leden van het secretariaat aan de Prinses voorgesteld. Na tien minuten met hen te hebben gesproken werd zij naar de 38ste verdieping geleid om de secretaris generaal van de wereldorganisatie, Dag Hammarskjoeld, te ontmoeten. Ten slotte werd in de particuliere eet zaal van de UNO-afgevaardigden een lunch te harer ere door minister Luns aangeboden. Daar ontmoette zij de nieu we voorzitter van de Assemblee: dr. Be- launde van Peru. Prinses Beatrix vertrekt vandaag uit New York voor een reis van vier dagen door het dal van de Hudson. De Prinses zal uitstappen in plaatsen als Newburgh en New Paltz, waar mensen wonen, die afstammen van de eerste Nederlandse ko lonisten in het gebied van de Hudson. De Prinses is voorts van plan mevrouw Roo sevelt op haar landgoed van Hyde Park en de gouverneur van New York, Rocke feller, te Albany te ontmoeten. Zij zal tij dens de reis nog een twintigtal program mapunten afwerken die deels officieel, deels niet officieel zijn. De Prinses is woensdag de eregast ge weest op een te harer ere gegeven diner van de Columbia-universiteit. In de mid daguren heeft de Prinses de tijd gevon den deel te nemen aan een receptie, die was georganiseerd door vier Nederlands- Amerikaanse verenigingen. Prof. Henry P. de Vries van de Columbia-universiteit was de belangrijkste spreker op het ban ket, dat is gegeven door de stichting Ne- derland-Amerika, een organisatie ter bevordering van de culturele betrekkin gen tussen de twee landen. Prof. De Vries zei tot de meer dan 200 gasten van wie velen vooraanstaande per sonen uit de academische wereld waren, dat „het kostbare erfdeel van onze lan den een noodzakelijke dijk is tegen nivel lerende eenvormigheid". Voor Nederland is de Columbia-universiteit een blijvende herinnering aan het feit, dat de Amerika nen niet beheerst worden door plannen op grote schaal, standaardisering en steeds grotere dingen. In haar antwoord heeft de Prinses zo wel de Columbia-universiteit als de Rijks universiteit te Leiden geroemd om hun houding wat betreft de geestelijke vrij heid. „Het schijnt mij toe, dat de positie ve en opbouwende kritiek, die wij in onze academische gemeenschap leren, het eni ge wapen is tegen nivellerende tendenties en de toenemende eenvormigheid van de ze gemechaniseerde en gerationaliseerde eeuw. Door jonge mensen aan te moedi gen in positieve zin kritisch te zijn ten aanzien van de wereld rondom hen, is de universiteit meer dan alleen maar de bron van vakkennis en de plaats voor weten schappelijk speurwerk", aldus de Prinses „Het bevorderen van gezonde kritiek is van zoveel belang omdat er zoveel jonge- mensen zijn die zo negatief in hun opvat tingen zijn dat zij de last van het leven dragen zonder hoop of idealen. Voor mij betekent het hebben van idealen niet nood zakelijkerwijs wat populair genoemd wordt: idealistisch zijn: het is meer een positieve houding jegens het leven en ik ben van oordeel dat de zozeer verbreide negatieve houding onder de jongeren in Europa en Amerika een groot gevaar is voor onze westerse beschaving. Het is te hopen dat onze universiteiten deze nei ging kunnen tegengaan", aldus prinses Beatrix' antwoord. Bij de kleine sluizen in IJmuiden is woensdagavond omstreeks half zes het zesjarige jongetje Joh. A. Ros uit de Oran jestraat in IJmuiden verdronken in het Noordzeekanaal. Met twee vriendjes was hij aan het spelen met een stuk hout. Daar bij raakte hij in het water. Zijn vriendjes, zes en zeven jaar oud, renden weg. Pas na enige tijd vertelden zij een oudere man wat er was gebeurd. Deze waarschuwde een 23-jarige schipper, die het jongetje met een pikhaak uit anderhalf meter diep water haalde. Mot een auto van de Onge- vallendïenst werd het slachtoffertje naar het Sint Antoniusziekenhuis overgebracht Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. De in Parijs wonende Eindhovense kunstschilder Jan van de Ven, die mo menteel een expositie houdt in De Krab- bedans in Eindhoven, is zwaar gewond doordat hij door zijn eigen auto werd overreden. Daar de motor van zijn auto weigerde gebruikte hij de zwengel. Toen de motor aansloeg begon de auto te rijden. De heer Van de Ven viel en kreeg de wagen, waarin reeds vier personen hadden plaats genomen, over zich heen. Met een zware hersenschudding, enige gebroken ribben, een gebroken sleutelbeen en inwendige kneuzingen is hij naar het St Jozefzieken huis in Eindhoven overgebracht De Arnhemse politie is er in geslaagd de 23-jarige Arnhemmer N. C. van C. te arresteren die er van verdacht wordt uit het Aartsbisschoppelijk Mu seum te Utrecht een kunstwerk gesto len te hebben. Sinds 10 september werd in dit museum een kostbaar beeldje vermist voorstellende de bood schap aan Maria. Het kunstwerk is uit de Noord-Nederlandse school, is in 1470 vervaardigd en is verzekerd voor een bedrag van 2000 gulden. De kunst waarde is echter aanmerkelijk groter. Van C. werd aanvankelijk gezocht naar aanleiding van een bromfietsdief stal die hy in Apeldoorn gepleegd had. De Arnhemse recherche trof hem met de gestolen bromfiets (n Arnhem aan en bij het onderzoek bleek dat Van C. waarschijnlijk ook de dader is van bovengenoemde diefstal. Het beeldje is nu terecht. De man werd overge bracht naar Apeldoorn. Op het Janskerkhof in Utrecht heeft de heer P. H. Ritter jr. woensdag ochtend de kunstenaarsmanifestatie 1959 van de stichting Stadsontspan- n ng Utrecht geopend. De manifestatie duurt twee dagen. De foto toont kunstwerken, die in een stemmige om geving in de openlucht zijn tentoon gesteld. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam heeft bij de prijzen, die hij aan de Dam-tot-Dam-racewinnaars uitreikte, in het gemeentehuis van Zaandam woens dagavond een warm pleidooi voor de aan leg van tunnels onder het IJ en het Noord- zeekanaal afgestoken. De heer Franken, die zelf in de toerklasse van deze race eind augustus In kikvorspak als deelne mer over de bodem van het Noordzeeka naal wandelde, zei dat bij de aanleg van tunnels nationale belangen zijn gemoeid en noemde het Noordzeekanaal zonder tunnels een barrière, die de ontplooiing, de industrie en de handel van Amsterdam en Zaandam ernstig belemmert. Vervolgens reikte hij in een envelop 2500 uit aan V.A.R.A.-reporter Kees Buurman, die in de snelheidsklasse van de race met een tijd van 6 minuten 34 seconden, dankzij een helicopter eerste was geworden. Namens de V.A.R.A. reik te Buurman dit bedrag terstond over aan een vertegenwoordiger van het Neder lands Olympisch Comité, dat de uitzen ding behartigt van Nederlandse atleten naar de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome zullen worden gehouden. Een zil veren sigarettendoos met het wapen van Zaandam en een inscriptie behield hij zelf. De Amsterdamse garagehouder J. F. H. Scheen, die in 7 minuten 50 seconden tweede was geworden, ontving uit handen van de burgemeester een envelop met f 1000 en 500 ging naar de derde prijs winnaar, de eerste-luitenant Hovenier uit Roosendaal, die de afstand van Dam-tot- Dam in 8 min. en 10 sec. had afgelegd. Aan een vertegenwoordiger van de Ne- deriandse Spoorwegen en Van Gend en Loos, die buiten mededinging per trein een tijd van 7 min. 16 sec. hadden ge maakt, werd voor deze prestatie een be ker uitgereikt. In de toerklasse (afdeling originaliteit) kreeg de heer T. C. Groot uit Amsterdam rle eerste prijs 500.-) voor zijn ploeg van 50 batavieren die de tocht over het water in kano's maakten. Jersey Novelty uit Am sterdam. die op de tweede prijs beslag leg de dankzij een diligence met een bruids paar, dat op de dag van deelneming in Zaandam in het huwelijk trad, ontving een bedrag van 300.- en Van Leer's vatenfa- brieken uit Amstelveen kregen als derde prijswinnaars 200,,- voor hun reis met het bievoertui.. Werk aan wegen van en naar Velsertunnel wordt voortgezet De minister van Verkeer en Waterstaat zégt in de Memorie van Toelichting op zijn begroting dat enkele zeer belangrijke vegen in 1960 voltooid zullen worden. Hij noemt: weg no. 4a (Ypenburg—Burger enAmsterdam), weg no. 43 (Afsluit dijk—HeerenveenGroningen), weg no. 63 (TilburgEindhoven). Tenslotte zal weg no. 12 tot Zevenaar voor het verkeer kun nen worden opengesteld. Volstaan wordt met het noemen van enkele der belangrijkste wegen, waaraan 'n I960 zal worden voortgewerkt, dan wel waaraan zal worden begonnen: weg no. 6 VelsertunnelHaarlemmermeer (omlei ding doorgaand verkeer om Haarlem); weg no. 9: VelsertunnelAlkmaar (ont wikkeling Noordholland boven het Noord zeekanaal); weg no. 15: Ridderkerk—*Go- hnchemZevenaar (verbinding zuidwes telijk Nederland met weg no. 12. richting Roergebied)weg no. 20: Rotterdam gaardingen (ontwikkelingsgebied langs Nieuwe Waterweg); weg no. 28, Zevenhui zen—Zwolle (verbetering verbinding noor delijke provinciën met centrum en westen des lands; weg no. 67: EindhovenVenlo frens (verbinding oostelijk Noord-Brabant - R-^r^ebied): weg no. 75: Maastricht mft*---n (ontlasting bestaande noordzuid- ""^'riding door Limburg). Hoewel de financieel-economische om- 'tarHigheden tot enige beperking van het weg?nbouwprogramam van het rijk noon- 'en. is er toch rond 85 miljoen (inclusief wegen ir. de ontwikkelingsgebieden) opge pacht, dat is f 10 miljoen meer dan voor '959 beschikbaar is. DJAKARTA (UPI) De procureur- generaal Gatot Tarunamihardja.die door het Indonesische leger gearresteerd is op verdenking, dat hij het prestige van het leger heeft ondermijnd, is vandaag door president Sukarno ontvangen. Gedurende bijna een uur sprak de president met Ta- runamihardja over de omstandigheden betrekking hebbend op zijn arrestatie. Na afloop van het onderhoud werd meege deeld. dat president Sukarno de kwestie donderdag zal opnemen met generaal Na- sution, de stafchef van het leger, op wiens bevel de arrestatie vorige week is uitge voerd. Na het onderhoud met Sukarno weigerde de procureur-generaal mededelingen te doen. (Verkort weergegeven) Principiële dienstweigering en B.B. Ook uw blad heeft de laatste tijd enige malen berichten opgenomen over processen tegen personen, die op principiële gronden wei gerden B.B.-dienst te verrichten. Tot nu toe heb ik echter nog geen ver melding gevonden van het Koninklijk Be sluit dd. 14 aug. 1959, Stbl. 294, waarin onder art. I, C, 3e wordt bepaald dat „van inschrijving voor de noodwachtplicht zijn uitgezonderd zij, die op grond van artikel 42, le lid onder g van de Dienstplichtwet zijn ontslagen uit de militaire dienst" Dit zijn de erkende principiële dienstweige raars. Erkenning als gewetensbezwaarde is, hetzij ten overvloede opgemerkt, ook mogelijk indien de gewetensbezwaren zich hebben ontwikkeld na het vervullen van de eerste oefening. Dit betekent dat ook ten aanzien van de noodwachtplicht een beroep op de Dienst- weigeringswet van 1923 mogelijk is. W. J. JONG Van Gogh-expositie. Op drie oktober wordt in Aix-en-Provence een Van Gogh- tentoonstelling geopend, welke tot eind november duurt. Het ligt in de bedoeling dat in totaal zestig schilderijen en teke ningen uit het Rijksmuseum Kröller- Müller en uit de particuliere verzameling van ir. Van Gogh uit Laren, naar Aix worden gezonden. de nieuwe GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. brood belegging w MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 .r—- DE AANWEZIGHEID op het fraaie affiche van de namen van in andere groepen zo vaak geestdriftig toegejuichte solisten, thans verenigd in het door Benjamin Harkarvy geleide Nederlands Danstheater, heeft nog weinig aantrekkingskracht. De woensdagavond in de Haarlemse Schouwburg gegeven voorstelling althans had plaats ten overstaan van een zorgwekkend dunbevolkte zaal. Nu is de aanloop periode van een nieuw gezelschap altijd bijzonder moeilijk. Dat geldt eens te meer voor de kunst van het ballet, die als zodanig eigenlijk pas in tel begint te komen bij de uitgaande gemeente. Van persoonlijke populariteit is nog nauwelijks sprake (en idealistisch gezien behoeft men dat echt niet te betreuren, daar vóór alles het werk moet tellen). Particuliere reputaties spelen voorlopig dus geen rol, zelfs niet als mogelijke garantie voor de uitvoeringskwaliteit. Het publiek koestert over het algemeen weliswaar een mysterieuze sympathie voor zich onafhankelijk gemaakt hebbende opwaartsstrevenden. het neemt niettemin een afwachtende houding aan. Het gelooft het allemaal wel, wat er wordt ondernomen, het heeft veel minder haast dan de artiesten. Het is pas bereid te betalen, als het met enige zekerheid mag aannemen overtuigd te worden. MAAR WAT KAN zo'n jonge groep daar tegenover stellen? Men werkt met te weinig personeel voor het monteren van standaardnummers, men beschikt niet over de middelen om zich de weelde te veroorloven representatieve toonbeelden van het hedendaagse internationale reper toire in te studeren, men is voor de be geleiding aangewezen op mechanische reproduktie of een pianist. Dat betekent in de praktijk, dat. rnen zich bij het zoekend bepalen van het karakteristieke want men is op weg gegaan met. een ongerichte wil moet behelpen. Dat kan inderdaad een enorme stimulans opleveren. Maar men moet afwachten hoe de oogst van het creatieve talent bij zelfstandige exploi tatie uitvalt. Wat ik oprecht vrees is een verwildering van het onvolgroeide. Mis schien is het noodzakelijk hieraan toe te voegen, dat een dergelijk gevoel mede be paald wordt door begrip voor de positie van de voor het Nederlands Danstheater zich uitslovende choreografen, die zich onafhankelijk hebben willen maken ter wijl zij het experimentele stadium niet of nauwelijks ontgroeid zijn. DE TIJDENS het eerste kwartaal gaste rende danser Martin Scheepers verleende minder accuraat dan gewoonlijk zijn me dewerking aan het befaamde duet uit „Don Quichote" van Marius Petipa, waarin Ma- rianna Hilarides haar superieure techniek liet schitteren. Enkele effecten zouden wellicht beter tot hun recht komen als zij werden afgestemd op het karakter van de oorspronkelijke rolfiguur, zoals men dat bij voorbeeld van Lupe Serrano bij. het American Ballet Theatre of vooral van de Russen heeft gezien. David Koning Jaap Flier en (met rug naar camera) Alexandra Radius in het ballet „Four Times Six", dat in Haarlem een bijzonder hartelijk onthaal kreeg MET WAARLIJK grote spanning mag men dan ook uitzien naar het tweede van de vier programma's, die men dit sei zoen voor het voetlicht wil brengen. Het eerste in deze kolommen reeds bespro ken na de première in Utrecht heeft geen nieuwe gezichtspunten geopend. Ru- di van Dantzig zal zich stellig oprichten uit zijn terugval in het chaotische, waar voor de keuze van het thema „blijde jeugd en komende onzekerheid" voor zijn „Gio- vinezza" symptomatisch is. Het merkwaar dige daarvan is. dat hij voor de esthetische ontvouwing van nostalgische verlangens naar een schoner leven gebruik heeft ge maakt van moderne bewegingsmotieven in een renaissancistische aankleding op muziek twee concerten van Antonio Vivaldi uit het tijdperk der barok. Stillistisch is een dergelijk samengaan niet vol te houden. Voor zover men kan spreken van een rolverdeling was deze on aanvaardbaar in strijd met het schilder achtig opgeroepen beeld van een periode uit de beschavingsgeschiedenis. Dat dooreen lopen van genres is kenmerkend voor een romantische instelling, die Van Dantzig inspireerde tot enkele mooie lyrische passages, vooral door Marianna Hilari des met finesse voorgedragen, maar die schromelijk de muzikale structuur ver onachtzaamde. Aarzelend idealisme ver scheen daardoor in een verwarde gedaan te. VEEL BIJVAL oogstte ook nu het ge raffineerd in scène gezette divertisse ment „Four times six" van Benjamin Har karvy, met kennelijk plezier door milly Gramberg, Alexandra Radius, Martinet- te Janmaat, Charles Czarny, Jaap Flier en Hans van der Togt uitgevoerd in bere kende eenvoud charmant, niet meer. niet minder, sprankelend in onoorspronkelijk heid „De maan in de trapeze" van Hans van Manen (muziek van Benjamin Brit ten) was ditkeer zc mogelijk nog raadsel achtiger door het achterwege laten van de bijbehorende stellages, maar gaf weder om aanleiding tot bewondering voor het vindingrijk gebruik van goed materiaal. Willy de la Bye mag hopen op betere kan sen om haar aanleg voor het demi-carac- tère te bewijzen, dan haar thans in „Feest- gericht" (oorspronkelijk gemaakt voor en opgedragen aan Maria Sylvaine. die tot het Amsterdams Ballet is toegetreden) werd geboden. Aan dansvaardigheid is in dit ensemble geen gebrek. Het tableau de la troupe van het Neder lands Ballet bevat dit jaar om verschil lende redenen namen van enkele buiten landse kunstenaars. Het groeiende reper toire van grote, internationale ballet- werken vraagt om volwassen krachten, die in ons land met zijn korte dansgeschiedenis vrijwel ontbreken, aldus een toelichting. Daarnaast vraagt de opgroeiende generatie Nederlandse jonge solisten voorbeelden. In het seizoen 1959-60 verschijnen als gast- solisten: Joan Cadzow (periode september en oktober), in het afgelopen seizoen door velen als een der grote Europese klassieke ballerina's beschouwd; Irene Skorik die in december komt en afkomstig is uit de school van Olga Preobrajenska en Victor Gsovsky. Zij werd destijds als klassieke ballerina in ons land geïntroduceerd door Roland Petit; Violette Verdy wier vertol kingen bij het American Ballet Theatre verleden jaar en eerder bij Roland Petit veel opzien baarden. De vaste solisten bij het Nederlands Ballet zijn: Sonja van Beers, Leonie Kramer, Irène de Vos en Andrea Jungen. Deze danseressen hebben naast zich als partner, allereerst uit de eigen groep: Con rad van de Weetering, Ronald Snijders en Peter Appel; voorts enkele jonge Ameri kanen: Robert Morrow, Billy Wilson, Peter William Reilly. Als demi-solisten treden dit jaar op: Astrid Liefting, Maria Bovet, Ria Leeuwerink en Peter-Paul Zwartjes. De coryfeeën zijn: Gaby Abbink, Claire Patterson, Louise Pott, Inge van Dijken, Thorn de Jongh, Reuven Voorembergh, Robert Fisher en Jan Arntz. Het corps de ballet is samengesteld uit: Paula Salm, Agnes Jansen, Beryl Williams, Jena At kinson, Joy Ransley, Ria Koppers, Elsa Vreken, Liesbeth Vasbinder, Andrea Kerk hof, Helma Dolleman, Annemarie Bautz, Cary Telders, Connie Burgemeester, Edith Hoff, Elizabeth Stuart, Wim Vreeken, Simon Zijlmans, Frank Compton, Abraham G. Benmeir. Het geheel wordt geregisseerd door de Amerikaan Karei Shook, balletmeester. Mevrouw Sonia Gaskell heeft van deze groep opnieuw de artistieke leiding.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15