Staalsituatie wordt nu nijpend PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws Meer bewolking, maar droog Bouw van kernenergiecentrales voorlopig minder urgent DE STAALSTAKING Sterkere druk op de partijen tot bijlegging van het conflict De Vlisco-affaire Geen commentaar van bestuur E URA TOOM-RAPPOR T Toch ió ket zo r~ Tijdszin AJ DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 2 Emissie R'dam 4*/4 obligatie-lening Amsterdam gaat 25 miljoen lenen SENEMBAH PASSEERT DIVIDEND Bod op aandelen Bandar Oostenrijk en de EEG Kempkes heeft kleinere omzet (Van onze redacteur economie) De 500.000 bü de staalstaking betrokken arbeiders profiteren nu al twee maanden van hun ongewone vakantie. Voor de arbeiders in de staalverwerkende industrie is dit langdurige conflict echter minder aangenaam, daar zü of al zyn ontslagen of met ontslag worden bedreigd. De voorraden nemen namelijk langzamerhand af en de staalimporten uit Europa, die thans 400.000 ton per maand bedragen tegen 140.000 ton een jaar geleden, kunnen het tekort bjj lange na niet aanvullen. Volgens het blad „Iron Age" is de staalnood zo hoog ge stegen, dat sommige grote verbruikers binnen twee weken hun produktie zullen moeten staken. Hoe nijpend de situatie is blijkt wel uit enkele ontslagen in de automobielindustrie en uit de scherpe prysstyging van buitenlands staal. Zo kritiek is de toestand dat men aanneemt, dat het tekort aan bepaalde staalprodukten tot zes maanden na beëindiging van het conflict voelbaar zal zijn. De staalverbruikers hebben thans ongeveer tien miljoen ton verbruikt van hun voorraden, die nu nog ongeveer 14 a 15 mil joen ton bedragen, waarmee ze dicht by het laagtepunt van 1 januari 1959 zyn gekomen. Er zyn grote verbruikers die nog wel voldoende staal hebben om het enige weken uit te zingen, maar er is weinig kans, dat zy na een regeling van het arbeids conflict nog zo tijdig staal zullen ontvangen, dat zy hun produktie niet behoeven te beperken. DE AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE had geen te liquideren voorraden maar voert de strijd alsof ze deze in i-uime mate bezat. Zij is vast besloten aan de onafge broken cyclus van loonsverhogingen met daarop volgende prijsverhogingen een halt toe te roepen. Regeringsingrypen Ook in Amerikaanse regeringskringen begint men allengs ongerust te worden. President Eisenhower heeft beide partijen opgeroepen tot overleg en de minister van Handel Mitchell heeft, kennelijk met in stemming van de president, al gedreigd met een ingrijpen krachtens de Taft-Hart- leywet. Volgens deze wet kan de Ameri kaanse president een arbeidsconflict, wan neer dit een bedreiging vormt voor de na tionale welvaart, tachtig dagen opschorten, in welke periode de partijen dan moeten trachten tot elkaar te komen. Er zou ech ter niet eerder een beroep op deze wet worden gedaan voor oktober. Druk op de partijen Er is echter weinig kans op, dat het con flict voor oktober zal worden opgelost; im mers de vakbonden geloven, dat in het be gin van de volgende maand de druk op de industrie zeer groot zal worden, om wat soepeler tegenover een loonsverho ging te staan. Volgens „Iron Age" zijn de werkgevers echter vastbesloten om de strijd ook in oktober onverminderd voort te zetten en staan zij pal voor een niet- inflatoir arbeidscontract. Het is echter wel waarschijnlijk dat aan beide zijden in de loop van de volgende maand pressie zal worden geoefend om de staking bij te leggen. In 1961 vinden vak bondsverkiezingen plaats, die men graag in een sfeer van pais en vree wil houden. Daarbij komt dan het tekort aan staal en het verlies van tientallen miljoenen dol lars per dag plus het interen op de liqui diteiten. Ook gaan de presidentsverkiezin gen van het volgend jaar thans meespelen en men kan sterke druk op de federale re gering verwachten om de staking te doen ophouden. Concurrentiepositie verzwakt De vasthoudendheid van de werkgevers wordt begrijpelijk wanneer men de situatie van de Amerikaanse staalindustrie op de internationale markt beschouwt. Stijgende staalimporten en dalende export hebben de staalindustrie gedurende de laatste tien jaar 30.000 arbeidsplaatsen gekost, zo becijfert het Amerikaanse IJzer en Staal Instituut. Het aandeel van de Amerikaanse industrie in de totale wereldstaalproduktie daal de van 54% in 1946 tot 35% in 1957 en tot 29% in het vorige jaar. Arbeidskosten wa ren in de V.S. 3.22 per uur in 1957 tegen 1.01 in Duitsland, 0.81 in Italië en 0.46 in Japan. In de laatste drie jaren stegen de arbeidskosten in de V.S. met 0.81 per uur. Buitenlandse producenten konden in 1958 hun importen in de V.S. opvoeren tot 1.700.000 ton, terwijl de ex port daalde met 24%. De lonen Tussen januari 1950 en mei 1959 steeg het loon van de gemiddelde Amerikaanse staalarbeider met 85%, wanneer men reke ning houdt met de waardevermindering van de dollar in deze periode met 50%. Het in komen van de staalarbeider steeg meer dan in de meeste andere bedrijven. Het be droeg in mei van dit jaar 3.10 per uur, tegen gemiddeld 2.23 voor de gehele in dustrie en 2.68 in de auto-industrie. Aan bijkomende inkomsten zoals premies voor extra-uren en nachtarbeid, voor vrije da gen en vakanties, schadevergoedingen voor werkloosheid en bijdragen van de werk gevers aan verzekeringen pensioenfondsen enzovoort ontvangt de staalarbeider nog eens 0.73 per uur tegen een geschat ge middelde van 0.55 voor de gehele in dustrie. De winsten Gedurende de jaren 1955 tot en met 1957 hadden de twintig voornaamste Ameri kaanse staalproducenten een gemiddeld netto-rendement van 12.8% in verhouding tot de waarde van de omzet. De 25 be langrijkste Amerikaanse industriële on dernemingen hadden in die jaren echter een rendement van 14.7%. Maar in de eer ste helft van 1959 waren deze cijfers res pectievelijk 16.1% en 14.1%. De staal industrie boekte dus een aanmerkelijke vooruitgang. Niet vergeten mag echter Het bestuur van de n.v. P. F. van Vlis- singen en Co. 's Katoenfabrieken te Hel mond verschaft nog steeds geen commen taar op de jongste verwikkelingen in het bedrijf, zoals het neerleggen van het com missariaat door de heer H. L. Fentener van Vlissingen jr. en in zake het te zijner tijd beleggen van een openbare vergade ring. In Helmond verneemt men, dat het bestuur zich op het standpunt heeft ge steld, niet te reageren op wat er ook wordt gepubliceerd aangaande de onderhavige kwestie. „Wij hebben er geen behoefte aan ons straatje schoon te vegen", zei ons een zegsman van het bestuur van Vlisco. Eenmaal, en wel begin augustus is er van bestuurszijde een communiqué ver strekt. „Misschien komt er straks weer een communiqué, misschien ook niet", al dus de mededelingen uit Helmond. worden dat vele afnemers meer kochten met het oog op voorraadvorming in ver band met de verwachte staking. Pryzen te hoog? De staalprijzen zijn sinds 1940 gemid deld met 178% gestegen. Na de oorlog zijn de prijzen ieder jaar omhoog gegaan en ze stegen zelfs sterker dan de groothan dels- en veel sterker dan de kleinhandels prijzen. Dit is bedenkelijk voor een derge lijk hoogst belangrijk basismateriaal. Ook is opvallend dat de staalprijzen sterker stegen dan de prijzen van de eindproduk- ten der verbruikers. De produktiviteit steeg tussen 1940 en juni 1959 met 74% per man en per uur, aldus het rapport van minister Mitchell. De arbeidskosten zijn in vergelijking met een bepaalde hoeveelheid produkt met 126% gestegen tussen 1940 en 1957, hetgeen aanmerkelijk minder is dan de prijsstijging die het staal onderging en die zoals gezegd 178% was. In dollars uitgedrukt waren de kosten van de arbeid om een ton staal te produ ceren in de twaalf maanden voorafgaand aan 30 juni van dit jaar 44, in vergelij- kin met een gemiddelde verkoopsprijs van 173 per ton. Hoewel de Amerikaanse staalarbeiders zich zeker in een geprivilegeerde positie bevinden, kan men niet anders dan con- Advertentie .FLEXA" PLASTIC ENAMEL cluderen dat de staalondernemers hele maal niet te klagen hebben. Daarom is men in het Witte Huis veel meer geporteeerd van een staalprysverlaging, dan van loons verhogingen. Maar in kringen van het be drijfsleven voelt men daar niet veel voor. De arbeiders hebben hun welstand van jaar tot jaar zien verbeteren en de werk gevers zijn gewend zelf hun pryzen vast te stellen. De arbeiders zyn echter be vreesd voor een actie krachtens de Taft- Hartleywet, die hen zonder enig resultaat behaald te hebben zou dwingen aan het werk te gaan. De werkgevers zien met lede ogen hoe hun afnemers relaties aanknopen met buitenlandse leveranciers. Het tydperk van wederzijdse concessies lijkt dus wel te zijn aangebroken en daarmee zou dan een van de langste conflicten die de V.S. hebben gekend, zijn beëindigd. Naar wij vernemen zal vrijdagavond het prospectus worden gepubliceerd betreffen de de uitgifte van een 4% percent obli gatielening Gemeente Rotterdam, groot f 25.000.000, tot de koers van 99 percent. De lening zal een looptijd hebben van 30 jaar en zal aflosbaar zijn in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. De inschrij ving zal op dinsdag 29 september worden opengesteld. De lening is overgenomen door een groep bankiers onder leiding van de Rotterdamsche Bank. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten ten laste van de gemeente Am sterdam een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 25 miljoen nominaal kapi taal. De lening wordt aangegaan voor een looptijd van dertig jaar en tegen een rente van 4 1/4 percent. De geldlening is ver deeld in 25.000 obligaties aan'toonder van 1000.De koers van uitgifte zal zijn 99 percent. „Hoewel een periode van anderhalf jaar te kort is om een definitief antwoord te geven op de vraag of de Europese Gemeenschap voor de Atoomenergie (Euratoom) aan de verwachtingen voldoet, is de regering van oordeel dat de activiteiten van Euratoom het vertrouwen rechtvaardigen, dat de Gemeenschap haar doelstellingen, zy het op langere termyn, zal kunnen verwezenlijken", zo wordt opgemerkt in het verslag, dat de regering vandaag aan de Staten-Generaal heeft overgelegd. Uit het rapprot blykt, dat in de verslagperiode (1 januari 1958 tot 1 augustus 1959) reeds enkele belangrijke besluiten zyn genomen op het gebied van de betrekkingen met derde landen, de bescherming van de gezondheid en de vestiging van de gemeen- schappelyke markt voor nucleaire produkten. Het vraagstuk van de gelijkmatige be voorrading met nucleaire materialen, dat bij de opstelling van het EuratOom-ver- drag zeer belangrijk werd geacht, is in de praktijk van geen 'betekenis gebleken. De produktie overtreft in het algemeen Verschenen is het verslag over 1958 van de n.v. Senembah-Maatschappij te Amsterdam. Blykens de geconsolideerde verlies- en winstrekening werd aan com missie ontvangen 130.417 (vorig jaar 620.849), aan interest en dividenden 681.070 910.150) en aan diverse baten 539.015 611.638), de winst op goederen bedroeg 9.838 93.147); het resultaat verkoop tabak 14.448.282 (nihil). De voordelige koersverschillen effecten beliepen 4.358.417 (nadelig verschil 2.886.583). Uit de reserve afvloeiingskosten personeel Indonesisch bedryf kwam vry 55.667 (dotatie ad f 1.281.000). Over 1957 werd in het credit nog verantwoord de vrijgekomen reserve pensioenverplichtingen ad 16.318 en de niet-getransfereerde opbrengsten tabak oogsten 1954 tot en met 1956 ad 7.753.999. Onkosten vergden 727.736 1.105.554), afschrijvingen 1.188 4.896), betaalde interest 25.060 232.386) en diverse lasten 173.089 260.048). Aan de reserve diverse belangen wordt toegevoegd 639.480 f/ 78.755) en aan de reserve Indonesische belangen 13.704.596 (nihil). Na een dotatie van 4.951.556 4.146.056) aan de algemene reserve sluit de geconsoli deerde verlies- en winstrekening opnieuw zonder saldo. Debiteuren paraisseren op de geconso lideerde balans met f 18.886.233 11.116.381). Deze post betreft voorna melijk vorderingen uit hoofde van ver kocht produkt. De reserve Indonesische belangen heeft nu 't bedrag bereikt waar voor de investeringen in Indonesië te boek staan, namelijk 20.960.896. De niet geconsolideerde verlies- en winstrekening van de maatschappij sluit met een saldo winst van 344.688, dat naar DE biologe l. Beling, een leerlinge van K. von Frisch, heeft bij bijen de tijdszin onderzocht. Door allerlei ingenieuze proef nemingen kwam zij tot de slotsom, dat bijen een uitgesproken geheugen voor tijd bezitten, dat onafhankelijk is van uitwen dige periodieke verschijnselen, zoals licht, temperatuur, elektrisch geleidingsver mogen e.d. Ook bleek dit tijdgeheugen on afhankelijk te zijn van de spijsvertering, maar het is wel gebonden aan het ritme van het etmaal. Een bij kan er bijvoorbeeld op ge dresseerd worden iedere dag om kwart over drie op een bepaalde plaats te ver schijnen, omdat deze tijden 24 uur uit elkaar liggen. Maar het lukt niet de dieren te dresseren op bijvoorbeeld een ritme van 21 uur, zodat zij de eerste dag om kwart over drie, de volgende dag om kwart over twaalf, daarna om krvart over negen enz. komen aanzetten. Dat zij gebonden zijn aan het 24-uurritme is op zichzelf niet verbazingwekkend, want het zou ook de mens (zonder uurwerk) uitermate moeilijk vallen zich volgens een ander ritme te ge dragen. De nauwgezetheid van het tijdge heugen der bijen is op zichzelf zinvol en kan ongetwijfeld in verband worden ge bracht met het verschijnsel dat verschei dene bloemen op verschillende tijden van de dag beginnen open te gaan, zodat de honingzoekers dienen te zorgen op een be paald tijdstip bij de honivgbron aanwezig te zijn, opdat andere insecten hun niet vóór zijn geweest. Geplaatst in een andere omgeving, houdt de bij zich aan het tijd schema van de plaats van herkomst. Bijen die in Parijs gedresseerd waren om kwart over acht bij een bakje met suikerwater te verschijnen, werden bijvoorbeeld per vlieg tuig naar New York gebracht, waar zij precies om kwart over drie plaatselijke tijd om hun suikerwater kwamen vragen. Op dat tijdstip is het namelijk kwart over acht in Parijs. En weer teruggebracht in Frankrijk hielden zij zich uiteraard aan de voor Frankrijk geldende tijd waarop zij gedresseerd waren. Deze ervaringen heeft de weg geopend naar verder onder zoek van de tijdszin bij dieren en sommige biologen zijn de opvatting toegedaan, dat eigenlijk ieder levend wezen over de een of andere vorm van tijdszin beschikt. Soms is die tijdszin afgestemd op de uren van licht en donker, soms op de dagelijkse getijden, soms op standen van de maan. dan weer op de seizoenen (dus de stand van de aarde ten opzichte van de zon), kortom er zijn talloze mogelijkheden waarop de gedragingen van het dier ge reguleerd kunnen worden. Vöör we hierop dieper ingaan, is het toch wel aardig aan te tonen, dat ook allerlei andere dieren over tijdszin be schikken, zij het dan dat zij wellicht niet altijd zo punctueel voor de dag komen als de nijvere bijen, voor wie het tijdschema volgens hetwelk de dag wordt ingedeeld een heel eigen en bijzondere betekenis heeft. Hierover dus de volgende keer meer. H. Pétillon (Nadruk verboden). nieuwe rekening wordt overgebracht en toegevoegd wordt aan het winstsaldo over 1957 ad 67.530. Opnieuw wordt het divi dend gepasseerd. Met het oog op de terug betalingen op het kapitaal en in verband met de afwikkeling van belangen bui ten het eigen bedrijf in Indonesië, waren per ultimo 1958 en werden sedertdien ver schillende beleggingen in onroerende goe deren en in dochtermaatschappijen geli quideerd. Na de tweede terugbetaling zal het geplaatste kapitaal 1.184.500 bedra gen, verdeel^ in 23.6.90 aandelen van 50 nominaal. De belangrijke vermindering der werk zaamheden noopte tot drastische bezuini ging en tot ontslag van een groot deel van het kantoorpersoneel. Sedert de onderbe- heerstelling van het bedrijf in Indonesië heeft de directie geen contact meer ge had met de hoofdadministratie te Tand jong Morawa. Blijkens een Indonesische regeringsverordening werden de tabaks ondernemingen genationaliseerd. De ove rige ondernemingen van de maatschappij komen voor op een lijst van genationali seerde Nederlandse landbouwondernemin gen. Het verslag bevat verder een overzicht van het gevoerde korte geding tegen de Bank Indonesia en verwijst wat de ta baksoogst 1958 betreft na. de terzake in de pers verschenen uitvoerige berichten over in Duitsland lopende procedures. Zoals meegedeeld in de jaarverslagen over 1957 en 1958 is een onderzoek inge steld om te komen tot voorzetting van het cultuurbedrijf buiten Indonesië van de Bandar Rubber Maatschappij n.v. en Ban dar Oliepalmen Cultuurmaatschappij n.v. Het resultaat van dit onderzoek is bij her haling zodanig geweest, dat directie en commissarissen geen aanleiding kunnen vinden om hierop betrekking hebbende voorstellen aan aandeelhouders voor te leggen. Als gevolg hiervan zou een besluit om in liquidatie te treden voor de hand liggen. Het bestuur is echter inmiddels be naderd door een gegadigde, die zich bereid heeft verklaard een bod op de aandelen uit te brengen, dat naar het oordeel van directie en commissarissen voor aandeel houders aantrekkelijker zal zijn dan liqui datie. Binnenkort zullen nadere medede lingen worden gedaan. 58. Haastig liet de hertog alles in gereed heid brengen voor het huwelijk van zijn dochter met de dappere ridder. „Dit wordt een schoon festijn", mompelde hij. „De roveren zijn verschalkt en zuchten in de kerker, de reeruggen zijn mals ende bruin wat kan de verheven stemming van deze dag nu nog verstoren?" Op dat mo ment trad Smithy lawaaierig binnen om zijn deel tot de feestvreugde bij te dragen „Geen partie zonder Tie Vie!", riep hij schallend, terwijl hij met Panda een groot- beeld-televisiekast binnendroeg. „Opzij, lui, de beschaving doet zijn intrede!" „Welk een edelmoedig hartmompelde de hertog bewogen. „Zopas verslagen in de liefde, schenkt deze vreemdeling mijn dochterken een kostbaren schrijn! Zou ik soms toch de verkeerde partij voor haar hebben gekozen? Doch laat ons afwachten wat de kist bevat, dan kan ik mijne ver gissing nog altijd ongedaan maken Het duurde echter even voor de hertog de inhoud van de kast kreeg te zien. Smithy dwaalde met een lang snoer in de hand door de vertrekken, op zoek naar een stop contact. Doch toen hij eindelijk iets vond. dat gelijkenis met het gezochte vertoonde, ontstond er eer. hevige kortsluiting en kreeg Smithy een flinke schok. „Alweer zo'n blikken klungel!", riep hij ont goocheld. „En nergens een stopcontact! Deksels, hoe willen die lui nou beschaafd worden, als ze niet eens elektriciteit heb ben?" Toen tikte Panda hem aan. „Ik weet er wel wat op, meneer Smithy de behoeften, zodat op dit ogenblik, be houdens restricties uit veiligheidsover wegingen. geen maatregelen noodzake lijk zijn. Het feit, dat als gevolg van de onlangs ingetreden conjunctuurschomme ling het vooruitzicht op een snel toene mend tekort aan fossiele brandstoffen van welk vooruitzicht het rapport van de „drie wijzen" in 1957 nog uitging op korte termijn is gewijzigd, heeft tot deze situatie bijgedragen. Ook is gebleken, 'at de technische vooruitgang in de bouw en exploitatie van energie-reactoren zich langzamer voltrekt dan toendertijd werd verwacht. De behoefte om in een snel tempo tot de bouw van kernenergiecentrales over te gaan, wordt op het ogenblik dan ook als minder urgent beschouwd. Het accent is, volgens het rapport, verschoven naar de bouw van grote prototypen, die tot ver dere verbetering van de reeds ontwikkel de reactoren kunnen leiden. Aangezien de onderhandelingen voor de vestiging van een Euratoom-centrum in Nederland nog voortduren, acht de regering het niet ge wenst nu reeds in details te treden. Bij de besprekingen laat de regering zich door de overweging leiden, dat een dergelijke vestiging zowel voor Nederland als voor Euratoom voordelen kan bieden. Niette min moet vaststaan, dat de ontwikkeling van de nationale activiteiten niet wordt doorkruist. Hoewel meer dan vijftig percent van de Oostenrijkse buitenlandse handel naar de zes landen van de E.E G gaat, kan Oos tenrijk zich niet bij de E.E.G. aansluiten, omdat zijn neutraliteit (door Oost en West opgelegd in het vredesverdrag) beper king van de soevereiniteit van Oostenrijk bij aansluiting aan een supranationale Europese gemeenschap verbiedt. Dit heeft de Oostenrijkse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Gschnitzer, op een persconferentie in Straatsburg verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de E.E.G. nooii gedetailleerde voorstellen had ge daan voor de een of andere vorm van as sociatie van Oostenrijk bij de zes, die de Oostenrijkse soevereiniteit op geen enkele wijze zou beperken. Mochten dergelijke voorstellen gedaan worden, dan zouden ze zeker diepgaand bestudeerd worden. De directie van Kempkes Meubelfabrie ken n.v. te Waddinxveen deelt omtrent de gang van zaken in het afgelopen halfjaar het volgende mede: De daling van de om zet in de Nederlandse meubelindustrie ge durende 1958, zoals reeds gesignaleerd in het in maart verschenen jaarverslag, heeft zich in 1959 voortgezet. In het bedrijf re sulteerde daaruit een omzetvermindering van 5 percent over het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde periode in 1958 Dit brengt mede, dat over deze periode een onderbezetting bleef voortbestaan. Als gevolg hiervan moet er rekening mee ge houden worden, dat de resultaten over het lopende boekjaar achter zullen blijven bij die van 1958. De in andere industrieën allerwege geconstateerde opleving is in de meubelindustrie tot dusverre uitgebleven Mars. Ongeveer zestigduizend Westduit- se mijnwerkers zullen op 26 september een mars naar Bonn maken uit protest tegen de ontslagen als gevolg van de kolencrisis. Hiertoe heeft de vakbond van Westduitse mijnwerkers woensdag besloten. Driest. De rechter van Ilford verscheen woensdag in de rechtzaal zonder de in Groot-Brittannië traditionele pruik. „We hebben bezoek van dieven ge had", vertelde hij de geschokte aan wezigen, „die hebben mijn pruik mee genomen" Vertrokken. Na een verblijf van vier da gen is koning Boudewijn woensdag avond uit Spanje naar Frankrijk en hoogstwaarschijnlijk Andorra vertrok ken. Zijn vakantiebezoek aan Barcelo na was incognito en slechts weinigen hebben de Belgische monarch herkend. Doodvonnissen. Het Iraakse volksge rechtshof heeft woensdag vier hoogge plaatste officieren wegens deelneming aan de opstand te Mosoel ter dood ver oordeeld. In het verleden zijn reeds tien officieren wegens deelneming aan de op stand ter dood veroordeeld en geëxecu teerd. Overleden. Professor Sir Ian Heilbron een vooraanstaande Britse geleerde en pionier op het gebied van de ontwik keling van synthetische penicilline, is maandag op 72-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was een autoriteit op het terrein der vitaminen en adviseerde in de oorlog de ministeries van Proddktie en Bevoorrading. Prijs. De „Europese prijs", de jaarlijkse prijs voor de stad die het meest heeft gedaan voor de Europese eenheid is dit maal toegekend aan Istanboel. De prijs bedraagt ongeveer 1900 gulden. Jumbo's. In het zuiden van Malaya is een nachttrein in botsing gekomen met een olifant van meer dan drie ton die op de rails zat. Het dier werd in een ravijn geslingerd en stierf aan zijn ver wondingen. Van de locomotief werd de voorkant ingedeukt en het remmecha- nisme beschadigd. Propaganda. De Oostenrijkse politie heeft een aantal plastic zakken opge vist uit de Donau die anticommunis tisch propagandamateriaal bevatten. Er waren in het Hongaars en Roe meens gestelde verzoeken bij dit mate riaal te verspreiden onder Russische soldaten. De politie vermoedt, dat de zakjes in West-Duitsland in de Donau werden geworpen. Halve maan bereikt In het linkse Ita liaanse blad „II Paese" stond woensdag een spotprent van premier Segni en mi nister van Buitenlandse Zaken Pella, die een bezoek brengen aan Turkije. Het ondex-schrift luidde: „Twee moedige ruimtevaarders bereiken de halve maan". Wervelstorm. Een wervelstorm „Sarah" heeft dinsdagavond gewoed op het eilandje Mijako van de Rioe-Kioe- gi-oep. Volgens de politie kwamen zes mensen om het leven, werden 33 ge wond, zonken vier vijftons vissei'sboten en werden 1.460 woningei' vernield en ongeveer evenveel beschadigd. Kwart miljoen. In de loop van deze maand heeft de Sabena de 250.000ste helikopterpassagier vervoerd. Hier door hebben de wentelwieken een voorsprong van twaalf jaar behaald op de gewone vliegtuigen van de Sabena. Pas in 1944 werd het kwart miljoen per vliegtuig bereikt, 21 jaar na de oprich ting van de Sabena, terwijl de heli kopterdiensten juist het negende jaar van hun bestaan hebben bereikt. 7 'fmoord. De voormalige SS-officier ko lonel Ernst Jaeger heeft in de gevan genis zelfmoord gepleegd, zo is woens dag bekend gemaakt. Jaeger werd 5 april gearresteerd vanwege zijn aan deel in massa-executies van Joden in Letland. Grootste. De Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft woensdag de tewa terlating verricht van de grootste olie tanker die ooit in Groot-Brittannië ge bouwd werd. Het is de „British Queen" (50.000 ton), die in Clydebank gebouwd werd voor de Bi'itse olietankermaat schappij te Londen. Voorkeur. Een commissie uit het Ameri kaanse Congres heeft een voortgezet onderzoek aanbevolen naar een abso luut veilige methode waai-op men zich van de radio-actieve afvalstoffen van reactors kan ontdoen. Er wordt op ge wezen dat de thans toegepaste metho den tot dusver nog geen schadelijke gevolgen hebben opgeleverd. Het op slaan van dit soort afvalstoffen in gro te onderaai-dse tanks wordt niet be schouwd als een veilige permanente op slag. De commissie geeft de voorkeur aan verlaten zoutmijnen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied tussen IJsland en Schotland verplaatst zich nu langzaam in zuidoostelijke richting naar Engeland. Aan zijn noordflank omt een kleine de pressie voor, die zich vannacht begon te ontwikkelen. De storing koerst in de rich ting van Midden-Noorwegen en het front ervan zal het komende etmaal over de Noordzee naderbij komen. In verband daarmee neemt de bewolking toe, maar het front is verder weinig actief, zodat er geen regen van betekenis verwacht wordt. De wind handhaaft zich in de noordhoek. In de temperatuur komt weinig verande ring. Alleen zal het de komende nacht min der koud zijn dan de afgelopen nacht. WEERRAPPORTEN Vrydag 18 september Zon op 6.18 uur, onder 18.50 uur. Maan op 19.25 uur, onder 7.45 uur. Maanstanden 17 sept 25 sept. 1.51 uur 3.22 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 september Hoog water 3.46 en 16.08 uur. Laag water 11.54 en uur. Vrydag 18 september Hoog water 4.23 en 16.45 uur. Laag water 0.12 en 12.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ,S SS s binnen- en buitenland. 21 Neerslag, laatste 24 uur. s-s S'C c S o S<3 Den Helder licht bew. n 18 0 Ypenburg licht bew. nno 18 0 Vlissingen licht bew. no 20 0 Eelde onbewolkt wnw 18 0 De Bilt mist n 19 0 Twente mist windst. 20 0 Eindhoven mist windst. 21 0 Zd Limburg mist nno 20 0 Helsinki geheel bew. nw 9 0,1 Stockholm onbewolkt nw 12 0 Oslo onbewolkt zzw 15 0 Kopenhagen half bew. wnw 14 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen zwaar bew. no 21 0 Amsterdam onbewolkt n 19 0 Brussel licht bew. windst. 21 0 Luxemburg onbewolkt no 23 0 Parijs zwaar bew. nno 25 0 Bordeaux half bew. zo 24 9 Grenoble zwaar bew. windst. 25 0 Nice half bew. n 23 0 Berlijn onbewolkt nnw 21 0 Frankfort half bew. no 23 0 München motregen wnw 24 1 Zürich regenbui windst. 25 0,1 Genève mist windst. 25 0 Locarno zwaar bew. windst. 25 Wenen licht bew. n 26 2 Innsbrück regen windst 27 9 Belgrado zwaar bew wzw 25 0 Athene onbewolkt w 27 0 Rome onbewolkt windst. 26 0 Ajaccio half bew. ono 26 0 Madrid onbewolkt windst. 24 0 Mallorca onbewolkt windst. 25 7 Lissabon licht bew. zw 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2