Horen en zien De man aan de top Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Vaticaan laat experiment met de priester-arbeiders varen Kort en bondig NAAIMACHINES SMYRNAKLEED WILLEM II 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN A mateuristisch Jazzberoemdheden Rusland en de Eurovisie De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogramma De V.P.R.O. in het komende seizoen P atent-dievensleutel KAAN Nog veel leren Andere methoden voor apostolaat voorgelegd De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! door Cameron Hawley DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 O- \>f> V O Het K.R.O.-programma van gisteravond begon met vijftig jaar groei, een halve eeuw gecentraliseerde katholieke vakbe weging. Joop Reinboud interviewde han denwringend de heer Middelhuis, die zijn antwoorden spontaan van een papiertje voorlas. Hoe primitief dit alles was kon men goed merken aan filminlassen van de filmer Jan Hin, die 35 jaar geleden méér van beeldvorming begreep dan de hele K.R.O.-sectie thans. Het programma was een dorre staalkaart van onkunde. Nu is zo'n onderwerp moeilijk, maar door losweg plaatjes en filminlassen in een grijs eentonig gesprek te storten krijgt men geen geheel. „Voetlicht zonder ca mera" bestond uit korte typeringen door Jan Willem Hofstra van toneelstukken, afgewisseld met foto's en filminlassen. Ook dit had vrijwel niets met televisie te maken, het was echter de kranten aan lopen, de filminlassen uitgezonderd. Waar om niet één stuk goed geanalyseerd met véél film en aan de hand daarvan spel- ontledingen? Dat is boeiend èn pedago gisch. „Music-box" was nieuw. Walter Kous deed pijnlijk ongedwongen kwartjes in een music-box en men zag dan arties ten zingend optreden. Het programma lijkt ontleend aan „Pas geperst" maar heeft vast wel eigen kan sen. Jacques Urlus werd herdacht door Leo Riemens. Er werd veel en aardig ge praat. maar de stem van de zanger kreeg men bijna niet te horen en dat terwijl het programma gewijd was aan het verschij nen van Urlus' eerste langspeelplaat. Tot slot was er „Als de vogelen des hemels", een programma over het Labre-huis voor daklozen in Eindhoven. Pater Mijnsenaar werd geïnterviewd door Luc van Gent. Dit programma had veel allure in het be gin maar verliep tot een dodelijke lang dradigheid omdat Luc van Gent geen kern achtige vragen wist te stellen. Het was een pagina tekst met te veel sierletters. Met een beetje zelfbeheersing had men dit voortreffelijke materiaal tot een zeer goede documentaire kunnen beknotten. Als de K.R.O. dit woensdagprogramma zes jaar geleden had gebracht zou men hebben kunnen spreken van frisse ideeën en gedurfd experimenteren. Veelbelovend zou men hebben kunnen zeggen. Maar nu, in 1959, is het hele gedoe onmachtig en amateuristisch. Beeldschermer Gabri de Wagt heeft een aantal jazz concerten bijgewoond, „tussen de coulis sen" geluisterd en gesprekken gehad met vele beroemdheden, zoals Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Norman Granz, Bud Po well, Ray Brown, enz. Hij sprak met hen niet over hun carrière als musicus, maar over wat hen interesseert. In een program ma van de VARA, dat op maandagavond 21 september zal worden uitgezonden on der de titel „Mensen in de jazz" zal men fragmenten van die gesprekken kunnen horen en een indruk krijgen van de per soonlijkheid dezer jazzberoemdheden. De Sovjet-Unie zal zich wellicht vol gend jaar kunnen aansluiten bij het Euro- visienet, zo heeft de directeur van de Moskouse televisiestudio te Londen mee gedeeld. Hij zei dat hij hoopt midden 1960 een verbinding met Warschau en tegen het einde van dat jaar een lijn met Praag gereed te hebben. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Hammond- orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz. Landbouwrubr. De Boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo fagot en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Geloven In deze tijd, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. caus. 2U.20 Voordr. 20.35 Europees comm. 20.45 Gods diensten wereld, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Sopraan en piano. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Act. en Hud- sunherdcnking in Amerika, report. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerkoor. 14.15 Lichte muz. 14.40 Fhilh. symf.ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D., pol. caus. 19.30 Plechtige slui ting van het intern, congres Liturgie en Missie. 21.00 Gram.. 21.15 Cello en piano. 21.45 Gevar. progr. 22.45 Gram. 22.50 Opvoeding en ouderlijk gezag, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuz. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landb. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operettefragm. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Automo- bielkron. 19.40 en 19.48 Gram. 20.00 Hedendaagse muz. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera muziek. 22.45 Gram. 22.55- 23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30-22.30 Muzikale ron-stop-revue. De V.P.R.O. zou het meest gediend zijn bij de verdeling van de televisie-zendtijd (die straks achttien uur per week wordt) als deze omroep de maandagavond als zenddag" toegewezen zou krijgen, aldus dr. De Koning bij de toelichting van het V.P.R.O.-programma 1959/1960. Men kan dan meer continuïteit in de televisiepro gramma's brengen. Men denkt bijvoorbeeld aan seriepro gramma's. Er komen dan zes televisie- portretten van hedendaagse leidende staatsfiguren en een serie over het leven in de landen van het oosten. Na 1 januari hoopt de V.P.R.O. voorts voorzichtig te kunnen gaan experimenteren met amuse mentsprogramma's. Er komen dan wel licht drie uitzendingen van bestaande ca baretprogramma's (niet Wim Kan). Jef van der Heijden zal een televisiespel schrijven naar het boek van Böll „Und sagte kein einziges Wort". De documen taire programma's worden normaal voort gezet. De V.P.R.O. streeft naar het vervullen van de eenmaal aangenomen functie van aanvullende radioprogramma's: godsdien stig, cultureel, en als algemeen begin sel de broederschap over de gehele wereld. De V.P.R.O. wacht op verruiming van zendtijd, die de omroepwet wellicht in het vooruitzicht zou kunnen stellen. Consequent handhaaft de V.P.R.O. zijn standpunt dat er een nationale omroep dient te komen. Aangezien de V.P.R.O. zeer gunstige reacties overigens van de omroepen zelf alleen van de zijde van de N.C.R.V. heeft ontvangen op haar in het voorjaar gelanceerde plan voor een nationale omroep, zal hij vóór Kerstmis met een uitgewerkt week-programma voor twee zenders komen. Daarna is er nog een ontwerp voor statuten voor een nationale omroep in het verschiet. Tevens is de V.P.R.O. erg gebrand op een luister- gewoonten-onderzoek. Zij zal dat voor zich zelf doen ten aanzien van de vrijdagavond, maar stelt zich voor dat zo'n onderzoek ook wat de godsdienstige uitzendingen op zondag betreft zeer nuttig zou zijn. Men verwacht hiervan zeer verrassende resul taten. De luistergewoonten zijn immers de laatste jaren zeer sterk beïnvloed door het televisie-kijken en de gewijzigde familie omstandigheden. Tenslotte zal de V.P.R.O. nog een actie voor de vluchtelingen (in Marokko) on dernemen in de trant „Een ton voor Vanavond verschijnt op het televisie scherm in het programma van de AVRO een toneelspel van de Ier Brendan Behan „De opgeschreven man". Hier ziet men de grafkuilscène met Ton van Duinhoven, die zich buigt over Frits van Dijk. Staande achter hen Cor van Rijn en Herbert Joeks. LONDEN (UPI) Leonard Minching- ton, voor de Londense onderwerled „John ny the Bosh", is in de Old Bailey tot tien jaar veroordeeld, op een dagvaarding waarin hem slechts het bezitten van in brekersgereedschap en springstof ten las te was gelegd. Minchington is de uitvin der van een bijzonder soort loper, die nylon baarden heeft en vrijwel elk slot doet opengaan. Hij leverde zijn vinding aan de Londense inbrekers, die de politie al spoedig op het spoor brachten, want in bijna alle grote inbraken hadden de inbre kers zonder verbreking van sloten of deu ren hun slag geslagen. Scotland Yard moest steeds vaststellen, dat de onge wenste bezoekers een sleutel hadden beze ten. Er werd zulk een uitgebreid gebruik ge maakt van Johnny's patentsleutel, dat het de uitvinder ten slotte de das om deed. Men kon hem niet anders dan het bezit van inbrekerswerktuigen en springstof ten laste leggen, omdat het vervaardigen van een nieuw soort loper niet strafbaar is en er verder niets op Minchington viel aan te merken. Hij kreeg daarom het on derste uit de kan: tien jaar gevangenis straf. Scotland Yard heeft, nadat alle verden kingen zich ten slotte op de slotenmaker hadden geconcentreerd, een overval uit gevoerd. Men drong bij Johnny binnen juist toen hij in zijn eigen werkplaats be zig was het door hem uitgevonden appa raat te verbeteren. Advertentie KNOOP ZELF UW Smyrnawol in 56 tinten. Gaas van 50-200 cm breed Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem - Tel. 53331 Triëst". Er komen vier geselecteerde hoor spelen, waaronder wellicht ook Hugo Claus' „bruid in de morgen". Men vindt het geen bezwaar dat de VARA-televisie dit stuk op het scherm brengt. ALDERNEY (UPI). Het moreel van de tien bemanningsleden van Her Ma jesty's MFV 1179", is woensdag zéér laag gekomen. Nog lager, mogen wij wel stellen, dan de eb in de haven van Alderney. Luitenant ter zee John Crawford had zijn scheepje gisteren in Alderney voor de wal gebracht, na een dag van oefe ningen voor zijn tien in voortgezette opleiding zijnde matrozen, stokers en seiners. Na het afmeren begaf men zich ter ruste. Men werd pas wakker toen de MFV 1179 met sterke slagzij op de drooggevallen havenbodem lag, terwijl enig opkomend zeewater door een open staande patrijspoort de motorkamer binnenspoelde. Het. was een kwestie van getijden, meertrossen en slapend wachtsvolk. Luitenant ter zee Crawford heeft dui delijk te kennen gegeven, dat zijn be manning nog veel heeft te leren. Roemloos, aan de tros van een mari nesleepboot, is Her Majesty's MFV 1179 naar haar thuishaven Gosport terug gekeerd. Maar professor Doka mocht dan iets heel knaps aan het maken zijnde bediende in het koffiehuis schudde dagelijks zijn hoofd. Zo verstrooid als toch de laatste tijd de prof. was het leek wel met de dag erger te worden. Elke avond, als de professor in het koffiehuis kwam drinken en de kranten lezen, deed hij iveer iets raars. Of hij was vergeten zijn schoenen aan te trekken en stapte op zijn afgetrapte pantoffels, maar mèt zijn hoge hoed op, binnen, öf hij was zo in zijn krant verdiept dat hij de room, in plaats van in zijn kopi?i zijn hoed goot! 16—17 PARIJS (AFP) De' tekst van de nota, die zoals gemeld kortelings door kardi naal Pizzardo, secretaris van de congre gatie van het heilig officie, aan kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, is ge zonden met betrekking tot het vraagstuk van de priester-arbeiders, is thans be kend geworden. In het Vaticaanse docu ment wordt gezegd, dat de Heilige Stoel, hoewel de overtuiging van de Franse bis schoppen delend, dat een intensief aposto laat onder de arbeiders nodig is, het niet als absoluut nodig beschouwt priesters als arbeiders in het arbeidersmilieu te doen verkeren en het niet mogelijk acht de traditionele opvatting van het priester schap daaraan op te offeren. De priester, aldus het document, is juist voor het uit oefenen van geheiligde functies gewijd en al zijn andere werkzaamheden moeten daaraan ondergeschikt blijven. Verder wordt er in de Vaticaanse nota op gewezen, dat het werk in fabriek of on derneming de priester steeds meer aan de invloed van het milieu blootstelt, waar door zijn geestelijk leven en dikwijls zelfs zijn kuisheid gevaar gaan lopen en hij er ondanks zichzelf toe gebracht wordt de ge dachten van zijn kameraden op vakbewe- gings- en sociaal gebied over te nemen, hetgeen hem doet deelnemen aan de ldas- sestrijd, wat voor een priester ontoelaat baar is. In het tweede gedeelte van zijn nota bespreekt kardinaal Pizzardo de verschil lende manieren, waarop het apostolaat onder de arbeiders uigeoefend zou kun nen worden. Hij adviseert daarbij in het bijzonder de oprichting van wereldlijke instellingen van priesters en leken, van wie alleen laatstgenoemden in de fabriek kunnen werken, maar dan onder het be waren van nauw contact met de priesters. Men verwacht dat de bisschoppen, wie de kwestie van het apostolaat onder de arbeiders in het bijzonder aangaat, in de nabije toekomst hierover zullen confere- De Londense Daily Express uitte dins dag zijn verrassing en teleurstelling over de afwijzende nota van het Heilig Officie inzake de priester-arbeiders. „De doelein den en methoden der Franse priester-ar beidersbeweging leken zo verstandig, noodzakelijk en loffelijk te zijn, namelijk om priesters te laten leven en werken on der het sterk verheidenste Franse prole tariaat dat het opheffen ervan naar mid deleeuwse wereldvreemdheid smaakt", al dus het blad. „Waarom zouden priesters moeten worden weerhouden van vriend schappelijk deelgenootschap in de werken de klassen, terwijl dergelijke restricties niet golden voor de priesters, die deelna men aan de schitterende Salons van Pa rijs? Het algemene antwoord is, dat in de ogen der kerk, de priester-arbeiders, zo veel van hun priesterplichten moeten op geven om zich in het leven der Franse ar beiders in te werken, dat zij hun eigen ziel eer in gevaar brachten, dan die van anderen te redden. Bovendien hadden sommigen hunner in hun pogingen het vertrouwen van de ar beiders te winnen posities ingenomen, soms zelfs in communistische vakbonden, die slecht bii het priesterkleed pasten. In- plaats van priesters, die arbeiders uit hun levensstaat ophieven was er sprake van arbeiders, die de priesters neerhaalden. Alleen heiligen zo wordt verondersteld kunnen de geweldige spanningen weer staan, welke het voor de priester-arbei ders met zich meebrengt, om hun twee rollen te vervullen zonder dat de een de an der verdringt. Liever dan het priester schap in gevaar gebracht te zien hoe marginaal dit gevaar dan ook slechts is liet de kerk dit nobele experiment va ren. Hoewel dit een overbezorgde politiek lijkt te. zijn en zelfs een .weigering om. zich de omvang van het atheïstisch tij in Frankrijk ten volle te realiseren, zal men toch moeten trachten het te begrijpen", al dus de Daily Express, „al houdt dat niet noodzakelijkerwijs ook waardering voor het besluit in". Advertentie Luister a.s. zondag 12 uur naar de Pcte Felleman show U aangeboden door Willem II. 208 mtr Radio Luxemburg. -S 109. Toen plotseling vergat zij alles in de zekerheid, dat Don op het punt stond te gaan spreken, dat hij ging terugslaan. Hopeloos of niet, hij ging het proberen! Zij wist, dat zijn inspanning zijn nederlaag misschien nog wat zuurder zou maken, maar dat bewustzijn kon het gevoel van opwinding, dat haar hart deed bonzen, niet wegnemen, terwijl zij op zijn eerste woorden wachtte. „Als ik goed begrijp wat je wilt zeggen, Loren," zei Don, „stel je, dat Avery Bullard de rechte man was om de maatschappij op te bouwen, maar dat wij, nu de maatschappij eenmaal opgebouwd is, een ander soort beleid nodig hebben om de maatschappij de grootst mogelijke winst te laten maken voor de aan deelhouders." Mary Walling hield haar man scherp in het oog, ver baasd over zijn bedaardheid. Zij had verwacht dat hij in een soort halve woede zou zijn uitgebarsten, maar zijn stem was ontdaan van elke hartstocht. Shaw scheen ook verrast te zijn, terwijl zijn aarze ling verried dat hij zocht naar een verborgen val. „Ik weet niet, of ik het in precies dezelfde bewoordingen heb gezegd maar goed, wat ik bedoel komt inder daad in hoofdzaak daarop neer." Een afwachtende stilte kwam over de kamer en Geor ge Caswell verbrak hem door zenuwachtig, met een on dertoon van verwarring in zijn stem te zeggen: „Ik weet niet of dit nu wel iets is, dat vandaag beslist hier moet worden uitgeplozen het is nog veel te vroeg voor ons allemaal om de toestand helder te overzien. Ten slotte Hij had naar zijn polshorloge gekeken en verstarde plotseling met strakke in de verte starende ogen, en het duurde een hele tijd voordat hij met ge dempte stem zei: „Puur toeval natuurlijk keek toe vallig op mijn horloge het is precies half drie." Mary zag dat de anderen even leeg keken als zijzelf „Precies vier-en-twintig uur geleden." fluisterde Cas well als verklaring. „Hij stierf gisteren om half drie." Mary Walling's hart zonk haar in de schoenen bang, dat Don zijn kans gemist had, bang dat de wolk van droefheid die de kamer nu overschaduwde niet meer kon worden gebroken. Toen hoorde zij Julia Tred- way Prince zeggen: „Avery Bullard is dood. Daaraan valt niets meer te veranderen, hoe lang we er ook nog over praten." Er klonk een zekere kracht in haar stem, maar toen Mary naar haar keek, zag zij als een raad selachtig contrast dat er een waas van tranen over haar ogen lag. Zij begreep nu, dat Julia had gedaan dat zij opzettelijk de situatie voor Don had gered en zij voelde een warme stroom van dankbaarheid op wellen, die slechts een beetje werd afgekoeld door het bewustzijn van haar falen, dat zij niet in staat was ge weest voor haar man te doen wat een andere vrouw wel had gedaan. Maar één ding was nu duidelijk. Don had gelijk gehad toen hij zei, dat hij zeker was van de steun van Julia Tredway Prince. Met haar stem en die van Alderson miste hij er nog maar één. Waar zou die vandaan ko men? Haar ogen taxeerden de gezichten van de drie mannen, die tegenover hem zaten.. Shaw, Caswell en Dudley., dicht aaneengeschouderd en vastberaden. Wat zou Don mogelijkerwijs kunnen doen om de muur van hun hechte oppositie te doorbreken? Onverwacht nam Dwight Prince het woord. „Ik heb mij vaak verbaasd over mensen als meneer Bullard. Hij leek in veel opzichten op mijn vader, weet U bereid om zijn hele leven aan de maatschappij te wij den alles op het altaar te leggen als een offer aan de zakengod. Ik heb mij al zo dikwijls afgevraagd, wat die mensen er toch toe drijft om het te doen of zij ooit even rusten om zich af te vragen of wat zij krijgen de prijs wel waard is. Ik geloof niet, dat zij dat doen." „Het is het resultaat, dat een mens aan de gang houdt", zei Dudley op zijn verkoop-vergadering toon. „Dat is wat ik mijn mensen altijd voor ogen houd het gaat niet om het geld, het is dat oude gevoel van een resultaat bereikt te hebben". Een raadselachtige glimlach maakte van de ogen van Don Walling spleetjes, terwijl hij strak naar Loren Shaw keek. „Terugkomend op die vraag van het soort beheer, dat over de maatschappij voortaan moet wor den gevoerd, Loren het soort beleid, dat alleen wordt beoordeeld naar de uitkeringen aan de aandeelhouders. Wij zouden een sterke man modig hebben om dat soort beleid vol te houden, nietwaar?" Een lichte blos verhitte Loren Shaw. „Natuurlijk". „En het zou zelfs een hele toer zijn, zelfs voor een bekwaam man? Hij zou er zich op moeten werpen en zich een groot aantal persoonlijke opofferingen moeten getroosten om het werk goed te doen?" Shaw aarzelde, voorzichtig en ontwijkend. „Als hij de juiste man op de juiste plaats was, zou hij zich op dat punt geen zorgen maken". „Maar wat voor drijfveer zou hij hebben?", vroeg Don Walling, en voor het eerst klonk er een agressieve toon in zijn stem. „Je zult het toch met mij eens moeten zijn, dat er een drijfveer moet wezen". Loren Shaw dwong zich tot een kil lachje. „Ik zou zo zeggen, dat zestig-duizend dollar per jaar toch wel be schouwd mag worden als een soort drijfveer". „Zo?" Don Wallings stem klonk verbaasd en tegelijk als een zweepslag. „Geloof je werkelijk dat iemand van dat kaliber bereid zou zijn zijn leven voor geld te ver kopen voor wat er van die zestigduizend na aftrek van belasting overblijft?" Dwight Prince's onverschillige stem brak onverwacht door: „Je zou hem altijd nog een eigen vliegtuig als bonus kunnen geven". De blos op Shaw's gelaat breidde zich uit als een uit vloeiende vlek. „Natuurlijk gaat het om meer dan geld!" „Wat dan?", vroeg Don Walling. „Wat Walt zojuist noemde het gevoel van een resultaat bereikt te hebben? Zou dat voor jou genoeg zijn, Loren? Neem eens even aan, dat jij het zou worden dat jij directeur van de Tredway zou zijn". Mary Wallings hart stond stil en haar lichaam ver starde bij de schok, die Dons woorden had teweegge bracht. Dit had zij niet verwachtdat het openlijk ge zegd zou worden.... en de ademloze stilte maakte het duidelijk, dat de anderen het evenmin hadden verwacht. Don Walling leunde voorover. „Stel je voor, dat jij de eerstvolgende twintig jaren de rest van je werkzame leven zou gebruiken om te doen wat volgens jou ge daan moet worden. Zou jij er voldoening in vinden wan neer je levenswerk werd afgemeten naar de mate waar in je het dividend omhoog hebt gebracht? Zou jij vin den, dat je leven succesvol was geweest als je erin ge slaagd zou zijn het dividend op te werken naar drie dol lars of vier of vijf of zes of zeven?" Naamloze kieslijsten. De gemeente Scherpenzeel, die in verband met een grenswijziging op 14 oktober gemeente raadsverkiezingen beleeft, zal het met vrijwel naamloze lijsten moeten doen. De protestants-christelijke partijen aan de ene kant en de VVD en „Gemeentebelang" aan de andere kant, hebben zo lang geharre ward over gemeenschappelijke lijsten, dat toen eenmaal vaststond, dat niemand met iemand samen wilde gaan, de tijd voor het aanvragen van toekenning van een naam verstreken was. Alleen de P.v.d.A. gaat nu de verkiezing tegemoet met zijn naam aan het gelote lijstnummer gekoppeld. De an dere partijen moeten het doen met de blote lijstnummers. Nieuw justitiegebouw. In het Bezuiden- houtkwartier in Den Haag is een terrein dat begrensd wordt door de Juliana van Stolberglaan, de Theresiastraat en de Tweede Van den Boschstraat, bestemd voor de bouw van een nieuw paleis van Justitie. Het oude paleis van Justitie is in 1944 bij het bombardement van het Be- zuidenhout vernield. Voor de bouw is op de begroting van. Justitie 12 miljoen uit getrokken. Nieuwe kabel naar de V.S. Op 22 sep tember zal een nieuwe transatlantische te lefoonkabel tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten in dienst worden gesteld. Van de 36 circuits zijn er 13 bestemd voor het verkeer van Frankrijk met Amerika en 13 voor het verkeer van Duitsland met Amerika. Van de overige 10 circuits, die voor de andere Europese landen beschik baar zijn, zal er één in gebruik worden genomen voor het telefoonverkeer van Ne derland met Amerika. Aan twee mogelijk heden voor gesprekken tussen Nederland en Amerika, de radioweg en de transatlan tische kabel via Engeland, die sedert sep tember 1956 in dienst is, wordt dus een derde mogelijkheid toegevoegd. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Sterren stralen overal", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Al Capone, dictator van de onderwereld", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De clown van Circus Krone", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Al Capone, dicta tor van de onderwereld", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het oerwoud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De twaalf gezworenen", 14 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur „Dorp aan de rivier", 14 jaar. Donderdag 14 en £0 uur: „Modern Times". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Jour de fête", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 20 uur, tevens woens dag en zondag 14 uur: „De reis om de we reld in 80 dagen", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19.30 uur en vrijdag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „De verove ring van de Mount Everest", alle leeftij den. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het teken van de heiden", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Zware jon gens, lichte meisjes", 18 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Comanche", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19.30 uur: „Giant", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vermoorden wij oom George?", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Vrou wenarts dokter Bertram", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „Wells Fargo", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Slavinnen van Carthago", 18 jaar. Don derdag 20 uur: „Place Pigalle, plein dei- zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houts'—ïnt 1 Tot 1 oktober dagelijks van 10 tol 22 Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 11 sep- (Wordt vervolgd) tember).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4