DOMINEREN TWINTIG JAAR CYMNASION GOUDEN PAAR ROL ROOK GENIET halfzware Haarlems Dagblad Alleen magere kinderen kunnen erbij in Franse schoolbanken In 8 minuten uw PASFOTO'S Enthousiast Tentbij'eenkomsten aan de Raaks A anmeldingsformulier DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Uitspraken Haarlemse rechtbank A.ctie van interkerkelijk Evangelisatie comité en Pinkstergemeenten CETA-BEVER BUITENBIJTS Burgerlijke Stand van Haarlem */ÊÊÊkIlsi Onderwijzer uit Sassenheim door rechter vrijgesproken Noorse opdracht voor Bloemendaalse aannemer 9t Friese he Schathuis Grotere levering van gas en elektriciteit Vier jaar geëist wegens roofoverval bij Angerlo Collecte ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM NA DE VAKANTIE DE SCHRIK: Strijd tegen alcoholisme in Frankrijk verscherpt De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 25-jarige metselaar uit Beverwijk die zijn schoonvader, een bakker uit Wor- itierveer, met een mes zou hebben be dreigd, veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van het voor arrest. De officier van Justitie had negen maan den gevangenisstraf geëist, waarvan vier onvoorwaardelijk met aftrek en vijf maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht van een neutrale vereni ging. Een 28-jarige Haarlemse taxichauffeur, die od 30 oktober 1958 met zijn op de Rijks straatweg geparkeerde auto zodanig zou zijn weggereden dat een hem achteropko mende 25-jarige fietser tegen de wagen botste, een been brak en later overleed, werd vrijgesproken. De officier van Justi tie had eveneens vrijspraak geëist. De rechtbank verwees de zaak tegen een 63-jarige Haarlemse koopman die zonder vergunning zou hebben gelopen op grond van de Nederlandse Spoorwegen aan de Westergracht in Haarlem terug naar de rechter-commissaris. De eis luidde beves tiging van het vonnis van de kantonrech ter 20). Een 48-jarige Haarlemse kraandrijver werd in hoger beroep wegens overtreding van de jachtwet veroordeeld tot zeven da gen hechtenis. De man nam op 14 april op de Zeeweg in Bloemendaal enige konijnen, die hij in strikken had aangetroffen, mee. Daarbij werd hij aangehouden door de politie om dat men op bepaalde tijden geen konijnen langs de openbare weg mag vervoeren. De kantonrechter had de kraandrijver ver oordeeld tot zeven dagen hechtenis en ver beurdverklaring van de konijnen en de of ficier van Justitie bij de rechtbank had de bevestiging van dit vonnis geëist. Advertentie waren de bijna 900 bezoeksters na afloop van de modeshow van modehuis „Rainbow" in de Vleeshal. Dat zoveel fraaie arti kelen door één speciaalzaak getoond konden worden, oogstte ieders bewondering. Uit dezelfde grote kollektie kunt u nu op uw gemak keus- maken in de prachtige winkel van modehuis „R a i n b o w" in de Anegang. Een schat van fraaie dingen waar het hart van iedere vrouw en teenager nu eenmaal naar uit gaat, hangt hier zo voor het grijpen. Geen wonder, dat na enkele weken reeds een roep uitgaat van onze nieuwe zaak. Bent u al eens komen kijken ANEGANG 26 TEL. 10643 Onmiddellijk na de evangelisatiecam pagne van Youth for Christ op de Ge dempte Oude Gracht volgt een nieuwe campagne in de vorm van een reeks tent samenkomsten op het open terrein achter het Postkantooraan de Raaks. Zij duurt van zondag 20 september tot zondag 27 september en is georganiseerd door het Interkerkelijk Evangelisatiecomité en de gezamenlijke Pinkstergemeenten. Als sprekers treden op ds. J. Starren- burg, ds. A. A. Leenhouts, ds. J. Kroon en de evangelisten F. A. Stroethoff, J. E. van den Brink, J. Maasbach (die destijds tolk was van de opwekkingsprediker Os- born in ons land), Z. Hilberink, W. Kuin en G. Ernste. Voorts zal het woord gevoerd worden door een vroegere officier uit het Rode Leger, Kosikov. De bijeenkomsten begin nen om half acht. Advertentie Schuren, bungalows, schutting; HAARLEM, 16 september 1959 BEVALLEN van een zoon: 15 sept.: M. Meijer-Langenberg; 16 sept.: H. A. M. Roozen-Goossens; W. G. M. van Dalen- Niessink; A. J .T. Vermij-Watrin; A. P. J. Baars-Roeleveld. BEVALLEN van een d o c h t e r: 14 sept.: L. A. J. M. Nijboer-Eussen; 15 sept.: S. M. Eelman-Edel; M. J. de Blécourt-Waarden- burg; E. A. Versteeg-van der Linden. OVERLEDEN: 14 sept.: W. F. Wagenaar. 60 j., Gasthuisvest; J. Pouw. 75 j„ Wasse naarstraat; 15 sept.: P. C. Meijers, 77 j., Rockaertshof; S. de Rijcke, 73 j., Zomer- vaart; G. C. A. de Bruin, 89 j„ Jansstraat; A. J. van Houten, 67 j., Gasthuisvest; 16 sept.: H. Ploeger, 83 j., Croesenstraat. ONDERTROUWD: 16 sept.: A. A. Wen- nink en A. C. Bulters; J. José en M. Dir ken; T. Kessens en J. A. Bom; A. C. Groenendijk en H. M. Mathot; J. Bosch en A. Karbet; T. Prins en J. Keppel: H. B. A. Fortgens en R. Ydema; H. Rijsdijk en H. Schembier; J. de Looff en M. P. Boxma: ■I. Heus en H. A. van Kralingen; H. L. M. Kuijpers en M. A. Koning; C. Blom en W. Rijneker; D. M. Govers en W. Claij; F. B. J. Smit en M. L. Koorn; F. de Vries en C. G. der Kinderen; C. Toeset en I. M. Calandt. GETROUWD: 16 sept.: F. J. M. Damen ■>n J. M. M. A. Zwaanenburg: P. B. Poel- ?eesf en G. M. Loerakker; R. L. Slippens en G. M. van der Ploeg: A. W. M. Thuijs en J .F. J. Janssen; A. J. van Veenendaal en J. M. T. Koops; A. T. van den Broek en C. H. van Honschoten; J. L. Handgraaf en E. S. Smit; H. M. Meijboom en A. Pe ters; A. J. van Zonneveld en M. J. Panne keet; J. Kuperus en I. Kolusniewski. Advertentie De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vanmorgen een 55-jarige onderwijzer uit Sassenheim, die maandag terecht stond omdat hij op 5 juni van dit jaar een dertienjarige leerlinge met zijn knie een duw in de rug zou hebben gege ven vrijgesproken. de officier van Justitie had wegens mis handeling 50 of tien dagen hechtenis ge- eist. D. Blankevoort en Zn. n.v. in Bloemen daal heeft uit Noorwegen de opdracht ont vangen tot het uitvoeren van de grondwer ken ten behoeve van de uitbreiding van het vliegveld te Vaerness bij Trondheim in midden - Noorwegen. Met de werkzaam heden, die geruime tijd zullen vergen, wordt begin volgende zomer begonnen. Advertentie ANTIEK - FRIES KOPERWERK - CURIOSA Jansstraat 8 - Haarlem - Telefoon 20141 HOC-BASKETBALTOERNOOI Evenals vorige jaren houdt HOC zater dag 19 en zondag 20 september een basket- baltoernooi voor junioren in de Stadsdoe- len (bij slecht weer in HBS-B). Speeltijden 2-6 en 9-6 uur. De deelnemende verenigin gen zijn: Argus (Den Haag); Blue Stars en Mosquitos, (Amsterdam); ZB VS (Sant poort); HOC, S.C. Haarlem en Typhoons (Haarlem). BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: B. Verweij en C. I. R. Holtermann; H. P. M. Rijnja en A. L. M. Steenbrink; R. Töning en C. Koster; J. A. Sturm en M. E. G. Koomans; H. H. Faber en N. M. Amélineau; J. J. Matto en C. J. van der Velden; J. E. M. Nijssen en Th. M. Moorman; M. P. P. Booms en M. Schab- bing; J. L. Smit en W. M. van der Westen. GETROUWD: H. C. Zethof en M. G. Stevens; E. A. W. B. Winkler en A. F. M. Levelt; R. C. van Straalen en J. Majoor; W. Kastelein en G. S. M. Volkers; B. Tromp en M. M. Timmers; H. Swagerman en C. Hoogsteder; H. Vonk en L. J. de Ruiter; P. H. Arisz en C. C. Böhm; Ph. W. Roeien en C. H. de Groot; P. E. Baaij en H. Vrij; H. J. Samson en M. C. Jansen; L. J. Zwarter en C. M. Veldhoven; C. W van Dijke en M. E. Turkenburg; J. C. den Dool en W. Dekkers; J. Piet en M. H. Th. Weijers. GEBOREN: Franciscus Jacobus Maria, z. van H. P. M. Peeperkorn en A. J. M Voss; Christine Geertruida, d. van H. van de Grampel en C. G. van Wijk; Maria So phia Johanna, d. van F. P. A. Lijesen en J. B. M. v. d. Meer; Rudolphine, d. van R. Bi'oekhuizen en I. de Voogd; Petronella Helena, d. van J. G. Wiedi.ik en M. M Piet; Rudolf Petrus Gi.isbertus. z. van J. de Groot en A. J. E. Zut; Rina Grietje Mar jolein. d. van J. Vaandering en A. C. Zee man; George Hendricus, z. van G. R. van Asperen en C. J. Verhagen; Janneke Wil- helmina Irene, d. van J. G. A. Thijs en B. Heins; Eugénie Caroline Anita, d. van C. A. van IJsselsteyn en E. van Stolk. OVERLEDEN: M. J. Glas. 48 jaar; P. J. M. Giele, 73 jaar; Mevr. G. M. Ravens- berg-Metselaar, 52 jaar; Wed. J. C. Jeger- Vester, 88 jaar; Wed. R. Geerts-Jager, 85 jaar; Wed. P. van Beusekom-Ris, 65 jaar; Wed. C. H. Delfos-van der Linde, 84 jaar. BLOEMENDAAL BEVALLEN: P. H. M. Uittenhout- Schilte, d.; B. A. A. Veen-Struiken, z. ONDERTROUWD: W. C. J. Mouw en A. M. G. Th. Hooijschuur; G. H. Maassen v. d. Brink en J. de Vos; W. Heijligers en M. van Elsland; A. S. K. Botter en A. A. L. Groen. GETROUWD: J. H. Teuwisse en M. W. Hafkamp: H. Kaarsgaren en C. A. Hoek stra; J. E. Tielens en S. Thomas; R. A. Herblot en A. M. van der Lip. OVERLEDEN: N. A. Phaff. 59 jaar; W F K Verhoeff. 68 jaar. Jaarverslag G.E.B. over 1958 Blijkens het jaarverslag over 1958 van het Haarlemse gemeentelijke energiebe drijf is de levering van elektriciteit in het afgelopen jaar met 3,6 percent toegeno men, vergeleken met 1957. Ook de gasle vering toonde in 1958 een stijging en wel met 4,7 percent ten opzichte van het daar aan voorafgaande jaar. Het jaarverslag vermeldt als oorzaak van de geringe stij ging van het elektriciteitsverbruik de eco nomische recessie en het vervallen van de elektriciteitslevering aan de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij, die haar elektrische tramlijn AmsterdamZand- voort verving door een buslijn. Dat de gas- verkoop r i >t hoger was wordt geweten aan het fe it, dat het jaar 1958 geen echt winterse periode kende. De technische werkzaamheden van aan leg en onderhoud hadden in het verslag jaar regelmatig voortgang. Zo werden vier Ibing-torens voor de zuivering van water- gas in gebruik genomen, de voortgaande opbouw van een nieuw watergastoestel, het in bedrijf nemen van een transformator en de voorbereidende werkzaamheden voor het vergroten van de gasbergruimte, waar voor een schroefgashouder met een inhoud van 100.00 kubieke meter is geprojecteerd, die in 1960 zal zijn voltooid. De jaarrekening over 1958 sluit voor de afdeling elektriciteit met een batig saldo van 909.440,12 en voor de afdeling gas met een batig saldo van 257.016,96. Met het vervangen van de gasstraatver- lichting door elektrische verlichting werd op bescheiden schaal voortgegaan. De lengte van het hierbij behorende kabelnet nam met 6.327 meter toe tot een totale lengte van 135.176 meter aan het einde van 1958. Het gasbuizennet heeft in 1958 weder om een grote uitbreiding ondergaan: er werd in totaal 4.950 meter buis gelegd. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank geëist tegen een 29-jari- ge chauffeur-monteur uit Doesburg, die ervan verdacht wordt, op 2 augustus tach tig gulden te hebben gestolen van een 35- iarige Didamse boer na deze te hebben neergeslagen. De boer liep een longont steking op en overleed op 13 augustus. Vol gens het medische rapport bestond er geen causaal verband tussen de roofoverval en de dood van het slachtoffer. Op de avond van de overval had de ver dachte eerst een aantal cafés te Dieren en Doesburg bezocht. Hij kwam in contact met de Didamse boer. Andere cafébezoe kers zouden hem verteld hebben, dat de boer veel papiergeld los in zijn achter- broekzag droeg. Een hunner liet door schemeren, dat hij de verdachte „een stommeling zou vinden, als hij de boer dat geld niet ontfutselde". Alle betrokke nen hadden ruimschoots sterkedrank ge noten. Tussen Doesburg en Angerlo sloeg de verdachte zijn slag. Hij was toen alleen met de boer. Beiden waren op de fiets. De Doesburger reed tegen de man aan, gaf hem een aantal stompen en roofde het papiergeld tachtig gulden, uit de broek zak van zijn slachtoffer. De boer nam. bloedend uit neus en mond, de vlucht. De longontsteking die zich weldra openbaar de. werd zijn dood, aldus het medische rap port, doordat de man een zware alco holist slechts een gering weerstands vermogen had. De officier noemde een zware straf voor dit ernstige feit noodzakelijk. Al was het overlijden van het slachtoffer niet recht streeks het gevolg van de roofoverval, naar het oordeel van de officier was het wel een strafverzwarende omstandigheid. Verdachtes overmatige alcoholgebruik kon ni;t als verontschuldiging dienen. De verdachte was immers nog in staat zijn vooraf beraamde plan uit te voeren, aldus de officier. Na het horen van de eis brak de ver dachte in zulk een gejammer los, dat zijn raadsman moeite had zich verstaanbaar te maken. Uitspraak over veertien dagen. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Twintig jaar staat hij er nu al weer, de zo op het eer ste oog bescheiden gymnas tiekzaal achter het riante huis aan de Adriaan Pauw laan 29 in Heemstede. Be- Ruim zestig mannen zijn dezer dagen aan een „Blé- riot-race" begonnen. Zij ge bruiken daarvoor niet super snelle straaljagers, helikop ters, speedboten of racewa gens, maar 28 stenen. Domi nostenen wel te verstaan. Het domineren wint namelijk in Haarlem, zo vertelde men ons, steeds meer terrein. Er wordt een competitie ge speeld, compleet met uit- en thuiswedstrijden en dagelijks „wassen in enkele Haar lemse koffiehuizen tientallen spelers de stenen om een wedstrijd tussen vier, een kruisje voor drie of gewoon een oefenpartijtje voor twee te spelen. Van tijd tot tijd zetten de spelers van het domino spel zich achter de borden voor een toernooi en ook op het ogenblik is men druk bezig met een strijd om de punten in een wedstrijd die omstreeks een maand zal duren en die gehouden wordt Deelnemers aan een groot domino-toernooi, dat op het ogenblik in Haarlem gehouden wordt. die tevreden zitten te knik ken wanneer hun tegenstan ders moeten „kopen". Een bijzonder aardig spel, waarin we nog even les gehad heb ben van een der organisato ren. „Er zit nog heel wat in", verklaarde een collega van ons. die ook meeschoof, maar steeds de verkeerde zetten deed, „ik ga me er op toe leggen". Zodat we misschien bin nenkort melding kunnen ma ken van het prachtige feit, dat een onzer collega's aan de leiding gaat in de „Blé- riot-race". De volgende week zullen collectanten zich tot de Haarlemmers wenden met verzoek bijdragen te ver lenen voor de reclassering. Jaarlijks wordt de Nationale Reclasseringsdag gehouden en daaraan is een geldinza meling verbonden om de reclasseringsarbeid van en voor alle gezindten in stand te houden. Het plaatselijk comité vertrouwt erop dat vele stadgenoten het werk zullen steunen. Van maan dag 21 tot en met 25 septem ber wordt er een huis-aan- huiscollecte gehouden en de straatcollecte is bepaald op zaterdag 26 september. Er is een tekort aan collec tanten en hun die zich voor de huis-aan-huiscollecte of '?oor de straatcollecte be schikbaar willen stellen, wordt verzocht zich te mel den bij het secretariaat van 't comité, per adres: bureau U.V.V., Grote Houtstr. 144, telefoon 20405 of tot de heren C. Bakker, Delftlaan 43, telefoon 54370; A. G. van Luxemburg, Brakenburgh- straat 16, tel. 21420; Joh. F. Knippenberg, Rijksstraatweg 596 (2), telefoon 50018. Denken, denken en nog eens denken. En dan pas aanschuiveti. in café-restaurant „Die Raeckse" aan de Raaks in Haarlem. Om de „Blériot-race" wat aantrekkelijker te maken heeft men op de plattegrond van Haarlem, die boven de wedstrijdtafels hangt een route van 250 km uitgestip peld en elke deelnemer aan de race krijgt voor zijn be haalde punten een bepaald aantal kilometers toege wezen. Wie het eerst aan de eindstreep is heeft gewon nen en verdient de hoofd- nrijs van een mud brand stoffen. Onderweg zijn ge heime controles ingesteld, die eveneens recht geven op een prijs. Dagelijks kan men op het ogenblik in „Die Raeckse" ijverig dominerende mannen aantreffen, die de zwart witte ivoren blokjes be dachtzaam aanpassen, die volgens systemen spelen en ALLEBEI zijn ze in Haar lem geboren en getogen, allebei zijn ze vierenzeventig jaar en op zaterdag 26 sep tember vieren ze hun gou den bruiloft. Eigenlijk is de datum, waarop het echtpaar C. J. Kroese in de Ripperda- straat 36 in Haarlem een hlave eeuw geleden in het huwelijk trad, pas op 29 september. Maar op een zaterdag gaat het feestvieren gemakkelijker. Dan werken de zoons en schoonzoons maar een halve dag en kun nen al vroeg met hun vrou wen en kroost naar de Rip- perdastraat komen. Het feest wordt daar gevierd in de vroegere doopsgezinde school, vlak tegenover de woning van het gouden echtpaar. Ja, alle zes kinderen, van wie er vijf zijn getrouwd, acht kleinkinderen en een ach terkleinkind wonen ook alle maal in Haarlem en hopen allemaal op de heugelijke dag present te zijn. De bruidegom geniet al bijna acht jaar van zijn pen sioen. Vroeger werkte hij ondermeer in de metaalin dustrie: twaalf jaar bedien de hij bij Beijnes de schaar en ponsmachine en dat deed hij ook een tijd bij Hogen- birk aan de Spaarndamse- weg. Bijna zestien jaar werkte de heer Kroese bij Hin's kousenfabrieken en hij was daarvan negen jaar plaatsvervangend chef op de spoelerij. De heer en mevrouw Kroese leerden elkaar ken- nen op een repetitie van de Haarlemse zangvereniging „Polyhymnia". Als jongen van zestien jaar werd de heer Kroese werkend lid van de toneelvereniging „Door inspanning uitspan ning" en behalve penning meester was hij later ook enige jaren voorzitter. Ver der was hij lid van onder andere „Tonevo" en de „Kennemer Kunstkring" en trad hij op als regisseur. In de hoek van de versier de kamer staat een fonkel nieuw televisietoestel. „Dat hebben de kinderen ons cadeau gedaan", zegt me vrouw Kroese trots. Zij en haar man kunnen terugzien op een leven van samen zorgen en werken en zij hopen ook samen nog lang van de gezelligheid, door dit moderne apparaat in huis gebracht, te genieten. Het gouden echtpaar Kroese uit de Ripperdastraat in Haarlem. scheiden, maar uiterst doel matig. Dat is in de loop van die twintig jaren al wel dui delijk gebleken. De heer Jules Kammeijer, eigenaar en leider van het Gymnasion, zegt het met gerechtvaar digde trots: „Vele honderden leerlingen heb ik in de loop der jaren gehad. Sommige heb ik vanaf de eerste les in oktober 1939 tot op dit mo ment. Dames en heren voor al, die naast hun dagelijkse werk verantwoorde sportieve ontspanning zochten in een niet al te grote kring". Maar daar bleef het niet bij. Toen Jules Kammeijer zelf jarenlang voetballer bij Haarlem en Bloemendaal de grote stap zette en het Gymnasion liet bouwen, wil de hij vooral veelzijdigheid betrachten. En dus kwam er een programma met kleuter- gymnastiek, ritmische gym nastiek, boksen maar dan uitsluitend met het oogmerk de lichaamsontwikkeling en de karaktervorming te sti muleren en heilgymnas tiek. Dat alles voor dames en heren. En zo is het vrij wel gebleven. Er kwamen alleen speciale uren bij voor aanstaande jonge moeders. Dat alles uiteraard getoetst aan strenge opvattingen be treffende de medische en pedagogische maatstaven. Jules Kammeijer heeft het druk gehad gedurende al die twintig jaren, vooral in de oorlog, toen zijn Gymnasion een bijzonder grote aantrek kingskracht uitoefende op de toen van alles verstoken be woners van Heemstede en wijde omstreken. Maar hij heeft er plezier in kunnen hebben, omdat hij steeds van nabij de resultaten van zijn lessen kon zien. Vooral bij de schoolgaande jongens en meisjes die houdingsfou- ten hadden. Een werk de heer Kammeijer geeft het graag toe dat de grootst- mogelijke voldoening geeft. Voldoening gaf ook het feit dat het Gymnasion in zo'n grote behoefte bleek te voorzien. „Eigenaardig", zegt de jubilaris, „want ik geloof dat er nergens in Nederland een particulier instituut als dit te vinden is onder leiding van een leraar lichamelijke opvoeding M.O., dat het erg lang uithield". Straks beginnen de lessen weer voor de 21ste keer. Met frisse moed gaat de heer Kammeijer, die ook nog docent is aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding in Amsterdam, verder met zijn sportieve werk voor alle leeftijden in zijn Gym nasion, waar het overtollige lichaamsgewicht verdwijnt en de fitheid terugkeert. Handtekening: Ztj die zich met ingang van 1 oktober 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal abonnees. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. (Van onze correspondent in Parijs) Deze week heeft ook in Frankrijk de schoolbel weer geluid. De lagere scholen zijn weer allemaal begonnen en de lycea en andere instellingen van middelbaar on derwijs openen volgende week, 21 septem ber, tien dagen vroeger dan vorige jaren, hun poorten. De universiteiten gaan in ok tober pas open. Men verdringt zich voor al die deuren en ondanks een indrukwek kend aantal nieuwe scholen en klaslokalen is men er toch nog lang niet zeker van, of elke leerling uiteindelijk een plaatsje op een bank zal kunnen vinden. Een Frans schoolkind mag tegenwoordig vooral niet al te dik meer zijn. Banken waarop vroe ger twee kinderen zaten, moeten nu door drie, of vier worden gedeeld. Klassen met vijftig tot zestig leerlingen zijn lang geen uitzondering meer. De hoogste aantallen per lokaal vindt men in de volkrijke voor steden van Parijs en Marseille. In sommi ge volksscholen zijn de kelders, fietsen hokken en zelfs de w.c. 's en wasgelegen heden tot geïmproviseerde klaslokalen in gericht. Hoe zekere problemen met de broekjes der kleintjes in verband met die laatste transformaties moeten worden op gelost, heeft Frankrijks minister van on derwijs voorlopig maar aan de vinding rijkheid van het onderwijzend personeel over gelaten. Ook het middelbare onderwijs heeft een nijpend gebrek aan ruimte. Er zijn welis waar een vier en twintig lycea (in heel Frankrijk) bijgekomen, maar toch zul len er tal van, niettemin geslaagde kan didaten moeten worden afgewezen wegens gebrek aan plaats. Die moeten zich dan maar met schriftelijke of avondcursussen behelpen. Het gebrek aan schoollokalen betreft nog wel het zorgwekkendste aspect van het Franse woningprobleem. Op de vier en veertig miljoen Fransen werden er elf miljoen en dus 25 pet tussen de jaren 1945 en '59 geboren. Na de laatste wereldoorlog is, mede dank zij een uiterst progressieve „bevolkingspolitiek" met ro yale geboorte-premies en kindertoelagen, Frankrijks demografische situatie plotse ling ingrijpend gewijzigd. Elk jaar komen er gemiddeld achthonderdduizend nieuwe wereldburgers bij. Hoewel de Franse re geringen dus vrij geruime tijd hebben ge had. om de gevolgen van die ontwikkeling te voorzien en te ondervangen, zag het er PARIJS (AFP-Reuter) De Franse re gering heeft besloten geleidelijk een einde te maken aan het recht van de meeste plattelanders om maximaal tien liter accijnsvrije alcohol uit eigen fruit te sto ken. De minister van Voorlichting, Frey, zei dat de maatregel deel uitmaakt van de strijd tegen het alcoholisme. Hij noem de het genoemde recht „een overblijfsel uit het verleden dat niet langer past in een grote moderne staat". Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 elk nieuw cursusjaar toch naar uit of al die nieuwe kindertjes volslagen onver wacht bij de schooldeuren verschenen. Er was gewoon niét op hen gerekend en ook de onderwijzeressen en schoolmees ters verschenen in veel te geringe getale op het appèl. President De Gaulle heeft de subsidies voor het onderwijs en voor de wederopbouw niet onaanzienlijk verhoogd, maar van een bevredigende toestand zal nog in geen jaren sprake kunnen zijn. Voor lopig mag Frankrijks leergierige- of al thans schoolplichtige jeugd al zeer tevre den zijn met een nauw zitplaatsje in een niet al te overvol lokaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5