PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Spanningen op Duitse arbeidsmarkt Wereldnieuws Wolken maar geen regen WEINIG OPTIMISME TE BRUSSEL 2 Financial Times over Duitse economie Westafrikaanse markt biedt grote kansen Bührmann heeft goed jaar Trekking premie-aandelen Het Witte Kruis De Canadese markt biedt vele mogelijkheden ProsDectus Verblifa Prospectussen uitgiften R'dam en A'dam Premieregeling woningbouw voor zelfbewoning Voor goodo en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren De Hoge Autoriteit Besprekingen over Vrijhandelszone Drie-eilandenplan Schutsluis in Zandkreek volgend jaar gereed Argentijnse spoorarbeiders staakten uit protest Griekenland krijgt Duitse lening van DM 200 miljoen Fittingfabriek verwacht redelijk resultaat Vanguard-satelliet geeft duidelijke radiosignalen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 De Financial Times schrijft, dat de Duitse economie in een zeer belangwekkend stadium is gekomen. De werkloosheid is gedaald tot 1 percent van de beroepsbevol king, precies de helft van het Engelse werkloosheidspercentage. Er zijn aanwijzingen, dat de werkloosheid in West-Duitsland nog verder zal dalen en dat in bepaalde sectoren van de Duitse industrie de symptomen van een tekort aan arbeidskrachten beginnen te verschijnen, die zich in 1955 in Engeland voordeden: buitengewoon grote omzetten, zwarte Ionen enz. Het blad merkte op, dat de Duitse arbeidsmarkt wordt beïnvloed door de stroom van vluchtelingen uit het oosten. De laatste tyd worden de omstandigheden in Oost-Duitsland beter en een van de gevolgen hiervan is, dat er minder Oostduitsers naar het westen emigreren, waardoor het tekort aan arbeids krachten in de Bondsrepubliek vlugger is ontstaan dan anders het geval zou zijn geweest Er zijn tot dusvere weinig aanwijzingen omtrent een belangrijke prijsstijging in West-Duitsland, maar het is duidelijk, dat de regering zich zorgen maakt over de mo gelijke gevolgen van het tekort aan ar beidskrachten voor de exportmai-kt. De as BonnParijs De Financial Times schrijft verder, dat tevens de as Bonn-Parijs niet zonder eco nomische moeilijkheden is, zoals de huidi ge moeilijkheden over de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal aantonen. Wat het vraagstuk van de kolencrisis be treft, lopen de belangen van Frankrijk en Duitsland niet parallel. Het vraagstuk van de onverkochte kolenvoorraden in Frank rijk is niet zeer ernstig, terwijl anderzijds Frankrijk er naar streeft zich te verzeke ren van markten voor zijn olieproduktie uit de Sahara. In de oorlog tussen de kolen en olie. welke thans in het grootste deel van de weteld gaande is; liggen de belan gen van Frankrijk hoofdzakelijk aan de kant van de olie. Het wekt daarom geen verbazing, dat de Franse regering een in grijpende hervorming van de E.G.K.S. heeft voorgesteld, waardoor de Hoge Auto- Advertentie Directeur African Eastern: „Welke toekomstmogelijkheden liggen er voor de Nederlandse indüstriëën op de voornaamste markten van West-Afrika? Het antwoord is kort: grote, ongetwijfeld grote, vooral voor industriële grondstof fen en kapitaalgoederen, dat wil zeggen technische installaties." Aldus de heer P. Dansberg, directeur van de African and Eastern Trading Company (Holland), een dochteronderneming van Unilever en ver tegenwoordiging in Nederland van the United Africa Company Limited, in een re de te Rotterdam voor leden van het con tactcentrum voor exportmanagers. De heer Dansberg wees erop, dat de exporterende Nederlandse industrieën zich er wel rekenschap van moeten geven dat voor eenvoudige gebruiksgoederen in steeds mindere mate een afzetgebied aan wezig zal zijn. Deze goederen zullen gelei delijk aan worden vervaardigd door de vele kleine plaatselijke industrieën. De United Africa Co. is uitgegroeid tot 'n groot appa raat en exporteert op grote schaal grond- noten, palmpitten, palmolie, hout, huiden en andere produkten die in West-Afrika worden voortgebracht. In West-Afrika heeft men in bijna elke plaats van enige betekenis eigen vestigingen. De heer Dansberg vertelde, dat de tus senhandel in Afrika een grote plaats in neemt. Van een monopoliepositie voor de United Africa is geen sprake. Wel is het concern als enkel bestaand apparaat het grootste. Hij waarschuwde tegen het rechtstreeks zakendoen in West-Afrika met kleine, inheemse importeurs, omdat „behalve het betalingsrisico zij meestal geen distributie kunnen geven voor de pro dukten". „Ook met bepaalde grotere, vooral na de oorlog tot ontwikkeling ge komen Westafrikaanse importfirma's hoofdzakelijk Griekse en Indische, moet voorzichtigheid worden betracht." De heer Dansberg onderstreepte tenslotte, dat de United Africa blijk heeft gegeven van vertrouwen in de toekomst van de Westafrikaanse markten door grote in vesteringen. G. H. Buhrmann's Papiergroothandel n.v. deelt het volgende mede: De gunstige gang van zaken heeft zich in 1959 voortge zet. De bedrijfsresultaten over het eerste halfjaar 1959 zijn hoger dan die over de zelfde periode van 1958. De vijf fabrieken zijn goed van orders voorzien, terwijl ook de omzetten van de groothandel in bin nen- en buitenland weer groter zijn dan vorig jaar. Van recente datum is de over neming door de vennootschap van alle aandelen van de sedert 1846 bestaande pa piergroothandel Gerhard Loeber, die ook op vele exportmarkten een afzetgebied heeft. De verwachtingen voor het tweede halfjaar zijn gunstig. De financiële commissie tot beheer der waarborg- en reserve-fondsen van de Noord Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" deelt mede, dat ter verdere inha ling van de achterstand op het in 1888 oor spronkelijk vastgestelde plan van aflossing der premie-aandelen van de Noord Hol landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" op 2 november behalve de 10.050 premie aandelen van de oorspronkelijk vastge stelde trekking van 1 november 1946, zul len worden getrokken de oorspronkelijk vastgestelde trekkingen van 1 mei en 1 november 1947, elk groot 10.050 premie aandelen. riteit niet meer dan een coördinator van energiebronnen zou worden en haar supra nationale bevoegdheden merendeels zou zien verdwijnen. Ook wekt het geen verba zing, dat dit voorstel geen ingang vindt in Duiteland, dat een kleine inheemse olie industrie en een zeer grote surpluscapaci- teit voor de produktie van kolen heeft, al dus de Financial Times. In een bijeenkomst van de Nederlands- Canadese Kamer van Koophandel heeft de heer Leo Cox, vice-president van een Canadese reclamebureau, een rede gehou den over de Canadese markt en de wijze, waarop in Canada kan worden verkocht. Gezien het vooruitzicht van een krachtige economische groei in Canada biedt de Canadese markt ongetwijfeld grote moge lijkheden voor de buitenlandse producen ten van goederen en diensten. De Cana dese markt moet worden gezien als een object voor investering op lange termijn; de eerste inspanningen zullen voor de Ca nadese markt groter moeten zijn dan ver moedelijk voor de meeste andere export markten. .Verder moet men er rekening mee hou den, dat er reeds een grote Canades in dustrie bestaat, die bereid is een harde strijd te leveren voor het behoud van haar investeringen en organisatie in Canada. Ook de concurrentie van de Amerikaan se industrie op de Canadese markt moet niet uit het oog worden verloren. De belangstelling voor Nederlandse goe deren en diensten neemt in Canada gesta dig toe. Sommige produkten, bij voor beeld bloembollen, chocolade, kaas siga ren en bepaalde bekende merken alcoho lische dranken, hebben zich reeds stevig genesteld op de Canadese markt. Andere goederen genieten nog weinig bekendheid en ontmoeten krachtige concurrentie van Noordamerikaanse fabrikanten. Er is niettemin een stevig bruggehoofd ge vestigd en met de hulp van een krachtige verkoopsbevordering zal het mogelijk zijn verder door te dringen op de Canadese markt. Twee dagen later dan verwacht werd is het prospectus verschenen van de in de jongste buitengewone aandeelhouders vergadering. aangekondigde uitgifte van 2.500.000 niet op verzoek van de houder royeerbare certificaten van aandelen in de n.v. De Vereenigde Blikfabrieken te Am sterdam. De nieuwe stukken delen voor '4 in de resultaten van 1959 en tenvolle in die van de volgende boekjaren. Koers van uitgifte is 100 percent. De inschrijving (30 september bij de Twentsche Bank) is uitsluitend voor houders van claims, waar bij drie claims recht geven op toewijzing van één nieuw certificaat. De storting is op 16 oktober. De claimhandel begint op dins dag 22 september. Officiële beursnotering en dooreen leverbaarheid wordt aange vraagd. Over het doel van de emissie zegt het prospectus: boven de normaal te achten investeringen voor vervangingen en ver beteringen beoogt de directie in de komen de twee jaren belangrijke bedragen extra te investeren, onder andere door verdere vergroting der capaciteit van de drukke rijen en lakkerijen te Krommenie en Leeuwarden. Ook met de verdere moder nisering, automatisering en uitbreiding zijn bedragen van betekenis gemoeid. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10 miljoen, waarvan tot dusver geplaatst en volgestort 71/* miljoen. De uitgifte van certificaten heeft volgens het pros pectus ten doel het Nederlandse karakter van de vennootschap te waarborgen. In het bedrijf zijn thans circa 2600 personen werkzaam, verdeeld over zeven fabrieks complexen, namelijk in Krommenie, Utrecht, Oudenbosch, Leeuwarden, Delft, Dordrecht en Doesburg. De resultaten tot dusver in 1959 zijn in overeenstemming met de verwachtingen. De omzet ligt op een hoger niveau dan vorig jaar. De di rectie verwacht wederom een bevredigend dividend te kunnen uitkeren (over 1958 werd uitgekeerd 10 percent). Indien de winst zich op het peil handhaaft van het eerste halfjaar, zullen met het oog op de investeringsplannen uit de winst reser veringen geschieden. Heden is het prospectus verschenen van de reeds aangekondigde uitgifte van 25 miljoen, 4*4 percent, 30-jarige obligaties tegen 99 percent ten laste van de Gemeen te Rotterdam. De inschrijving is op dins dag 29 september, de storting op maandag 2 november. De lening is overgenomen door een bankiersgroep onder leiding van de Rotterdamsche Bank. De aflossing, voor het eerst in 1960, geschiedt a pari in der tig nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is uitsluitend toegestaan op 1 novem ber van elk jaar, voor de eerste maal op 1 november 1969. Extra aflossing zal in 1969 tot en met 1973 slechte kunnen ge schieden tegen 101V* percent en daarna tegen 101 percent. Beursnotering wordt aangevraagd. De opbrengst van de lening dient tot consolidering van vlottende schuld. Gelijktijdig is het prospectus verschenen van de eveneens reeds aangekondigde uit gifte van een soortgelijke lening (eveneens 25 miljoen, 414 percent obligaties tegen 99 percent met een looptijd van 30 jaar) ten laste van de Gemeente Amsterdam. De hierbij betrokken groep bankiers staat onder leiding van de Twentsche Bank. Vervroegde aflossing is voor 1 novmeber 1969 niet toegestaan, vanaf die datum tot en met 1 november 1973 tegen 1011/® per cent en daarna tegen 101 percent. De op brengst dient gedeeltelijk ter financiering van diverse kapitaaluitgaven en voorts tot consolidering van vlottende schuld. De data van inschrijving en storting zijn de zelfde als voor Rotterdam namelijk res pectievelijk 29 september en 2 november. Blijkens de prospectussen bedroeg het aantal inwoners van Amsterdam op 1 ja nuari 872.442 en van Rotterdam 731.047. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, heeft in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Maenen (K.V.P.) medege deeld. dat zijns inziens eigenbouwers, spe ciaal bouwers van een eigen woning voor zelfbewoning, sedert het verschijnen van de regeringsnota inzake enkele hoofdpun ten van het sociaal-economisch beleid over voldoende gegevens beschikken om zich een oordeel te vormen over de hoogte van de subsidie voor de eigen woning, zoals de ze zal worden toegekend op aanvragen die na 16 april doch vóór 23 juni 1959 bij de Directies van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provindies zijn bin nengekomen. Indien de door de regering voorgestelde huurverhoging per 1 april 1960 wordt aan vaard en de bijdrage voor nog te bouwen woningwetwoningen met 100 per jaar, (zijnde twee-zevende gedeelte van de thans geldende bijdrage ad gemiddeld 350 per jaar) wordt verminderd, voor deze aan vragen mag worden gerekend op een pre mie van vijf-zevende van het vóór 16 april 1959 geldende bedrag en op een ongewij zigde toeslag voor eigen bewoning. De minister zegt verder dat uit een ver gelijking van het aantal woningen, waar voor in het eerste halfjaar 1959 een premie werd -toegekend, met de aantallen wonin gen, waarvoor in de eerste helft van de ja ren 1957 en 1958 een premiebeschikking werd gegeven, blijkt, dat de mogelijkheden voor de premiebouw in het eerste halfjaar van 1959 zich over het algemeen niet on gunstig onderscheiden van die, welke zich in het eerste halfjaar van 1957 en van 1958 voordeden. De bewindsman acht het niet doenlijk, aanvragen voor financiële steun ten behoeve van de bouw van een eigen wo ning met voorrang te behandelen. De minister is van plan, over de voor nemens van de regering ten aanzien van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw nadere mededelingen te doen. Advertentie HAARLEM -.1 ZIJLSTRAAT 9t> TELET.:-. 20340 De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen meldt dat bij loting, als voorgeschreven, de volgende volgorde van aftreden der leden van de Hoge Autoriteit van de EGKS is vastgesteld: per 14 sep tember 1961: Albert Coppé, Albert Wehrer en Pierre-Olivier Lapie; per 14 september 1963: Paul Finet, Roger Reynaud en Fritz Hellwig; per 14 september 1965: Piero Mal- vestiti, Dirk Spierenburg en Heinz Pott- hoff. Onder voorzitterschap van de Belg Jean Rey is in Brussel de speciale commissie van regeringsexperts van de zes landen van de E.E.G. bijeengekomen ter verdere bespreking van de vraagstukken van een vrijhandelszone. Uitgangspunt voor de be sprekingen, die op 19 oktober zullen worden voortgezet, was een document van de Europese Commissie van de E.E.G., dat de afgelopen dagen na langdurige be sprekingen is opgesteld. Naar wij vernemen zijn op de bijeenkomst van de speciale commissie slechts algemene beschouwingen over dit rapport van de Europese Commissie gehouden, dat in de komende weken in de zes hoofdsteden door de regeringen nader zal worden besproken. Van Nederlandse zijde werden de besprekingen bijgewoond door baron Van Ittersum en baron Bcntinck van het ministerie van Buitenlandse Zaken en door het hoofd van de permanente missie bij de Europese Gemeenschappen, mr. Linthorst Homan. Naar in conferentiekringen verluidt zou het rapport van de Europese Commissie in vergelijking met het reeds eerder door haar ter tafel gebrachte document wei nig nieuwe gezichtspunten hebben opge leverd, hoewel ook in de Commissie de urgentie van een oplossing van het vraag stuk wordt erkend. De tetenstellingen, die echter eind vorig jaar in het comité- Maudling van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking ook on der de zes E.E.G.-landen bleken te be staan, zijn aldus zei men in welingelich te kringen „nauwelijks nader tot een oplossing gekomen". Het rapport van de Europese Commssie zou uitgaan van een „mondiale" oplos sing van de vraagstukken, waarbij onder meer de overwegingen zouden gelden, dat een vrijhandelsgebied bestaande uit de zes landen en de zeven landen van „Stock holm" niet alleen in de Verenigde Staten en Canada, maar ook in de onderontwikkel de gebieden weerstanden zouden opleve ren als gevolg van daaruit voortvloeiende gevaren voor de afzetmogelijkheden op de Europese markt. De commissie zou ove rigens wel hebben voorgesteld een con tactcommissie in te stellen, die de be- grevelingen zal in 1960 de schutsluis ter hand worden genomen 4.000.000), ter wijl tevens zal worden begonnen met de aanleg van een 4 k.m. lang dijkvak op de plaat van Oude Tonge 6.250.000). In de Memorie van Toelichting op de be groting van Verkeer en Waterstaat wordt o.a. medegedeeld dat in het kader van het Drie-eilandenplan de schutsluis in de Zandkreek zal worden voltooid 2.000.000) terwijl zal worden voortgegaan met het maken van de afsluitdammen in de Zand kreek 4.000.000) en in het Veersche Gat 8.000.000) en met het maken van de bouwput voor en het vervaardigen van de bij de sluiting van die dammen te gebrui ken caissons 4.000.000). Voorts zijn be dragen van 3.000.000 respectievelijk 1.500.000 geraamd voor werken tot aan passing van de afwatering van noord- en zuid-beveland aan de nieuwe waterstaat kundige toestand van een vissershaven te Colijnsplaat ter vervanging van de haven te Veei'e, die van de zee zal worden afge sloten. Het voor de afdamming van het Haring vliet uitgetrokken bedrag is goeddeels be stemd voor de voortzetting van de bouw van de uitwateringssluizen 22.000.000) en het eerste gedeelte van het baggeren van toeleidingskanalen naar die sluizen 3.000.000). Begonnen zal worden met de bouw van de schutsluis 3.000.000) en met de aanleg van het dijkvak met haven complex tussen Goeree en de schutsluis 4.Ó00.000) voor de aankoop en opslag van materialen, het onderhoud van bouw putten en havens en de bescherming van de onderzeese oevers is tenslotte een som van 2.000.000 geraamd. BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse spoorwegarbeiders hebben vrijdag gestaakt na een donderdagavond door de minister van Economische Zaken Alvaro Alsogaray voor de televisie gehouden toe spraak, waarin hij verklaarde dat de nieuwe pensioenwet voor de spoorwegar beiders niet zou worden uitgevoerd, daar de regering dit niet betalen kan. De mi nister had verder verklaard dat de wet on praktisch was en dat hij zou voorstellen haar in te trekken. Ongeveer 150.000 Argentijnse textielar beiders hebben vrijdag het werk, na een staking van vier dagen, hervat. Zij ver klaarden dat zij voor onbepaalde tijd in staking zouden gaan wanner hun eisen niet zouden worden ingewilligd. Voorts zijn 250.000 metaalarbeiders reeds drie weken in staking. 60. Al spoedig bleek, dat de kasteelbe- woners geen vreugdedans maakten rond Smithy's toestellen. Opeens kwam er aan hun gehuppel een einde en stoven zij gil lend alle kanten op. „Snap je dat nou, zeuntje?", vroeg Smithy verwonderd aan Panda. „Waarorrt lopen ze nou weg? Je zou zeggen, dat het programma hen niet bevalt, maar ik heb juist verschillende programma's aanstaan om iedereen te vreden te stellen„Hm", zei Panda. „Misschien had u het eens heel voorzich tig met een kinderprogramma kunnen proberen. Ik ben bang, dat ze een beetje geschrokken zijn! Maar vraag het eens aan de hertog die is daarginds onder een bank gekropen". In het begin viel het niet mee, om de hertog iets te vragen, want deze lag r.og geheel onthutst onder zijn meubel en hield de beide oren stijf dichtgestopi. „Toe, doe niet zo flauw, ouwe reus!", zei Smithy, terwijl hij de vorst, door krachtige rukken op de been pro beerde te krijgen. „Ga het feest nu niet liggen bederven! Kom, trek een vrolijk ge zicht en ga je dochter halen voor een dansje hoor eens, wat een jofele mu ziek tralala-pom-pom, trideldiem Maar de hertog staarde hem. hologig en lijkbleek aan en zijn tong wilde geen ge- \vid voortbrengen staande geschillen tussen de „zes" en de „zeven" nader zou moeten nagaan en be staande grieven zou moeten onderzoeken. Een deel van de zes E.E.G.-landen, waar onder de Benelux en West-Duitsland, handhaaft echter het standpunt, dat op enigerlei wijze contact met de zeven lan den van het Kleine Vrijhandelsgebied dient te worden gezocht, al wordt nu de ze landen onderling nog niet tot definitie ve regelingen zijn gekomen het moment daartoe psychologisch minder gelukkig ge acht. Al met al toonde men zich in Brus sel weinig optimistisch over de mogelijk heid van een hervatting van een gesprek tussen de zes en de zeven over een vrij handelsgebied. In de komende weken zal het zwaartepunt van het overleg over de ze kwestie weer in de nationale hoofdste den komen te liggen. Griekenland en West-Duitsland hebben een leningsovereenkomst gesloten waarbij Griekenland 200.000.000 mark krediet krijgt. Deze overeenkomst werd getekend door de bondsminister van Financiën Her mann Linraht en de Griekse ambassadeur Thomas Ypsilanthi. Hoewel de lening zal worden geplaatst op de Duitse binnen landse kapitaalmarkt, zal de financiering voorlopig plaats vinden via de Europese Betalings Unie. Het eerste halfjaar 1959 gaf, blijkens mededeling van de directie van de n.v. Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek te Deventer, een duidelijke stijging van de activiteit te zien ten opzichte van dezelfde periode van 1958. De bestellingen en afle veringen waren circa 50 percent hoger dan in 1958. De pi-oduktie steeg met circa 30 percent ten opzichte van die van de over eenkomstige periode van dat jaar. Door het te hoge produktieniveau in begin 1958 ten opzichte van de toenmalige vraag, is echter een juist evenwicht bereikt tussen produktie en afzet over het thans afgelo pen halfjaar. De financiële resultaten over het eerste half jaar en de huidige vraag op de Nederlandse en exportmark ten geven, ondanks het inmiddels geste gen- loonniveau -en-de oplopende- grondstof- fenprijzen goede hoop op een redelijk re sultaat over 1959, aldus de directie. CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) In de Verenigde Staten worden duidelijke radiosignalen opgevangen van de kunst maan Vanguard-III die gemaakt is van magnesium en glasvezel, zij beschrijft een baan, waarvan het verste punt 3.725 km. en het dichtstbijzinde punt 510 km. van de aarde verwijderd is. De snelheid varieert van 20.210 km. tot 29.700 km. per uur. De Vanguard-III zal wellicht dertig tot veer tig jaar in de ruimte blijven. Het is de twaalfde kunstmaan die de Amerikanen in twintig maanden tijds in een baan om de aarde hebben gebracht. De andere Amerikaanse kunstmanen wa ren de Vanguard-I, de Vanguard-II, drie Explorers", gelanceerd door het leger, vier „Discoverers" van de luchtmacht, de met een Atlas gelanceerde „sprekende" satelliet en de .Explorer IV", ook wel „schoepenrad" genaamd. De Russen hebben drie Spoetniks met sue ces gelanceerd, waarvan de derde nog om de aarde draait. Van de Amerikanen draaien nu drie Vanguards, twee Explo rers, twee Discoverers en de schoepenrad satelliet om de aarde. Wodka. De Liberal-Demokratische Zeitung van Halle in Oost-Duitsland meldt dat in het stadje Raguhn een 26-jarige Oost- duitser een weddenschap won dat hij een grote fles wodka zonder adempau ze leeg kon drinken. Een uur later viel hij dood neer. Overdreven. In het gebeid van Soerat, een Indische stad ten noordwesten van Bombay, zijn de stoffelijke resten van 32 slachtoffers van een overstroming ge borgen. De autoriteiten achten berich ten, als zouden er 150 doden zijn over dreven. Er zijn naar schatting een kwart miljoen mensen dakloos. Tweemaal. De Amerikaanse vlieger Scott Crossfield heeft donderdag bij de eer ste vlucht met het raketvliegtuig X-15 een snelheid van 2.250 kilometer per uur bereikt, tweemaal de snelheid van het geluid. De vlucht werd op vijftien kilo meter hoogte gemaakt. Persoonlijk. Prins Sadroeddin Aga Khan, broer van prins Ali Khan, heeft zich ter beschikking gesteld van dr. Lindt, de Hoge Commissaris van de UNO voor vluchtelingenvraagstukken, als per soonlijke bijdrage tot het Wereldvluch- telingenjaar. Dr. Lindt heeft bekend gemaakt dat de prins landen in het Nabije en Verre Oosten zal bezoeken, om aandacht te vestigen op de noden der vluchtelingen en op de plannen voor hulp. Ernstiger Sir Anthony Eden, de Britse oud-premier die aftrad na de Suez-ac- tie heeft een koortsaanval gehad die naar verluidt ernstiger is dan de vori ge waarvan hij sinds zijn aftreden te lij den heeft gehad. Dezer dagen werd be richt, dat hij zijn boek over de Suez- oorlog voltooid had. Slijk. De Amerikaanse luchtmacht heeft brigade-generaal Pritchard, op verzoek van de IJslandse regering, van zijn commando op IJsland ontheven. Gene raal Pritchard was bevelhebber van de Amerikaanse vliegbasis op IJsland waar dezer dagen de wacht 2 IJslan- se ambtenaren door het slijk zou heb ben laten kruipen. De IJslandse ambas sadeur heeft bij het State Department over dit voorval geklaagd. Weg. Een woordvoerder van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat India en Bhoe- tan in beginsel overeenstemming heb ben bereikt over de aanleg van een weg tussen beide landen. Het zal de eerste weg zijn die ooit in de Himalaya-staat Bhoetan is aangelegd. De aanlegkos- ten zullen door India worden gedra gen. Zomer. Een orchidee, die 116 jaar geleden uit Mexico naar Denemarken werd overgebracht heeft dit jaar na de war me zomer voor het eerst gebloeid. De orchidee bevindt zich in de plantentuin van Kopenhagen. Ontsnapt- Dertig Westduitse schoolkinde ren zijn aan de dood ontsnapt toen een Westduitse straaljager boven Bremen in de lucht uit elkaar vloog en op hun schoolgebouw terecht kwam. Delen van het vliegtuig drongen door het dak van het gebouw en door de muur van de eetzaal waar de kinderen zich be vonden. De piloot verloor het leven Doodgevroren. In de bergen in Oost- Transvaal zijn elf Afrikanen gevonden die waren dood gevroren. Zij werden sedert zondag vermist. In Transvaal en Natal is tijdens een koudegolf sneeuw gevallen. Ongeveer vijfduizend stuks vee zijn bezweken. Activiteit. De autoriteiten in Frans Soma- liland hebben Mahmoed Harbi, leider van de Nationale Democratische bewe ging, tot tien jaar gevangenisstraf en twintig jaar ballingschap veroordeeld. Twee andere prominente figuren uit die partij kregen eenzelfde straf en aan nog een aantal werd vijf jaar gevange nisstraf en tien jaar ballingschap gege ven. Allen waren beschuldigd van acti viteit tegen de Franse autoriteiten, zo meldt radio-Cairo. Primitief. Volgens de Russische bioloog professor Alpatov is het mogelijk, dat de omstandigheden op de maan het be staan van primitief organisch leven toelaten. Bepaalde levende organis men zijn bestand tegen temperatuurs veranderingen tussen het absolute nul punt en 170 graden boven nul, aldus Al patov, in het Russische regeringsblad Izvestia. Met de maanraket zijn „ont dekkingen van fundamentele betekenis" voor de oplossing van het probleem van ontstaan van aarde en maan ge daan, zo heeft Leonid Sedov medege deeld op een bijeenkomst van de uni versiteit van Moskou. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. Het hogedrukgebied, waarvan het maar ook zonnige perioden. De tempera hoofdcentrum nog boven Midden-Engeland turen bereiken dezelfde waarden als van- gelegen is, heeft zich in de richting van daag of iets hogere, centraal Europta uitgebreid. Op de oceaan werd het door een toegenomen depressie activiteit aangetast en dit proces gaat nog door. Een depressie, die ten oosten van Ngwfoundland snel begon uit te diepen, is naar net zeegebied tussen IJsland en Groenland getrokken. De luchtdruk daal de er lot 962 millibar. De depressie koerst Ynenbure nog verder langs de Groenlandse kust. Het vitesinoen koufront ervan zal morgen de Britse eilan- gelde den naderen. De snelheid van dit oceaan- D front is echter te klein om ons, land gedu- Twpntp rende het komende etmaal te bereiken. In p;nHhr,Trr>r, ons land blijft het weer dan ook nog onder T invloed van het hogedrukgebied. De wind g draait naar zuidelijke richtingen. Het blijft Helsinki nog droog met plaatselijk wolkenvelden Stockholm Oslo Kopenhagen Den Helder S3 ■S o Sh Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrück Belgrado Athene Rome Ajaccio Mallorca Het hoog en laag water te Zandvoort Is Lissabon 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Madrid Zondag 20 september Zon op 6.21 uur, onder 18.46 uur. Maan op 20.18 uur, onder 9.56 uur. Maandag 21 september Zon op 6.22 uur, onder 18.43 uur. Maan op 20.48 uur, onder 10.58 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 19 september Hoog water 4.59 en 17.20 uur. Laag water 0.51 en 13.03 uur. Zondag 20 september Hoog water 5.34 en 17.52 uur. Laag water 1.26 en 13.35 uur. Maandag 21 september Hoog water 6.07 en 18.27 uur. Laag water 1.59 en 14.06 uur. zwaar bew. wzw 18 zwaar bew. no 18 zwaar bew. no 19 zwaar bew. windst 20 zwaar bew. no 19 zwaar bew. windst. 13 zwaar bew. windst. 19 onbewolkt ono 19 zwaar bew. w 12 zwaar bew. windst. 16 zwaar bew. windst. 22 zwaar bew w 19 zwaar bew. windst. 17 zwaar bew. no 19 zwaar bew. windst. 18 mist windst. 20 onbewolkt no 20 onbewolkt no 24 mist o 24 zwaar bew. windst. 23 zwaar bew. o 25 onbewolkt n 22 onbewolkt o 21 onbewolkt windst. 17 onbewolkt windst. 19 zwaar bew. windst. 21 geheel bew wnw 23 onbewolkt wzw 17 onbewolkt windst. 21 onbewolkt windst. 18 zwaar bew. n zwaar bew. no 26 half bew. ono 26 half bew. nno 30 licht bew. wnw 25 half bew. windst. 26 52 g ai cl cE 1 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1 0 0 0 50

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2