De stem der vrijheid BIJ BREUKEN KANALLEEN DE CHIRURG AFDOENDE HELPS® VIJFTIEN JAAR GELEDEN KWAM ZENDER „HERRIJZEND NEDERLAND" IN DE LUCHT Brueghels Boerenkermis herleeft in Wingene ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 Erbij PAGINA TWEE „HIER HERRIJZEND NEDERLAND", de vrije zender op vaderlandschen bodem". Op de derde oktober van het bevrijdingsjaar 1944, nauwe lijks drie weken nadat de stad Eindhoven door geallieerde parachu tisten was bevrijd, klonk dit zinnetje voor de eerste maal door de ether. Het aantal luisteraars was in de aanvang zeer gering, als gevolg van een groot gebrek aan radio-ontvangtoestellen en een strenge rantsoenering van de beschikbare hoeveelheid elektriciteit, maar on danks dat ging het bericht van de „nieuwe radio-omroep" als een lopend vuurtje door de bevrijde steden en dorpen der zuidelijke provincies. Fantastische geruchten deden de ronde, over Amsterdam mers die door de linies zouden zijn gekomen met een complete uit- zendinstallatie, en over de plaats van de uitzending werden eveneens allerlei gissingen gedaan, zonder dat eigenlijk iemand besefte dat de complete zender al tijdens de oorlog onder de ogen der wantrou wende Duitsers was gebouwd en onmiddellijk na hun vertrek „voor gebruik gereed" werd geïnstalleerd in de zenderruimte van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven. Een gril van het lot wilde dat Duitse soldaten de vervaardigers op dit idee brachten. In de eerste meidagen van het noodlotsjaar 1940, toen de capitulatie nog geen feit was, kwamen zij het natuurkundig laboratorium binnen en vroegen aan het dienstdoende personeel van de zenderruimte binnen een uur een zender te „willen" bouwen, die ze, zoals ze na drukkelijk verklaarden, nodig hadden voor hun communicatie met de oprukkende troepen. Links: De omroepcel van Radio Her rijzend Nederland was. niet meer dan een klein hokje op de eerste etage van het Philips Ontspanningsgebouw. Van hieruit heeft luisterend Nederland de grote overwinningen maar ook de tegenslagen van de geallieerde legers op onze vaderlandse bodem te horen gekregen. Daarnaast: De Muziek afdeling van de eerste vrije zender op bevrijde vaderlandse bodem. Links de heer Van Dongen, thans werkzaambij P.P.7. in Baarn. Op de voorgrond links de toen nog onbekende pianist Tonny Schifferstein. VOOR ONINGEWIJDEN zij vermeld dat in de zenderruimte meettafels staan opge steld waarmee zendbuizen worden geme ten, instrumenten die eveneens dienst zou den kunnen doen als korte golfzendinstal- laties, zodat het bevel van de Duitsers 'inderdaad ingewilligd had kunnen worden. Zij kregen uiteraard nul op rekest. Voor de Nederlanders werd dit idee aan leiding om zélf te gaan experimenteren, om een zender klaar te hebben als de Duitsers eenmaal de aftocht zouden moeten blazen. Want niemand twijfelde er aan of zij zouden daarbij „Hilversum" wel in de lucht laten springen. PAS IN 1941 NAM het zo terloops ge opperde plan concretere vormen aan. Ge makkelijk was het experimenteren echter niet. Alles moest in het verborgene ge schieden; door de afdelingen van het na tuurkundig laboratorium dwaalde een Duitse majoor rond, luisterend naar de naam Ellerich, die steeds speurde naar alles wat illegaal zou kunnen worden ver richt met de beschikbare kleine zendertjes. getwijfeld de heer Gehrels, die een jaar nadat de werkzaamheden waren beëindigd werd gearresteerd en naar een concentra tiekamp overgebracht, waar hij kort. voor de bevrijding van Nederland overleed. Zijn arrestatie hield echter verband met ander illegaal werk. De maanden verstreken in tussen. De zender, die uit drie afzonderlijke delen was vervaardigd, stond klaar met een kaart van de Duitsers er aan beves tigd. Het versterkergedeelte, een bestaan de installatie om grote watergekoelde zend- lampen te meten, deed verder gewoon dienst omdat het na enige wijziging ge makkelijk als omroepzender kon worden gebruikt. Dit ontsnapte aan de aandacht van de snuffelende Duitsers. Dolle dinsdag OP DOLLE DINSDAG, de onvergetelijke zesde september 1944, wilden enkele mede werkers van het Natuurkundig Laborato rium de antenne al bevestigen, maar hun voornemen kon worden verijdeld, gelukkig, omdat enkele dagen later de aanvankelijk gevluchte Duitsers terugkeerden. Een vijf entwintigtal SS-ers, vergezeld van tech nisch onderlegde officieren, maar niet op de hoogte van alle onderafdelingen van het laboratorium, kwam 16 september om het laboratorium te plunderen. Alles wat waarde had werd gereedgemaakt om aan stonds per vrachtauto of per trein oost waarts vervoerd te worden. Gelukkig kon deze opzet gedeeltelijk verijdeld worden, en ook de zenderruimte werd niet ontdekt, bewezen, dat naar de zender werd geluis terd. DE OPROEP aan Radio-Oranje met het verzoek om luisterrapporten bleven echter onbeantwoord; de zender was blijkbaar op 800 kilometer afstand niet te horen. Dooi de smalende opmerkingen van Hilversum over het Eindhovense zendertje echter was het bewijs geleverd dat dit in het bezette gebied werd opgevangen. Midden oktober werd een nieuwe antenne aangebracht tus sen een kerktoren en het dak van het Natuurkundig Laboratorium. Door de gro tere hoogte van deze antenne was de energie-absorptie door de fabrieksgebou wen belangrijk kleiner geworden en de uitstraling veel beter. Zelfs Londen meldde een goede en duidelijke ontvangst. Energieprobleem IN BEVRIJD EINDHOVEN ontbrak het nog aan veel, bijvoorbeeld aan elektriciteit. Aanvankelijk moest ieder gezin het doen met, 30 watt per dag. Het verbruik van de zender beliep ruim 50 kilowatt per uur; op een voor Eindhoven beschikbaar totaal van 1400 kilowatt dus een belangrijke hoeveelheid. Omdat via een groot aantal toestellen die een groot verbruik had den druk naar de zender werd geluis terd, duurde het niet lang of de stroom voorzieningsautoriteiten kwamen met het vorzook. .h.ot programma—in -de-avonduren een tijdlang te onderbreken. Met name'de rubriek „Nederland Herrijst" en de daarop volgende relayering van de „Radio- Oranje"-uitzending uit Londen zou moeten vervallen. De belasting van het net name lijk nam als gevolg van een intense be luistering van deze programma-onderdelen dermate toe, dat ernstige storingen en zelfs uitvallen van de zender te vrezen waren. Tot. onderbreking is het evenwel niet ge komen. Wel werden de luisteraars herhaal delijk verzocht tijdens de uitzending het licht uit te doen. Maar ook niettegenstaan de dat bleef het net veel te hoog belast, met als gevolg dat een luisterverbod voor de tijd na vijf uur 's middags werd uitge vaardigd. Overtreding hiervan kwam me nige Eindhovenaar bij controle op afsnij ding van stroom te stagn. Nieuw ontvangertje DOOR PHILIPS werd toen een ontvan gertje. dat slechts 6 watt verbruikte en van een 3 watt leeslampje was voorzien, ontwikkeld. Aanvankelijk waren de be richten over de ontvangst betrekkelijk goed, vooral na het ophangen van de nieuwe antenne. Het duurde echter niet lang of allerlei klachten kwamen binnen. Op sommige plaatsen hoorde men de zen der wel overdag, maar 's avonds niet als (Van onze medische mede werker) MET EEN HERNIA of breuk wordt gewoonlijk bedoeld: het e voorschijn komen van een ngewand uit de buikholte loor een abnormale uitstul ping van het buikvlies. Dit ge- oeurt door een aangeboren of een verworven opening in de buikwand. Een hernia wordt gewoonlijk in de lies- en in de navelstreek geconstateerd, waar de buikwand het zwakst is. Een hernia kan ook voor komen aan de littekens van operaties en vindt dikwijls zijn oorzaak in een verhoging van druk in de buikholte (bijvoor beeld hoesten) of in zwakte van „materiaal" der buik wand. Vele operatieve en niet- operatieve methoden van be handeling werden voorgestaan en ook in de loop der eeuwen toegepast. Dit gebeurde echter zonder een duidelijke anato mische voorstelling van het breukbeeld en zonder kennis van de oorzaken of van de maatregelen om infecties te vermijden en was reeds van te voren tot mislukking gedoemd. De eerste werkelijke behoor lijke behandeling van hernia bestond uit de invoering van breukbanden met stalen veer in het jaar 1665 door Nicolaas Lequin in Frankrijk. In het begin der negentiende eeuw bestond er nog geen werke lijke geneesmethode voor dit lijden, IN HET JAAR 1832 verwek te George Heaton zowel in Amerika als in Europa een ge weldig opzien, toen hij een in spuiting aanbeval met een ze ker werkzaam litteken-vor mend medicament. Sedertdien zijn verschillende middelen ter behandeling van hernia inge spoten, maar deze behande lingsmethode is heden ten dage over de gehele wereld op- gegevea- wegens de daaraan verbonden gevaren en de arm zalige resultaten. De operatie ve behandeling, zoals wij die heden kennen, begon in het jaar 1883 met het werk van Bassini in Italië en bijna ter zelfder tijd met dat van Marzy in de Verenigde Staten. De vooruitgang in de kennis der anatomie van de hernia en de verbeteringen in de chirurgi sche techniek zijn zo gx'oot, dat er tegenwoordig zelden een geval met. tragische afloop meer voorkomt. In negentig tot vijfennegentig percent der aan breuken geopereerde gevallen mag men genezing verwach ten. BIJ ZUIGELINGEN en kin deren vinden wij de hernia gewoonlijk in de omgeving van de lies en navel. Beide soorten breuken zijn aangeboren en ontstaan door het onvoldoende dichtgroeien van een klein zakje van het buikvlies, dat door de buikwand tevoorschijn komt. Liesbreuken kan men reeds waarnemen bij de ge boorte, doordat zij te zien zijn als een uitstulpende buikmas sa in de omgeving van de lies, die bij jongens tot bij de bal zak naar beneden dringt. De zwelling neemt in grootte toe wanneer het kind huilt, e^i verdwijnt wanneer het zich rustig houdt en niet trappelt. Bij andere kinderen kan de breuk pas na vele jaren zicht baar worden, of zelfs pas in de puberteit, na een plotselinge over-inspanning. De moeder vraagt gewoonlijk de huisarts om raad, zodra zij ontdekt dat haar kind een breuk heeft. „Wat: kan ik doen, opdat de breuk niet naar buiten dringt" wil zij weten. „Moet het kind nu geopereerd worden, of kan de operatie worden uitgesteld tot het ouder is?" OM DEZE VRAAG te be antwoorden dient men te we ten, dat de inhoud van de zak van een liesbreuk gewoon lijk uit een lus van de inge wanden bestaat. Deze kan zich samentrekken en beklemd ge raken, waardoor het leven van het kindje in gevaar ge bracht wordt. Zelfs voor zui gelingen zijn er breukbanden verkrijgbaar. Zij zijn echter zelden voldoende om de breuk terug te duwen. De zuigeling is klein en levendig, zodat het apparaat verschoven wordt. Soms wordt de druk van de breukband niet verdragen, om dat het op de plaatsen onder de breukband meestal iets 'vochtig is. Zelfs katoenen breukbanden zijn zonder uit werking, hetzij omdat zij te weinig druk uitoefenen om de breuk in te duwen, of omdat de tere huid van de baby ge wond raakt en derhalve de breukband terzijde geschoven moet worden. De enige zekere en effectieve behandeling van een liesbreuk bij zuigelingen bestaat uit een chirurgische ingreep. Zelfs kleine kinderen in de leeftijd van twee tot drie maanden verdragen deze ope ratie zeer goed en het risico is zeer gering. WANNEER, zoals dikwijls voorkomt, het kind kou vat en erg hoest, dan kan het ge makkelijk tot beklemming van de darmlus in de breukzak komen en dan moet een spoed operatie bij een zeer zieke ba by ondernomen worden. Onder zulke omstandigheden is het risico der ingreep ondanks de beste voorzorgsmaatregelen en het gebruik van de moderne antibiotica groot. Wanneer het kind goed ge zond is en er zich nog geen complicaties hebben voorge daan, is een operatieve behan deling van een aangebox'en bx'euk in de eex-ste levens maanden de zekerste weg. Ook bij oudere kinderen en volwas senen is het verstandig om liesbreuken zo spoedig moge lijk chirurgisch te behandelen. Breukbanden worden alleen dan gebruikt, wanneer een operatie niet wordt toege staan, of wanneer de gezond heid van de patiënt het risico van een operatie niet oelaat. BREUKBEHANDELIN GEI door middel van injecties heb ben zelden resultaat en zijn ook gevaarlijker dan de ope ratieve methoden van tegen woordig zodat de eei'stgenoem- de niet als een effectieve en zekere methode mag worden aanbevolen. De navelbx-euk bij zuigelin gen is minder exmstig dan de liesbreuk. Het risico van be klemming is hier uitermate ge ring, zodat hier geen gevaar bestaat, wanneer men de ope ratie uitstelt totdat het kind twee of drie jaar oud is. De navelbreuk bij kinderen verdwijnt dikwijls bij het ouder worden. Deze breuk behandelt men gedurende het eerste jaar door middel van een hechtpleister over de buik, om de bi-euk dicht te houden. Is de opening minder dan een centimeter in doornsnede, dan is een operatie meestal niet nodig. Bestaat er een grote navelbreuk en is deze na twee of drie jaar nog aanwezig, dan zal een operatie noodzakelijk .zijn. Deze kan op iedere leef- 'tijd worden uitgevoerd. NAVELBREUKEN bij vol wassenen vormen een groot gevaar voor beklemming en moeten worden behandeld. Bx-cuken, die zich in oude ope- ratielittekens ontwikkelen moeten ook gehecht worden. Veronachtzaamt men ze gedu rende enige jaren, dan worden zij gx-oter en maken de chirur gische behandeling moeilijker en minder hoopvol. Zoals bij andere gevallen van breuk be staat hier het doorlopende ge vaar van beklemming der in gewanden binnen de breuk zak. Een breuk, van welke aard ook, kan op de een of andere tijd zo opzetten, dat zij niet kan worden teruggedrukt. Wanneer de zwelling toeneemt, dan wordt het afgeklemde stuk darm van bloedtoevoer beroofd. Het wordt purper kleurig en na weinige uren be gint koudvuur (gangreen) op te treden. Er kan grote schade, zelfs breken en stukscheurden van de darmlus op de plaats der breuk optreden, wanneer ver keerde druk op de ingeklem de toeuk wordt uitgeoefend. ALS ER COMPICATIES zijn, dan is het leven van de patiënt in gevaar, en moet zon der verwijl chirurgische hulp worden ingeroepen. Daar een breuk een zuiver mechanisch defect is, moet de verbetering door de chirurg gebeuren, in- plaats van zich op een breuk band te verlaten of op een behandeling met injecties. De aan een breuk lijdende patiënt kan tegenwoox-dig zijn ziekte zonder ex-ge pijnen, zonder verlies aan arbeidstijd en met het uitzicht op een blijvende genezing van meer dan negen tig percent der gevallen inder daad doen verdwijnen. Men heeft heden ten dage een heel ander beeld van een breuk dyn voor een halve eeuw, zodat niemand behoeft te aarzelen, een juiste opex-a tieve behandeling te proberen. s De heer Gehrels van de n.v. Philips, die een groot aandeel had in de bouw van de zender Herrijzend Nederland. Hij gaf zijn leven voor de vrijheid. Een speciale vergunning was nodig zelfs voor het gewone werk, en nog vandaag kan men de belangstellende bezoeker het papier tonen waarop de heer Ellerich zijn fiat geeft voor het werken met een zender. Deze zender was een onderdeel van die waax-mee men later de dagelijkse program ma's van Herrijzend Nederland zou uit zenden. Bij het vervaardigen van de zen der moesten de ontwei-pers voor de toe komst rekening houden met twee belang rijke dingen: In de eerste plaats het aan brengen van een antenne, zodat geëxperi menteerd kon worden; in de tweede plaats was men was er zeker van dat de Duitsers de elektrische centrales zouden vernielen de verzorging van de benodig de energie een groot probleem. OMSTREEKS HET MIDDEN van het jaar 1942 kwam men in opdracht van de O.D. bij de vervaardigers, die de zender al vrijwel gereed hadden, met het verzoek of in het laboratorium eenzender zou kunnen worden gebouwd. De vragenstel lers werden ingelicht en tegelijkertijd deden zij toen de toezegging dat zij zouden zorgen voor antennemateriaal en energie. Het leeuwenaandeel in de bouw had on- omdat de toegang via de centrale werk plaats meesterlijk met kartonnen dozen was gecamoufleerd, waardoor de Puitsers in de waan werden gebracht dat de „tech nische wereld" daar ophield. De zender bleef verborgen en de grootscheepse lan ding van parachutisten verhinderde ver- dex-e roof, want op 18 september 1944 was de stad Eindhoven van vijanden gezuiverd. Etherpiraat OP VRIJDAG 29 SEPTEMBER draaide de zender proef op een golflengte van 420 meter vlak naast de zender Hilversum 2 op 415 meter. Daar de beide Hilversumse zenders nog in de lucht waren, bleef er niets anders over dan als een ethei-piraat wat te vrijbuiteren en een willekeurige golflengte te kiezen, hoewel men daar of ficieel uiteraard geen recht op had. Op maandag 2 oktober werd de zender voor de laatste maal beproefd. De aankondiging luidde: „Hier is „Herrijzend Nederland", de zender op vrije vaderlandse grond op golf lengte 420 meter, met een proefuitzending voor alle Nederlandex-s in bevrijd of nog bezet gebied". Het moet wel een vreemde gewaarwording geweest zijn voor hen, die toen zo maar een Nederlandse zender „uit de lucht hoorden vallen". Op dinsdag 3 oktober 1944 werd officieel met de uitzen ding begonnen. Perfect waren de uitzen dingen nog allerminst; na nauwelijks en kele uren in de lucht te zijn geweest, raakte een omvormer defect. Een paar dagen later woei de antenne van het dak. Door de microfoon werd nog al eens ge fluister opgevangen, dat eigenlijk niet voor de buitenwereld bestemd was en de weer- gavekwalitéit der platenprogramma's liet door het zweven en janken der draaitafels dikwijls te wensen over. Maar de binnen komende berichten uit Maastx-icht, Hel mond, Nijmegen, Weert of Valkenswaard gevolg van storing door buitenlandse zen ders. Elders had men last van een zeer hinderlijke fluittoon. Kleine verschuivin gen van de golflengte hielpen niets. Nadat technici aan de hand van veldsterkte metingen tot de ontdekking waren geko men dat niemand op 435 meter uitzond, bleek na enig experimentex-en deze golf lengte heel geschikt voor uitzending te zijn. Ofschoon door de oorlogsomstandig heden de internationale golflengte-over eenkomsten niet meer overal nauwkeurig in acht genomen werden, kon het wille keurig bezetten van bepaalde plaatsen in de ether een volkomen chaotisclxe toestand scheppen. Er moest ook terdege rekening gehouden worden met het feit, dat mili- taix-e radioverbindingen van deze golf lengtewisseling hinder zouden kunnen on dervinden. Zenderwisseling DE ZENDERWISSELING is „Herrijzend Nederland" haast noodlottig geworden. In het boek „Hier Radio-Oranje" schrijft de heer H. J. van den Broek hierover het volgende: „Een week na de zenderwisseling, op zondagavond vlak voor Kex-stmis, rinkelde de telefoon op mijn schrijftafel. Het hoofd kwartier van de 21e legergroep uit Brus sel belde op. Aan de andere zijde van de lijn bevond zich de „Chief Signals Officer". Het volgende ontspon zich: „Hebt u de golflengte van „Herrijzend Nederland" ge wijzigd?".. „Inderdaad.".. Waarom?".. „Omdat de ontvangst op 420 meter zo slecht was, dat wij op die golflengte niet verder konden gaan.".. „U weet toch wel dat u zoiets niet doen mag?.„Zeker, maar ik meende dat buitengewone omstandig heden buitengewone maatregelen recht vaardigen. De Duitsers houden onze Ne derlandse golflengten bezet; wij zijn dus wel gedwongen een ander plaatsje te zoe ken. Ik heb trouwens om officiële goed keuring laten vragen."„Ja, dat weten we. Maar voor over zo'n ver-zoek kan wor den beslist, zullen zeker enige weken ver lopen. U gaat dus zonder verwijl naar uw vroegere golflengte terug.".. „Het spijt me zeer, maar dat kan ik niet doen. Weer gaan uitzenden op de 420 meter is nutte loos. Het programma wordt dan te slecht of helemaal niet ontvangen. Dan kunnen we de zaak net zo goed sluiten.".. „Toch gaat u naar de 420 meter terug.".. „Nog maals, het spijt me, maar aan die opdracht kan ik geen gevolg geven.".. „Wat wilt u dan?.. „Als u zegt, dat wij alleen op 420 meter mogen zenden, gaan we helemaal de lucht uit; het resultaat is dan immers toch hetzelfde.".. „Dat is uw eigen zaak." Ik had een prikkelend gevoel onder de haren. Aan de vooravond van Kerstmis de uitzendingen stop te zetten was weinig minder dan een paardemiddel. Het stond voor mij vast dat geen werkelijke militaire redenen de oorzaak van het telefoontje uit Brussel konden zijn; anders zou men ons ongetwijfeld veel eerder tot de orde ge roepen hebben. Dan zou ik mij ook direct bij de gegeven orders hebben neergelegd. Zoals de zaken nu stonden, was er echter geen andere keus dan het uit te vechten. Onmiddellijk ging opdracht naar de zen der, a la minute uit de ether te verdwijnen. Grote constei-natie. Betekende dit het ein de van „Herrijzend Nederland"? Een mis troostige drie kwartier volgde. Toen rinkelde de telefoon opnieuw. De zelfde „Chief Signals Officer" uit Brussel was aan het toestel. „Wat is uw besluit na ons gesprek van daarstraks?".. „Wel „Herrijzend Nederland" heeft zijn uitzen dingen gestaakt.".. „Ja, dat heb ik ge merkt. Waarom doet u dat toch?".. „Om redenen die ik u al gezegd heb. Met terug gaan naar de 420 meter maken wij ons belachelijk; het heeft bovendien geen doel." Enkele ogenblikken stilte. Toen kwam de stem: „U bent wel koppig, maar ik zal het goed met u maken. Kunt u nog twee meter opschuiven naar 437 meter?".. „Ja, dat denk ik wel.".. „Uitstekend, schuif dan twee meter op; stuur onmiddellijk een officiële aanvraag om goedkeuring en ik zal zorgen, dat u die krijgt.". „Mogen wij, in afwachting daarvan dan weer onmid dellijk gaan uitzenden?".. „Ja. Maar ver geet niet de officiële aanvraag te sturen!". „Daar kunt u op rekenen. Dank u wel." Zo ging na niet meer dan 50 minuten onderbreking „Herrijzend Nedexiand" de lucht weer in. DE INWONERS van Wingene hebben weer de schilderijen van Pieter Brueghel laten herleven. Op zondag 13 september vormden zij hun stoet en schaarden zij zich om de lange tafels. Zij zongen en dansten, aten worst, pannekoeken, rijste pap, kaas en brood. Dit jaar kwam er zelfs een vetgemest kalf aan te pas. Het plaatsje Wingene in de omgeving van Brugge is langzamerhand wereldberoemd geworden door zijn Brueghelfeest. Zelfs de Ameri kaanse televisiekijkers hebben reeds zij het zonder de kleur dit feest kunnen meebeleven. 7 Sinds 1955 viert Wingene op de tweede zondag van september dit feest van Brueghel. Met een stoet, die ontworpen is door de kunsthistoricus Fx-ans Vrom- man, heeft men de atmosfeer, waarin de Vlaamse schilder leefde, weer wakker ge roepen. Het eerste deel van de Brueghel- stoet moest de toeschouwer in de sfeer van de zestiende eeuw bx-engen. In dit deel zag men ruiters, trommelslagers, vende- liers, landsknechten, Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzak. Het tweede deel was ge heel gewijd aan uitbeeldingen van de spreekwoorden, die ook Brueghel in zijn schildex-ijen heeft vastgelegd. In het der de deel werd een zoveel mogelijke natuur getrouwe uitbeelding van andere beken de werken gegeven, zoals Dulle Griet, de Strijd tussen Carnaval en Vasten, de Pa- rabel der Blinden, Het Luilekkerland en dei-gelijke. Het laatste deel van de stoet bestond uit een uitgebreide uitstalling van het eten, dat de deelnemers ten slotte op de grote weide achter het gemeentehuis verorberd hebben. Hier was een enorm levend schilderij ontstaan van de boerenkermis, zoals heel de wereld deze kent van Brueghels schilderijen. Fanfares en doe delzakspelers maakten muziek, dansgroe pen tx-aden op en humoristen gaven hun gx-appen ten beste. Het publick behoefde het niet bij toekij ken te laten. Het kon zichzelf trakteren op pannekoeken en rijstepap en het kon hol feest van Brueghel te Wjngene tot laat in de avond meevieren. Er werden wagenspe len opgevoerd en vele muziekkorpsen hebben de fakkeloptocht begeleid, die het slot van dit feest vormde.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 16