Legendarische Jan de Lapper stierf 300 jaar geleden ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 EEN HAARLEMSE ZEEHELD SlMlr „Hertenduin" wordt misschien conferentie-oord voor internationale zakenwereld Filmvoorstelling ten bate van kinderpostzegelactie Medische verzorging tijdens het weekeinde Hoe vermoorden wij Oom George? Tiger Bay Zware jongens - lichte meisjes De reis om de wereld Dagboek van A nne Frank Dorp aan de rivier Al Capone Journaals CETA-BEVER BU3TENB1JTS Voorzieningen voor studenten Collectanten gevraagd voor Reclasseringscollecte Bezittingen en schulden der gemeente Het vertrek van ds. Rang Collecte had mooie opbrengst Ongeval op bouwwerk „Op hoop van zegen" Burgerlijke Stand van Haarlem In 't pothuis van den Zwarten Hond daar zat Jan Bar ends binnen 0m met zijn schoenenlappersiverk dan sobren kost te winnen. Doch ging de trom voor 't zeevolk rond tot wreking van 't lands regten dan smeet hij els en pikdraad weg om, voor het land te vechten. Hij heeft, als waardig kapitein in onderscheiden togten voor de eer en 'l heil van 't Vaderland met leeuwenmoed gevochten. In dit huis bij de Melkbrug in Haarlem zou Jan de Lapper jarenlang hebben ge woond. Een gevelsteen herinnert daar nog aan. De werkelijke Jan Jansz Lapper heeft aan de Burgwal en de Anthoniestraat gewoond. Ziehier clrie van de 36 versjes in een rijm, gewijd aan: Jan Barendse, alias Jan de Lapper. Vele jaren lang heeft Haarlem de legende van Jan de Lapper doorgegeven van vader op zoon. Op de lange winteravonden brachten vertellers aan de grootheid van de Spaarnestad eer door de roemruchte daden van Jan de Lapper te verhalen, hem te om kransen met een aureool van grootheid en als voorbeeld aan de nazaten te stellen. Totdat een twintigtal jaren terug dr. M. G. de Boer zich opwierp als historisch inquisiteur, de legende over Jan de Lapper wat ontluisterde en Haarlem weer een illusie armer maakte. Vandaag is het precies driehonderd jaar geleden dat Jan Jansz Lapper in de le gende Jan Barendse of Jan de Lapper in zijn huis aan de Antoniestraat stierf Twee dagen daarna werd hij in de Grote Kerk voor de somma van vijftien gulden begraven. Volgens goed gebruik werd over de erfenis in de familie wat gekibbeld, maar toen de regeling was getroffen bleef het vele jaren stil rond zijn nagedachtenis. Na honderdvijftig jaar begon echter het epos over deze roemruchte Haarlemmer de ronde te doen. Jan de Lapper was, volgens de legende, een eenvoudige schoenlapper, die zich door moed, beleid en trouw heeft opge werkt tot zeekapitein. Toen de vloot weer eens onder Tromp tegen de Engelsen vocht, was onze held als eenvoudig zee man geplaatst onder een niet al te moe dige kapitein. Door de onvoldoende leiding raakte het scheepsvolk in paniek en het schip in een benarde positie. Jan nam het commando over en dreigde een lont ln het kruit te gooien, als het scheepsvolk zich niet dapperder gedroeg. De mannen hervonden hun vertrouwen en vochten als leeuwen. Zij slaagden er in een Engels schip in de grond te boren en een ander op de vlucht te jagen. Tromp toonde zich trots op Jan de Lapper en gaf hem verlof als waarnemend kapitein het schip terug naar Texel te brengen. Voor zijn moedig gedrag kreeg de Lapper van de admiraliteit 'n gouden keten en 250, Jan zocht zijn lapperij bij de Melkbrug aan het Spaarne weer op tot Tromp zelf naar het pothuis kwam en Jan vroeg als luitenant bij de vloot te dienen. „Nee, nee", zei hij, „kaptein of schoenen flikken". Jan werd naar Den Haag ont boden maar toen hij ook daar halsstarrig bleef weigeren, gingen de heren door de knieën: onze lapper kreeg een schip. Toen iemand de brief had voorgelezen, die Advertentie Eis voor uw veiligheid... Er is een begin gemaakt met nieuwe on derhandelingen over dc bestemming van •■Hertenduin", het, ten noorden van dc Li- naeushof, in Heemstede braakliggende landgoed. Aanvankelijk is eraan gedacht op dit landgoed een revalidatiecentrum voor kinderen te stichten, doch daar geen goedkeuring voor paviljoenbouw te ver wachten is, zijn deze plannen van de baan. Momenteel wordt met topfiguren uit de internationale zakenwereld overleg ge pleegd betreffende een bestemming van het prachtige landgoed tot ontvangst- en conferentiecentrum. Het op Hertenduin" staande landhuis zou zeer geschikt zijn als ontmoetingsplaats voor functionarissen uit de internationale zakenwereld. Bij het overleg zijn zowel Nederlanders als bui tenlanders betrokken. hem naar Den Haag ontbood, was zijn conclusie: „Wijf, de zondagsrok en de me- dailje hebben nu afgedaan". Jan heeft ve le overwinningen tegen de Engelsen en Duinkerkers geboekt. In de tweede En gelse oorlog verloor hij een arm Maar hierdoor liet hij zich niet van zijn stuk brengen. Hij liet zich aan de mast vastbin den en bleef zo zijn mannen koelbloedig aanvuren. Toen een heilloze kogel ook zijn hoofd wegschoot moest de dappere aan zijn heldendaden wel een einde maken. Gevelsteen als herinnering In vele verzen werd de grootheid van de koene Haarlemmer bezongen. Peter Hermannus Klaarenbeek eerde Jan de Lapper door in 1924 in de gevel van het pothuis op de hoek van het Spaarne en de Hoogstraat, waar nu een café is een steen te laten aanbrengen met de woor den: „Voor dit huis oefende Jan de Lapper zijn eenvoudig handwerk, verhief zich door beleid en moed tot scheepsbevelhebber en is strijdende voor het vaderland den hel dendood gestorven". Nog enkele tientallen jaren geleden werden kinderboeken aan het leven van Jan de Lapper gewijd. In 1941 gaf de vereniging ,Haerlem" een boekje van dr. M. G. de Boer uit, waarin men kan lezen dat Jan Jansz-Lap per op 6 juni 1625 werd aangewezen als luitenant op de „De geluckige leeuw". Schoenmaker is hij echter nooit geweest en Barendse heeft hij nooit geheten. Twee jaar later maakte de Haarlemmer snel promotie, want toen volgde zijn aanstel ling tot kapitein. Vele jaren beschermde hij koopvaarders tegen aanvallen van de Duinkerkers. Twee keer heeft hij in Duin kerken gevangen gezeten. Lapper voer on der opperbevel van Tromp en De With, vocht tegen Denen en Engelsen. Zijn scheepsvolk trommelde hij in Haarlem op. Op 19 maart 1642 bij voorbeeld werd door burgemeesteren „aen capiteyn Lapper ge- consenteert jiaer ouder gewoonte de trom mel te mogen roeren om volck aen te ne men". Otigemachen ende quetsuren" Later was de kapitein blijkbaar niet zo sterk meer want in 1649 werd geschreven dat „denselven capiteyn Lapper door veel geleeden ongemacken ende quetsuren in 's Lands dienst impotent is". Lapper werd geen rust gegund. Zijn vrouw Grietje Cornelisdochter ging zich nu roeren en verklaarde op 29 november 1651 in de ver gadering van de admiraliteit dat „haren man de leste voyagie door syne velerhan de quetsuren... soo verstijft is geworden aen sijne eene been, dat hy sich binnen scheepsboort niet heeft connen redden" De kapitein mocht een tijdje thuis blijven om weer wat op verhaal te komen. Enige tijd heeft hij op de Burgwal ge woond, later verhuisde hij naar de Antho niestraat. Buiten de wallen had hij aan de toen geheten Lustenbui'gerlaan, aan de zuidzijde van het Rosenprieel, een tuin huis. Hij was niet onbemiddeld. Vermoe delijk in 1652 stierf zijn eerste vrouw en korte tijd later hertrouwde hij. Tot 1658 oefende hij nog gezag uit. Toen kon hij niet meer. Op 21 maart van dat jaar werd besloten dat hij iedere maand vijftig gul den zou ontvangen; bij zijn dood waren 260 gulden niet opgevraagd. „Buitengewone dingen heeft hjj niet ge daan, wel vele gewone maar verdienste lijke, voor zijn land en zijn volk. En dat is meer dan men van de meeste mensen bij hun dood zeggen kan", is het commentaar van dr. De Boer over de kapitein die vele jaren het middelpunt van een blinde ver ering is geweest. Zo groot was de roem dat zelfs een buste van Cromwell voor het gebeeldhouwde portret van de koene held doorging. Bij deze eer voor de door hem verafschuwde Engelsman zal Jan zich wel in zijn graf hebben omgedraaid. De Heemsteedse afdeling van het co mité, dat de verkoop van Kinderpostzegels behartigt, heeft gisteren en vandaag ruim vijfentwintig honderd schoolkinderen be reikt, door de Heemsteedse jeugd in het Minervatheater een viertal filmvoorstel lingen aan te bieden. Het programma dien de als inleiding op de komende verkoop actie der kinderpostzegels; vandaar dat het hoofdnummer bestond uit de film „Aan iedere deur", welke de jeugdige toeschou wers een duidelijk en instructief beeld gaf van het mooie werk, dat in de Nederlandse sanatoria en doofstommen- en blindenin stituten wordt verricht. Deze dikwijls aan doenlijke taferelen maakten kennelijk op het publiek een diepe indruk, hetgeen de activiteiten straks ongetwijfeld niet weinig zal stimuleren. Mede door het kort in leidend woord van een der damesleden van het comité, mevrouw C. de Clercq-Van Lennep, die er onder meer op wees, dat een groot deel van de kosten van dit mens lievende werk uit de opbrengst der kin derpostzegels moet worden bestreden. Verder werden nog films vertoond over de Zuiderzeewerken en het stedeschoon van Gouda. Filmavond. De afdeling Haarlem-Oost van het Nederlands Bijbelgenootschap houdt op 23 september een filmavond in de Zuid-Oosterkerk aan de Richard Hol- kade 135 in Haarlem. Op het programma staat de vertoning van film „Masevala". HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: J. van Hartesveldt, Staten- Bolwerk 12, telefoon 14098. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart no. 74, telefoon 12111. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, telefoon 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat, telefoon 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg no. 3, telefoon 12038. BLOEMENDAAL Artsen: C. Eenhoorn, Bloemendaalse- weg 17, Bloemendaal, tel. 54003. Over- veen: W. D. van Oldenborgh, Bloemen- daalseweg 223, Overveen, tel. 50158. Aerdenhout: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, Aerdenhout, tel. 40404. Wijkverpleegsters: zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 42119 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne- broek, telefoon 02502618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen voor spoedeisende ge vallen tot en met zaterdagmorgen 26 september geopend zijn: de Bloemen- daalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Noord, tel. 02560—8284 en de Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan no. 162, Aerdenhout, telefoon 40758. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-Dorp, tel. 8310. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek bergenlaan 42, Santpoort-Noord, telef. 02560-8284. HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de IJooghstraat 11, telefoon 35008 en J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon no. 38103. Wijkverpleegster: zuster L. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9. tel. 34673 bij geen gehoor numer 35235 Tevens in de week van zaterdag 18 tot en met vrijdag 24 september, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Tevens in de week van zaterdag 18 tot en met vrijdag 24 september, des avonds na zes uur. HAARLEMMERMEER Hoofdorp: dr. Roemeling Frima, Kruis weg 1013, tel. K 2540—6220. Nieuw-Vennen: dr. E. v. d. Weg, Hoofd weg, tel. K 2546—280. Zwanenburg: A. Hoekstra, Kerkhoflaan 85. Zwanenburg, tel. 4454. Dierenarts (zondagsdienst): G. E. Bras, Leidsevaart 76, Haarlem, tel. K 2500 10759. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra. Kerkhoflaan 85, Zwanenburg, telefoon 4454. BF.NNEBROFK Arts: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, telefoon 02502430. Wijkverpleging: zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, telefoon 02502618. HILLFGOM Artsen: J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, telefoon 5121. LISSE Artsen: F Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. ZANDVOORT Artsen: J. F. Zwerver, Julianaweg la, telefoon 2499. Wijkvernleegsters: zuster S. M. de Wil de, Zeestraat 67, telefoon 2720. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Westerman. Leidsevaart 74. Haarlem, telefoon K 250012111. Apotheken: Van zaterdag 19 tot en met 25 september na 6,30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst: De Zeestraat-apotheek M. J. Kerkhoven Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJIWEG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers (Studio). Een fiere doch straatarme Engelse landjonker strijdt met zijn aller zonderlingste familieleden een hopelo ze strijd om het bouwvallige, voorvader lijke kasteel uit de begerige klauwen van de fiscus te redden. Te elfder ure ver schijnt er een suikeroom uit Amerika op het feodale toneel, die echter zo snel mo gelijk vermoord moet worden, wil zijn er fenis nog uitkomst brengen. De dillettan- tische moordaanslagen van de „baronet" lukken echter niet al te best: in plaats van oom George is het steeds de weder partij, die er het slachtoffer van wordt. En zo zien we achtereenvolgens eerst tan te Emilia, dan grootmama, vervolgens de debiele zoon-des-huizes en ten slotte de kasteelvrouwe „per ongeluk" het tijdelijke met het eeuwige verwisselen in een nog al cynische „comedy of errors", die van weinig originaliteit of verfijning blijk geeft, maar waarmee men zich toch wel kan amuseren. De climax is een kostelij ke vondst; de typeringen van de karika turale slotbewoners zijn prima.' (L i d o). J. Lee Thompson heeft met „Tiger Bay" een knap geconstrueerde politiefilm gemaakt, waarin behalve van goed camerawerk en spel, tevens van een behoorlijke portie goed gedoseerde span ning te genieten valt. Een meisje van een jaar of twaalf is via de klep van een brievenbus getuige van een „crime passionel", waarbij een jeug dige Poolse zeeman (Horst Buchholz) zijn geliefde vermoordt. De gealarmeerde po litie volgt aanvankelijk een verkeerd spoor, maar komt weldra tot de ontdek king, dat het meisje Gillie (gespeeld dooi de jeugdige Hayley Mills) de moordenaar kan aanwijzen. Gillie heeft de Poolse zee man bij toeval ontmoet en er ontstaat tus sen de radeloze Pool en het volksmeisje een ijle sfeer van vertrouwen, die allengs uitgroeit tot een wederkerige vriendschap. Deze vriendschap leidt ertoe, dat het meis je besluit haar nieuwe vriend te dekken tegenover de politie. De inspecteur een sobere, maar verantwoorde rol van John Mills probeert met een genuanceerd gebruik van psychologische middelen haar vertrouwen te winnen, maar slaagt daar voorlopig niet in. De film bereikt haar cli max als de Pool met behulp van de kleine Gillian op een Spaans schip weet te ko men, dat de driemijlszone nadert op het ogenblik, dat een kleine politieboot het schip praait. Het einde van de film vormt dan door zijn enigszins geforceerde wen ding een kleine anticlimax, die echter de goede indruk van het geheel niet kan weg nemen. Slechts de naam „Tiger Bay" is ons onduidelijk gebleven. (R o x y) De titel van deze film zegt het al genoeg: het verhaal speelt zich af in de onderwereld, waar de meisjes even lichtzinnig met haar fatsoen omspringen als de mannen met hun revolvers. Plaats van handeling is dit keer Las Vegas. De fa belachtige inkomsten van het casino in de- zo Amerikaanse stad oefenen op een stelle tje gangsters met de zojuist uit de ge vangenis ontslagen Chuck Wheeler (Ge rald Mohr) aan het hoofd een onweer staanbare aantrekkingskracht uit. Chuck heeft, met zijn celgenoot Mike een minu tieus plan uitgewerkt om de miljoenen, die maandelijks door tot de tanden gewapen de politiemannen in een pantserauto van het casino naar een veiliger plaats over gebracht, in handen te krijgen. Tegen haar zin moet Vi Victor (Mamie van Doren), de vrouw van Mike, het spel meespelen. Op de dag van de overval dreigt de uit de gevangenis ontsnapte Mike de boel in het honderd te sturen, maar uiteindelijk neemt hij de plaats van een door hem vermoor de medewerker in. De overval verloopt precies volgens plan. Gekleed in de uni formen van de gesneuvelde bewakers van de pantserauto rijden de gangsters met de buit in de richting van de grens. Een toe vallige omstandigheid wordt hen echter noodlottig. De code waarmee de beman ning van de pantserauto zich steeds moest melden is namelijk buiten medeweten van de schurken gewijzigd. En daarmee is te gelijk hun lot bezegeld. Van maandag af draait de spannende Indianenfilm „Comanche" met Dana An drews in de hoofdrol. (Minerva) De avonturenfilm naar het befaamde boek van Jules Verne „De reis om de wereld in tachtig dagen" is de at tractie van deze week. Ze draait in de middag- en avondvoorstellingen en biedt drie uur ontspanning en genoeglijke ver strooiing. (Rembrandt) Deze gevoelig gemaak te film naar het Dagboek van Anne Frank is overeenkomstig de verwachtingen ge prolongeerd. (L u x o r) Elders in dit nummer wordt er bijzonder aandacht aan de herziene versie van deze Nederlandse speelfilm ge schonken. (Cinema Palace en FransH al s) Over deze film en haar achtergronden vindt men op pag. 13 een uitvoerige be schouwing. „Spiegel van Nederland" legt er zich steeds meer op toe kleine ronde verhaal tjes van de journaalonderdelen te maken. Een moeilijke kunst, die wat de repor tage van „World Press Photo 1959" met een aanloopje over de Nederlandse foto grafennestor „Haantje" betreft minden goed gelukte dan in de reportage over de aanbieding van Spaanse ooievaars aan de burgemeester van Den Haag. Het journaal besluit met beelden van Prinsjesdag, waar bij flitsen van het voorlezen van de Troon rede wat lachwekkend aaneengelast zijn: nauwelijks heeft de Koningin een aanvang gemaakt met de voorlezing of men ziet haar die zonderopvallende overgang weer beëindigen. Advertentie Schuren, bungalows, sehuttln Vrijdagavond bracht Koningin Juliana een bezoek aan Rotterdam, tvaar zij de opening bijwoonde van het nieuwe A.M.V.J. gebouw. Tijdens de rondgang door het nieuwe gebouw werd in het atelier aan H. M. de Koningin een schildcrkwast ter hand gesteld, waar mede zij de schilderkunst zelf ging beoefenen op een vel, voorstellende vrije vlakvulling. i De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Ka mer een nota gezonden over voorzieningen ten behoeve van studenten. Twee oorza ken, die de overheid voor de noodzaak heb ben gesteld, thans andacht te besteden aan zowel de financiële als andere omstan digheden van de student zijn het sterk te ruglopen sinds de jaren van vóór 1940 van het aantal personen dat financieel in staat kan worden geacht hun kinderen een uni versitaire studie te laten volgen en de be hoefte van de maatschappij aan een steeds groter aantal academisch gevormden. Het aantal studenten, dat vóór 1940 ruim 12.000 bedroeg, is thans meer dan 30.000. Volgens berekeningen zal het aantal in 1970 ten minste 56.000 bedragen. In de toekomst zal dus aan 'n krachtig beroep op de over heidsfinanciën niet zijn te ontkomen. De aan studenten te verlenen steun moet wor den onderscheiden in individuele steun of directe steun en collectieve voorzieningen. Beide steunvormen worden door de minis ter van belang geacht. Indien vaststaat dat de ouders ofschoon zij primair de verantwoording voor de opvoeding van hun kinderen moeten dragen en zich ook finan ciële offers voor de studie van deze kinde ren moeten getroosten niet in staat zijn de middelen voor een universitaire studie zelf op te brengen, zullen studenten, die geschikt blijken te zijn voor een dergelijke studie, van overheidswege tot deze studie in staat moeten worden gesteld. Studietoelagen Over het verlenen van rijksstudietoe lagen merkt de minister op, dat de door de commissie-Rutten voorgestelde nor men in de praktijk soepel worden gehan teerd, omdat toepassing van deze normen niet altijd een waarborg voor een verant woorde selectie kan bieden. Als gevolg hiervan is in de laatste jaren zowel het aantal als de gemiddelde grootte van de rijksstudietoelagen sterk toegenomen. Ook heeft een verschuiving plaats gevonden ten gunste van het aantal beurzen in plaats van renteloze voorschotten. Indien het voor de studie benodigde bedrag meer dan 1.200.- per jaar bedraagt, zal het gedeelte boven de f 1.200.- als beurs wor den toegekend, dit om te voorkomen dat de totale studieschuld te hoog wordt, waar mee een door velen gevoeld bezwaar te gen het renteloze voorschot wordt opge vangen. De minister is van mening dat het werk studentschap zoveel mogelijk moet wor den beperkt. Met betrekking tot de voe ding van de student acht de commissie- Rutten het noodzakelijk aan alle studenten de gelegenheid te bieden eenmaal per dag een maaltijd te gebruiken, die aan rede lijke voedingseisen voldoet en waarvan de prijs het gemiddelde budget van de stu dent niet te boven gaat. Huisvesting De minister acht de huisvesting een van de belangrijkste onderdelen van de voor zieningen voor de studenten. De huisves ting van studenten is een onderdeel van de volkshuisvesting, dat in verband met zijn specifieke aspecten afzonderlijke aan dacht verdient. Het is niet te'verwachten, dat met de oplossing van de woningnood voor gezinnen ook de woningnood van de studenten zal zijn opgeheven. De bouw van flats, plaats biedende aan een groot aan tal studenten, lijkt de enig juiste oplos sing. De financiering daarvan is echter een probleem. Sport Naar de mening van de minister heeft de universiteit ook wat betreft de lichame lijke vorming van de student een eigen taak en verantwoordelijkheid en moet voor elke student de gelegenheid bestaan daadwerkelijk bij de lichamelijke opvoe ding en de sportbeoefening betrokken te worden. Hij is dan ook gaarne bereid, aan elke universiteit dc aanstelling van de hiervoor benodigde sportleiders en hulp personeel te bevorderen. Haarlemmermeer Dezer dagen zal in de verschillende dor pen en buurtschappen van de Haarlem mermeer weer de reclasseringscollecte worden gehouden, met als hoogtepunt de nationale reclasseringsdag op 26 september. Ook dit jaar is het weer een z.g. „enve lopjesactie". De inzamelingsenvelopjes worden eerst huis aan huis bezorgd en later opgehaald. Nadere inlichtingen worden verstrekt en aanbiedingen tot medewerking aan de in zameling gaarne in ontvangst genomen door de plaatselijke collecte-comité's: Rayon Zwanenburg: mevrouw A. M. M. BalkWestdijk, Lindenlaan 36; rayon Hoofddorp: mevrouw W. BuréHeems- bergen, Raadhuislaan 41; rayon Nieuw Vennep en Leimuiderbuurt: mevrouw C. van GentWarnau, Eug. Prévinaireweg 36 te Nieuw Vennep; rayon Badhoevedorp: mevrouw Th. A. V. GlasiusVan Roode, Sloterweg 233; rayon Rijk en Aalsmeer- dei'buurt: M. J. v. d. Heuvel, Aalsmeerder- weg 555, Hoofddorp; rayon Vijfhuizen: me vrouw G. C. M. KlaassenKeiler, d'IJse- rinckweg 5 en W. A. Braakensiek, Spie ringweg 438; rayon Abbenes en Lisser- broek: mevrouw W. v. d. MareiKosten, Kaagweg 47, Abbenes en rayon Hillegom- merbuurt: J. Noordhoek, Venneperweg 464, Nieuw Vennep. Bennebroek Blijkens het door B. en W. van Benne broek samengestelde overzicht van de be zittingen en schulden der gemeente per 1 september 1959 is het totaalbedrag aan bezittingen groots 2.274.472,75. Daartegen over staat een totaal aan schulden van 2.116.174,37. Een voordelig verschil der halve van 158.298,38. De waarde van het gemeentelijk bezit aan gebouwen (woningen, scholen, e.d.) is geschat op 1.646.171,95 en dat aan gron den (wegen, terreinen, vaarten, plantsoe nen en bruggen) ƒ386.164,28. De nominale waarde der aandelen bedraagt 12.800. De waarde van de materialen, die eigendom der gemeente zijn, is geraamd op 66.782,66. De reserves belopen een totaal van ƒ586.816,04, de waarborgsommen bij zonder kleuteronderwijs 54.223,95. De geldleningen bedragen totaal 1.070.926,76, de rijksvoorschotten woningbouwvereni gingen 73.240,15 en de kasgeldleningen 250.000. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Paulus Maria, zoon van A. Heemskerk en Th. M. Th. Tijssen. Vijfhuizen Ds. G. Rang, gereformeerd predikant in Vijfhuizen, die een beroep heeft aange nomen naar de kerk van Haarlem Zuid, zal in januari Vijfhuizen verlaten. Op zon dag 17 januari zal hij afscheid nemen van zijn kerkelijke gemeente in Vijfhuizen, Op zondag 31 januari zal ds. Rang zijn intre de doen bij de kerk van Haarlem. De dezer dagen in Vijfhuizen en omge ving gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds (kankerbestrij ding) heeft een recordbedrag opgeleverd. Er werd namelijk niet minder dan 518.60 opgehaald, tegenover 504.in 1958 en 250.— in 1957. Nagiften, bij voorbeeld van hen die niet thuis waren toen de in zamelingsenvelopjes werden opgehaald, kunnen worden afgegeven bij mevrouw G. C. M. Klaassen—Keiler, d'IJserinck- weg 5. Zandvoort Vermoedelijk doordat hij zijn evenwicht verloor maakte een 23-jarige sjouwerman uit Amsterdam donderdagmorgen op een bouwwerk aan de Boulevard de Favauge in Zandvoort een val van zes meter. Met een ernstige hoofdwonde en verwondingen aan beide handen is de bouwvakarbeider naar het St. Elisabeths-gasthuis in Haar lem overgebracht. De Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" zal op een nog nader te bepalen datum in november haar toneel seizoen openen met een tweetal' opvoerin gen in theater Monopole van het toneelspel „De heilige vlam" van W. Somerset Maug ham. Het winterprogramma vermeldt tevens een tweetal opvoeringen van het toneel spel: Bonaventura" van Charlotte Has tings, waarmede „Op -hoop van zege" te vens zal deelnemen aan de vijfde toneel wedstrijd van de Nederlandse Amateurto- neel-unie (NATU). BEVALLEN van een zoon: 17 sept G. van der Velde-van der Meer; M. H. vai Steijn-van der Eist; D. C. Dorlandt-Hoog- duin; 18 sept.: C. van Rumund-Burk; E Jochem-Hoek; C. J. A. de Groot-Londonck, E. Vetter-Meerwijk. BEVALLEN van een dochter: 17 sept.: A. J. Langemeijer-Lucassen; 18 sept.: H. E. Nijssen-Dujaer; A. M. Elferink-Förch. GETROUWD: 18 sept.: B. J. Duiveman en M. J. D. Meine; J. Pieters en G. H. Kooij; M. Moelker en H. Koens; P. Honig en T. van der Meulen. OVERLEDEN: 16 sept.: J. E. van Wave- ren, 80 j„ Iordensstraat; 17 sept.: J. H de Zwart-Duijser, 77 j., Elzenplein; N. J. C. Loos-de Lange, 81 j., Gasthuisvest; H. Dek ker, 77 j., Orionweg.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7