Prinses Beatrix zet haar Hudson-zegetocht voort PUZZEL NUMMER TWEE Commissie zoekt naar bruikbaar stelsel voor verkiezingen FILATELIE Britse Labourpartij publiceert haar verkiezingsmanifest Zij brengt het weekeind bij de familie Rockefeller in Albany door Overwogen wordt het aantal zetels te verdriedubbelen 11 Staking bij Zwanenberg geëindigd Drie doden in het verkeer Geen steunregeling voor vollegrond-tuinbouw Haar hoofddoel zal zijn: welvaart voor allen Chinese grensoverschrijding in Nepal gemeld Neutraal front in Zuid- Azië is niet geschokt Roomboterprijs onveranderd Kalbitzer stelt vragen over verklaring van Malvestiti HET EUROPESE PARLEMENT Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 KINGSTON (Reuter/AFP) De be volking van de Hudsonvallei heeft prinses Beatrix vrijdag begroet met gejuich, vriendelijke woorden en geschenken. In de straten stonden schoolkinderen met Ne derlandse vlaggetjes toen de autostoet door de dorpjes reed waar zich in de zeven tiende eeuw Nederlanders vestigden. In Kingston, de belangrijkste stad van het gebied, legde de Prinses een krans voor een bronzen beeld van Henry Hudson. La ter lunchte de Prinses in het hotel van Kingston met twaalf studenten uit de om geving. Een student zei: „Zij maakte op mij de indruk zeer intelligent te zijn en een zeer grote belangstelling te hebben". Een studente zei: „Zij wist waarover ze praatte, veel meer dan wij dan ik". Een andere studente zei: „Ze wist bijzonder veel, ze kon over alles praten ook over de economische aspecten van de K.L.M.". De Prinses was de dag begonnen met een bezoek aan de Methodistische Episcopale kerk aan het voornaamste plein van Highland, waar haar symbolisch tien kis ten appels werden aangeboden, een spe cialiteit van het gebied. De appels waren gezonden naar de bemanning van de „Gelderland" die eerder uit New York was vertrokken. Een groepje jongens en meisjes in Nederlandse klederdracht dans te voor de Prinses. In New Paltz werden haar op de kweekschool gekleurde platen van het landschap en een boek over de geschiedenis van de stad aangeboden. In Hurley kreeg de Prinses historische wer ken, een kaart van het gebied en een pot zoete mais, ook een symbool voor een gro tere gift die naar de „Gelderland" was- gezonden. In Kingston bezocht de Prin ses de oude Nederlands Hervormde Kerk die onlangs driehonderd jaar bestond. Zij bekeek een van de oudste registers van de kerk waarin in het Nederlands was ge schreven. In de stad Hudson nam de Prinses een parade in ogenschouw ter herdenking van de tocht van Henry Hudson. Het,opont houd te Hudson duurde anderhalf uur. De optocht, waarin de Prinses veel ple zier scheen te hebben, bestond uit ruim veertig praalwagens. Op verschillende wa gens stonden kinderen in Volendamse kle derdracht en één stelde Hudsons schip „De Halve Maan" voor. Een wagen met ne gerkinderen met witte pruiken op beeldde de berechting uit van een vroege voor vechter voor de rechten van de vrouw. Over de Hudson Daarna ging zij aan boord van het jacht „Dauntless" naar Albany, de hoofd stad van de staat New York. De vaart van Hudson naar Albany, een afstand van 65 kilometer, werd gebroken door een her denking en 'n plechtigheid. De herdenking was de groet van de als Indianen gekle de padvinders in een kano bij het stadje Stuyvesant. Driehonderdvijftig jaar gele den toen de „Halve Maan" daar voor an ker ging, waren echte Indianen naar het schip gepeddeld. Verscheidene kilometers verder stroom opwaarts stopte het jacht bij het plaatsje Casteltown-on-Hudson. Twee zeeverken ners die met een bootje naar de „Daunt less" waren gebracht boden de Prinses daar een gegraveerde zilveren schotel aan terwijl een schoolorkest een muzikale hul de bracht. Verkeerde vlag Kort voor de aankomst van de Prinses in Albany bleek dat de Joegoslavische vlag wapperde om haar te verwelkomen. De Joegoslavische vlag heeft dezelfde kleuren ais de Nederlandse maar in omgekeerde volgorde. De autoriteiten werden tijdig op deze vergissing attent gemaakt. Mevrouw Rockefeller heette de Prinses na de aankomst van de „Dauntless", het jacht van Nelson Rockefellers broer Laurence, op de landingssteiger welkom Dichtbij de plaats waar de Prinses aan land ging, staat een monument met het op schrift „Hendrick Hudson, 19 september 1609"- X „Het spijt mij heel erg dat wij te laat zijn", zei Prinses Beatrix bij de begroeting tot mevrouw Rockefeller. Lachend legde RUBBERPLANTAGE is de niet erg or- ginele titel van H. J. H. Alers' Indische roman uit de dagen van de grote uittocht" (uitgever: W. P. van Stockum en Zoon- 's Gravenhage). De auteur heeft na de bandjir' van verhalen die over ervaringen uit die tijd zijn gepubliceerd niets nieuws te vertelien, terwijl de wijze waarop hij zijn roman opbouwt, niet boeit. Het boek zit vol hinderlijke drukfouten. „PAPPA'S DOCHTER" door Thyra Fer- ré Björn (Hollandia n.v., Baarn) betreft een domineesgezin in Lapland. De oudste dochter Knopje, die steeds met zichzelf in de knoop zit, doet steeds ondeugende dingen die ze eigenlijk zelf niet heeft be doeld. Het gezin vertrekt naar Amerika en Knopje, die zo graag schrijfster had willen worden, wordt na haar huwelijk met Eric Bjork huismoeder. En als ze door eigen wijsheid haar ongeboren kind verliest, is er van de oude overmoedige dominees dochter niet veel over. Vier jaar later krijgt ze weer een dochter, die in doen en laten precies de Knopje van vroeger is Dat zet Knopje aan het denken. Ze krijgt een inzinking, schrijft later een boek over haar huiselijk leven van vroeger en wan neer ze ten slotte het graf van haar vader kan bezoeken komt alles weer goed. Voor hen, die van een gevoelig boek over een vrouwenleven houden, is dit een aan bevelenswaardige roman. „EIGEN HAARD IS MOORD WAARD" van Craig Rice (H. J. Paris, Amsterdam) is een gezellig boek. Een moord wordt op gelost door drie vaderloze kinderen. Het is hun bedoeling om hun moeder, een schrijf ster van detectiveboeken, hierdoor publi citeit te verschaffen. De inspecteur van politie Bill Smith, die vertwijfeld naar de dader heeft gezocht, wordt verliefd op de moeder van de kinderen, die dat juist be oogden. Deze detective is een verfrissend boek, waarin meer aandacht aan het luch tige element wordt geschonken dan vaak het geval is. zij uit dat 'n optocht te Hudson langer had geduurd dan was voorzien. De Prinses reed in mevrouw Rockefeller's auto naar de re sidentie van gouverneur Rockefeller, waai de Prinses het weekeind zal doorbrengen. Later op de avond werd er een klein infor meel diner gehouden. Prinses Beatrix zal vandaag te Albany de hoofdpersoon zijn bij de herdenking van het feit dat deze stad bijna 350 jaar geleden werd gesticht als een Nederlandse factorij voor de handel met de Indianen. De Prin ses zal de eerste steen leggen van een pla netarium, daarna lunchen met hoge staats- en stedelijke autoriteiten en een parade zien. Aan de staking bij de n.v. Zwanenbergs fabrieken te Oss is gistermiddag om 1 uur een einde gekomen. De arbeiders gingen toen weer aan het werk. In de loop van de morgen werden, in overleg tussen de vak bonden van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. en de directie, de gerezen moeilijk heden opgelost. In de loop van de middag is in het bedrijf de mededeling gepubli ceerd, dat teruggekeerd zal worden tot het oude systeem van wekelijkse loonbereke- ning. De gestaakte uren zullen worden doorbetaald. In Heerlen verleende de 37-jarige brom fietser W. de Vries op een kruispunt geen voorrang aan een personenauto, waardoor een botsing ontstond. De bromfietser werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In het Goffertpark te Nijmegen is de 22- jarige J. Hegg met zijn motorfiets tegen een boom gebotst. Hij liep een hersen schudding en inwendige kneuzingen op en is later in een ziekenhuis overleden. Door het niet verlenen van voorrang is de 24-jarige motorrijder P. Verberne op een kruispunt bij de Jan van Galensrtaat te Amsterdam tegen een vrachtauto ge botst. Hij was op slag dood. De minister van Landbouw en Visserij heeft in de memorie van toelichting op de landbouwbegroting 1960 medegedeeld, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt, een steunregeling voor de vollegrond-tuin bouw in te stellen. Het Landbouwschap had financiële hulp in de vorm van een toeslag voor bepaalde produkten gevraagd. Minister Marijnen acht echter op dit mo ment bijzondere maatregelen niet nood zakelijk. Het probleem heeft vele kanten, die na der dienen te worden bezien. Tevens moet in het oog worden gehouden, dat een pro- duktietoeslag in de tuinbouw een aanpas sing van de produktie aan de vraag te genwerkt, zo deelt het ministerie van Land bouw en Visserij mee. (Van onze correspondent in Londen) Hoofddoel van Labours toekomstige po litiek, zoals uiteengezet in het zojuist ge publiceerde verkiezingsmanifest, is ver groting van de produktie, waarbij ervoor dient te worden gezorgd, dat de welvaart de gehele samenleving ten goede komt en niet slechts een minderheid. Het mani fest draagt tot titel „Britain belongs to you". (Groot-Brittannië behoort aan u). Hier ligt het verschil in uitgangspunt met het conservatieve manifest, dat met na druk verzekert, dat alle bevolkingslagen in de algemene welvaart delen. Labour voert aan, dat er nog altijd vierhonderd duizend werklozen zijn. Bovendien zullen de scholen binnen enkele jaren één mil joen nieuwe arbeidskrachten afleveren, voor wie werk gevonden zal moeten wor den. Uitbreiding van het, door toedoen van de conservatieven achteropgeraakte, Britse produktievermogen, dat verhou dingsgewijs geringer is dan in vele andere landen, is daarom dringende noodzaak. Labour blijft bij het oude socialistische recept van economische ordening met straffe hand, en, naar het manifest be looft, zonder inflatie. De politieke tegen standers twijfelen echter of deze zal kun nen worden vermeden, gezien de groot scheepse verbetering van de sociale voor zieningen, speciaal de ouderdomspensioe nen, het onderwijs en de huisvesting, wel ke in het manifest worden aangekondigd. Labour belooft ook, dat de inkomstenbe lasting niet zal worden verhoogd en stelt belastingverlagingen in het uitzicht. De kern van het betoog is, dat de uitbreiding van de economie zoveel beter zal afwer pen, dat men er zonder kleerscheuren doorheen zal komen. Dit optimisme houdt echter nauwelijks rekening met de econo mische kwetsbaarheid van Groot-Brittan nië. Labour wordt dan ook verweten, dat het acht jaar geleden het onderspit heeft moeten delven voor de internationale eco nomische verwikkelingen. Hoewel de partij nieuwe nationaliserin gen afzweert, zal een Labourregering on der het motto van produktievernoging en vooral om het linkse sentiment in de par tij te bevredigen, de staalindustrie en het lange-afstandsvervoer op de weg. opnieuw onder gemeenschapsbeheer brengen. De conservatieven hebben deze beide vroe gere socialistische maatregelen onge daan gemaakt. Door dit onverkwikkelijke politieke meningsverschil tussen de twee grote partijen, verkeren de zware in dustrieën en het wegtransport niet in een gezonde economische toestand. Ook blijft verdere naasting door een Labour-regime dreigen, want de partij behoudt zich uit drukkelijk het recht voor om takken van nijverheid, welke ten opzichte van de na tionale economie tekort schieten, aan de staat te trekken. Labour wil zich verder verzekeren van een aandel in de winst van andere particuliere bedrijven door bepaal de financiële overheidsorganen, zoals pen sioenfonds trustees-aandelen te laten opko pen. Zijdelings krijgt de staat dan een vinger in de pap. Kapitaalwinst belast De belangrijkste rechtstreekse finan cieringsbron zal een nieuwe belasting op kapitaalwinst moeten worden. Labour wil in het bijzonder de belastingvrije winsten, voortvloeiende uit beursspeculaties, aan boren, alsmede die welk het gevolg zijn van vaak fantastische transacties met het overnemen van grote concerns, waarover de dagbladen elke dag vol staan. Men twij felt echter of de bedragen, welk een La bourregering op deze manier zal loskrij gen, voldoende zijn om de verkiezingsbe loften te verwezenlijken en ook of de so cialisten niet de kip met gouden eieren slachten door ontmoediging van voor de economische uitbreiding onontbeerlijk ini tiatief. Zoals kon worden verwacht, doet het Labourmanifest een scherpe aanval op Macmillan wegens de Suez-actie, hem on geschikt verklarend om Groot-Brittannië op een topconferentie te vertegenwoordi gen, omdat hij als kampioen voor het in ternationale recht heeft gefaald. Labour verwijt de premier, dat hij pas warm liep Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002. 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook voor een topgesprek, nadat de stemming in de Verenigde Staten was omgeslagen en de Britse verkiezingen aan de horizon verschenen. Parlement ontbonden (UPI) Vrijdag heeft de Lord Chancel lor, Lord Kilmuir, in een gezamenlijke zitting van Hoger- en Lagerhuis de pro clamatie van koningin Elizabeth voorge lezen waarbij het parlement wordt ont bonden. Op 8 oktober worden de alge mene verkiezingen gehouden. Morrison „peer Herbert Morrison, plaatsvervangend premier in de laatste Labour-regering, is bij de ontbinding van het parlement voor het leven tot „peer" verheven. Hij was een van de vier parlementsleden die in de adelstand werden verheven toen de konin gin formeel de 41ste zitting van het par lement ontbond. Hij heeft 36 jaar in de kamer gediend. KATHMANDOE (Reuter/U.P.I.) Vol gens premier B. P. Koirala van Nepal hebben communistische Chinese troepen in grote getale de grens met Nepal over schreden. Ooggetuigen zouden de Chinese troepenbewegingen hebben waargenomen Koirala zei dit op een partijbijeenkomst te Kathmandoe, de hoofdstad van Nepal. Aan de grens tussen India en China is het volgens de in Nieuw Dehli ontvangen berichten rustig op het ogenblik. De Chi nezen blijven echter weigeren zich terug te trekken uit de omgeving van Longsjoe. De Indische troepen, die op weg waren naar de buitenpost, hebben op ongeveer drie kilometer van de versterking halt ge houden. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Indische troepen zullen blijven waar zij zijn, in afwachting van het resultaat der diplomatieke gedachtenwisseling tus sen de regeringen van India en communis- tisch-China. Naar in officiële kringen in de Indische hoofdstad verluidt heeft Peking sinds zijn laatste nota waarin alle Indische protesten over Chinese grensoverschrijdingen wer den verworpen, niets meer van zich laten horen op de resoluties en verklaringen van de communistisch-chinese partij na. Nehroe in Teheran. De. Indische antwoordnota zal waar schijnlijk tegen het eind van deze maand naar Peking worden gezonden zodra pre mier Nehroe terug is van zijn officiële be zoek aan Perziè, waar hij gisteren uit Af ghanistan is aangekomen. Uit toespraken van Nehroe en de Af ghaanse premier Sardar Daud Chan in Kaboel blijkt, dat het jongste optreden van Communistisch-China het neutrale front in Zuid-Azië niet geschokt heeft. Nehroe bevestigde met nadruk zijn overtuiging, dat militaire bondgenootschappen de zaak van de vrede niet kunnen dienen. Daud Chan legde opnieuw de nadruk op de neu traliteit van zijn land. Hij pleitte voor be grip voor zijn politiek van samenwerking met Oost en West om materiële vooruit gang te bereiken. Naar wij vernemen, zal ook de volgende week de prijs voor roomboter zich hand haven op het peil, dat veertien dagen ge leden werd bereikt, en dat voor de detail- handelprijs hier te lande neerkomt op 5.20 a 5.30 bulden per kilogram. Zoals gemeld, onderging de roomboter 7 september een prijsstijging van circa dertig cent per kilo gram waarmee de opwaartse tendentie, die al geruime tijd was op te merken, werd voortgezet. Nadien heeft de prijs zich evenwel gehandhaafd. Zulks hangt onder meer samen met het feit, dat op het ver hoogde niveau de verschillende export markten zodanig hebben gereageerd, dat (vooralsnog) voor een verdere aantrekking van de prijzen geen aanleiding bestond. Het kryptogram dat wij vandaag aan bieden, zal minder geroutineerden wel moeilijkheden bezorgen, doch met wat ge peins komt men er wel uit. Horizontaal: 1) Mijn echtgenote weet wel raad, zo vroeg in de morgen (8). 5) Hij doet zijn naam geen eer aan, zelfs niet als hij geschild of gekookt wordt (6). 10) In een klooster is voor deze ver leidster geen plaats, al is het verschil van nul en gener waarde (7). 11) Een dienaar van deze nieuwe gemeenschappen zou men zo kunnen noemen (7). 12) Zing uw lied, troubadour, en deel ons hun lotgevallen mee (10). 13) Een Indisch voertuigje in verwarring vindt men in Delfzijl (4). 15) Uit, zijn naam kan men begrijpen dat Hitler het onderspit moest delven als men hem onthoofdt (5). 16) Zet je paard in draf, Oene, dan is het gauw klaar (8). 19) Een ieder behalve ikzelf (8). 21) De zon en u ziet men dit jaar veel samen (5). 25) Deze bewerkte dierenhuid is duizend minder dan een zangvogel (4). 26) Vroede mannen vonden de rune uit, maar het raakte uit de mode (10). 28) Eva, zei de guit. koop dit boek van mij (7). 29) Ina liep achteruit de trap op in Sicilië (7). 30) Men vindt er drop, bij deze platte lander (6). 31) Alles is ijdelheid, zei de dominee, en beriep zich op een oudere collega (8). Verticaal: 1) Vijfhonderd feeën, daar moet je naar graven (6). 2) Hij lijkt wel gek, vijfhonderd tot besluit en dan nog ongerust (7). 3) Blijf niet lang bij die slet op de ar zitten, haar omhelzing is koud (10). 4) Een prof en anderen komen aan de beurt (6). 6) Is er iemand die deze taal kent? (4). 7) Geef deze vis een tik, dan wordt het een grote vrucht (7). 8) Vaar wel, Trijn, zegt de Amsterdammer, daar gaat het om (8). 9) Als u op de Dreef komt kunt ge ook veilig in een storm zeilen (7). 14) In de stroom die hier door snelt kunt ge niet baden (10). 17) Wat gek dat dit drel u aansprak, uw reactie was begrijpe lijk (8). 18) Men zal dit eerder van spijzen dan van rekeningen prijzen (7). 20) Rut, kleine meid, mag ik eens in je keel kijken? (7). 22) Dit is iets voor de neus, keel en oorarts (7). 23) Boter en thee, die moeten mee als we gaan zeilen (6). 24) Is dit nou een beest of niet? (6). 27) Vrouwen zwem men achterste voren in deze rivier (4). Inzendingen vóór donderdagochtend per briefkaart. Prijzen 7,50, 5 en 2,50. OPLOSSING PUZZEL NO 1 Horizontaal: 1. schaap, 6 botter, 11. tam, 12. ido, 13. aai, 15. R.D., 17. rede, 19. roes, 21. ma, 22. oot, 24. rot, 25. dol, 26. lol, 27. emoe, 29. Demer, 31. demi, 32. oer, 34. ras, 35. men, 36. eender, 39. zolang, 41. parkiet, 42. Delden, 45. stelle, 49. iel, 50. leg, 52. opa, 53. eten, 55. desem, 57. Edom, 59. Ned, 60. kei, 61. ris, 63. een, Kristin Norstad, dochter van N.A.V.O. opperbevelhebber Lauris Norstad, is in het Franse plaatsje Marne-la- Coquette in het huwelijk getreden met de Amerikaan Nicholas Wesson Craiv. Deze foto werd gemaakt tijdens de voltrekking van het burgerlijk huwe lijk. Het huwelijk werd in Parijs ker kelijk bevestigd. Geheel rechts de De Duitse vice-voorzitter van het Euro pese parlement, Kalbitzer, heeft de E.G.K.S. te Luxemburg schriftelijk ge vraagd naar de betekenis van uitlatingen van de pas benoemde voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de Itali aan Malvestiti, aan het Italiaanse tijd schrift „Successo". Kalbitzer vroeg of Mal- vestiti's opmerking dat ten tijde van de kolencrisis fouten zijn gemaakt, in het bij zonder omdat men geen oog had voor de betrekkelijk kleine waarde van steenkool als energiebron, moet worden beschouwd als 'n teken van een grondige verandering van de steenkoolpolitiek van de Hoge Auto riteit. Malvestiti had deze uitlating kort voor zijn officiële benoeming tot voorzit ter van de Hoge Autoriteit gemaakt. Kal bitzer wil verder weten welke energiebron de voorzitter van de Hoge Autoriteit het belangrijkst vindt. De vice-voorzitter van het Europese Parlement haalde verder een andere op merking van Malvestiti in het vraagge sprek met „Successo" aan volgens welke de Italiaan in beginsel niet zo heel erg voor verticale economische organisaties voelt, maar meer ziet in horizontale organisa ties, zoals de algemene Europese is vice-voorzitter van de Europese com- Economische Gemeenschap (Malvestiti missie van de E.E.G. geweest). Kalbitzer vroeg naar aanleiding van deze opmer king: „geeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit er zich rekenschap van dat hij met deze verklaring het mandaat in het geding brengt, waarbij hij is belast de be langen van de E.G.K.S. te verdedigen?". De vragensteller wilde weten of deze op merking moet worden beschouwd als een stellingneming in de gedachtenwisseling over een hervorming van de E.G.K.S. „De besprekingen, die wij de afgelopen twee dagen in Nederland hebben gehou den, zijn bijzonder belangrijk geweest", zo heeft de voorzitter van de Werkgroep Europese Verkiezingen van de commissie voor de Politieke Zaken van het Europese Parlement, de heer F. Dehousse, ver klaard in een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie. „Deze besprekingen heb ben een beslissende verandering gebracht in onze studie en veel opheldering gege ven". De werkgroep hoopt op 1 januari 1960 haar rapport te kunnen uitbrengen. De werkgroep is het er wel over eens dat het Europese parlement uitgebreid zal moe ten worden. Na besprekingen over de wen selijkheid van tweemaal zoveel leden of van vier maal zoveel leden als thans gaan nu de gedachten uit naar driemaal zowel leden. In het gesprek dat de werkgroep met de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen in Nederland heeft ge houden bleek dat vier van de vijf voorzit ters het daarmee eens konde zijn. De voor zitter van de werkgroep meende dat de be zwaren van de vijfde fractievoorzitter niet onoverkomelijk waren. Op advies van prof. mr. L. G. A. Schlich- ting is de werkgroep afgestapt van haar oorspronkelijke plan om één kwart van de afgevaardigden door de nationale par lementen te laten aanwijzen. In plaats hiervan overweegt men nu om alle zetels in het nieuwe parlement door rechtstreek se verkiezingen te laten bezetten. De tweede, niet minder belangrijke wij ziging, die de commissie in haar voorlopi ge ontwerp heeft aangebracht, betreft het aantal zetels in het parlement. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling om het hui dige totaal van 142 zetels te verdubbelen en op 284 te brengen. Maar de meerder heid van de commissie is er intussen van overtuigd, dat ook dit aantal te gering is. Vandaar dat men nu overweegt om het huidge aantal zeltes te verdriedubbelen en op 426 te brengen. Nederland en Bel gië zouden dan 42 afgevaardigden naar het nieuwe parlement kunnen zenden. Het grootste struikelblok, zo gaf de voor zitter toe, blijft echter de keuze van het kiesstelsel. In Nederland huldigt men het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging, in Frankrijk is het vorig jaar een meerderheidsstelsel ingevoerd. De commissie zoekt de oplossing in de richting van een compromis: een kies stelsel, dat gedeeltelijk op de evenredige vertegenwoordiging en gedeeltelijk op het meerderheidstelsel steunt. De werkgroep hoopt nog voor het einde van het jaar met haar werk gereed te zijn. Nada het ontwerp vervolgens door het parlement en de raa dvan ministers is be studeerd, mot het nog in een verdrag dat aan de normale ratificatieprocedure is onderworpen worden vastgelegd. De heer Dehousse verwacht, dat de verkie zingen pas in 1963 zullen kunnen worden gehouden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lemele (O.) Chr. Ma- taheru, voorheen predikant op Ambon. - naar Grijpskerke (Z.) (toez.) P. J. L. Wape naar, vicaris te Oud-Loosdrecht. - naar Oudkerk-Roodkerk C. Nieboer, kand. te Hoogezand, die bedankte voor Winkel (N.H.) (toez.) en voor Langezwaag (Fr.). Beroepen tc Gameren M. J. Lekkerker- ker te Montfoort. 64. tr, 65. land, 66. Raab, 68. i.e., 69. non, 70. Eli, 71. aar, 73. Putten, 74. Teriet. Verticaal: 2. ct, 3. har, 4. Amer, 5. Pieter, 6. bordes, 7. taël, 8. tas, 9. ei, 10. Groede, 14. paling, 16. dom, 18. dod, 20. oor, 21. mom, 23. toon, 26. Lena, 28. eed, 3Q. mar kies, 31. del, 33. repel, 35. motto, 37. ere, 38. Ran, 39. zes, 40. nel, 42. Drente, 43. lied, 44. den, 46. Epe, 47. lade, 48. Eemnes, 50. Leiden, 51. Gerrit, 54. ter, 55. den, 56. Mia, 59. oei, 60. kant, 62. Saar, 65. lot, 67. bal, 69. nu, 72. re. Prijswinnaars: 7,50 C. Ligtvoet, Zaa- nenstraat 38 zw., Haarlem; 5 M. Ger- hardt, Lindenstraat 61, IJmuiden-Oost; 2,50 C. D. v. Rijn, Rijnegomlaan 44, Aerdenhout. NOORWEGEN. Op 1 oktober zullen twee postzegels, 45 öre (bruin) en 90 öre (blauw) in circulatie worden ge bracht ter herdenking van het hon derdjarig bestaan van de Koninklijke Noorse landbouwhogeschool. De zegels vertonen respectievelijk een zaaier en een korenaar. Ze zijn ontworpen door Tonje Strom en Nils Aas. ITALIë. Ter herinnering aan de uit gifte van de postzegels van Romagne, honderd jaar geleden, is een serie van twee waarden uitgekomen. Op een 25 lire (bruin en zwart) is de 8 bajocchi en op een 60 lire (groen en zwart) de 20 bajocchi van 1859 afgebeeld. SAN MARINO. Ook de miniatuur republiek San Marino heeft een serie postzegels het licht doen zien voor het eeuwfeest van de postzegels van Ro magne. Het zijn een 30 lire (zwart en sepia) en een 120 lire (zwart en blauw groen). De eerste waarde vertoont de triomfboog van Augustus en een re- produktie van de V2 bajocchi en de tweede waarde geeft een gezicht op Bologna en een reproduktie van de 3 bajocchi. FRANKRIJK. Honderd jaar geleden werd de Franse socialist Jean Jaurès (1859-1914), die met Clémenceau en Zo- la een der voornaamste strijders voor de herziening van het proces Dreyfus was, geboren. Dit feit is herdacht met een zegel van 50 fr. die zijn portret uitbeeldt. FRANSE, AUSTRALISCHE EN ZUIDPOOLGEBIEDEN. De koerseren- de serie frankeerzegels zal op 1 okto- mmmmmMkm. ber worden aangevxdd met vier waar den: 30 c. (blauw, bruin en groen), al batros in vlucht, 40 c. (lichtblauw, blauwzwart en geelbruin), twee skxias; 12 fr. (blauw en blauwzwart), aalschol ver; 20 fr. (lichtblauw, blauw en geel), wapen van ze gebieden. Voorts zal een luchtpostzegel van 200 fr. in omloop worden gebracht, waarop een albatros in vlucht voorkomt. OOST-DUITSLAND. Ter herdenking van vijf in het concentratiekamp ge storven anti-nationaal-socialistische vrouwen is een serie van vijf waarden uitgekomen: 5 5 pf. Tilde Klose (1892-1945), 10 5 pf. Kdthe Nieder- kirchner (1909-1944), 15 10 pf. Char lotte Eisenblatter (1903-1944), 20 10 pf. Olga Benario-Prestes (1908-1942) en 25 15 pf. Maria Grollmuss (1896- 1944). De zegels zijn uitgevoerd in twee kleuren rast er diep druk naar ontwer pen van Rudolf Skribelka. De zegel van 25 pf. is een zogenoemde sper- waarde. POLEN. Het tienjarig bestaan van de Wereldvredesbeweging is onder mee' gevierd met een postzegel van 60 groszy (licht- en donkerblauw), die een gestileerde duif en een deel van de wereldbol laat zien.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11