Premier Kroesjtsjev heeft zijn propaganda-offensief ingezet UNO wacht Kroesjtsjev's rede met spanning af Algerijnse rebellen wijzen aanbod van De Gaulle af Ontvangst te New York nog killer dan in Washington [IET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Chinese „mutaties" wekken verbazing Een bom groter dan een waterstofbom Ds Stem van Amerika komt ongestoord in Rusland Kroesjtsjev onder schot Prinses Paola in blijde verwachting CAO-meubelindustrie C.A .O .-rubberindustrie Uurlonen met 14 cent omhoog Instemmende reacties van Frankrijks bondgenoten Noordelijke wind AUTO HUREN? Bel 55946 ATLASlIlËÈ Veertig man in Schotse mijn door vuur omringd Het woord is aan PONTIAC - BOREL - OMEGA STUURMAN COHEN In de krant van heden: Laatste Vanguard vond zijn baan om de aarde DUITS VLOOTBEZOEK Twee buurmeisjes verdronken Nieuwe zaakgelastigde in Djakarta Fraude bij bank in Epe 74e JAARGANG No 60 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 212 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, £r. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in de V.S.) Donderdag hebben de Amerikanen een beeld van Kroesjtsjev gekregen, dat £ich waarschijnlijk acht dagen lang zal herhalen. In de persclub te Washington fnoest de Russische premier wel scherp reageren, toen hem vrij scherpe vragen toerden gesteld, maar van nu afaan, totdat hij president Eisenhower, Herter en Nixon in Camp David ontmoet, behoeft hij niet meer te debatteren. Acht dagen lang krijgt hij onbelemmerd de kans de rol te spelen, die hem thans kennelijk het gewenst schijnt: de goedmoedige, schertsende, doch niettemin ernstige vrede stichter. De hoofdzaak is voor Kroesjtsjev niet veel te zien, doch veel gezien en gehoord te worden. Vandaar dat hij uitnodigingen heeft aangenomen voor veel lunches en diners. Herhaaldelijk zullen zijn redevoeringen worden uitgezonden via radio en televisie. Herhaling, zo zei hij op de persclub te Washington, is de moeder van de wijsheid. Kroesjtsjev wil het er bij de Amerikanen inhameren, dat hij de man des vredes is, die alleen een vreedzame wedstrijd wenst tussen communisme en kapitalisme, daarbij vooropstellend, dat zijn stelsel zal winnen. Het blijft voor de persfotografen in de Verenigde Staten een toer premier Kroesjtsjev goed onder schot te krij gen. Onvermijdelijk verschijnen op de foto's allerlei lieden wier taak het is te verhinderen dat de Russische pre mier op minder gewenste wijze onder schot wordt genomen. Al komt hij dan vooral om gehoord te worden, toch is hij kennelijk geïnteres seerd in de details van| het Amerikaanse leven. Dat bleek bij voorbeeld op het sta tion van Washington, toen hij consterna tie onder zijn beschermers veroorzaakte door van het gebaande pad af te wijken om een bagagekluis te bekijken. Kroesjt sjev vond dat een prachtig idee, doch de politie herademde opgelucht toen de Rus sische leider weer braaf doorliep naar de opgepoetste trein, die hem naar New York moest brengen. De spoorwegmaat schappij wilde kennelijk een goede beurt maken. Tussen de rails rondom Kroesjt- sjevs rijtuig was nieuw keibeslag ge strooid. Herhaaldelijk zijn de treinen te laat op het traject Washington-New York, maar deze speciale trein kwam op tijd aan. Onderweg stonden overal politie agenten langs de spoorbaan, die vooral burggen, overwegen en stations bewaak ten. Bovendien was er een voortrein ter verkenning gezonden en voor alle zeker heid had men Kroesjtsjev in het laatste rijtuig van de officiële trein doen plaats nemen. Ernst In New York werd waarlijk ernst ge maakt met de beveiliging van de Russi sche premier. Het bleek het secuurst hem officieel te ontvangen in een ondergrond se bagageruimte van het station. Nadat hij in een vrachtlift naar boven was ge komen, stapte hij in een auto die was om geven door een dichte drom motoragen ten. De Kroesjtsjevs logeren in Waldorf- Astoria, een verdieping boven het aparte- ment, dat Prinses Beatrix juist had ver laten. Mevrouw Kroesjtsjev stapte bij het hotel uit, doch Kroesjtsjev reed door naar het hotel Commodore, waar burgemees ter Wagner hem en ruim duizend andere personen een lunch aanbood. Het was de bedoeling geweest dat deze lunch zou wor den gehouden in Waldorf-Astoria, doch de tandartsen die daar een congres hielden, wilden het veld niet ruimen. Stilte De Newyorkers hebben bij de ontvangst van Kroesjtsjev het voorbeeld van de be volking van Washington nagevolgd en zelfs overtroffen Zij toonden belangstelling doch geen enthousiasme. Hier en daar klapte iemand hier en daar riep iemand moordenaar, een enkel protestplakkaat, een enkel papier met het woord vrede, maar voor de rest volslagen stilte onder de massa. Die stilte zou voor Kroesjtsjev nog indrukwekkender zijn geweest, indien zijn auto niet was omgeven door de ron kende motoren van de politie. Cabot Lodge, Kroesjtsjevs officiële be geleider, en burgemeester Wagner spra ken inleidende woorden bij de lunch, die vriendelijk en vredesgezind waren, doch tevens met trots melding maakten van hun vrije en welvarende maatschappij. Kennelijk spraken zij naar het hart van de aanwezigen, die, toen voor de maaltijd de volksliederen werden gespeeld, tegen Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.,13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS BRUSSEL (UPI) De woordvoerder van het Belgische hof heeft vandaag offi cieel bevestigd, dat prinses Paola Ruffo di Calabria, de echtgenote van prins Albert, in blijde verwachting is. De 21-jarige prin ses, die op 2 juli te Brussel met prins Al- bert in het huwelijk trad, verwacht haar eerste baby in de lente van het volgend jaar. Amerikaanse gewoonte in hun eigen volks lied uit volle borst meezongen. (Vervolg op pagina 3) NEW YORK (Reuter/UPI) Van zeer gezaghebbende Russische zijde is gezegd dat premier Kroesjtsjev „een bom groter dan een waterstofbom" zal laten vallen wanneer hij vandaag het woord richt tot de UNO-Assemblee. De Russische leider heeft beloofd een nieuw ontwapenings voorstel te zullen indienen. Van genoem de zijde is te kennen gegeven dat de bom" in dit voorstel verscholen zal zijn. Men verwacht dat de rede van Kroesj tsjev een uur of langer zal duren. De ra- dio-ornroep van de UNO zal de rede in verscheidene talen uitzenden. Er zijn bijzondere veiligheidsmaatrege len getroffen onder persoonlijke leiding van secretaris-generaal Hammarskjoeld. Elk lid van de 82 UNO-delegaties, met uit zondering van de leden der Chinees-natio nalistische delegatie, zal aanwezig zijn als Kroesjtsjev zijn rede houdt. Na zijn rede zal Kroesjtsjev een geheim onderhoud hebben met Hammarskjoeld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft donderdag in een rede voor de UNO-Assemblee de ontwapenings kwestie centraal gesteld. Na gewezen te hebben op het gevaar, dat de bewapenings wedloop eeuwig voortduurt, zei hij, dat het Westen de besprekingen die vijf oostelijke en vijf westelijke landen volgend jaar be ginnen, beschouwt als een kans van de eerste orde om uit de impasse te geraken, een kans die benut moet worden „met al le verbeeldingskracht en vindingrijkheid" waarover de onderhandelaars beschikken. Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie de onderhandelingen ingaat met evenveel ernstige wil als het Westen om ze tot een goed eind te brengen. Herter wijdde verder aandacht aan „het voortduren van bedreigingen met geweld", waarvoor de wereld zich gesteld ziet. Hij verklaarde dat de Russische maan- raket „ons waarschuwt onze pogingen om vrede op aarde te verzekeren, te bespoe digen". Hij zei dat de Verenigde Staten hadden gepleit voor een internationale be nadering van ruimtevraagstukken maar zij zagen „tot nu toe weinig tekenen van een Russische geneigdheid om samen te werken". Hij merkte op dat Rusland ge weigerd had deel te nemen aan het werk van de speciale UNO-commissie voor de ruimte. Wij hopen dat de Sovjet-Unie zal deelnemen aan de UNO-potingen tot sa menwerking. Er zou geen dramatischer bewijs van een geest van samenwerking in de wereld zijn dan een eensgezind optre den van de UNO-Assemblee op dit gebied. „Wij geloven dat deze ontwikkeling de dag nader brengt dat de landen der we reld door een netwerk van verbindingen met het heelal zullen zijn verbonden". De britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd zette een plan van drie stadia uiteen in een nieuw beroep om vor deringen op het gebied van de ontwape ning te maken. De bedoeling is in gelijk matige fasen vorderingen te maken om te komen tot opheffing van alle kernwapens en wapens voor massavernietiging en tot vermindering van andere wapens en strijd krachten tot een peil dat de mogelijkheid van een aanvalsoorlog zal uitbannen. Hij zei dat de uitvoering van zijn plan zou af hangen van verbetering van het interna tionale controlestelsel. De Vakraad voor de Meubileringsindus trie heeft besloten aan de daarbij betrok ken partijen te adviseren in de per 1 ok tober aflopende C.A.O. een aantal wijzigingen, betrekking hebbende op de lonen en secundaire bepalingen, aan te brengen. Voor de lonen wordt geadviseerd over te gaan tot een systeem op basis van werkclassificatie met acht loongroepen, deze wijziging in de structurele opbouw van de lonen doet naar raming van de Vakraad het totale loonniveau met 5 a 6 percent stijgen. Na wekenlange besprekingen tussen de sociale commissie van de Vereniging van Rubberfabrikanten en vertegenwoordigers van het N.V.V., het C.N.V. en K.A.B. om te komen tot een vrijere loonvorming m de rubberindustrie is in Utrecht een slotbijeenkomst gehouden, waar men tot overeenstemming is gekomen over een nieuwe C A O. Er is overeengekomen om de huurcompensatie 1957 te verwerken in een loontoeslag van 6 cent per uur voor iedere weekloner en daarnaast dezelfde categorie een loonronde te geven van 6 percent op het gemiddelde uur-inkomen. Dat wil zeggen, dat iedere weekloner er 8 cent per uur bij krijgt. Voorgesteld wordt deze regeling in te voeren met terugwer kende kracht vanaf 1 september 1959 en haar te laten duren tot 31 december 1960. Een en ander behoudens de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars. Deze regeling is mogelijk geworden dank zij een produktiviteitsstijging in de rubber industrie. In totaal betekent deze nieuwe CAO een loonsverhoging van 14 cent per uur. De secundaire bepalingen van de CAO zullen nader worden besproken, te vens zijn plannen in de maak voor een loonsverhoging van de maandloners. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind uit noordelijke richtingen. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter heeft er donderdag in de UNO-As- semblée zijn vreugde over uitgesproken dat de uitzendingen van „De Stem van Amerika" naar de Sovjet-Unie niet meer worden gestoord. De stoorzenders werden tot zwijgen ge bracht toen de reportages over de aan komst van Kroesjtsjev in Washington be gonnen. De uitzendingen van „Radio Li berty", een Amerikaans particulier station dat ook commentaren geeft, worden nog steeds ge toord. Herter sprak de hoop uit dat de storing voorgoed tot het verleden zal behoren. De volledige uitzending van de persconferentie van Eisenhower werd gisteren niet gestoord. „Waarom stoort het (Russische, Red.) ministerie van Buitenlandse Zaken deze Stem, deze wereldberoemde Stem?" zo riep Kroesjtsjev gisteren in New York uit. „Wel we storen de stem waarmede enkelen van u tot ons volk willen spreken. Wanneer de Stem die u tot ons volk richt vriendelijk is zullen wij hem niet storen. Ik geloof wel dat dit duidelijk is". De aanwezigen applaudiseerden na dit antwoord. CAIRO (Reuter) De raad van de Algerynse revolutie, het hoogste gezags orgaan van de Algerijnse opstandelingen, heeft het plan van De Gaulle voor Alge rije verworpen, aldus meldt het Cairose blad „Al Ahram". De raad heeft „De vrije Algerynse regering" opdracht gegeven, spoedvergaderingen te beleggen om de verwerping aan de hele wereld bekend te maken. President Bourguiba van Tunesië heeft verschillende Algerijnse leiders ontvan gen, waarbij hij, naar wordt aangenomen ten gunste van De Gaulle's plannen zal hebben gepleit. Het liberale aanbod van de Franse president heeft ook in alle wes telijke hoofdsteden een gunstig onthaal ge vonden. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gisteren de rechtvaar digheid van De Gaulle's standpunt gepre zen en de Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd liet zich voor de UNO-Assemblee in gelijkgestemde woor den uit. Voorzover in Frankrijk zelf nog van een politieke mening sprake is, kan eveneens van zeer welwillende reacties worden ge sproken. Op de linkse vleugel betreurt men slechts dat De Gaulle geen duidelijker na druk heeft gelegd op zijn verlangen naar een onmiddellijke vrede of tenminste wa penstilstand Tot de opgeluchte verwonde ring van de meeste waarnemers zijn de rechtse extremisten er echter totdusver vrij vlot in geslaagd de bittere pil, die De Gaulle hun heeft bereid, vrijwel zonder een spier te vertrekken te slikken. Het denk beeld van de integratie, in naam waarvan de coup d'état op 13 mei vorig jaar in Al giers gepleegd werd, heeft de generaal im- Advertentie Rijksstraatweg 145- H.-Noord Ostadestraat 7- (Kleverpark) Binnenweg 97 - Heemstede f6.per dag en 6 cent per km mers zonder krans of grafrede begraven. Volgens berichten uit de Tunesische hoofd stad zouden de nationalistische leiders ver deeld zijn over de verdere gedragslijn na De Gaulle's verklaring te volgen. Er wordt zelfs gesproken van een dreigende scheuring in het Algerijnse verzet. Fer- hat Abbas zou om redenen van interna tionaal aanzien zelf geneigd zijn op De Gaulle's aanbiedingen in te gaan. In Pa ri jse regeringskringen wordt gehoopt dat de positieve uitlating van president Eisen hower en van Bourguiba een aanmoedi ging voor de meer gematigde stromin gen in het Algerijnse verzet zal vormen. Er wordt hier echter in dit geval niet ver wacht dat voor zondag of maandag uit Tu nis een antwoord op De Gaulle's uitnodi ging zal komen. Advertentie GLASGOW (Reuter) Een veertigtal mijnwerkers is. naar men aanneemt, door een brand in een mijn te Auchengiech, on geveer elf kilometer van Glasgow, inge sloten. Ambulances en brandweer uit Glas gow hebben zich naar de plaats des onheils gespoed. De brand is vanochtend om half acht gemeld. De ingesloten mijnwerkers kon den de vluchtgangen niet meer bereiken. De 108 anderen werden onmiddellijk weer uit de mijn opgehaald. Deze mijnwerkers hebben reddingsploegen samengesteld of helpen op andere wijze. De mijndirectie heeft mijnwerkers, die vrij hadden naar de mijn geroepen, waar velen van hen in auto's, taxi's, op fietsen en rennend aan kwamen om zich als vrijwilligers te melden. Een woordvoerder van de Schotse steen- koolraad heeft meegedeeld, dat het lot van veertig mijnwerkers nog niet bekend is. De leider van een der in actie gegane reddingsploegen heeft na een eerste on derzoek verteld dat men niet weet of de vermiste mannen ingesloten zitten, of zij nog leven of al dood zijn. Een lid van zijn Reddingsploeg zei: „Daar beneden is het een hel. De zaak staat er heel slecht voor" De eerste dode is kort na het eerste alarm naar de oppervlakte gebracht. En kele minuten na hem werd een mijn werker, die uitgeput was en in shock toestand verkeerde, in veiligheid gebracht. Vijf levend uit de mijn gehaalde kom pels zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun redding heeft de hoop, dat ook de anderen nog in leven zijn. nieuw voedsel gegeven. Men wist vanmiddag nog niet precies, waar de ingesloten mijnwerkers zich be vinden. alleen dat zij „ergens op drie honderd meter onder de grond" waren. Een mijnbeambte. die om twintig vrij willigers vroeg kreeg, nog voor hij goed en wel uitgesproken was, zestig mijn werkers om zich heen. Twintig van hen zijn even later afgedaald, met brandblus- apparaten. schonnen en andere blusmid delen bij zich. Donderdagavond was het werk in de mijn na een staking, die drie dagen had geduurd, weer hervat. Comtesse Diane: Geeft nooit een beproefde vriend op voor een idool; wij ouderen weten, dat wij dan het verlies van beiden te be treuren krijgen. JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2, 9 Effecten en Geldmarkt 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving .5, 7, Beurs 9 Agenda 11 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Uitgaan in Haarlem 11 De man in de mode 13 7Ae Boven 13 K.L.M. veeiiig jaar 15 Nieuw-Guinea-expeditie 15 Afrikaanse Joden in Israel17 Kleine Feiten uit Bonn17 Sport. 21 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA's CAPE CANAVERAL (UPI) Te Cape Canaveral is hedenochtend om 06.20 uur een poging gedaan de laatste der Van guard satellieten in een baan om de aar de te brengen. Het was de elfde proef. Tot op heden waren slechts drie proefne mingen geslaagd. Om acht minuten over negen hedenmorgen werd gemeld, dat de „Vanguard III" in zijn berekende baan was gekomen. Men wilde met déze lancering nagaan of het mogelijk is aardsatellieten te ge bruiken als navigatiestations in de x*uimte voor schepen en vliegtuigen. Men wilde dan in de komende drie jaren nóg vijf van dergelijke satellieten lanceren. Op de raket was de satelliet, een bol van 50 centimeter met een kegelvormige buis van 66 centimeter eraan, als een magne- siumkleurige uitwas zichtbaar. In de ke gel is een magnetometer aangebracht, die tijdens de omloop voor de bol uit zal ste ken. De elektrische energie voor de zen ders wordt opgewekt door 62 zilver-zink- cellen, die berekend zijn op een werk zaam leven van ongeveer 90 dagen. De magnetometer dient voor het opsoo- ren van gebieden waar een hoge mate van radioactiviteit heerst. Ook magnetische storingen in het aardmagnetisch veld, zo als magnetische stormen, zullen met be hulp van dit instrument gemeten worden. Verder verzamelt het instrumentarium onder meer gegevens over de temperatuur over invloed van micrometeorieten, ionen moleculen en -atomen en over de rönt genstraling van de zon. Zo slaagde de derde poging van deze week om een Amerikaanse kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Zoals al gemeld mislukte donderdag een poging met een satelliet van 120 kilo, die met be- hulp van een Thor-Able raket werd ge lanceerd De „Vanguard III" heeft een gewicht van 45 pond. PEKING (Reuter) De ontslagen van de Chinese minister van Defensie maar schalk Peng en van de chef van de gene rale staf, Hoeang, kwamen voor de mees te buitenlandse waarnamers als een ver rassing. Er is naar buiten niets gebleken van moeilijkheden in het leger of van een meningsverschil over de militaire poli tiek. Ook staan de mutaties ogenschijnlijk niet in verband met het grensgeschil met India. Volgens nationalistisch China heb ben beide generaals hun gezicht verloren bij de acties tegen Quemoy. Voor het eerst sinds de oorlog kreeg Den Helder bezoek van twee Duitse oorlogsschepen, de fregatten „Graf Spee" en de „Hipper". Een onbekende inwoner van de marinestad had aan zijn ontstemming over dit bezoek uiting gegeven door met grote letters op de kade te schilderen: „Kriegsmarine nicht erwünscht". Bij de openbare zwemgelegenheid aan de Vikkerhoekweg te Hengelo zijn twee buurmeisjes, de 3-jarige Hendrikje Vrug- teman, en de 5-jarige Anna Klein-Pols- voort, in het water van het Twenteka-^ naai gevallen en verdronken. Binnenkort zal de ambtsperiode van de heer A. H. Hasselman als tijdelijk zaakge lastigde te Djakarta worden beëindigd. Als zijn opvolger is aangewezen mr W. J. G. baron Gevers, thans ambassadeur in Teheran. De Rijkspolitie te Epe heeft de corres pondent aldaar van de Nederlandsche Handelmaatschappij, de 53-jarige G. W. A.R., gearresteerd. Hij wordt verdacht van fraude in deze dienstbetrekking ge pleegd. Omtrent de omvang van de mal versaties zijn nog geen mededelingen ver sterkt. R. heeft bekend.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1